Binnenland. ^tads- en Gewestelijk Nieuws. -4 Officieel wordt nog medegedeeld, Zaterdag een detachement Duitschers, bestaande uit een brigade infanterie, twee regimenten cavalerie en zes bat terijen, van welke twee zeer zwaar tijdens hun opmarsch van Bruzelles, Termonde naar Aalst door de Belgen werden aafigevallen. De Duitschers trokken in wanorde terug op Assche, in handen der Belgen latende talrijke gevangenen en ge wonden. Uit wraak bombardeerden de Duitschers Zondag Mechelen met kanonnen van zeer groote draagwijdten. Belangrijke krachten deden een algemeenen aanval op ons front van Maine tot Aalst. Ver schillende Duitsche aanvallen werden terugge slagen. Belgische cavalene-divisies slaagden er in den linkervleugel van de Duitschers in den rug te nemen. Het algemeen resultaat is, dat de Duit sche aanvallen mislukt zijn en dat de Belgen hun positie zonder moeue behielden. Kardinaal ALercier. Het „H. v. A." vertelt het volgende aar dige staaltje van het optreden van kardinaal Mortier in zijn zoo jammerlijk geteisterde bis schopsstad. De doorluchtige kerkvorst kwam bij1 den Zeer Eerw. heer Van Stappen, pastoor van O. L Vrouw van Hanswycfc, met het verzoek tem naar de armste huisgezinnen zpmder onderscheid van denkwijze te leiden. Nauwelijks had de ui tmuntende kerkvoogd, zich met den herder bui ten de Hanswyckpoort vertoond, of geburen lie pen in de huizen rand, roepende: ,.De Kardinaal is daar f" Talrijke groepjes vrouwen met kinderen vorm don zich op Hanswyck de Bercht, op den Diies en in de Aambeeldsiraat. Zijne Eminentie lichtte tot al dié arme lieden een troostend woora, onderhield zien met hen over den toestand van hun huisgezin en reikte ze een milde gift. Op cien Leuvenschen Steenweg: kwam eensklaps een arm vrouwtje tot oen aartsbisschop ge ioopen, hem zeggenae Mijnheer, men heeft mij gezegd, nat de kardinaal op ons gehucht zijn ronae maakt, en dat het een lange magere is. Zijt gij dat? Vvel ja, vrouwtje, zeide de ZeerEerw. heer pastoor Van Stappen, het is wel tot Zijne Emi nentie, dat gij spreekt. Wel mijnheer de kardinaal, nernam de eenvoudige vipuw, wat maakt gij ons gelukkig. Het moedertje viel op de knieën en ontving; van den primaat van België niet alleen den zegen maar ook een milde gift. Wilde treiue n". In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn van een Belgisch station achtereenvolgens acht treinen in volle vaart gejaagd op de lijnen naar Leuven. Machinisten en stokers brachten deze tremen zoover als maar mogelijk was, zetten toen alle kleppen open en sprongen eraf. Men weet nog niet welke rampen deze treinen veroorzaakt hebben, toen ze in razende vaart te recht kwamen midden in het spoorwegnet, door de Duitschers gebruikt. Zeker is, dat op verschillende plaatsen de lijnen naar Antwerpen voor langen tijd onbruikbaar zijn gemaakt. Tegelijkertijd wordt, voorzoover noodig, de loop van het kanon uit de monding vooruitgeschoven, doch vindt zulks alleen plaats in een vlakke baan. Bij snelvuurgeschut ligt de mond van het ka non precies in de scbietgleuf en vormt daarmede een draaipunt voor het nemen der verhooging (minimaalgleufafiuit). Van groote beteekenis is het verder ook, dat bij de meeste Fransche sper forten ook de voor het afslaan van eene bestorming bestemde machinegeweren en snelvuurkanonnen onder pantser staan om ze tot het laatste moment van de bestorming intact te kunnen houden en alvorens deze vuurmonden niet tot zwijgen ge bracht zijn kan ook de bestorming niet aanvangen. Het aanvallen van een sporfort bij Verdun begon dan ook met het aanleggen van beschutte stel lingen, die het aanrukken en het in actie brengen van de Duitsche zware artillerie beveiligden. Een kapitein der Duitsche artillerie schildert volgender wijs den strijd van zijn artillerie Ik had hem me dien morgen wel heelemaal anders voor gesteld, dan hij werd. Na den geheelen nacht met mijn compagnie schansen gegraven te heb ben bij heerlijken maneschijn en in het gericht van de schijnwerpers hadden we tegen den mor gen mijlenver uit den omtrek prikkeldraad bijeen gebracht en voor onze loopgraven aangelegd en nu hoopte ik op een stevig dutje tot diep in den namiddag in mijn vereenzaamde officierstent. Maar nauwelijks heb ik me uitgestrekt, of daar begon me een spektakel, dat hooren en zien ver ging. De Franschen waren weer eens naar voren gerukt en hadden hun artillerie vlak voor ons op de hoogten ingegraven. Hunne stukken dekken de hoogten, waarachter wij liggen met schrapnells en granaten af. Wij maken bij het barsten van elk projectiel een diepe buiging en mijn kerels, die juist de werking van het Fransche geschut geducht aan den eigenen lijve bespeurd hebben, kijken me van verwachting aan, of ik nog niet het bevel ga geven terug te trekken op het door hun voor veilig aangezien terrein achter onze hoogten Maar daar ziet het er eerst echt wild uit. Vele paarden hebben zich losgerukt en jagen nu wild over het uitgestrekte door springende granaten verstrooide veld. Ja, er bebooren stalen zenuwen voor het oorlogswerk, maar voorwaarts schuiven we onze batterijen, die nu het naderrukken van den vijand onmogelijk maken. vrouw, die herhaaldelijk aangewezen werd voor het werk, dat buitengewone hoedanigheden van kalmte en bedrevenheid vorderde, zegt «Afschuwelijk I Afschuwelijk Afschuwelijk en dan sluit zij even haar oogen in haar handen om de vreeselijke beelden weg te vagen, die voor haar opdoemen. «Denk eens aan het aantal twee millioen. Dat is nooit geëvenaard. Denk aan de juistheid der doodende machines. Aan het aantal dier machi nes 1 Aan de ontzettende voorraden ammunitie, die zij verslinden. Duitschland moet een groot hospitaal zijn. Frankrijk begint hetzelfde te worden". Ik heb het zelf gezien. Ik heb juist gereisd van de Atlantische kust door het midden van Frank rijk, overal zjjn gewonden. Reeds worden bedden schaarsch, al zijn gelukkig zoovele lichtgewonden dat zij spoedig genezen en ruimte kunnen maken' voor anderen. Maar men gaat het ontzettende der worsteling beseflen, als men elke beschikbare school gesticht, openbaar gebouw ziet herschapen in een hospitaal, even goed als vele groote spoor wegstations en tal van particuliere woningen en dan te bedenken dat het in Duitscnland nog veel erger is En nog altyd duurt aan de Marne, én aan de Weichsel, én aan de Save, én op de zeeën die vreeseiijke slachting voort! Hoé lang nog? Hoé lang? Een p r i e s t e i' a a n een kan ot n g e b o nd e n. De inwoners van Bueken, eene gemeente in de provincie Brabant, kanton Vilvoorde, zijn oog getuige geweest van een ijselijk tooneel, vertelt het „Hbl. v. Antw." De Duitsche Iroepen be schuldigden den eerw. pastoor geweerschoten van op den kerktoren naar ae Duitsche soldaten te hebben geschoten. De gëmeenteoverheid kwam er tusschen en zeg de dat zulks onmogelijk was, vermits de herder der parochie sedert lang ziekelijk was en door een patei kapucijn werd vervangen. Deze laatste wercl alsdan bij1 de officieren ontboden, die den priester zonder hem den tijd te laten zijne op schuil te bewijzen, door den kop schoten. De ziekelijke pastoor, werd veroordeeld om aan een kanon te worden vastgebonden. De brave man werd van zijn bed gehaald en aan hot kanon géhonden, waarmede men rond den hot van het kasteel van M. reed, terwijl tal rijke hoeren, die als gijzelaars werden aange houden, op het grasperk moesten liggen, rn'et de armen uitgestrekt en het aangezicht ten gronde, onder de waakzaamheid der barbaren. Terwijl de dronken officieren en soldaten zich vermaakten om het ijlselijk schouwspel, waarvan zij zich plichtig! maakten, zongen zij1 luidkeels. De eerw. pastoor' van Bueken zou na eenige dagen vreeselijk lijden bezweken zijn, doch tot hiertoe wordt zulks niet bevestigd'. FRANKRIJK. De forten van Verdun. De Fransche sperforten bij Verdun bestaan uit een gesloten werk, dat zoowel infanterie- als artillerie-verdediging in zich vereenigt. De voor naamste stukken geschut staan onder pantser en dik rij is daarbij cehiuik gemaakt van het dub- t< I pantser. In rust steekt tuj deze pantsers enkel de vlakke koepel van den pantsertoren even boven het betoomassief uit. Het gescöut is teruggetrok ken en de pahtsertoren zoo diep neergelaten, dat de schietgleuf verdwenen is. Moet er een schot afgevuurd worden, dan wordt de pantsertoreu op electrische of hydraulische wijze zoo ver in de hoogte gebracht, dat nu de schietgleul boven het betonmassief komt uitsteken. Brief van een stervend soldaat. Den 8en Sept. viel de 22-jarige Fransche semi narist en soldaat Marie-Lucien Juillard, van het 93e regiment infanterie van La Rocbe-sur-Yon in den strijd, door een kogel in de dij gewond. Eerst in den nacht van 9 op 10 Sept. werd hij op het slagveld gevonden en overleed in den trein, die hem naar Malesherbes bracht, ten gevolge van bloedverlies. Men heeft op hem een brief gevonden, dien hij met potlood heeft geschreven, terwijl hij daar hulpeloos op het slagveld lag. «Le courier de l'armée" reproduceert hem in een zijnner num mers, en de »Msb." geeft er de volgende verta ling van Al mijn lievelingen Wanneer gij dezen brief ontvangt zal uw «Daudou", wel naar den hemel zijn gegaan, of de Duitschers zullen hem hebben opgeraapt van het slagveld. Gistermorgen, 8 Sept., omstreeks half negen toen gij in de H. Mis waart, ben ik door de goedheid der Allerheiligste Voorzienigheid, midden op het slagveld getroffen door een kogel, die mij ne dij doorboorde, en ik ben gevallen. En op de zelfde plek; lig ik nog, want door eene waarlijk onverdiende overeenkomst met mijn lieven Ver losser Jezus op het kruis ben ik waarlijk aan een kruis geklonken, daar ik mijn been zelfs ter breedte van een milimeter niet kan bewegen: Mijne wonde doét mij zoo goed als geen pijn wanneer ik stil lig, maar ik lijd een vreesehjken' dorst. Mijne geestesgesteldheid is zeer goed, ik heb niet den (minsten angst. Met mijn kruisbeeldje voor mij, bid ik en wacht op hetgeen de wil van God mij zal beseheren. Gij weet, dat ik alvorens te vertreken mijn leven aan God geofferd heb. Ik heb deze offering sedert gisterenmorgen herhaaldelijk hernieuwd, ik herhaal ze nogmaals met alles wat de Goede God er wil bijvoegen of afnemen. Ik vrees den dood niet, ik heb hem gezien en zie hem nog te zeer in mijne nabijheid by heeft niets vreeselyks, omdat hij het geluk brengt. En gij, o ik bid u, laat uw verdriet stil, ge laten en bijna blijde zijn. Mijn eenigste verdriet is u te moeten verlaten, maar ik weet, dat ik u spoedig zal terugvinden. Het slagveld aan de Marne. O, dat slagveld aan de MarneNooit is er een oorlog geweest, die iets zoo vreeselyks te zien gaf, schrijft de corresp. van het »Hbl.". Als de lijken daar in hun massa's lijken van dieren wa ren, zouden wij medelijden hebben. Maar man nen manoenNooit heeft de wereld zóó iets gezien. Dat klinkt overdreven; misschien zeggen som migen uwer: »Die mannen hadden nooit een slagveld gezien." Welnu, hier volgt het getuigenis van eene, die andere slagvelden zag die aanschouwde de slag velden in den Balkanoorlog, waar men de dooden telde in nooit gehoorde cijfers. Een Roode Kruiszuster, een bekwame, degelijke Fransche Priesters onschuldig; g'efusülleeru. De „Framkf. Volksz." ontving d.d. 11 Sept. uit Longuyon het volgend schrijven: „Duitsche spldaten hier hebben veel praats gemaakt over den pastoor van Longuyon, die van den kerk toren signalen zou gegeven hebben en daarvoor volgens de krijgswet is gefusilleerd. Dezen morgen was ik er getuige van, dat een officier een groep paters en andere geestelijken uit Keulen, die 20 minuten oponthoud hadden, ver telde, dat de opperste krijgsraad het geval nauwkeurig had onderzocht en ten slotte ver klaarde, dat de bedoelde pastoor geheel on schuldig' gefusilleerd is. Dientengevolge is het stoffelijk overschot van den pastoor opgenomen en met alle eer opnieuw ter aarde besteld. Er hebben veel meer van dergelijke gevallen plaats gehad!" Een analoog geval is het volgende: In Schweighausen in den hoven-Elzas zijn school, kerk en orgel verbrand. Een zoon van den onderwijzer, die voor enkele weken tot diaken werd gewijd, is in cie hitte van het gevecht doodgeschoten, op het oogen bak, toen hij bij de huisdeur verscheen. Aldus ue zake lijke mededieeling van de „Straatsburger Rost": Wij kunnen, zoo schrijft „oer Fisasser", aan art laatste nog toevoegen, dat dit het eenige geval is door de overheid na nauwkeurig on derzoek geconstateerd, waartij een geestelijke in den Elzas werkelijk doodgeschoten is. Over de wijze, waarop de bedoelae eerw. heer Türk om het leven kwam, loopen er1 verschillende lezingen. Volgens de eene lezing, ons van be voegde zijde versteekt, viel hij, teen een Duitsch bataillon Schweighausen binnenrukten en hij, blijkbaar om een gewichtige meiedeeling te doen, op den commandant toeliep. Alsdan trof hem een Duitsche kogel. Fr moet blijkbaar een ti oat misverstand in het spel zijn geweest want de bataillon-commandant trad omnia,iel ijk op energieke wijze tegen de soldaten op, uit wier rijen het schot gevallen was. Zeker is, dat de dood van dezen geestelijke de aanleiding W'era tot de geruchten en lasteringen, welke later onder de soldaten over de geesfijelken uit den Elzas verder verteld werden. van de kust. De Oostenrijkei's hadden de bedoe ling de schepen'"op mijnen te laten stoeten. Op het «Ogenblik, dat, zij: op de hoogten van onze stellingen waren, viel van ae vesting Kohila een signaalschoft, waarop dadelijk 4 batterijen van het Tornt Lastioa en Mafula het vuur openden. De kanonnade duurde ongeveer een kwartier. Reeds hij de eerste se telen werd een Fransch oorlogsschip getroffen door 24 granaten. Hel schip zonk'. 2 Andere oorlogsschepen liepen groote scha, de op. De andere stoomden onmiddellijk terug. De Oostenrijkers hadden slechts weinig doo den en g'ewonoen. De bedoeling om het station voor draaalooze telegrafie te Lustikin te vernie tigen, is mislukt. Vacantiekaartea voor militairen. De Directie der H. IJ. S. M. heeft bepaald, dat na 30 dezer, wanneer de vacantiekaarten niet meer geldig zijn, deze nog mogen worden verstrekt aan alle in uniform gekleede militairen, zoowel hoogere als mindere, tegen den vastgestelden prijs van f4.- f3.— f2.— voor resp. Ie, 2e en 3e klasse. Lyn GoudaSchoonhoven. De nieuw te openen spoorlijn Gouda - Schoon hoven zal 29 dezer met enkele locomotieven wor den ingetreden. Uitslag van vermengd gedistilleerd. Het Stbl. no. 450 bevat een Kon bestuit van den Hen dezer, waarbij het volgende wprdt be paald In de gevallen, waarin volgens artikel 114, ir. a der wet van 20 Juli 1862 (Stbl. no. 62), bij uit slag' van gedistilleerd, verificatie door ambtenaren moet plaats hebben, kan, met goedvinden van den inspecteur der accijnzen, voor gedistilleerd, dat volgens een vast recept bereid wordt met zelfstandigheden, die de juiste opneming van de sterkte met den vochtweger verhinderen, een on derzoek naar ae sterkte achterwege blijven. Prof. Dr. Nagant te Rolduc. terug. Men seint uit Rolduc aan ae „Msb.": De Rolducsche leemar ar. Nagjant, over wiens spoorloos verdwijnen men zich ongerust maakte, is gisteren behouden en wel hie,r teruggekeerd' Dir. Nagant was den 26sten lugustas j.l met een ccnvooi gevangenen weggevoerd naar het kamp bij Munster in Hannover en werd daair Vrijdag 25 September, naaat zijn identiteit als' Nederlander, was vastgesteld, vrij gelaten. Hij arriveerde gisterenmiddag 4 uur over Herzo- gemath, te Rioldixc, waar hij hij zoo onverwachte terugkomst door de blij-verrasle leeraars cn studenten met de hartelijkste geestdrift weru ont vangen. Met prof. Nagant Werd ook een pater conven tueel, Antonius van der Bol, als Nederlander in vrijheid gesteld. Nederl. Journalistenkring. In de Zaterdag-middag te 's-Gravenhage ge houden vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring is, in de plaats van den heer A. Voogd, te Rotterdam, die vol gens de statuten verplicht was af te treden, be noemd tot secretaris de heer D. Kouwenaar te Amsterdam. Vóór den oorlog. De correspondent van de «Daily Chronicle" verklaart, dat hij verscheidene bewijzen in han den heeft, waaruit blijkt, dat Duitschland reeds geruimen tijd het plan had om met Frankrijk den oorlog aan te gaan. Hij verklaart, dat in Juli 1911 een stuk grond van 6 K.M. in het centrum van Maubeuge was aangekocht, zoo men zeide voor de oprichting ven een locomotievenbergplaats Later is gebleken, dat de gronden door Krupp waren aangekocht, welke de gronden van solide onderlagen voorzag, zonder meer. Later is ge bleken hoe nuttig deze heuvels waren voor de opstelling der zware Duitsche stukken belege ringsgeschut. OOSTENRIJK-HONGARIJE. B ombardemen t van A nti v a fi. Een telegram aan de „Frankfurter Zeitung" meldt, dat in. den namiddag van 18 September O.ostenrijksch-IIongaaische oorlogsschepen het bombardement van Antivari wederom geopend hebben en een groote afdeeling' Montenegrijnen vernietigd hebben. Bij die gelegenheid werd een draadloos telegram van de Fransche vloot aan de Miantenegrijnsche onderschept, waarin de Fran schen den Montenegrjjnen vroegen om den 19en s morgens om 7 uur een algemeenen aanval op Boraohe te ondernemen, terwijl ae Franschen gelijk tijdig van de zeezijde zouden aam/allen. Aangezien men met de bedoeling: van den vijand op ae hoogte was, werden alle mogelijke maatregelen getroffen. Den volgenden morgen «m 8 uur naderden 30 kleine en 15 groote pantsei schepen Bocche. 12 schepen naderden in dichten nevel tot op 6 K.M. Lotisico. Men seint ons uit Den Haag Van goed ingelichte zijde vernemen wij dat de Minister van Justitie aan den Directeur van Lo tisico heeft gemeld in geenerlei overleg of onder hand met de Directie van Lotisico te willen treden maar de gang van zaken te zullen afwachten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Sept. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.4 te Vlissingen. Laagstebarometerstand 742.0 te Neufahrwasser. Verwachting tot den volgenden dag: krach tige tot matigen noordwestelijken later wellicht afnemenden en krimpenden wind, aanvankelijk nog kans op buien, later tijdelijk opklarend, over dag iets zachter. Hoogwater. Tengevolge van den N.W. storm kwam gisteren avond het water weer over den kaaimuur. Om half tien luidde het bekende klokje om de water- wacht op te roepen. Om half elf stond het water ongeveer twee duim tegen de huizen aan. Het water bereikte een hoogte van ongeveer 1.95 boven N. A. P. De malaise in de Brandery-industrie. De Burgemeester is gisteren met twee heeren uit den Schiedamschen handel, de heeren D. Ris en S. A. Maas in particuliere audiëntie door ZExc Minister Treub ontvangen. Met den Minister werd de ernstige toestand der Schiedamsche Branderij-industrie besproken en vooral de hulp der Regeering ingeroepen in zake den uitvoer van granen uit Amerika of En geland. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2