Dagblad mor Schiedam en Omstreken, fifin b,;r f on vr m EERSTE BLAD. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering De nieuwe Paus. Onschuldig veroordeeld. 37ste Jaargang. Zaterdag 5 September 1914 No. 11020 Officieel* berichten. Kennisgeving. FEUILLETON. BureauBoterstraat 50, Telef, 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 Cent. Ad verten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1— 0 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. w levenslange 000 verlies van oyereenicoinstig op 4e polis yermelfle yoorwaarden. SÜÜU ftifaiidSit1 y O vo? ■^L2!!!!^!li-Z^r!1L_ge>yH'irbor^(l (loor de HolUmdflche Algémeene Verzekeringsbank dood I U U een duimI (J|| wijsvinger; 1 j |J een duim gevestigd te Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bladen en een Zondagsblad. bestaat uit twee Geïllustreerd Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Maatschappij „Hydroleo", om vergunning tot het uitbreiden harer fabriek in het pand staande Buitenhavenweg no. 50, kadaster Sectie L nos. 2156 en 2158, door bijplaatsing van twee electromotoren van 5 P.K. Overwegende dat het deskundig onderzoek met betrekking tot die aanvraag nog niet geëindigd is; Gelet op artikel 8 2e alma der Hinderwet Besluiten: de beslissing over genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, 4 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. «CHOUW over de wateringen en lieinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Fiankeland. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 8 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- West-Frankeland binnen genoemde ge meente, (Gemeentebladen no. 6 van 1881, no. 11 van 1908 en no. 21 van 1910). Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Franke- land, dat op Woensdag den 23sten September '1914, des voormiddags ten negen ure, een SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voargeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, den 5den September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Buitenlandsch Nieuws. Een bijzondere corresp. van »De Tijd" schrijft het volgende: De nieuwe Paus Giacomo della Chiesa is een GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 96) Jeroom, vroeg Joseph Muller, heeft hij al gegeten Neen hij is een oogenblik wakker geweest hij heeft eenen teug wijn gedronken en is weer in slaap gevallen. Toen hij gegeten had en hij zich een weinig hersteld had, gevoelde de korporaal de noodwen digheid zijne geschiedenis te verhalen aan zyne nieuwe vrienden. Hij had echter nauwelijksch eenige woorden gesproken toen Josiliet hem onderbrak vWij raden alles, zeide hij. Vermoei u niet met te spreken. Slaap liever. Om van hier naar de grens te gaan, zult gij misschien nog den weg laDgs de bosschen moeten nemen om niet her kend te worden. Gij zult dus eene laatste poging moeten beproeven. Tracht dus uwe krachten te hernemen. Het is waar, gij hebt gelijk, zeide de El- zasser, terwijl hy zich naast Jeroom uitstrekte. Genuees van geboorte en opvoeding. Toen ik on langs het fraaie stadhuis te Genua bezocht, zag ik daar in de eerezaal een witmarmeren buste die ik als de beeltenis van Mgr. della Chiesa her kende. Ik vroeg den stadhuisbode die mij als gids vergezelde: »Hoe komt Mgr. della Chiesa hier te staan t" De man antwoordde met ver wondering en trotsche voldoening: »Weet u dan niet dat Mgr. della Chiesa een echte Genuees is? Hij is wel klein, maar hij behoort tot de groote mannen, die onze stad zoo talrijk heeft voortge bracht. Inderdaad kende ik Mgr. della Chiesa als klein en tenger van gestalte, maar tevens wist ik, dat daarin huist een groote en machtige geest. Zoo dikwij[s ik hem op Vaticaan heb ontmoet kwam ik onder den indruk zijner donkere, als karbon kels achter fijne brilleglazen flikkerende oogen, die u zoo doordringend aanstaren, alsof het X- stralen zijn. Algemeen werd te Romö, toen hij nog onder-staatssecretaris was, zijn diplomatieke bekwaamheid hoog geroemd. Eenparig heette Mgr- della Chiesa de rechterhand van kardinaal Rami- polla, zijn onmiddellijken chef, en na diens af treden als staatssecretaris bleet hij onder de beste werkkrachten der staatssecretarie gelden, met wien zoowel leeken als geestelijken steeds zeer gaarne te doen hadden. Want hij verstond meesterlijk de kunst, om met even groote min zaamheid als vaardigheid zaken af te doen. In 1907 werd Mgr. della Chiesa bevorderd tot aartsbisschop van Bologna. Reeds toen werd hem door velen de kardinaalshoed toegedacht. Er kon geen Consistorie meer in uitzicht worden gesteld of onder de vermoedelijke candidaten voor het purper stond Mgr. della Chiesa bovenaan, totdat bij het laatste Consistorie van Mei j.l. hem in werkelijkheid deze eer te beurt viel. Zij was onbetwistbaar ruimschoots verdiend en werd door de »communis opinio" warm toege juicht te Rome. Want daar had Mgr. della Chiesa veel trouwe vrienden en vereerders achtergelaten. Niet alleen bij Kardinalen en hooge prelaten, zooals bijv. kardinaal Rampolla, den z w ij g e r' bij uitnemendheid, die echter aan Mgr. della Chiesa gaarne zijn volle vertrouwen schonk niet slechts bij tal van voorname leden van het pau selijk Hof, met wie hij jarenlang als onder-staats secretaris in geregelde betrekking stond. Doch ook bij de dienstdoende geestelijkheid van Rome, die voor de uitoefening der zielzorg steeds kon reke nen op den wijzen raad en de krachtige hulp van Mgr. della Chiesa. Viel er een nieuw werk van godsvrucht of naastenliefde op te richteD, moest een kwijnend liefdewerk worden ondersteund diende ergens de katholiek-sociale actie bevorderd' te wordeD, Mgr. della Chiesa bleef met zijn mo- reelen en geldelijken steun nooit achter. Hij nam gretig iedere gelegenheid te baat, om zijn bran denden zielenijver metterdaad te toonen. Hoezeer ook met ambtelijke bezigheden overladen, hij wilde en kon altoos nog »payer de sa personne". Als aartsbisschop van Bologna won de voor beeldige herder spoedig alle harten. Enkele jaren geleden hoorde men, dat de paarden van het Gij zijt brave lieden. Het geluk heeft gewild dat wij elkander hebben ontmoet. Vervolgens viel hij in slaap. Het iytuig rolde nog altijd door de sneeuw. De nacht viel. Zelden ontmoette men iemand en mets deed nieuwe gevaren voorzien alvorens de grens te bereiken. Josiliet dacht weer aan Maria en Siméonne. .ou „zij dood ziJn' de arme kleine? vroeg hij zich af. En indien zy nog leeft, wat zal er tusschen haar en Jeroom gebeuren XVII Zij geraakten zonder moeilijkheden aan de grens Jeroom was wakker geworden. Hij had Josiliet herkend en bij het zien van dien man die voor hem meer een vriend was dan een ondergeschikte had hij eee vreugdekreet gelaten; Gij hier, Josiliet, hier in Duitscbland 1 Ja, mijnheer Jeroom, zeide de brave j >ngen die tranen van geluk in de oogen hnd. Maar wat komt gij doen? U zien, u redden. Jeroom aanzag hem met verbazing. Hoe wist gij dat ik te Mayenee was Men heeft mij belet te schrijven en ik heb ik u geen nieuws kunnen laten geworden gedurende onzen doortocht van Sedan naar de grens. Ik heb uwe voetstappen gevolgd van Sedan tot Forbach. Gij ziet wel dat ik veel kans bad u te Mayenee te vinden en ik had geenen tijd te verliezen, ik moest haastig zijn... aartsbisschoppelijk rijtuig op hol waren gegaan en dat Monseigneur zelf lichamelijk letsel had ge kregen. De geheele stad kwam in rep en roer. Gelukkig bleek, dat Mgr. slechts een schamping van weinig of geen beteekenis had ondergaan. Het werd toen voor Bologna een ware vreugdedag. Men jubelde als kinderen op een feestdag, voor het behoud van den beminden Aartsbisschop, die op het balkon van zijn paleis moest verschijnen, om de geestdriftige ovaties der opgetogen menigte in ontvangst te nemen. Mgr. della Chiesa was te Bologna een krachtig bevorderaar der kerkelijke tucht en der katholieke pers. Voor de opleiding zijner seminaristen droeg hij rusteloos zorg. De voormannen der katholiek- sociale actie raadpleegden hem gaarne. Bij ieder goed werk kon men zich bij voorbaat van zijn vaderlijken steun en milde aanmoediging verze kerd houden. Het katholieke dagblad »L'Avvre- nire di Bologna", genoot zijn bijzondere en edel moedige bescherming. Hoezeer de nieuwe Paus aan zijn aartsbisdom gehecht is, blijkt wel duidelijk uit den naam, dien hij zich koosBenedictus XV. Want de vorige Paus van dezen naamBenedictus XIV, was kardinaal Lambertini óók aartsbisschop van Bologna. Naar men weet, de grootste kenner van het kerkelijk rechtte Bologna zoo populair en bemind als niemand te voren, wiens voorafgaande faam een wereldfaam nog werd overtroffen, nadat hij den Stoel van. Petrus beklommen en dien gedurende achttien gelukkige jaren (1740— 4758) bezetten mocht. Dat ook aan paus Benedictus XV, door 's Hemels goedheid, een niet minder langdurige en voor spoedige regeering zij weggelegd De Staatssecretaris van Z. H. Kardinaal Domenico Ferrata is benoemd tot staatssecretaris van Z. H. Benedictus XV. Kardinaal Ferrata werd in 1847 te Gradoli ge boren. Hij was auditeur van Mgr. Czali den nun tius te Parijs en later nuntius ia België. Na zijn terugkeer in Rome, werd hij tot secre taris van de Congregatie van buitengewone ker kelijke aangelegenheden benoemd, tot hij in 1891 als nuntius naar Parijs gezonden werd. Den 22en Juni 1896 werd hij tot kardinaal benoemd, met de titelkerk van de H. Prisca, Kardinaal Ferrata behoorde tot de H. Congrega ties van het concilie, der aflaten, der riten en van de buitengewone kerkelijke aangelegenheden, ter wijl hij tevens lid was van de pauselijke commissie voor de vereeniging der afgescheiden kerken. Na de hervorming der Romeinsche Congregaties werd kardinaal Ferrata prefect van de Congregatie der H. Sacramenten. Van het oorlogsterrein is weinig nieuws. Wij weten dat de Duitsche troepen steeds dichter op Parijs aantrekken. Reeds werden de Duitschers gezien op 30 Iv.M. Waarom, Josiliet. spreek, men zou zeggen dat gij mij iets verbergt Ik? Ja. Maar neen... Is er ginder een ongeluk gebeurt sedert ik vertrokken ben Maria is zeker ziek... misschien doodja dit is het waarschijnlijkgij durft het niet zeggen... och, spreek toch, is zij dood?... Och, spreek, wellicht zijn mijne afwezigheid en mijne vlucht de schuld dat zij bezweken is. Neen, mijuheer Jeroom, zij is niet dood, ten minste... Spreek voort I Ten minste was zij niet dood toen ik ver trokken ben... maar het is reeds lang geleden dat ik Haut-Butté verlaten heb, en nu... Nu? Nu kan ik u niets verzekeren... Mijn God! mijn God! zeide Jeroom terwijl hij in tranen losbarstte en het hoofd in de handen liet vallen. Te midden zijner tranen en zenuwachtige ont steltenis, mompelde hij Ik ben de oorzaak harer dood... Mijn God 1 het is verschrikkelijk. Christian en Joseph Muller waren diep ont roerd. Na eenige oogenblikken van indrukwekkende stilte sprak Jeroom tot Josiliet Verhaal mij eens wat er is voorgevallen. Verzwijg mij niets... van Parijs, onder het bereik van de forten. Er 'igt iets zeer geheimzinnigs in het manoeuvreeren van de troepen der geallieerden. Toen de Duitschers op Brussel aantrokken fluis terde men geheimzinnig dat achter Brussel zou den de Duitschers worden tegengehouden, Overwinnend trokken de Duitschers verder en braken door de eerste verdediginslinie en bevinden zich nu reeds op 30 K.M. van Parijs. De sperversterkingen bij Hirzon, Ayveiles, Condé, La Fère en Laon zijn zonder strijd in de handen der Duitschere gevallen en de oude kroningstad Rheims is door de Duitschers bezet. Het prijs geven van al deze stellingen doet een krijgslist vermoe den, Zou eindelijk de groote verrassing komen De meesterlijke zet, die de overheerschers zal doen wijken Wij weten het niet. Wij wachten. Betrouwbare berichten omtrent de verrichtingen in Noord-Frankrijk hebben wij niet en beperken heden het oorlogsnieuws tot eenige officieele bul letins en proclamatie's. De Russen hebben Lemberg bezet. Wolff deelt daarentegen mee, dat de legers van de generaals Dauhl en von Auffenberg de Russen hebben teruggeslagen. Aan de Montenegrijnsche grens hebben de Oostenrijkers ook een overwin ning behaald. In Oost-Pruisen schijnt de opmarsch der Russen voorloopig gestuit. Het is echter te verwachten, dat zij door hun aanzienlijke overmacht ten slotte zullen slagen om verder in Oost-Pruisen door te dringen. Het gerucht gaat, dat ook Turkije en Griekenland aan den krijg zullen deelnemen, zoo dat een uitbreiding van den wereldoorlog aan die zijde aanstaande is. T u r k ij eR u s 1 a n d. Do Berlijnsche correspondent van het Persbu reau Vazdias verneemt uit Ie meest vei trouw bare bron: De oorlogsverklaring tusschen Turkije en Rus land eenerzijds, en Turkije en Griekenland ander zijds is elk oogenblik te verwachten. Rusland heeft reeds Bulgarije verklaard of het toe zou sir.an dat Rusland troepen hij Varna zal landen. Bulgarije verklaarde dat het een neutrale staat was en geen schending' van haar neutraliteit zou dulUen. Op de wedervraag of tegenover Rusland geen uitzondering g'eyiaakt zou kunnen worden, heeft de Bul gaar se he regeering rondweg elke schending van haar neutraliteit afgewezen. Rus land wilde voornamelijk Bulgarije doortrekken om naar Aclrianopel en Constantinopel op te trek ken. Tevens vernemen wij, dat Engeland reeds de blokkade van de Syrische kust zou hebben begonnen. Van den Balkan. Omtrent de gevechten op het oorlogsterrein op den Balkan valt te melden, dat geueraal-majoor Pongracz, die het bevel voert op de derde brigade bergtroepen, welke reeds vroeger een moedigen opmarsch hadden uitgevoerd in Montenegro, enkele De boer zeide hem alsdan al wat hij wist. Toen zijn verhaal ten einde was zuchtte hij Mam'zelle Maria was zoo zwak toen ik ver trokken ben, voegde hij er bij. De twee genees- hèeren die haar kwamen verzorgen schudden het hoofd toen zij weggingen. Dat was een slecht teeken. Zij hebben overigens aan Madelor den toestand zijner dochter niet verborgen. Madelor! Deze naam, welken Josiliet tot hiertoe met opzet niet had uitgesproken, had Jeroom ge weldig ontroerd. Hij sprong op van aandoening. Zijn gelaat werd bleek. Hij wreef met de hand over zijn voorhoofd alsof hij pijnlijke herinneringen uit zijnen geest had willen verbannen. Joillet begreep hem Zoudt gij aarzelen om terug nsar het dorp te keeren, mijnheer Jeroom vroeg hij op ver wijtenden toon. Jeroom onderbrak hem met een gebaar Neen, zeide hij. Dit gedacht mag ik niet in mijnen geest laten komen. Ik hoop dat God zoo onbarmhartig niet zal geweest zijn Maria te doen wegrukken en het oogenblik dat ik van haar verwijderd ben. Ik hoop dat ik haar levend zal wedervinden... Ik zal haar zien... haar spreken ik moet haar zien en haar spreken. Maar daarna, wat zal ik doen? Denk aan'mijne moeder goede Josiliet. Meent gij dat ik haar vergeten heb? 6 i (YLorM veruolgfil.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1