Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een bericht uit Parijs zegt nog, Jat een groep vluchtelingen, die uit Elzas-Lotharingen terugkeer den, de tijding brachten, dat de Duit-.tbers bij den aanval op Verdun 2000 dooden en 15 000 gewon den hadden. Eene herinnering. Nu de Duitschers de Belgen met allerlei be schuldigingen overladen, acht de „Nederlander" het niet ongepast te herinneren aan de volgende proclamatie, die vorst Blücher, de opperbevelheb ber van liet, Pruisische leger, op 24 Juni 1815, kort, na den slag bij Waterloo en vóórdat hij België verliet om Frankrijk binnen te vallen, op de muren van Namen deed aanplakken „Ten allen tijde hebben de Belgen getoond een dapper, edelmoedig en kloek volk te zijn. Zij hebben dien schitterenden naam opgehouden, vooral in den slag bij Waterloo, waar zij met zóóveel onversaagdheid hebben gesfreuen, dat zij' de verbonden legers hebben verbaasd Be her innering1 aan hunnen ontom haren moed zal niet uit de gedachtenis van onze krijgslieden verdwijt nei1Wij hebben gelegenheid gehad uw deug den te waarde-eren. Gij zijt een braaf, eeilijK en euel volkl" kleine zeemogendheden, want zij zijn in staat e' e aanmerkelijk aantal van deze niet c!ure, ge duchte zeewapenen aan te schaffen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. B u m-du m bij de Russen. Ook de Russen worden nu beschuldigd dum dum kogels te gebruiken. Volgens een bericht van het Veensch corr.-bureau waren onder de dooT de Russische troepen op het slagveld van Iuasnk achtergelaten geweerpatronen ook kogels. Waarvan ne harde mantel aan de spits een loa der kern vrijlaat. Het ministerie van buitenland- sche zaken heeft deze schending' van do derde 'Haagsehe declaratie van 1899 aan de regeeringen der verhonden en neutrale mogendheden Lek md gemaakt, met de hijvoeging;, dat het opperbevel van het Leger er niet aan denkt represaille maat regelen (e nemen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik woonden gister-morgen de godsdienstoefening bij in het soldatenkamp onder de gemeente Loos duinen. ENGELAND. De gezonken kruisers. - De Britsche admiraliteit publiceert de volgende verklaring over het zinken van de drie kruisers in de Noordzee. Dit feit zal een geweldige verandering brengen in de gedragslijn, tot nu door de Britsche oorlogs schepen gevolgd, bij de redding van overlevenden van zinkende schepen. Het zinken van de »Aboukir" is alleen een toeval geweest tijdens een onderzoekingstocht, maar de «Hogue" en de «Cressy" zijn gezonken, omdat ze gestopt hebben om menschen te redden. Het natuurlijk gevoel van menschelijkheid in dit geval getoond heeft aldus tot zware verliezen ge leid, welke voorkomen zouden zijn geweest, wan neer men zich strikt had gehouden aan krijgs kundige overwegingen. Deze vergissing is te vergeven onder de omstan digheden van de moderne oorlogvoering, maar de admiraliteit verklaart, dat het noodzakelijk is voor de toekomst deze gedragslijn voor Britsche oor logsschepen vast te stellen wanneer een schip averij krijgt door een mijn of bloot staat aan een onderzeeschen aanval, moet het ontredderde schip op zijn eigen hulpmiddelen zijn aangewezen, ten minste als het groote oorlogsbodems betreft. Geen daad van menschlievendheid, 't zij voor vriend of vijand, mag de voorzorgen die in den oorlog geboden zijn, uit het oog doen verliezen en geen maatregelen van redding mogen worden genomen, als ze den militairen toestand kunnen scliaden. De kleine oorlogsbodems moeten echter zoo spoedig mogelijk worden opgeroepen om be schadigde schepen te hulp te komen. De verklaring zegt voorts dat het verlies van bijna zestig officieren en 1400 man niet zoo'n verbittering zou hebben gewekt, als het veroor zaakt ware uoor kanonvuur in een open gevecht maar het is buitengewoon te betreuren onder deze omstandigheden. Otscuoon de opwinding van het gevecht bij den ondergang der drie kruisers geheel ontbrak, is voorbeeldige tucht en een verblijdende moed en zelfopoffering geloond door de geheele bemanning. De omgekomenen zijn evengoed ten bate van en voor den roem van Engeland gestorven, als wanneer ze gesneuveld waren in een slag. Afgezien van het verlies der manschappen, is het verlies der kruisers van weinig beteekenis voor de vloot, daar zij behoorden tot de reeds verouderde schepen. Volgens rapporten der overlevende officieren is op de kruiser «Cressy" de periscope van een duik boot op 300 yards afstand gezien. De «Cressy'' opende er het vuur op en stoomde er met volle kiacht op af. Daarna zwenkte de «Cressy" om de schipbreukelingen van de «Aboukir" en de «Hogue" te hulp te komen. Toen werd een andere pei escoop gezien van een duikboot, die op onge veer öOu yards afstand een torpedo afschoot, waarvan het spoor duidelijk waarneembaar was. Deze trof de «Cressy" aan stuurboord. Een tweede torpedo miste, maar een derde raakte de machi nekamer. De «Aboukir" is gezonken 35 minuten, de «Hogue" vijf minuten, de «Cressy" 45 minuten nadat zij getroffen waren. De «Hogue" is tweemaal geraakt in 20 seconden. De admiraliteit brengt warme hulde aan de Nederlandsche schepen «Flora" en «Titan", waarop de Eogelsche schipbreukelingen zeer hartelijk zijn ontvangen, gevoed en gekleed. Onderzeeërs. Naar aanleiding van het torpedeeren van drie Engelsehe kruisers schrijft een Noorseh admiraal in „MorgenJadet" De Engelsehe taktiek van het blokkeert;a van Noord- en Oostzee is ten ooode opgeschreven, nu een Duitsche duikboot, met 20 koppen bemand, door de gteheele Engelsehe wachtketen hetia, ruim 200 •zeemijlen van haar basis naar Let Kanaal, het sedert eeuwen door Engeland beleersohtq gebied, is 'kunnen sluipen. Dat de drie- kruisers v at oud waren doet er niet toe. Wat hun giste ren is gebeurd, kan morgen de heele Engelsehe a clle-zeevloot gebeuren. Noord- en Oostzee zijn niet langer in het bezit van Engelsehe blokkee rt nde pantsermoinsters. Een nieuwe tijd met een nieuwe methode begint veelbeteekenend voor de Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Zevende verantwoording van den penning meester Het totaal van de tot dusverre bij het Comité ingekomen giften bedraagt nu f57.785.10 frs. 2918.90£ en M. 98.13. „De Batavier YI". Het aangehouden Nederlandsche stoomschip «Batavier VIvan Bilbao naar Rotterdam, is gisteren te Middlesbro aangekomen om aldaar la ding te lossen. De heer E. v. d. Kun werd 19 November 1853 te Rotterdam geboren. De overledene genoot zijn opleiding op de R. K. gymnasia te Katwyk a d Ryn en te Rolduc, waarna hij van 1874-86 aan een handelsonder neming te Rotterdam deelnam. Sedert te 's Gra. venhage teruggekeerd, werd hij in December 1892 tot lid van de Tweede Kamer gekozen vooj district Zevenbergen, welken zetel hij onafgebroken tot September 1905 mocht behouden. Hoofdzake lijk bewoog de heer v. d. Kun zich op het ge bied van ffnanciën en belastingen. Om gezond heidsredenen stelde de heer v. d. Kun zich in 1905 niet meer beschjkbaar voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. In 1910 werd hij door de Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen tot lid van de Eerste Kamer- Men seint ons uit Den Haag De heeren Reimers en Verhulst, de beide offi cieren die in Albanië eenigen tijd in gevangen schap hebben doorgebracht, zijn in ons land teruggekeerd. Zij hebben zich hedenmorgen aan het departement van oorlog aangemeld. B. K. Onderwijs. Het verblydend verschijnsel, dat de bevolking van onze R. K. scholen gestadig toeneemt, is ook thans weer duidelijk merkbaar. Terwyl in het vorige jaar het getal der leerlingen op onze lagere scholen 195065 bedroeg, is dit getal, blijkens op gave in het pas verschenen «Jaarboek van het R. K. Onderwijs" in dit jaar gestegen tot 198046 leerlingen. Een vooruitgangdus van 2981 leerlingen. In het volgende jaar, mogen wij stellig aannemen, is de bevolking onzer scholen tot over de twee maal honderdduizend leerlingen geklommen. Het getal der R. K. scholen in ons vaderland klom van 976 in het vorige jaar tot 1005 in dit jaar terwijl in het geheel aan 873 personen geidelijken steun verleend werd. „De Gelria". Uit Falmouth is te Amsterdam bericht ontvan gen, dat het stoomschip «Gelria" van den Kon. HollandschenLIoyd,opreis van Buenos Ayres naar Amsterdam te Falmouth opgebracht, zonder lossen zal mogen vertrekken. De «Gelria wordt Dinsdag te Amsterdam ver wacht. Scheepvaart. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 64 schepen (30 Neder landsche, 20 Eogelsche, 7 Zweedscha, 6 Noordsche en 1 Belgisch), waarvan 1 proefstoomer. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 62, voor Poorters- haven 1 en voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1913 kwamen binnen 223 schepen, waarvan 3 zeilschepen, 3 zeelichters 4 vreemde sleepbooten, 1 proefstoomer, 1 stoom' hopper, 1 bergingsvaartuig, 4 marinevaartuigen, en waaronder ook 5 stoomschepen, die aan de VondeliDgenplaat hebben hebben gebunkerd. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 199, yoor Papendrecht 2, voor Schiedam 1, voor Vlaar- dingen 5, voor Maassluis 2, voor Poortershaven 2 en voor Hoek van Holland 7. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen Netto R. ton N. Waterweg 1914 7355 9.047,735 1913 8515 10,349^592 Rotterdam 1914 6758 8.525,278 1913 7811 9,714,104 (N. R. Ct.) Aangehouden goederen. Op verzoek en in overleg met den minister van buitenlandsche zaken heeft zich een «comité voor aangehouden exportgoederen" gevormd, met het doel de belangen te centraliseeren der Nederland sche handelshuizen, welke goederen uit Europee- sche havens naar Azië en Australië verscheept hebben met koopvaardijschepen onder vreemde vlag, die sedert door een oorlogvoerende mogend heid zijn aangehouden of buitgemaakt- Belanghebbenden worden uitgenoodigd zich met dit comité in verbinding te stellen, waarna in samenwerking met het departement van buiten landsche zaken de noodige maatregelen tot be hartiging hunner belangen zullen worden ee troffen. Het bovenstaande geldt eveneens voor die be langhebbenden ten behoeve van wie reeds op hun aavrage bij het departement van buitenlandsche zaken ot rechtstreeks bij Nederlandsche diploma tieke of consulaire ambtenaren stappen gedaan zijn. Het comité is samengesteld als volgt: E. D. van Walree (directeur van de Nederlandsche Han delmaatschappij, Amsterdam), E. W. Scholten (lid der Arena Geo Wehry Sc Co., Amsterdam), Henry AHymans, (directeur der Maatschappij voor uitvoer-en commissiehandel, Amsterdam), A. Tigler Wybrandi (waarnemend directeur der Internationale Grediet- en Handelsvereeniging «Rotterdam", Rotterdam), mr. E. S. Orobio de Castro Jr. (lid de firma E. S. Orobio de Castro en Zoon, Amsterdam, mr. D. W. Stibbe (advocaat en procureur, Amsterdam). Alle bescheiden stukken moeten worden inge zonden aan laatgenoemde, adres: Damrak 88, Amsterdam. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 28 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.6 te Munchen. Laagste barometerstand 733.0 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige later tijdelyken afnemende noord weste lijken tot zuidwestelijken wind, meest zwaar be wolkt, waarschynlyk regenbuien; aanvankelijk koeler. Zilveren Professiefeest. Op uibdrwckelijk verlangen van den jubilaris is het zilveren professiefeest van Pastoer J. M. Lan gewen, gisteren alleen kerkelijk gevierd. Om 10 uur droeg de eervv. «ubilaris een plech tige 11. Mis van dankzegging op geassisteerd d,o,or den Eerw. Pater Rijken als diaken on den Eerw. Pater Uy terwaal, als subdiaken, terwyl de Eerw. Pater v. d. San de als ceremoniarius fungeerde. Onder leiding van den heer Timmerbaas zong het zangkoor op verdienstelijke wijze de vier stemmige missa in honorem saneti Francisci Xa- verii van Fr. Witt, het Tantum Erga van Homner- lage Grete. De plechtigheid went besloten met de Laudate van Ruigeok. Het altaar prijkte in eea keurige versiering! van groen en bloemen. Be Jubilaris werd in den middag1 gecomplimen teerd door den Hoogeer w. heer Deiten en de geestelijkheid van Schiedam De heer A. C. A. N.vlet sprak' namens den Bijzonderen Raad van de Vereeniging v. d H. Vincentius a Paulo, de heer Zoetmulder na mens het kerkbestuur. Nog werd de jubilaris gecomplimenteerd na mens de Willibrordus-vereeniging, in welks be stuur de jubilaris zitting heeft. Vele parochianen en stadgenoot >n, wij merkten om. op den edelachtb. heer Burgemeester, Hon- nerlage Grete en echtgenoot©, benutten ueze gele genheid om Pastoor Langewen hun hulde te be tuigen. Moge het Pastoor Langewen gegeven zijn nog vele jaren in onze stad werkzaam te zijn en moge hij, in minder ongunstige omstandigheden zijn gouden Priesterfeest in ons midden vieren. Brand. Zaterdagnacht omstreeks kwart over 12 werd de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand op de terreinen van de glasfabriek »Uto" van de firma H. Jansen aan de Noordvestsingel Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in de machinekamer. Fel sloegen de vlammen uit het dak. Omstreeks een uur scheen het of het geheele complex gebouwen kistenmakerij en dis tilleerderij in vlammeD zou opgaan. De brandweer onder leiding van commandant Krijger was spoedig ter plaatse en bestreed krachtig het vuur met twee stoomspuiten en twee slangen op de waterleiding. I)e Burgemeester was intusschen op het terrein van den brand verschenen, eveneens de Commis saris van politie en de directeur van de gasfabriek Door het tactvol optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot het machinegebouw. Om twee uur was het gevaar voor de belendende perceelen geweken, om half drie rukten de stoom spuiten weer in. Met twee slangen op de waterleiding werd nog gewerkt tot vier uur. Het dak van de machinekamer is ingestort en ook de muren hebben veel geleden. De andere gebouwen hebben niets geleden, zoodat de glasblazers, die vandaag weer aan het werk zouden gaan, naar ons men verzekerde morgen met het werk kunnen beginnen. E. A. M. van der Kun. *j* Zondagmiddag is het Eerste Kamerlid voor Zuid-Holland, de heer E. van der Kun, te 's Gra- venhage, overleden. Steuncomité. Wij vestigen nog eens de aandacht van onze lezers op de scbaalcollecte die morgen (Dinsdag) door de leden van het Steun-Comité langs de huizen zal worden gehouden. Erkend moet worden dat reeds veel door vrij willige bijdrage is samengebracht, doch nog zeer velen zullen ongetwijfeld het hunne willen doen, om den reeds thans hooggestegen nood te enigen, en in de toekomst te kunnen blijven lenigen. Laat deze algemeene steundag nu eens een be wijs te meer zijn voor de bekende milddadigheid van Schiedam's ingezetenen. Laat de opbrengst aller verwachtingen over treffen dan kan het Steuncomité in aller naam zijne moeilijke doch schoone taak weder geruimen tjjë blijven voortzetten. ArbeidsbeursSteuncomité* Het aantal ingeschreven werkeloozen bedroeg in de week ven 21 tot 26 September 101; 4 per sonen werden voor langer of korter tijd geplaatst, Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vergadering van Vrijdag 25 September. Voorzitter de heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der twee vorige vergaderingen wer den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten om twee vaste commissiën samen te stellen, n.l. één voor post, telegraaf en telefoon en één voor de middelen van verkeer. Tot leden der eerste commissie werden benoemd de heeren Th. G. van der Burg, D. Ris EHzn., A. H. M. Melchers en A. A. J. Wittkampf, tot leden der tweede de heeren A. Cool Mzm, D. L. Ingelse, H. J. Jansen, A. van der Vlies ten S. C. Waalwijk van Doorn' (1874). Er was o.a. ingekomen een schrijven van de firma M. van Emden alhier, waarin er op gewe zen werd, dat in de laatste jaren door de ver schillende Spoorwegmaatschappijen de staangelden bij de lossing en lading van aangekomen, resp. te verlaten wagons beduidend zijn verhoogd, al thans de tijd, welke voor lossen en laden werd beschikbaar gesteld, aanmerkelijk is ingekort; dat, hoezeer dit op zich zelf reeds zeer belemmerend voor de verladers werkt, hier in de laatste tijden een factor bij komt, n.l. dat allengs de sluiting op den Zaterdagmiddag bij verschillende bedrij ven meer en meer is ingevoerddat door de Spoorwegmaatschappijen met deze instelling geen rekeniDg is gehouden, waar zich het feit voordoet, dat wagons, welke op Zaterdag aankomen, dien dag niet meer in lossing komen en daardoor in hooge mate met staangeld worden belastdat dit in het bijzonder aangroeid tot een misstand bij die wagons, welke onder Rykssluiting aankomen en waarvan de douaneformaliteiten slechts in den namiddag kunnen plaats vinden, waardoor het onvermijdelijk is, dat men in de termen van staan geld valt, en dat; waar de sluiting op den Zater dagmiddag nagenoeg allerwegen met sympthie wordt begroet, het haar wenschelijk voorkomt, dat de bepalingen der Spoorwegmaatschappijen in' overeenstemming worden gebracht met tijdsom standigheden. TeVens werd in die missieve door genoemde firma tot de Kamer het verzoek gericht om in de door haar gewenschte richting bij de Spoorwegmaatschappijen haren invloed aan te wen den. De Kamer beloot.hierop te antwoorden, dat zij by missieve van 21 Novemder 1912 tot den Raad van Administratie der H.IJ.S.M. het verzoek richtte verlenging toe te staan van den bij reglement vastgestelden lostijd, en daarop van dien Raad bericht ontving, dat hij geen aanleiding kon vin den om een langeren termijn voor het lossen van wagons toe te staan, en dat zij geen termen aan wezig achtte om met het oog op den vrijen Zater dagmiddag tot de H. IJ. S. M. opnieuw een der gelijk verzoek te richten, daar deze moeilijkheid naar hare meening door een overeenkomst tusschen den werkgever en diens arbeiders moet opgelost worden. Voorts werd besloten, de firma van Emden er op te wijzen, dat de Kamer bij schrij ven van 8 Mei 1913 den heer inspecteur der invoerrechten en accijnzen alhier er opmerkzaam opmaakte, dat zij het wenschelijk zou vinden» indien er geregeld vanaf 's morgens 9 uur een ambtenaar aan het station aanwezig was voor het inklaren van goederen, en dat de inspecteur daarop bij een missive van 10 Juni 1913, welker inhoud werd opgenomen in het verslag van de vergade ring der Kamer van 22 Augustus 1913, dat In de Schiedamsche en de Nieuwe Schiedamsche Cou rant werd geplaatst, aan de Kamer mededeelde, dat hij zoodanige maatregelen zou nemen, dat gedurende de maanden November, December Januari en Februari in het vervolg overeenkom stig haar verlangen zou worden gehandelddat hij, om ook overigens zooveel mogelyk aan hare wenschen tegemoet te komen, aan de betrokken ambtenaren opdracht had gegeven om mede ge durende de overige maanden den handel zooveel mogelijk ter wille te zijn en ook in den voor middag visitatiön en verificatiën te verrichten,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2