Dagblad voor Schiedam Omstreken, flfin I bü10 De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang. Donderdag I October 1914 No. 11042 oyereeiiïoistlf or de polis Terielde roorwaarden, a»»a; T |j||| Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën herhaaldelijk adverteeren. voor bij levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de b<J verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene i I UU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande- ren vinger. FRANKRIJK. Officieel Fransch communiqné Op onzen linkervleugel blijft onze actie naar het noorden zich ontwikkelen. Wij hebben een hevigen aanval der Duitschers op Tracy Ie Mont (ten zuiden van Noyon) afgeslagen en hun zware verliezen toegebracht. Tusschen Argonne en de Maas hebben wij en kele vorderingen gemaakt. Na hevige gevechten zijn wij in Woevre op verscheidene punten en met name ten oosten van Saint Mihiel vooruitgedrongen. Officieel Duitsch communiqué De ten Noorden en ten Zuiden van Albert (40 K. M. ten N. W. van St. Quentin) optredende overmachtige vijandelijke troepen zijn met zware verliezen voor hen teruggeslagen. In ae Argonne maken onze aavallende troepen voortdurend, zij het ook langzaam, vorderingen. Voor de sperforten aan de Muaslinie is de toe stand onveranderd. In Elzas-Lotharingen hebben de Franschen gisteren een aanval gedaan in de Midden-Vogezen. Die aanval is krachtig afgeslagen. Orchies vernield. Het groote hoofdkwartier meldtVon Schier- ning, de geneeskundige van den generalen staf, chef van den saniteitsdienst te velde, heeft aan den Keizer de volgende raededeeling gedaan Voor eenige dagen is het hospitaal te Orchies door gewapende burgers overvallen. Toen er 24 dezer door het 35e landweer-bataljon een straf expeditie naar Orchies gedaan werd, stiet het op overmachtige vijandelijke troepen van alle wapens. Het bataljon moest terugtrekken. Acht man sneu velden, vijf-en-dertig werden er gewond. Het den volgenden dag uitgezonden Beiersche pioniers bataljon ontdekte geen vijand meer en Orchies was door den vijand verlaten. Het werd met den bodem gelijk gemaakt. (Orchies is een stadje van 4300 inwoners in het arrondissement Douai. Het is een belangrijk spoorwegcentrum). gericht op de forten Liezele en Breendonck. Onze troepen, die de open ruimten tusschen deze de fensiewerken bezet hielden, lieten den vijand naderen tot zij op hem onder goed schot konden krijgen. Artillerie en infanterie Jbegonnen toen op bewonderenswaardige wijze samen te werken en bedolven de aanvalscollonne onder een hagel van projectielen, welke wanorde brachten in de gelederen van de Duitschers en hen noodzaakten tot een overhaasten terugtocht. Deze poging is den Duitschers op groote verliezen te staan gekomen. Zij is dan ook niet hernieuwd. Kortom, de ge beurtenissen van heden sterken het vertrouwen in den weerstand van het nationale bolwerk van België. Wolf! seint nit Berlijn Voor Antwerpen zijn twee der onder vuur ge nomen forten vernield. Het commando van de Duitsche troepen, welke Antwerpen belegeren, deelde door bemiddeling van de Amerikaansche en Spaansche gezanten te Brussel aan de Belgische regeering het volgende mede Als de Belgische militaire autoriteiten zich ver plichten kunstwerken en in het bijzonder kerk torens niet voor militaire doeleinden te benutten, zijn de Duitsche belegeringstroepen bereid deze gebouwen bij een beschieting zooveel mogelijk, d.w.z. voor zoover het bij de buitengewone explo sieve werking van de moderne kanonnen mogelijk is, te sparen. BELGIë. Antwerpen. Heden hebben de Duitschers het bombardement voortgezet van de forten Waelhem en St. Ka'the- lijne-Wavre. Om 4 uur nam de beschieting in hevigheid af en te half vjjf hield ze op. De aan valler is er niet in geslaagd de actie der forten te doen verslappen. Af en toe was hij in rook wolken .verdwenen. De beschieting heeft in geenen deele invloed gehad op het moreel van het garnizoen der forten. De Duitsche infanterie heeft op geenJeDkei punt een beweging tegen de eerste Belgische verdedi gingslinie ondernomen. De eenige poging was GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch, 119) Beiden waren opgestaan en zaten gebogen over het beddeken waarin het kleine meisje zich be woog. Zij waren alleen in hunne kamereene lamp bescheen zwak het gelaat van het kind en wierp er eene blauwe tint op. De ademhaling van Bertha was plotseling piepend fluitend geworden en zeer holde benauwdheid was hevig. Een doodelijke angst sprak uit haar oogen de pols was gejaagdde stem heescher dan de vorige dagende hoest zenuwachtig en luidruchtig. Maria murmelde, bevreesd Mijn God, indien het de kroep ware Jeroom, diep ontsteld, antwoordde niet. Sedert het vertrek van Madelor was er geen dokter meer in de streek. Men moest naar Mon- zon gaan of naar Mézières Jeroom liet een rij tuig gereed maken, en nam den trein te Mon- herm In den morgen slaagde hij er in dokter le Bailly te vinden. Het kostte hem groote moeite Uit Dendermonde wordt aan de »Times" ge meld, dat de schermutselingen, die daar in den omtrek de vorige dagen plaats hadden, later een ernstiger karakter aannamen. Het centrum der gevechten was het dorpje Audegem, drie mijlen van Dendermonde verwijderd. Het dorpje was bezet door een afdeeling Bel gische infanterie. Ongeveer 5 uur in den morgen werd zij verrast door een Duitsche strijdmacht, 3000 a 4000 man sterk, gesteund door artillerie en cavalerie. De Belgen moesten, na drie uren dapper tegenstand te hebben geboden, terugtrek ken op Dendermonde. Vroeg id den namiddag werden de Belgen ver sterkt door verscheidene bataljons met machine geweren, cavalerie en artillerie, en toen begon een hevig artilleriegevecht. Het voordeel was nu aan den kant der Belgen en zij dreven den vijand bijna vier mijlen terug in de richting van Aalst Om 5 uur begon het Duitsche vuur te vermin deren door het schieten der Belgische artillerie. Toen drong de Belgische infanterie vooruit. De vijand trachtte op den hoofdweg tusschen Aalst en Dendermonde stand te houden, doch tegen 6 moest hij terugtrekken, door de Belgen achter volgd. De Belgische machinegeweren richtten hun vuur op de vijandelijke gelederen, die door Aalst trokken, dat een uur later door de achter volgers werd genomen. Het is moeilijk, de verliezen aan beide zijden na te gaan, doch zij moesten aanzienlijk zijn. Het dorpje Andegem heeft erg van het vuur hem over te halen naar de Cendriere te komen. Op dit oogenblik heerschte er te Mèziéres en te Charleville, eene besmetting van pokken die zijne aanwezigheid vereischte. Eindelijk stemde hij toe. Zij kwamen 's avonds in het dorp van Haut- Butté aan. Zoohaast hij het kind had gezien, mompelde Le Bailly: Het is de kroep. Tweede tijdperk. De aanvallen waren voortdurend in kracht en in snelheid aangegroeid. De benauwdheid was tot den hoogsten graad geklommen. Op het oogenblik dat,dokter le Bailly haar zag was Bertha eenen aanval ten prooi. Zij bewoog zich op eene schrikkelijke manier. Haar gelaat was doorschijnend geworden, hare lippen purper kleurig. Gansch het aangezicht was met zweet bedekt en de pols bogon zeer zwak te wor den. Le Bailly schudde het hoofd. Dokter, zeide Maria, mijn dochterken be vindt zich in geen gevaar, is 't niet Neen, neen, zij zal er doorkomen Verberg mij niets. Is het de kroep Ja. Zij is zelfs hevig er van aangetast. Men zou zeggen dat mijne vragen u in ver legenheid brengen, dokter! merkte zij bevreesd aan. Neen, beste dame. Met aanhoudendd zorgen zult gij uw kind redden. Le Bailly had zich aan den lessenaar van Je- de .Duitsche artillerie geleden. De kerk vooral is zwaar beschadigd. De Duitsche strijdmacht, die dezen aanval op Dendermonde heeft gewaagd, maakt deel uit van de vijandelijke linie die zich uitstrekt van het zuiden van YVetteren tot nabij Leuven. Een kranig stukje. De »Nieuwe Gazet'' maakt melding van een avontuurlijke reis, Zondagmiddag door een Belgi schen trein van Hamonl naar Antwerpen onder nomen, en schrijft daaromtrent De enkele vreedzame reizigers, welke te Hamont waren ingestapt, in de vaste overtuiging onge stoord Antwerpen te bereiken, waren niet weinig verwonderd te Baelen Wezel 'den trein te zien stoppen. Dit is de laatste halte voor Moll en de chef had bericht ontvangen, dat de laatste plaats door de Duitsche troepen was bezet. Het oponthoud duurde niet lang, want na een half uur kwam er telegrafisch bericht uit Moll, dat alle gevaar was geweken en de trein kon doorkomen. Dit was een list, door den bevelvoe- renden officier van de troepen te Moll gebruikt, om den trein in handen te krijgen. Deze vervolgde dus zijn weg. Te Moll, naar gewoonte willende stoppen, werd men echter op een knetterend geweervuur ontvangen, gericht op de machine en op den onmiddellijk volgenden wagon. De machinist en de stoker toonden echter een heldhaftige koelbloedigheid en stoomden uit alle macht vooruit. Ondertusschen hadden vier mili tairen, in den wagon gezeten, zich dapper te weer gesteld. En hunner was boven op den wagen gekropen, drie anderen stelden zich op voor de vensters en zoo beantwoordden zij het vijandelijke salvo naar bestvermogen. Van Moll tot even voor Gheel doorstond de trein het vuur. De loopgang nevens de kompartimenten was gevuld met hulzen. De onzen hadden dus met voorbeeldigen ijver de beleefdheden der Duitschers beantwoord. Ofschoon op hen niet werd gescho ten, waren de weinige reizigers in de andere wagons natuurlijk ontdaan van schrik, toen zij te' Gheel aankwamen. Men kan zich voorstellen met welke geestdrift het treinpersoneel en de soldaten hier werden ontvangen. Van hun heldhaftig gedrag zal aan de overheid verslag worden gedaan. De locomotief en de tender waren met een groot aantal sporen van de Duitsche kogels ge sierd. Eveneens, de daarachter volgende wagon. De soldaten schatten het aantal Duitschers van Moll tot Milleghem en verder tot Gheel op wel tweehonderd. Het was een afdeeling der troepen, welke de streek van Olmen, Baelen en Leopolds- burg bezetten. legde, hij toonde aan dat de rijksbank met een disconto van 6% uitkwam. Geen enkele Duitsche bank behoefde hare werkzaamheden te staken of de uitbetaling van bankdepositos te beperken. De ftnancieele mobiliseering is prachtig van stapel geloopen; de Rijksbank bewees de bron te zijn van het crediet des Rijks, der circulatiebanken van geheel het economische leven. Zij heeft haar wisselkonto op enorme wijze verhoogd en wel van 750 millioen mark op 23 Juli op 2930 millioen op den 15 Augustus. Wissels op den rijksschatkist stegen van 23 Juli tot 26 September van 313 millioen op 2348 millioen mark, sedert medio Augustus echter vertoont zich een belangrijke op name in het wissels vastgelegde geld welks be drag heden slechts 499 millioen hooger is dan op 31 December 1912: De goudvoorraad der rijks bank vertoont het verblijdend verschijnsel dat hij steeds stijgt (sedert 7 September met rond 200 millioen), zoodat de dekking in baar goud op dit oogenblik niet minder is dan 46.4%. De president der Rijksbank wees er op dat Duitschland onder de oorlogvoerende landen het eenige land is dat zonder moratorium kan. TURKIJë. De Dardanellen. De sluiting der Dardaneilen wordt door een officieuse kennisgeving noodzakelijk genoemd omdat de Engelsche en de Fransche vloot sedert eenigen tijd voor den ingang van de Dardanellen kruisten, waarbij zij de ia- en uitvarende schepen aanhielden, doorzochten en de bemanning uit hoorden, wat afbreuk deed aan de vrijheid van de scheepvaart door de zeeëngte. Daarom heeft de Turksche regeering besloten de Dardanellen te sluiten en de zeeëngte niet te heropenen, voordat de genoemde vloten zich ver wijderd hebben en de abnormale toestand heeft opgehouden te bestaan. DUITSCHLAND. De Rijksbankpresident Havenstein, om zijn schitterende organisatie van oorlogscredieten schertsende wijze wel eens de generaal geldmaar- sehalk genoemd, hield gisteren een lange rede, waarin hij de toestand van de geldmarkt bloot- room neergezet, had een recept geschreven en zocht naar zijnen hoed om te vertrekken. Maria nam hem bij de handen. Gij moogt ons zoo niet verlaten. Waarom. Omdat gij moet hier blijven om mijn kind te verzorgen. Dit is onmogelijk overweeg goed, madame; Maar wat wilt gij dat ik doe, wat wilt gij dat mijn echtgenoot doe om ons kind te redden, als gij ons verlaat Ik ben hier thans hoegenaamd niet noodig. Ik kan u niets anders opleggen dan hetgeen ik heb voorgeschreven. De ziekte zal haren loop volgen. Uwe dochter is kloek. Ik hoop dat zij genezen zal. Ik smeek er u om, dokter, blijf twee dagen drie dagen bij ons... Ik betreur grootelijks dit niet te kunnen doen, madamete Mézières heb ik zieken die insgelijks mijne zorgen eischen. Maar indien de toestand van mijn dochterken verslecht... Kom mij dan opnieuw halen. En indien zij sterft... Le Bailly antwoordde niet. Maria weende. De dokter groette met eene onverschilligheid welke zijne ontroering slecht verborg. Voorzeker hadde hij willen blijven om dit kind te redden, maar hij geloofde het verloren. Bovendien, zijn plicht riep hem bij andere moeders voor hem De Capitulation Zooals bericht werd, zullen de zoogenaamde «Capitulatiën" in Turkije eindigen met 1 October e.k. Zij hebben dan ongeveer vier eeuwen bestaan. In 1533 toch ontstond de eerste capitulatie. Ze werd gesloten tusschen den Franschen koning Frans I en Sultan Sulejman II; een tweede belangrijke capitulatie dateert van 1740 gesloten tusschen Lodewijk XV en Sultan Makmud. Die capitulatiën regelen op bijzondere manier de bevoorrechte positie, waarin vreemdelingen zich bevinden in het Turksche rijk. Zij werden tusschen de Porte eenerzijds, en verschillende Chris telijke staten van Europa (en ook Amerika nam er aan deel) anderzijds. Zij regelen voor de vreemdelingen de individu- eele vrijheid, de godsdienstvrijheid, de onschend baarheid enz. Tusschen regelen en handhaven van reglemen ten of tractaten ligt echter een breed onder scheid Echter, zoolang de capitulatiën ,van kracht zijn geweest, lieten de Europeesche staten daar niet aan tornen. Elke aantasting der capitulatiën zou zoo belangwekkend als Maria. Hij kon niet aarzelen. Hij vertrok. Jeroom vergezelde hem. Wanneer zij alleen waren Zeg mij de waarheid, mijnheer le Bailly vraagde de jonge man. De dokter maakte een smartelijk gebaar en toonde met den vinger den hemel aan. Dan verbleekte Jeroftm en boog het hoofd. Te rekenen van dien dag waren de aanvallen schier aanhoudend. De stem ging bijna volkomen weg en de spraak werd voor het zieke meisje onmogelijk. De ademhaling gebeurde nog slechts op stuip trekkende wijze en met eene ongeloofelijke moeite. Een- volledige verstikking bedreigde elk oogen blik het leven van het arm kind. Haar aangezicht was bleek, hare oogen ge broken een koud zweet bedekte haar "hoofd. Reeds had zij de kracht niet meer zich in haar beddeken te bewegende hoest was bijna onhoorbaar; de pols, nauwelijks voelbaar onder den vinger, was onregelmatig. Bertha behield nochtans haar verstand, hare vlugheid van geest. Op het oogenblik dat de verschrikkelijke ziekte haar scheen te willen verlaten, en haar eenige kalmte overliet, zocht haar teedere glimlach het betraand gelaat van Maria, het onrustig en na denkend aangezicht van Jeroom, en zijn glimlach zeide hun wat zijne stem weigerde uit te spreken. f1DBO:sk:f2ÖO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1