Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f EERSTE BLAD. At mil™ ïbuzcJl!) Onschuldig veroordeeld. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang. Zaterdag 19 September 1914. No. 11032 rfm by verlies ft r Officieeie berichten. Kennisgeving. SCHOUW. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. oYereentonstii op de polis Termelde Yoorwaarden. A d v e r ten tien: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën j* regels 9- ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale "conditiën voor herhaaldelyk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Bollandsche Algemeene een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande. ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 5 der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, tusschen den Rotterdamschen Dijk, den Polder Oud- Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op Woensdag 7 October a.s., des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven wor den over de slooten om hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, den 19den September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. Levering Kachelkolsn en Anthraciet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zyn voornemens op Maandag 28 September a.s. 's namiddags 2 uur aan te besteden de levering van 127 ton Kachelkolen i 300 H.L. Anthraciet. te leveren franco in verschillende bergplaatsen. Inlichtingen verkrijgbaar bij den Directeur van Gemeentewerken. De inschnjvingsbiljetten moeten in gesloten en veloppe, waarop een aanduiding dat zij inschrij vingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige bus voor des namid dags 1 uur van den dag van aanbesteding. Burgeravondschool te Schiedam. Aan de Burgeravondschool wordt gevraagd een Leeraar in lyntcekenen en projectieleer. Aan deze betrekking is verbonden een salaris van f 50.per wekelijks lesuur met 5 driejaar- lijksche verhoogingen van f2.50.-per wekelijksch lesuur. Aantal lesuren 5. Op zegel gestelde Sollicitatiën, voorzien van de hij de wet gevorderde stukken, te zenden aan den Burgemeester voor 1 October a.s. Schietoefeningen van het „Fort Pampus" Zuiderzee. Op 21 September a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen zullen van het Fort Pampus schiet oefeningen worden gehouden met zwaar geschut.. De Sector, waarin gevuurd zal worden, strekt zich uit ongeveer van de richting N.N.O door Oost tot in O.Z.O. gerekend van het fort. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, 109) II. Zij kwamen terug te Haut-Butté. Daar stond hen een nieuwe verrassing te Wachten. Den dag zei ven van hun vertrek naar St. Quentin was de kleine Rosa uit de pachthoeve der Cen- drière verdwenen. Zy had niemand verwittigd, noch Josillet, noch Sitnéonne, voor wie het kind eene bijzondere hefde koesterde. Waar is zij Was haar een ongeval overkomen Bit was niet waarschijnlijk, want dan zou men haar lichaam terug hebben gevonden in het bosch en het was ook niet mogelijk dat zij in de Maas was gevallen, die tamelijk ver van Haut-Butté stroomt. Rosa verwijderde zich nooit van de Cendrière en deze afwezigheid was onrustwekkend. De gedachte aan den noodlottigen Piéqueur oelde een oogenblik in den geest van hen die De groote strijd in Noord-Frankrijk duurt steeds voort. Gisteren meldde men uit Berlijn een over winning bij Noyon. Uit dit overwinningsbericht blijkt, dat de Duitsche troepen zich zeer ver hebben moeten terugtrekken. Noyon ligt 100 KM. ten Noorden van Parijs en Rheims 140 K.M. ten N O. Ook Breusch, vlak bij de Duitsche grens, den Elzas wordt genoemd. De terugtocht moet dus wel haastig geweest zijn. Ee Duitse here heb- hen nu een sterke stelling ingenomen ten Noor den van de Aisne en maken gebruik van zwaar belegeringsgeschut. De Fransche officieeie berichten maken nog melding van een terugwijken van het Duitsche front. Uit Oost-P tuisen is niets1 te melden en ook van Oostenrijfcsche zijde wordt weinig1 vernomen O or 1 ogs'gruwelen. In afwachting' van beslissende berichten van het oorlogsveld houdt de pers in de oorlogvoe rende landen zich bezig elkaar gruwelen en. bar- baamchheden te verwijten. Engeland beschuldigde Euitschland van wreedheid en zegt, dat dit zOjQ'n beetje in den aard van dat volk ligt, en haalt daarby voorbeelden aan, hoe Duitschland in zijn kolonies optreedt. Be Duitsche pers antwoordt daar weer op: „Hou jij maar sl.il, jullie hebben het in Transvaal veel erger gemaakt". Be „Vos- sische Zei tun g" schrijft: „Niemand minder dan generaal Smuts, CjOnu mandant van het Boerenleger, heeft in een brief aan president Siteyn over de door de Engelschen in de Zuid-Afrikaansche republieken aangerichte verwoestingen geschreven: „Men moet over de 1-en van een Jesaia ,of Jeremia beschikken om deze gruwelijke verwoestingen re beschrijven Ik gcioof niet dat men sedert den 30-jatigen oorlog en de verwoestingen, door de legers van Tilly en Wallensteiii aangericht, een dergelijk beeld van algemeene vernieling aanschouwd heeft." De géneraal schetste dan hoe weerlooze grijsaards en kinderen door de Engel scha troepen worden opgejaagd, hoe Bóeren-vróuwen werden gedwon gen het Engelsche volkslied aan te hooren, waar na men het huis boven hun hoofd in brand stak. Een rapport van généraal De la Rey van Dec. 1901 luidde: De behandeling diojotr de Engelschen van vrouwen en kinderen is de donkerste blad zijde uit dezen oorlog;. Vrouwen en kinderen wot den 's nachts .ondergebracht voor ae Engelsche Kamnen, ten einde die voor een overval (e bo- het kind in eenen belang stelden in het kind. Mogelijk had de bandiet strik gelokt? Maar waarom Met welk doel Siméonne wist dat Piéqueur geene redenen had om zich te wreken overRosa die hem een dienst had bewezen. Het kind haatte hem, dit was waar en het was geenszins uit medelijden dat zij hem ter hulp was gekomen. Zij vreesde hemzij schrikte voor de gevolgen van zijnen haat ten opzichtige van de vrienden die haar hadden op genomen, haar, het verloren kind, op zoo'n mira- kuleuze wijze gered uit de kroegen van Pa- Wat was er dan gebeurd Men zal het gaan weten. Men herinnert zich het zonderlinge gesprek van Rosa en Siméonne, na den aanval van Pié queur op de dochter van Madelor. Men weet dat het kind den bandiet had ge zien, dat zij het aan de boerin had bekend, en dat zy aan dez# laatste had beloofd de schuil plaats te doen kennen waar de schelm zich ver borgen hield wiens tusschenkomst zoo'n nood lottigen invloed in het leven van Anna Combredel en van Jeroom. Zekeren avond, werd Rosa naar het dorp ge zonden om er eene boodschap te verrichten zij keerde terug langs den met gras bewassen weg en plukte te midden van het struikgewas op de boorden der gracht, eetoige viooltjes welke zij in haar keurslijf stak of vasthechte aan heure haar lokken. veih'gen. Als zij vluchten wiorden zij met. kanon nen en geweren beschoten. Lörd Roberts heeft in het land oer Boeren bekend gemaakt: Waar ook getracht ivórot ue spoo: lijn op te breken, zullen in een kring van 10 mijlen alle hoeven en woonhuizen worden verwoest, bet vee worden weggedreven en de bevolking zonder voedsel of onderdak woede,n verjaagd. In Aug. 1901 heeft lord Kitchener overeenkom stig een hem uit Landen gé zond en opdracht een opoep gericht tot de-voor hun vaderland vech tende Boeien, waarin aan alle bevelhebber, .sol deren en burgers van de republieken werd be volen zich voor den 15en Sept. over te geven, anders zouden zij voor altijd uit Zuid Afrika wór- den verbannen. I' en echt Engelsche uitvinding zijn oe concen tre! e kampen geweest, waarin de verwanten van de strijdende burgers aan honger en ziekten zijn pr". gegeven. Alleen in Sept. 1901 zijn van de 117.017 blanken, die in die kampen waren (op gesloten, niet minder dan 2380 gestorven Miss Hnbhou.se, een Engelsche, heeft vergaard: het lann voortbestaan van deze kampen is een m./üid op kinderen. Een kalmer woord vinden wij in de „Daily Telegraph, waar do heer H. N. Brailsford een journalist, die een groote ervaring van de Bal- kangruwelen heeft opgedaan, spreekt over: De waarheid omtrent de gruwelen. '„Wat mij betreft, zegt hij, ik lieh in Berlijn gewoond en hoewel ik terugkeerde met een diep gcw.ortelden afkeer van den Pruisischen geest en nog meer van Pruisische manieren, zou ik toch weigeren om sommige van die verhalen te geloo- von op wiens getuigenis ook, behalve wanneer een tribunaal van onzijdige rechters ze waar had bevonden, na heide partijen gehoord te hebben. „Ons geloof van twee maanden geleden, gaat de schrijver voort, dat de Duitschers, beschaafde menschen zijn, met slechter manieren maar veel beter opgeleid dan ons eigen volk, is op koeler waarneming gebaseerd, dan de tegenwoordige op vatting, dat zij gelijken op de Denen van de 9e of de Koerden van de 19e eeuw. „Be lezer kan hiertegen inbrengen, dat het verbranden van Leuven en Aerschot onwederleg- bare feiten zijn. Ik herinner er echter aan, dat onder den druk van een vermeende, militaire noodzakelijkheid wij zeiven elke hoeve en som mige kleine steden in Transvaal en Vrijstaat ver brandden. „De harde maatregelen werpen een vlek op Duitschland's faam, maar m.i. bewijzen zij niet zoozeer de bijzondere en buitengewone bar- haarsohheid der Duitschers, als wel de brutali teit van eiken oorlog. „Do verhalen, die dag aan dag onder het volk verspreid worden, zullen niet zonder gevolg blij ven. Zij moeten in de legers der bondgenooten den geest verwekken, die tot représaille-maatre gelen aanzet, en de massa's in het vaderland doen besluiten dezen veldtocht tot een wraak neming te maken. „Aan den vooravond van den tweeden Balkan oorlog verspreidden de Grieksche bladen op soort gelijke wijze de meening, dat de Bulgaren geen menschelijke wezens waren. Het gevolg was, dat de Grieksche soldaten de Bulgaarsche niet-strij- dere als ongedierte behandelden. „Wanneer het oogenblik komt, besluit de schr., om aan vrede te denken, wanneer gij en anderen er o,p aandringen dat het Duitsche volk niet door ommenschelijke voorwaarden moet worden vernederd, zult ge spreken tot een menigte, die u antwoordt: Wat? Edelmoedig zijn tegenover barbaren, die kinderen aan de bajonet rijgen en meisjes geweld aan doen en verminken? Elk toornig woord, elk leugenachtig verhaal, elk partijdig artikel, verlengt den duur van den oorlog en voegt de weerwraak van morgen bij den laster van heden. Het doet meer dan dat. Het draagt or toe bij een Europa te doen ontstaan, tot 'twelk de idealist tevergeefs over ontvvape- ning en broederschap zal spreken. FRANKRIJK. Het officieel communiqué luidt: De veldsla.0 duurt over het geheele front van de Oise tot Wjoevre voort; er zijn aeen wijzi gingen van beteekenis. Die Fransche linkervleugel dringt langzaam voorwaarts over de heuvels ten noorden der Aisne. Een ariemaal ;|rhaalde aan val der Duitschers tegen de Engelschen i? mis lukt; tusschen Cra,onne en Reims hebben de Duitschers zeer hevige tcgen-aanvalien gedaan, die door de Franschen zijn afgeslagen. Ook een aanval op Reims is afgeslagen. In het centrum, van Reims naar Argonne, heb ben de Puitschers belangrijke versterkingen aan gelegd: zij bewaren een zuiver, defensieve hou ding. In Woievre is de toestand niet gewijzigd. In Lotharingten en de Vogeezen nemen de Duit schers verdedigende stellingen hij de grens m. De KI o o st e r z u s t er s. In een dagorder van het hoofdkwartier van de tweede armee brengt de bekende Katholieke generaal De Castelneau de volgende hulde aan de heldhaitige zelfverloochening der Franse be zus tertjes. „De opperbevelhebber van de tweede arm, a vermeldt in de dagorder mej. Rigarcl, Collet, Kemy, Maillard, Rickier en Gartener, religieuzen van de orde van den H. Carolus, le Nancy, die sinds den 24s;ten Augustus .onder een voortdu rend en moorddadig vuur, in haar klooster te Gerbeviller, ongtevteer 1000 gewonden verpleegd hebben en dezen met moederlijke zorgen al het mondige verschaft hebben, terwijl de burgerlijke bevolking het dorp geheel ontruimd had. Boven dien hebben deze zustere üa gelijks talrijke door trekkende soldaten van levensmiddelen voorzien", Eensklaps sidderde zij. Zij had haren naam 'hooren uitspreken. Men riep haar zachtjes. De eerste beweging van het klein meisje was van te vluchten, de tweede van te blijven. Een straal schoot uit hare oogen en gat aan haar uiterlijk ik weet niet welke zonderlinge weerkaatsing van manhaftig besluit en van on genadige gramschap. Zij stapte in het kreupelhout dat zich achter haar sloot en bevond zich weldra tegenover Pié queur. Zij aarzelde voor de laatste maal. Kom, zeide hij, wees niet bevreesd. Ik ben geenszins voornemens u kwaad te doen. Ik ben geenszins bevreesd van u. Wilt gij mij volgen Waar In het besch. Waarom? Hebt gij mij noodig? Ik moet h eenige inlichtingen vragen. Welnu spreek; het is nutteloos dat ik mij verwijderde om ze u te geven. Neen, ik loerde u af; ik wist wel dat ik u den eenen of anderen dag ontmoeten zou doch ik kan -hier niet langer blijven. Ik ben te dicht by het pachthof. Indien men mij zag, zou ik den tijd niet hebben de grenzen over te steken. Welaan ik volg u. Waarheen leidt ge mij Ik mag niet laat uitblijven. Vrees geene vertraging. Vooraleer een uur verloopen zij zult gij thuis wezen. Zij stapten eenigen tijd voort. Piéqueur had Rosa bij de hand genomen, drukte die vurig in de zijne, trok haar om zoo te zeggen voor ten einde haar aldus alle gedachte aan vlucht te ontnemen. Rosa begreep het. doch liet zich geleiden, vastberaden, moedig, in het diepste harer ziel tot God de gebeden sturend welke Siméonne en Ma ria haar hadden geleerd. Eindelijk bleef Piéqueur staan. Wij zijn ver genoeg, zeide hij. Zij bevonden zich op eene sombere dicht be groeide plaats. Het was een gedeelte van het bosch plotseling gesloten door rotsen, op wier toppunt eenige eiken groeiden. Aan den voet der rotsen, eene diepe berg kloof. Rust wat, kleine, zeide Piéqueur. En hij zelf zette zich neer nevens haar. Eensklaps nam hij haar bij de twee armen vast en aanschouwde haar vlak in het gezicht. Rosa sloeg de oogen niet neer en met eene buitengewone krachtdadigheid Welaan, zeg wat gij verlangt, sprak zij. Het zal niet lang zijn. Luister. Ik heb ge noeg van het leven dat ik leid. Ik moet geld hebben. De smokkelhandel is niet winstgevend meer. Men heeft mij verjaagd uit al de benden waarvan ik heb deelgemaakt en ik zou van honger bezwijken 'indien ik de schors niet mocht af rukken van de eiken voor de huidevetters van Givet. v (Morit pemdgfiff,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1