Dagblad voor Schiedam Omstreken, De Oorlog._ lou.™l ID Gratis Ongevallen verzekering fl Onschuldig veroordeeld. 37ste Jaargang. Woensdag 16 September 1914. No. 11029 oTereettonitii op de polis «melde Toorwaarden. U U U Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus S9. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeüngen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De Duitse!» berichten, over den toestand zijn uitenst schaabs, de Fransch© en Engelscbe be lichten doen wel wat overdreven aan. Fen interessante beschouwing over den toe- stand geeft dir. Emanuel Lasker, de bekende schaakspeler, in de „Vossische Zeitung". „Het plan dei" Duitschers in Frankrijk is de v nc in itgescho ven parities te verzekeren en den troepen meer vrijheid van beweging te vei schaffen. Daarvoor is een aanval noodig te gen de sperforten en moet tegelijker tijd een verdedigende houding tegen het F ransche veldleger aangenomen worden, en het is waar schijnlijk, dat deze phase verscheidene weken zal duren. j J ■Om deze phase op het schaakbord .aanschou welijk voor te stellen, moeten wij denken aan die stadia in een partij, die onmiddellijk o.p een gelukkigen aanval volgen. Dan komt er, geljk bekend is, een kritiek moment. Of schoon er een resultaat is bereist, is daarmerfo de strijd geenszins beslist. Bij het opschui ven is de stand der stukken slechter gewor den, en krijgt de tegenpartij, die verliezen heeft geleden, plotseling een voorsprong. Daarom valt hij ook aan, en het gebeurt vaak, dat het vejjbrtgen voordeel door die tegenaanval weer Ver,eren gaat. Dientengevolge zegt de schaak speler vaak, dat niets moeilijker is dan een gewonnen partij te winnen, maar ook deze op vatting is maar gedeeltelijk juist, want oen •netster in het spel zal zijn overwinningendoor ef-n andere strategie ten slotte toch handhaven. Heeft bij tot nog toe aangevallen, thans be paalt hij z;ich tot verdedigen, ordent zijn strijd krachten opnieuw en weet het behaalde succes te i.ehquden. Hij laat het aan de tegenpartij over om wanhopige aanvallen te doen, verijdelt di> ns listige plannen met kalm overleg en voor F, zich opnieuw aan een offensief waagt, bouwt hij eerst zijn goed verzekerde positie op. Dit is nu juist de strategie van den Duitschen genenden staf op dit oogenblik, en deze zal ook wel in de eerste twee a curie weken wel zuö blijven. De vesting'enreeks van Verdun naar bet Zui- cer, toe belemmeren de bewegingen va de le gers van den Diuitsphen kroonprins, generaal van Heetingen en den Beierschen kroonprins en daardoor' kan er van een beslissendon slag' oo.ü nog geen sprake zijn. Fe vijand schijnt nu aan te vallen, rnaax wanneer men scherper ziet, dan zal men tot de conclusie komen, dat achter zulke aanvallen als Joffre nu gaal ondernemen, niet nie gewel dige, gezonde 'kracht zit van een onverzwakt leger, waarvan men dan ook niet anders kan verwachten dan dat de Fuitschers hier en daar levenslange f Qflll verli®® *a,i ■flfiP f 1 fl fl geheele 111 8 een hand, f I 11 dood 1 I 11 j Tan - w w w invaliditeit1 LwU voet of oogX UU 5 f yl y een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de lloüandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. trokken, nog alfes behalve normaal. Natuurlijk hebben de berichten dat de opmarsch der Duit je P fï bü verlies JVJ r by verlies van eiken ande ren vinger. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 106) «Wees hoegenaamd niet bekommerd over ttjjne stoffelijke noodwendigheden- Ik heb u ganself ^ijn fortuin als bruidschat overgelaten, slechts, behouden wat ik volstrekt voor mijn bestaan noodig heb. Ik laat aan uwe vriendschap de zorg over Siméonne in haar huishouden te stellen, tls een laatste genoegen dat ik u heb willen voorbehouden. Houd Rosa bij u en waak over hare opvoeding. Breng met haar uwen leertijd door van jonge moederdat God over u allen zïjne machtige hand uitstrekke en u gelukkig Wake, Ik geef mij over aan het avontuur en bid u mij te vergeten". Jeroom verraste de jonge vrouw op het oogen- hlik dat zij deze smartelijke lezing eindigde. De oogen van Maria waren yol tranen en snikken bleven steken in hare keel. Zij gaf hem den brief zonder een enkel woord te spreken. Jeroom wierp er eenen oogslag op, Waar las hem niet. Wat kon hij zeggen Welken troost gezocht op-gfe- geziegd dat hun» voo,ruitg'ascbpven stellingen zullen ven of versterken, waarmee echter niet is, dat de huidige positie zao erg veilig' is, is zij geenszins. Eo wat er verder gebeuren zal, kan naar analogie van een schaakpartij' aldus Worden voorgesteldDe aanvallen der Franse,hen zul len gelijken op de sprongen van een kat, en het Duitsche leger zal die zonder groo,te verliezen kunnen weerstaan. Evenals bij het schaakspel zuilen systeem en methode ten slotte den door slag geven. En al mogen de opératies der Duifschers tijd Kosten, ten slotte zullen zij' den Fianschen schaakmat geven, zoo zeker als dat van kasteel en kaning' tegen koning. FRANKRIJK. Het op 15 September gepubliceerde communi qué luidt Op onzen linkervleugel hebben de Duitschers gisteren stand gehouden ten Noorden van de Aisne op de gejalonneerde (van afstand tot afstand) linie langs het bosch van L'aigle en Craonne. In het centrum strekte hun weerstands-linie zich gisteren ten Noorden van Reims en het kamp van Chalons uit tot Vienne-la-Ville, het steunpunt Westelijk van het Argonne-woud. De Duitschers, die het Zuidelijk deel van het Argonne-woud bezetten, hebben hun terugwaarsche beweging verder voortgezet, die zich uitstrekt tusschen het Argonne-woud en de Maas. Zij hadden gisteren aau het einde van den dag een front van Varen nes tot Consenvoye. Op onzen rechtervleugel zijn de Duitschers op Etain, Metz, Delme en Chateau-Salins terugge vallen. In de Vogezen en in den Elzas is de toestand niet veranderd. De militaire medewerker van de »Liberté" zegt, dat de snelle en wanordelijke terugtocht van de Duitschers hun plannen omtrent den te bieden tegenstand heeft verborgen. Zij schijnen op den rechteroever der Aisne en op de hoogten ten N.O. van Reims een terrein te hebben gevonden, dat zich goed laat verdedigen. Er zal dus een nieuwe slag beginnen. Vermoedelijk zal deze de nederlaag van de vijandelijke macht voltooien. Op een generaal, aanvoerder van een Duitsche divisie, die krijgsgevangen is gemaakt en gisteren naar Parijs gebracht, is een document gevonden, geteekend door den Keizer, waarin de generaal tot ondergouverneur van Parijs werd benoemd. Het terugtrekken der Duitschers op de linie Perronne—St. Quentin bewijst, dat hun weg van de grenzen af bij Maubeuge ten Westen van de kust is afgesloten. In verband hiermede gaat te Parijs het gerucht, dat te Maubeuge 12000 man, die door de Duitschers krijgsgevangen waren ge maakt, bevrijd zijn. De Duitschers hebben blijk baar van hun aanval op Belfort, welke vesting nog meer versterkt was, afgezien. P a ij s. Parijs is, hoewel eenigszins bekomen van den schrik dat de Regeering naar Bordeaux is ver- sehers naar Parijs gestuit was, zeer kalmeerend gewerkt en een soort van verlichting gebracht bij allen die zich reeds druk voorbereidden op een langdurig beleg. Sedert gisteren zijn berichten gekomen over een terugtrekken der Duitsche troepen en thans heeft het er veel van of er komt weer de oude vroolijkeid bij de meesten die nog in Parys zijn gebleven. De Boulevard-café's zijn weer stampvol. Een groot enthousiasme ontstond toen in de hoofd boulevards per auto een veroverde Duitsche vaan del werd getransporteerd. Opeens zag het asphalt zwart van de menschen. Een soort optocht werd gevormd met rijwielen en taxi's achter de auto. De opwinding op de Place de l'Opera duurde nog eenige uren daarna. Parijs herademde weer een oogenblik als van ouds. Men hoort hier meerde opinie verkondigen, dat het vertrek naar Bordeax voorbarig geweest is. Vooral wat het stadsbestuur betreft. Circa een derde van de bevolking is te Bordeaux gehuisvest. De zonderlingste verha len doen de ronde over de wijze waarop men hier kostbaarheden, schilderijen en andere kunstschat ten heeft verborgen. Zeker is het, dat de oude catacomben daarbij goede diensten hebben be wezen en dat ook de even oude onderaardsche kelders en vertrekken van het Louvre-Paleis, waarvan slechts enkele de juiste ligging weten, heel wat kisten en koffers bevatten. In de voor steden is het natuurlijk nog zeer treurig gesteld e-' gaat men voort met voorzorgmaatregeleD voor de proviandeering. In Vincannes ziet men ge- héele kudden koeien en schapen. Langs de Seine gaan steeds lange transporten voedingsmiddelen en ammunitie. Doch in elk geval is de stemming te Parijs hoopvol. Men koestert algemeene be wondering voor de strategie van generaal Joffre en diens succes. De wonden, veroorzaakt door de kogels met ontmantelde spitsen, door de Duitschers gebruikt, zijn bepaald vreeselijk. Ik zag een geval waarbij het geheele been van een man door een enkelen kogel was afgerukt. Ik heb tot nu toe drie verschillende vormen van ont plofbare kogels gevonden. De oudste officier van gezondheid heeft vau ieder een paar gevallen onder zijn behandeling en ook deze kogels uit de gewonden gehaald. De Europeesche Duitschers zoowel als de inboorlingen zijn met deze kogels gewapend en in verscheiden gevallen hebben zij gelogen omtrent de wijze waarop zij van zulke ammunitie in bezit kwamen en hebben gepoogd een en ander te verbergen, daarbij toonende, dat zij er zich volkomen bewust van waren, dat zulke ammmunitie onwettelijk was. 24 Augustus, W. G. Hornby, Stafofficier. voor deze smart Hij had deze tranen voorzien, en zijn hart was verscheurd. Maar wat gedaan? Hij moest wachten, aan den tijd de zorg overlaten deze wanhoop te doen bedaren, aan zijne liefde den tijd om ze te doen vergeten. Hij omarmde Maria, trok haar op zijne knieën sloot haar tegen zijn hart. De tranen verdubbelden bij dit bewijs van liefde. Hij deed hare handen vóór hare oogen weg en hij sprak haar met zachtheid, zooals hij zou ge daan hebben met kind. Maria, deze scheiding is wreed, maar zij was noodig. Uw vader heeft het u gezegd. Wij moesten dezelve voorzien. Ik wil u niet troosten met ijdele woorden. Ik heb vertrouwen in mijne liefde tot u waarom van uwen kant, zoud gij u niet verschuilen in de liefde voor uwen man Gij moet uwen vader niet vergeten, liefste Mara, zijn aandenken moet altoos heilig Voor u zijn, doch bedenk hoevele scheidingen even wreed, het huwelijk niet oplegt, scheidingen die zoo'n' ge wichtige oorzaken niet hebben. Spreek tot mij, Maria, antwoord mij ween niet meer. Te midden harer tranen zeide zij De scheiding is gelijk aan den dood want ik kan niet de minste hoop behouden mijn vader ooit wéér te zien. Zij sprak waarheid. Jeroom verstond het ook wel. De tranen van dit dierbaar wezen verscheurden hem het hart. En dit woord van de jonge vrouw uitgesproken in een oogenblik van opgewondheid, kwam terug ENGELAND. Dum-dum kogels. De Engelsche legatie maakt bekend Dr. W. W. Claridge, de eerst-aanwezend officier van gezondheid aan de Goudkust, dienende in Togoland bij het leger, rapdorteerd als volgt Zonder uitzondering zijn alle gewonden, tot nu toe door den medischen staf behandeld, veroor zaakt door kogelsmet ontmantelden spits van groot kaliber. De wonden, die deze projectielen veroorzaken, zijn ernstig, brekende de beenderen, en over een groote oppervlakte van het lichaam in één geval reeds leidende tot npodzakelijke amputatie. Zij zijn in scherpe tegenstelling met de wonden, die onze medische staf bij de mannen van den vijand heeft behandeld. 17 Augustus. w. g. (Clifford.) Het volgende is een telegram van den gouver neur van den Goudkust aan den minister van Koloniën. De adjudant van het veldleger rapporteert het volgende met betrekking tot de kpgels met ont mantelde pitsen. in zijn geheugen Zou onze liefde dan gevloekt wezen P XX. Eenige dagen na zijn huwelijk, was Jeroom naar Givet gegaan, vergezeld van Jozef Muller, die in de Cendrière was gebleven seder hunhe terugkomst in Frankrijk. Te Givet, stelden zij zich ter beschikking der plaats. Zij wilden niet werkeloos blijven dan wanneer men voortging met te vechten geheel Frankrijk door, Maria had Jeroom niet verlaten én was zich te Givet gaan huisvesten, in de hoop dat haar echtgenoot, wiens besluit zij niet kon afkeuren naar geen enkel legerkorps zou worden gezonden. Een nochtans, op aanvraag naar versterking door generaal Faidherbe, nam de plaatskommandant maatregelen om batailjons te vormen met het overschot van het 40e lmieregiment dat garnizoen hield en met de vluchtelingen die aan de over gaat van Mezières waren ontsnapt, wanneer men opvolgentlijk het verlies vernam van den veldslag van St.-Quentin, de ontbinding van het leger van Faidherbe en de overgave van Parijs. Van dit oogenblik, was de oorlog geëindigd. Een wapenstilstand werd gesloten, en men kondigde aan dat er onderhandelingen werden aangeknoopt voor het onderteekenen der vredes voorwaarden. Dank aan den gansch bijzonderen toestand waarin Jeroom en Jozef Muller bevonden, die in DUITSCHLANB. Aan de Oostgrens. Generaal von Hindenburg seinde den keizer dat het Wilna-leger het tweede, derde, vierde en 20e legercorps en de derde en vierde reserve-divisie benevens vijf cavaleriedivisies in de op den slag aan de Mesurische meren volgende vervolging totaal werden verslagen. In het gevecht bij Lyck hebben het reserveleger van Grodne gedeelten van het Siberische legercorps, het 22e legercorps ern stige verliezen geleden aan dooden en gewonden. Er is veel oorlogsbuit veroverd, terwijl het aantal gevangenen steeds toeneemt. De juiste opgave van de veroverde buit kan nog niet worden opgegeven. Eenige Duitsche afdeeliugen hadden het hard te verduren, doch de verliezen waren gering. Over de geheele linie hebben zij hardnekkig gestreden en ten slotte den vijand op de vlucht gedreven. Het leger is er trotsch op dat een keizerlijke prins in hun midden heeft gestreden en zijn bloed heeft vergoten. BELGIë. Heldhaftigheid van klooster zusters. Nog betrekkelijk weinig is er, merkt »De Tijd" op, gezegd van de wandaden, tijdens hun kort stondig verblyf te Dendermonde gepleegd door de voorttrekkende Duitschers. Verwoest zijnhet burgerlijk hospitaal, de kerk en de abdij der benedictijnen, de kerk en het klooster der Theresianen de post, het bisschop pelijk college, al de scholen, de academie van Schoone Kunsten met hare vermaarde verzame lingen, de fabriek De Bruyn. Eer- de Duitschers het burgerlijk hospitaal in brand staken, deed een der Duitsche officieren de Eerw. Moeder-oversts der gasthuisnonnen voor hem verschenen en beval hij haar spoedig met hare zusters het hospitaal te verlaten. De eer biedwaardige vrouw antwoordde hem, dat zulks onmogelijk was, daar zij de bedlegerige kranken toch niet levend mocht laten verbranden en zij bad hem het hospitaal te sparen. De officier ver- Duitschland ontsnapten, bekwamen zij een verlof in afwachting dat zij bepaald van den soldaten dienst werden ontslagen. Zij keerden naar Haut-Butté terug. 't Is daar dat zij de bijeenroeping vernamen van eene Vergadering en de uitroeping van den vrede. Het verschrikkelijk jaar behoorde dus tot het verleden. VIERDE DEEL. De wraak van Madelor. I. Twee maanden verliepen voor Maria in eene diepe droefheid welke zij zelfs niet poogde te verbergen voor Jeroom. Hare gedachte, ondanks zich zelve, volgde het spoor van Madelor alleen overgelaten aan al de wisselvalligheden van het leven. Zij had om zoo te spreken een afgrijzen van die afzondering waarin zij den grijsaard gevoelde. Het kwam haar voor dat hij honger moest lijden en kou. En welke wanhoop in dit vaderhart plotseling aan de teederheid zijner dochter onttrokken^! Welke teleurstelling en welke bitterheid aldus zijn leven te eindigen te midden der verlatenheid, ver van het eenigste wezen welk hij liefhad Twee maanden verliepen, en eiken morgen en eiken avond scheen het Maria dat een toeval der Voorzienigheid haar zou doen vernemen wat er van haren vader was geworden. Wordt vervolgd). itt&fta'lll IMW>lll<lililHI||| Will' jjén JLLull..*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1