Abonneert U Geveilde ei Moeite onroerende pederen. Handelsberichten. Binnenland. Men spreekt met gedempte stem, men fluistert. Angstig geworden door de stilte die vredig is, als op het kerkhof, stilte van het graf. Want men ziet geen menschen. Het gelijkt een panorama, men ziet de huizen en voelt dat er geen levende ziel meer achter de vensters zich bevindt. Het is angstwekkend, benauwend, gij voelt een beklem ming. De zon schijnt krachtig, zij beplast de gansche omgeving met haar eeuwig licht en toch vervult zij u niet met vreugde, want gij weet dat daar binnen in die huizen alles verwoest en vernield is. Langzaam komen uit den hoek van een straat eenige menschen van het Roode Kruis te voorschijn. Zij spreken gedempt, akelig hol verliest zich hun geluid in de ruimte der ver woesten en verlaten straat. Zij dragen zware spaden en spreken korte woorden tegen de ver waarloosde paarden die voor de grove karren staan. Zij komen om nog steeds de dooden te begraven. De kerk, de pastorie en dan nog een enkel heerenhuis staan overeind en men vraagt zich af, wanneer ook deze gebouwen verwoest zouden zijn geweest, waar dan de gewonden zou den zijn ondergebracht, want de kerk, de pastorie en het heerenhuis liggen vol gewonden. Wij treden onhoorbaar binnen, zwijgen bedrukt kijkend zooals men een sterfhuis binnentreedt, voor het welk de lijkkoets gereed staat de droeve last naar de laatste rustplaats te brengen. Hier is het droe viger dan in een sterfhuis. Want het oog wordt getrokken door gewonde jonge kerels, die kreunend naar u opzien en smartelijk wijzen slechts met de oogen naar het stompje, dat van hun arm overbleef. Het stokt ons in de keel, wij haasten ons het gebouw te verlaten met een droevend machtelooze troostende blik, want wij weten nietj wat wij deze ongelukkigen moeten zeggen. Een vijftal gore vervuilde oude wezens duiken plotse ling op in het zonnige gedeelte der straat. Het lijken spookgestalten hij klaarlichten dag,de vrouwt jes verloren alles in den brand, die tijdens het slagveld ook op hun have en goed oversloeg. Op de plaats, waar vroeger hun flink schoon huisje stond, ligt nu het cadaver van een paard le rotten. Balancy was geheel plat gebrand. Ook hier zou de schuld gelegen hebben bij de franctireurs die de doortrekkende soldaten in den rug hadden aangevallen. Vanaf den keiktoren zou men met machinegeweren op hen geschoten hebben. Ik heb met een der vrouwen die aanvan kelijk mijn afkeer opwekte, gesproken. Alles had zij verloren, haar goed, haai man, haar kind juist in deze volgorde en toch schijnt de ontzetting zoo zeer haar gevoelens te hebben getroffen dat zij zonder buitengewone hartstocht over al dat vreeselijke spreekt. Is de overmaat van leed zoo groot dat haar denken het niet meer kan bevatten althans zij vertelt er van als over gansch niets bijzonders en ik ontdekte geen spoor van wrok, geen sprankje hoop op wraak of ver gelding in hare wooiden. De orkaan heeft niet alleen haar lichamelijk doch geestelijk getroffen. In het Godshuis liggen op bedden van stroo de gewonde Fransche soldaten. Er zijn er bij die dagen en nachten met gewonde en doode vijanden op de slagvelden tusschen Barancy en Ethe heb- beu gelegen en telkens ging de zon op en weer onder en versuft bleven zij liggen op de met bloed gedrenkte velden. Men staat versteld over zooveel veerkracht van het menschelijk gestel. Nu liggen de meesten bleek en verstomd voor zich uit te staren, allen lijden pijn doch de Fransche geest heelt hen met verlaten. Velen ja de meeste zijn weer monter en goed geluimd. Een collega die met mij is begeeft zich naar een patiënt die te kreunen ligt in eon hoek van de kerk en hij steekt hem een stuk chocolade tusschen de bleeke lippen. Dank U, mijn goede mijnheer, zegt hij en zijn oogen loopen vol tranen. Verderop ligt er een met afgeschoten arm, den rechterarm en hij klaagt nog steeds wel tien maal achtereen op dezelfde toon: «Wat moet er van mij worden". Dan zwijgt hij en tranen druppelen langs zijn bleeke strakke vel. De gedachte geen arm meer te beziten en toch zijn brood te zullen moeten verdienen wanneer hij beter wordt houdt hem, zoo zegt de dokter mij, dag en nacht waanzinnig bezig en steeds kreunt hij maar, »Je n'ai plus de bras." Er komen nog steeds nieuwe gewonden aan. Buiten staat een nieuwe auto van het Roode Kruis en deze brengt nog van een ver-verwijderd gedeelte van het slagveld zoo nu en dan jonge kerels die de uitputting van enkele dagen konden doorstaan en nog levend gevonden werden naar Barancy aan. Gretig dronk een flinke jonge kerel met een kinderlijk trouw gezicht van het frissche water dat men voorhield. Hij lag tot aan den hals toegedekt strak en stijf als op een plank ge spannen. Hij mocht zich niet bewegen. Hij lachte tevreden, het scheen dat zijn sterk gestel de overwinning reeds had behaald. Aan de en kele woorden die hij sprak herkende ik het Fransch uit de Midi. Zwaar en krachtig en toch zoo aangenaam van klank. Een goedhartige kerel klaagde maar steeds dat men zijn buurman die niets zei en stil en strak naar de zoldering lag te turen scheen te vergeten en dat hij nog niet ge dronken had. Dan vervolgen wij minder ont daan en moedeloos dan na ons eerste bezoek den weg naar Gomerjj. Een vreeselijke stank slaat ons tegemoet. Hier liggen langs den weg de paarden bij hopen té rot. ten en de cadavers die reeds begraven zijn, zijn slechts even met wat aarde bedekt zoodat de grond de walgelijke lucht terugslaat. Nu gaan wij de hoogte in en hebben voor ons het »pane- rama" van het uitgestorven, uitgestrekte slagve ld Hoog staat de zon, ver weg zien we mannen met spaden gewapend rond tientallen paardencadavers welke men als het overschot van neergeschoten cavaleriebrigaden opeengehoopt had gevonden. Afschuwelijk is de reuk die uit de verte naar ons wordt toegedragen, onbewogen arbeiden de gra vers door. Yerztijfd van schrik, overrompeld door de ontroering blijft onze blik minutenlang gespan nen door een tafreel dat in ellendige grootheid onschrijflijk is. Te midden op het bloed gedrenkte veld staan eenige kanonnen en daarachter een aantal munitiewagens. In de stengen hangen nog de doodgeschoten paarden en op de kanonnen met het volle lichaam er over heen liggen de lijken der kanon niers bijna in de houding nog zooals zij gereed ston den tot vuren toen het vijandelijk lood hun vöor was en hen het leven benam. Een reusachtige kuil, wel een zes meter in middellijn, ligt versch ge graven. Hierin zal men zoo straks het overschot delven van de bloederige kluwen van Fransche kanonniers die men naast, op en onder de cada vers der paarden vermoedelijk tijdens een storm aanval door het moordend lood verrast, op het slagveld vond.... zes dagen lang bleef dit gruwelijk allegaartje onbegraven liggen. Ik schrik uit mijn overpeinzingen op door het klagend zangerig stemgeluid van een vrouw, die onhoorbaar tot vlak naast ons was komen staan en wat brood vroeg. Haar historie is als die van zoovele andere duizenden. Gisteren gelukkig te midden van een arbeidzaam gezin, heden verzonken in de zee van matelooze ellende. Wanneer wij verder gaan komt daar juist een transport Fransche gewonden aan. Zij liggen uitgestrekt in de ladderwagens en allen kreunen »a boire". Ik zal den aanblik van deze ongelukkigen nimmer vergeten. Zij allen lijden hevige pijnen en dorst en velen kunnen hun aangezicht niet beschermen tegen de brandende zon, die in al haar felheid hun gelaat bescheen. En nog gevoelt de eene ongelukkige zich minder miserabel dan de ander, en wijst de eene ons met zijn blik den ander en schudt het hoofd en zegt »Pauvre diable", en de andere dorpen door welke wij onzen weg namen kunnen de eentonigheid van dit verhaal niet berekenen. Overal transporten gewon den, versche graven, lijkenlucht, weenende vrouwen onbeschrijflijke ellende. Nog richt nu en dan een Duitsche soldaat het geweer op onze vreedzame nieuwsgierige voorbijgangers en vraagt onze pas. Vanaf de Porte de France tot aan de Porte de Boulogne nog slechts puinhoopen en tusschen die puinhoopen zoo langs den weg het lichaam mees tal halfvergaan van soldaten die op hun post van uit een hinderlaag werden getroffen of door de splinters van een ontploffende granaat. Merkwaar dige kracht hebben die granaten. De gaten die zij sloegen in de wegen voor de oogen der strijders zijn'dikwijls zoo groot als wilden zij zeggen. «Wij boren al vast Uw graf". In de kasematten vonden, zoo verteld men ons, de Duitschers de dooden en gewonden op elkaar. Ik wil Longwy niet meer zien. Ik wil deze plaats van jammer en ellende ontvluchten. Wel wordt het reeds avond en zal de duisternis mij straks gaan overvallen. Maar liever wandelen in den donkeren nacht, steeds naar het Noorden en niet meer zien, dan deze ellende beschermd door de Goddelijken zon. Engeland. LONDEN, 7 Sept.. fle" Engelsche kruiser „Path finder" is aan de monding van de rivier de Tyne pp pen mijn gestooten en gezonken. Het verlies aan menschenlevcns is groot. Oor een passagiersschip is hetzelfde lot overkomen. De n: a,m van dit schip wordt niet gemeld. LONDEN, 7 Sept. officieel. Sinds den 27en Augustas heeft het Britsche leger 5 rustige da gen doorgebracht.. Het leger verloor van den eer sten tot den 2fen September 15000 man, doich een grqot aantal van dezen ontbreekt nog en men verwacht, dat zij zich opnieuw hij het le- gter zullen voegenIntasschen zijn versterkingen aangebracht en zijn de vooruitzichten gunstig. LONDEN, 7 Sept. In een uitvoerig verhaal over het ongeluk van het stoomschip „Runo", verhaalt de correspondent van de „Daily Tele graph" te Grimsby, dat de officieren van mee ning zijn, dat een zeventigtal personen vermist werden. De geredden wenden door stoomtrawlers opgepikt. De passagiers waren geen vluchtelingen, maar Russische reservisten, ;in Amerika wiom- tig en onder de wapenen geroepen. De gezagvoerders der stoomtrawlers toonden hui engewone dapperheid. Een deizer trawlers kon het zinkende vaartuig; slechts bereiken langs een weg', waar men wist, dat een groot aantal mijnen lagenhiervan op de hoogte gtesteld, zeide de kapitein eenvoudig;:- De duivel hale uie mijnen, maar onze plicht is, het leven der schipbreuke lingen te redden of het onze te verliezen. België. 'IFRNEUZEN, 7 Sept. De spoorverbinding tus schen Gent en Antwerpen over St. Nicola as is verlroken. Van uit België hier aangekomen rei zigers hebben medegedeeld, dat een Belgische legermacht uitgetrokken is om te trachten de Duitschers uit het Land van W.aes terug te drij ven. TERNËUZEN, 7 Sept. De spqo'iwagverimi. DendermondeLokeren is gestoord, zulks in ver band met de krijgsverrichtingen tusschen die plaat sen. Lokcren is nog niet bezet, toch do Du.it- .'chers trekken in die richting. In de omgeving van WiJlebroeck en Puers hebben gisteren bij de daar plaats giehad hebbende gevechten de Duit- s hers door het vuur van verdekt opgestelde Bel gische troepen groote schade geleden. ANTWERPEN, 6 Sept. De Duitschers zijn gis- reren hij Boschkapellen in wanorde teruggesla gen, Op Vilvoorden een duizendtal dooden ach terlatende de verliezen der Belgfen zijn onbedui dend, dank ziji het vuur van het Belgische veld geschut. De Belgische officieren Lebben opdracht ge kregen aan hunne manschappen mede te deelen dat het beter is te sterven of gewond te wor de) hij de verdediging van huis en haard, dan door ae Duitschers gevangen te worden geno men en verplicht te worden teg'en de Russen te strijden. GENT, 7 Sept. De burgemeester van Brussel de heer Max is flopr den Amerikaansdien gezant te Brussel benoemd tot gezantschapssecretaris. Dit is geschied omdat herhaaldelijk Duitsche of ficieren den heer Max hadden gezocht, blijkbaar met. bet doel hem als gijzelaar te arresteeren. Als lid van de Amerikaansche legatie is de heer Max natuurlijk onaantastbaar. Overleden: Verboom, oud 3 j. meente. 4 Sept. Johannes Josephiu3 en 11 mnd., binnen deze ge- BEURS VAN SCHIEDAM, 7 Sept. 1914 Moutwijn. Officieel® noteering van de Commissie uit dc Kamer van Koophandel mar da Beur*. 7 Sept. f 16 pet Hectoliter zonder fust «mi zonder belasting, Namens ie Oommissie poor, de noteertngt B. A, I WITTKAME& Bond ran DleÜiinieuaBij 2 Sept. 3 Sept. 4 Sept. f 13 f 14 f 14 Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamse he Spoeling Stemming op hedenwillig proef.: 4 Sept. f 14- f 18 f 191/2 f 1.80 7 Sept. f 153/4 f197, f 213/4 f 1.90 Sjüritua, 4 Sept. f 193/4 a f 20V4 f 14— a f li— f 9— af 91/4 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus: Stemming op heden: kalm. Qranen, NEW-YORK Mais: Western Sept. 903/43 Sept. 91 b4. CHICAGO Mais Sept. Dec. 7 Sept. f 173/4 if 18 f 14k f f 81/4 a f 91 5 Sept. 3 Sept. R, c g g e 5 Sept. 3 Sept si y* 82Vg 767s Loco loco. Mei 783/4 79y4 Juli ROTTERDAM, 7 Aug. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 307 vette runderen, 179 vette en gras kalveren, nuchter kalf, magere runderen vette- en kalfkoeien, 1420 varkens big gen en bokken paarden 1985 schapen. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt Vette koeien le kw. 82, 84; 2e kw. 78, 80, a 74 ct., ossen le kw. 80, 82,2e kw. 76,72,—,ct., kalveren 80, 85, 2e kw. 75 a 70 ct., schapen le kw 50 a 46, 2e kw. 423e kw. 54 ctlam meren le kw. 68 a 66, 2e kw 3e kw. a ct. varkens, le kw. 46, a 47, 2e kw. 44, 40, licht soort 34 a 37, et. stieren,a -. Handel in koeien en ossen matig, in varkens redelijk, in schapen zeer matig. Vlasmarkt. Vlassteenstuiver, Holl. geel geen aanvoer st., wit 280 st. Blauw steen 4856 st. Groningsch geen aanvoer. Zaadmarkt Karweizaad oud f A f nieuw a 14.25 a f - ^Lfln (voerzaad), f15.— af—.—, (zaad zaad), f 16.50 k f- Koolzaad f 16.— a 18.- Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 1.80 a f 2.10Zeeuwsche blauwe f 1.70 a f2.20; Z. Eigenheimers tl.45 a f 1.60Er. eigenh. fafGeldersche kralen f a fBrielsche kralen fl.20 a f2.80 f-.- a - nus Bonus, f- Overmaasche f 5.75. Z. blauwen, f a f Mag- a f—Pooters f 1.10a 1.30. Eieren markt f5.25 a f5.50; Zeeuwsche f4.75 Geboren: 4 Sept. Janna Cornelia Wilhel- mina, d. v. P. Bol en M. Storm, van Beverenstraat. 5. Martinus Maria, z. v. L. J. van Deventer en M. M. van Veen, Laan ons Genoegen. Jacoba, d. v. C. J. Verkade en S. de Wit, Polderstraat. Maria Petronella, d. v. H. J. Brökling en N. Felle, Hoofdstraat. Te Schiedam. Notaris D. Boijdecs. VerkochtZaterdag 7 September. I. Een DUBBEL HUIS, waarin een koffie huis, met erf en open grond aan het Wil- helminaplein no. 26 te Schiedam, kad. sectie L, nr. 1070, groot 1 A. 32 c.A., in veiling f 2240, verkocht voor f 2590. II. Een PAND, bevattende twee Benedenwo ningen en vijf afzonderlijk verhuurde Boven woningen en Erf met Open Grond aan de Warande, nrs. 2 en 4, hoek Westerkade te Schiedam, kad. sectie M, nrs. 883 en 1092, samen groot 3 Are, 37 c.A., in veiling f 4650, verkocht voor f 4650. Profesor Bussemaker. -j- Pi'of. Dr. Karei Hendrik Theodoor Bussemaker, hoogleeraar in de Alg. Geschiedenis en de Politi- sche aardrijkskunde aan de Leidsche universiteit is in de afgeloopen nacht overleden. De „Nieuw Amsterdam." Het s.s. «Nieuw Amsterdam" van New-York naar Rotterdam zou gisteravond van Brest naar Rotterdam vertrekken. De «Nieuw Amsterdam" is Woensdagavond te Brest aangekomen en had Donderdagavond in Rotterdam kunnen zijn. Het schip werd echter werd vier en een halven dag opgehouden om nog onbekende redenenmert vermoedt om een gedeelte van de lading te lossen. Gisteravond is pas het eerste bericht van den kapitein ontvangen. Vermoedelijk heeft deze niet eerder kunnen seinen. Prijzen van tarwe en rogge. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters de onderstaande aan schrijving gericht: Daar het mij gebleken is, dat in verschillende gemeenten vrees voor te groote prijsstijging van jnlandsche tarwe en rogge bestaat en in verband daarmede sommige gemeentebesturen overwegen aankoopen voor die gemeenten te doen, heb ik de eer u mede te deelen. dat ik in het algemeen bereid ben aan burgemeesters machtiging inge volge art. 76a der Onteigeningswet te geven, resp. art. 76c toe te passen, wanneer zij mij aantoonen, dat geen tarwe of rogge in der minne te verkrij gen is tegen prijzen, die de door mij bepaalde maxima niet te boven gaan. Deze maxima worden thans tot nader order bepaald als volgt Beste Zeeuwsche tarwe f 12 per 100 K.G. Inlandsche rogge f10 per 100 K.G. Andere soorten naar evenredigheid. Ik geef u voorts in overweging c.q. de land bouwers in uwe gemeente er op te wijzen, dat, indien zij in eenigszins beteekenende mate rogge aan vee voeren, het waarschijnlijk gevolg hiervan zal zijn, dat de rogge in uwe gemeente daar in beslag zal moeten worden genomen. Hierbij zij in herinnering gebracht, dat bij de taxatie van goe deren krachtens de artt. 76a en vlg, de Onteige ningswet niet gerekend wordt met marktprijzen, maar met productieprijzen en een matige winst (zie mijne circulaire d.d. 9 Augustus 1914) no. 9288). Ook dit zou aan belanghebbenden kunnen worden medegedeeld. Nederlaudscli Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Volgens de vierde verantwoording van den pen ningmeester was tot den 5e September in totaal ingekomen f38,380.571/,1; frs. 2983.26V, en M. 49.67. Een profesor uit Rolduc gevangen. De «Maasbode" verneemt, dat een profesor uit Rolduc te Leuven is gevangen genomen. Men weet niet waarheen hij vervoerd is. Men hoopt langs diplomatieken weg dezen Nederlander te te bevrijden. De invloed van den oorlog op onze visschery. Een Haagsch redacteur van het Persbureau M. S. Vaz Dias heeft de meening van belanghebben den in den huidigen toestand op visscherijgebied gevraagd omtrent den invloed, welke de oorlog op onze visscherij uitoefent. Daarbij vernam hij het volgende De schrik voor de dreigende mijnen heeft onze visschers een tijdlang weerhouden hun geluk te beproeven. Nog ligt b.v. de zoogenaamde verseh- visscherij voor een belangrijk deel stil. Pas in de laatste dagen toch is het aantal stoomtrawlers dat is uitgevaren tot een veertigtal geklommen. Wat de drijfnetvisscherij betreft, is bericht dat meer dan de helft der vloot reeds zee heeft gekozen, terwijl verwacht wordt, dat er weinig schepen in de havens zullen blijven. Tot dusver zijn in de Noord zee alleen binnen 30 35 mijlen van de Engel sche kust mijnen aangetroffen en het is ook daar geweest dat den 2den Augustus twee Deensche booten door het stooten op mijnen te gronde gingen, evenals eenige stoomtrawlers, welke voor de Britsche admiraliteit aan het mijnen visschen waren. Trouwens het ligt in de rede dat ook de '61/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3