Binnenland. Btads- en Gewestelijk Nieuws. Bij X kreeg zes uur 's middags een Duitsche .brigade het hevel tegen de Fransehen aan te vallen Het regiment... marcheerde, gevolgd door aie... met onze compagnie aan het hoofd. Bij het licht van de electrise he zaklantaarn werd nog snel een briefkaart geschreven aan de Vrien den in het vaderland. Wij wisten, dat liet warm zon toegaan, dat velen onzer kameraden het slachtoffer zouden worden. Het was in den nacht, een 'koude nevel lag over het veld, loe.n plotse ling de eerste schoten knalden. Onze patrouilles hadden voeling; met den vij and. Drie kilometer voor Y begonnen de hin dernissen. De breede straatweg' was versperd dooir gevelde boomen, de in het vrije veld mar cheerende troepen vielen in sloten of bleven aan prikkeldraad hangen. Tastend slopen wij voorwaarts. Steens weer klonk de zachte roep van de voorsten: Draadscharen naar voren ko men Eindelijk half vijf 's morgens waren wij zoo ver, dat wij het dorp konden bestormen Een afdeeling' van onze compagnie had als patrouille een huis in den donkeren nacht be stormd met groote waaghalzigheid. En deze afdeeling werd nu midden ia het doip ver schrikkelijk beschoten. Deze kameraden, moesten gered worden. Uit alle hoeken en gaten knalde l'.et Steenen vlogen van de daken op ons neer. Met een hoera gingen wij verder, niettegen staande wij -ontvangen werden door een regen Van kogels en hagel. Steeds drongen wij1 ver der dpor. Elk huis werd door onze verbitterde soldaten genomen. Zij- sloegen de deuren in en alles wat in den wegl kwam werd verbrijzeld. rouwen van vijftig, zestig jaar, de gezichten verschrikkelijk verwrongen, kwamen ons met revolvers in de hand tegemoet. De bajonet deed afschuwelijke diensten. Elke kamer moest ver overd worden. Met tegenzin, maar- wij moesten voor de nood zakelijkheid buigen, traden wij ;o-p tegen vrouwen t-n gewapende jongens. De laaiende huizen waren tevens de graven van de bezitters, die in de vlammen teruggedreven werden. Met het vee hadden onze soldaten medelijden, brullend renden de dieren door de sera ten. Het dorp was om kwart voor zes veroverd. Voorzichtig loopen wij over het met bloed gekrenkte slagveld, hier en daar het gelaat verlichte na van een doode, om te zien -of het een kameraad van onze compagnie is. Een zachte uitroep van schrik van een mijner vrijwilligers doet o-.ns een aagten-blik stil houden:, hij heeft zijn landsman herkend. Een granaat verbrijzelde zijn horst volkomen. Maar verder moeten wij over het do-ode iweld. Daar k-o-men de rookende puinhoopen van het dorp Brandende lijken van de vroegere be wonera liggen op straat.* Overal een verschrik kelijke lucht. Smeulende s-ofa's, bedden, ransels, lijken, a-oode paarden, een groote puinhoop- Uit een huis klinkt een zwak kreunen. Een klein hondje sta-at bij het lijk van -een jongen man en begpoet -ons kwispelend met den staart. Daarna werd dit dier onze trouwe metgezel op de patrouille. Halt' wat zijn dat v-ooii' gedaanten? Een zes tigtal mannen, vrouwen en Kinderen naderen ons Zoodra zij ons zien, klinken een verschrik ktlijk jammeren en smeeken. „Grace, monsieur, g'-ace". Een jammervolle s-toet van half aange klemde mensehen met zuigelingen -op den arm, cbe grijsaards en zieke vrouwen voortsleepen. rouwen en kinderen vallen op de knieën, grij pen onze voeten en stamelen woorden. Zijl hou den ons crucifixen, francstukken en zilveren lepels voor. Het hart staat stil bij, de gedachte ai eenals- dit ellendige lot eens gekomen was over de onzen in het dierbare vaderland. ■Met moeite zijn de jammerenden lot bedaren te brengen. Woorden zijn niet voldoende. Om onze vriendschappelijke bedoelingen duidelijk 1e maken streel ik een klein meisje over het haar. ik wijs hun als toevluchtsoord de kerk. Allen dringen zij' ons, om onze handen te drukken, te kussen. Bij deze huide Krijgen mijn eenvou dige Zwaven het hard te verantwoorden. Een •geeft zijn hart lucht door uit te roepen: „Liever vecht ik met uie vervloekte boeren dan het ge grien te hiooren van "deze vrouwen I" Wij hadden aan onze opdracht voldaan. Wij kregen honger en dorst. Sedert den vorigen avond hadden wij niets giehad. Dus naar een ge deelte van de stad L., dat nog' niet vernield was. Wij gingen aoor de straten, het geweer en de revolver klaar om te schieten. Wij zochten ae „Bon Lingerie". W-ij lieten het licht vallen op alle schil oen. Eindelijk vonaen wij den koel;:- bakker. Alles gesloten. De bijl wordt al-s- deur klopper gebruikt. De bakker verschijnt. Op 'on ze manier zeggen wij hem in het Fransob, wat. wij wenscben. „Geen brooct" is zijn antwoord. W ij waren vlugger in ue bakkerij dan de meel- fcpoeaer gedacht had. De heerlijke geur was verdacht. Wij openden den oven. Hoeia! Aan ae bajonet hangend een dampend brood, een half wagenrad. A ijftien stuks trekken wij er op dez'e wijze uit. mtusschen heeft een onzer* acbtei een meel zak een aangebroken fleschje bier gevonden. Waar er een is zijn er ook meer. Vergezeld (■oor de gewapende macht, duikt de bakker in zijn kelder -onder, om te verschijnen met een aozijn l'lesschen licht bier. - Eerst moet de edele gever ei een uitdrinken op onze gezondheid. Rattengif is geen lekkere medicijn. Hetgeen gr? teren een officier moest ondervinden, dank zij de streek van een schurk van een boer. W ij droegen onzen buit in zakken weg, niet zonder eerst den bakker een kwitantie gegeven te hebben met de veelzeggende bemerking: „La France payera notre compte". B ij V e r d u d. De oorlogscorrespondent van de «Vossische Zei- tung" schrijft over de uitwerking van de Duitsche artillerie op een spertfort ten zuiden van Verdun, als volgt: «Onze rit ging wederom de Lorraine op. Rondom woedde de strijd, achter ons in het bosch donderde een Beiersche houwitserbatterij, die ook al geholpen had om Manonvilliers dat als het sterkste fort ter wereld bekend stond te ver nietigen. Bijna loodrecht stegen de bommen tot meer dan 4000 meter hoog om op meer dan 10 Kilometer afstand hun vernielingswerk te ver richten. Vlak voor ons knalden schoten van een andere Duitsche batterij blijkbaar eene van lichter kaliber en overal in de rondte langs den heelen horizon stegen de witte rookwolken van de Duit sche en Fransche zware kanonnen op, telkens doorbroken van de kleine wolkjes afkomstig van springende shrapnells. Vlak achter den houwitser konden we duidelijk de luchtkolom zien die de bom mee in de hoogte sleurt en gedurende een breuk van een seconde konden we het stalen lichaam van den bom vlak boven onze hoofden in de zon zien glanzen, ettelijke duizenden meters hoog. Daarna vervulde gedurende meerdere se conden een onheilspellend geluid de lucht totdat een dolle knal verkondigde dat het projectiel zyn doel bereikt had. Het fort Lionville waarop het vuren gericht was beantwoordde dit al reeds sedert den voormiddag niet meer, zoo ook de andere zuidelijke forten van den spergordel. Van Fransche zijde werd de strijd op dit deel van het slagveld boofzakelijk vanuit de talrijke tusschen- stellingen gevoerd en zoo zal het ook nog wel in de eerstvolgende dagen zijn. Hunne vernietiging gaat daarom zoo laDgzaam omdat ze telkenmale van positie veranderen. Iedere batterij bezit drie of vier, sedert maanden voorbereide tusschen- stellingen en zoodia de eene beschoten wordti rijdt de batterij naar de naast bijgelegen stelling en opent dan van daar uit eenige uren wederom het vuur. de armen uitbreidend met de woorden «Jongen, mijn jongen, ben je daarhet waren er maar weinigen, die dit wederzien bijwoonden. En in de haast, die de vader had om den zoon te om armen, was alles den Keizer behulpzaam en hield ik plotseling, voor ik het wist, des keizers helm in de hand. Langer dan een uur bleef de hoogste bevelhebber bij den jongen overste. Zondagmorgen ontving dan de Prins de tijding, dat hem het ijzeren kruis eerste klasse was verleend. De tweede klasse van dit eereteeken had hij al eerder verdiend. Op het slagveld werd hem dat ge schonken, en omdat er op dat oogenblik geen ijzeren kruis van dit jaar voorhanden was, nam generaal von Strantz het door hem in den oorlog van 70 verdiende kruis zich van de borst en schonk het -den prins. DüITSCHLAND. Het garde-regiment. De »N. R. Ct." ontvangt uit Parijs het relaas van de vernietiging van het Pruisisch garde regiment, dat vroeger onder commando van den kroonprins stond. Gebruikmakende van het mistige weer rukte een Pruisische garde-brigade onopgemerkt aan op de Fransche gevechtslijn. De Duitschers hadden echter niet gerekend op de sterke verdedigings posities waarin de Franschen verschanst lagen. Toen de zon doorkwam en den mist verdreef, werden de Duitschers opgemerkt door de Fran schen, die zich echter niet verroerden, voor het bevel tot den aanval werd gegeven. Misleid door de stilte gingen de Duitschers nog verder, toen plotseling in de rust van den ochtend een trom petsignaal weerklonk, gevolgd door het geratel van een geweersalvo. Het eerste gelid van de aanrukkende Duitschers was neergeveld. Het tweede gelid aarzelde, ten spijt van de pogingen der officieren om hun man nen aan te moedigen. Aan één vleugel kwamen echter de Duitschers onder trompetgeroffel en blaasmuziek aanstormen. Het was het regiment waarvan de kroonprins vroeger kolonel was, het elite-regiment der Pruisische garde, de trots van den Keizer en aangevoerd door den bloem der Duitsche aristocraten. Daartegenover stonden aan Franschen kant Afrikaansche troepen. Toen het bevel tot schieten gegeven was openden de Afrikaansche troepen een moordend vuur op de aanvallende Duitschers. Spoedig was er van het geheele regiment nog slechts één compagnie over, en alras was ook die geslonken tot een handjevol mannen. Op het laatst stond enkel nog een luitenant overeind. Een paar seconden later was ook hij neergeschoten. PrinsOscar. De oorlogscorrespondent van het «Berliner Ta- geblatt" vertelt over het weerzien tusschen den Keizer en Prins OscarOp de tweede verdie ping van mijn hotel had ook prins Oscar een Kamer betrokken. Zijn grenadiers hadden den 2-lsten September nabij Verdun als leeuwen ge vochten. Het was een moorddadige worsteling en onze soldaten moeten om iedere duimbreed grond vechten, want telkens en telkens weer knalde het uit de groene boomtoppen. De Prins voerde zijn regiment door den strijd ten zegenpraal. Verscheidene officieren waaronder een majoor sneuvelden aan zijn zijde. Andere officieren werden zwaar gewond. Na den slag kreeg de Prins een acute hartaandoening. Het dagen lange vechten, de dood van zijn kameraden en van zijn dappere soldaten, die hij zelf in het vuur gevoerd had, dat alles werkte te hevig op hem in en verlamde zijn kracht voor korten tijd. Van Keulen af had hij den weg per auto afgelegd, namiddags tegen 3 uur kwam de Keizer om zijn zoon te bezoeken. Het toéval voerde me juist in de vestibule toen de Keizer zijn zoon kwam op zoeken. In de deuropening verscheen de bleeke blonde gravin die den Keizer ridderlijk de hand kustte. Rechts naast de deur stond het bed van Prins. De Keizer trad binnen, reeds in de deur ENGELAND. De rede van Asquith. De Engelsche legatie te 'sGravenhage geeft in een communiqué eenige interessante bijzonder heden van de rede, door den Engelschen eersten minister Asquith Vrijdag te Cardiff gehouden. In verband met de wijze, waarop de dominians van Indië en de kolonies der Kroon zich gedra gen, zeide de minister, dat nooit in de geschiede nis een zoo groote en verscheidene gemeenschap zulk een eendrachtigen en vastbesloten geest had getoond in antwoord op den gemeensehappelijken oproep. Toen wij dezen oorlog ingingen, hadden wij geen kwaadwilligheid te bestraffen noch on- rechten te wreken. Wij hadden geen twist met Duitschland. Ofschoon wij onophoudelijk hebben gewerkt voor den vrede om de ramp van den oorlog te vermijden, konden wij Duitscbland niet de vrije hand laten, wanneer het een gelegenheid zocht, de Europeesche wereld te overheerschen. Wij weigerden een dergelijke verbintenis aan te gaan Vier weken geleden vroeg ik mijn bondgenooten, hoe wij ons van verre konden hebben gehouden, als wij den teugeloozen inval in Frankrijk en België zagen door horden, die achter zich lieten een ijselijk spoor van verwildering, verwoesting en ontheiliging, den zwartsten bladzijden der ge schiedenis van de barbaren waardig. Sedert heb ben wij steeds duidelijker geschreven gezien in letters van bloed en vernieling, het ware oogwit van dit lang voorbereide plan tegen de vrijheden van Europa. Wij gelooven nog steeds in verdra gen, in de rechten van de zwakken en de plich ten van de sterken en wij zien voorwaarts bij het einde van den oorlog naar een Europa, waarin deze groote en eenvoudige waarheden beveiligd zullen zijn tegen een opnieuw smart veroorzakende era van bloed en yzer. meester geeft aan, dat in totaal is ontvangen f64,587.12 frs. 4,920,82£ M. 98.13. Oorlogscrediet. Naar verluidt, zal binnenkort oen nieuw ore- diet, van 50 milliaen gulden worden aangevraagd, Lei voorziening in de kosten van het onder de wapenen houden van het leger1 en de verdere buitengewone maatregelen, door de regeering in verband met de tijdsomstandigheden genomen. Het toegestane c-rediet van gelijk bedrag Leg'int langzamerhand uitgeput te raken, hetgeen niet te verwonderen is, waar alleen de kosten voor het leger dagelijks op 4 a 6 ton gouds zijn to schatten. Het voornemen der regeering moet zijn, mach tiging te vragen pan wederom voor deze 50 mil- lioen schatkistpapier uit te geven. Het credietpmtwerp moet reeds den Raad van State hebben bereikt, ,om met. spoed te worden onderzocht. RUSLAND. De Russische Generale staf deelt mede dat onbeteekenende gevechten in de buurt van Kielce en den rechteroever van den Weichsel geleverd zijn. In de Karpathen zijn de Russen het dal van de Nedjaey afgedaald en hebben bij Mikouletse een Oostenryksche afdeeling verslagen, die zijn kanonnen en munitie verloor. Op den weg van Lodze naar Szisjliki beproefde de eerste divisie der Duitsche cavalerie den aan val van de Russische cavalerie tegen te houden. Dit gevecht begon tegen het vallen van de duis ternis. De Duitsche escadrons ontweken echter onze aanvallen, verstrooiden zich en gingen op de vlucht. Zij leden groote verliezen en sleepten de infanterie die hen moesten steunen mede. In Oost-Azië. De Japanners hebben bezit genomen van den spoorweg in de provincie Sjangtoeng tusschen Tsinan foe en Wei-sien. Be Chineesche overheid maakte bezwaren, doch de Japanners wezen er op, dat uit een strategisch oogpunt onmogelijk aan de Duitschers kan worden toegestaan de contróle te behouden over een spoor, weg in hun rug gedurende de krijgsverrichtingen bij Tsingtao (de spoorweg loopt in N.W. Z.O. richting door het binnenland achter het pacht- gebied Kiautsjou.) Zij halen voorts de vergunning van de Duitjche regeering aan, steunende op het Chineesch-Duitsche verdrag van 1898, ten bewijze dat de spoorwegmaatschappij feitelyk Duitsch is. Japansche mijnenvegers zijn op mynen gestoo- ten. Een is gezonken, een andere is beschadigd. Er zijn vier dooden en 19 gewonden. De Japan ners hebben een Duitsche torpedojager doen zin ken. De vijandelijkheden worden met kracht voortgezet, in het bizonder het artilleriegevecht. De oorlogsschepen in de haven verleenen de for ten krachtige hulp. Tweede Kamer De Tweede Kamer is tegen morgenochtend half twaalf bijeengeroepen, ter behandeling van het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de marine-begrooting 1914 en regeling van werk zaamheden. Rogge. Men meldt ons, dat de regeering, teneinde prijs opdrijving en terughouding van rogge'tegen te gaan, bezig is groote partijen rogge uit Amerika te koopen. Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. De achtste verantwoording van den penning- Op een myn geloopen. Zaterdagavond is te IJmuiden binnengekomen de logger Wilhelmina 4, KW 148, met 17 man equipage van het Nederlandsehe s-tcomischip Nieuwland, dat 5 mijl ten Nopiuen van Outer Ddwnsing -op een mijn geloopen err gezonken is, Het stoomschip- Nieuwland is het nieuwste schip van de Scheepvaart- en Steenkolen-Maat schappij te Rotterdam en was met een lading teenkolen bestemd van Goole naar Hariingen. De Nieuwland wa-s Zaterdagmorgen te ruim 8 uur vertrokken. De ramp had plaats te 10 40. Het schip werd getroffen in ruim één, dat openbarstte, waarna het stoomschip eerst over stuurboord, later over bakboord ging' overhel len, om binnen korten tijd met den kop in zee tc zinken. Alle opvarenden hadden gelegenheid zich in een van de seheepsboplen te bege-ven, die do|or den genoemden logiger werd opgepikt, zoo-dat alle opvarenden gered zijn. Gezagvoerder is kapitein H. Drayer, van Rot terdam. Tot de geredden behoort onder meer Jan Noordergraaf, van Rotterdam, die -ook tot do geredden van de Hioutdijik behoorde. Aan boord van den logger werden allen van klec- ren voorzien. Tijdens de catastrophe had de ede- stuurman E. S-tegers met een der matrozen de wacht. Door de zorgen van het agentschap werd der bemanning! in het Koning Willemshuis een onder komen verischa-ft. (N R. C Mynen in de Noordzee. Be Britsche admiraliteit heeft qok' aan de maat schappij Zeeland kennis gegeven, dat mijnen in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee werden gélegd. Aan de Zeeland is medegedeeld, welke route veilig kan worden bevaren. D.e duur der reis zal dop? deze maatregel eenigs- zins worden verlengd en de Zeeland overweegt daarom, haar (schepen vroeger uit Vlissingen tc d-oen vertrekken. De- mogelijkheid, besta-at, dat de passagiers; reeds den. avond tevoren te Vlissingen moeten aan komen, waar zij aan aan boord van de mailbooten kunnen overmachten. My. Nederland. Het thuisvarend mailstoomschip «Rembrandt" hetwelk drie October Kaap St. Vincent passeerde, zal Gravesend aandoen alvorens naar Amsterdam te komen. Men -seint ons uit IJmuiden: Na vijf dagen zonder schroef te hebben rond gedreven is de IJmuider stoomtrawler „Henriet- te" door de eveneens te IJmuiden thuisbe-hoo- rende stoomtrawler Zaanstroo-m lil opgepikt en alhier binnengebracht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.9 Vlissingen. Laagstebarometerstand 755.7 Bodoe. Verwachting tot den volgenden dagmatige later wellicht toenemende zuidwestelijke tot noord westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur' Arbeidsbeurs—Steuncomité. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg in de week van 28 September tot 3 October 86 27 personen werden voor langer of korter tijd ge plaatst, terwijl in het geheel aan 689 personen geldelijken steun werd verleend. Apologetische cursus. Wij vestigen nogmaals de aandacht op den apologetischen cursus, die a.s. Woensdag in het Bondgebouw zal worden geopend. Be deelnemers worden verzocht om half negen m de zaal aanwezig te zijn, opdat stipt op tijd kan worden begonnen. Zooals reeds bekend is bedraagt de toegangs. prijs per les 5 ets. en kunnen kaarten worden genomen voor den duur van den geheelen cursus (12 lessen) a f0.50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2