Dagblad voor Schiedam m Omstreken, ibUxcJlfl De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaarlaag. Donderdag 17 September 1914. No. 11030 oTereentomstig op ie polis Temelie yoorwaarflen. b<i 1% fl n O !>y |»nn by verlies Ai r Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De levenslange J 2 181 verlies van geheele g 1111 een hand, invaliditeiti LU U voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, '»I| dood by verlies van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken unde» ren vinger. Nadat de Duitschers versterkingen hadden ont vangen hebben zij stand gehouden op de lijn Noyon—Vic sur Aisne Laon. Zij boden hier krachtigen tegenstand, maar werden (volgens Fransche berichten) na een hevig gevecht uit bun stelling verdreven. Uit dit Fransch bericht valt op te maken, dat de vlucht der Duitschers niet zoo overhaast en ordejoos was als men het van die zijde wel heeft doen willen voorkomen. Een vluchtend leger wordt immers niet na een hard nekkig gevecht uit een stelling verdreven Het laatste officieele Fransche communiqué luidt Op den linkervleugel zijn de Franschen in nauw contact met den vijand over het geheele front, begrensd door de heuvel ten Noorden van de Aisne, het Westen en het Noorden van Reims. In het centrum duurt de opmarsch der Franschen tusschen het Woud van Argonne en de Maas voort. Het is volkomen onwaar, hetgeen het Wolfïbureau bij herhaling heeft gemeld, dat het leger van den Duitschen kroonprins Verdun belegert en bombar deert. Op deze stad is nooit een aanval gedaan, alleen een fort, dat niet tot de Verdun-stelling behoort, doch tot de stellingen van de Maas, werd herhaaldelijk gebombardeerd. Deze aanvallen heb ben geen succes gehad. Uit Londen wordt officieel gemeld De vijand houdt nog sterke stellingen bezet bij de Aisne. De gevechten duren over de geheele linie voort. Het leger van den kroonprins is terug gedreven langs de lijn Varennes -Censenvoye Ornes. Bij de bezetting van Reims vielen 600 gevangen en 12 kanonnen aan de geallieerden in handen. De wegen zijn door de regen moelijk begaanbaar geworden, waardoor de Duitschers groote moeilijkheden ondervinden bij hun terug tocht. Aan de Russische grens. Mogen wij de Russische berichten gelooven, dan is de nederlaag der Oostenrijksch-Duitsche troepen in Galicië verpletterend geweest. Het aantal dooden en krijgsgevangenen is enorm, 250.000 dooden en gewonden, 100.000 gevangenen Het is een treurige tegenhanger van de 130.000 Russen, die Hindenburg in Masurië gevangen nam. Indien de cijfers ten minste vertrouwen verdienen, en gegeven de proporties der op het Oostelijk oorlogsterrein strijdende legers, vreezen wij, dat dit inderdaad het geval is. gevangenen, onder wie een generaal en elf offi cieren, te Parijs aan, De Duitschers zijn zeer snel en in goede orde over hun geheele linie terug getrokken. De geheele Duitsche linie kan nog als intact worden beschouwd. De linkervleugel der geallieerden is voortdurend in contact geweest met de Duitsche achterhoede. Het centrum der Duitschers poogt weerstand te bieden op de hoogten ten noordwesten van Reims. De linkervleugel van het Duitsche leger is ver moedelijk van plan om de Franschen en Engel- schen langs de Aisne aan te vallen. FRANKRIJK. Uit Parijs wordt gemeld, dat alle treinen, die daar gisteren en vannacht aankwamen, gevuld waren met kanonnen, houwitsers, munitie, enz. alles veroverd op de Duitschers. Een trein alleen telde zeven goederenwagens, die vol met helmen, geweren, zwaarden, sabels en munitie waren. Andere waggons waren volgeladen met provisie. Gisteravond kwamen een aantal Duitsche krijgs- 1 GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 107) Zij kon zich niet inbeelden dat zij er voor al tijd van gescheiden was, Dit scheen haar eene onrechtvaardigheid, en zy hoopte altijd, zij wilde deze begoocheling behouden niettegenstaande de onwaarschijniijkheid welke er lag in besloten. Zekeren morgen het was in de eerste dagen van April bood een onbekende die de kleeding droeg en het uiterlijk had van eenen boer zich °p het pachthof der Cendriére aan. Hij vraagde dat men hem zou binnen leiden bij Mme Combredel, zeggend dat hij haar ge wichtige dingen had bekend te maken en eenen brief te overhandigen. Men bracht hem by Maria. Deze ondervraagde hem onmiddelijk, bevend en onrnstig. Een voorgevoel zeide haar dat deze persoon baar ging spreken van Madelor, van haren vader, dien bij misschien had gezien, met wien hij ttogelyk had gesproken. Zij vroeg D'e terugtocht der Duits c,h e r s. De „N. R. Ct." verhaalt uit de „Daily Tele graph" het yolgend relaas van den terugtocht der Diuitschers. De Duitschers hekben de Oise-valle.i in g'roo- ter haast verlaten dan zij er waren gekomen, en reeds zijn zij halverwege de Aisne-vallei ge dreven. Van Chateau-Thierry, waar zij nog1 slechts vijf dagen geleden waren, zijn zij in drie dagen tijds op La Fère en Laon teruggejaagd, waarbij zij 60 K.M. moesten afleggen over drie rivie ren en een dozijn spoorlijnen, zonder dat hun een opgenblik van verademing verigund werd. De lichte Fransche veldhatterijen lieten hun geen; rust; en zij werden uit stelling na stelling ver dreven, zonder kans om het vuur van den vijand te kunnen beantwoorden of hun terugtocht te dekken. i Lieden, die juist van V i Hers- Cot tere ts zijn te ruggekeerd. doelen nxjj! mede, dat overal langs de wegen achtergelaten ammunitiewagens, caissons en voorraadwagens staan. Op sommige plaatsen zijn de velden bedekt met DfuiLsch ofjiTogsrnate- rieel, daar op het laatste pogen blik in den steek gelaten; kogels voor de vuurmonden liggen door een, blijkbaar zouden zij juist worden gebruikt, toen zij overhaast moesten worden achtergela ten E© Fransche en Britsche troepen hebben tem a uwerrtood den tijd gehad zich van de voor raden meester te maken, die door oen vijand waren achtergelaten, wiens legers naar men mij verzekert op het punt staat, van gedemo raliseerd te raken. Uit allerlei plaatsen komt bericht, clat er ver dwaalde Duitsche troepen rondzwerven, die niets liever vlagen, da,n krijgsgevangen te women ge- inaa.c. Zoo was een troepje van 50 uhlam; heel naar Mpntereau, aan, den spoorweg Parijs Lycu afgedwaald. Zij gaven zich over aan de troepen, die het station bewaakten, bekennende „dat zij niet meer voprt konden." Zij waren 160 K.M. van de hoofdmacht afgeraakt. Er is een groot aantal Duitsche vaandels buit gemaakt vier zijn er doorgezonden naar Troyes, waar de troepen, die hen overbrachten, werden toegejuicht door de inwoners. Duitsche gewonden en gevangtenen worden met zooveel spoed als maar mogelijk is doorgezonden. Een trein ver voerde er 700 in de richting Brienne-le-Chatean Er 1men gtevangenen binnen van h'eel uit Lotha ringten. En onder d© 563 gevangenen die enkele Wat hebt gij mij te zeggen De man gaf uitlegging. Verschoon mij, zeide hij in slecht Fransch, met een Duitsch accent verschoon mij indien ik moeite heb om mij te verstaan. Ik ben Duitsch soldaat, door mijn kapttein tot u gezonden met eene zending die, zoo 't schijnt, zeer belangrijk is. Welke zending Welke betrekking kan sik" hebben met uwen kapitein? Is het wel aan mij dat gij spreken moet Vergist gij u niet en is het mijn echtgenoot niet dien gij verlangt te bezoeken Neen, ik moet u hebben. Gij vraagt mij waarin mijne zending bestaat, ik weet het niet doch ik oordeel over hare belangrijkheid naar de aanbevelingen welke mijn kapitein mij deed. Ik kom van ver, van zeer ver. Na den slag van St. Quentin, werd mijn regiment naer Strasbnrg gezonden, en het is van daar dat mijn kapitein mij deed vertrekken, mij burgerkleren gevend en mij aanbevelend bij al de Duitsche posten welke ik op mijn weg ontmoeten zou. ten einde mij moeilijkheden te sparen en mij niet te doen door gaan als een deserteur; Op déze wijze heb ik de stad Méiières bereikt. Van daar, ben ik hier ge komen, waar ik gelukkig ben u te vinden. Spreek, mijnheer. Ik ben met geene mondelingsche zending belast, mevrouwik moet u eenen brief over handigen. Van wien dagen geleden door Gray weiden gebracht, was een Duitsche generaal, wiens naam echter w'pirdt geheimgehouden Pricoters in het leger. Een Fransch geestelijke, verblijvende te Frei burg in Zwitserland, schrijft aan de sLiberté" van Freiburg: Sedert het begin der Fransche mobilisatie heeft de «Liberté" gewezen op het geestdriftig vertrek van vele studenten der universiteit. Er waren er onder hen die de Franciscaansche pij droegen en belkleed met deze glorierijke uniform van het kloosterleven zijn deze zonen der gehoorzaamheid zich in de kazernes komen aanmelden, om dienst te nemen. Een hartelyke ontvangst werd hun ten deelhunne brieven getuigen van de warme sympatie, waarmede zij werden begroet. «Nooit, zoo schrijft een van hen, zal ik mijn komst op de| binnenplaats der kazerne vergeten. De officieren kwamen allen op mij af, om mij de hand te drukken. Wat de soldaten betreft, zij hebben mij tot «pastoor van het regiment" uit geroepen. Een luitenant komt op mij af en vraagt mij «Pater, kunt u biechthooren, zelfs wanneer u de soldaten-uniform hebt aangetrokken." «Zeker", heb ik geantwoord. «Welnu, dan wil ik biechten." Bij het vertrek naar de vuurlinie, vraagt een officier mij, zijne biecht te hooren, daar, in de wachtkamer van het station." «Er is niets overdreven, zoo schrijft een ander, bij het beschrijven der sympathie, waarmede men ons omringt. Enkele jonge Gapucynan zijn ia py en op sandalen in de kazerne gekomen en zij werden geestdriftig toegejuicht." In een fort van het Oosten las een priester na den arbeid zijn brevier, toen een soldaat bij hem kwam en hem vroeg»U is priester Wilt u mij dan biecht hooren Elders omringden de soldaten een jongen Fran ciscaan en vragen hem «zijn snor af te scheren, teneinde hem gemakkelijker te kunnen herkennen, wanneer zij hem zouden noodig hebben." In deze algemeene sympatie voor den priester en den religiens, die onder de wapenen is, vin den wij, zoo zegt de «Liberté," de bevestiging van wat ons van verschillende zijden wordt ge zegd Bij velen in Frankrijk was het godsdienstig voelen slechts ingesluimerd. Nu ontwaakt 't. Ba j onetvrees. Heden sprak ik een licht gewend Duitsch offi cier, hier aangebracht met een gtewondentfan- spori Hij behoorde tot de cavalerie die, zeer ver vooruit, bij Gompiègne in schermutseling geraakte met do toen reeds naar Montdidier en Roy opruk kende Franschen. Een schot door zijin been deed hem van z;ijn paard vallen. Men nam hem ,op In de Fransche ambulance; met andere Diuitsche gewonden werd hij naar een der hospitalen van X getransporteerd. Hij jammerde zeer over den tce-tand der Duitsche paarden, die allen vrijwel onbruikbaar waren geworden na den geforceerden mai.-ch uit België. Zeer slecht te sprencn was leze officier over de ervaringen door zijn troep Van den kapitein Fechter. Geef hierzeide Maria, die niet begreep, maar in de hoogste mate onsteld was... Geef spoedig hier. De Duitsche soldaat gaf den brief, groette op militaire wijze, draaide op zijne hielen en vertrok. Zonder te willen uitrusten, hernam hij den weg naar Mézières. Zijne zending was volbracht. Maria scheurde den omslag, opende den brief met een zenuwachtig gebaar en las. Zij bezag onmiddellijk het handteeken. Het luidde als volgtFechter. Bij de eerste woorden, liet Maria een grooten zucht hooren en zij zakte neer in eenen leun stoel. De brief was in het Fransch geschreven. «Madame, met u te schrijven vervul ik een droeven plicht en ik gehoorzaam aan den laatsten wil van nw stervenden vader. «Ik moet u eerst en vooral uitleggen wat er zonderling is in deze bemiddeling van eenen vijand, van een Duitschen officier, en ik bid u mij te verschoonen indien ik van mij zeiven spreek daar ik slechts zou moeten denken aan de smart welke mijn brief u veroorzaakt. «Vóór den oorlog hadden de wisselvalligheden van een leven waarin ik slechts met moeite voor zag mij het bestuur doen nemen van eene fabriek te Monthermé. Een wreed ongeval overkwam mij in eene scheikundige bewerking. Ik vergiftigde c-pgeiaan na overschrijding der Belgische grens in Frankrijk. Ieder was toen pp zich zelf aan gewezen wat voeding betrof. Vanaf Maubeuge tot St. Quentin en verder was duidelijk bemerk baar, dat er iets aan de Duitsche intendance en voiedingVoorziening ontbrak of haper,te. De sol daten ïekenden er op te Parijs binnen een paar dagen zich schadeloos te stellen. Een zware slag was het vjopr hen te bemerken, dat daarvan mets zou komen. De cavalerie-'aanvallen der En gels* ben doorstond de Duitsche cavalerie met moed, maar onze infanterie heeft Lel niet begre pen ;,p de Zouaven, in het bijzonder op het le regiment, dat bij Meaux ons aanviel. Daar en hij St. Rémy en Vierton was het duidelijk be merkbaar, dat de bajonetaanvallen der F ranschen een gevaarlijke weifeling bij onze infanterie, toch reed:- dotodelijik vermoeid, deed ontstaan. De Fransche bajonetten zijn langer dan ae Duit sche en de Zouaven werken er wreea méde. Ome mannen schieten prachtig, maar onze artil lerie heeft in verschillende gevechten uren en uren lang getobd met het zich inschieten. Onze granaten vertoonden een hoog percentage, aat niet ontploft. De thans- begonnen terugwaarcsche beweging zou, volgens dezen cavalerie cfficier niet lang duren, maar zijn redenen hiervoor verzweeg -ij. DÜITSCHLAND. De groote generale staf meldt: De toestand op Westelijk oorlogstooneel is sinds gisteren onver anderd gebleven. Op eenige plaatsen van het uitgestrekte front zijn aanvallen van Fransche troepen in den nacht van den 15den op den 16den, en in den loop van den 16den September afgeslagen, Eenige tegenaavallen der Duitschers hadden succes. w.g. Generaal-kwartiermeesterVon Stein. De slaglinie van de Marne ten Oosten van Parijs tot aan de Vogezen is op het oogenblk 210 K.M. langieder legercorps heeft een slagfront van 40 K.M. Het centrum, dat weder in verbinding gekomen is met het leger van den kroonprins, treedt met kracht op. De Franschen hebben nergens voortgang ge maakt, noch Duitsche stellingen veroverd. De Duitsche troepen hebben reeds verschillende gedeeltelijke successen behaald. Een veel sterkere Fransche troepenmacht heeft den Duitschen rech tervleugel niet achteruit kunnen dringen. Een concentrisch oprukken van alle Duitsche legercorpsen in nu verzekerd. De vooruitzichten zijn voor Duitschland buiten gewoon gunstig. De Fransche troepen hebben zware verliezen geleden. Het eindresultaat van den slag zal eerst binnen enkele dagen zeker zijn. Van het Oostelijk Oorlogstoneel. Generaal-veldmaarschalk, graaf Von Hinden burg, heeft zijn taak glansrijk volbracht. Gedu rende den geheelen veldtocht is hij niet te paard gestegen, daar hy door een galsteenlijden daarin mij met fosfoor. Het is dokter Madelor, uw vader randame, die mij verzorgde en mijn leven redde. Deze dienst kan slechts worden betaald met eene eeuwige dankbaarheid. Ik leg mijne schuld van erkentenis heden niet af: Ik zal ze nooit kunnen vereffenen, doch ik bewijs dat ik nfet ver geten ben. «De oorlog verklaard, daar ik Duitscher ben van geboorte, moest Ik het regiment der land weer vervoegen waarvan ik deelmaak en waarin ik eenen graad bekleed. De veldtocht heeft mij te St. Quentin gebracht, en den avond van den slag. toen ik met mijne kompagnie door eene weide ging waar de strijd hardnekkig was ge weest, bemerkte ik tusschen do dooden en de gekwetsten eenen grijsaard met witten baard die rond den arm en op zijne pet het kruis van het veldhospitaal droeg. «Verwonderd, aangedreven door ik weet niet welk gevoel, deed ik stilhouden en ik naderde. «Het gelaat uws vaders kwam al te dikwijls voor mijnen geest zweven dan dat ik niet on middellijk dokter Madelor zou hebben herkend, ofschoen het zonderling was hem terug te vinden^ oud en gebroken op het slagveld van St. Quentiu' «Ik aarzelde niet. Hij was het wel. Hij ademde nog. Ik deed hem naar St. Quentin overbrengen en gaf bevelen opdat men hem met dringende zorgen omringen zou. «Hij was gekwetst aan de borst door eene bom. QSLorjli verneig#).. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1