verhinderd werd. Von Hindenburg ieidde de eerste krijgsverrichtingen toen hij in den trein naar Oost-Pruisen zat, en verder alle operaties van uit zijn kamer. Hij volgde de bewegingen van het leger in een automobiel. In militair opzicht was hem een zeer zware taak gesteld. De Rus sische troepen waren niet alleen veel grooter in aantal, doch zij waren ook van twee zijden Oost- Pruisen binnengedrongen. Ten Zuiden van het Masurische merengebied stond het Russische Na- rew leger, met het 5e legerkorps en 3 cavalerie- divisiën. Noordelijk stond het Wilna-leger, met het 4e legerkorps, 2 reserve-divisies en 5 cava leriedivisies, totaal 200 000 man. Het Russische Narew-legerknrps werd op 29 Aug. bij Tanneberg totaal verslagen, het verloor zijn geheele artillerie en oreer dan 560 kanonen en 92.000 krijgsge vangenen. Vervolgens viel Hindenburg het Wilna- leger aan, het eerst op den linkervleugel en ver sloeg dit dermate, dat de weg in den rug der Russische troepen openstond Rusland zag het gevaar in en trad met het Grodno-reserveleger, gevormd uit 3 legerkorpsen op dit leger werd bij Lyck geslagen, wanrop Hindenburg zijn aan val te en het Wiloaleger voortzette. Hierbij werden ui er dan 30.000 Russen krijgevangen gemaakt. Aldus hadden nagenoeg 2 legerkorpsen hun ge heele artillerie verloren. Deze reusachtige millitaire verrichtingen hadden plaats, tegenstaande de frontbreedte 100 K.M. bedroeg doordien de Duitsche troepen fabelachtig snelle marseden aflegden de Duitsche infanterie heeft op achtereenvolgende dagen 150 K.M. afge legd, een feit, dat in de krijgsgeschiedenis nog nimmer voorgekomen. Von Hindenburg versloeg in totaal 12 Russische legerkorpsen en 8 cavalerie-divisies, zijnde onge veer een vierde deel van het geheele Russische leger- Niettegenstaande deze niet te loochenen feiten, wordt door Engeland en Frankrijk het bericht verspreid, dat Russische troepen voor Konings bergen staanfeit is echter, dat het wegbrengen der Russische krijgsgevangenen via Koningsbergen geschiedt en dat geen enkele gewapende Russi sche soldaat meer op Duitschen grond staat. Wat Duitschland's handel zal verliezen. Wat het verbreken van de goede verstandhou ding tusschen Japan en Duitschland beteekent kan begrepen worden uit de volgende cijfers: De handelsrelaties tusschen beide landen breiden zich in de laatste drie jaar zeer uit, vooral ten voordeele van Duitschland's winkelstand. Japansche artikelen waren zeer gevraagd, maar meer nog waren het de chemische producten en het ijzer die in steigende hoeveelheid door Japan geimpo teerd werden. Aan indigo bijvoorbeeld importeerde Japan het laatste jaar voor 1.961210 Yen op een totaal import van 2000000 yen, aan ijzerbuizen vour 6175618 yen en aan metaalwaren, machines enz.voor 23000000 yen. In 1912 bezochten 430 Duitsche handelschepen de Japansche havens. Hun plaatsen zullen nu voornamelyk door Frankrijk en Engeland ingeno men worden. De haven van Tsinj-Tao in de baai van Kiao Tcheau is door de Duitsche handel van een haven van den 18ea rang gemaakt tot een handelshaven van deu 5en of 6en rang na Shanghai, Tientsin, Hanmou, Canton en Swateou. Na een langzaam doch zeker doorgevoerde ko loniale taknek had Duitschland voet gekregen in Azië en vestigde zich daar op een wijze waaraan schijnbaar niets meer aan te veranderen was. Duitschland moest dat nieuwe afzetgebied behou den en uitbreiden, want in Europa en vooral in Amerika was de stryd op economisch gebied te hevig. Ook zuidelijker in Azië, op de Nieuw Guinea eilanden in den Bismarck-archipel ging de Duit sche handel bloeien. In 1888 bedroeg daar de uitvoer 600000 mark maar in, 1900 steeg dat cijfer reeds tot 1800000 maik en in 1912 was 't 1900000 mark. Thans is het hoogst twijfelachtig of de zwart-wit-ropde vlag ooit weer op die eilanden of op Bougainville, Choiseul en ItaéeUe en andere archipel-eilanden zal waaien Het verlies van het zoo zorgvuldig vergaarde koloniaal bezitzal zich zeer heftig doen voelen. hij Grodek zich gereed om hij: den verwachten slag, te leveren door onze uit het noorden op lem'Lerg aanrukkende troepen, in ie grijpen. Dat leger uit het noorden was den öen. Sep- lemtei reeds tusschen Rawaroeska en Horyn- liec de spoorlijn overgekomen. Zich met den linkervleugel vastzettend hij Rawaroeska voerden de Oostenrijkers met hun rechtervleugel den 6en -cn zwenking uit tot bij Kurniki. Op 7 September werd dit Oostenrijksche leger in een hevigen, snijd gewikkeld met een stet'ke naar het noor- den vooruitgeschoven Russische strijdmacht. Bij hot aanbreken van den dag begon ,op tien 8sten op het 70 K.M, breede front Komaraw—Rawa- i.oe.-jvr een algemeene aanval der Oostenrijkers, die tot 11 September beslist succes had, waar- do .r vooral de zuidelijke vleugel hei. gevecht tot dicht bij Lemberg: kon voeren. Niettegenstaande dit succes werd het npodig een nieuwe opstelling van het leger le bevelen, wij. de noorder vleugel bij Rawaroeska, door een veel sterkere Russische strijdmacht, wérd! bedreigd, terwijl eveneens Russische troepen zich kCho-ve-n tusschen het Oostenrijksche leger dat hij Krasnik had gevochten en het leger nat voor Lemberg aan het strijden was. In de zware gevechten ten casten van Grouek op 10 September bevonden zich ae aartshertogen Fried rich (die het bevel voerde) en Karl Franz tij de divisie, die daar den aanval uitvoerde. Evenals in alle gevechten, die tot misver ge leverd zijn, hebben onze dappere troepen, die reeds sinds drie weken onafgebroken strijden, ook voor Lemberg zich voortreffelijk gehouden. Andermaal hebben zij het bewijs afgelegd van bun moed en bruikbaarheid. In den slag' die vijf dagen geduurd heeft heb ben beide partijen zware verliezen geleden, voor al bij Rawaroeska, waar verscheiden nachtelijke aanvallen van de Russen bloedig werden afge slagen. Gevangen genomen Russen, waaronder verschei den officieren, wiorden weer bij troepen binnen gebracht. Volgens mededeelingen van onze autoriteiten, zijn tot dusver1 reeds 41,000 krijgsgevangen Rus ren en 8000 Serviërs naar het binnenland .over gebracht, en hebben wij reeds over ae 300 veld kanonnen veroverd. Et mag op worden gewezen, dat. ons leger tot dusver op alleractiefste wijze en met uen, rootsten heldenmoed den strijd tegen den veel talrijker vijand die moedig en met hardnekkig heid vecht, met succes heeft kunnen volhouden, (w. g. v. Höfer, generaal-majoior, verlegenw. van den dief v. d. gen. staf.) ÜOSTENRIJK-HONGARIJE. Officieel wordt door de militaire autoriteiten medegedeeld Le overwinning aan de Huczwa had op het cuikgstenein een toestand geschapen, die het' mogelijk maakte, op te treden tegen de zeer sterke Hr-sische strijdmacht, die Oost-Galicdë was bin- nengedrongen. Wij besefteii, dat het noodzakelijk was, ons leger dat na de gevechten oostelijk van Lemberg teruggetrokken was te steunen. Daar,om kreeg het leger da,t bij t\o,marav de overwinning had behaald, bevel, tegen den verslagen vijand na een korte vervolging slechts een, geringe macht achter te laten, doch het gros van de troepen in de buurt van Narol en Uhnovv te verzamelen, teneinde daarmee in de richting van hemberg, te gaan, d. w. z. in een richting ongeveer tegen gesteld aan die, welke het leger tot dusver was gevolgd. Reeds op 4 September was deze con- ce.iiiatie voltooid. De Russen schenen na heit zonder strijd aan hen overgelaten Lemberg te nebben bezet, het voornemen, te hebben ten be weging uit te voeren in de richting van Lublin. Zij dachten ons leger, dat achter de poelen van Grodek een stelling had ingenomen, wel te kun nen verwaartoozen. Echter hielden die troepen RUSLAND. De krachtige achtervolging van de verslagen Oostenrijksche troepen duurt voort. Eenige Oos tenrijksche legercorpsen zijn zoo goed als ver nietigd. De Russische strijdmachten trokken de rivier San over. De Russische voorposten naderden in het Oosten Premysl. Door de snelle militaire operaties is elke mogelijkheid om de verliezen van den vijand nauwkeurig vast te stellen, uit gesloten. Deze moeten echter ontzaglijke af metingen hebben aangenomen. Volgens ingekomen berichten moeten de Oostenrijkers ongeveer 250.000 man hebben verloren aan gesneuvelden en gewonden, terwijl ruim 100.000 man werden gevangen genomen en ruim 400 kanonnen en een aantal vaandels werden buitgemaakt. Overal zijn de wegen versperd door artillerieparken en trans port-colonnes met wapenen en minutie, welke bij den overhaasten aftocht zijn achtergelaten. Aan de VVeichsel maakten de Russische troepen zich meeste van een massa materiaal ten behoeven van den bouw van bruggen, terwijl verscheidene booten waaronder een gepantserd schip, in den grond werden geboord. De Duitschers hebben wanhopige pogingen aangewend om het débacle van ht Oostenrijksche leger te voorkomen. Het deelnemen der Duitsche legercorpsen aan ded strijd bleek op verscheidene punten van het Oostenrijksche front evenals bij de positie te Fou- robine. Er werden 36 stuks zwaar geschut op de Duitschers veroverd, terwij 5000 Duitschers werden gevangsn genomen. Op de linies der overige legers viel eveneens een groot aantal Duitsche kanonnen in handen der Russen, waarvan verscheidene door snelle operaties, zelfs niet in de gevechten werden se bruikt. De hulp der Duitschers heeft de zware neder laag der Oostenrijkers niet kunnen voorkomen en heeft er integendeel toe bijgedragen om de overwinning der Russen schitterend te maken gevangen genomen, terwijl de superior werd doodgeschoten. Hoe ook gesommeerd het laster praatje tegen te spreken, weigeren tot dusver bedoelde bladen, hieraan te voldoen. Ook het ver zinseltje, dat tien geestelijken als de aanvoerders van den opstand te Leuven gefusilleerd zijn, blijft door sommige liberale bladen zonder tegenspraak circuleeren. De »Köln. Volksz." roept nu de tus- schenkomst der militaire en burgerlijke autoritei ten in, om den laster tegen de katholieke gees telijkheid tegen te gaan, welke laster in de pro- testantsche vooroordeelen van een groot deel des volks zooveel voedsel vindt. Het Witten berger Tageblatt" (no. 200), publi ceert een brief van een landweerkapitein, die onder vermelding van zijn naam, den pastoor van H., in België, als volgt beschuldigt »De pastoor achtte het noodig, met zijn paro chianen arme, hulpelooze soldaten te kwellen en hakte sommigen hunner zelf het eerst met een bijl de vingers af en nog erger. Daarna ging hij als vrome christen met de zijnen de kerk binnen, om de absolutie te geven en tevens, om zich te redden. Inmiddels evenwel waren de troepen ge naderd en voor het altaar werd hij doodgeschoten en de heele stad, op enkele huizen na, verwoest. «Het is erg, zooals het hier toegaat. Eergisteren komt er een majoor met soldaten bij een pastoor van een dorp in de nabyheid van H. »Eet maar en drink wijn, bon camarade", zegt de pastoor. De majoor gaat naar bed, en de pastoor snijdt majoor en soldaten 's nachts den hals af." Ook doet een brief van een stafgeneesheer, het eerst gepubliceerd door de ïOstsee-Zeitung" de ronde door de heele pers. Wij lezen daarin o.a. >Uit de kerk werd op ongeveer 100 meter af stand met machinegeweren op brancardiers ge- .-choten. In de kerk bevond zich een machinege weer. Het werd bediend door den pastoor en eenige mannen, met den Roode Kruisband om den arm. Zij werden allen doodgeschoten." VoortsaOp den kerktoren zat de pastoor den weg te verkennen. Zoodra de Duitschers dichtbij den weg kwamen, telefoneerde hij naar een vijandelijke batterij en deze schoot onmiddellijk. De dweepzucht der Belgen is verschrikkelijk. Het laffe schieten uit een hinderlaag, het mis bruik van het Roode Kiuis onder leiding van den pastoor is iets ongeloofelijks." Men stelle zich eens voor, teekent de ka tholieke aGermania" hierbij zeer voorzichtig aaD met welke gevoelens ons katholiek volk zulke beschuldigingen en verdachtmakingen moet lezen. Het kan zich op grond zijner kennis van de ka tholieke geestelijkheid met den besten wil geen geestelijke voorstellen, die des nachts soldaten de keel afsnydt, nog minder een, die gewonden mis handelt en dan de kerk binnengaat, om ade ab solutie te geven." Zelfs de aVorwürts" maakt bij den bovenbedoelden brief de opmerking, dat hij niet met de heel anders luidende mededeelingen van dr. Sonnenschein overeenstemt. Hoe lichtvaardig men bij deze verdachtmakingen te werk is gegaan, kan men o.a. opmaken uit het feit, dat volgens de aOsnabrücker Zeitung" van 5 September een protestantsche officier uit Osna- bruck het voigenue schryft aDe ergste vrijschutters zijn lieden, die onder het mom van katho.ieke geestelijken rondloopen. Elk van deze a broeders" laat ik den hoed afne men en de tonsuur controleeren. Vandaag hebben wij acht van deze abroeders" gevangen genomen. Er was niet één werkelijke geestelijke by." Wij, Katholieken, hebben het hoogste belang bij, dat de beschuldigingen tegen de katholieke geestelijkheid in België nauwkeurig worden onder zocht en dat tegen de lasteraars in deze ernstige maatregelen worden genomen. Hier schynt erger dan hysterische fantazie in het spel te zijn. de generaal. „Dat is bedroevend, maar het is „Maar hoe is het dan met de vrouw, wier lijk ik zag met afgehouwen haaden en voeten? Hoe met den grijsaard en diens zoon, die ik bij Sempst heb helpen begraven en die werden gedood, omdat de terugtrekkende Belgen uit hun huis een Duitsche soldaat hadden neergeschoten? Er waren 22 bajonetwonden in het gelaat van don ouden man. Ik heb ze zelf geteld. Hoe met het tweejarig' meisje, in haar moeders ar- men door een uhkian gedood en welker begin fenis ik te Heyst-op-den-Berg bijwoonde? Hoe met den grijsaard, die aan zijn huis was .opgehan gen Lij de handen en ten doode geroosterd door een onder hem aangestoken vuuitje?" De generaal scheen zeer getroffen door de veehreid en de juistheid van mijn bijzonderhe den. „Zulke dingen zijn vreeselijk ais ze waar zijn zeite hij. „Natuurlijk, onze soldaten, evenals van andere legers:, springen wel eens uit uen band en doen dan dingen, die we nooit zouden toe laten als we ze wisten. Te Leuven bijv. heb ik twee soldaten tot twaalf jaren luchthuis ver- oordeeld wegens mishandeling van een vrouw". „Over Leuven gesproken", merkte ik op. „Waar om hebt gij de bibliotheek verwoest? Zij was een van de literaire voiorraadmagazijnen der we reld." jjj „Wijl betreuren dat evenzeer als ieder ander", antwoordde de generaal. „Het gebouw vatte vuur door de brandende huizen en we konden hef niet redden." „Maar waarom werd Leuven dan wel in brand gestoken?" vroeg ik. „Omdat de bevolking; op onze troepen vuurde. v\ ij hebben werkelijk machinegeweren in enkele huizen gevonden en", met de vuist op tafel slaan de, „waar burgers op onze troepen vuren, zullen we ze een duurzaam lesje geven. Als vrouwen en kinderen, zich op den weg1 der kogels willen gaan plaatsen, des te erger voor hen". „Hoe verklaart gij: het bombardement' v,an Ant werpen door Zeppelins?" vroeg' ik. „D© Zeppelins hebben order alleen bommen te laten vallen op versterkingen en soldaten", was het antwoord. „Het is een feit", merkte ik op, ,,dat ze alleen particuliere huizen hebben vernield, en onschul- uige burgers, onder wie vele vrouwen, hebben gedc oq of gewond. Als een van de bommen 200 meters dichter bij mijn hotel was gevallen, zou ik hier thans niet een van uw sigaren roo ien „Dat is een ongeluk, dat goddank niet is ge schied", antwoordde hij. „Als ge zoo bezorgd zijt voor mijn veiligheid, generaal, kunt ge die het beste verzekeren door geen Zeppelin meer te sturen". .Welnu, mijnbeer Powell", zeide hij lachend, ,we zullen daarover' denken, maar", vervolgde hij f.rosiigi. „wijl vertrouwen dat gij door uw blad aan bet \rnerikaansche volk zult vertellen, wat ik u vandaag heb meegedeeld. Laat het welen wat wij omtrent de gruwelen denken. Het is niet meer dan rechtvaardig', dat het beide 'kanten van de <juaestie leert kennen". Ik heb, zegt de heer Powell, mijn onderhoud met den generaal vrijwel woordelijk weergegeven. Ik geef geen commentaar, maar Iaat het aan de lezers van de „World" over fe heslissen in hoe ve i de antwoorden van den Duitschen gene raal op de Belgische beschuldigingen overtuigend zrpi. Diuit&che gruwelen. BELGIë. De beschuldiging van den Duitschen Keizer. De beschuldiging van den Duitschen keizer.dat ook geestelijken zich aan gruweldaden schuldig maken en op gewonden en Roode Kruispersoneel ctneten, is, zegt »De Tijd" voor de liberale Duit- 'Che pers een welkome gelegenheid, om onder bescherming van deze keizerlyke beschuldiging allerlei verzinsels van anti-paapsche fantasie mee te deelen. Tevergeefs polemiseert de Duitsche katholieke pers daartegen. De sBerl. Lok. Anz." en de »Tagl. Rundschau" hebben het praatje verspreid, dat in Leuven de lijken van 50 Duitsche soldaten in den kelder van een klooster zijn gevonden, en dat de paters van het klooster onder verdenking van den moord zijn De Amerikaansche journalist Alexander Powell heeft een onderhoud gehad met aen Duitschen generaal von Böhm, naar aanleiding van de be richten van de verwoeste Belgische steden en dorpen. Het „Hbld." ontleent aan het verslag; daarvan in de „Daily Chronicle": „Zie naai' deze officieren", zeide de gjene- raai, „zij zijn gentlemen gelijk ge zelf. Zie naar de soldaten, die daar juist opmareheeren. Ret zijn meest vaders van gezinnen. Gij wilt toch niet gelooven, dat zij de daden hebben ver richt, waarvan ze beschuldigd warden?" Drie dagen geleden, generaal", zeide ik, „was ik te Aerschot. De heele stad is nu slechts een gruwelijke, met bloed bevlekte ruïne!" „Toen wij Aerschot binnentrokken", antwoord- c'c kij, „kwam de zoon van den burgemeester de kamer binnen, trok een revolver en schoot den chef van mijh staf dood. Wat volgde was slechts een bestraffing'. Het volk van aie stad kreeg slechts wat het verdiende". ,Maar waarom oefendet gij uw Wraak tegen vr uwen en 'kinderen?" Geen van dezen is gedood", verklaarde de generaal beslist. „.iet spijt mij u te moeten tegenspreken, ge neraal zeide ik even beslist, „maar ik heb) zelf hun verminkte lijken gezien. En dat heeft i .ok de heer Gibson, de secretaris van de Ameri kaansche legatie, gezien, te Brussel, die bij de ve'woesting van Leuven was". „Natuurlijk is er altijd gevaar Lij de straat gevechten dat vrouwen en kinderen woruen ge dood, ais ze dan toch op straat komen," meende ITALIë. Een toespraak van Paus Benedictus XV. Dezer dagen werd een groote groep Bologneezen. door den H. Vader, hun vroegeren aartsbisschop in audiëntie ontvangen. De Paus hield daarbij de volgende toespraak «Vanmorgen kon ik de aandoening van mijn ziel niet langer beheerschen, toen ik de H. Com munie genoot en het Brood der Engelen aan mijn geliefde kinderen uitdeelde. Want nog voelde ik de volle zwarte der scheiding van u°, met wie ik mij, vooral in dat oogenblik, zoo' machtig vereenigd voelde. Maar spreken wij niet meer van scheiding, daar deze alleen maar op de lichamen betrekking heeft en de zielen zoo innig mogelijk vereenigd blijven. Ik zal u in mijn ge bied Bologna niet meer terugzien, maar gij, mijn dierbare Bologneezen, zult naar Rome komen en zult hier uwen vroegeren aartsbisschop begroeten en mij door goede berichten over uw vroomheid troost brengen. Vooral u, jongelingen van dé Katholieke jeugdvereenigingen, beveel ik aan actief op te treden; weest sterk in de belijdenis van het geloof en verbreid óveral door uw edele daadkracht de vruchten van uw Christelijken geest. Ik keer niet meer naar Bologna, noch zal ik weer dan geliefden Monte della Guardia bestijgen, om de Heilige Moeder Gods te vereeren. Maar gij, mijne kinderen, zult de allerzaligste Maagd bezoeken ter wille van uw vroegeren opperherder, opdat de genadevolle Moeder hem bescherme en hem bijsta in het nieuwe en zware ambt, waartoe de Heer hem geroepen heeft. Om echter die wonderbare eenheid van heilige liefde altijd levendiger toe doen zijn, driag ik bij ueliefde kinderen vooral aan op de vereering van het Allerheiligst Sacrament des Altaars. Juist in dit Sacrament komt die bovennatuurlijke veree- niging tot stand, die hiernamaals in het geluk- iQWifgi." r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2