Dagblad voor Schiedam Omstreken, tlOOÖskfZOO I bü119 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang!, Vrijdag 18 September 1914. No. 11031 oyereeniomstif op de polis vermelde voorwaarden, |&f|n b<j verlies ft J r Officieele berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON, Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. A.d ver te n t in Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Da verzekering wordt gewaarborgd door M verlies van een hand, voet of oog1 (JU 1 I U U «en duim de Moilandsche Algemeens Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam b(j verlies van by verlies van eiken ande ren vinger. Schietoefeningen van de kustbatterij te Hellevoetsluis. Op een of meer dagen van 21 tot en met 26 September a.s. zullen schietoefeningen worden gehouden van de kustbatterij te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen (W.N.W. en Z.W. 67o) tot op 6000 M. van de batterij. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die drie uur voor het begin van de oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de d3gen dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord ge plaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Er bestaat mogelijkheid, dat stoomvaartuigen ter verleening van sleephulp aan kleine vaartuigen, aanwezig zullen zijn. Een telegram uit Parijs luidt Het groote hoofdkwartier heeft geen enkele nieuwe bijzonderheid, medegedeeld over de krijgs- verichtingen aan ons front. Naar reeds eerder opgemerkt werd, behoeft men zich ever niets minder te verwonderen in den loop van een veld slag, die verscheidene dagen duurt, en moet men geen gevolgtrekkingen in welken zin ook maken. In elk geval weten wij, dat onze troepen tot hedenavond 6 uur op geen enkel punt hadden moeten wijken. Als we dit berichtje van het Fransche hoofd kwartier vergelijken met de berichten, die in den loop van deze week uit Parijs zijn geseind, zou men er uit opmaken, dat de Fransche troepen minder succesvol strijden. De Duitsche berichten klinken meer hoopvol Intusschen is een eigenaardig verschijnsel, dat de Duitsche berichten steeds spreken van een slag aan de Marne, terwijl de Fransche berichtten melding maken van gevechten aan de meer Noordelijk gelegon Aisne. De Duitscherfe schijnen aanzienlijke versterkin gen gekregen te hebben. Het Diuitsche hoofdkwartier meldt: Uil het groote hoofdkwartier werd gisteren ge meld- Het gevechtsfront aan de Marne breidt zich steeds verder uit. De strijd tusschen (ie Puit- schers aan de eene zijde en de verbonden Fran- schen en Engelse hen aan de andere zijde wordt •Sleeds heviger en hardnekkiger. In bet algemeen is' de toestand sedert Dinsdag onveranderd. Het is den Duitschen troepen gelukt, de aan vallen der Franschon, die op sommige plaatsen beproefd werden, in den nacht van 15 op 16 September alsmede den 16en, met succes af te. slaan. De aanval, dien de Fransche aeden in den nacht, van Dinsdag! o:p Woensdag, heeft hun bui tengewone zware verliezen toegebracht, zonder- dat het hun gelukte, eenig vcoraeel te beha len. Daarentegen hebben de Duitsche troepen Woens dag bij een reeks van tegenaanvallen /eer aan zienlijke successen behaald en veel oorlogsma teriaal buitgemaakt. De definitieve beslissing over de groote wor steling zal waarschijnlijk eerst na, een paar da gen kunnen volgen. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. FRANKRIJK. Reuter seint uit Londen over de gevechten in Noord-Frankrijk Het hevigst woedde de strijd om Soissons hier werd gedurende vier dagen gevochten om een rivierovergang te bemachtigen. De rivier was sterk gezwollen ten gevolge van den regenval. Het was onmogelijk in de stad te komen, welke onder artillerie- infanterievuur werd gehouden. De strijd concentreerde zich om een punt, waar Britsche en Fransche geniesoldaten beproefden een brug te behouden; welke over de rivier was geslagen. Verschillende Britsche regimenten, welke den noordelijken oever wisten te berieken, leden geduchte verliezen. Er werd een vreeselijk duel gehouden tusschen de Engelsche batterijen, welke den rivierovergang verdedigden, en de Duitsche artillerie. Iwee Duitsche batterijen werden buit gemaakt. De correspondent van de «Daily Chron." zegt dat de Duitschers gunstige stellingen bezet heb ben achter de spoorwegen, welke slechts op enkele punten onderbroken zijn. Volgens de «Times" doen te Parijs vreeselijke verhalen de rondej over het bloedig verloop van den geweldigen slag aan de Marne. Reeksen dooden en gewonden liggen op de slagvelden langs de Marne. De spoorwegen langs Parijs zijn overvol met zwaar beladen ambulancetreinen. Op een plaats hadden de Duitschers een barrière van zes voet hoog van lijken opgericht, waarachter zij de Fransche charges weerstond. De versperring'werd na een bloedigen strijd door de Turco's genomen. Zevenduizend lijken wijzen de plaats van het ge vecht aan. Zijn er Russen in Frankrijk? We weten dat van Engelsche zijde officieel is ontkent, dat er Russen in Franhrijk zijn. En nu leest de »N. R. Ct." in een Londensch blad van Maandag, dat de «Cardiff Evening Ex press" een verklaring heeft gehoord van den heer W. II. Champion, «een welbekend Welsch ingenieur, die met 2500 kozakken op een stoom schip van Archangel naar Leith heeft gereisd". Hij heeft den naam van het schip genoemd^ maar het blad vindt het beter, dien weg te laten. Hij vertelde dat die 2500 de laatste af- deeling van een uit Archangel gezonden leger van 70.0000 kozakken was. De trein waarmede hij door Schotland en Engeland in gezelschap van die kozakken had gespoord, was de 193e, die met Russen gevuld, door York was gekomen. De in- gomeur, die uit Siberië terugkwam en om den oorlog den weg over Archangel nam, geeft aller lei bizonderheden van zijn treinreis naar Archangel steeds met troepen. Hei zei nog, dat de kozakken allen groote kerels waren. Hij had vele kiekjes van ze genomen. De «Cardiff Evenidg Express'' heeft die in haar bezit, maar wil ze zonder ver lof van den censor niet afdrukken. Wat moeten wij nu gelooven 1 Het verhaal van Champion kliukt positief ge noeg, maar het is toch niet aan te nemen dat in een officieel Engelsch communiqué, onwaarheid zou worden gesproken. Een Engielsth kapitein, zijn chauffeur en vijf vijf gendarmes deden dezer dagen per auto van uit Boulogne een verkenningstocht langs het nauw van Calais. Te Heshdin (bij Arras) ontmoette men vijf uhla.nen die echter de vlucht namen (Oen zij de Eng'elschen zagen naderen. Zij wer den vervolgd, maar de Duitschers ontvluchtten. Van uit de gepantserde auto's werd op hen ge schoten. Bi- Roioshrugge, tusschen Hoqgstade en Pope- ring'he dicht bij do Fransche grenzen, werd jl. Maandag een tnoep Duitsche cavalerie 'ter sterkte van 2000 man, met machinegeweren en amumtie verrast door een duizendtal Fransche dragonders. He Duitschers waren aan het kampeeren, toen do overval geschiedde. Na een gevecht van twee uur gélukte het aan de Fransche ruiters den vijand te doen wijken. Een paar honderd Duit- scheïs weiden gevangen genomen, henevens vale machinegeweren. 108) «Na een vluchtig onderzoek, verklaarde de heel meester dien ik had doen komen dat de wonde doodelijk was. Eenige der Fransche soldaten die terzelfder tijd als hij werden opgenomen en wier Wonden zoo gevaarlijk niet waren, vertelden mij alsdan hoe een dokter van een veldhospitaal was kunnen gedood worden. «Uw vader, madame, heeft den dood gezocht daaraan valt niet te twijfelen. «Hij heeft zich blootgesteld, zoolang de slag duurde, aan de bommen en de kogels, met eene bewonderenswaardige zelfopoffering de soldaten verzorgend die getroffen neervielen aan zijne ?ljde, totdat den dood hem zelf bezocht en hij ineenzakte op de plaats waar ik hem heb ge vonden. «Uw vader is 's anderdaags terug tot zichzelven gekomen. Hjj heeft mij langen tijd aanschouwd en gezegd«Zijt gy het, Fechter «Hij herkende mij. «Eenige uren later, dank aan een doelmatig middel tot verkwikking, kwamen zijne krachten allengskens terug en hij begon wat te praten met mij, «Hij is het, die de dood voelende naderen mij deed beloven u te schrijven om u zijne laatste gedachte, zijne zegening te zenden. »'s Avonds, ontving ik schielijk een bevel mij naar Strasburg te begeven met mijn regiment. Ioen ik atscheid van uwen vader wilde nemen, had hij nog slechts eenige minuten te leven zoo zeide mij de heelmeester, en reeds lag hij buiten kennis. «Ik kon slechts aanbevelingen doen opdat hij begraven wierde op het kerhof van St. Quentin, zoodat gy thans den uitersten troost genieten zult zijne grafstede terug te vinden en op zijn graf te bidden. 1 J «Ik volbreng heden, met u te schrijven, de belotte welke ik aan uwen vader heb gedaan. «Ik heb u zoo spoedig niet kunnen schrijven als ik het had gewenscht. «Ik heb vele hinderpalen moeten overwinnen alvorens de zekerheid te verkrijgen dat deze regels u zouden toekomen." Maria, overvloedige tranen stortend, ging naar Jeroom en toonde hem dezen brief. eindigd^had116 t0t ^at 'ez'n& van §e" Ik moet naar St. Quentin vertrekken, sprak zij toen hij den brief gelezen had. 't Is miju plicht. Jeroom kon niet weigeren. Ik zal u vergezellen, zeide hij. BELGIë. De „Tel." verneemt d.d. 17 Sept.: .Hedenmorgen zakte een Duitsche legermacht, die op zeven tot acht duizend man geschat kan wenden, uit' het Zuiden op Dendermonde af, blijk baar* met de bedoeling deze stad wederom te bezetten. Op vrij verren afstand stelde zij tal rijke kanonnen op en beschoot de puinhoopen van het stadje van half zes tot half negen. Veel schade was er natuurlijk niet meer aan te richten. Onze troepen trokken den vijand tegemoet en deden hem, na, een krachtigen stormaanval, wijken. Hij liet een zeer groot aantal dooden op het terrein achter. Hel. is duidelijk, dat de Duitschers in deze streek op dracht hebben, om zooveel mogelijk ons veld leger in het Zuid-Westen bezig te houden, ten einde het van de verbindingslijn der Duitschers te verwijderen. Ee „Taube", die dezen morgen hoven Je stad vers heen, werd vervolgd door een Belgischen twee-lekker en beschoten. Zij steeg; echter tot hoven de wolken en kon zoodoende ontsnappen. Hedenochtend daalden te Antwerpen twee En gelsche vliegers, die in één trek van tuinker sen naar hier* waren gekomen. Een interview met Koning Albert. Dr. Charles Aarulea, bijzondere correspondent, van de „Daily Chronicle" te Antwerpen, is door Koning Albert in een particulier onderhoud ont vangen. Hoewel dit een vertrouwelijk karakter droeg, is dr. Aarolea toch in staat de aigemeene gevolgtrekkingen van den Koning weer te ge ven, De Koning is er vast van overtuigd, zegt de correspondent, dat deze oorlog; niet slechts per toeval is ontstaan. De Servische tragedie was slechts een voorwendsel. Welke andere gebeurte nis ook, zou eveneens gediend hebben. Zoover de Koning wist, was de oorlog; krachtig voor bereid. Hij was het directe gevolg van ué reac- ticwinaire geest van het brutale militair isme en net ergerlijke materialisme, dat onder óe regee- rende klassen en onder de onmiddellijke omge ving van dein Keizer heerscht. Koning Albert vertelde, dat hij de laatste vijf of zes jaar ge durende zijne reizen en bij het van gedachten wisselen met vooraanstaande Duitschers menige gelegenheid had gehad het groeiende minachtende en agressieve optreden van de militaire kaste op te merken. Z. M. was dan ook tot de slot som gekomen, dat een nieuwe en gevaarlijke geest Berlijn begon te beheers/:hen en dat oe aanval van den kant van Duitschland verwacht kon wor den. Ongeveer 18 maanden geleden vetergde' de toestand plotseling: en werd zelfs alarmeerend. Ze.ic-re feiten van zulk een dreigenden aan, kwa men aan het licht, dat in November 1912 het Belgische parlement op aandringen van den Ko ning, eene geheime zitting hield, om iringenae voorzorgsmaatregelen te bespreken. Naar de waarschuwing' van Koning Albert werd geluis terd. Een drastisch militair programma, dat 30 jaar cal had gelegen dat Koning Leopold II te vergeefs had voorgestaan, werd onmiloellijk aan- genomen. Et heldhaftige tegenstand van het Belgische leger kan gevoegelijk als het resultaat van deze hervormingen worden betracht. Het was duidelijk voor mij, zegt or. Aarolea, dat Koning1 Albert het meest volle vertrouwen hoeft in den einduitslag. Zij vertrokken denzelfden avond. Zij kwamen er in den nacht aan, en 's ander daags, begonnen zij reeds in den vroegen morgen de stad te doorloopen en poogden overal bijzon derheden in to winnen over den dood van Ma- delor. Zij begafen zich bij den Pruisischen Comman dant die de stad bestuurde, naar de mairie, naar de kerk, naar het kerkhof. Maar niemand kon hun eenige inlichting geven. In deze dagen van beproeving en angst welke op het verlies van eenen veldslag volgen, had ge heel de bevolking slechts aan zich zelve gedacht en weing kon haar een doode schelen te midden van zoovele andere dooden. Men beweende al de dooden te zamendoch men jammerden over geen enkelen in het bij zonder. Niemand kende Madelorniemand had hem gezien noch er hooren van spreken. De soldaten welke hij had verzorgd, degene bij wie hij zich had doen dooden, waren te St. Quentin niet meeralle pogingen bleven vruch teloos. In zoo'n bewogen tijdstip werden de namen van al de dooden op het stedelijk kerkhof begraven niet ingeschreven op de boeken der mairie. Er bleven vele leemten aan te vullen over en dit liet een groot aantal familiën in de pijnlijkste onrust. Zij brachten acht dagen in twijfel en opzoekingen door. DUITSCHLAND. De Duitsche legatie meldt Met het doel het dadelijk bekend te maken, deelt de Rijkskanselier uit het hoofdkwartier het volgende mede: Tegenover de in Fransche en Engelsche pers verspreide berichten stel ik vast, dat nergens Duitsche grond in het bezit van Fransche of Russische troepen is. Aan het Elzas- Lotharingsche front zijn Franschen aan den Moezel teruggeworpen. Ze] staan aan de Boven- Maas reeds achter de zich daar bevindende sper- forten. Al hun pogingen tusschen de Midden- Oise en ,de Midden-Maas de Duitsche stellingen aan te vallen, mislukken jammerlijk onder zware verliezen. In België heerscht volmaakte orde. Van het leger onder Samsonow (Nnrew-armee) zijn de kleine resten, die zich uit de vernietigende ngder- lagen bij Tannenburg konden redden, verstrooid over de Natew gevlucht. Het leger onder Rennen- Niettegenstaande de aanduidingen gegeven door kapitein Fechter in een naschrift zijns briefs, waren zij genoodzaakt hunne opsporingen te staken. Maria, ontmoedigd, bedroefd, was de eerste om aan Jeroom te zeggen, die haar gedurende dezen tijd van nieuwe beproevingen met eene zelfver loochening had ter zijde gestaan welke de liefde der jonge vrouw verdubbelde Laat ons naar de Cendrière terugkeeren, mijn vriend. Ik moet hier alle hoop laten varen. Dan werd Jeroom door medelijden voor zooveel leed bewogen en hij legde er zich op toe een laatste straalken van hoop, een weinig moed in de ziel van Maria te doen ontstaan Mogelijk is uw vader niet dood. Hij was kloek. Hij is misschien van zijne wonden genezen en kapitein Fechter, die plotseling is vertrokken, heest er niets van geweten. Zij schudde bodroefd met het hoofd en drukte de hand van Jeroom in de hare. Gij zijt wel goed, sprak zij. Gij vergeet alles, En haar blik, waarin achter tranen hare tee- derheid straalde voor haren echthenoot, beloonde den jongen man. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1