5°/« Obligation. it- BB maai en Bijkantoor rven ca. 30 miinoen pli Lange Nieuwstraat 49. E. ROVERS, mam Reserve-kapitaal op 31 Dec. 1913 f209.437.84. Disconto- en Effectenbank SPAARAFDEELING. Sale-Deposit. D. KOK, biedt gelegenheid in haar brandvrije en inbraak vrije Kluis tot bewaring van Effec ten en andere waarden en verhuurt daar toe loketten van af f 1Ü.« per jaar. Kassiers en Commissionairs in Effecten, Gemengd Nieuws. Ad verten tiën. Provinciale De Bank blijft voortgaan met de uitgifte van 5 Obli- sratiën in stukken van f 1000, f500 en f 100. Koers 100 Leeraar M. O. Boekhou den, enz. Bureel van Administra tieve Controle, Kantoor: Eerste Tuinsingel no. 19. Interc. Telefoon no. 184 OPLEIDTNO VOOR EXAMEN EN PRAOTUK Kapitaal beschikbaar voor le hypotheek op courant onderpand van huizen en landerijen met ruime overwaarde tot billijke voorwaarden. Toorts geld disponibel voor bouw- en handelscredieten. Interc. Telef. 186. Lange Haven Leuvehaven 103 Ml O TT KMI D A Af, AMSTERDAM. ROTTERDAM. 1 Kolkkade 1, over Plan C. MINIMUM STORTING MAXIMUM RENTEVERGOEDING 4 Voorwaarden verkrijgbaar te onzer kantoren. f 1.» - 2500.-- Onder de memorie-posten komen voorKosten der waterverversching, het maken van bruggen, riolen, kaaimuren en beschoeiingen, bouw nieuw stadsziekenhuis, tweede verbinding tusschen de rivier en de binnenwateren, verbouwing Raadhuis. Verbetering urinoirs en privaten in de scholen f4500. Verstrekking van kapitaal aan het Grondbedrijf f19000 (v.j. f48000), werkel. uitg. 1913 f88000 Totaal 15e Hoo'dstuk f 678 500 (v.j. f 1.165.000), werkel. uitg. 1913 f 2.361.690.49$. Het totaal bedrag der geraamde inkomsten bedraagt f 1.629 858.26 (v.j. f 2.041.814.23$), werkel. ink. 1913 f 3.106.127.15$. Het totaal bedrag der geraamde uitgaven be- •oopt f 1.629 858.26 (v.j. f 2.041.814.23$), werkel. uitg. 1913 f3.196.671.11 De staat der schulden van de gemeente Schie dam op 1 Januari 1914 wijst aan een totaal bedrag van f3.587.000. De dood op het slagveld. Een medewerker van de „Corriere diLivorno" heeft verschillende gegevens verzameld, waarin de vraag, hoe men in den oorlog sterft, behan deld wordt. Hij wijst er op, dat de gewonden op het slag veld dikwijls de pijn van hun verwondingen in het geheel niet voelen het komt voor, dat ze niet eens merken, dat ze getroffen zijn. Dikwijls worden zij dit gewaar uit de vragen en aan wijzingen van hun kameraden. De bekende militaire arts Larrey heeft tevens een verband ontdekt tusschen den moreelen toestand en den lichamelijken der oorlogvoeren den, 'twelk hieruit blijkt, dat de wonden van den overwinnaar makkelijker en sneller genezen dan die der overwonnenen. Maar op het slagveld kan men nog veel merk waardiger verschijnselen opmerkend Het komt voor, dat doodelijk getroffen soldaten onbeweeg lijk in de houding en met de uitdrukking, die ze in de laatste oogenblikken van hun leven aangenomen hadden, bleven staan. Dit feit ver oorzaakt soms verschrikkelijke tafereelen. In dezen oorlog b.v. zag men een Engelsche bat terij, wier soldaten door granaatkartetsen ont hoofd waren, op hun post zitten. De meest fantastische verschijning van een dooden officier moet wel kapitein Nalan geweest zijn. Toen hij op een dag van Balaclava aan het hoofd van een commando galoppeerde, had hij zijn arm opgeheven. Terwijl hij riep en gesti culeerde, trof hem plotseling een bom in de borst en doorboorde zijn hart. Uit de hand van den getroffene viel de sabel, maar de arm bleef op geheven de beenspieren werden stijf en het lichaam behield zijn zittende houding in den zadel. Daar het paard niet meer de sporen voelde, galoppeerde het tegen het bataljon. Eerst na een wilden ren van vier tot vijf kilometers viel het lichaam van den kapitein door een hevigen schok op den grond. Een Hollandsche onderzeeër in de zeven tiende eeuw. In ons land haalt men de meeste wonderen uit Amerika. Daarentegen laat het buitenland dagelijks een groot aantal interessante maar minder geloofwaardige verhalen uit Holland aanrukken. Zoo komt men thans in de buiten- landsche bladen het bericht tegen, dat ons land reeds in de zeventiende eeuw een onderzeeër had. De Holsteinsche predikant Rist heeft nl. een poëtisch artikel geschreven over de onderzeeërs, waaruit blijkt, dat Holland gedurende den twee den Engelschen oorlog in 1667 met een heuschen onderzeeër ten strijde trok. Of lieverhet wilde er mee ten strijde trekken. Teekeningen waren ervan gemaakt, proeven had men genomen, maarde Engelschen lieten zich niet bang maken. Ze geloofden niet, dat de proeven gelukken zouden, en vergeleken De Schrik des Oceaans zoo heette de origineele sous marin met den reus, dien de bergen gebaard hadden, maar die een muis bleek te zijn. Zooals gewoonlijk met uitvindingen het geval is, slaagden de proeven uitstekend, maar deden zich practische moei lijkheden voor. Inmiddels werd er vrede gesloten. Holland kwam als overwinnaar uit den strijd, en bewees hiermee, werkelijk geen behoefte te hebben aan onderzeesche branders. De proefnemingen zijn dan ook gestaakt. Maar volgens Pastor Rist is de grond-idee van de onderzeeërs door de Hol landers aangegeven, en is de Hollander derhalve als de uitvinder van de onderzeeboot te be schouwen. Onze Lieve Vrouw van Scherpenheuvel. Dr. Felix Rutten doet in de Maasbode het vol gende verhaal «Het is een legende. U moet het dus maar niet gelooven, want ik geloof het ook nog niet, zoolang er geen officieele bevestiging is. Ik zeg daarom, dat ik u een legende vertellen ga. Ik heb ze eveneens gehoord, van een vrouw gehoord, op straat. En ik druk er op, dat ik ze niet verzonnen heb, al ware ik er zelf graag de vinder van ge weest. Maar ik heb ze niet gevonden. Ik vertel dus, zooals ik vertellen hoorde. Vroeger hadden de menschen ook zulke verhalen lees de middel eeuwsche exempels maar. En we bewonderen die, Zoo kan ik evenzeer bewonderen wat een naief gemoed thans nog fantaseeren kan, en ik sta er verbaasd over, dat er nog zooveel mooie fantasie onder de simple menschen is. »Zoo hoort dan «De Pruisen trokken Scherpenheuvel binnen. En zij trokken regelrecht op naar de kerk, Maria's heiligdom. «Opent de deur" geboden ze. Maar de menschen, die er waren, stonden bevend rondom. «Opent ze". De menschen dorsten niet. Toen gin gen er de soldaten aan staan, en stieten tegen de kerkpoort met hun geweerkolven. Maar de deuren waren gegrendeld en schenen versterkt van binnen. Zij gaven niet toe. Nu werd de hoofdman wit van woede en beval, dat ze open gebeukt moest wor den. Maar onmogelijk. «Goed, zei hij. zet er de kanonnen voor en schiet ze tot gruis." «En de kanonnen werden gericht. Maar op het zelfde oogenblik werden de deuren van binnen geopend en begonnen langzaam te wijken. Doch daar binnen was geen hand, die ze bewegen kon. De hoofdman ging er binnen en vond er dan oek niemand. Toen gebood hij den soldaten er de paarden te stallen. De paarden stallen in Maria's heiligdom. En de paarden kwamen. Maar het eerste paard, dat er de hoeven op den drempel zette, viel morsdood voor de kerk neer. «En de hoofdman werd beangst. Hij stond een oogenblik te weifelen. Dan commandeerde hij «terug". En de Pruisen vertrokken. Maar zonder dat één koord bewoog, luidden zachtjes, hee| zachtjes aan, al de klokken van Scherpenheuvel." Een optimist. De »N. Gazet" schrijft Eenige dagen geleden zaten drie Brusselaars in een schoon koffiehuis nabij de Beurs. Naast hen zaten drie Duitsche officieren, die pas hun middagmaal genomen hadden en een koffie ge- gebruikten. Opeens riep een der Brusselaars met luide stem »Maar zie nu toch eens al die men schen, die daar lachend voor bij wandelen 1 Men zou waarachtig niet zeggen, dat wij in tijd van oorlog zijn 1Een der Duitsche officieren nam hierop onmiddellijk het woord en zei het volgen de «Ik kom precies dezelfde opmerking aan mijn kameraad te maken. Men werkt niet meer te Brussel en iedereen is op wandel I" i «Maar mijnheer, wedervoer het ketje, dat ge roepen had. Dat is heel goed te begrijpen. De Brusselaar bevindt zich nu in denzelfden toestand als iemand, die een tante verloren heeft, waarvan hij moet erven. Hij werkt niet meer, in het voor uitzicht van de centen, die hij moet trekken." sik versta uw vergelijking niet", antwoordde de Duitscher. sNeen vroeg de BrusselaarDat is niet mogelijk I De tante, die wij binnenkort hopen te begraven is de Duitsche natie en wij werken niet meer in afwachting, dat wij de zware oorlogs schatting ontvangen, die zij zal moeten betalen. De olficier zei geen woord meer, lachte eens en dacht wellicht, gij hebt misschien gelijk. Een oud versje. Men zendt ons het volgende versje dat in Napoleons tijd hier werd gedicht. Volgens de overlevering zou Napoleon zich in dien geest over de Nederlanders hebben uitgelaten Gij kent het kaasvolk niet I Gij kunt u niet begrijpen, Hoe deftig, stil, bedaard Zij met hun lange pijpen In 't hoekje aan den haard De kat zien uit den boom. Zij schijnen wel wat traag, Besluiteloos en loom, Maar 'k zeg het u nog eens, Gij kent ze niet mijn heeren Met dat bedaarde volk Is gansch geen gek te scheren. Gaan ze eenmaal aan den gang 1 Leggen ze eens hun pijpen neer Dan gaan zij on verzaagd Den duivel zelfs te keer, Dan ziet men hen, hun goed, hun bloed, [hun leven, Voor vrijheid en onafhankelijkheid ten offer [geven. («Delftsche Crt.".) De Directie bericht hiermede dat de coupon No. 1 vanaf 1 October 1914 betaalbaar is ten kantore der Bank, Lange Haven 103, alsmede bij H.H. Correspondenten. De Directie G. W. VAN BERGEN WALRAVEN. Gevestigd sedert 1894. Inrichten, bijwerken, in orde brengen, eontroleeren en geregeld bijhonden van wlninistriitiëii van welken aard ook. - Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handeisrekenen en Handelsrecht. irnnt Bk Te bevragen ten kantore van den Makelaar P! Safe-Deposit. r n J J Spaarbank Schiedam. SAFE-DEPOSIT Incasso-Bank. H.J.W0UTERL00D&C?.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6