Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f ibllzcJlö EERSTE BLAD. De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering j? onverlies f 1 c Onschuldig veroordeeld. 37s!e Jaargang. Zaterdag 3 October "1914 No. 11044 Officieel® berichten. SCHOUW. Buitenlandsck Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 59. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., tranco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Aavertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsad verten tien 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. oTereeniomstig op ie polis yerielie yoorwaarden. De levenslange f Q f| fl verlies van geheele I g 111 een hund, invaliditeitB L U U voet of oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, dood bij verlies van een duim gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande- ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 4 der verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost-Frankeland en wel in het gedeelte, begrensd door Bakkers haven, Groenendijk, Rotterdamschen dijk en Bui tenhaven (Gomeenteblad no. 18 van 1913); Brengen ter kennis van de eigenaren, beheerders of gebruikers van erven en gronden, langs de sloot, welke met een duiker in verbinding staat met de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Rotterdamschen dijk en ten slotte aansluit op een ïiool naar de Buitenhaven, dat op Woens dag den 21en October a sdes voormiddags ten tien ure, eene Schouw zal gedreven worden over bovenbedoelde sloot. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorge- schrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort. Schiedam, 3 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. Rondom Antwerpen. De bijzondere berichtgever van het sHbl." te Antwerpenseint d.d. 2 Oct. »De eerste ernstige poging, die de Duitschers de laatste dagen beproefd hebben om de stelling- Antwerpen aan te vallen, moet hen wel overtuigd hebben, dat er nog zeer veel moet gebeuren, al- Vorens deze stelling in hun handen valt. Niet alleen dat zij tot dusver nog zoo goed als niets gevorderd zijn, maar bovendien hebben ze op verschillende plaatsen gevoelige verliezen geleden. Zoo is te Hofstade een Duitsche batterij geheel buiten gevecht gesteld. Twee van de stukken werden totaal vernield, het derde nagenoeg en ook het vierde was niet meer te gebruiken. Te Lier was het gisteren den geheelen dag vrij kalm. Nu en dan sprong een granaat boven de stad, maar aldus de verslaggever van de Ant- werpsche »Matin" in zijn optimistisch gesteld GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 121) Na Fransche gekwetste soldaten gered te hebben, "Werd hij zelt gekwetst op het einde van den veldslag. Het toeval wilde dat Fechter voorbij kwam. De kapitein raapte hem op te midden der dooden en deed hem naar St. Quentin overbrengen. Op het oogenblik dat het regiment van Fechter plotseling naar Straatsburg werd geroepen, was Madelor zeer ziek. Hij was stervend. De heelmeester, die hem verzorgde, verklaarde dat hij den nacht niet zou doorbrengen. Fechter moest dus wel gelooven aan den dood van den dokter, en hij aarzelde geenszins toen hij, volgens de belofte, den gekwetste gedaan, aan Maria schreef om haar bekend te maken hoe Madelor aan zijn einde gekomen was. En nochtans, tegen alle verwachting, stierf Madelor niet. Een crisis ontstond na dewelke hij 'angzamerhand beterde. Hij wilde er Fechter niet van onderrichten, overzicht - deze fluitende en springende ver dwaalden maken geen indruk meer. Tot dusver zijn slecnts enkele huizen en het sedert ontruimde hospitaal door de granaten geraakt. De beschieting geschiedde door 18 kanonnen, waarvan de Duit schers er 8 opgesteld hadden op de hoogten van Beersel en een tiental in de nabijheid van Heyst op den Berg. Te Wavre-St. Catherine beproefden de Duit schers een infanterie-aanval op de vooruitgescho ven loopgraven, doch werden tut staan gebracht door het vuren van de Belgische infanterie en mitrailleurs. Een batterij, die de Duitschers had den opgesteld bij een kasteel tusschen de forten Wavre St. Catherine en YVaalhem, moesten zij terugnemen. De Belgische infanterie kon, zonder bij deze operaties zelfs door de forten gesteund te worden, de meest vooruithggende loopgraven be zetten. Het dorpje Waalhera heeft zeer veel van het vuur der Duitschers te lijden gehad, doch het fort is geheel onbeschadigd gebleven. Toen den geheelen Woensdagmiddag het Duitsche geschut vuur niet meer beantwoord werd, meenden de aanvallers, dat het fort tot zwijgen was gebracht. In den nacht van Woensdag op Donderdag brach ten zij daarop een batterij in de nabijheid van het dorpje. Donderdag waren de aanvallers echter spoedig genoodzaakt de stukken weer terug te trekken. Zoo ging het ook met de Duitsche in fanterie, die tot Scheppershof was genaderd. Zoo wel de Belgische infanterie als artillerie trok vooitdurend op. Met ernstige verliezen werden de Duitschers ten slotte tot terugtrekken genoodzaakt. De groote ballons-captif, welke de Duitschers ge bruiken om zoo spoedig mogelijk de opstelling van het vijandelijke geschut vast te stellen, durf den zij Donderdag door de hevigheid van het Bel gische vuur niet te bezigen. Te Duffel is gistermiddag omstreeks 4 uur de klokkentoren van het dorpje, nadat de kerk reeds gedurende eenige uren door het vuur geteisterd was, met donderend geraas ineengestort. In de ochtendeditie van »La Metropole" wordt ook nog medegedeeld, dat Boom gebombardeerd is. De Duitschers zijn, aldus de sMétropole", om streeks 1 uur 's middags met het bombardement begonnen. Honderden bewoners verlieten het dorpje. Het was één groote uittocht. Nochtans deed het vuur betrekkelijk weinig schade. De forteu van Breedonck en Lizele, geassisteerd door veldhouwitsers, beantwoordden trouwens het vuur der Duitschers zoo overstelpend, dat na een uur het bombardement ophield." Diopr de Duitschers wordt officieel meegedeeld, dat vier van de Antwerpsche feilen m hunne banden zijn. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldt gisteravond om 10 uur: „Voor Antwerpen is het fort St. Kathelijne- Wavre en de redoute Dorpweldt met de daar- tusschen gelegen versterkingen gistermiddag om vijf uur bij bestorming genomen. Het fort verkoos dat Maria hem dood waande, en gaf te St. Quentin een valschen naam op bij de lieden die hem met veel welwillendheid verzorgden. t ls dat hij vreesde, zooals het later gebeurde, dat zijne dochter naar St. Quentin komen zou om zijne begraafplaats op te zoeken. Hij wilde aan Maria en aan Jeroom niet laten weten dat hij nog altijd leefde. Hij wilde, integendeel, dat zij hem gansch uit het oog verloren. Men weet dat hij er in slaagde. Hij was zijn genezing in eene stad van het Zuiden. Na eenige maanden, was hij er terug ge komen. De gedachte aan zijne dochter verliet hem niet. Hij gevoelde eene dringende noodzakelijkheid de belofte te houden welke hij had gedaan, om Maria niet terug te zien. Maar hij bleef geenszins aan deze belofte te kort met haar nieuws over de jonge vrouw over de jonge vrouw te ver nemen. Hij had haar bij Jeroom achter gelaten, nog zeer zwak en ziek. Kon deze plotselinge scheiding geen slechten invloed op hare geschokte gezondheid hebben uit geoefend Hij was te goed gekend in de omstreken van Haut-Butté dan dat hij er aan denken zou er zich te vestigen. Hij bleef eenige dagen te Reims, dan te Sedan vervolgens te Dinant, in België. Waelhem is ingesloten. Het westelijk vooruit geschoven belangrijke steunpunt Dendermonde is in ons bezit." In Frankrijk. Het gister-middag om 3 uur uitgegeven offi- cieele communiqué luidt als volgt: »Op onzen linkervleugel wordt zeer hevig ge vochten, in het bijzonder in de streek van Roye, waar de Duitschers aanzienlijk^ troepenmachten schijnen geconcentreerd te hebben. De strijd breidt zich meer en meer in noordelijke richting uit. Het gevechtsfront heeft thans de streek ten Zuiden van Atrecht (Arras) bereikt. De Duitschers hebben beproefd over de Maas bij St. Michiel een brug te slaan, die echter hedennacht vernield is In Woevre blijft ons offensief langzaam terrein winnen, in het bijzonder in de streek tusschen Agremont en St. Michel." Het Duitsche groote hooldkwartier meldde gister- avond 10 uur Op onzen rechtervleugel zijn nieuwe pogingen van de Franschen om ons te omsingelen, afge slagen. Ten zuiden van Reye zijn de Franschen uit hun stellingen geworpen. In het centrum is de toestand onveranderd gebleven. Onze in Argonne voortdringende troepen hebben naar het zuiden oprukkend aanzienlijke voordeelen behaald, j Ten oosten van de Maas hebben de Franschen uit Toul krachtige nachtelijke uitvallen gedaan, die met zware verliezen aan hun zijde zijn af geslagen. De vSecolo" beschrijft den aanleg der Duitsche loopgraven, die, zegt het blad bewonderenswaardig is, van militair standpunt beschouwd. Men kan er zich geen denkbeeld van vormen, als men die niet gezien heeft. Die aan de Aisne zijn nog dieper en nog meer vertakt dan die aan de Marne. In hoofdzaak zijn ze bijna altijd in drie onder- deelen verdeeld, het eerste deel is slechts voor de nachtelijke voorposten bestemd. 200 meter ver der op liggen dan de hoofdfoopgraven, die deels gecementeerden afgedekt zijn, zoowel om te voor komen dat ze gemakkelijk genomen worden als om de verkenning door aeroplanen te bemoeilijken. Achter peze tweede linie van loopgraven, vindt men nu niet de gewone loopgraven, maar groote en lange holen waarin de levenmiddelen, de mu nitie en de keukens ondergebracht zijn en waar men ook de slaadplaatsen aantreft. In deze holen vindt men ook de veldkanonnen terwijl het groote belegeringsgeschut achter deze derde linie op hnnne platformen van beton opgesteld zijn. Kort om het is een heele, zoo te zeggen onderaardsche stad met kruis- en dwarsgangen, die zich wel over 10 kilometer in het Aisne-dal tot aan de Argonnen uitstrekt, waar zich een bevolking van duizenden en nog eens duizenden zoo goed ver bergt, dat men op 100 meter afstand haar afwe zigheid niet bespeuren kan. Het was reeds een overgroot geluk voor hem zoo dicht bij zijne dochter te zijn maar hij hoopt Siméonne te ontmoeten, zich met haar in be trekking te stellen, haar eene volstrekte geheim houding te bevelen, en door de boerin op Maria te waken, om zoo te spreken bij haar leven, gelukkig zijn om haar geluk en de kalmte in welke hij haar zou aantreffen. De uiterste voorzichtigheid welke hij moest in acht nemen opdat zijne pogingen met zouden worden ontdekt door Jeroom of door Josillet, deden hem lang wachten alvorens hij de gelegenheid vond met Siméonne te spreken. Hij had er wel aan gedacht haar te schrijven, maar het ware al te gevaarlijk geweest zijne brieven aan den post toe te vertrouwen. Alvorens aan Simeonne te worden besteld, kon de brief door de handen gaan van Maria, van Jeroom en van Josillet, die het geschrift zouden herkend hebben. Hij moest een ander middel vinden. Het was een verstandige en eerlijke boer aan de grenzen, dien hij met deze kiesche zending belastte. De boer overhandigde den brief van Madelor aan Siméonne. De oude man verzocht de boerin hem te schrijven, hem te spreken van Maria, hem er breedvoerig van te spreken vooral. Men oordeele over de verwondering en de vreugde van Siméonne toen zij dezen brief ont ving. Zjj had dezelfde redenen niet als Madelor om De oorlogscorrespondent van de »Vossische Zei- tung" schrijft over de uitwerking van de Duitsche artillerie op een sperfort, ten zuiden van Verdun »Onze rit ging wedeiom de Cote Lorraine op, ditmaal tot de hoogte van St. Michiel, dat links van ons in een valei lag. Rechts van ons lag in de diepte aan de overzij van de Maas Chauvon- court. Rondom woedde de strijd, achter ons in het bosch donderde een Beiersche houwitser-bat terij, die ook al geholpen had, om Manonvilliers, dat als het sterkste fort ter wereld bekend stond, te vernietigen. Bijna loodrecht stegen de bommen tot zeker over de 4000 meter hoog, huilende de lucht in, om dan op meer dan 10 Kilometer afstand hun vernielingswerk te verrichten. Vlak voor ons knalden de schoten van een andere Duitsche batterij, blijkbaar een van lichter kaliber, en overal in de rondte langs den heelen horizon, stegen de witte rookwolken van de Duit sche en Fransche vuurbrakende zware kanonnen op, telkens onderbroken door de kleine wolkjes, afkomstig van springende schrapnells. Onze wereldberoemd geworden 42 c.M. mortie ren worden door onze soldaten »Fleiszige Bertha" genoemd. Die konden we gisteren niet te zien krijgen, wel echter een zusterskindje, waarvan het projectiel de kleinigheid van 385 kilo weegtUit dit steilbaangeschut kan men, om zoo te zeggen, over den Mont Blanc heen op een daarachter op gesteld doel schieten. Vlak achter den houwitser staande, konden we duidelijk den luchtkolom zien, dien de granaat mee in de hoogte sleurt en ge durende een breuk van een seconde konden we het stalen lichaam van de granaat bijna vlak boven onze hoofden in de zon zien glanzen, en wel ettelijke duizenden meters hoog. Daarna vervulde gedurende meerdere seconden een onheilspellend gehuil de lucht, totdat een doffe knal verkondigde, dat het projectiel zij doel bereikt had. Het fort Lionville, waarop het vuren gericht was, beantwoordde dit al reeds sedert den voormiddag niet meer, zoo ook de andere Zuid- forten van den sporgordel. Van Fransche zijde werd de strijd gisteren op dit deel van het slag veld, hoofdzakelijk vanuit de talrijke tusschen- stellingen, gevoerd, en zoo zal het ook nog wel in de eerstvolgende dagen zijn. Hunne vernietiging gaat daarom zoo langzaam, omdat ze telkenmale van positie veranderen, Iedere batterij, bezit drie of vier, sedert maanden voorbereide tusschenstel- lingen, en zoodra de eene beschoten wordt, rijdt de batterij naar de naastbijgelegene stelling en open van vandaar uit na eenige uren wederom het vuur. F. n ge 1 s:ch-I nd is e he troep e a. Reuter seint uit Londen: Een nieuwe bladzijde is in de geschiedenis geopend met de ontscheping te Marseille van de élite van het Indische leger van den Kei zei- Koning. Het was een schitterend schouwspel die prinsen, sikhs, g'ourkhas, punchahis en bahtchis met* hun tulbanden met juweelen versierd en gezeten op prachtige paarden ie zien trekken langs de benoemde „Cannebiëra". De vensters, de zich niet te bedienen van den post. Zij ant woordde hem. Van dan af begon er tusschen de boerin en den grijsaard eene zeer levendige briefwisseling. Madelor stuurde zijne brieven poste restante te Monthermé. Siméonne baalde ze er af wanneer de gelegen heid haar naar het dorp leidde of, wanneer de gelegenheid zich te lang liet wachten, verzon zij het een of ander voorwendsel en bleef gedurende eenige uren afwezig. Vandaar die onuitgelegde reizen, die verlegen heid, die zonderlinge houding, die onrust ef die vreugde welke Josillet bij zijne vrouw had op gemerkt, en waarover hij haar op zekeren dag rekenschap had gevraagd. Toen de kleine Bertha ziek was geworden, en de ziekte was verergerd, dacht Simeonne aan Madelor. Mogelijk zouden de aanhoudende zorgen van den ouden dokter erin slagen Bertha te redden 1 Het was eene laatste kans, die overbleef, Si méonne beproefde ze. Zij schreef aan Madelor, verzocht hem te komen gaf hem een »rendez-vous" op de baan van Mon thermé, in de richting van den molen der Pil- lette. (Wordt vtrvolgfkl,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1