Abonneert U Htads- en Gewestelijk Nieuws. Geraagd Nieuws. Vls8clierti-berklite». Hszidelsbeneislöa, van ouds in vereenigde vergadering te zanaen te komen. Onder leiding van door Haar Majesteit de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer, baron Van Voorst tot Voorts. Een uur later schreden de ministers, hoofden van ministe- rieele departementen en de leden van den Raad van State de zaai binnen, een teeken, dat de komst van H. M. de Koningin niet lang meer zou uitblijven. Middelerwijl had te een ure H. M. het Paleis aan het Noordeinde verlaten, 't Was als gewoonlijk, een statievolle stoet. Een commando cavalerie opende den optocht, gevolgd door een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. De opper-ceremoniemeester A. baron van Pal- landt-Neerijnen kwam vervolgens gezeten in een rijtuig met twee paarden, naast elk portier een lakei. Onmiddellijk daarop volgde H. M. de Ko ningin, vergezeld van Z. K. H. de Prins, gezeten in een statiekoets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De opper-stalmeester, C. A. baron Bentinck reed naast de statiekoets een weinig achter het portier ter rechterzijde en de gouverneur der Residentie, aan de linkerkant. Achter de statiekoetsen schreden de officieren van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, twee aan twee, naar ouderdom vsn rang. Door een commando cavalerie werd de stoet besloten. Toen H. M. van het Paleis afreed weerklonken minuutschoten uit het geschut. De stoet reed door Heulstraat en Lange Voorhout en over dèn Korten Vijverberg naar het Binnenhof. De Koningin werd door een talrijke schare levendig toegejuicht, waarvoor H. M. voortdurend vriendelijk buigend dankte. De Prins salueerde van tijd tot tijd voor de hulde ook aan hem bewezen. Eenigen tijd voor de aankomst hadden zich in het gebouw van de Ridderzaal de grootmeesteres, mevrouw de Douairieére O. J. Melvil baronesse van Lyndenvan Qeede met de dienstdoende dame du paleis en de grootofficieren der kroon vereenigd. Tevens waren daar de ceremoniemees ter G. Gh. baron Snouckaert van Schauburg en acht kamerheeren. Al deze personen dienden aan H. M. bij het binnentreden der zaal voor af te gaan. H. M. werd bij aankomst aan den ingang van het gebouw ontvangen door de commissie uit de vergadering der Staten-Generaal, bestaande uit de heeren v. d. Maeren, de Som- breff, de Beaufort, de Boer, v. d. Kun, v. d. Velde, LoefT, de Visser, de Meester, Zeijlma, Bavinck, van Deventer, Patijn, Knobel, de Muralt en Bongaerts, die voorafgegaan door den ceremoniemeester, de Kamerheeren, de grootofficieren en den opper- ceremoniemeester de Koningin met den Prins naar de zaal geleidde. De grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais benevens de officieren v»n het militaire huis volgenden onmiddellijk. Onder diepe stilte der aanwezigen schreed de Koningin binnen. De grootmeesteres en de dame du paleis zich onmiddellijk ter zijde achter H. M. de grootofficieren, de gouverneur der Residentie achter den zetel zelf. Rechts van den troon ston den voorts de Kamerheeren, en links de officieren van het militaire huis. len dienste van het publiek zal op 17 dezer een spoorwegboekje, omvattende de nieuwe rege ling, verkrijgbaar worden gesteld. Vrijwilligers. Bij Kon. Besluit is bepaald dat den vrijwilligers beneden den rang van van officier tijdens de ge- geheele mobilisatie een toelage zal worden ver leend, tot een maximum van f 1,50 per dag, voor het derven van bijverdienste in gewone omstan digheden, in de uitoefening hunner militaire functie De Minister van oorlog heeft bepaald dat als maatstaf de gemiddelde bijverdienste per dag moet worden genomen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 Sept. medegedeeld .door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 762.8 te Miinchen. Laagste barometerstand 734.6 te Christiansund. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen meest znidwestelijken wind, be trokken tot zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Volksbadhuis. In de week van 612 Sept. '14 werden ge nomen 417 baden. Ie klas kuipbaden 32, regenbaden 142e klas kuipbaden 58, regenbaden 276, 5 ets. kinder baden 37. Nederlanscli Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. De vijfde verantwoording van den penningmees ter van dit comité wijst uit, dat in totaal is in gekomen f 47473.26 frs. 2826 80 i/a en M. 96 82. Omzichtigheid aanbevolen. Van verschillende zijden zijn den Minister van Oorlog gevallen ter oore gekomen van militairen, die verzuimden de noodige omzichtigheid in acht te nemen in hun gesprekken nopens de oorlog- Voerenden. In verband met de handhaving van eene strikte neutraliteit is het zijn verlangen, dat ieder mili tair zich onthoude in het openbaar goed- of af keuring uit te spreken over de handelingen der oorlogvoerenden, dan wel zijn voorliefde voor, of zijn afkeur van een dezer te verkondigen. De Minister heeft zulks ter kennis doen brengen van alle commandanten van leger en landweer. Winterdienst H. IJ. S. M. Met goedkeuring van den opperbevelhebber van land- en zeemacht wordt, met intrekking van de thans geldende dienstregeling, op 21 dezer een geheel gewijzigde dienstregeling ingevoerd op de lijnen der H. IJ. S. M. Deze zal bevatten de door den minister van Waterstaat goedgekeurde definitieve winterdienst- regeling 1914-1915, waarvan eenige treinen zijn uitgevallen. Dit zijn in de eerste plaats de internationale treinen, die door het niet meer loopen van de aansluitende treinen voor het verkeer veel van hun beteekenis hebben verloren. Voorts moest eenige beperking van den lokalen dienst in ver hand met militaire eischen plaats vinden. De op 21 dezer op de lijnen van de H. IJ, S. M. in te voeren, dienstregeling onderscheidt zich van de tegenwoordige doordat le. dè treinen weer zullen rijden met normale snelheid en formatie. In verband met bekorting van stationnementen en niet stoppen aan tusscben- stations zal de reistijd belangrijk worden bekort 2e. het aantal ter beschikking gestelde treinen Zeer wordt uitgebreid. Op de lijn Amsterdam—Rotterdam zullen enkele der voor het zakenverkeer zoo gezochte expres- treinen, die enkel in Den Haag stoppen, weer gaan rijden, en ook op alle andere lijnen wordt het aantal snel- en personentreinen zeer belang rijk uitgebreid. Vergadering van den Raad der ge meente Schiedam op Dinsdag 22 September 1914 des namiddags 2 uur ten Raadhuize. De afdeelingsvei-gad e ri n g l ot on-. derznek van de Gemeente-begxooting dienst 1915 zal gehouden worden Woensdag 23 September a.8 des avonds 7 uur'. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 16 Sept. 0.51 v.m., 1.38 n.m. UIT VLAARDINGEN. Tot kantoorbediende alhier is benoemd E. Rib- ber, brievenbesteller te Arnhem. UIT DELFT. De brievenbesteller J. Meisch alhier is benoemd tot kantoorbediende te Dordrecht. Jloord. Men meldt ons uit Amsterdam: In den afgeloopen nacht is op te veemarkt hei lijk gevonden van een zwerver, met steek- wionden in de bonst. De politie stelt een uitge breid londer'zioek in. In verband met het vinden van het lijk giste- Hi:avond in een der veestallen op de veemarkt vernemen wij het volgendeHet lijk is ciat van den 65-jarigen zwerver H. Pdie sedert de laat ste zes jaren zijn kostje trachtte te verdienen met het vervoeren van geslacht vee, enz. Ge woonlijk sliep' hij op een der zolders van de stal len op stroo. Gisterenavond trof een noodslach- ter zekere A. H W1. 29 jaar oud, den zwerver aan, zittende op een kist in een der, veestallen. Er, ontstond een woordenwisseling: over een kat, die, niet uit de stallen mocht worden verjaagd. De slachter wilde echter dat ie kat weggejaagd meet,!, wjorden. Later» verwijderde de'slacbifer zich Ü.nstieeks 9 uur kwam een dienstdoende nacht waker voorbij, die den zwerver eveneens, aan bot op de kist zittende. Eeze gal hem den raad naar den zolder te gaan, echter wilde de zwer- ve,r niet en mompelde iets van een twist en van een mes. Ee waker sloeg' geen verdere, acht c-p den man, temeer deze dronken was Toen nu omstreeks tien uur een tweede nachtwaker voorbij kwam en deze den zwerver weer op de k'st zittende, aantrof, ging1 hij naaf hem toe en legion een praatje met hem. Ee zwerver gaf. echter geen antwoord. Later bleek dat de man was overleden. i Onmiddellijk weid de politie van het geval iii kennis gesteld. Bij onderzoek bleek dat de kTeeren van den man met bloed warea gedrenkt, en dat een diepe wonde aan de hartstreek zicht baar was. Ee politie vond aanleiding! den noodslachter te ondervragen. Eeze ontkende echter iets van de zaak af te weten. Op1 hem wterd een mes met bloed bevlekt, bevonden. De politie nam den man mede naar het bureau, waar hij heden morgen een volledige bekentenis aflegde. Hij te weerde een hevigle ruzie met uen zwerver tè hebben gehad en hem later een steek met het me te hebben gegeven, niet kunnende vermoe den dat dit den dood ten gevolge zou hebben. Ee gearresteerde wordt morgen ter beschn.king van de justitie gesteld. 1000 man krijgsgevangen gemaakt en groote voor raden oorlogsmateriaal. Wij vervolgen den vijand in die richting. Het leger van generaal Broessilof heeft den wanhopigen aanval van de Oostenrijkers afgeslagen en vele kanonnen buitgemaakt en vele krijgsgevangenen genomen. Op den rechteroever van de Dnjester zijn de Oostenrijkers in de rich ting van Dorogobytsj teruggeworpen. De Russen bezetten zonder slag of stoot Czernowitz de hoofd - sted van Boekowina. LONDEN, 15 Sept. De sDaily Telegraph" ont ving een telegram uit Moskou, waarin verhaald wordt hoe een Zeppelin werd vermeesterd te Mlave, een grensstation aan de Russisch-Pruisische grens. Toen de Zeppelin daalde, bevond ze zich op niet zeer groote hoogte de Russische artillerie opende het vuur en beschadigde drie der motors. De Zeppelin heesch toen de witte vlag, waarop het vuren werd gestaakt. Toen werd echter van het luchtschip een bom geworpen, tal van men- schen werden gewond. Toen nog drie der bom men waren geworpen, waardoor drie en twintig menscben werden gedood, opende de batterij op nieuw het vuur, waardoor de vierde motor van de Zeppelin werd beschadigd. Het luchtschip daalde neer vier mijlen van het station. Voor de Russi sche troepen kwamen, hadden de Duitschers het luchtschip vrijwel volkomen vernield. LONDEN, 15 September. De correspondent van de Morning Post te Petrograd maakt in een bericht van 14 September gewag van het held haftig gedrag van veertig Russische verkenners, die deWeichel overzwommen en erin slaagden met dynamiet groote voorraden van de terugtrekkende legers te vernietigen. In enkele uren waren twee Oostenrijksche stoomschepen, zeventien pontons en achttien sloe pen, gevuld met voorraden, venield. BERLIJN, 15 Sept. De positie der Duitschers is goed, Het Russische leger is verstrooid en be vindt zich in volle vlucht. De Russen hebben tot nu toe minstens 150 stukken geschut en 20 a 30.000 niet gewonden krijgsgevangenen verloren. Het O. M. heeft geëischt tegenH. E., log werkman te Delft wegens mishandeling van een politieagent 10 dagen gevangenisstraf. J. P. H. werkman te Delft wegens diefstal van 3 vaarboomen 2 weken gevangenisstraf. Een ontaarde moeder. Gisteren is voor dé Haagsche rechtbank voortgezet, de in de zit ting van Maandag j.l. uitgestelde zaak tegen de Delftsche vrouw J. E. B. geb. van O. beschuldigd van mishandeling van haar kind, van 4 maanden door het opzettelijk het noodige voedsel te ont houden. Thans werd nog als getuige gehoord dr. van Mees uit Delft, die verklaarde, dat de kleine geheel onvoldoende gevoed was, toen het in het kinderhuis opgenomen werd. Het kon aanvankelijk slechts zeer weinig voedsel verdragen. Deze stoor nis kan volgens deskundige even goed ontstaan door te veel als door te weinig voedsel. Een gewezen buurvrouw van de vrouw legde daarna een verklaring af, waaruit bleek, dat bekl. op schandelijke wijze het kind verwaarloosde. De officier van justitie, mr. del Campo, gen. Camp, achtte bekl.'s schuld bewezen. Zij heeft zich schuldig gemaakt aan een handeling, waaraan zelfs een dier zich niet schuldig maakt. Spr. eischte veroordeeling tot 5 maanden gevangenis straf. Rusland. PETERSBURG, 15 September, (officieel.) De Russen trokken over de San en hebben by Rava- roeska eenige stellingen ingenomen. Er werden België. ANTWERPEN, 15 September. De militaire autoriteiteiten, vernomen hebbende dat 250 uhlanen in het Bosch bij Zarren nabij Dixmuiden kam peerden, hebben 350 man gezonden om hen vandaar te verdrijven. De Belgische patrouilles bestaande uit gendarmes en vrijwilligers namen stelling tegen het bosch. Een moorddadig gevecht ontspon zich. De Duitschers, die beschikten over mitrailleuses, boden aanvankelijk weerstand, doch moesten voor de overmacht wijken, zonder even wel het vuur te staken. De Belgen verloren eenige gewonden, die per ambulance naar Ostende werden vervoerd. Het gevecht duurt voort. Mitrailleuses zijn uit Gent gezonden om de Belgische troepen te versterken. OSTENDE, 14 September. Een 150 tal uhla nen met een kanon en 2 mitrailleurs is heden nacht Merxem doorgetrokken. Ten Westen van Rousbrugge Hardinghe heeft een gevecht plaats gehad tusschen Duitschers en Franschen, welke laatsten door Belgen werden bijgestaan. BERLIJN, 15 Sept. Fransche en Engelsche bladen verspreiden berichten over de Fransche overwinning aan de Marne, zeggend dat het Duitsche leger volkomen verslagen is. Betreffende deze bewering verneemt een zeer vertrouwbare bron De beweringen van den Duitschen generalen staf dat de toestand voor Duitschland goed is zeggen te weinigde Duitsche troepen bevinden zich in uitstekende stelling en hebben de aanvallen van het Fransche leger herhaalde malen overwin nend teruggeworpen. Waar zij op eenige punten door een kolossale overmacht teruggedrongen zijn trokken zij op andere punten met gevolg vooruit. De verwachtingen van den Duitschen generalen staf zijn in hoofdtrekken vervuld. De groote be slissende slag van Parijs tot de Vogezen verloopt ten gunste van Duitschlahd' Het aantal van de tot nu toe veroverde kanonnen is over de 150 het aantal krijgsgevangenen is nog niet vastgesteld. Alle berichten van Parijs en Londen over groot succes zijn slechts gedeeltelijke successen. Een gezamenlijke voortschrijding van het Duitsche leger niet verhinderend. PARIJS, 15 September. Officieel Onze troe pen hebben overal met de achterhoede en zelfs mot de hoofdmacht van den vijand voeling ge had. Wij zijn Amiens, dat door de Duitschers verlaten was, binnengerukt. Thans schijnt de vij and weerstand te bieden op een front, door de Aisno begrensd. De vijand trekt zich nog steeds tusschen Arglonne en de Maas terug. Het ge lokte ons het fort Troyon te bevrijden. In Lotharingen blijven wij in contact met de Duit schers. Het morteel en de gezondheidstoestand van onze troepen blijft uitstekend. Vrijstelling wegens broederdienst. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, met ver nietiging van de uitspraak van den Militieraad in het eerste district, den ingeschrevene uit de gemeente D e 1 f t W i 11 e m Kromhout der lichting 1915 voor goed van den dienst bij de militie vrijgesteld wegens broederdienst. Gehandhaaft is door Ged. Staten voor noemd de uitspraak van den Militieraad in het eerste district, waarbij Sijne Koning te Maassluis niet van den dienst werd vrijge steld wegens broederdienst. Geboren: 13 Sept. Annigje, d. v. E. Ver beek en C. J. Schoonaard, KI. Baan. Arie, z. v. P. v. d. Velden en A. Meijer, Singel. - Wilhel- mina Cornelia, d. v. J. Hoogenboom en G. v. d. Ende, Pernisschestraat. - Clara Johanna, d. v. J. N. Elgers en M. Th. J. Heeren, Ged. Broersvest. 14. Leendert Jacob, z. v. D. Witter en A. W. v. d. Graaf, Broersveld. Susanna Wilhelmina, d. v. J. v. d. Hul en S. W. Putters, Maasd. straat. Overleden: 12 Sept. Adriana Henrica Reg, oud 8 mnd., Heerenstraat. Eegje Staats, oud 45 j. en 5 mnd., echtgen. van Pieter Timmer, L. Achterweg. - 13. Wilhelmus Johannes Leo- nardus Antonius Meijer, oud 56 j. en 8 mnd., L. Haven. op de SCHIEDAM, 14 September. Binnengekomen van de Iwringvisscherij de logger SCH 171, „Cathe- rina", schipper P. v. d. Swam, mei 61/2 last harmg van de 3e reis. SCHIEDAM, 14 September. Vertrekken naar zee ter haringvisscherij Me logger SCH 255, „Mar- Una", schipper P. Bal, voor de 3e reis. SCHIEDAM, 15 September. Vert rokken naar zee ter haringvisscherij de logger SCH 122, „De Sthie", schipper 1). Roeleveld, voor de 3e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 15 Sept. 1914 Moutwijn. Dfficieele noteering van de Commissie uit Kamer van Koophandel rooi de Beniai. 15 Sept. f 16 belastlif, Namens ie Commiteie poor it Roteertegs E, A, I W1TTKAMPJL Bead van DtslUIedettis'j 10 Sept. 11 Sept. 14 Sept. t 16 J f 16 f 16 Moutwyn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden: geen handel 14 Sept. f 16— f20— f2iy, f 2.- 15 Sept. f16- f20— f2iy, f 2.— Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Sfiritaa, 14 Sept. 17i/a a f f 14— a' f f 8- a f Stemming op beden: prijsh. 15 Sept. f 17i/i a f 17s/4 f 14— f f 8-èf 8»/,, ROTTERDAM, 14 September. V e e. Aanvoer paarden magere run deren, 351 vette runderen, 178 vette kalveren nuchtere kalveren, 1893 schapen en lammeren, 1173 varkens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 38 a 42 c., stieren tot e., vette kalveren 35 tot 37| a, 40— c., voor export a c., schapen 20— tot 25— c.,' fokschapen c., lammeren 30 tot 35 c., zuig- lammeren f 18 tot 22.— per stuk) varkens 241 tot 2o^ a 27£ c. en lichte varkens voor export 20 a 22 c., voor Frankrijk van tot a c. per kilo. Vette koeien en ossen door den ruimen aan voer flauw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3