„DE PHOENIX", Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Ingezonden. (tanengd Nieuw*. Ylsschfirg^berkhtea. men te 12 uur in de Buitenhaven landde. Wat wij over de nHoutdyk" hoorden luidt vrijwel ge lijk. De booten waren vlak bij elkaar, maar heb ben niets van elkaar gemerkt. Nadat men onge veer 39 mijl had afgelegd stortte men 's nachts te 12.50 op een eersten mijn, die een groot gat, maakte in het voorruim van het schip, waardoor dit langzaam zonk. De machine stopte en men zette 2 reddingsbooten uit, die bemand werden. De »Houtdijk" stootte te 1.05 's morgens op een 2den mijn, die ook onder de ketelkamer ontplofte. Twee minuten later zonk de boot geheel en zoog een reddingboot met bemanning mede. Ook deze andere reddingboot bleef nog 2 uur op de plaats des onheils en koerste naar Dago waar men 's morgens half elf aankwam. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.3 te Vlissingen en Skudesnaes. Laagste barometerstand 759.4 te Ilernosand. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtingen, half tot zwaarbewolkt eenige kans op regen of onweer, zelfde temperatuur. Hoogwater te Schiedam.: Zaterdag 5 Sept. 4.30 v.m., 4.56 n.m. UIT DELFT. De R K. kiesvereeniging „Recht on Plicht" heeft, naar de ,,B'. Ct." meldt', beslaten zich eerst ie vergewissen bij de Anti-rev,ol. kiesvereeniging' „Nederland en Oranje", of deze oak Je candi- daruir van een liberaal oud-gemeenteraadslid kan sternen, alvorens zich definitief aan een uitspraak te Lirvden. In beginsel zijn dé Katholieken vjooj" vermijding: van een stembusstrijd. Met het oog op de hui dige tijdsomstandigheden, gunne men alle stoom- en verforders overwijld aan de Schiedamsche Stoom- ververij en Uitstoomerij Telef. 15. Gratis afhalen en bezor gen. Voor onze jongens aan de grenzen. Door ons Comité, onder voorzitterschap van den Burgemeester van Breda, zijn nu reeds 2500 pak ken lectuur, sigaren, tabak enz. verzonden aan mannen, die de grenzen beschermen. Door de ingezetenen van Breda zijn wij in staat gesteld gedurende nog eenige dagen de verzending op denzelfden voet voort te zetten, maar wat dan Ten zeerste zou de Commissie he't betreuren in dien haar, door de legerautoriteiten gewaardeerde arbeid, zou moeten worden gestaakt. Veel wordt er dezen tijd gevraagd, voor veel wordt gezorgd. Wel is waar worden forten en grootere centra door het Alg. Ned Verb, van boeken voorzien, maar voor de meer afgelegen grensposten in de ver spreiding moeilijker. Van uit Breda echter zijn met het legerbestuur schikkingen getroffen, waar door wij in de gelegenheid zijn eene welkome afleiding te verschaffen aan de manschappen. Onze vraag betreft dus niet het zenden van geld maar allleenVormt in uwe gemeente een Oomité dat zich ten doel stelt lectuur, tijdschrif ten, spellen, versnaperingen te verzamelen en op te zenden, franco of niet-franco, aan het adres der Breda'sche Commissie voor het Zuiden Voor Onze Jongens, Seeligsingel 4, Breda. Aanvaring. Gisteren heeft in het Y een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip Pomona" en een met hout beladen tjalkschip tjalk werd midscheeps getroflen, doch bleef verni,oedelij,k drijven op de lading. De drijvende Mijnen. In het Tech nisch Bijblad van de »Kampioen" schrijft Henri Meyer het volgende over de drijvende mijnen Zoo'n dryvende myn is, uit technisch oogpunt bezien, een heel eenvoudig voorwerp. Het is een ijzeren of stalen, eivormige boei, bestaande uit twee helften, die door schroefdraad hermetisch aan elkander verbonden zijn. De horizontale middellijn van deze boei bedraagt ongeveer 40 c.M. De myn is gewoonlijk in drie compartimen ten verdeeld, waarvan het bovenste lucht bevat, die het voorwerp juist zooveel drijfvermogen geeft, dat het aan een lichte verankering op elke ge- wenschte diepte onder water zwevende blijft. Het tweede compartiment bevat een lading van eenige tientallen kilogrammen schietkatoen, terwijl het derde en kleinste compartiment het ontstekings- paraat bevat. Bij de gewone contactmijn bestaat de ontsteking uit een aantal zundstiften, die, als de pennen van een egel, uit den kop van het voorwerp uitsteken en het tot een waar kruidje- roer-me-niet maken. Immers, zoodra een dezer stiften door een aanvarend schip met een zekere kracht wordt getroffen, ontbrandt de lading knal kwik in het percussie-kanaal, waarin de stift omlaagschiet, en op hetzelfde oogenblik ontploft het schietkatoen waardoor een onderzeesche uit barsting plaats heeft, die het grootste schip tot een wrak maakt. In dit automatische verdedigingsmiddel, dat in dezen oorlog blijkbaar door de Duitsche marine ook als aanvalsmiddel zal worden gebrnikt komen natuurlek verschillende systemen voor, die echter, alle betrekking hebben op de ontsteking. Bij de nieuwere typen is de electrische ontste king het meest in gebruik. In de luchtkamer be vindt zich een kleine accumulatorenbatterij, waar van de positieve en de negatieve geleiding op eenigen afstand van elkander uitkomen in de nabijheid van een met kwik gevuld bakje, dat zich in het onderste compartiment van het appar- raad bevindt. Wordt de mijn aangevaren, dan tuimelt zij om, bet kwik maakt contact tusschen positief en negatief en op hetzelfde oogenblik wordt een dun platinadraadje, dat zich in de stroomketen bevindt, gloeiend. Dc knalkwikla- ding, die dit platinadraadje omgeeft, wordt daar door ontstoken en de mijn springt. De uitwerking van deze contactmijnen is ver schrikkelijkmaar nog vreeselijker lijkt ons de spanning, waarin de zeelieden verkeeren^ die in met mijnen bezaaid vaarwater hun plicht moeten vervullen. Tegen deze gruwelijke moordapparaten helpt geen moed, geen zeemanschap, geen Kloeke onverschrokkenheid. Onder water, onzichtbaar voor het spiedend oog, dobbert het stomme, leven- looze voorwerp, dat geen onderscheid maakt tus schen vriend en vijand, maar dat dood en verderf uitbraakt zoodra het aangevaren wordt. En de razernij van de beschhafde tijden gaat zoover, dat men van een mooi succes spreekt wanneer zoo n automatsch moordtuig duizend man tegelijk naar den kelder zendt nieuwen pans vertoont het Malthezer kruis, daar de paus tot de Malthezer orde behoort. De paus zond de bevolking van zijn geboorte stad Genua telegrafisch zijn zegen. De nieuwe staatssecretaris za! volgens de »Gi- ornale d'Italia" benoemd worden ca de plechtige installatie van den paus. Rusland. PETROGRAD, 4 Sept. Grootvorst Nicolaas heelt aan den Tsaar geseind, dat het leger van generaal Rouzsky hedenmorgen elf uur Lemberg bezet heeft en dat generaal Bronsilof Haliez heeft bezet. PETROGRAD, 4 Sept. De Russen wierpen het Oostenrijksche leger bij Lublin terug en achter volgden het. Duizend gevangenen en acht kanonnen vielen hen in handen. De strijd wordt over het geheele front voortgezet. PFTROGRAD', 4 Sept. Lemberg is door de Ruisen ingenomen. Van der Bilt (Oiver den oorlog. Een medewerker van de „Breslauer Zeit." verklaart te Genua een onderhond gehad te hebben mét Van der Bilt. Deze zou o. m hebben verklaard „Ik aarzel niet het 't grootste schandaal der 20c: eeuw te noemen, dat Engeland zijn hand leende tot de grootste misdaad, sinds liet be staan van beschaafde natiën bedreven. Ik geloof norit, dat het Britsehe volk lang1 achter de re- gming zal blijven en ik geloof veeleer, dat dit vclk binnenkort zijn verantwoordelijke Staatslie den wegjagen en een eind aan den oorlog maken zal. Want naast Amerika heeft Engeland het erninentste belang aan het behoud van Duiteeh- ïan, Het gedegenereerde Frankrijk verdient ouder' te gaan. Aan Frankrijk verliest Amerika even veel en even weinig' als aan Rusland, dat voor ons ue samenvatting' van alle afschuwelijkheden is. Or ze wenschen zijn met Duitschland, opdat het doior de oceaan van bloed en ellende heen, een nieuw heerlijk, vreedzaam Europa on der Duit sche leiding' schijnt. Door zijn schitterend ver lenen heeft Duitschland het volste recht op' le ven en bloeien. Ik zou aan den Hemel en aan de Gerechtigheid moeten twijfelen, indien dit Duitschland door een nietsontziende actie van bavoarisme te gronde moest gaan. Geboren: 3 Sept. Hendrika, d. v. H. G. Hendriks en M. van Loosbroek, Raam. Jannigje Petronella, d. v. B. J. v. d. Most en J. Verwaal, Fabristraat. Ondertrouwd: 3 Sept. H. Steens, 24j.,en J. v. d. Hoek, 24 j. J. J. H. Brökling, 22 j., en G. L. Melchers, 22 j. Overleden: 2 Sept. Arie Keuzenkamp, oud 8 j. en 9 mnd., binnen deze gemeente. Kor- nelis Leendert Wijnands, oud 71 j. en 1 mnd., Singel. De Paus. ROME, 4 Sept. De Paus heeft zich gevestigd in de vertrekken, welke ook Pius X bewoonde. Gisteravond verleende hij in opgewekte stemming enkele audieuties, waarbij hij voor een ieder een welwillend woord had. De »Osservatore Romano'' deelt mede, dat de paus monseigneur Parolin, een bloedverwant van Pius X, tot kanunnik van St. Pieter heeft benoemd. Het wapen van den Duitschland. PE RL MN, 4 Sept. Van de zijde van het leger- bes tuur zijn wij gemachtigd te verklaren dat de ons verstrekte berichten betreffende Duitsche z'ege- pralen wellicht onwaarschijnlijk schijnen, doch het i; een feit dat tot nu toe geen enkele tegen slag is verzwegen. Het is bij de bijna voortdurend geleverd wor dende gevechten geheel onmogelijk om tegielij- jkeniiju met den uitslag: van den drija, de ver liezen mede te deelen. De verliezen van de tegenstanders aan dqo- den er» gewonden zijn aanmerkelijk greater dan hij ons. Daarbij komt dat zij vele gevangenen verhezen. Het cijfer van de gevangen genomen vijrmlen stijgt voortdurend. Tot 30 Augustus wa ren in de Duitsche gevangenkampen onoergc- hrarhl aan Franschen 283 officieren en 15380 man; aan Belgen officieren en 12351 man; aan Russen 70 officieren en 10126 man. Sindsdien zijn in Oost-Pruisen belangrijk groo tere aantallen Russen gevangen genomen n.l. 70.000. Het cijfer der Engelsche gevangenen is iroig niet bekend. PRETROGRAD, 4 Sept. Officieel wordt mede gedeeld, dat in Oost-Pruisen nieuwe Duitsche versterkingen aangekomen zijn, welke op eenige, punten aanvallend optraden. Aan het Oostenrijksche front duurt de slag voort waarbij ten Zuiden van Lublin de Russische legermacht van het defensief tet het offensief overging. De vijand had groote verliezen. De strijd is verbitterd. Bij Tomasjof wordt nog eveneens hevig gestreden. Vele Oostenrijkers zijn krijgsgevangen gemaakt terwijl eveneens veel krijgsmateriaal werd veroverd. Bij Lemberg maakten de Russen zich meester van verschillende punten. BERLIJN, 4 Sept. Omtrent de beschieting van Cattaro wordt nog vernomenOp 1 September verscheen de Fransche middellandsche Zeevloot, bestaande uit 16 slagschepen, pantserschepen en talrijke torpedobooten in den bocht van Cattaro. Er werden ongeveer 40 schoten uit kanonnen van zwaar kaliber op het verouderde tort van Pun- dadlosdro gelost, zonder dat echter aan de vesting schade werd veroorzaakt. Van de bezetting wer den 3 man gewond. De vloot kruiste een tijd lang en zette daarna koers in zuidelijke richting, waarschijnlijk om de Adriatische Zee te verlaten. Men denkt dat het demonstratie! optreden van de Fransche vloot een bedoeling heeft gehad. BERLIJN, 4 Sept. Vanwege den Generalen Staf wordt medegedeeld, dat thans alle sperforten in Noord-Frankrijk, behalve Maubeuge, in het bezit der Duitschers zijn. Met den aanval op Reims is een aanvang gemaakt. De cavalerie van het leger korps van maarschalk von Kluck is de Aisne-linie overgetrokken en rukt voort in de richting van de Marne. Enkele afdeelingen van de voorhoede hebben deze reeds bereikt, de cavalerie heeft hare verkenningstochten tot Parijs uitgestrekt. De Franschen trekken terug voor de legerkorpsen van von Kluck, von Billow, von Hausen, den hertog. Wurtemburg en achter de Marne. De Fransche legermacht die weerstand bood tegen het leger van den Duitschen kroonprins, daarbij steunend op Verdun, werd in Zuidelijke richting terugge worpen. In Lotharingen hebben de legers van den kroonprins van Beieren en generaal von Heeringen een sterken vijand tegenover zich. In den Boven- Elzas wordt tusschen de Duitsche en Fransche troepen gestreden. In Oost-Pruisen worden nieuwe overwinningen behaald. Het aantal krijgsgevangen gemaakte Russen bedraagt reeds negentig duizend, waaronder waarschijnlijk drie commandeerende generaals. Volgens Russische berichten is de op perbevelhebber van het Russische leger gesneuveld- België. ANTWERPEN, 4 Sept. Wij vernemen nog eenige nadere bijzonderheden over de reis van Koningin Elisabeth. Maandagavond kwam H. M- met Hare Kinderen te Londen aan. Een bezoek werd o.a. gebracht aan Lord Curzon. Bij den "overtocht over de Noordzee werd het jacht »Jan Breijdel" geëscorteerd door twee Britsehe lichte kruisers en een torpedoboot. Prinses Clementine bezocht te Londen het tehuis voor Belgische vluchtelingen en weende toen zij haar landge- nooten over hunne ellende hoorde vertellen. MECHELEN, 4 Sept. Een der oorlogscorres pondenten van het Persbureau Vaz Dias seint: Ik vond de zware logge St. Rom bouts nog overeind en het beeld van Margaretha van Parma nog ongeschonden op het plein, het welk onmogelijk is over te steken, 7.00 vol ligt de plaats met puin en hout en grauwe massa's steen. Uit de huizen stegen dunne rook en zware stof wolken op. MECHELEN, 4 Sept. (Vaz Dias). Hedenmorgen waren toen ik hier aankwam eenige Mechelaars met bewonderingswaardige devotie voor deze ruwe tijden doende een aantal beroemde schilderijen uit de bouwvallen te halen. Gisteren zoo zeiden zij mij met innig welbehagen, zonden wij ook reeds een aantal naar Antwerpen. Een heer dien »k voor een geestelyke hield, zeide mij bijna wee- nendDat hebben de Dftitschers gedaan met onzen heerlijken kapel.... in den naam van God! Ik vervolgde mijn weg door de troostlooze stad, omdat men mij in de kerk wegens het gevaar voor neervallende steenen niet wilde binnenlaten. Ik ontmoette eenige menschen in de straat die van de Dyle naar de Statie voert. Zij spraken gedemd. Op mijn nadering zwegen zij plotseling, mij wantrouwend van terzijde beglurend en trokken voorbij zonder groet, ik trof een regee- ringsbeambte uit Antwerpen aan door de regee ring naar Mechelen gezonden om de stad geheel te doen ontruimen en 300 zieken naar Antwerpen te doen vervoeren. GENT, 4 Sept. Gisteren zijn te Osteade gelanl het overschot van de vierde legerafdeeling van het Belgische garnizoen dat in Namen heeft ge legen. 14000 Spldaten van dit garnizoen heb ben namelijk Frankrijk kunnen bereiken, waai' zij raar Havre zijn opgemarcheerd. Van hier heb ben zij zich met bestemming naai Ostenue inge scheept Onder hen bevond zich generaal Mi chel, de oud-minister van oorlog. Toen zij te Ostende aankwamen, heerschte hier groote vreug de. Men was in de wolken over een handiger zet van dit Belgisch legertje, dat zoodoende de Belgische troepen voor de verdediging van Ant werpen weer met 14000 man heeft yermeer.terd. Tjöeu zij aan wal kwamen werden zij luide door de inwoners van Ostende toegejuicht, terwijl de Engrisehe troepen, die zich te Ostende bevin den, op hartelijke wijze hunne Belgische kame raden welkom heetten. De soldaten werden genu ien den geheelen nacht van gisteren ep dezen morgen in speciale treinen naar Antwerpen ver voerd, GENT, 4 Sept. Heden zijn alle Belgische sol daten die zich nog in de stad bevonden, naar Antwerpen teruggetrokken. In 37 wagens werden zij over Assenede naar Antwerpen getransporteerd. Dit wijst er dus op dat men zich te Antwerpen op een beleg voorbereidt. GENI, 4 Sept. Generaal French beschikt thans oyer twee legerkorpsen, welke weldra met twee andere zullen worden, versterkt. De koloniale troe pen niet meegerekend waarvan 100.000 man op weg zijn naar het terrein van den strijd. ANTWERPEN, 4 Sept. Gisteravond elf uur werd of irieel medegedeeld. De toestand bleef onver anderd in de provincies Antwerpen, en Limburg. Hassfdl is geheel vrij van Duitsche troepen. De Duitschers gaan voort verschillende dorpen in uen omtrek van Assche in brand te steken en te plunderen. In het Noorden der provincie Bra bant hebben de Duitschers die aangewezen zijn tot dekking der verbindingswegen talrijke ver sterkingen opgeworpen en de bruggen over de Dijle opgeblazen. SCHIEDAM, 4 Sept. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SC.H 395 „Huterta", sch. J H Rceleveld voor de 2e reis, SCH 313 „Jaorbus", schipper W. Knoester, van de 3e mis.. j i HandelsböriciiteE. BEURS VAN SCHIEDAM, 4 Sept. 1914. Moutwijn. Dfficieele noteering van de Commiisle nit 4» 4 Sept. f 14 Nament ie Committee book ie noteeringa b. a, i wmmiEB, Bond xnDietiilatealRj 1 Sept. j 2 Sept. 3 Sept. f lltf f 13 f 14 Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenvast. Bfiritua, 3 Sept. f20— af 201/4 f 14— k f 14 f 9a f 9»/g 3 Sept. f 14 f 18— f 191/2 f 1.70 4 Sept. f 14 f 18 f 191/2 f 1.80 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op hedenkalm. 4 Sept. f 198/4 k f 20*/-» f 14- k f 14- f 9— k f 91/4 Granen. NEW-YORK Mais: Western loco. 2 Sept. 883/41 Sept. 871/2'. CHICAGO Mais Sept. Dec. Mei Juli 2 Sept. S0i/i 737. 757/ 1 Sept. 79 727a 74 Rogge Loco 2 Sept. 1 Sept. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). W Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatstwordt de kopy n ietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3