Gemeenteraad. Cfamengd Nieuws. Handelsberichten. Iedere jonge vrouw, die in ons Roode Kruis verband werd opgenomen weet, dat zij allereerst bestemd zou zijn om op de zalen hetgewone werk te doen. En nu is het toch zeer opmerkelijk, dat over het algemeen de meest ontwikkelden terstond en met ijver het ruwe werk ter hand namen terwijl daarentegen meisjes, die geneigd zijn standen boven zich te zien, er den neus voor optrokken. Ik meen te herinneren dat een 't zelfs weigerde. Kan hier een misverstand zijn en zouden de weigerachtigen in de meening verkeerd hebben, dat aan hen dergelijk werk werd opgedragen, alleen omdat z ij 't waren Zoo ja, dan wil ik de verzekering geven, dat zij zich vergist hebben. Ieder kreeg het zelfde werk te doen en naar mate van de zelfbeheersching, toewijding, handig heid, en andere eigenschappen, die daarbij getoond werden, zullen zij te eerder toegelaten worden om een meer verantwoordelijke rol te vervullen, en worden onze helpsters hoogerin waarde gesteld. Van «hooger stand" is bij niemand die leiding had, sprake geweest. Ik schreef het bovenstaande niet omdat we behoefte hebben aan helpsters, maar omdat het mij leed zou doen wanneer een meisje, dat zich wil geven aan de schoone taak van het Neder- landsche Roode Kruis, een taak tegenover Vader land en Menschheid, zich om standverschil in deze dagen terug gesteld zou meenen. U Mijnheer de Redacteur zeg ik dank voor de mij geschonken ruimte. De Voorzitter van het Comité voor Schiedam van het Nederlandsche Roode Kruis, v. Luik. c. Lit hun fonds mag niet worden uitgekeerd in gevallen van werkloosheid door ziekte, ongeval ouderdom, werkstaking of uitsluiting. d. Het fondsbestuur moet desverlangd rekening en verantwoording doen en verslag zijner werk zaamheden uitbrengen en alle bescheiden betref fende het fonds ter inzage verstrekken aan het Bestuur van het Gemeentelijk Fonds. In elk geval wordt ten spoedigste nadat deze voorloopige regeling heeft opgehouden te werken over dien tijd door het Ptendsbesluur rekening en verantwoording gedaan en verslag uitgebracht aan den Gemeenteraad. e. De contributieplicht voor alle leden van het Particuliere Fonds tusschen 16 en 20 jaar blijft bestaan. f. Met het storten der contributies moet door de werkende leden van het Fonds worden door Schiedam, 3 Sept. 1914. (Slot). Deze regelen luiden volgens voorstel B. en W. geamendeerd door mr. Kavelaars: 1. Uitkeering heeft alleen plaats aan op 1 Au gustus 1914 bestaande particuliere Fondsen, die zijn of nog worden toegelaten. Omtrent toelating blijven gelden de artt. 4, 5 en 6 der Verordening, zooals zij hierachter ge wijzigd zijn aangegeven. 2- De gezamenlijke uitkeering van Gemeentelijk Fonds en Particulier Fonds bepraagt per week fü.voor gehuwden en kostwinners, f 5.voor anderen. Personen beneden 20 jaar, die ongehuwd en geen kostwinners zijn, ontvangen f2.50 p. week. 3. De uitkeeringen worden door het particulier en gemeentelijk Fonds ieder voor de helft gedra gen, zoolang net vermogen der kas van het par ticulier Fonds niet beneden 25% van het saldo per 1 Augustus 1914 is gedaald, Daarna wordt de uitkeering geheel door de Gemeente gedaan. Voor de particuliere Fondsen, die er geen af zonderlijke kas op na hielden, wordt het in de werkloozenfonds te storten bedrag, waarop de vo rige bepaling van toepassing is, onder goedkeuring van het Bestuur van het Gemeentelijke Fonds be paald. 4. Zoo noodig worden de voor het Gemeente lijk bijslag benoodigde bijdragen door het Bestuur van het liemeenielijk Fonds, eventueel onder door dat Bestuur noodig geachte waarborgen, voorge schoten. Op de wijze door dat Bestuur bepaald, wordt wekelijksch afgerekend. 5. Be uitkeering wordt alleen gegeven aan hen die op 1 Augustus deelgerechtigd in het Fonds waren en die drie maanden contributie hebben betaald. Zjj gaat in 8 dagen nadat de werkloos heid is aangevangen. Geen uitkeering heeft plaats aan personen niet ouder dan 18 jaar. Artikel 7 laatste lid der verordening blijft gel den. (is hierachter aangehaald). De Gemeentelijke bijslag geschiedt alleen voor te Schiedam wonende personen, tenzij zij lid zijn van een Nationale Vereeniging en in de onmiddel lijke nabijheid van de Gemeente Schiedam zijn gevestigd. Uitkeeringen in laatst bedoelde geval len, moeten bij elke afrekening afzonderlijk wor den opgegeven. 6. Be uitkeering wordt alleen gegeven wanneer aan de volgende eischen wordt voldaan lo. contributiephcht voor alle leden van het Particuliere Fonds tusschen 16 en 60 jaar. 2o. met het storten der contributies moet door de werkende leden van het Fonds worden door gegaan 3o. zij moeten de administratie hunner fondsen met al wat daaraan verbonden is, inrichten naar de voorschriften, vast te stéllen door het Bestuur van het Gemeentelijk Fonds. 4o. zij moeten bij het Bestuur van het Gemeen telijk Fonds een afschrift deponeeren van hunne statuten en reglementen en van alle daarin aan gebrachte veranderingen. 5o. bij de aanvraag om toelating moet een ver klaring worden overgelegd, inhoudende, dat het fonds voldoet aan elk der eischen, hierbij van sub 1 en sub 2o a, b, c, e en f omschreven, en dat het, zoolang het ingevolge deze tijdelijke regeling bijslag ontvangt, daaraan zal blijven voldoen, en dat het fondsbestuur voldoen zal aan elk der voorwaarden, hierboven sub 2o d en sub 3o en 4o gesteld. Een dergelijke verklaring kan door het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds ook worden verlangd van reeds toegelaten fondsen. Art. 5 (gewijzigd). Binnen 8 dagen na den datum van aanvraag om toelating door een plaatselijk fonds voor ver zekering tegen werkloosheid bij het Bestuur van het Gemeentelijk Fonds ingediend, moet het Be stuur het aanvragende fonds inschrijven op de lijst van toegelaten fondsen en den datum van inschrijving berichten, tenzij mocht blijken dat aan de gestelde voorschriften niet is voldaan. In dit laatste geval moet het Bestuur van het Gemeentelijk Fonds eveneens binnen 8 dagenden aanvrager mededeelen aan welke voorschriften niet voldaan is; een nieuwe aanvraag om toelating is dan noodig. Art. 6 (gewijzigd). Het Bestuur van het Gemeentelijk fonds is ver plicht de uitkeering te staken aan die toegelaten tondsen, die in strijd handelen met de gestelde voorschriften. Indien gedurende 3 opéénvolgende maanden op grond van deze bepaling de uitkeering aan een toegelaten fonds is ingehouden, wordt dat fonds van de lijst der toegelaten fondsen geschrapt. Eerst een half jaar na deze schrapping 'kan dat fonds op aanvrage opnieuw worden toegelaten, en alsdan wordt het na toelating, gelijk gesteld met geheel nieuw toetredende fondsen. Art. 7 laatste lid (ongewijzigd). Zoo iemand zich bij verschillende fondsen ver zekerd heeft, keert het Gemeentelijk fonds slechts aan een dier fondsen, ter keuze van den verzekerde den bijslag ten zijnen behoeve uit. Art. 11 (ongewijzigd). Het Bestuur regelt bij huishoudelijk reglement en verdere afzonderlijke reglementen, die niet in strijd mogen zijn met deze verordening, zijn in- wendigen dienst, de controle over de toegelaten fondsen en wat verder voor afzonderlijke"regle menteering in aanmerking moge komen. Het doet daarvan terstond afschrift toekomen aan den Gemeenteraad. Alle toegelaten fondsen ontvangen van alle, het Gemeentelijk fonds rakende, verordeningen en reglementen, afdrukken of afschriften. De gevraagde machtiging wordt verleend. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Z e e of er niet meer controle kan worden uitgeoefend op de schalen en de gewichten der venters, opdat de menschen ook krijgen het gewicht, waarvoor zij betalen. J De voorzitter zegt onderzoek toe. De vergadering wordt gesloten. Engeland geheel Europa moest deelnemen in zijn eigen belang, werd toenmaals niet begrepen. In de laatste eeuw zijn de politieke belangen van Engeland en Europa hoe langer hoe meer uit- eengeloopen door de steeds grooter wordende be zittingen van Engeland in Azië en Afrika. In den eigenlijke zin van het woord is Engeland thans geen Europeesche mogendheid meer. Het is een op den voorgrond tredende vertegen woordiger van Europeesche beschaving zonder echter direct Europeesche belangen te hebben. ROME, 3 September. Tot Paus is ge- menZ.Ein. Kardinaal Giacomo della Chiesa, Aartsbisschop van iiologna. De nieuwe Paus heeft tot naam gekozen BENEDICTUS XT. gegaan 3o. De werklooze moet zich bij de gemeente lijke Arbeidsbeurs doen inschrijven. 7. Het recht op uitkeering blijft geschorst voor zoover en zoolang den werklooze door of vanwege het Bestuur der Werkelloozenfonds «passend" werk is aangewezen, ook buiten zijn woonplaats, mits niet beneden het standaardloon ter plaatse waar werk is aangeboden. 8. Artikel 11 blijft van toepassing, (is hier achter aangehaald). 9. Indien er over de toepassing dezer rege len tusschen het Gemeenielijk Fonds en de par ticuliere Fondsen geen overeenstemming zou worden verkregen, is de beslissing te aanvaar- vaarden van een door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen arbiter. Tekst der bepalingen van de Verordening op het Gemeentelijk Werkloozenfonds, zooals die, al dan niet gewyzigd, ingevolge bovenstaande rege ling van toepassing blijven en beschouwd worden als daarin te zijn opgenomen Art. 4 (gewijzigd). Om toegelaten te worden voor uitkeeringen uit het Gemeentelijk Fonds, moeten de fondsen voor verzekering tegen werkloosheid voldoen aan de volgende voorwaarden 10. zij moeten rechtspersoonlijkheid bezitten of onder het beheer staan van rechtspersoonlijkheid bezittende organisatiesplaatselijke afdeelingen van rechtspersoonlijkheid bezittende landelijke bonden worden beschouwd als behoorende tot laatstgenoemde organisaties. 2o. a. Het fonds moet geheel zelfstandig en afzonderlijk worden beheerd. b. Uit het fonds mogen geen gelden worden gebruikt dan voor uitkeering aan hun werklooze, gedurende minstens 3 maanden verzekerde leden, en voor de onvermydeljjke kosten van administra tie van hun fonds. De macht van Engeland berust o p de oneenigheid van Europa. Dat is reeds begonnen in 1713 met den vrede van Utrecht. Toen kreeg Engeland na den Spaanschen oorlog weliswaar een klein gebied, maar zeer belangrijk, namelijk Gibraltar, Minorka eu New Foundland. Toen begon Engeland met het systeem, om door geheel Europa agenten te zenden, die ruim met geld konden omspringen en die zorgden dat het volk in verschillende landen revoluties be gon waarbij Engeland voordeel had. Evenals het oude Venetië spon het een onzichtbaar net over Europa en weinigen hadden vermoed, dat de draden daarvan ook in deze dagen weer zichtbaar zouden worden. Een groote en mooie oogst had Engeland bij den vrede van Parijs in 1763- Toen toch verkreeg het Canada, de meeste Westindische eilanden en Indië. Canada is os de Europeesche velden, op Duitsche velden ver - overd, al willen de Engelschen dat niet erkennen Het is dan een feit dat men in Engeland eerder dan in het overige gedeelte van Europa de be langen inzag van berichten uit andere landen De 19e eeuw, de eeuw van de telegraaf en de cou ranten, heeft echter een berichtendienst in het leven geroepen, waaraan Engeland in hoofdzaak zijn puhtieken invloed te danken heeft. Met een ongekende haligheid werden de telegraafbureaux en persbureaux alle berichten met een Engelsch tintje gekleurd en aan het volk voorgezet op een wijze, die slechts zijn domme ijdelheid kon streelen De strijd tegen Napoleon bezorgde Engeland een aanwinst van land, die het tot een wereld rijk maakten. Het had alle Fransche en Hollandsche koloniën ingepalmd. De groote ge dachte van Napoleon dat aan den strjjd tegen Frankrijk. FRANKFURT a Id MAIN, 3 Sept. De Romein- sche correspondent van de «Frankfurter Zeitung" seint aan zijn blad, dat hij van een kapitein van den Italiaanschen Generalen Staf heeft vernomen, dat tegenwoordig de forten van Parijs slechts van geringe waarde zijn. Zij zouden volgens deze mededeelingen in het geheel niet voldoen aan de eischen van moderne vestingwerken, daar alle reeds in 1886 zijn gebouwd en slechts uit aarde en baksteen bestaan. BERLIJN, 3 Sept. Parijs is van Frankrijk af gesloten en volkomen geisoleerd. De verkoop van vreemde bladen is aldaar verboden, terwijl het leven stilstaat, aldus zegt de Courrière d'Italia, in een brief uit Parijs. Over Londen wordt hier vernomen dat de Engelsche oorlogscorrespondenten die reeds waren toegelaten, weder uit het Fran sche leger moeten vertrekken. De Fransche welgezinden correspondent van het Kopenhaagsche dagblad Politiken spreekt van een voortdurenden koortsachtigen toestand te Parijs. Clemenceau valt voortdurend Millerand scherp aan, daarbij verklarende dat deze laatste een nieuwe literatuur heeft geschapen en alarmeerende woor den heeft gesproken doch dat handelingen zijner zijds ontbraken. De ontmoediging te Parijs is vergroot door de borichten van den oorlogscorrespondent der Daily Telegraph die heeft medegedeeld dat de Duitsche velduniform in het veld nauwelijks te herkennen is, terwijl de kleurige Fransche uniform en de Engelsche Khakiuniform zeer in het groene Fran sche landschap afsteken. BERLIJN, 3 Sept. Het werd officieel vastge steld dat de Franschen uit de Duitsche grens plaats Saales 14 vrouwen en 25 kinderen hebben weggevoerd. Van het lot dezer menschen is niets bekend. BERLIJN, 3 Sept. Uit het groote hoofdkwar tier wordt betreffende de overwinning door gene raal von Bulow op de Franschen bij St. Quentin behaald nog bekend gemaakt, dat de slag twee dagen geduurd heeft en dat vier Fransche leger korpsen en drie divisies reserve daarbij tegenover onze troepen stonden. België. ROOSENDAAL, 3 Sept. Sedert hedenmorgen 8 uur is hier kanongebulder gehoord, blijkbaar van zwaar geschut, komende uit de richting van Antwerpen. 50 tot 60 worden schoten achter elkaar gehoord waarop na een korte rustpoos het schieten weer een ranvang neemt. Bk RLIJN, 3 Sept. (Officieel.) Onze troepen heb ben zo ca ls reeds' werd gemeld, de gevangen Fran sche en Engelsche infanteristen van voren diep afgeronde patronen afgenomen. De patronen be vonden zich ten deele nog: in de met het fabrieks merk verzegelde verpakkingen; de machinale ver vaardiging dezer patronen is vastgesteld Jn Longiwy is een machine gevonden waarmee deze pabonen werden gemaakt; de patronen zijn dus lopr het legerbestuur in dezen vorm aan dei sc la a ten verschaft. 'Gevangen genomen Engelsche officieren hebben op eerewoord ver al aard dat hun deze munitie zoo is verstrekt. Be wonden van onze soldaten vertonnen duidelijk de vrec- sc.'i/ke werking dezer kogels. Engeland en Frank- i;jk hebben zich hiermede schuldig gemaakt aan re* ending van de conventie van Geaève. P'AARLENASSAU, 3 Sept. In Merghtc.ro op 3 uur afstands vanBrussel en in omliggende dorp en zijn veie jonge mannen door de Euit- schers medegenomen. Het station Landerzee is in Lniiseh bezit. De verbinding Antwerpen—De n- dennondeGent is sedert hedenochtend verdo ken. zoodat Gent alleen via Waes bereikbaar is. Ie Turnhout reden gisteren eenige Euitsche officieren in Belgisch uniform :n een auto van. let Roode Kruis; na telefonische waarschuwing werden zij gevangen genomen. Lo correspondent van de „Daily Lhroii :!e" «ife uit Antwerpen kwam zeide, dat onder de bevolking een paniek heersteht. ANTWERPEN, 3 Sept. Een der grenscoirrespon- liemen van liet Persbureau Vaz Bias op kond schap uitgegaan verneemt dat men vermoedt dal er wederom ter hoogte van Mee helen gevechten geJ.tvem worden. Het geluid van het schieten r* cl. niet afkomstig van vestinggeschut cioch van veldgeschut. Het schieten was reeds heden morgen 8 uur aan den gang en houdt siecds aan. Me.; schrijft ons van de Hollandsch—'Duitsciie g'rer* Wij vernamen, dat gisteren door Duitschland een transport is vervoerd van gevangen geno men Belgische burgers, inwoners van Leuven, beschuldigd van op de Duitsche soldaten te heb ben geschoten. Hun aantal bedroeg bijna duizend. On Ier streng geleide werden de cngelukkigen, die van hun vrpuwen en kinderen waren weg gerukt, in gesloten spoorwegwagens naar bet binnenland overgebracht. Gedurende de reis ont ïtend in een der wagens een kleine opstand. Een oer wanhopigen vloog plotseling een soldaat naar de keel. Met eenige bajonetsteken in den buik werd hij door de andere soldaten afgemaakt, re.ios werden eenige andere gevangenen door geweerschoten verwond; daarna was de orde. weder hersteld. Het is te begrijpen, dat na dit voetval de bewaking van de zoogenaamde franc- lireurs nog gestrenger is geworden. Zij worden niet meer als gewione krijgsgevangenen behan deld en krijgen slechts het boeg noodige voor hun levensonderhoud. Rusland. WEENEN, 3 Sept. De groote veldslag die acht dagen in Zuid-Russische Polen plaats had is be ëindigd met een overwinning der Oostenrijkers. Veie Russen werden gevangen genomen en 160 stukken geschut buitgemaakt. De Russen trek ken over de Bug terug. ANTWERPEN, *3 Sept. De Russische legatie alhier deelt medeVolgens een officieel telegram uit Fetpograd heeft de Russische cavalerie in Oost-Pruisen de spoorwegstations Lansberg, Res- sei en Bischofsheim verwoest en ue spoorweg- lijnen Heilsberg', Zinten, Bartenstein naar Konings berg-m vernield. Ia Noord-Galicië hebben 31 Augustus hevige gevechten plaats gehad. Alle Oostenrijksehe aan vallen werden afgeslagen. De Russen namen drie kanonnen en 10 mitrailleurs sn maakten meer dan 1000 gevangenen, die verklaarden dat de Oos- leniijksche verliezen enorm zijn. In 0 ost-Galicië zetten de Russen het offensief voort. Voornamelijk was de strijd om hef bezit van dc- rivier de Gnilaia Lipa zeer hardnekkig1. Déze positie werd door hare natuurlijke ligging en de krachtige versterkingen onneembaar ge acht Pe Russen rukten vooruit en'slaagden er m de Oostenrijkers terug te werpen die 4800 dooden op het slagveld achterlieten. Le Russen maakten zeer vele gevangenen, waaronder een generaal, terwijl 32 canonnen, 1 vaandel, vele auulerieparken en militaire treinen veroverden. Geboren: 2 Sept. Hieronimus, z. v. J. T. A. van Vulpen en P. F. Pluijm, Piet Heinstraat. Arnoldus Jacobus, z. v. Th. A. N. Saleming en J. Jansen, Mariastraat. G e h u w d 2 Sept. J. Th. G. Hendriks, 20 j., en A. A. Hoogwegt, 20 j. - M. Koogje 24 j., en F. H. Breevoort, 20 j. - A. de Lange, 24 jen C. J. de Regt, 20 j. J Overleden: 1 Sept. Adriana Versteeg, oud 13 j. en 4 mnd., Houtstraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 3 Sept. 1914. Moutwijn. Officieele noteering van de Commieste uit Sa Kamer van Koophandel voor dig Beun. 18 Aug. f 1 Sept. f ïiy, 2 Sept. f 13 3 Sept. f 14 R«r Hectoliter zonder fast en zonder belasting. Nametu it Commit tie voor ie noieerbtgn H, A. X, WITTKSMEI, Bond ran Dlgtillateitóij Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamsehe Spoeling: Stemming op heden willig. proef. 2 Sept. f 14 f 18— fi9ya f 1.70 3 Sept. f 14— f 18— f 191/2 f 1.70 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: Stemming op heden: kalm. Spirt tua, 2 Sept. f 19s/<i a f20'/. f 14- a f f 9— k f 91/, 3 Sept. 120- a f 201/4 f 14k f-— f 9— k t 9«/s Ghranea, NEW-YORK Mais: Western loco. 1 Sept. 87x/,'; 31 Aug. 89-, CHICAGO Mais Sept. Dec. Mei Juli 1 Sept. 79 72y8 74 31 Aug. 79i/8 72 V» 74%' Rogge Loco 1 Sept. 31 Aug. Aan de abonné's onzer Courant wordt dringend verzocht bij verhuizing daar van uitsluitend kennis te geven aan het bureau van ons blad Boterstraat 50 boven. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de. »N. Schied. Crt.' 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3