Dagblad voor Schiedam en Omstreken. i? nnTer,!es £*1 c ibü—JI0 De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f 1 [J (1 i 37ste Jaargang. Dinsdag 8 September 1914. No. 11022 Uit Leuven ontvlucht. oYeraiomstig op de polis randde voorwaarden, (J |J (J i Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt ky levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de bijj verlies van een iiand, voet of oog Hollandsche Algemeene ■UKMRBsmamn^BBn Y erzekeringsbank, bij verlies van een duim gevestigd te Schiedam. MJ verlies van eiken ande ren vinger. De nieuwe manoeuvre van de Duitsche troepen in Frankrijk, om niet rechtstreeks op Parijs aan te trekken, maar met een omtrekkende beweging dieper het zuiden in te trekken, heeft heel wat verrassing gewekt. Reeds tot onder het bereik van de forten van Parijs genaderd verwachtte iedereen, dat het beleg voor de stad zou worden geslagen. Maar de General- Stab had het anders beslist, en de troepen zakken naar het Zuiden af. Officieel wordt bericht, dat een algemeene veldslag gaande is op de lijn die loopt van Nanteuil le Haudoin (tusschen Compiègne.en Parijs) Meaux (aan de Ourcq, 3D K.M. ten Oosten van Parijs) Sézanne (90 K.M. ten Oosten van Parijs) Vitry le Frangois (ten Z.Z.O. van Chalons a,d. Marne). Dank zij het zeer krachtige optreden der Fransche troepen, die sterk gesteund worden door het Engelsche leger, zijn de Duitschers die eer gisteren tot in de streek van Coulommiers (15 K.M. ten Z. v. Meaux) en La Ferté Gaucher (ten Oosten v. Goulommiers aan de Grand Morin) waren opgedrongen, tot een terugtrekkende be weging genoodzaakt. In België hebben ook nog eenige ontmoetingen van de vijandelijke legers plaats gehad. Het is te Oordegem bij Wetteren tot botsingen gekomen. De jagers-verkenners en wielrijders zonden een patrouille naar Ooruegeui, waar ulanen gesignaleerd waren. Vier jagers en gendarmes sloten zich bij hen aan en weldra bevonden de Belgen zich tegenover 200 ulanen, die het vuur openden. De Belgische soldaten antwoordden. Tegelijkertijd kwamen een groot aantal militaire wielijders uit een bosch te voorschijn en schoten in den rug van de Duitschers. Majoor de Coninck werd door een kogel in het hoofd getroffen. De Belgen moesten ten slotte voor de overmacht wijken. De Russen hebben succes tegen de Oosten rijkers, maar Oost-Pruisen is naar verluidt thans geheel van de Russen gezuiverd, meldde men gisteren uit Duitsche bron. Uit de grensdistricten van Russisch Polen wor den de Duitschers volgens een telegram uit Lon den steeds meer en meer teruggedreven. Een escadron doodshoofdhuzaren uit Dantzig, onder het bevel van graaf Stolberg, verliet over haast Petrikan, doch geraakte spoedig in een schermutseling met een escadron Russische huzaren. Slechts een enkele Duitscher ontsnapte alle officieren werden gedood, waaronder de bevelhebber graaf Stolberg. Op diens lijk werd een aanzienlijk bedrag aan geld gevonden, hetwelk aan zijn weduwe in Dantzig is toegezonden. De Russische troepen sluiten Przemysl, ten Westen van Lemberg in. Verleden week deelden wij mede, dat onze stadgenoot de Eerw. Pater Joseph Zoetmulder, uit het klooster der Conventueelen te Leuven met vier Hollandscbe ordensgenooten uit Leuven was gevlucht. Met een enkel woord wezen wij op de avontuurlijke en vermoeiende reis der vluchte lingen, die behouden den vaderlandschen bodem bereikten. Pater Zoetmulder is, na eenige dagen in het klooster te Urmond te hebben vertoefd om te bekomen van de doorgestane vermoeienissen bij zijn familie te dezer stede aangekomen. Wy trollen Z.Eerwaarde in goeden welstand aan. Hij verzekerde ons, dat hij van de noodlottige vlucht niets had overgehouden, dan vreeselijke herinneringen van doorgestanen angst. Ook de andere vluchtelingen, waren na eenige dagen weer volkomen hersteld. Pater Zoetmulder deelde ons nog mede, dat hij zooeven bericht had ontvangen, dat het klooster aan de Graanmarkt en de kerk waren gespaard gebleven. Van het andere klooster der Conventueelen in de Brusselsche straat had Pater Zoetmulder tot op heden nog niets vernomen. ft ft FRANKRIJK. Te Parijs is alles nog rustig' verzekert men uit E ngtelsche bron. Men berekent dat 400.000 personen de Fransche hciofMad verlaten hebben. Alle Duitschers en Oostenrijkers zijn Vrijdag; tot groote voldoening der; Paiij'zenaars1, die stad uitgezet Deze laats ten vinaen het zeer vermakelijk, dat de Duitsche1 aeroplanes de Fransche vliegmachines schijnen te vroezen en verdwenen zijn; ook maken zij; er zich vroolijk over dat het Duitsche leger Parijs den rug toekeert. De „Ma,tin" vraagt of de vijand soms ïevreesd is vjoior de fortificaties van Parijs, die zich over 250 K.M. uitstrekken Deskundigen echter begrijpen wat het hoofddoel der Duitschers 'is, n], om zjon mogelijk het veldleger fe verslaan, terwijl zij het innemen van Parijs al» van on dergeschikt strategisch belang beschouwen. De zuidwaaïtsche beweging is daarom zeer belangrijk en dreigend. De Fransche troepen tussden Toul en Epinal werden bierdoor ge dwongen terug te trekken, waardoor de Duit sche troepen in Lotharingten konden avaacee- ren. Toch wordt de toestand niet ongunstig beoordeeld vqor een offensieve beweging der gea.lieexden. Gemeld wordt, dat de Duitschers het Engel sche hoofdkwartier1 hardnekkig! aanvallen, waar bij zij het vooral opi Sir John. French gemunt hebben. t De President. President Poincaré, die in. den vroegen morgen fflfej 'ffe-,gjefaeete regeermg Parij's verlaten heeft, is tegten den middag te Bordeaux aangekomen. angis den geheelen weg' van het station naar de prefectuur werd hij door de bevolking toegejuicht met een „Vive la France", „Vive Poincaré". Toen de Engelsche gezant, die eveneens naar Bordeaux vertrokken is, passeerde, weerklonk met groote geestdrift de kreet: „Vive TAngleterce". De Engelsche belangen in Parijs zijn aan den Amerikaanschen gezant t,oevert'rouwd. Bordeaux, dat wederom bet toevluchtsoord, vat: Frankrijk is geworden, is vol met vluchtelingen, niet alleen uit Parijs, maar' zelfs uit België. De wegen van Parijs naar Bordeaux zijn bedekt met rijtuigten en met auto's, die panne gekregen hebben. De reservisten, die in oe omstreken van Parijs gtelegerd waren, riepen: „Daar gaan de w'egloiopens' 1 Aaieu, hardrijders!", toen de aura's hun race naar Bordeaux begonnen. Parii's is nu door „tout Paris" verlaten, dat zich in. Bordeaux bevindt. DUITSCBLANB. De vloot. In den Rijksdag is een wetsontwerp behandeld om een oorlogscrediet voor het vernieuwen van de vloot. Onmiddellijk zal worden overgegaan tot den bouw van 12 divisies torpedobooten, 6 divisies duikbooten, luchtschepen, mijnschepen en schepen Zooals verhaal, hoofdkwartier u weet, begon Pater Zoetmulder zijn was in het begin van Augustus het van het Belgische leger gevestigd in hotel Metropole te Leuven. Kort na den val van Luik, hadden de Belgische troepen Leuven verlaten en in den middag van den 16den Augustus deden de Duitsche troepen hun intocht in Leuven. Het Duitsche hoofdkwartier nam zijn intrek in hetzelfde Hotel, dat des morgens door de Belgische staf was verlaten. Dit alles was tamelijk rustig in zijn werk gegaan en van wreedheden of onbehoorlijk gedrag van de Duitsche bezetting was geen sprake. De commandant eischte iederen dag eenige gijzelaars, w. o. de burgemeester, de Reclor- magnificus van de universiteit en eenige raads leden, die op het stadhuis in gijzeling werden gehouden. In het klooster der Paters waren twintig sol daten ingekwartierd, die zich allen uitstekend en netjes gedroegen. Burgemeester Collin richtte een proclamatie tot de geestelijken van de stad om van af den kansel de bevolking aan te manen tot kalmte en de Duitsche bezetting voorkomend te behandelen. Dit geschiedde ook en den 25en Augustus wer den de gijzelaars in vrijheid gesteld omdat in de stad alles rustig was en men niet meer vreesde voor verzet van den kant der burgers. voor bizondere doeleinden. De afgevaardigden wenschen voorts den onmiddellijken aanbouw van 3 groote slagschepen en 2 kleine kruisers. Hun voorstellen komen neer op een vermeerdering van de vloot met 25 procent in getal en van meer dan 100 procent in gevechtswaarde. De »P a n t h e r" In strijd met het bericht ven de »Times" als zouden de Duitschers de kanonneerboot »Panther" aan Turkije hebben verkocht deelt de »Lokal Anzeiger" mede dat de »Panther" nooit in de Kiein-Aziatische wateren geweest. Het blad spreekt eveneens het bericht tegen dat Engeland Turkije zou hebben bedreigd met het afbreken der diplomatieke betrekkingen. De Triple Entente. Ten aanzien van het besluit van de Triple Entente om niet afzonderlijk vrede te sluiten verklaart de »Vorwaerts" dat het besluit beteekent militaire op alle verbonden mogendheden uit te oefenen, daardoor zal waarschijnlijk de duur van den oorlog belangrijk worden verlengd. Men heeft hier echter in Duitschland van den aanvang af rekening mee gehouden, zegt het blad. BELGIë. Z. Em. Kardinaal Mercier over de verwoesting van Mechelen en Leuven. De Parijsche correspondent schrijft: De Fransche en Italiaansche bladen geven tref fende bijzonderheden over de droefheid, welke Z. Em. Kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, beving, toen hij te Rome de tijding kreeg der verwoesting van Mechelen, zijn residentie, en Leuven, waar hij zelf aan de Hoogeschool heeft gestudeerd en later als hoogleeraar heeft gedoceerd in de Thomistische wijsbegeerte. Zeer, zeer onder den indruk der droeve ge beurtenissen, moet de eerbiedwaardige kerkvorst Rome hebben verlaten, waarheen zijn plicht hem had geroepen, maar waar hij nu niet langer blij ven kon, wijl zijn hart hem onweerstaanbaar trok naar de plaatsen van verwoesting en lijden. He laas, toen ik heenging groette ik in den geest mijn bisschopstad met een »tot weerziens", het had een vaarwel moeten zijn!" aldus kwam over de lippen van den zwaar beproefden kardinaal bisschop Hoe ik naar Rome gekomen ben, weet ik nog niet. Mijn plicht riep mij, ik moest gaan, of schoon ik zoo gaarne gebleven was te midden mijner zoo zwaar getroffen geestelijkheid, te midden mijner arme geloovigen. Ik heb aan mijn verplichting voldaan, nu kan ik niet langer blijven, nu moet ik terug naar Mechelen, waar zooveel verwoest is, wat me dierbaar was, en dan reis ik door naar Antwerpen althans als ik de ver- eischte passen kan bekomen Z. Em. bedroefde zich bitter over het bombar dement van Mechelen, dat toch een open, onver- Dienzelfden avond waren wij omstreeks kwart over acht in de recreatie, toen plotseling van alle kanten schoten weerklonken. Wij hoorden het gebulder van het kanon en het geknetter van mitrailleuzen. Wij hoorden de kogels tegen de muren slaan en vluchtten daarop naar den kolenkelder. De soldaten hadden de straatlantaarns uitge schoten. Yan uit onze schuilplaats konden wij niet veel onderscheiden. Vlak bij het kelderraam werd geschoten naar den overkant en vandaar werden de schoten beantwoord. Het was echter door de heerschende duisternis niet te onderscheiden of door soldaten dan wel door burgers werd ge schoten. Later zagen wij nog eenige automobielen langs komen, die met sterke zoeklichten de huizen aan beide zijden van het plein belichtten. Van uit de automobielen werd op de huizen geschoten. Om vier uur stonden eenige huizen aan de Place du Peuple in brand. Tegen den morgen hield het schieten op en kwamen wij uit onzen kolenkelder te voorschijn. Wy zagen toen ook Maison Pie aan de Station straat, het verblijf van de Spaansche en Portu- geesche studenten in brand staan. Het prachtige huis van den académicien Gilbert was reeds tot den grond toe afgebrand. Wij wisten tot nu toe nog niet wat er eigen- lyk gebeurd was. Een lange ry vluchtelingen trok dedigde stad was met een kalme, rustige bevol king van kleine burgers. Ook de stad Leuven lag Z. Em. na aan het hart en hij begreep Diet, hoe het mogelijk had kunnen zijn, dat terwijl 'n het vacantie-seizoen Leuven steeds kalm en als, uitgestorven is, een gewapend verzet der bur gers onder de gegeven omstandigheden had kun nen plaats vinden. Mgr. Coenraets over de verwoesting van Leuven. In de »Köln. Volksz." schrijft dr. Sonnenschein, dat hij een onderhoud had met den rector der Leuvensche hoogeschool, den twee-en-zestig-jarigen Monseigneur dr, Coenraets. Mgr. Coenraets zei voorts, dat de 79-jarige deken der stad is gered. Ofschoon niets verdachts in de St. Pieterskerk was gevonden, had men deze in brand gestoken. Voor Monseigneur stond het evenwel vast, dat op de Duitsche soldaten was geschoten. »C'était une fusillade bien nourrie" en men kan Duitsche schoten goed van Belgische onderscheiden. »Gij moet niet denken dat wij voor Frankrijk geestdriftig gestemd zijn," besloot Mgr. Coenraets. Frankrijk heeft ons steeds uitgebuit. Men zegt dat onze regeering, een fout heeft begaan en slecht beraden is. Ik, als katholiek geestelijke, zou liever honderdmaal Duitsch dan Fransch zijn. Zoo denkt het grootste deel van onzen clerus, vooral de Vlamingen. Wat mij aangaat had Belgie kunnen volstaan met een ernstig protest na den eersten slag. De sKöln. Volksz." herinnert in een afzonder lijk artikel aan den gelukwensch, door de hooge school van Munster bij het 75-jarig herstel der Leuvensche Alma Mater aan deze gericht. Het blad besluit aldusDe Duitsche overheid mag bij het treffen van harer maatregelen niet verge ten de bijzondere betrekkingen te gedenken, welke het westen van Duitschland naar afstamming, geschiedenis en beschaving sinds langen tijd met de Nederlanden verbonden hebbenen het vrien- schappelijk geestelijk verkeer, dat de Alma Mater ook met de Duitschers heeft onderhouden. Haar korps leeraren heeft overigens niet aan den strijd deelgenomen. Eon Duitsche dubbdekker, die boven Stotteghem en de omstreken vloog, kreeg bij Strypen motor defect en moest landen. Wij maakten de twee inzittenden krijggevangen. - Bij Londerzeel werden 35 Duitsche wielrijderrs door een Belgische patrouille gedood. Bij het treffen, op Vrijdag 1.1., bij Houtkapelle, hadden de Duitschers rond 3000 dooden en waren dermate gedemoraliseerd, dat velen hunner tot binnen Brussel vluchtten. Gisteren, Zondag werden bij Zammel 17 Duit schers verrast door een Belgischen legerafdeeling en gedood. voorbij ons huis. Allen gingen met opgeheven handen. Sterke patrouilles doorkruisten de straten. Op de hoeken van de straten stonden soldaten, het geweer in aanslag. Pater Zoetmulder begaf zich toen buiten de poort en vroeg een soldaat wat er gaande was. Deze vertelde, dat er dien nacht door burgers op de soldaten was geschoten. Even daarna kwamen eenige militairen naar het klooster, die bevalen, dat de blinden moesten worden geopend. De paters lieten vervolgens een tafellaken als witte vlag van het gebouw wapperen. Om tien uur besloot pater Zoetmulder met een der andere paters naar den commandant te gaan om te informeeren wat moest worden gedaan. Met opgeheven handen waagden wij ons op straat. Vanaf de Tiensche straat was het stadhuis niet te bereiken, omdat eenige huizen aan weerszijden van de straat in brand stonden. Langs een omweg bereikten wij het stadhuis. Wij zagen toen dat vele huizen aan de Station straat en aan de Thiensche straat in brand ston den. Ook de ingang van de St. Pieter stond in vlammen. In de wachtkamer van het stadhuis kwamen eenige soldaten dreigend voor ons staan en snauw den ons toenSchweinhunde Die Pfarrer sind die Schuld von alles, die haben das gethan." Door den commandant werden wy zeer 1 ~x 1 -fc -.1 Jf Us. j j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1