Binnenland. Verspreide berichten. St&fon-GeneraaL Stads- en Gewestelijk Nieuws. geweest, want soms voelde ik miji de ki.acht en der. moed ontzinken. Men moet ook als 't ware over een bov«nmensche lijxe kracht be schikken, meneer. Zoo rond te drijven, té mid- din van verminkte lijken, van schreiende gie- w act n, die nogf al het mogelijke doen om hun leven te redden, die pogen om zich aan n var. te klampen, is verschrikkelijk en ont moedigendIk geloof dan ook, dat ik het zou opgegeven hebben, als de jongen mij niet het voorbeeld gegeven had en mij telkens had toegeroepen: hou vol Jack. Dat heeft mij waarschijnlijk gered. Eindelijk ria zes uur lang te hebben rondgedreven kwam er hulp opdagen. Wij weiden met 114 man aan boord genomen van de „Titan" (later heeft een Engelsche torpedojager er weer 89 van de „Titan" genomen. Red.) Wij waren duodelijk ve moeid, en uitgeput, en verstijfd de mees ten onzer hadden geen kleeren aan het lichaam van kou. Te bemanning] van de „Titan" bezorgde ons eoter dadelijk alles wat wij ncodig hadden en hielp ons op de liefderijkste wijze. Of er nog meerdere gered waren, vroegen wij. Ik geloof van wel antwoordde de Engelsdi- ai'in. Behalve de „Titan" zijn nog een ander Nëderlandsch schip en een paar Engelsche tor pedo's te hulp gekomen. Van de 2500 koppen zullen wel 700 gered zijn. De Pegasus. Er zijn nadere officieele bijzonderheden ont vangen over het zeegevecht bij Zanzibar tusschen den Duitschen kruiser Königsberg en de Britsche kanonneerboot Pegasus. De Königsberg kwam Zondagmorgen om vijf uur met volle vaart aan en stelde een Britsch verkenningsvaartuig buiten gevecht door er drie schoten op af te vuren- Daarna opende de Königsberg het vuur op de Pegasusde Duitsche kruiser begon zeer zuiver schietende te vuren op een afstand van 9000 yards en liep in tot op 7000 yards, waar het aan de Pegasus de volle laag ga:, in het he- vecht waren binnn een kwartier de vuurmonden van de Pegasus onklaar geschoten. Het schieten werd een minuut of vijf gestaakt, maar toen hervatte de Königsberg het vuar. Een kwartier lang kon de Pegasus het schieten niet beantwoorden. Bijna alle verliezen der Engelschen werden bij de kanonnen en op het bovendek toegebracht. Het schip had bij de waterlijn leelijke gaten ge kregen en helde sterk over. Tot tweemaal toe werd de Britsche vlag weggeschoten, maar daarna werd zij door zeelieden met de hand omhoog gehouden. De Königsberg had, naar het schijnt, weinig averij. Wolff seint uit Berlijn: 'De bladen wijzen er ep, dat de beschadiging' van de kathedraal te Reims aan de Fra-uschen wijten is, die geschut bij de kathedraal opstel den en daaruit begonnen te vuren. Dat daardoor bet Euitsche artillerievuur op dat geschut en de als dekking dienende kathedraal gericht meest wi i den, sprak van zelf en behoeft geen veront schuldiging. Naar de „Lokal Anzeiger" verklaart, bleef Reims, toen de Duitsche troepen bij bun op- mrrseh naar de Marne door de stad trokken, totaal ongeschonden en de F ranst hen hadden, haai ook bij de nieuwe gevechten uit de vuur linie kunnen houden. Overigens beperkt ae schade aan de kathedraal toegebracht, zich slechts tot weinig belangrijke gedeelten van het ge_onw. FRANKRIJK. De verwoeste kathedraal. Een correspondent van de »Evening News" seint over het eerste bombardement der kathe draal van Reims Eerst toen ik met abbé Andrieux boven in den hoogen toren van de kathedraal was geklommen kreeg ik een duidelijk beeld van den slag. Wat een schouwspel was het onder de koude, dryvende grijze regenwolken 1 In een halven kring van den gezichteinder teekeuden zich de hoogten af, waar op de Duitsche batterijen waren geplant. Een granaat sloeg met een afschuwelijk gegil door het dak van het transept aan het andere eind van de kathedraal. Daar woei de Roode Kruis-vtag. In de drie dagen van het bombarde ment werd de kathedraal door acht granaten ge- getroffen. Er werden toen Duitsche gewonden uit een naburig hospitaal in de kathedraal ge bracht en in het scbip van de kerk op stroo ge legd. De aobé Andrieux en een soldaat van het Roode Kruis klommen toen in den toren en hin gen twee Roode Kruis-vlaggen uit. Toen de laatste granaat kwam was ik afge daald tot een lage gaanderij buiten de kathedraal. Naast mij stond de oude sasristijn van de kathe draal. Ik zal nooit den afschuw en de veront waardigiug vergeten die klonken in zijn uitroep, toen dre granaat vlak voor ODze oogen een gat sloeg in dat hooge huis. »Dat is mijn huisl" schreeuwde hij uit. Wat mij in twee uren, die ik in de kathedraal doorbracht, het meeste trof, was het opmerke lijke slechte mikken van de Duitse! ers. De correspondent zag den bisschop en twee kapelaans in den kelder hun brevier lezen. Uit Parijs wordt aan de »Times" gemeld Theoretisch is het bombardement van Rheims geprovoceerd door de .Fransche artillerie, die in de stad opgesteld was en de Duitsche kanonnen krachtig beantwoordde. Een Amerikaan genaamd Slidel, kwam Vrijdag met twee landgenooten te Rheims aan en had de Fransche linië gepasseerd. Slidell vertelde aan den »Times"-correspondent, dat, toen hij te Rheims arriveerde, het bloed stroomde van de treden voor de kathedraal, die gevuld was met Duitsche gevangenen bedden en stroo. Granaten doodden drie Duitschers en verwondden anderen, vier liefdezusters lagen ook dood op den vloer van de kathedraal. In het rond knielden vrouwen in vurig gebed. De geestelijke waren binnen in de kerk verzameld en trachtten zooveel mogelijk troost te brengen, terwijl de granaten in het rond uiteenbarstten. De soldaten lagen in de straten gekampeerd. In de hoofdstraat was het Fransche artilleriepaik, waaronder de infanterie lag. De Fransche strijdmacht strekte zich tot drie mijlen buiten de stad in het land uit. BELGIë. Op het slagveld. De bijzondere correspondent van »de Tijd" te Leuven schrijft van een Hollandschen Norbertijn, pater Coppens Maandagmorgen is de kloeke pater gegaan naar Rotselaar, waar de strijd gewoed had. Hij vond de plaats ganschelijk verlaten, de door de bewoners onbeheerd achtergelaten huizen ston den open, en binnentredend, trof hij er gewonden aan, in heel het dorp te zamep 80 in getal, die in drie dagen geen eten of drinken gehad hadden- De Duitschers hadden de Belgische gewonden daar in de huizen neergelegd op stroo, omdat ze aan de bevolking verbieden de slagvelden te be treden, alvorens de lijken en de gewonden van de Duitschers door hen zelf zijn weggehaald. Drie dagen zijn zij daarmede bezig geweest, wel een bewijs dat ze veel verliezen geleden hebben Ze hebben toen de gewonde Belgen in de ver laten woningen gelegd, waar de burgers ze wel zouden vinden en verplegen, zoo redeneerden zij Twee dagen lang echter hadden de arme jongens niemand gezien en ze schreiden werkelijk van vreugde toen ze den priester ontwaarden. Som mige gekwetsten omhelsden hem en de goede pater moest zich vaak tot den grond bukken, opdat de uitgestrekt liggende geblesseerden hem met de armen in dankbare vreugde omvatten konden. Uit Leuven had de pater en zijn twee gezellen een groote mand met boterhammen en twee groote kannen koffie, alsmede wijn meege bracht. Daarmede gingen zij als van den hemel gezonden weldoeners rond. »Geef mij drinken... drinken"... kreunden de gewonden »Eten komt er niet op aan, als ik mijn dorst maar kan stillen", verklaarde een soldaat. Een hunner dronk twee liter koud water achtereen... de doodkoorts rilde door zijn leden. Dezen laatsten gewonde vond pater Coppens buiten Rotselaar. Een voorbijrijdend Duitsch offi cier had hem nl. gewaarschuwd, dat verderop nog een gewonde lag... de pater was op weg gegaan en vond op ruim tien minuten afstands de zwaar gekwetste. Onmiddellijk heeft hij hem de biecht afgenomen en het H. Oliesel toegediend. Het was een kerel als een boom, een moedig soldaat, een vroom man tevens. Hij wilde den pater niet terug laten gaan, sprak over zijn vader, zijn moeder, zijn dierbaren... sjjrak met groot geloof en overgave aan Gods heiligen wil. Niet dan na stellige belofte terug te zullen komen om hem mee te voeren op een kar, liet hij den pater naar het dorp terug gaan. Inmiddels waren de anderen, terwijl de pater drie uur lang in deze plaats der ellende achter bleef, naar Leuven teruggegaan, om karreD en hulp te halen, waarmede de gewonden, die zich in 't geheel niet konden oprichten of bewegen, naar Leuven werden gebracht. Groote moeite en de uiterste voorzichtigheid kostte het, de ge blesseerden op de karren te krijgen en te ver voeren, om hen zoo min mogelijk te kwellen. Toch huilden ze vaak letterlijk van de pijn. Het was een vreeselijk iets, doch het allerergste was, dat men niet alle gewonden vervoeren kon 32 moesten er aehteihlyven, moesten den nacht nog daar te Rotselaar in de ODgesloten huizen, in een verlaten dorp, waar allerlei dieren los rond liepen, achterblijven. »Wij zullen sterven, u zult ons dood terugvin den, pater, zuchten velen. Zoo goed mogelyk werden ze echter nog verzorgd en met de meeste beslistheid werd hun beloofd, dat ze niet in den steek zouden gelaten worden. Toen keerde men met de anderen naar Leuven terug. Het was hard, doch het kon niet anders 1 's Anderen daags giogen 25 Leuvenaars er op uit hen te halen en .de dooden te begraven op het slagveld. Dat laatste was een gruwelijk werk over lyken stappen, dooden identifieeren, omkee- ren, ontkleeden ten deele... Dan de nu verlaten huizen in, om nog eens en nog eens op onderzoek uit te gaan of men niet een achtergebleven ge wonde vergeten had... den vorigen dag immers had de pater als bij toeval nog twee arme ge kwetsten in een varkensstal gevonden. Wat waren die arme gekwetsten verheugd, toen zij later den pastoor, die hun redding had gebracht, terugzagen in het hospitaal St. Thomas. Brieven voor België. De c.oir. van „De Tijd" geeft onderstaanden raad aan hen, die brieven vvenschen te verzenden aan ketenden in Leuven. Doe het niet over de post; '/J Bte brieven komen niet terecht. Alleen hebben karna open brieven, duidelijk met het adre; van bestemming voorzien. Deze open brieven moe ten opgezonden worden aan het Ministerie van Builen landsche Zaken, Belgische afdeeling, te - Gravenhage. Dan hebben ze kans verder te kernen door middel van onzen consul. DUITSCHLAND. Vliegers in het vuur. Een vliegerofficier schrijft o.m. aan. de „Vcm Ztg": Het was de gevaarlijkste vlucht aie ik iet nog toe gedaan heb. Ik begrijp nog niet, hoe we-er levend zijn afgekomen. Het was buiig, slecht weer en de wolken hingen laag. Boven Epinal kwamen wij op 800 meier hoogte in het vuur van het bijzondere geschut tegen luchtvaar tuigen. Schot op schot in onze onmiddellijke na bijheid. Iedere ontploffing', het fluiten der kar- iet-kogels konden wij- hoeren, ondanks tegenwind en het geraas van den motor. Vreeslijk werd het echter eerst toen wij tegen den wind nau welijks meer vooruit konden komen. Onder ons woeude de slag], met razend snelvuur beschoten ons de kanonnen en wij waren juist in een g .0 gat tusschen de wolken. Wij konden de reddende wolken maar niet bereiken en waren s.t? hts duizend meter hoogt Projectiel oi> pro jectiel barstte rechts, links, vopr, boven en be neden ons en desniettemin hebben ze ons niet naar beneden gekregen. Twee treilers hadden we ?;erhts. Ik begrijp het nog niet. Uitwerking van Duitsch geschut vuur. Hoe vreeselijk de uitwerking van het Duitsche veldgeschut is, ook op korte afstanden blijkt uit hetgeen een ooggetuige daarvan mededeelt in een Duitsch blad. 's Avonds te acht uur begon plotseling een ge vecht en spoedig waren wij ook daarin gewik keld. De overwinning bleek weldra aan onze zijde te zijn. De b ranschen werden geweldig onder handen genomen. Bij de latere vervolging zagen wij hoe onze artillerie, die ons steunde had huisgehouden. Op een rechten weg door een bosch hadden blykbaar twee Franschen veldar villerie-regimenten stilgehouden en waren door ons geschut vernietigd. De Fransche kanonnen stonden daar nog alle achter elkaar. Voor elk kanon lag de bespanning (zes paarden), als door den bliksem getroffen dood op den weg en daarom heen, steeds in een kring, lagen de officieren en bemanning der batterij. Zoo waren 28 complete battery met de manschappen die ertoe behooren, totaal vernietigd en alles moet binnen het kwar tier geschied zija. Een Fransche officier die toe vallig op een afstand had moeten blijven vertelde later dat hij gezien had dat de Fransche, toen het geschut begon te vuren als het ware hun verstand hadden verloren. Er was gecomman deerd »stukken in stelling brengen en vuren1' maar voor dat we op den bosch weg die manoeuvres hadden kunnen uitvoeren kwamen de Duitsche kanonnen reeds in stelling en vernietigden alles wat zich op den weg bevond. Over een lengte van 2 K.M. zag men mets dan reeksen kanonnen) lijken, paardencadavers, enz. Worden aangewezen om zitting te nemen in de gemengde commissie voor stenografie de aftre dende leden De Savornin Lohman, De Beaufort eu Van Vlijmen. Besloten wordt de vragendag wederom des Vrijdags te houden en wel om kwart voor vier. De kamer trekt de afdeelingen. De zitting wordt verdaagd tot 2 uur. Na heropening der zitting wordt medegedeeld, dat tot voorzitters der afdeeÜDgen zijn gekozen de heeren Bos, van Vlijmen, Loeff, de Meesteren Helsdingen, tot ondervoorzitters de heeren Tyde- man, Visser, Lohman, Eland en Ter Laan (Haag). De Kamer besluit morgen, Woensdag, om half twaalf in de afdeelingen te doen onderzoeken een suppletoire begrooting ten behoeve van werken aan het Wilhelminakauaal, de visschershaven te IJmuiden e a., en voorts de Indische begrooting, benevens een aantal wetsontwerpen, waaromtrent geen uitvoerige beraadslaging is te verwachten. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 6 October. 6 Hollandsche officieren in Albanië. Aan het departement van buitenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat de Neder landsche offi cieren, de heeren Verhulst en Reimers, die zich nog steeds in gevangenschap in Albanië bevonden) den 21en dezer te Durrazzo zijn aangekomen, vanwaar zij defl volgonden dag de reis naar Ne derland zouden ondernemen. De suiker. Nu belanghebbenden bij de suikerprodructie, suikerraffinaderij en suikerhandel tot overeenstem ming gekomen zijn inzake de suikerkwestie, zal naar wij vernemen, niet behoeven te worden overgegaan tot inbezitneming van regeeringswege van de suikervoorraden. SERVIë. De Engelsche legatie te 's Gravenhage meldt, het volgend telegram te hebben ontvangen van het ministerie van buitenlandsche zakeu te Londen Een Servisch officieel communiqué, d.d. 18 September, geeft een zeer gunstig verslag van de krijgsverrichtingen tegen de Oostenrijkers en con- tateerd, dat het Oostenrijusche leger volkomen is gedemoraliseerd en door een paniek bevangen en dat het vlucht voor de Servische troepen. Het Montenegrijnsche leger is op het oogen- blik slechts 14 kilometers van de Bosnische hoofd stad verwijderd en heelt een groote hoeveelheid munitie buit gemaakt. Nederlaag der Oostenrijkers. Volgens een telegram uit Rome is Serajewo do li- de Serviërs en Monlenegrijnen bezet na groote nederlaag' der Oostenrijkers. Een telegram uit Berlijn aan de „Exchange Telegraph Company" meldt, dat oe vierde zoon des keizers, prins August Wilhelm, in aen slag aan de Marne aan den linkerarm gewond z]ou zijn. Ee Duifcsche keizer heeft hem het ijzeren kruis eerste klas verleend. Reeds is de jongste zoon van generaal de Castelnau, chef van den generalen staf van het Fransche leger, op het veld van eer gesneuveld. De „Nouvelliste de Lyon" meldt nu den dood van een tweeden zoon, luitenant Gérold de Castelnau van het zevende regiment infan terie, op den leeftijd van vier-en-dertig jaar gesneuveld. Volgens een bericht uit Bordeaux van 19 Sopt aan de „Corriere d'Italia" liggen er in twee hospitalen te Bordeaux 2000 Duitsche gewonden uit de slagen bij de Marne, terwijl de Londen- s'che „Morning Post" van zijn correspondent uit Dijon verneemt, dat de Duitschers bij de be storming van Nancy 20.000 en bij die van Luné- ville 11.000 dooden hadden. Het kiesrecht. In antwoord op de betrekkelijke vraag van den heer Albarda, heeft de minister van binDenland- sche zaken medegedeeld, dat een wetsontwerp in voorbereiding is, strekkende te verkoming van verlies van kiesrecht als gevolg van de tegen woordige buitengewone omstandigheden. De bom te Maastricht. Volgens het »N. v. d. Dag" heeft de onbekende vliegmachine, die gisteren boven Maastricht is gezien, niet één maar twee bommen geworpen. De ontploffing aan de Brusselschestraat, is ver oorzaakt door de tweede, de eerste is neergekomen op de vlak voor het gesticht Calvariënberg gelegen weide, maar niet ontploft. Zooals men weet, wor den op het oogen blik in het gesticht nog ver scheidene gewonden verpleegd waarom, de 5 Roode Kruis-vaggen op het gebouw wapperen. De »Limb. Koerier", welke in Maastricht uitkomt, maakt slechts melding van één bom. De „Automaat" vergaan. IKnor Lloyd's te Londen weid uit Gothenburg een telegram ontvangen meldende dat het Nedor- landsche stoomschip „Automaat", dat 17 dezer van Grimsby naar Rotterdam vertrok, in de Noord zee is gezonnen. Omtrent het lot der opvarenden werd niets vermeld. TWEEDE KAMTüR Zitting van Dinsdag 22 September. Als leden in de huishoudelijke commissie wor- ^en 8®kozen aftredende leden Tiideman en Loeff. Atdeelings v erg adering Ned. R. K. Volksbond. Zondag, 20 September 1914. De voorzitter installeerde een 7-tal nieuwe leden, en deelde mede dat 17 leden uitgetreden waren, waarvan 2 overleden, nl. J. H. Gunnewegh en A. D. Go vaart, die hij in de gebeden der leden aanbeval. De notulen der vorige vergadering werden be houdens eene kleine wijziging goedgekeurd. De bloemendag voor ^Herwonnen Levenskracht" heeft opgeleverd een bedrag van ruim f350.— De voorzitter dankt namens het Comité allen die hiertoe hadden medegewerkt, in het bijzonder de commissieleden en de jonge dames, die zich met den verkoop der bloempjes hadden belast. De tijdsomstigheden hebben tot nog toe belet de vergadering der leden van Weduwensteun" te houden, waarop de overgang in eene St. Bar bara-Vereeniging zou worden beslist en het reg lement voor de nieuwe vereeniging zou worden vastgesteld. Echter is deze vergadering spoedig te wachten. De bloemententoonstelling in Augustus is met het oog op den huidigen critieken toestand niet doorgegaan. Met het oog op het begonnen cursusjaar der Teeken- en Vakschool droDg de voorzitter er op aan, dat eventueel nog niet opgegeven leerlingen zich ten spoedigste moeten aanmelden, daar er anders wellicht geen kans op plaatsing meer is. Tenslotte drong de voorzitter er op aan, dat de leden vooral m dezen tijd toch hunne kaarten laten afstempelen, daar de controle op de contributie anders ondoenlijk is. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Gist. Naar de »N. R. Ct." verneemt is men aan de Gist- en Spiritusfabriek te Delft er in geslaagd uit Melasse gist te kweeken. Daar de melasse geheel in handen is van een combinatie, waarin geen der Schiedamsche fabrieken is opgenomen, zal door het tydelijk gebrek aan granen de Schie damsche gist haar afzetgebied verliezen, en staat het te vreezen, dat het branderij bed rijf te Schie dam van den oorlogstoestand een blijvend nadeel zal ondervinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2