Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 37ste JaarnaLii Zaterdag 26 September'1914 No. 11038. Uit de Pers. Stads- en Ue westelijk Nieuws. Gemeente-begrooting 1915. Bureau: Boterstraat 50. Telef. $5. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., Iran co p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën -b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal tng6zonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. berekend. by verlies by verlies by levenslange cyereeiiioisHi op de polis Femelde yoorwaarflen. w I I (J (J (J inSïïeu De verzekering wordt gewaarborgd door de Mi verlies van een hand, voet of oog Holiandsche Algemeene Y erzekeringsbank, van een duim gevestigd te Schiedam. van een wjjsvinger; by verlies van eiken ande- ren vinger. De vuurproef der geheelonthouding. Dr. Huijbers schrijft in »Sobrietas" Vuur, het symbool der loutering, het instrument der beproeving, de adem der vernietiging. In deze weken van oorlogsvreez# weten wij, dat het bij uitstek het wapen van den oorlog is. »Vuur!" rolt de stem van den commandeeren den chef achter de wielen der logge kanonnen. ïHet vuur van den vijand deed onze troepen dek king zoeken achter het bosch van...", melden de bulletins achter de ruiten der sigarenwinkels. »De jongste lichting onderging den vuurdoop in het voorpostengevecht van gisteren morgen", seint een divisie-commandant naar het hoofdkwartier. Van de vuren der vuurtorens die gedoofd werden, tot den vuurgloed van een neergebrand dorp en de vurige geestdrift van alle oorlogvoerende volkeren, tis.alles in den stijl van de geweldige ontroering in onze krakende maatschappij. Hoe vaart in dien alles meesleependen stroom onze geheelonthouding, onze drankbestrijding? Het vuur van den geestdrift is haar niet vreemd, maar slechts ter beveiliging van den vrede in de harten der menschen en in het maatschappelijk leven, zooals de stralende Junizon het graan doet harden en de weelderige zomerwarmte het ooft verguldt tot glans van rijpen. De ijzeren oorlog levert een welsprekend plei dooi voor de waarde der geheelonthouding. De bladen berichtten ons frapante feiten. In Duitschland werd de verkoop van alcohol houdende dranken aan de stations verboden I Te Aken werd de burgerij aangezegd water klaar te zetten voor de doortrekkende troepen, maar alcohol bleef streng geweerd bij order van de militaire overheid Te Tilburg moesten alle restaurants en herber gen des avonds om acht uur gesloten zijn. Bij overtreding werd gedreigd met met minder dan algeheele sluiting Waarom dergelijke krasse maatregelen?/ De soldaat te velde moet het hart warm, het hoofd koel, de spieren sterk hebben, anders deug1 hij niet voor zijn taak. Ziedaar de triumf der geheelonthouding Wat jaren van vrede het volk niet konden lee- ren, twee weken van oorlog bereiken het. Op het station Geldermalsen sprak ik een spoor beambte-geheelonthouder. «Mijnheer", zei hij mij, »als anders de landweer hier passeert zijn de mannen, die zich te buiten gingen aan drank, niet te tellen. Tijdens de mobilisatie geen een Het zou niet moeilijk vallen dergelijke feiten in geheele reeksen uit de pers en door eigen waarneming te verzamelen, 't Is sprekend propa gandamateriaal. Een bloemlezing, met treffende conclusies en vergelijkingen versierd, ware tot een nuttig, bezielend boek te maken. Want in vredestijd, als de weelde der bescha ving den mensch de zorgen en moeilijkheden van het leven zooveel lichter maakt, is er dan geen behoefte aan het warme hart, het koele hoofd, de sterke spieren, die nu de oorlogswolf voor zich opeischt om ze straks te verscheuren Is den priester, den minister, den professor, den medicus, den rechter, den advocaat niet een zware verant woordelijkheid op de schouders gelegd, ten allen tijde Kan de industrieel, de winkelier, de handelsman zijn groote taak in de maatschappij vervullen in gezelschap van flesch en glas Is de jarenlange ellende in het gezin van den kleinen burger en werkman door den drank zooveel minder erg dan de vreeze voor den oorlog, dan de inspanning voor een onzekere toekomst De geheelonthouding voerde jaren lang den strijd tegen den vijand, wiens werk erger bewe zen werd, dan het vuur van den oorlog kan het dan alleen maar dit vuur zijn, dat louterend werkt, dat de harten beproeft, de onverschilligheid en tegenzin van den tegenstander vernietigd Nimmer toch. t Is goed in tijden van nood trouw alle krach ten ten goede uit te buiten, maar is het niet honderdmaal ridderlijker in tijden van rust en overvloed geen krachten te laten verloren gaan 0lr* het hoogste na te streven Ons leger geheelonthouders is niet te groot, zeg maar gerust te klein. Vooral onder de meer gaafden, de hooger geplaatsten, de mannen van geestelijk en wereldlijk gezag, vindt de vaan der geheelonthouding zoo weinig vaandrigs. De oorlog hewees de waarde der geheelonthouding, moge het den vrede gegeven zijn den oogst van deze overwinning in zijn schuren te verzamelen I De geschiedenis herhaalt zich. Onder dezen titel schrijft V.(eïfcouteren) de volgende .interessante beschouwingen in „De Nederlander"; Men verwondert zich, dat de Duitschers. nu in gesloten massa's vechten, maar wat is dat anders dan een terugkeer tof oude, vooral Pruisische, methoden Frederik de Groote, die soms krijgsgevange nen bij zijn leger inlijfde en. vele soldaten had, die met onwil dienden, kon zijn soldaten niet in verspreide orde laten vechten, omdat er dan vele, zelfs op: het slagveld, gedeserteerd zouden zijn. Behoorlijk opgesloten en aan alle zijden door officieren en onderofficieren bewaakt, gingen zij in het gevecht, maar op den duur g,a£ die methode, die ook elders werd gevolgd, tot veel criliek aanleiding;. Op het einde van de achttiende eeuw en nog vóór de Fransche Devolutie zien wij dan ook den strijd tussc'nen de oiTclre mime en de ordre prcfond, en de nieuwe richting' van de verspreide prde zegm vierde voor good met Napoleon. Bij Jena en Auenstadt leden de gesloten massa's der Prui sische infanterie ontzaglijk door het tirailleurs vuur der Fransehen, maar nog in een Krim- coilog hadden de Russen de oude methode behouden. In den slag' aan de Alma rukten zij in gesloten massa's op tegen de dunne lijnen der; Fransche en Engelsche tirailleurs, die om hen heen zwermden en bijna zonder gevaar 'konden strijden, daar hunne geweren verder droegen dan die der Russen. Zelfs nog in 1870 hadden ne P.uisen de methode van Frederik den Groote niet geheel opgegeven. Bij' den storm op St. Privat rukten zij in gesloten massa's voorwaarts, maar toen nok leden zij zoo ontzettend, nat do Pruisische koning; aan de koningin lelegrapneerde, dat zijne garde voor St. P-rivat haar graf gevonden had. Zij gaven teen hun oude methode prijs, maar schijnen haar thans weer te hebben inge vloeid. Waarom, dat mogen deskundigen be slissen. Een tweede feit, dat sterk aan het verleden herinnert, is de klacht, oat de soldaten der verschillende legers veel te hoog schieten. Ook vroeger was dat eene algemeene kwaal en de onderofficieren hadden zelfs een tijd lang stok ken, waarmede zij' de loopen der geweren naar beneden konden slaan. Vroeger echter, toen er slechts op. korten afstand werd gevuurd, omdat do geweren niet verder droegen, was het nadeel niet zoo groot als nu. Goede sol daten, in de dagen van Napoleon, bewaarden koelbloedig! hun kruit tot het laatste oogön- blib maar dan was ook bijna ede schot raak. De geweren werden toen ook dikwijls met meer dan één 'kogpl geladen, wat nu niet meer mogelijk is. In de derde plaats, zien wij weer een terugj- 'keer tot het ou.de magazijn-stelsel. De reuze- legers' onzer dagen kunnen zich niet voeden met wat zij vinden in de landstreken, die zij door trekken, ,al hebben die ook heel wat meetr hulpbronnen dan vroeger. Zeer veel moet ook nu weer uit magazijnen worden aangevoerd en bet eenige verschil is, dat ie magazijnen nu met meer zoo dicht hij het oorlogstooneel be hoeven te zijn als vroeger, omdat spoorwegen en automobielen nu snel genoeg kunnen aan voeren. Er wordt nu veel gtesproken oker de gèvaren van de onderzeesChe mijnen en liet is zeker verschrikkelijk, wanneer een geheel oorlogsschip in enkele seconden door een mijn. w'orut ver meld, maar vroeger gebeurde het in eiken zee slag!, dat een of meer schepen dmx hun eigen kruit in de lucht vlogen. Bij Gibraltar tr f dat het Spaansche admiraalsschip en ook wij Verloren eens in een ongelukkig zeegevecht op die wijze jonze „Admiraal Wassenaar van Obdam" met haar; geheele bemanning. Die oude houten schepen waren zeer brandbaar en in een gevecht van onze schepen in de baai van Tabagio, tegen een Fransch eskader is bet eens gebeurd, dat bijna alle schepen over en weer door brand werden vernield, zoodat de strijd op het strand moest worden voortgezet. Het is .ook nauwelijks te geiooven, hoeveel Oorlogsschepen vroeger, tengevolge van storm- niet man en muis te grond© gingen, en onze vloot verloor eens hij een dergelijke ramp Michiel, den kleinzoon van De Ruyter, in wien het talent des grootvaders scheen te herleven. Wat er nu in Frankrijk is geheuru, herinnert oir k in vele opzichten aan ren Bus herben Veld tocht van 1812. Ook toen trokken ue Russen voortdurend terug. Slechts bij Smolensko, de icude hoofdstad, en bij Moscou, de hoofdstad in 1812, boden zij- dapper weerstand, maar ten slotte werden de rollen omgekeerd. 0,ok in den gro.oten oorlog, tusschen Rusland en Japan, is het gebeurd, dat de Japanners eerst de eene overwinning na ae andere ge haalden. Niets scheen hun zegevierenuen np- marsch te kunnen stuiten, maar ten slctte kwam •die toch tot staan. Japanners en Russen hieven tegenover elkander staan, zonder iets op elkan der te winnen en toen sloten zij vreue. Er wordt nu veel geklaagd over methodische verwoestingen in het vijandelijk land,, maar het is verstandig daarover nu niet teveel in bijzon derheden te treden, omdat het volle licht over die gebeurtenissen nog; niet is opgegaan Is echter alles waar, wat er verteld wordt, dan keeren wij ook hier weer tot de vroegere wijza van oorlogvoeren terug In uen dertigjarigen oorlog; is Duitschland zoo verwoest en te> gron de gericht, dat het eerst cpi het einde der ne gentiende eeuw de welvaart genoot, die het vóór den dertigjarigen oorlog gekend had, en bekend is vooral de stelselmatige verwoesting van de Ealtz door Lodewijk XIV, die echter opk toen algemeene kreten van verontwaardiging deed opgaan 1 Ook in den zevenjarigen oorlog heeft Pruisen zeer veel door verwoesting geleden en zoo. het Fransche leger van 1812 bij den terugtocht uit Rusland nagenoeg geheet te gronde ging, is dat vooral daaraan te wijten, dat de FransChen bij hun opmar,sch alles baldadig hadden ver- wpesit en ten slotte aoor ae Russen waren ge dwongen langs den zelfden weg terug te trek ken Prins Maurits daarentegen ontzag het land zooveel mogelijk en daar- hij contant betaalde en niet toeliet, dat zijn troepen plunderden, brachten de hoeren vrijwillig' hun voorraden in zijn kamp', die zij anders zouden hebben ver borgen. jHjj had dus altijd overvloed* terwijl zijn vijand gebren. leed. Rij Waferiop is het gebeurd, dat de Schot- 'sche dragonders door de gelederen trokken van de Schoitsche infanterie, teneinde in het front te kunnen, komen, waar! zij moesten charge eren. Tal van Hooglanders te voet grepen toen de stijgbeugels der dragonders en chargeerden mee, ten einde later in het handgemeen hunne kame raden te kunnen steunen. Een bekend sriril- •erij heeft die episode vereeuwigd. Thans schijnt bij St. Quentxn, indien wij de Engelsche illu straties gelooven mogen, iets dergelijks te zijn gebeurd. t In de oudheid- speelden ie strijdwagens een groene rol. Men denke maar eens aan die ver volging van de kinderen Israels door de Egypie- naren en het beleg van Troje. Later heeft men begrepen, dat die wagens toch niet zoo erg 1- ractisch waren en de Romeinen hebben ze nooit gebruikt, maar nu zijn ze er weer. Alen. noemt ze echter nu gepantserde automobielen. Ten slotte nog! een woord over de gr-oote mortie ren der Duitstehers. Reeds bij' de belegering van tie citadel van Antwerpen, gebruikten ue Fran- schen een soort monster-mor tieren, naar den uitvinder „Pa.ischan.sen" geheeten. Het schijnt echter, dat zij niet in elk opzicht aan de ver wachtingen hebben voldaan en later in on bruik zijn geraakt. Ook hier dus schijnt de geschiedenis zjoh) te hebben herhaald en het zal naderhand wel blijken, dat er nog vee! meer be wijzen voor die stelling; zijn te vinnen. Wij meenen zoo licht, dat de wijze van oor logvoeren nu hemelsbreed van de vroegere var- schilt, en in vele opizichten is lat waar, maar véél -ist ook gebleven, zooals het vroeger was en de factoren, die vroeger den doorslag gaven, zijn ook nu nog' beslissend. De wapenen mogen veranderen, maar de mensch verandert, niet en daarom kan de studie der oude krijgsgeschie denis pok nu nog! nut hebben. IV. (Slot.) Uitgaven. Hoofdstuk X. (Kosten van het beheer en onder houd der bezittingen). Grondlasten f2650 (v.j. f2400), werkel. uitg. 1913 f 2386.92. Kosten brand- en inbraakverzekering f650 (v.j. f600), werkel. uitg. 1913 f574.24. Totaal 10e Hoofdstuk f6476.50 (v.j. f5976.50), werkel. uitg. 1913 f5840.12. Hoofdstuk XI. (Rente en aflossing). Renten van geldleeningen f 131.070 (v.j. f132.245), werkel. uitg. 1913 f98745. Renten van geldleeningen van een voorgaand dienstjaar memorie (v.j. idem), werkel. uitg. 1913 f440. Aflossing van geldleeningen 1 34000 (v.j. f 32000), werkel. uitg. 1913 f22.000. Aflossing van in een voorgaand dienstjaar be taalbaar gestelde aandeelen van geldleeningen memorie (v.j. idem), werkel. uitg. 1913 f 2000. Rente van tijdelijk ter voorziening in kasgeld en in afwachting van het sluiten eener definitieve leening opgenomen gelden f 25000 (v.j. f 10000), werkel. uitg. 1913 f28405.27. Met het oog op de nog op te nemen gelden, wordt het uitgetrokken bedrag noodig geacht berekend van f500.000 a 5 gemiddeld. Totaal 11e Hoofdstuk f190.070 (v.j. f174.245), werkel. uitg. 1913 f 151.590.27. Hoofdstuk XII. (Kosten pensionneering enz. van gemeenteambtenaren en -beambten. Pensioenen f17.733 (v.j. f13.396), werkel. uitg. 1913 f 7690.50. Pensioensbijdragen ingevolge de artt. 39 en 43 der Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 door de Gemeente te storten ten behoeve van het Pensioenfonds voor de gemeente-ambte naren f2500 (v.j. memorie), werkel. uitg. 1913 f 77.97*. Pensioenbijdragen ingevolge art. 63 der Pen sioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, door de Gemeente te storten ten behoeve van het Pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren f 375 (v.j. memorie). Idem iDgevolge art. 25 der Weduwenwet f12000 (v.j. memorie), werkel. uitg. 1913 f2818.67*. Totaal 12e Hoofdstuk f35108 (v.j. f15896) werkel. uitg. 1913 f 12.471.17. Hoofdstuk XIII. (Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende). Betaling van de tegemoetkomingen aan onder wijzers bij het L. O. (wet 6 Juni 1913 Stbl. 239) f1270 (v.j. memorie), werkel. uitg. 1913 1 750. Kosten vallende op het voeren van gedingen f250 (v.j. f50). Kosten wegens het elders betaalbaar stellen van vervallen coupons en uitgelote obligatiën van aan gegane geldleeningen f800 (v.j. f600), werkel. uitg. 1913 f687.77. Uit het batig saldo over 1913 te nemen gelden, waaraan een bizondere bestemming zal worden gegeven f22.611.80. Het betreft hier het in het saldo 1913 begrepen bedrag, ter zake van over de jaren 1908—1912 gereserveerde renten enz. van het Grondbedrijf, waaraan een speciale bestemming zal zijn te geven. Totaal 13e Hoofdstuk f 126.081,80 (v.j. f 101.800), werkel. uitg. 1913 f79758.14. Hoofdstuk XIV. (Onvoorziene uitgaven) f 4851.88 (v.j. f 12.916.44*). Hoofdstuk XV. Uitgaven, welke zoo noodig door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden. Aflossing van tijdelijk ter voorziening in de behoefte van kasgeld opgenomen geld f500.000 (v.j. f958.500), werkel. uitg. 1913 f1068380. nvoroonfrnmcitjn' nn Ho nnlin TTnnmnl/Fn irnnTtnTAA^Ah fis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 5