Binnenland. Verspreide berichten. St&ten-GeneraaL kampt (de Niemen-armee) leed gelijke nederlagen Zuidelijk van Insterburg en wat er nog overbleef kon zich alleen door een snelle vlucht over de Niemen achter de vestingen Olita en Komno redden. Volgens een voorloopige schatting zijn alleen bij Tannenberg en in de Masurische moe rassen 150.0110 Russen omgekomen. Tot gisteren zijn in Duitsche kampen ondergebracht260.000 gevangenen, waaronder 5000 officieren. Het ge- heele aantal gevangenen is veel meer dan 300.000 waarvan meer dan de helft Russen. Meer dan 2000 kanonnen van elke soort zijn veroverd. Een ander bericht luidt: Omtrent de Duitsche krijgsverrichtingen op het Wies tel ijk -opriogsterrein wordt het volgende me degedeeld: Op 16 Sept. trachtten de Franscnen, niettegenstaande de sterke regens eenige kleine aanvallen uit te voeren, doch deze hadaen geen su:ces. Daarentegen slaagde de Duitsche cava.- ic-iie ei op den uitersten rechtervleugel in, om, dopr een onvermoeid sterk opdringen een wagen- pa: a en munitie-cplonnes van de legers oer hond- genooten af te snijden en mede Ie nemen. Op her centrum van het slagfront, dat seaert eenige dagen aan de Duitsche zijde metterdaad vers te rat is, wordt de strijd met afwisselend geluk ge- wrd. Bij Verdun zijn verscheidene huiterdorten vrijwel geheel in puin geschoten, en kunnen de capitulaties eik -oogenblik worden verwacht. Het sleente weder belemmert zeer ae ontwikkeling dej Duitsche aanvallen. De Duitsche troepen te- v .'.tulen zich in weerwil van het regenachtig we der in uitmuntende conditie. De Fransche troe pen hebben gropte verliezen aan zieken. Op 16 September hebben verscheidene Duitsche vliege niers boven Parijs gekruist, en hebben zij hom men geworpen, die groote schade aanrichtten. Hoewel met Fransche mitrailleurs op hen gescho len werd, zijn zij ongedeerd kunnen ontkomen. D-' dapperheid der Duitsche vliegeniers maakt, ro vens een Parijschen brief aan le „Gazette •:e Lausannegrpoten indruk op le bevolking •le: Iransche hoofdstad, en riep panieacn in het kven. vooral op de stations. De beslissing' van den geweldigen slag aan de Marne wordt op een der eerstvolgende da gen verwacht. De positie der Duitsche troepen, •>p gisteren, was goedheden is zij! nog aanmer kelijk beter. Geen enkele stelling is ontruimd, wel echter is de vijand uit eenige goede stel- .igen verdreven. Dit Duitsche bron wordt gemeld: De Fransche troepen strijden met aanwending van hun laatste krachten. Er is daarom seaert rn ren weinig verandering gekomen in uo stel ling der legers. De Franschen deden vip enkele plaatsen van het slagveld in den nacht van den löen op den 16en, en in den ioop van den 16vn September herhaaldelijk vertwijfelende aan vallen. Zulke aanvallen werden atgewezen, ter wijl er Duitsche aanvallen met succes hebben plaats gehad. Zooals reeds vroeger gemeld, was ds storm achtige opmarsch van den rechtervleugel van het. Duitsche westerleger, waarvan de voorhoede zich leeds bevond onder het bereik van de forten van Parijs, door de geweldige overmacht vau dv vijand, tijdelijk tot staan gekomen. Nadat een met groote kracht ondernomen Fransche po ging om door te breken, schipbreuk had ge- loden, nemen thans ook de over Verdun voor uit.'rikkende gedeelten van het Duitsche centrum aan den slag' deel, die reeds verscheiden dagen aan den gang is, en waarvan het front een linie heeft van meer dan 100 K.M. Gedeeltelijke 'ucc: .-sen van de Duitsche wapenen worden reeds gemeld. Wij vernemen nog uit Duitsche bron over den slag aan de Marne Het slagfront aan de Marne, ten Oosten van Parijs tot aan de Vogezen is heden 210 K.M. lang. Elk legerkorps heeft een slagfront van 40 K.M. Heden heeft een heftig ingrijpen door het cen trum plaats gehad, waardoor de verbinding met het leger van den Kroonprins is hersteld gewor den. De Fran.-chen zijn nergens vooruitgekomen. Dwit.sche stellingen zijn niet genomen geworden. De Duitsche troepen hebben gedeeltelijke reeds werkelijke' successen behaald. De in aantal over wegende Fransche troepen hebben de Duitsche rechtervleugel niet tot wijken kunnen brengen Thans is het concentrisch optrekken van alle Duitche legerkorpsen verzekerd. De vooruit zichten zijo voor Duitschers bijzonder gunstig, daar de Fransche troepen zware verliezen hebben geleden. De afloop van den slag kan eerst over eenige dagen worden vastgesteld. D e Duitsche v 1 o o t. le marine-medewerker van de „Times" is van meening, dat in Duitschland op het oogenblik hard wordt gewerkt aan een versterking van de vleet. Drie nieuwe dreadnoughts zuilen nu wel aar. de Duitsche vloot toegevoegd zijn. Het zijn de „Kónig", „Markgraf" en de „Grosser Kur- für.-T'. Zij zijn alle in den laop van 1913 van ■stapel geloopen en zijn onderscheidenlijk té Wil helm r haven, Bremen (Wezerwerf) en ie Hamburg l ulean) in gereedheid gebracht. De voornaamste wapening bestaat uit 10 kanonnen van 30.5 c M. Het v eigende linieschip van die klasse, dat 21 Februari 11. van stapel is geloopen, heet „Kron- pmz" en zou komende jaar zomer ie. dienst gesteld worden. Met hard werken zal het mis schien mogelijk zijn den bouwtijd met drie of vier maanden te bekorten. Wat nieuwe linie- liiuisers betreft zal de „Derfflingetdie Juli 1913 van stapel was geleopen, nu wel in dienst gesteld zijn. De waterverplaatsing is niet bekend, de zware artillerie bestaat uit 8 kanonnen van 30.5 c M. De „Lütz.ow", die tot dezelfde klasse behoort, zal wel voor het einde van liet jaar gereed komen. Maar daar deze kruiser te Dant- zig gebouwd wordt, bestaat -de mogelijkheid dat de Bussen door in Oost-Pruisen op te rukken, de heepsbouwwerf da,ar in hun macht krijgen evenals die te Elfoing. Verder zou Duitschland nóg beslag kunnen leggen op den Grieaschen linie-kruiser „Salamis", die in Januari 1913 dooi de Vulcanwerf te Hamburg op stapel is gezet. Zes nieuwe lichte kruisers zijn in October en April 11. van stapel geloopen en kunnen tegen bet eind van het jaar in dienst gesteld woe len. De grootste krachtsinspanning zal Duitschland echie: doen om het aantal torpedo-via. tuigen, zoowel torpedo-jagers als duiktooten, uit te brei den. Toen de oorlog uitbrak, waren er van elke sco'.i een twintig onderhanden, waarvan er nu .vel een heel aantal af zullen zijn. Daar de Duit- coneu, -ook voor vreemde regeeringen die vaar tuigen bouwen, zullen zij ongetwijfeld hun bouw capaciteit voor die soort vah bodem., kunnen verdriet- of vervierdubbelen. De luchtvloot. De in dienst van het Duitsche leger te werk gestelde luchtschepen hebben de groote verwach tingen, die men op hen bouwden, tot dusver geheel vervuld. De overmijdelijke beschadigingen, die sommigen dezer luchtschepen op hun gevaar volle en verre tochten bekwamen, hebben in geen enkel geval tot het verlies van het schip geleid terwijl ook geen enkel luchtschip in vijandelijke handen gevallen is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het »Beri. Tageblatt" meldt over den tweeden slag bij Lemberg Nadat de Oostenrijksch-Hongaarsche hoofdarmee en de beide zij-groepen Aufïenberg en Daakl. hun losmaking van den vijand gelukkig volbracht hadden, marcheerden zij in volkomen orde, met medevoering van 10.000 gevangenen en 80 vero verde kanonnen, af. Zij betrokken reeds de nieuwe strategisch gekozen stellingen, om zich voor een nieuwen slag gereed te maken. De zeer getei sterde en op eenige plaatsen verslagen vijand was niet in steat, de aftrekkenden noemenswaard te verontrusten. De Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen namen het bewustzijn van een betrekkelijk succes mee, wat een belangrijk factor voor de latere beslissing beteekent. De troepen zijn, trots, de enorme inspanning en verliezen van drie weken strijd en trots de onverwachte, oogenblikkelijke keer van zaken, vol goeden moed en zij zien met ongeduldig vertrou wen in de toekomst. Het mooie, warme zomerweer werd afgewisseld door koude herfstregen, zoodat de rust aan de dappere troepen dubbel goed zal doen, De oud-minister van Oorlog Freiherr Von Schoenach schrijft over den huidigen toestand in Gahcië. Wij moeten in Galicië met een bijna dubbele overmacht strijden en toch zijn wijniet geslagen.Wij konden ons uit eigen beweging terugtrekken en een gunstige gelegenheid voor nieuwen strijd af wachten. De getalsovermacht kunnen wij moeilijk ver helpen, maar onze strijdmoed is uitstekend, ter wijl die van den vijand verminderde. Dit is een vergoedinging in de strijdkansen, welke wij niet strijders met voldoening begroeten en deze vol doening moet blijken door een ongeschokt ver trouwen in de toekomst. In dien geest te denken en te spreken is patriottische plicht. verjaagd en dat zij ook kinderen de handen hebben afgehakt. Het „Handelsblad" verneemt uit betrouw bare bron, dat sedert kort de westelijke Euitschc plaatsen Keulen, Busseldorf, Wezel en Duisburg in staat van verdediging worden gébracht. De militaire deskundige van de „Daily Te legraph heeft reeds eenige gegevens kunnen verzamelen over de verliescijfers aan Duitsche zijde, gedurende den slag aan de Marne. Hij noemt lret getal van 10.000 dooden in de laat ste week, waarbij gevoegd zijn de verliezen bij Nancv en in de Vogezen. V,eigens hem en anderen moet het totaal ver, lies aan Duitsche zijde reeds meer dan 30.000 man bedragen. Léo-n Bruyninckx, afgevaardigde van Den- nermendé en burgemeester van die plaats, be vindt zich, naar thans bekend wordt, in veilig heid te Selzaete maar moet het hed houden. Pas toen de vijandelijke projectielen op de Grande Place" neersloegen vertrok' hij met nog eenige overgeblevenen, evenals een kapitein die hef zinkende schip verlaat. Sedert veertien da gen had hij toen bijna bovenmenschelijken ar beid verricht. Dag en nacht was hij op de been geweest. Waar anders Denöermonde slechts 12000 zielen telde, waren er nu dagen dat de bevol king, door de vluchtelingen, tot 30.000 was aan gegroeid. Toen moest er weer gezorgd worden voor het behoorlijk vertrek dier ongelukkigen en dat alles1 organiseerde hoofdzakelijk de burge meester Léo-n Bruyninckx. Prins Frederik Karei van Hessen, een zwager des Keizers, is in een gevecht door een schotwond in de dij zwaar gewond. Tot Dinsdagmiddag waren 83000 krijgsge vangenen over het station te Keulen vervoerd en wel: 7000 Engelschen, 17000 Belgen en 59000 Franschen. te wenschen overlaat en dat haar economischen toestand voor het oogenblik niet onbevredigend genoemd kan worden. 8. Met belangstelling vernamen wij Uwer Majesteit's mededeelingen omtrent onze West- Indische koloniën, al zijn die dan ook niet in alle opzichten gunstig. 9. Wij stemmen in met de bede, dat God ons volk, bij de trouwe plichtsbetrachting waartoe het geroepen wordt en waarin het door Uwe Majesteit op zoo treflende wijze wordt voorgegaan, de ver- eischte kracht moge verleenen. Het adres zal aan II. M. de Koningin worden aangeboden door een commissie bestaande uit den voorzitter en de heeren v. d. Biezen, v. d. Kun, de Gyzelaar, de Vos van Steenwijk, en van Houten. »De Ryndum". Het stoomschip sRijndam" van de Holland- Amerikalijn is, naar de N. R. Ct. verneemt, gis termorgen op reis van New York naar Rotterdam, door een Eogelsch oorlogsschip opgebracht naai' Queenstown. RUSLAND. Russische gruwelen. De oorlogscorrespondent van de »Vossische Ztg." deelt over de onmenschelijkheid der Russen het volgende medeVan het oppercommando van het leger wordt ons gemeld: Twee dagen na den slag bij Zarothowo trof ik op den weg Guttstadt- Seeburg een troep recruten aan van circa 120 man, welke een dag te voren door de kozakken was overvallen. Men had de recruten df een been of een hand afgehakt en ze daarna zoo op den weg laten liggen. Een gendarme, die de recruten had vergezeld, lag zoodanig geboeid op den weg, dat hij knielen moest. Zijn handen waren hem op den rug gebonden, ooren en neus waren afgesneden. De meeste verminkten leefden nog. Deze mededeeling was geteekend door von Tiedemann, reserve-le luit. bij het 5e reg. kuras siers. Een officier bij den generalen staf verklaart: ®Ik heb zelf gezien, dat een Russisch officier een afgesneden vinger met den ring er nog aan van een vrouw in zijn zak bad 1 Al eenige dagen géleden hoorde men, dat een vrouw in de loop graven geweld was aangedaan en dat men haar een vinger met een ring had afgesneden. Dit gerucht werd derhalve bevestigd. Men heeft dien Russischen officier laten doodslaan een kogel was die vent niet waard." Uit 2 andere stukken van het oppercommando blijkt, dat 2 met name genoemde Duitsche solda ten op hun eerewoord hebben verklaard, dat zij in een bosch bij Grodtken de een 11, de ander 9 lijken van vrouwen hadden gezien. Voorts meldt men aan den bevel voerenden generaal van het 11e legerkorps, dat de Russen vrouwen en kinderen uit Stallupönen hebben Het W e r e 1 d-p o s t co n g r e s, dat niet plaats vindt. Op den lOden September 11. zou te Madrid eindelijk het 7de Wereld-postcon- gres gehouden worden, nadat dit congres reeds herhaaldelijk eerst door den Italiaansch- Turkschen en daarna door den Balkan-oorlog was uitgesteld. Volgens de Statuten zou men om de vijf jaren moeten vergaderen, terwijl het laatste congres in 1906 te Rome heeft plaats gevonden Thans is het congres wederom »voor onbepaalden tijd" uitgesteld, zooals men bij den huidigen wereldbrand kan begrijpen. Zooals ingewijden veronderstellen, zal men thans eenige jaren moe ten wachten, voordat de volkeren van het aard rond wederom op vreedzame wijze over de belan gen van het postverkeer met elkaar zullen kunnen beraadslagen. Opmerkingswaardig is, dat het nieuwe congres van een bijzondere beteekenis zou worden, want voor den eersten keer zijn alle landen met gere gelde postinrichtingen daarbij betrokken. Ook China behoort daarbij sedert 1 September 1914, en was men daar van plan om als stemgerechtigd lid aan het nieuwe Congres deel te nemen. De hoofdkwestie zou ditmaal zijn de regeling van de urgente kwestie van het wereldpenny- porto, dus van het uniforme en goedkoope porto, dat dan zoowel voor het binnen- als voor het buitenland, dus voor de geheele wereld zal gelden. Men had gehoopt, zulk een wereld-penny-porto op 1 Januari 1915 te kunnen doen invoeren, dus op denzelfdeu dag, waarop 75 jaren te voren (1840) in Engeland het binnenlandsche penny-porto werd aangenomen. Daaraan zal men thans niet kunnen denken. Wij zullen nog een tijdje geduld moeten hebben. Kon nationaal Steun-coinité. Men schrijft ons Het is verschillende malen voorgekomen dat voorstellingen georganiseerd zijn of artikelen te koop zijn aangeboden, waarvan men de baten geheel of ten deele wenschte af te dragen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het Comité stelt den ijver van degenen, die zich hiervoor moeite geven en den daaruit voortvloeienden steun op hoogen prijs. Het moet er echter ter voorkoming van misverstanden de aandacht op vestigen, dat dergelijke bemoeiingen nimmer van het Koninklijk Nationaal Steuncomité zijn u i t- gegaan, noch zullen uitgaan en derhalve het Comité nimmer eenige verantwoordelijkheid kan aanvaarden voor dergelijke voorstellingen, verkoo- pen of andere wijzen van geldinzameling, noch. van hetgeen met dit doel wordt vertoond, of aan geboden. Dit alles blijft geheel voor de verant woording van diegenen die dergelijke zaken orga- niseeren. Het Comité zal het derhalve op prijs stellen zoo ten deze nimmer namens het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité wordt opgetreden, maar dat men zich er toe bepaalt melding te maken van het voornemen de baten af te dragen aan het Comité. Principieel onthoudt het Kon Nat. Steuncomité er zich dan ook zorgvuldig van aan eenig dergelijk plan zijn goedkeuring te hech ten en bepaalt het er zich uitsluitend toe de daaruit voortvloeiende giften onder dankbetuiging in ontvangst te nemen. Iedere andere voorstelling die derhalve ter aanprijzing van eenig plan mis schien van de verhouding tot het Kon. Nat. Steuncomité mocht worden gegeven, is in strijd met de werkelijkheid. De hier omschreven hou ding van het Kon. Nat. Steuncomité is door de voorzichtigheid geboden, aangezien het bij de vele werkzaamheden waarmede dit Comité is belast, eene onmogelijkheid is, ieder dergelijk plan zoo danig te controleeren dat men er eenige verant woordelijkheid voor kan aanvaarden allerminst weDseht men daarmede eenige afkeerigheid te kennen te geven van de bemoeiingen, die ver schillende personen zich in deze wel willen ge troosten, en die integendeel zeer op prijs worden gesteld. EERSTE KAMER. Het adres van Antwoord. Hét adres van antwoord op de Troonrede luidt na de in de zitting van gisteren aangebrachte wyzigingen als volgt Mevrouw I 1. De Eerste Kamer der Staten-Geneaaal ver heugt zich, vooral in de tegenwoordige zeer bui tengewone omstandigheiden, dat Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, de gewone zitting der otaten-Generaal heeft geopend. 2. Met dankbaarheid werd Uwe Majesteits me dedeeling ontvangen, dat de vriendschappelijke betrekkingen met alle Mogendheden ongestoord bleven. 3. Het voornemen om de tot dusver op geen enkele wijze geschonden volstrekte neutraliteit van Nederland met alle kracht te blijven handhaven, zoomede Uwer Majesteits beroep op allen om ook in handel en verkeer met zorgvuldigheid als te vermijden wat de erkenning van die neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen, juichen wij van harte toe. 4. Dat de zee- en landmacht, in weerwil van thans menigwerf drukkende last, overeenkomstig onze verwachtingen, met den besten geest bezield zijn, werd met voldoening vernomen. 5. Wij waardeeren zeer dat de oud-vader- landsche deugd van gast-vrijheid jegeDS alle on gelukkigen, onverschillig van welke nationalitiet, die binnen onze grenzen toevlucht zoeken, zich' niet verloochent. 6. Terwijl het handelsverkeer, de scheepvaart, de zeevisschery, de landbouw, de nijverheid en de geld- en fondsenhandel de drukkende gevolgen van de oorlogen ondervinden, was het het ons een verblijdend woord dat eenige verlichting in dien druk kan worden worden waargenomen. 7. Het verheugt ons, dat de houding van de inlandsche bevolking van Nederlandsch-Indie niets Het begint weer. In den Haag zijn de mondaine tangoteas her nomen, de danseres Maud Corys kondigt aan, dat zij met haar sdanseur du restaurant Paillard de Paris" de excentrieke vertooningen hervat heeft het dolle decadente leventje, waarin sommige kringen hier te lande het wufte Parijs naapen, begint weer. Hebben dan de verschrikkelijke lessen van dezen oorlog niets geleerd En al bleef ons land, God zij dank, tot dusver bevrijd van den krijg, is de hervatting der tango-tingel-tangerij wel in overeenstemming met den ernst dezer tijden, waarin de volkeren en toch heusch niet om hun deugden - zoo schrikkelijk worden be zocht Waarlijk, dan geeft Frankrijk, dat eerst in dit mondaine verderf is voorgegaan, nu een beter voorbeeld, terwijl het alle amusementinrichtingen van den Montmartre sluit en zich tot de ernstige gedachten eener hoogere wereld verheft! »Tyd". De rijksmiddelen. Werd het vorige jaar in de maand Augustus onlvangen f 14.363.147.14i/2, dit jaar leverde de maand slechts op een som van f 11.089.071.24i'3 alzo,o minder f3.274.075.90. Naar verhouding, de g|rooL te vermindering ondergingen begrijpeiijker- wij'ze de invoerrechten en de loodsgelden. Minder leverden op o-.m. de grondbelasting - f 60.000, het personeel f169.000, de vermogens belasting' f22.000, de invoerrechten f 851.000, de suifiei accijns f182000 het gedistilleerd £708.000, hier en azijn f 110.000, het geslacht 1' 67,000, de bei lis ting op gouden en zilveren werxen £32.000, (lo zegelrechten f 150,000, de registratierechten £224,000, de hypotheekrechten 110.000, de sue- cesfcierechten f 664.000, de domeinen i 120.000, de pesterijen f 283.000, de jacht- en vischacteu £15000 en de loodsgelden f197.000. Slechts' drie posten leverden meer ,od, na,me- de bedrijfsbelasting f203.000, ae zoutaccijus f 27000 en de rijkstelegraaf en telefoon f295000. Dank zij de gunstige resultaten van de eer ste zeven maanden is er dit jaar ever ne acht maanden tc-ch nog een accres van f 1.120.516.781/.»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2