Dagblad mor Schiedam Omstreken, f ïbüxcJID De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Woensdag 30 September! |19I4 11041 Gratis Ongevallenverzekering p n nTeriies r 37wi« Jaargaiij oiereeniomstig op de polis Femelde yoorwaarden. Officieele berichten. Kostelooze Inenting. B uiten lamlsch Nieuws. FEUILLETON, Bureau: Boterstrnat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., iranco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 0 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door voet of oogI IUU I lUU «en duim Uollandsche Algemeens Verzekeringsbank; gevestigd te Schiedam, by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag den (Jen October a.s., des namiddags te één uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloozo Inenting en. Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den gemeente geneesheer Dr. J. Endtz, aan den Singel no. 66, aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebe- wijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het geweoscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. S c h i e d a m, 30 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. De meeste oorlogsberichten komen van het zwaar gesteisterde België. Dit arme land krijgt wel het leeuwenaandeel van de verschrikkingen van den oorlog. Talrijke Duitsche troepen hebben in het laatst der vorige week in België geopereerd. Mechelen is voor de derde maal gebombardeerd en ook op Aalst is een vernielende regen van bommen en shrapnels neergedaald. Het »H. v. A." schrijft over de gevechten tus schen Aalst en Dendermonde Zaterdagmorgen strekte de Duitsche lijn zich uit op eene uitgestrektheid van nagenoeg 20 ki lometers, te beginnen van Wetteren en Joopend over Gysegem, Denderbelle, Lebbeke en op den uitersten rechtervleugel te Buggenhout, waar de flank door Duitsche ruiterij werd beschermd. In die streek is graaf Adriaan van der Burch, die met een auto-mitrailleuse was uitgereden, ge- Wond door een kogel in de borst. Alhoewel gevaarlijk gewond, hoopt men hem toch te redden. Het bosch Buggenhout is het tooneel geweest v»n aanhoudende schermutselingen en geweer-en uaitrailleusenvuur knetterde onophoudelijk. Bij den uitgang van het bosch, nabij de halt van Boschkant, op den spoorweg naar Aalst .had den de Duitschers een hoeve in brand gestokeD, doch het moordadig vuur der Belgen heeft hen ver plicht de wijk te nemen en de loopgraven te ont ruimen, die zij tusschen Boschkant en Opwyck hadden gegraven. Onze batterijen stonden te Opstal, ten Oosten van Lebbeke, vanwaar zij de laatste Duitschers uit Boschkant verdreven en de Duitsche stellingen Opwyck en Merchten beschoten. Opwyck moest ontruimd worden door de Duit schers. die het er te warm kregen, en de vijand was verplicht meer zuidelijk nieuwe stellingen in te nemen tusschen Merchten en Wolverthem. Ook langs den kant van Lebbeke is de strijd dén gansehen dag vinnig geweest. Zaterdag bevonden Duitsche patrouilles zich nog in de verwoeste huizen van Sint-Gilles bij Dendermonde, maar zij werden verplicht terug te trekken, verrast als zij werden door de onver wachte verschijning onzer troepen. In alle haast trachtten zij hunne loopgraven te bereiken en moesten, naar gemeld wordt, twee hunner batterijen in den steek laten. Onze batterijen waren opgesteld langs den spoor- weglijn en,brachten den vijand gevoelige verlie zen toe. De Duitschers kozen ten slotte het hazenpad, enkele krijgsgevangenen, waaronder een erg ge wonde, achterlatend. Van uit de oude redoute van Dendermonde hield de Duitsche achterhoede het laatste stand, om den aftocht der hoofdmacht in de richting Aalst te dekken. Ook die redoute werd ingenomen door de Bel gen en toen was de aftocht der Duitschers vol ledig en waren ook, aan die zijde, de Belgische wapens overwinnaar in den den slag. De verliezen der Belgische troepen zijn niet groot en bepalen zich voornamelijk bij gewonden. De Duitschers hadden veel dooden en gewon den 60 gewonde Duitschers zijn Zondag te Ant werpen binnengebracht. De Duitschers zijn reeds begonnen met de beschieting van de forten van Antwerpen. Men zegt, dat het zware belegeringsgeschut tegen de forten is opgesteld. Het is blijkbaar de bedoeling der Duitschers de uitvallen uit Antwerpen te beletten. Van het oorlogsterrein uit Noord-Frankrijit komen nog steeds geen berichten. Aan de Russische grens zijn de Duitschers steeds aan de winnende hand. Men verwacht hier een belangrijke slag, waarbij de Duitschers in nauwe verbinding met het Oostenrijksche leger zullen optreden. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 118) »En avant marche I" had het meisje uit den Elzas gezegd heete tranen lachend en weenend van ge luk. En zij trouwden. Bij Maria, 'waren de smarten, de onrust en de J^eugde van het moederschap insgelijks afleiding komen geven aan de herinnering. Sedert een jaar, had zij een dochterken dat ^en Bertha noemde. Siméonne en" Josillet hadden zich op het pacht hof der Cendriére gevestigd, bij Maria de vriend schap der boerin faalde geen enkel oogenblik. Josillet zelf gevoelde zich gelukkig. In de eerste hagen van het huwelijk, had hij zich niet kunnen bedwingen, niettegenstaande zijne openhartigheid, .Niettegenstaande zÜne rechtzinnigheid en zijne ■cfde voor zijne vrouw, eenige onrust in zijn innenste te gevoelen. Maar deze onrust was weldra verdwenen gezien e onderworpen teederheid en de zelfopoffering h Siméonne. FRANKRIJK. Het officieele' Fransche communiqué luidt: Op onzen linkervleugel, ten noorden van de Somme en tasschen Somme en Oise hebben de Duitschers vannacht en vandaag verscheidene aanvallen ondernomen, die afgeslagen zijn. Ten noorden van de Aisne is geen verandering inge treden. In het centrum, in Champagne en ten oosten van Argonne, hebben de Duitschers zich bepaald tot hevige kanonnades. Tusschen Argonne en de Maas zijn onze troe pen, die zeer sterke stellingen tegenover zich hebben, eenigszins opgeschoten. Op de heuvels aan de Maas in Woevre en op den rechtervleugel (Lotharingen en de Vogezen) is de toestand niet merkbaar gewijzigd. Wij hebben gisteren nog tal van krijgsgevan genen gemaakt. Zij behoorden voornamelijk tot Gedurende twee jaren was hij tevreden, maar sedert eenigen tijd scheen hij iets geheimzinnigs te bemerken in den handel en wandel zijner vrouw eene soort van verlegenheid in hare houding hij sloeg hare voetstappen gade waarover hij slechts eenen uitslag bekomen kon vol aarzeling en achterdocht. Herhaalde malen was zij afwezig zonder reden, bleef zij langen tijd buiten de Cendriére, terwijl Josillet vruchteloos poogde te vinden wat haar weerhouden kon, dikwijls zeer laat, ver van de pachthoeve. Vrees maakte zich opnieuw van hem meester. Hij wilde eene uitlegging hebben. Zij wees al de vragen van de hand welke hij haar deed, en daar hij aandrong, zeer misnoegd, hare aandacht roepend op hare aarzelingen en op de onrust welke hij dikwijls uitstond, zeide zij hem, met een zoeten glimlach. Wat vreest gij van mij, mijn vriend f Ja, het is waar, ik verberg u iets, doch hebt gij dan geen betrouwen in uwe vronw Moet gij geheimen voor mij hebben Het geheim dat ik u verberg is net mijne niet, Ik ben niet vrij het u te verklaren. Eij indien ik het vernam bij verrassing Dit zou een ongeluk wezen, zeide zij plot seling ernstig geworden. Josillet antwoordde niet. Het was niet omdat hij er geen lust toe had, maar hij was overtuigd dat hij van Siméonne niets vernemen zou. Hij het zevende actieve legercorps, het zevende reserve corps, het 10e, 12e, 15e en Duitsche legercorps. Het Duitsche hoofdkwartier meldtOp den rechtervleugel van ons leger in Frankrijk zijn vandaag verscheidene tot nog toe onbeslist geble ven gevechten geleverd. Op het front tusschen Oise en Maas is het over het algemeen rustig geweest. Het leger dat de Maasforten aanvalt heeft op nieuw uitvallen uit Verdun en Toul afgeslagen. De regeer ing tegen de katholieken" Het sjournal Officiel" van 20, 21 en 22 Sept bevat weer een toewijzing van kerkelijke goede ren aan burgerlijke liefdadigheidsvereenigingen in tal van Fransche departementen. De »Croix" protesteert tegen deze daad van roof en plundering, door 4p Fransche regeering gepleegd, daar deze goederen ontstolen zijn aan de kerken, terwijl werkelijk aan de erfgenamen der stichters is ontzegd, die goederen ooit terug te eisehen. Het blad verwijst naar de daden der Pruisen en vraagt of de regeering iets anders doet Er is ook beweerd, dat minister Malvy de pre fecten zou hebben aangespoord, de godsdienstige herleving, die op het oogenblik, in Frankrijk valt waar te nemen, te belemmeren. Van dit gerucht is echter geen woord waar. BELGIë. Een tegenspraak. De Antw. corresp. van »De Tijd" schrijft In »De Maasbode" van 10 Sept. 1.1. werd door een der correspondenten van dat blad medegedeeld dat er in de toren van de O. L. Vrouwekerk te Antwerpen machinegeweren en een station voor draadlooze telegraphie zouden zijn opgesteld. En de berichtgever drukte er zijn spijt over uit, dat op die wijze een der heerlijkste kunstgewrochten van de wereld aan een beschieting door de Duitschers is blootgesteld. Het is betreuren, dat een katholiek dagblad, op een ongecontroleerd gerucht af, een zóó be denkelijke bericht de wereld heeft ingestuurd, dat o.a. door de »Köln. Volksz." en andere JDuit- sche bladen tegen België wordt uitgebuit. Zooals to verwachten was, is in de Duitsche pers, die naar alle mogelijke excuses zoek, om de verant woordelijkheid eenigzins te dekken van de Duit sche militaire overheid, die de vernieling heeft veroorzaakt van zoo eerbiedwaardige kunst- en kuituurgewrochten als de hoofdkerken van Leu ven en Reims en van de katholieke universteits- bibliotheek van Leuven, onmiddelijk op de niee- dedeeling van »De Maasbode" gevallen als op het gewenschte aas. Ik heb nu zelf een onderzoek ingesteld over de waarachtigheid van die mededeeling en ik kan met alle beslistheid tegengesproken dat er machinegeweren op den toren van de O. L. Vrouwekerk zouden staan, of dat deze voor draadlooze telegraphie zou zijn gebruikt gewor- gen. Van het geheele bericht is geen gebenedijd woord waar. rekende derhalve slechts op zich zei ven en op het toeval om ingelicht te worden. Siméonne zoo listig en zoo koppig als Josillet vermoedde dezes waakzaamheid en hield een oog in 't zeil. Gedurende meer dan veertien dagen, verliet zij het pachthof slechts om zich bezig e houden met veldarbeid, en daar haar echtgenoot haar bijna altoos vergezelde, verwijderde zij zich niet. Josillet deed alsof hij intusschen dit geval ver geten was. Een ander smartelijk familiedrama zou in de Cendriere voorvallen en hem zijne bekommeringen doen vergeten. Zekeren nacht sprong Maria plotseling op. Bertha, hare dochter, bij haar ingeslapen, in haar beddeken, bewoog zich onrustig en klaagde. Zij leed een weinig aan koorts. Zij vroeg te drinken. Maria, ontsteld, wilde zich niet weer te slapen leggen. Het tweede gedeelte van den nacht was echter kalmer. Het kind viel opnieuw" in slaap en hoestte enkelijk nog eenige malen. 's Anderdaags was Bertha glimlachend en vroo- lijk zooals naar gewoonte en speelde op de bin nenplaats der pachthoeve. 's Avonds, legde Bertha zich te slapen, evenals daags te voren, met een weinig koorts, eenigszins ongesteld. Zij sliep zachtjes in, maar gedurende haren slaap werd hare ademhaling eensklaps pynlijk en luidruchtig. Nog een tegenspraak. In verschillende bladen heeft een bericht de ronde gedaan als zouden Duitsche kloosterszusters uit België gezet zijn, omdat ze zich oneerbiedig over Koning Albert hadden uitgelaten en den Duitschen Keizer openlijk hadden geprezen. Thans komt de tegenspraak. De redactie van de »Limb. Koerier" ontving het volgende ingezonden stuk ter plaatsing. Zeer geachte Redactie. Door vrienden werden we opmerkzaam gemaakt op het artikel over het Duitsche nonnenklooster ;n Bosbeeck, dat u in no. 224 van uw geacht blad brengt. Dit bericht is zoo goed als geheel en al bezijden de waarheid. Geen gendarmen hebben een inval gedaan in het klooster, geen enkele zuster is gevangen ge nomen, en geen enkele zuster heeft zich op on gunstige wijze over Koning Albert uitge laten of is daarvan beschuldigd. Het eenige wat waar is, is, dat de 49 Duitsche zusters Borsbeeck hebben moeten verlaten, terwyl de Belgische en Hollandsche zusters mochten blijven. Deze 49 zijn echter van het begin tot het einde door de burgerlijke en militaire autoriteiten met volmaakte beleefdheid behandeld. Wij verzoeken u dus, in het eerstvolgend nummer van uw geacht blad dit bericht te willen rectificeeren, en wij zouden u zeer verplicht zijn indien u ook het Reuterbureau op die vergissing wilde oplettend maken, daar dat bureau het be richt ook aan andere bladen zal geseind hebben Hoogachtend De Overste der genoemde Zusters. DUITSCHLAND. D e »U 9." Men beschouwt in Duitschland de actie van de »U 9" die in de Noordzee drie Engelsche kruisers in den grond boorde als een groote overwinning van de Duitsche techniek. Verschillende bladen maken er toespelingen op, dat de »U 9" van een geheel nieuw type is, waarvan men tot dusver niets had gehoord. Vooral de groote snelheid, die de duikbooten van dit systeem kunnen ontwik kelen, men spreekt van 33 knoopen in het uur wordt als een zeldzame vinding geroemd. De »Neue Züricher Nachrichten" schrijft, dat de daad van de onderzeeboot »U 9niet berust op een toeval, doch wel op een glansrijke mari tieme actie. Het gaat om een op glansrijke wijze uitgevoerd lang tevoren beraamd plan, glans rijk zoowel door de met zekerheid uitgevoerde oorlogsdaad, als door behouden thuiskomst van de duikboot. Een en ander is de bekroning van jarenlangen lechnischen arbeid op maritiem gebied, met een vast doel voor oogen, en was dit werk verbonden met geweldige opofferingen, moeiten en gevaren. Het gebeurde werpt een schaduw op het toekomstige lot van de Engelsche zeemacht. Het feit heeft de meening van de overwinnelijk- heid van de Engelsche vloot alreeds in den grond geboordhet kwade uur nadert voor Grey. »De Kölnische Zeitung" verneemt uit Berlijn Zij hoestte dikwijs, en haar hoest liet een buitengewoon geluid hooren. Haar aangezicht was rood, haar vel brandend heet, hare stem heesch. Zij schoot nu en dan plotseling wakker, bewoog zich onophoudelijk, klaagde dikwijls over eene soort van pijnlijke samentrekking in de keel. Maria waakte opnieuw. Hare moederlijke liefde deed haar een ongeluk voorzieniets zeide haar dat deze verkoudheid iets buitengewoons was het k.wam haar voor alsof zij er de kenteekens in ontdekte van eene andere ziekte. Daar deze kenteekens weldra verdwenen, stelde zij zich gerust. De kalmte keerde allengskens weer De slaap van Bertha was regelmatiger, hare ademhaling vrijer, de klank van haren hoest na tuurlijk, en 's morgens ontwaakte het kind opge ruimd, verkwikt, gelijk den vorigen dag. Eenige uren later bemerkten Maria en Jeroom bjj haar eene zonderlinge gejaagdheid, De wangen waren rood de pols klopte geweldig de hoest was heesch; de ademhaling belemmerd, en 's avonds, was Beriha nauwelijksch ingeslapen, als eene hevige aanval van koorts haar wakker schudde. Maria werd zeer bleek. Jeroom, die las, scheen zelf ongerust, doch deed al wat hij kon om zijne jonge vrouw gerust te stellen. {W.ordt vervolgd}. rf*fionAfinir="

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1