Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f (I I oU119 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. GratisOngevallenverzekering 37ste Jaargang. Dinsdag; 29 September 1914 No. 11040 fi n n Teriïes P p n byveriie8 p A r op de polis Yermelde voorwaarden, oYereenioinstig Officieek berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEüILLETO Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de by verlies van een hand, voet of oog Hollandscho Algemeens I y U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam, by verlies van eiken ande» ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten no. 6 dezer gemeente, over het dienstjaar 1914/15, belastingjaar 1913/14 door den Deer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 26en September 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat Deden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29sten September 1914. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Belasting op liet houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de in vordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 3de lijst, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 4044, vauai heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secretarie (afdeeling financi en) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijd stip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden in gebracht; zullende op later ingebrachte bezwaren gen verandering van aan-lag worden verleend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V„ SICKENGA. De strijd wordt voortgezet luidt het in alle communiqués. Wat zal de uitslag zijn van dezen reuzenstrijd De beide legermachten zijn zoo sterk, dat geen enkele der aanvallen succes heeft. De Duitschers bezetten een der forten ten zuiden van Verun. Aan den rechtervleugel moes ten zij daarentegen wijken. De geallieerden trach ten nog steeds den rechtervleugel te omsingelen. Deze manoeuvre, die tot op heden niet geslaagd is heeft telkens een uitbreiding van de gevechts linie ten gevolge. Voortdurend hebben hevige gevechten plaats, GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 117) Rosa stond aan den voet van den eik en be klom de ladder. Bleek, met gesloten tanden, sneed zy in drie maal het touw door, alvorens de bandiet den tijd had gehad maatregelen te nemen en zich aan hen boom vast te klampen. Hij liet een ijselijken vloek toen hij gewaar Werd dat hij viel. Zijne armen poogden vruchte- !°os zich vast te haken, want zijn lichaam rolde ln den afgrond en werd er bij verbrijzeld. Hy had zelfs geene stuiptrekking en was nog Slechts een lijk. En van de ladder waarop zij stond had Rosa Vo? afgrijzen om hetgeen zij had gedaan hem zien "hmelen in de ruimte, zij had zijn akelig bebloed gezicht zich zien scheuren tegen den muur der r°ts en zijne ledematen zich inkrimpen aan eiken steen die ze verbrijzelde. En het kind, aldus over dezen boom gebogen, e hand rond het snoeimes geklemd, bleek als eae doode, was zelve verschrikkelijk om te zien. die duizenden en duizenden menschenlevens kos ten zonder dat er verandering komt in de stel ling der partijen. In België hebben ook weer gevechten plaats gehad. Zooals gisteren uit de telegrammen te zien was, werden de Duitschers bij Oordegem 15K.M. teruggedreven. Zondagmorgen hebben de Duitschers het bom bardement op Mechelen hervat. Aalst werd even eens gebombardeerd. Nadat zij versterkingen uit Brussel hadden ontvangen trachtten de Duitschers drie bruggen over de Donder te nemen, doch de Belgen sloegen hen terug met mitrailleuses. Daarna bombardeerden de Duitschers de stad Aalst. Op het station viel een regen van granaten. Twee fabrieken en hospitaal geraakten in brand. Gedurende de Mis vlogen twee granaten in de St. Maartenskerk. Een paniek ontstond. De bevol king nam verschrikt de vlucht. Na een hevig gevecht drongen de Belgen de Duitschers tot Assche terug. Van het Oostel ij k gevechtsterrein. De correspondent van de »Vossische Zeitung" schrijft over den slag bij Lyck Toen de beslissing op de gevechtslinie Allenburg Gerdauen—Angerburg gevallen was en de groote ombuiging naar rechts van ons leger volgde om de terugtrekkende Russen in den dank te vallen, kreeg de divisie van Von der Goltz de opdracht, een inval der Russen over de smalle landstrooken tusschen de meren bij Lyck te voor komen. De Russen rukten van Nauendorf op en trachtten een aanval van uit de bosschen opdien landtong te doen. Terwijl de regen in stroomen neerviel begon in den namiddag de aanval. Onze troepen benutten den nacht, om zich te verschan sen, doch konden tenslotte de loopgraven toch niet in gebruik nemen, daar ze vol water stonden. Vanaf den volgenden morgen half vijf openden onze kanonnen zulk een hevig vuur, dat de rand van het Neudorferbosch op sommige plaatsen als afgemaaid op den grond ligt. Toch slagen afdee- lingen van het 3e Siberische legercorps er in dank zij den mist tot op 200 meter tot op onze stellingen op te rukken. Intusschen had generaal van der Goltz, die een omtrekkende beweging der Russen vanuit Bartcosen voorzag aan de tweede brigade de dekking opgedragen van den westelij ken landtoDg. Deze brigade werd echter dooreen Russischen aanval noordoostelijk van Lyck bezig gehouden, waarop generaal von der Goltz nog°7 compagniën reserve naar Bartessen dirigeerde^en naar Loetwen liet telefoneeren om vandaar alle beschikbare troepen onmiddellijk per spoor naar Schwedlisken te zenden ter dekking van zijn rechtervleugel. Nog in den loop van dit gesprek werd de telefoonleidiDg door de Russen afgesne den, zoodat men in den beginne niet weten kon of de order goed begrepen was. De reserve kwam in den beginne goed voorwaarts tusschen de Ga- nowo en de meeren van Lyck, toen ze echter het bosch verlieten, werden ze met zulk een vernie_ tigend vuur van verdekt opgestelde machinege weren ontvangen, dat aan een verder oprukken niet te denken viel. Zoodoende was Lyck in het zuiden, noordoosten en westen van een overmach- t.igen vijand omsingeld. De inwoners vermoedden niet het minste gevaar, waarin ze zich bevonden. Terwijl de Generale staf op den vleugel aan den oever stond en de Russische granaten aan haar voeten in het meer, waar velen neerkletsten, wandelde daarachter een argeloos en een talrijk publiek heen en weer, dat uit de vroolijke gezichten der officieren meende te mogen opma ken, dat de zaak er schitterend voorstond. De aanval werd tot den namiddag van den tweeden dag in het westen opgehouden, dank zij vooral het vuren onzer landweerartillerie. Eindelijk om drie uur in den namiddag begon er een locomo tief te rangeeren. Loetsen had dus de opdracht toch begrepen De commandant had van de be zetting bijeengehaald wat maar te krijgen was en nu rolden de treinen aan en uit de wagons ging het met den looppas direct in het gevecht. Tot een uur 's nachts kwamen de troepen aan. Den geheelen nacht werd en door de onzen gegraven en verschanst en toen de dag aanbrak was er geen Rus meer te zien. BELGIë. Zij wierp het snoeimes aan den voet van den eik, daalde van de ladder en vluchtte, het hoofd niet durvende omwenden, het lichaam recht als aangedreven door eene veer, de armen uitgestrekt langs hare rokken. Zij dwaalde tot 's avonds in het bosch, ont moette vervolgens eenen weg dien zij eenigen tijd volgde 't is daar dat zij Jeroom, Chaffert en Jozef tegenkwam, die weerkeerden omdat zij dachten dat zij zich reeds naar de Cendrière had begeven. Een uur later waren zij in het dorp waar Ma ria en Siméonne zich in een doodelijken angst bevonden. Sedert drie dagen gedurende welke de kleine niet meer verscheen, dachten zij haar voor altoos verloren. Rosa was zeer verzwakt. Deze dagen van verschrikkelijk lijden en aDgst gaven haar de koorts welke nog heviger werd ter oorzake harer smarten voortkomend van hare brandwonden. Daar er sedert het vertrek van Madelor geen dokter meer in het dorp was, daar er evenmin een was te Monthermé, moest Jeroom naar Char- leville gaan, en het was dokter Pierre le Bailly dien hij meebracht om Rosa te verzorgen. Ofschoon de toestand van het kind zeer ge vaarlijk was, kon de dokter er al zijnen tijd niet aan besteden. Hij bleef sleehts een enkelen avond, belovend van alle dageu terug te komen. Een onzer grenscorrespondenten schrijftDe Belgische bezetting uit Moll is gistermiddag door de Duitsche troepen verdreven en naar Turnhout gevlucht. Hedennacht hebben de Belgen ^tevergeefs be proefd het verloren terrein te herwinnen. Ver schillende Belgen werden gekwetst. De verliezen der Duitschers zijn niet bekend. Gisternamiddag hebben de Duitschers het dorp Meerhout in brand gestoken. De bewoners uit den omtrek vluchtten allen naar Turnhout waar groote opwinding heerscht. In Turnhout mag met het oog op het bezoek van Duitsche luchtschepen na 8 uur geen licht meer branden. De gevecluen in België. De correspondent van het Persbureau Va?. Dïas, welke zich aan de zijde van het Belgische leger bevindt, seint: /omlag hebben de Duitschers bij herhaling gepoogd de overgang van de Schelde bij1 Ter- mionde in hun macht te krijgen met het dioel, hun legér naar de andere zijde van de rivier te kunnen brengen, teneinde op' deze wijze Antwer pen beter te kunnen aanpakken. Gedurende d© laatste twee dagten hebben he vige gevechten plaats gevonden tusschen een groo te Duitsche strijdmacht, welke opereerde van uit versterkte posities en noordwesten van Brussel en een zeer belangrijke strijdmacht, welke van Antwerpen uit opereerde, met het doel de Duit sche aanvallen tegten te houden. Gisteren vooral was de strijd zeer hevig1. Te Oodighem ten zuiden van Temronde en Lebbeke, hetwelk ten zuidoos ten ligt op den hoofdweg naar Brussel. De Belgen met hun buitenge wonen moed deden een woedenden aanval op de Duitschers. Er ontstond een hevig artilleriegevecht, terwijl de Belgische infanterie hevig' uitviel. Tijdens de actie bij Opdi- En inderdaad, hij kwam terug. Rosa had veer tien dagen noodig alvorens hersteld te wezen. Door een wonder toeval, werd haar rechterpols door -de brandwonden zoo zeer niet aangetast en ook niet zoo diep, als de linkerpols. Dokter le Bailly kon hem dus genezen. Maar de linkerhand bleef gevoelloos en de ver stijfde vingeren bewogen zich moeilijk.- VII. Wij komen aan de ontknooping van ons drama. Sedert den dood van Piéqueur, door Rosa gedood zijn er twee jaren verloopen. De herinnering aan Madelor, ofschoon min smartelijk, leeft nog altijd voort in het hart van Maria. De jonge vrouw had al spoedig de hoop ver loren welke de laatste woorden van Jeroom, te St. Quentin, haar hadden doen ,opvatten. Inder daad, hoe zou men nog kunnen denken dat de dokter niet dood was Was de brief van den Duitscher Fechter niet daar om allen twijfel weg te nemen, alhoewel hij geene volkomene zeker heid gaf De vurige liefde van Jeroom had de smarten zijner jonge vrouw verzacht. Het was eene liefde, vol eerbied en opoffering welke Maria met eene aanhoudende bezorgheid Omringde, welke waakte over hare verlangens. Langzamerhand droogden hare tranen opin dien zij voortging met aan baren vader te denken, was het omdat zij in zich zelve zeide dat de ziel ghem vuurde de Belgische artillerie hevig ,op de Duitschers. De Duitschers stortten over de Belgische stel lingen hierop een regen van bommen en granaten. Zoodoende geraakten de huizen van Oodighem in brand, daar zij in deze stellingen lagen. De Belgische posities bleken len slotte onhoud baar en de Belgen weraen gedwongen uit hunne posities terug' te trekken. In goede orae trokken zij terug, steeds vechtende. Op een kritiek oogen- blik liet de Belgische comma nuant den terugtocht stoppen en deed een krachtigen tegenaanval langs den weg' naar Oodighem. Hij viel de Duitsche artillerie en infanterie aan op een ©ogenblik, dat zij praktisch uitgeput waren. Zij weken terug en herstelden zich eerst vender op. Zoowel hier als op andere deelen van het 0|Orlogsteirein brachten de Belgische ka nonnen hevige verliezen aan de Duitscher..- toe. Inmiddels werd de Belgische com mand an f van den linkerkant aangevallen door een Duitsche strijdmacht, welke van Lebbeke was gekomen op weg naar Brussel. De druk op de Belgische linie was zoo sterk, dat de verdedigers ten slotte teruggedreven werden naar Ter'monte, alwaar zij in staat bleken den Duitschen tegenaanval tot staan te brengen, In hunne loopgraven teruggekeerd, deden zij een moordend vuur op de Duitsche troepen losbresen uit hunne kanonnen en machinegeweren. Toen de Duitscheis ©enig' teeken van weifelen gaven, sprongen de Belgen weder uit hun loop graven en drongen den vijand terug. Een beslissing is niet gevallen. Mechelen opnieuw gebombardeerd1 Een der oorlogscorrespondenten van het Pers bureau asdias beeft het bombardement van Mechelen medegemaakt en seint Ik kom zooeven van Mechelen terug. Thans is de stad voor de derde maal gebombardeerd. De stad is open en zonder de minste verdediging. Zondagmorgen te 8£ uur verlieten de burgers de kerk, toen een granaat te midden van een groep kerkgangers viel. Verscheidene personen werden gedood. Een onbeschrijfelijke paniek maakt zich van de menschen meester. De meesten vluchtten in de nabijzijnde huizen. Ik zocht met vele tien tallen een goed heenkomen in een café. Een oogenblik later viel een granaat in het café en verwondde verscbeidenen. Toen volgde een regen van kogels en granaten, wel vijftig in het uur. Een der eersten was op het station om ongeveer 8 uur gevallen, andere op het stations plein en omliggende straten. Het vuur deelde zich mede aan het station, de kazerne der lan ders, een timmerfabriek, het hospitaal der arme zustei's, de nationale fabriek voor postzegels en verscheidene particuliere huizen. Het was ondoen lijk een wandeling door de stad te doenoveral lag het vol doodtn en gewonden. De forten Waelhem en Wavre beantwoordden het bombardement krachtdadig, tot den avond. De St. Romboutskerk is thans volkomen ver woest, de toren is ernstig beschadigd. van haar vader aan hare zijde moest wezen, zoo als de laatste brief van Madelor het haar had beloofd, dat God voorzeker medelijden had ge had met de knaging zijns gewetens en met zijn lijden, en dat hij hem eene fout had vergeven welke de dokter zich gansch zijn leven ais eene misdaad had aangerekend. Op de pachthoeve der Cendrière, scheen ieder een de taak op zich te hebben genomen haar de uren vol doodelijken angst te doen vergeven welke haar huwelijk waren voorafgegaan. Jozef Muller had Jeroom niet verlaten. Deze had overigens, aangedrongen om hem te weer houden, en Jozef, wiens verlof geëindigd was, had de goede Katrien van Mayence doen komen, aan wier verkleefdheid de twee soldaten het te danken hadden dat zij konden vluchten. En hij had de belofte gehouden welke hij in het oogenblik van het gevaar gedaan had, hij had aan Katrien gevraagd of zjj zijne vrouw wilde wezen. Herinnert gij u wat ik u heb beloofd had de oud-korporaai haar gezegd. Katrien bad op denzelfden toon geantwoord en rood tot achter de ooren Gij hebt beloofd met mij te zullen trouwen... Welnu, ik ben gereed... Ik ook, ik ben gereed... Dan blijft er ons niets te doen over dan den maire te gaan vinden»en avant, marche". (Wordt vervolail

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1