Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. Kensington Art School" is reeds aangezegd, dat deze kleur voortaan in hun verfdoozen behoort te ontbreken Engelsche doordrijvers komen ook nu ineens met de opmerking, dat de kustenaars van alle landen deze felle kleur eigenlijk altijd on artistiek hebben gevonden, en men is reeds klaar met het citaat van een Engelschen kunst-pro fessor, die inderdaad eens beweerd zou hebben, dat gedurende de achttiende eeuw in geen enkel kunstwerk door de meesters van toen gebruik was gemaakt van Pruisisch blauw; zelfs wordt nu weer aangehaald een geschrifje uit 1733 waarin toen betoogd werd, dat geen schilder ooit gebruik zou maken van deze nieuwe hardkleu- rige verf. De verfstof werd uitgevonden door een Pruisiscben verver, Diesbasch geheeten ongeveer tusschen 1704 en 1720. Geen groot werk dit soort uitingen van rassenhaat RUSLAND. Oorlogsgruwelen. De Russische troepen hebben bij hun voort rukken in Galicië. door Oostenrijkers opgehan gen piiesters aangetroffen. De bevolking van Krakau vlucht. De Duitsche socialist Carl Liebknecht heeft ep zijne reis door België verklaard dat hij met 13 andere socialistische afgevaardigden tegen het oorlogscrediet heeft gestemd. Liebknecht brengt vergezeld door een der leiders der Belgische sociaal democratische partij een bezoek aan Leuven, Tie nen, Aerschot, Dinant en Namen. Hij heeft ver zekert dat hij aan zijn landgenooten zal meedeelen dat wat hij in België heeft aanschouwd, een schande is voor het Duitsche volk. Aangezien het echter, mede in verband met de omstandigheid, dat scherven van de, op denzelfden dag in Maastricht neergekomen bom op Britschen oorsprong duiden, waarschijnlijk is, dat deze door bedoeld vliegtuig is verloren heeft de Britsche regeering in die onderstelling haar oprecht en ernstig leedwezen aan onze re geeiing doen betuigen over het onopzettelijk vliegen boven Nederlandsch grondgebied en over het plaats gegrepen hebbend ongeval; zij ver heugt zich er over, dat geen verlies van inen- schenlevens is te betreuren geweest. Zij heeft tevens vergoeding van de veroorzaakte mate- rieele schade aangeboden. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodig! Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekehjksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik bracht gisterenmiddag vergezeld van zijn adjudant per auto een bezoek can de gewonden van de gezonken Engelsche kruisers die zjch te Hoek van Holland bevinden. Bij dit bezoek dat ongeveer een kwartier duurde onderhield Z. K. H. zich eenige ©ogenblikken met ieder der gewonden. Naar wijl vernemen is nog1 niet vastgesteld wan neet de gewionde Engelschen naar hun vader- lui d zullen terugkeeren. Gevonden voorwerpen. JTei ug te bekomen aan het Commissariaat v. Politiesleutel, rozenkransen, 2 handdoeken) sleutel van wagenslot, 2 kwitantiën. Verder aan de volgende adressenR. K. kerk boek, P. Vermeulen, Ooievaarssteeg 6; rolletje koperdraad, P. I. v. d. Leede, Kreupelstraat 50 gouden zegelring, M. Soeters, 132»=fabtieks- penning L. 692; P. Slingerman, Beyerlandsche- straat 28broche met kinderportret, P. v. d. Bos, Dwarsstraat, 14; Rood kinderschoentje, L. Tilborg, Jacobastraat 12; by J. Soeters, Ouddórp- schestr. 10 roeiboot met 2 zwarte doften zonder riemen. Staat van beleg. Na de Zuidgrens wjojüt thans ock de Oostgrens van ens land in slaat van beleg; verklaard. Naar wij vernemen speelden rij' aeze laatste uitbreiding van het gebied, dat in staat van beleg is ver klaard, militaire overwegingen niet den hoofdrol. De pogingen om de veischilienue uitvoer verbo den te ontduiken en allerlei waren, waarvan ujb uitvoer niet geoorloofd j.s, toch over de grenzen te smoikkelen, begonnen zulke afmetingen aan te nemen, dat de regeering zich verplicht zag krachtiger in te grijpen aan dat het doior de ambtenaren der invoerrechten mogelijk was. Het is te hopen, dat aeze maatregelen afdoende zullen zijn. Doorvoer van suiker. Thans kunnen wij met stelligheid mededeelen, dat de Engelsche regeering inderdaad alleen den doorvoer van Duitsche suiker naar Engeland heeft willen verhinderen, doch den invoer van Neder landsche suiker geenszins heeft verboden. Met behulp van certificaten van herkomst zal te dien aanzien wel een zoodanige regeöng ge dof .en kun nen worden, dat moeilijkheden niet te vrcezen zijn. De Duitsche suiker, welke hier te lan.de reeds aanwezig' is, zal in een veem worden op geslagen en daar tot .iet einde van 'den oorlog, hewaard blijven. Uitvoering van het Stedelijk M u- ziekkorps te Schiedam, waarn. directeur H. H Van Vleuten, op Zondag den 27sten Sept., des nam. ten 1 ure, Plantage. Programma1. Volksliederen. 2. Bersaglièri marsch, R. Eilenberg. 3. Ouv. Nachkliinge von Ocean, N. W. Gade. 4. La Reine du Bal Walzer, Ivanovici. 5. Fantasie Concertante, Blumentritt. 6. Les deux Sirènes, Polka voor 2 Pistons, Ikessels. 7. Prinses Juliana marsch, H. H. Van Vleuten. Gisteren is door de politie aange houden zekere C., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad als veroordeeld tot 1 gld. boete subs. 1 d. hechtenis. Hij betaalde de boete en werd op vrije voeten gesteld. Bij v. D. op den Langen Achterweg is door de Rotterdamsche politie in beslag geno men een rijwiel, dat van diefstal afkomstig was- Hedenmorgen om vier uurvielde bakkersknecht M. B., werkzaam bij K. B., Hoog straat, tengevolge van een duizeling, met zijn hoofd in de stilstaande kneedmachine, waardoor hij den deksel in de nek kreeg. Hij werd niet ernstig gewond en kon na eenige uren zijn ge wone werkzaamheden verrichten. Hoogwater te Schiedam: Zondag 27 Sept. 9.37 v.m., 6.15 n m., Maandag 28 Sept. 11.12 v.m., 12.n.m. Drama. Hedennacht circa 12 uur werd de Hildegardisstraat in rep en roer gebracht door het geroep van »moord". Bij nader onderzoek bleek, dat de landweerman G. H. uit Scheveningen, zijn vroeger meisje C. M. van S., wonende Hildegardisstraat 35b alhier dat hij gisterenavond nog eens ten haren huize huize was komen bezoeken bij het afscheid nemen met een revolverschot had gewond, waarna hij het wapen op zich zelf gericht had en zich aan den rechterslaap had getroflen. De onmiddellijk toegeschoten politieagenten en burgers brachten het meisje en den landweerman naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar ge constateerd werd dat de wonde van het meisje) hetwelk voor in den mond was geraakt, niet ernstig was. De toestand van den landweerman is echter zeer zorgwekkend. (»Msb."j Verloren Sedert 22 September vermist iemand, die per trein van Utrecht (C.S.) naar Amsterdam (W.P.) ging 9 stukken van 1000 dollar. D.C. Missouri Kansas en Texas, 9 stuks van 1000 dollar. D.C. Kansas City Southern, 8 stukken D.C. Southern rails, eveneens van 1000 dollars, alle certificaten zonder dividendbewijs en een waarde in contanten van f 7300, in bankbiljetten van f300, f200, f100 f60, f40 en f25. Op den linkerbovenhoek van een der effecten is met potlood geschreven v. d. T. De commissaris van politie in de 2e afd. te Utrecht verzoekt inbeslagneming en bericht. Aanhouding verzocht. De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam verzoekt aanhouding van Piet Smit, zich noemende Jan Smit, 18 jaar, geb. te Alkmaar, verdacht van ophchtiDg. In meerdere gemeenten schijnt hij zich aan oplichting en diefstal te hebben schuldig ge maakt. Hjj heeft als stuurman gevaren op booten van een petroleummaatschappij, ziet er uit als iemand van 20 a 22 jaren, is middelmatig lang en tamelijk schraal, heeft geen of slechts een kleinen knevel, was den laatsten tijd gekleed met grys colbertpaki slap overhemd en sportpet. Een sensationeele vinding. Een Fransch ingenieur doet sedert een half jaar in de omgeving van Bordeaux proeven, om de projectielen, af te leiden. Bij kleine projectielen heeft men reeds succes gehad. De kogels naderen met dui zelingwekkende vaart het doel, maar voordat zij het bereiken, gaan zij een andere richting uit zij wijken af, en beschrijven eindelijk eengrooten cirkel. Het eind resultaat is, dat zij weer terug keeren naar de plaats, vanwaar ze komen. Op die manier kan men den vijand verslaan met zijn eigen patronen. De proeven, genomen met de kanonnénprojec- tielen, zijn niet geslaagd. Maar een kleine ge weerskogel wordt op deze manier bijzonderheden worden er natuurlijk niet over meegedeeld - uitstekend geretourneerd. En de proeven worden voortgezet. Slaagt de Franschman er in, ook op dergelijke wijs groote projectielen »niet te accep teeren", dan is volgens hem den oorlog werkelijk de oorlog verklaard, en zal spoedig de wereld vrede heerschen. Immers, alles wat men afschiet, krijgt men dan terug. Het verhaal lijkt ons lichtelijk apocrief. Rivieidieven. Schipper J. Hukkema van het schip „Disponibel", dat op de rivier de Maas bij het Maasstation te Rotterdam voor anker lag, geladen met aardappelen, hield gis tel nacht de wacht op zijn schip, uit vrees voor rivierdieven. Des morgens te 5 uur zag hij een roeiboot, waarin 2 personen, onder zijn boeg doorvaren. Hij vroeg wat zij daar te maken hadden, waarop een der personen een schot loste, dat den schipper in den rug trof. Gevaarlijk gewond is hij naar het Ziekenhuis gebracht. De daders, die onbekend zijn, namen de vlucht- (N. Ct.) Engelsche marinesloepen. Men seint ons uit Hellevoetsluis: Door schip per A. Spny Azn. bevaren Ie blazerschuit 3. L. 6 zijn onbeheerd drijvende gevonden en gevischt Dinsdagavond ten N.W;. van het lichtschip der Maas no. 1, en vervolgens Woensdagmorgen 10 mijlen N.N.W. van Goedereede vier Engelsche marinesloepen, waarin ruim 40 riemen, 9 ha ken, 3 compassen, 6 water vaatjes, pistool voor remlichten, een koperen lamp, vier ankers met dreggetouwen, wat blokjes, eenige zwemvesten en wat boven- en onderkleeren zich bevonden. Na na,t de sleepboot „Roodezee" van I. Smith in dienst van de Nederlandsche marine de blazer schuit had opgesleept tot nabij de Goeieesche haven weid per draadloos telegram om een stoom schip geseind. Gisterenmiddag 1.30 uur kwam het s.s. „P. Cal- lar.d" langs zijde en is al het opgevisehte aan dit ss. overgedragen, dat het vervolgens van het Goereesche Gat naar Hellevoetsluis overbracht. UIT DELFT. R- K. Vrouwenbond. Donderdagavond hield de R. K. Vrouwenbond een vergadering in de R. K. Leesvereeniging. Mevrouw Pauline Lissone-Wierdels, bestuurslid van den R. K. Vrouwenbond te Amsterdam hield een rede over »De oorlog. En wat wij vrouwen van of uit den oorlog kunnen leeren." Na de lezing vroeg de presidente de mede werking voor het lofwaardig plan om belangloos kleedingstukkan te maken voor gezinnen, die in de a.s. wintermaanden gebrek zullen krygea. Hierna werd de zeer druk bezochte vergade ring gesloten. De kiesvereenigingen zijn overeengekomen de aanstaande verkiezing van een lid van den ge meenteraad zonder strijd te doen afloopen. De zetel van den heer Kipp is gelaten aan de liberale partij. Burgerplicht heeft thans candidaat gesteld den heer W. H. E. Janssen van Baay. De bom te Maastricht. Wij vernemen, dat de Britsche gezant in Den Haag in opdracht van zijn regeering ter kennis van de Nederlandsche regeering heeft gebracht, dat op 22 dezer een Britsch vliegtuig bij een verkenningstocht naar Duitsch grondgebied een bom heeft verloren, terwijl tengevolge van mist de bemanning gedurende lj uur geen plaats heeft kunnen bepalen en zich daarom niet be wust is, over Nederlandsch grondgebied te hebben gevlogen. In het belang yan uitsluitend Schie- danisch personeel gnnne men hier ter stede alle stoom- en verforders onverwijld aan de Stoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Telefoon No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. De landbouwer J. H. te Nijeveen werd door dat zijn paard op hol sloeg van den wagen ge slingerd en in zeer zorgwekkenden toestand op genomen. De geneesheer constateerde hersenschud ding. De wagen werd nagenoeg geheel vernield. Diefstal. Op het stationsplein bij het Hollandsche spoor wegstation te Den Haag is ten nadeele van den heer S. S. van Wijnbergen, wonende te Antwer pen Temierplace No. 6 gerold een zwartlederen portefeuille, waarin zich bevonden twee pakjes met 107j karaats paarlen, een met 50j karaat paarlen, een mat 57£ karaat, 391 karaat safieren, 104% karaat 4 grein ruwe brut, 68j karaat 3 greins ruwe diamanten, 121 karaats 2 greins ruwe diamant en verscheidene met edelsteenen bezette gouden ringen, ten gezamenlijke waarde van 94184 francs. Bovendien bevatte de portefeuille 1450 francs aan Belgisch papier. De daders zijn vermoedelijk Engelschen, die hun slachtoffer vroegen of hij Engelsch sprak. Daarna informeerden zij of een juist binnengekomen trein van Amsterdam kwam. Vervolgens vroegen ze om vuur voor het aansteken van hun sigaar. Van dit oogenbiik schijnen de dieven gebruik te hebben gemaakt om de ketting, waaraan de portefpille bevestigd was, door te knippen en de portefeuille te stelen. Een der daders is ongeveer 30 jaar oud, had donkere wenkbrouwen en donkerblauwe oogen, dikke lippen, groote tanden, gezonde kleur, slank postuur en doordringenden blik. Hij was gekleed in bruingrijze regenjas met fluweelen kraag, donkerbruine slappen, hoed met neergesla gen rand. De tweede verdachte liep een weinig voorover en was gekleed met lange regenjas en lichtgeruite pet. Beiden waren in het bezit van een spoor kaartje le klasse Den Haag-Leiden. Met den trem van ongeveer half negen zijn ze in de rich ting van Leiden vertrokken. De commissaris van politie der 2e afdeeling te Den Haag verzoekt in beslagneming van de portefeuille met inhoud aanhouding van de verdachten en bericht. De nieuwe kennis. Men schrijft uit Utrecht aan de „Rsb.": In en om Utrecht bevindt zich een groot aantal soldaten, die voor een deel by de burgers worden ingekwartierd. Een brave, niet al te snuggere landweerman werd voor zeven dagen gezonden by een deftige familie, die hem opnam en gedurende dien tyd van al het goede ruim schoots voorzag. Onzen landsverdediger beviel dat zoo best, dat hij daar wel had willen blij ven, maar, helaas, aan alles komt een einde, zelfs aan 't goede leventje van een landweer man. Bij het afscheid verzocht mevrouw hem zoo nu en dan nog eens aan te komen. Eenige dagen later, 't was nog vroeg in den morgen, de familie lag nog in diepe rust, werd er gebeld. De meid deed open en zag tot haar verwonde- ïing den bekenden soldaat, die vertelde, dat hij 24 uren verlof had en dezen tyd by de familie kwam doorbrengen, want mevrouw had hem verzocht. De meid ging hooren, wat mevrouw daarvan dacht. Het eind was, dat de landweer man gedurende zijn verloftyd weer liefderijk werd verpleegd, maar bij 't afscheid werd hem nu goed aan 't verstand gebracht, dat hy voor taan zijn verloftijd bij zijn familie moest door brengen en ééns in de veertien dagen een half uurtje bij de familie mocht komen. Een Talisman der Hohenzollern's Een Duitsch blad maakt melding van het bestaan van een talismanring in het Huis Hohenzollern. De bekende Louis Schneider, tooneelspeler, regi- seur, schrijver, hofvoorlezer en vertrouweling van Wilhelm I, maakt in zijn interessante memoires »Uit het leven van Keizer Wilhelm 1,1849—1873,'' melding van een geheimzinnigen geluksring, die in het Hohenzollernhuis van generatie op gene ratie overgaat. Aan dat werk bntleenen wij de sage, dat zoo lang de talisman in het huis Brandenburg be houden bleef, dit niet alleen welvaart zou onder vinden, maar ook groeien zou en krachtiger wor den. Het kleinood zou bestaan uit een zwarten steen in gpud gevat en werd, voorzoover zijn geschiedenis is na te gaan, waarschijnlyk door keurvorst Johann Cicero onder zeer geheimzin nige, verder onbekende omstandigheden verkregen waaraan het zijn waardeering als geiuksrmg te danken heeft. Schneider verzamelde alles wat hij vinden kon aan oorkonden en ook wat men er over aan het Hof fluisterde, en legde* eindelijk den 12en No vember 1865 dit volledig materiaal aan den koning zelf voor. Deze gaf het volgende, opmer kelijke antwoord, dat Schneider dadelijk na thuis komst neerschreef. »Alles wat gij daar van de opening van het verzegelde pakje door mij (Schei der vertelde eerst van een samenkomst met den eersten thesourier, die den koning een pakje met den ring en daarop betrekkelijke oorkonden zou aanbieden) gezegd hebt, is volkomen juist Het is in ons koninklijk huis gewoonte, dat de ring met de papieren lederen nieuwen koning aangeboden wordt. Voor zoover ik mij herinner, is het een ouder- wetschen ring, met een eenvoudige donkerkleu- rigen steen. Nadat ik den ring aan naijne vrouw en den kroonprins heb laten zien, heb ik dade lijk weer de zorgvuldige bewaring er van bevolen." Aangezien Scheider's gesprekken dank zij zijn goed geheugen, met bijzondere juistheid zijn weer gegeven en dadelijk nadat zij gevoerd waren door hem waren opgetoekend, kan men met geheim raad Ernst Friedel, die de interessante kwestie kort geleden in »Brandenburgia" besproken heeft het volgende concludeeren dat deze talisman'een oeroud familiebezit en uit de middeleeuwen af komstig is, kan evenmin betwijfeld worden, als dat hy nu nog in de schatkamer van het konink lijke huis bewaard wordt. H oe m e n m ij n e n z o e k t. »Een der oudste methoden, om waardevolle schepen voor de ver woestende aanraking met mijnen te behoeden, berust op het gebruik van vaartuigen van ge ringer waarde als sversperringsbrekers". Dat zijn vaartuigen, die voor de te beschermen schepen uitvaren of in beweging gebracht worden tegen een mijnen versperring, waarvan de plaats bekend is. Zij moeten met de mijn in aanraking komen, deze hierdoor onschadelijk voor andere schepen maken en aldus een bres in de mijnen- verspering doen ontsaan. De moeilijkheid is slechts daarin gelegen, zulke waardelooze vaartuigen op een zelfden diepgan* te brengen als de groote slagschepen bezitten, en zoo in contact met de mijnen te doen komen. Verscheidene koopvaardijschepen kunnen door be lasting desnoods op den gewenschten diepgang gebracht worden. Men moet echter ook hierop letten, dat de versperringsbreker zoo mogelijk niet terstond door de eerste mijn vernietigd, door de vernieling van zijn machinerie in zijn functie verlamd of zelfs in de versperring tot zinken ge bracht wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2