Rechtzaken. Ingezonden Mededeelingen. Gemeenteraad. Ingezonden. Burgerlijke Stand. Visscherü-berichten. Handelsberichten. Laatste buslickting Brièvenbus. Singel 8.45 u, Markt 8.50 u, Vlaard Poort 8.55 u, Hoogstraat 9 u, St. Ludwinastraat 8.40 u, Schoolstraat 8.45 u, Beijerlandschestraat 8.55 u, Brouwerstraat 9 u, Lange Nieuwstraat 9,05 u, Postkantoor 9.50 u. M e t i n g a n g van 1 October a. s. isde le brugwachter A. Kruining, aan de Koemarkt- brug, overgeplaatst naar de Spoelingbrug. Gisteren-avond werden op de Hoogstraat een militair en een burger gearres teerd, die zich zeer luidruchtig gedroegen. Het bleek, dat zij van kleeding hadden gewisseld. Aan het politiebureau kon ieder zich weer in zijn eigen pakje steken en werden zij nadat proces verbaal was opgemaakt op vrije voeten gesteld. Toen de politie heden-nacht om half een aan de Buitenhaven een 4 tal leven makers, die bij de nadering van de politie het op een loopen hadden gezet, achterna zat, sloeg een van de belhamels een ruit in van een winkel in de Bakkerstraat. De dader werd gearresteerd en tot beden-morgen op het bureau in arrest gehou den. De firma Rebers zond ons een twaalftal ansichtkaarten, die door haar in den handel worden gebracht. De kaarten munten uit door keurige afwerking en geven een aardig beeld van eenige fraaie pun ten uit Schiedam en omgeving. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 24 Sept. 6.42 v.m., 7.10 n.m. In het belang van uitsluitend Schie- danisch personeel gunne men hier ter stede alle stoom- en verforders onverwijld aan de Stoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Telefoon No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. (Vervolg.) Regeling tractement van deonder de wapenen geroepen ambtenaren, Aan de orde is 7. Voorstel vtin Burgemeester en Wethouders tot het treffen van een regeling betreffende de uitkeering van tractement aan de bij de mobili satie opgeroepen dienstplichtige ambtenaren. De heer v. d. Hoek heeft de staalkaart inge zien die bij het voorstel gevoegd was, van de regeling zooals die in verschillende gemeenten is vastgesteld en gelooft wel, dat Schiedam de slechtste eruit gekozen heeft. Spr. meent, dat waar de mobilisatie zoo lang duurt een vergoeding van 75 te weinig is. Ook dringt spr. er bij B. en W. op aan de bepaling van het werklieden-regle ment te herzien en het daarheen te leiden, dat aan werklieden, die onder de wapenen zijn het Volle traktement worde uitgekeerd. De heer Kavelaars vraagt of er met de in dit voorstel genoemde ambtenaren geen contract bestaat volgens de bepalingen van de wet op het arbeidscontract, zoo ja, hebben B. en W. dan wel het recht deze regeling te tieffen en hebben die ambtenaren misschien niet het recht op uitbe taling van hun volle loon. De heer Scheffers vraagt of het hier veel ambtenaren betreft. De Voorzitter: De regeling geldt twee secretarie ambtenaren, twee leeraren H. B. S. twee agenten van politie, een brugwachter, een opzichter bij gem. werken en den aichivaris. Het is nu zeker een tijd waarin de wetgever niet heeft voorzien. Wanneer de raad van meening ls, dat het volle loon moet worden uitgekeerd, dan dient een wijziging te worden voorgesteld in het arbeidersreglement. Op de vraag van den heer Kavelaars antwoordt spr. dat de rechtspositie, bijv. van de secretarie-ambtenaren niet is ge regeld. Wat betreft het recht om deze regeling te treffen beroept spr. zich op andere gemeenten, die een dergelijke regeling reeds invoerden. De heer v. d. Hoek stelt voor het bedrag der uitkeering voor kostwinners te brengen op 85 en verzoekt B. en W'. het werkliedenreglement °ok in dezen geest te wijzigen. De heer Ris: Wanneer dit voorstel wordt aangenomen is dan tevens in principe beslist, dat het werklieden-reglement zal worden gewijzigd? De voorzitter antwoordt bevestigend. Het voorstel Hoek wordt met 10 tegen 9 stemmen verworpen De heer R i s vraagt, hoe het te rijmen is, dat de onderwijzers 100% van hun salaris krijgen uitgekeerd en de andere ambtenaren en werklie den worden afgescheept met 75%. Spr. vindt dit een onbillijkheid. De heer Kavelaars vindt, dat rekening ge bouden moet worden met de arbeiders die niet ln gemeente-dienst zijn. Hun moet, volgens de ^et op het arbeidscontract een korten tijd het Kon uitbetaald worden. Nadien kunnen zij rech tens niets meer vorderen. Hiermede mag ook wel rekening gehouden worden bij het treffen van een regeling, Wethouder Gosling a zegt, dat de salaris regeling der onderwijzers bij verordening is vast gesteld. Spr. meent, dat het ook wel een groot ferschil maakt, dat de salarissen van de onder wijzers voor een groot deel door het rijk worden betaald. De heer de Bruin: Men heeft een splitsing gemaakt tusschen werklieden en ambtenaren. Het beeft iets hatelijks voor spr. dat de overheid, die ue menschen uit hun werk rukt (over de nood- zakelijkheid van dien maatregel, zal spr. nu niet redetwisten) een voorbeeld gaat geven van schriel heid. Rijk en gemeente moeten althans zorgen, "ut hun werklieden en ambtenaren in dezen H)d geen gebrek lijden, kpr. vindt het akelig benepen, dat die menschen ook maar een klein gedeelte moeten missen van hun loon. Dat het voorstel van den heer v. d. Hoek met de kleinst mogelijke minderheid werd verworpen, geeft spr. aanleiding voor te stellen hei bedrag der uitkeering te bepalen op 80%. De heer Lager w e ij is tegen dit voorstel. Het college van B, en W. heeft gemeend 75% aan den raad te moeten voorstellen. B. en W. vragen tegelijkertijd om bij gebleken noodzake lijkheid van dit voorstel te kunnen afwijken. Wij weten niet of deze toestand lang zal duren en kunnen dan handelen naar gebleken noodzakelijk heid. Spr. vindt de argumenten, die de heer v. d. Hoek aanhaalde voor het geven van85L niet zeer sterk. De heer Hoek heeft niet aangetoond, dat 75% niet voldoende was. Verder wil spr. nog opmerken, dat, waar de gemeente veel moet steunen in deze tijden ook verwacht mag worden, dat zoo groot mogelijke zuinigheid worde betracht; Spr adviseert het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer v. d. Hoe k repliceert, dat het van alge meen bekenaheid nog geacht worden, dat de ar beiders met hun volle loon ternauwernood in hun onderhoud kunnen voorzien, zoodat het van zelf spreekt, dat 75% van dat loon, daartoe on toereikend is. De heer Kavelaars merkt op, dat de op- geroepene, niet ten laste van het huisgezin komt en eenige korting op het loon dus wel gewettigd is. De heer R i s, vindt maar één regeliDg goed en dat is, dat 100% wordt uitgekeerd. Het voor stel van de Bruin vindt spr. schipperig. Spr. stelt voor ook het werkliedenreglement te wijzigen en aan alle gemeente-ambtenaren 100% van hun loon uit te keeren. Wethouder Westendorp: Toen deze rege lingen werden getroffen heeft niemand gedacht aan een toestand gelijk wij nu hebben. Wanneer de kostwinner gedurende korten tijd onder de wa penen is, is het niet zoo erg, dat gedurende dien tijd maar 75% van het loon in het huishouden inkomt. Maar nu deze toestand reeds zoo lang duurt begint er reeds nood te komen in de huis gezinnen. Al is de man niet thuis, de uitgaven voor huishuur, licht en vuur, blijven het zelfde. Vooral met het oog op den naderenden win'.er stelt spr. voor van af 1 Augustus 100% van het loon uit te keeren voor de ambtenaren waarvan in deze regeling sprake is en het ar beidsreglement te wijzigen zoodat ook de ge meente-werklieden vanaf 1 Augustus het volle loon uitbetaald krijgen. Voorzitter: De uitkeering voor de niet- kostwinners blijft toch op 25%. De heeren Westendorp en Ris vinden voor niet-kostwinners 25°/0 voldoende. De heer Scheffers is er niet op tegen, dat voor gemeente-ambtenaren en werklieden al het mogelijke gedaan wordt, maar spr. ziet niet in waarom zij juist van den tegenwoordigen toestand op geen enkele wijze den last behoeven te dragen: Spr. wil eens verder zien, naar den middenstand, die nu zwaar getroffen wordt en toch zullen deze middenstanders hun belasting zwaarder voe len drukken, opdat het den heeren gemeente beambten toch maar aan niets zal ontbreken. Spr. vindt, dat wel een beetje te ver wordt gegaan. Waar degenen, die nu het meeste van den toestand te lijden hebhen, mee zullen moeten bijdragen, zal spr. tegen het voorstel-Ris stemmen. De heer de Bruin gaat geheel mee met het voorstel-Ris. Spr. heeft zijn voorstel slechts ge daan om waar niet veel te krijgen is, tenminste toch wat te krijgen. De voorstelling van den heer Scheffers vindt spr. belachelijk. In het voorstel vindt spr. een bepaling, waar over hij de meening van juristen wel eens wilde hooren. Het geldt hier de aan B. en W. te ver- leenen machtiging om van de verordening af te wijken. Spr. vindt dit de slechtste manier, die maar mogelijk is. Wil men B. en W. machtigen van de verordening af te wijken, dan moet men geen verordening maken, maar eenvoudig bepalen, dat B. en W. zullen handelen, naar bevinding. Het voorstel-Ris wordt ook bestreden omdat het de lasten zou leggen op anderen. Spr. vindt dat 4000 belastingbetalers beter kunnen bijdragen, dan dat die paar menschen 25 moeten derven. Spr. heeft uit de bijgevoegde stukken gezien, dat bijv. Nijmegen de loonen vol uitbetaalt. Dit vindt spr. het juiste standpunt. De gemeente moet een voorbeeld geven aan de slechte particu lieren. Spr. heeft echter geen vertrouwen in dezen raad in dit opzicht. Het voorstel Ris (100 in stemming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 13 stemmen. Het voorstel-de Bruin (80 wordt verworpen met 8 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt artikelsgewijze in stemming gebracht. Art. 2. Aan de ambtenaren die de zorg hebben voor een gezin, wordt 75 der bezoldiging uitgekeerd. Aan de overige ambtenaren wordt uitgekeerd 25 der bezoldiging. In gevallen, waarin daartoe termen bestaan, kunnen B. en W. naar gelang van omstandighe den een hoogere uitkeering vaststellen. De heer Ris wil de derde alinea van art. 2 doen vervallen, omdat dit aanleiding zal geven tot moeilijkheden. De heer v. d. Hoek is ook tegen deze bepa ling. In het arbeidersreglement komt deze bepaling ook niet voor, zegt spr. Da heer de Bruin wil over deze bepaling laten stemmen. De Raad heeft eenmaal besloten 75 °/0 uit te keeren en dan moeten er geen uit zonderingen gemaakt worden. Spr. zou het onbil lijk vinden als aan sommigen meer werd uitge keerd dan 75 o/0. De voorzitter zegt, dat 75 o/0 js aangeno men als norm, maar dat B. en W. toch met sommige omstandigheden rekening moeten kunnen houden. De goede bedoeling van het voorstel gaat verloren wanneer B. en W. streng aan deze ver ordening worden gebonden. Dan zal deze bepaling onnoodig te hard blijken voor sommigen. De heer de Bruin: B. en W. durven de consequentie van hun eigen voorstel niet aan. In het arbeidersreglement staat deze bepaling toch ook niet! Weth. Lagerwey licht de bedoeling van het voorstel van B. en W. nader toe. De heer de Bruin zegt, dat de heer Lager wey te veel naar een persoon kijkt. Hij wil ons een regeling laten treffen en er toch van af kun nen wijken. Spr. laat zich geen knollen voor citroenen verkoopen. Voor de werklieden werd deze bepaling niet noodig geacht. De heer Lager wey is blijkbaar niet met den toestand der arbei ders bekend. De heer Lagerwey protesteert tegen de wijze van debatteeren van den heer de Bruin, die praat van knollen voor citroenen verkoopen. De heer de Bruin spiegelt zich zelf voor meer van den toestand der gemeentearbeiders te weten dan spr.. doch spr. voelt geen lust voor den heer de Bruin een examen af te leggen. Spr. verklaart nogmaals, dat het hier niet be treft een weekloon, maar een jaarsalaris, dat wordt toegekend voor op bepaalden tijd te verrichten diensten en daarom niet kan worden vergeleken met een volledig weekloon. De heer v. Briel Sasse stelt voor de bepaling in kwestie ook toe te voegen aan het werklieden reglement. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. Art. 2 wordt daarop ongewijzigd aangenomen. De geheele regeling wordt daarop aangenomen (Wordt vervolgd). DEN HAAG, 23 Sept. De Engelsche legatie verstrekt het volgende communiqué: Zijn M's Berwick heeft een schip van de Duitsche Hamburg- Amerikalijn de »Spreewald" buitgemaakt. Dit vaartuig was ingericht tot een oorlogs-koopvaar- djjkruiser. Terzelfder tijd werden twee kolenschepen met 6000 ton steenkolen 180 ton levensmiddelen bestemd voor Duitsche kruisers welke in den At- lantischen Oceaan opreerden, buitgemaakt. Het totaal aantal Duitsche schepen door Engelsche schepen of door Engelsche havenautoriteiten buit gemaakt is 92 en met de 95 Duitsche schepen, w'elke verder in beslag werden genomen in En gelsche havens bij het uitbreken van den oorlog, zijn 187 Duitsche schepen in ons bezit, 70 Engelsche schepen werden bij het uitbreken van den oorlog in Duitsche havens buitgemaak. Van de 4000 Engelsche schepen welke in en uitvaren met overzeesche handel zijn slechts twaalf door Duit- schers buitgemaakt. PÉTROGRAC, 23 September. De Russen heb ben de belangrijke stelling .Taroslaw bezet.. Zij namen bezit van den spoorweg die naar Prze- nvsl leidt. Zij maakten locomotieven en ander rollend materiaal buit. LONDEN, 23 Sept. Tachtig overlevenden zijn te Harwich ontscheept. MeD schat het totaal aantal geredden op zevenhonderd. De te Harwich aangekomen overlevenden ver klaren, dat de onderzeesche aanval plaats had op een punt, dat nog onlangs nauwkeurig verleend was. Zij zeggen tegelegener tijd behoorlijk revanche te zullen nemen. (»Hb!.") OSTLND'E, 22 -September. Bij Oudenaerde werd hedenmiddag een schérp gevecht geleverd tus schen Duitsche troepen en Belgische gardes civi- ques. i Aan Duitsche zijde vielen drie dooden en twee gewonden. De Belgen namen een auto en maak ten vijf krijgsgevangenen. Zij leden geen verlie zen. f LONDEN, 23 Sept. De »Daily Mail" ontvangt een telegram dat de Duitschers St. Quentin en Peronne hebben ontruimd. De Fransche artille rie vernielden twee treinen, en de Duitsche verster kingen tusschen Peronne eu St. Quentin. ANTWERPEN, 23 Sopt. Te Bornhem werden Dinsdag Duitsche troepen in den omtrek gesig naleerd. Zij hebben zich waarschijnlijk in de richting vergist. Naar men verzekert waren het wel 5000 man. Maandag heeft een schermutseling plaats ge had te Putten, oostelijk van Mechelen. Ongeveer 300 Duitschers trachtten de Belgen te overvallen, doch werden verrast door de waakzaamheid der Belgisehe troepen en na een kort gevecht op de vlucht gedreven. Het schijnt dat de Duitschers dezen aanval deden om te weten te komen waar de Belgische troepen lagen. worden. De soldaten moeten persoonlijk, op het gevaar, dat dreigt, gewezen worden. De middelen, vooral het gebed en bezigdheid moeten worden aan de hand gedaan, in verband met de omstan digheden, waarin de betrokken soldaat verkeert. Voor de Directeuren der plaatselijke afdeelingea vooral een prachtige gelegendheid om actief op" te treden. De nieuwe statuten bieden een welkom hulpmiddel. Men vindt daarin de plichten der zedelijkheid, de gevaren aangeduid. Een proefex dezer statuten wordt op aanvraag gaarne door het Hoofdbestuur toegezonden. Ook moet propaganda gemaakt worden voor het tijdschrift ïMannenadel". Soldateneer en mannenadel zijn twee eigen schappen, die in deze kritieke dagen meer dan ooit hooggeschat moeten worden. Moge deze oproep tot een krachtige actie succes hebben. Rolduc, 20 Sept. 1914. J. S. U. Bemelmans, Secretaris v. h. Hoofdbestuur. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven. Een gevaar voor onze soldaten. Ons land blijft gelukkig tot op heden bewaard voor de verschrikkingen van den oorlog, zoodat de gemobiliseerde soldaten kunnen volstaan met, in afwachting van de dingen die komen kunnen, maar, naar we hopen, niet komen zullen, een waakzaam oog in het zeil te houden. Een buitenkansje voor die soldaten op de eerste plaats. Toch brengt deze toestand van afwachtig een groot gevaar medeeen gevaar vooral voor de zedelijkheid der manschappen. Ledigheid is het oorkussen des duivels. Zeker, er wordt door de verschillende comman danten alles gedaan om deze ledigheid en de ver veling verre te houden. Uit allen oorden des lands beijvert men zich om door het zenden van versnaperingen, lectuur en spelen het eentonig leven der onder de wapenen geroepenen te ver aangenamen. Maar ondanks dit alles blijft het gevaar voor de zedelijkheid dreigen. Vooral op posten langs de grenzen, aan spoor wegen en bruggen. Zoo'n postende soldaat is aan verleiding bloot gesteld. Het is bekend, dat de soldatenrok een soort van magnetische kracht uitoefent op het meisjeshart. En men weet dat scherts en soms niet kwaad bedoelde toespelingen over zoovele teere onder werpen niet zonder gevaar zijn. Erger is het natuurljjk, wanneer verleiders of verleidsters bun duivelswerk gaan uitoefenen. De Vereenigicg »Voor Eer en Deugd" heeft in dezen tijd dan ook alle gelegenheid voor vrucht bare actie. Vooral op de induviduen moet gewerkt De Rechtbank te Rotterdam heeft gisteren veroordeeld G. v. L. wegens wederspannigheid tot 6 weken gevangenisstraf. D. v. D., 21 jaar, koopman te Schiedam wegens diefstal van een koperen 5 hectogram gewicht tot f 10 boete, subs. 10 d. h. Persdelict. D© 40-jarig© boekdrukker C. V. te Vlaardingen zou te Viaandingen, op or omstreeks 1 Augustus 1914, opzettelijk en in het openhaar den vakver- eenigingsbeambte W. Dr,op hebben beleedi&d, door in het d:o(or hem uitgegeven, op Zatehdajg' 1 Augus tus 1914 verschenen exemplaar 327 van de Gced- koope Vlaardingsche Courant, we.k blad weke lijks verschijnt en aldaar en in den omtrek op de gebruikelijke wijze, in talrijke exemplaren ',s ver spreid, een stuk te doen opnemen onder den titel „Geen bedrieger?", in welk stuk bekl. genoem den \Y. Drop had verweten het volk bij de IJmui- densche staking: der zeevisschetlieden van 1913 te hebben bedrogen en Drop voorts een volks misleider en onverantwoordelijk verstoorder van het bedrijf had genoemd, Bekl. bekende het stuk geschreven en opgeno men te hebben. Getuige W, Drop verklaarde zidi door eenige uitdrukkingen in het artikel vervat, beleedigd te gevoelen. De courantenbezorger A. Elzenaar had een aan tal exemplaren van No. 627 van de Goedkoope Vlaardingsche Courant, o-p 1 Augustus 1914 te V1 aardi n gen ve rsp re id Het O. Al., waargenomen door nu. Bèhtlingk, ei&chle wegens smaadschrift 125 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Mr. II. de Wilae, van 's-Giavenhage, als .ver dediger optredend, wees er in de eerste plaats op, dat een wijze van politieken strijd voeren als door bekl. was toegepast, allerminst pleiters instemming had. De verdediger ging vervolgens na, hoe bekl. er toe gekomen was Erop een volks misleider te noemen en meende dat bekl. niet den ojrzel tot beleediging zou hebben gehad. Op dezen grond concludeerde pleiter tot vrijspraak. Geboren: 22 Sept. Johanna Elisabeth, d. v. D. van Driel en ,T. de Vos, Buitenhavenweg. SCHIEDAM, 23 Sept. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 205 »Liduina" schipper C. de Graat met 7 last haring van de 3e reis, met verlies" van netten en schade aan de vleet wegens stormweder. SCHIEDAM, 23 Sept. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SCH 36 »Clara II" schipper J. Roeleveld Jz., voor de 3e reis en SCH 418 »Mentor" schipper J. Roeleveld voor de 4e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 23 Sept. 1914. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commits le uil t» Kamer vaa Koophandel voor die Beurs. 18 Sept. 21 Sept. 22 Sept. 23 Sept. f 16 f16 f16 f16 pet Hectoliter zonder fust sa zonder balasttng. Samen* ie Commissie voor ie noteerhga E Ai 2. WITTKAMPÏ, Boad tas DlzUlIatastaj Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op hedenprijsh. Spiritui. 22 Sept. f 16 f20— f 21V» 23 Sept. f 16 f20— f2iys Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus 22 Sept. f 171/, a fl7s/i f 14- k t f 8- k f 8'/, Stemming op heden: kalm. f 2.10 f 2.10 23 Sept. f 17i/f a f 173/4 f 14k f f 8— a f 8 "/4 Snaes, NEW-YORK M a i s Western loco. 18 Sept. 873/4 17 Sept. 86% CHICAGO Mais Sept. Dec. Mei Juü 21 Sept. 79/, 73 75t/a 19 Sept. 79/4 72Vg 74»/. - Bcgge Loco 21 Sept. 19 Sept

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3