Verspreide berichten. Binnenland. en Gewestelijk Nieuws, steken afgemaakt, zij en hare kinderen met kolf slagen op de vlucht gedreven. Dit alles werd verteld met kleurlooze stem, zonder heffing of dalingverteld alsof die vrouw dat zelve niet doorleefd had, maar het van an deren voortvertelde. De bron der tranen was biijk- baar bij het mensch gansch opgedroogd. De grijze heer had een paar raaien de glazen van zijn bril gekuischt, want die waren vochtig geworden. Ik zag hem uit een zijüer zakken een groote blinkende schijf naar boven werken en de vrouw in de hand stoppen. Zij zeide»Dank u, mijnheer," met dezelfde stem waarmee zij ver haald had. Het jongste kind zanikte maar immer voort, en hoestte ook als eens, schor pijnlijk. En nu kwam er een lieve verschijning op de tram prachttg volksmeisje koffieboonraapstar of zakkennaaister van de Antwerpsch Spaan sche type Rijzig van gestalte, met glimmend- zwarte haren, heldere bruine oogen, sterk van arm en lijf. Haar vrouwenhart had dadelijk het wee van die moeder gevoeld. »Kom," zeide ze pakte het jongste kind van den schoot der moeder en vleide het tegen haar borst. De zieke oogkens knipten eenige keeren, met een zweem van een glimlach, naar het schoone gelaat van het werkmeisje ;dan bleef het koppeken rustig in slaap. En wat vlammen en bajonetten niet hadden kunnen bewerken, deed nu de eenvoudige liefde daad van een volksmeisje: op' het dorre gelaat van de vluchtende vrouw lekten tranen overvloe dig en levend als dauw in den zomernacht. Toen sprak het meisje, zacht sussend Troost u, moederken alles zal wel terecht kocuen." De oude heer was nu gansch in zijn lezing ver diept, achter zijn krant verborgen en snoot luide zijn neus. De werkman had zijn pijp uitgeklopt er eens in gekekeD, alsof ze verstopt was, had toen uit zijn smerig vest een vijfcentstuk te voorschijn gehaald en aan het oudste kind gegeven, en was, na de vrouw eens bemoedigend op den schouder te hebben geklopt, van de tram gesprongen. Ik stapte nu opk af, diep geroerd. En in de eenzame straten, bij de Volksplaats dwaalde ik rond. De zon was ondergegaan in vuur en bloed. DUITSCHLAND, De U 9, die de Engelsche kruisers bij Doggers- bank in den grond heeft geboord is volgens Duit- sche berichten, ongedeerd teruggekeerd. Officieel wordt medegedeeld, dat ook de En- gelscne kruisei Pathfinder," welke den 5den September gozonken is, door een Duitschen onder zeeër in den grond geboord werd, n.l. door de j>U 21," welke onder commando stond van den luitenant ter zee Hersing. FRANKRIJK. Een lang beschrijvend telegram van het Brit- sche hootukwaruer in Frankrijk, geeft verdere bijzonderheden over het verloop van den slag aan de Aisne van den 14en tot den 17en September. De aigemeene feilen zijn reeds bekend. Op den 17en Sept. richtte generaal French een dagorder aan de troepen, waarin hij zijn groote waardeering over het uitstekende gedrag der manschappen en hun dapperheid bij het standhouden in hunne stellingen te kennen gat. Zij hadden terrein ge wonnen bij de wanhopigste tegenaanvallen der zware Duusche artillene. Ik ben met in staat zeide hij de woorden te vinden om mijn be wondering uit te drukken, die ik gevoel voor hun schitterend gedrag. De Fianschen op onzen rechter- en linkervleugel dringen goed vooruit en ik ben er zeker van, dat als wjj nog slechts een korten tjjii met taaiheid standuouden, de geallieerden opnieuw een geslagen vyaud zullen moeten ach tervolgen. De zeltverloocneuende toewijding en de uitstekende geest die in het Engelscue leger in li ankrijk heersctit, zal daar het uoodige toe bij dragen. Het telegram maakt er ook melding van, dat de Engelsche aviateurs geen Zeppelins hebben gezien, ofschoon bjj twee gelegenheden luchtsche pen van het met-stijve type werden waargenomen. Ten slotte wordt verklaard, dat de Duitschers den strijd moedig en onverschrokken voeren, doch dat hun wijze van vechten aantoont, dat zij willen winnen, het'komt er niet op aan hoe en met veronachtzaming van alle regelen voor een eeilyk gevecht. Er zijn bewijzen voorhanden, dat zij vooi niets terugdeinzen om de overwinning te behalen Heldendaad van een seminarist. De „Msb." vertaalt uit de „Ctloix": Een 'kapitein van het 96ste regiment infanterie, met een koel en Krijgshaftig uiterlijk, wordt -ontroerd, wanneer hij aan het slagveld derutf t Ging er heet toe en ondanks mijne verwon ding, hield ik stand aan het hoofd mijner ompagniedoch de pijn was te hevig1, ik vie! Een gewonde zag mij en sleepte zich'naar mij toe en, onder het mitraille-vnur, strekte l.ii: r.e armen uit en bedekte mij met zijn lichaam -om mij te neschermen. Ik wilde tem verwii deren ïveen, kapitein, ik bid u, ti moet beschermd werden. -Sr was niets aan te doen, hij bleef daar, ■onder de hagelbui van ijzer en ,ood. Ik voelde ïoi - lauw-vochtigs in den nek, ik tastte met tie hand, die ik vol bloed terugtrok. Ben ik df.a; gewond, vroeg ik? Neen, kapitein, zeide de soldaat, ik heb den schouder doorboord. Verroert «niet, bet is niets Hij beschermde mij tot het einde toe. En toen de vijand vertrokken was, gingen wij naast t.kander zitten, de één den ander verbindende. Ik vroeg hem zijn naam. Het was een semi narist De kapitein zwijgt en niemand verwo-niert zjrh over de daad van een onbekende, die bedpn reeds een schitterend voorbeeld is \oor de luisterende soldaten, om m-orgen een vreugde* te zijn voor den een of anderen grijzen bis schop, die trotsch is op zijn geestelijken zoon. Wij leven van eenvoudige woorden, diepe ge- da. bten en heldhaftige verhalen, omdat onder den schok duizend heilige vonken uit onze rijen zijn gesprongen. Onze soldaten bezitten steeds het heilige vuur. Zij weten, onder de bedreiging, zich te sterken aan de ware bron van iedere ziele grootheid. Een priester gefusilleerd. Abbé Délèbecque, vo:orheen professor aan het O. L. rouwe-college te D-uinkerken, is ten onrechte <joor de Duitschers van spionage be schuldigd geworden en verleden Vrijdag te Va lenciennes gefusiUeetrd. Hij was DiondeiTKlagayaiwl op zijn terugreis naar zijn parochie te Maing, na een lijkdienst voor de zietor us t van zija vauer te hebben bijgewoond, toen hij een patrouille uhlanen ontmoette en gearresteerd werd. Hij- had geen compromittee- tende documenten bij zich, maar braent slecnts eenige brieven van Fransche soldaten aan hunne familie te Duinkerken over. Hij werd vo-or den krijgsraad gebracht en in een ommezien veroordeeld om als spion te worden doodgeschoten. Hij bracht in vrome berusting den nacht in gebed door in een der wachtkamers van het station, |Ontving van een Duitschen velctkape- laan de laatste H. Sacramenten en werd om 5 uur des morgens door een au,to naar de plaats dei terechtstelling gereden, aan den voet van het L'ampierie-monument. De priester, die een onverschrokken moed tc-ende, gaf zijn heulen een brief aan zijne moeder, maakte een groot kruisteeken en knielde neer in gebed. Eenige o-ogenblikken daarna zeeg hij peer, getroffen door de kogels van het nim mer falend peieton-vuur. Ik ho-op en verwacht, zegt de „Times"-cor- respondtnt, die het geval vei telt, dat er stappen zullen worden gedaan om de feiten hieromtrent in t volle daglicht te zetten, en dat men het onderzoek, vooral ook in België, zal pub-ti vee ren. Want in laatstgenoemd iand heeft de Duitsch-gezinde altijd beweerd, dat de belangen der Katholieke Kerk veel beter zouaen worden bebaitigd door den „godsdienstigen" keizer dan dfOjüi de radicaal-socialistische regeering- der Fran sche republiek". alleen 500 pagina's. De behandeling vindt voor het civiele gerechtshof plaats. Dit Trier wordt aan de „Kötn. Volksztg'." gemeld, dal keizer Wilhelm een gift schonk van 12.000 Mark voor de werklooze arbeiders in de stad Luxemburg. De „Köln. Ztg." vertelt van 4 broeders Schoei:, die allen als generaal bij het Beiersche leger dienen. Drie van hen hebben nu het IJzeren Kruis en de vierde de Max-.Toseph-orde ver kregen. De koning van Beieren liet het bericht dor onderscheiding tl,oor zijn adjudant meedeelen aan de 82-jarige moeder der generaals. ie 'itei B. A. Schlimmer, lo luitenant bij bet Nel Oost-Indische leger, op bedoeld stukje ge antwoord, door per garnizoensorder a,an zijn manschappen te verbieden het lezen van de „Nioa- we Hoogeveensehe Courant" in k anten n omen ten en o-p wachten. Of dit optreden in het belang van het leger is en de eenheid der natie bever dort, wordt, hier zeer betwijfeld. Alglemeen vraagt men onder ons: wie onzer. Kamerleden zal «vivcr dit -optreden den Minister van Oorlog vragen stellen? Suiker uit Engeland. Aangezien het Ministerie van Koophandel het bewijs kreeg, dat niettegenstaande het verbod der Nederlandsche regeering om suiker uit Nederland uit te voeren, Duitsche kooplieden hun product van de hand doen en door Hollandsche tusschen- komst betaling krijgen, heeft de Engelsche regee ring den invoer in Engeland van dit product uit Nederland moeten verbieden. Koper voor Duitschland. De »Times" bevestigt, dat de verklaring van koper als voorwaardelijke oorlogscontrabande den invoer van dat metaal in Duitschland door neutrale schepen zal verhoeden. Er zijn goede redenen, om te gelooven, dat groote hoeveelheden koper nu worden gezonden van de Vereenigde Staten naar Rotterdam en Kopenhagen en voorname kooplieden twijfelen er niet aan, dat groote zen dingen Duitschland reeds door neutrale landen hebben bereikt. Chevillard gevangen. Het gerucht, dat de bekende aviateur Chevil- laul do;o-r de Duitschers gevangen genomen zou zijn, wordt bevestigd, door een bericht aan de „Bötrsen Zeitung", welk bericht ontleend was aan een veldpnsitbrief. Zooeven out vijf uur, 's middags (twee September), hebben wij een Fransch vliegtoe stel naar beneden geschoten. ïwee vliegers kwamen er uit. Een officier van den Fran se hen generalen staf en een vlieger, die mij onmiddellijk hekend voor kwam. Na kort na denken, herkende itc den wereldberoemdien Chevillard. Baar deze eerst weigerde, zijn naam te noemen, meldde ik den brigade-lgene- r-aal, dat ik Chevillard kenae, met hem in Dot th au sen een glas hier gedronken had, en dat hij ook vrij goed Duitsch xende. De gene raal en de andere h op-ge officieren waren zeer verheugd over de goede vangst, vooral omdat Chevillard belangrijke kaarten en bommen bij zich had. De heeren spraken krachtig Duitsch met Chevillard, die ons op honderd meter hoogte nog voor Engelschen gehouden had, en lieten heiden onder scherpe bewaking naar het generaai-comtmando brengen. De kathedraal van Reims. I'e correspondent van de „Evening News" en „Daily Mail heeft Dinsdag een tweede bezoek aan Reims gebrachr. Vele van de schoone beel den, welke den westelijken gevel versieren, zijn hoofdeloos. De Klokketoren is ingevallen en de klokken zijn versmolten. Het is echter voorname lijk het schip, dat geleden heeft, en herstel van het grootste gedeelte der beschadigde partijen schijnt mogelijk. Dertien van de 130 Duitsche gewonden', die in de kathedraal ragen, zijn in de vlammen omge komen. Er was geen tijd om hen nog te redden. Tweede Kamer. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs lo. de heeren Heeres, van Vuuren, de Monté VerLoren, Patijn en Kleerekoper, over het wets ontwerp tot verhooging der waterstaatsbegrooting voor 1914 betreffende werken aan het Wilhel- mmakanaal, de Visschershaven te IJmuiden e. a. 2o. de heeren Van Deventer, Bogaardt, Scheu- rer, Fock en Van Vollenhoven, over de Indische begrooting voor 1915 en de wetsontwerpen tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische tariefwet en tot bekrachtiging van een krediet door den Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Indie geopend boven de begrooting van Ned.- Indie voor 1914. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen,'verricht in den morgen van 24 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.9 te Groningen en Hamburg. Laagste barometerstand 761.7 te Haparanda. tot matigen oostelijken tot Zuidelijken wind, neve lig tot licht bewolkt, droog weer mogelijk nacht vorst, zelfde temperatnur overdag. Een Ministersvacature i De Haagsche correspondent van de »Tijd" schrijft Er loopen hier in parlementaire kringen allerlei geruchten, dat we misschien spoedig voor een ministervature zullen staan. Het geldt het depar tement van financiën. Het is een publiek geheim, dat de keuze van den heer Bertling een niet al te' gelukkige is geweest. Tegen het werk, dat de abnormale tijdsomstandigheden ook van dezen bewindsman vorderen, schijnt hij heelemaal niet opgewassen te zijn. En juist van het departe ment van financiën zal in de komende jaren veel verwacht moeten worden. Nu is het optreden van den heer Bertling, ge lijk bekend, tot nog toe weinig gelukkig geweest- Men .herinnere zich de behandeling van zyne wetsontwerpen, speciaal van de Inkomstenbelasting Wanneer eerstdaags deze portefeuille vacant komt, moet men zich daarover niet te zeer verwonderen. Wij hooiden zelfs dezer dagen reeds den naam fluisteren van den aventueelen opvolger van den heer Bertling. Waarschynlijk wel wat voorbarig. Gouden Professiefeest. 29 September a.s. hoopt de zeereerw. pater pastoor Langewen den dag te herdenken, waarop hjj voor vyftig jaren de religieuse gelofte aflegde in de orde van den H. Dominicus. Het is nu geen tijd voor grootsche feestviering en daarom zal op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris dit feest alleen kerkelijk worden gevierd. Zondag 29 September a.s. zal de jubilaris een plechtige H. Mis van dankzegging opdragen. Afscheid. Uit een vorig bericht heeft men reeds vernomen, dat de eerw. paters De Bie van de Havenkerk en Baars van de Singel parochie wederom onze stad gaan verlaten. Deze tijding is zeker door velen met leedwezen vernomen. De twee jaren, dat pater Baars hier ter stede werkzaam was heeft hij de geloovigen gesticht door zijn welsprekend woord en priesterlijk voor- beed, mede heeft hij de vereeniging sKatholiek Leven" wier adviseur hij was aan zich verplicht door zijn belangrijken cursus in de sociologie, welke hij in de wintermaanden gewoon was te geveD. Werd pater Baars geroepen naar de hoofd stad van ons land, pater de Bie, nog slechts kort onze stadgenoot, werd gekozen tot prior van het Dominikaner-klooster te Utrecht. In deze enkele maanden was pater de Bie reeds bekend en bemind als raadsman van velen. Aan het Sint Joseph-patronaat wijdde bij zijn beste krachtenniet zonder reden werd hem Zondag j.l. door pater Micklinghofï den laatsten avond dat hij aanwezig was hulde gebracht voor alles, wat hij voor de jongens de grooteren vooral, was geweest. En het dankbaar spontaan applaus der be schermelingen getuigde van de liefde voor hun scheidenden moderator 1 Onze beste wenschen vergezellen beide paters naar hun nieuwen werkkring. Beurswet 1914. De »Tel" verneemt uit Den Haag, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, volgens art. 3 der Beurswet, een commissie is benoemd, die den Minister zal vertegenwoordigen en waarin zitting zullen nemen de heeren J. H. Kann, lid van het Bankierskantoor van Lissa en Kann, te 's Gravenhagemr. J. J. van Troosten- berg de Bruyn, te 's Gravenhage, secretaris van de Vereeniging van Directeuren van hypotheek banken, en mr. E. Fennema, lid van Broekman's Effectenkantoor te Amsterdam. Deze commissie zal dus aanwijzen, welke fondsen in de pr(js6ourant zullen worden opgenomen en de koersen vast stellen. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat tot voorzitter van de Commissie van Deskundigen, volgens art. 8 der zelfde wet, is benoemd de heer S. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het proces tegen de moordenaars van Frans Ferdinand. Naai uit Agram aan de „Kölnische Zeitung" gemeld wordt, zai met het proces tegen de moordenaars van aartshertog! Franz Ferdi- nand, Princip, Gabrino-witsch en hunne mede plichtigen, in November een aanvang worden gemaakt. Het proces zal niet met gesloten deuren gevoerd worden. Er is enorm bewijs materiaal De vei'klaringen der getuigen besfaan Een anti-revolutionair blad in den ban t Men -schrijft uit Hoogeveen aan „Ce Stan daard" De alhier wekelijks uitkomende „Nieuwe Hoo geveensche Courant" (anti-rev.) haa in haar num mer van 12 Sept. een artiiteltje opgenomen, waar in naar aanleiding van het uitrukken der mili tairen op Zondag-, het uitbetalen van soldij op dien dag en het houden van appèl juist op het aanvangsuur der godsdienstoefening, gevraagd werd, of zulks noodzakelijk was. Ofscho-on hier allerminst critiek werd geoefend op militaire maatregelen, heeft de commandant, De landweermunnen. Wij lezen in de »N. Haarl. Crt." Het is nu zoo om en nabij twee maanden haast dat de militie en de landweer is opgeroepen om onze onzijdigheid te verzekeren. Voortreffelijk is de geest der soldaten totnogtoe steeds geweest, en ook de ouderen onder hen hoezeer ze ook groote offers vaak bebben moeten brengen, hebben dat zonder morren gedaan.... Toch is vooral het in dienst zijn van de land weer voor vele huisgezinnen een schrikkelijk verlies Daarom zal het leven geneegen doen te ver nemen, dat (naar wij uit goede bron en van ver scheidene zijden hebben vernomen) er kans be staat, dat onze landweer, zij het dan ook voor- loepig en met de boodschap dat ze eiken dag gereed moet zijn voor weder-opkomst, eerlang huistoe zal gezonden worden. De k a n s is er. Of het door zal gaan, zal natuurlijk van de omstandigheden afhangen. En daarom valt er er niets zeker te zeggen. Maar wij weten ook dat de militaire autoriteiten, die den last voor vele huishoudens heel goed beseffen, zeker geen dag langer de oudere land weerplichtigen zullen houden dan noodig is. Laten we hopen, dat spoedig de toestand zóó wordt, dat het naar huis zenden der landweer mannen zonder gevaar gebeuren kan I Uitvoering in Rockanje. Den landweerman schrijft ons: We hebben hier een concert gehad in optima forma. Het comité had den bekennen Delftechen ba.riton, die reeds in Delft voor üe militairen hal gezongen, verzocht, ook voor ons te willen optreden. Bram v. d. Stap gaf aan het verzoek gel-o-or en niet alleen v. d. Stap maar met hem kwamen nog de dames Sophie Pieneman, so praan, en Corrie van Batenburg cello, van den Haag en de heer Anton Limb ach, orgel, uit Delft. We hebben heerlijk genoten. Mr. v. Barfen, de voorzitter van het comité sprak een woord van dank tot de solisten. Bi am v d. Stap beloofde nog eens te zullen teioekomen. Deze mededeeling weid onder luid applaus ontvangen. Vele officieren woonden hef concert bij, dat omstreeks 10 uur w:a,s afgeloopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2