Verspreide berichten. Binnenland. ^tads- en (Gewestelijk Nieuws. en soldaten de bloemen en kransen afgerukt, de vlaggen der dragers ontnomen en onder de voeten getrapt, terwijl zij allerlei spotternijen uitbraak ten. De menigte was woedend en er ware slechts weinig noodig geweest om een uitbarsting te weeg te brengen. De beschieting van Lanaeken. Ce Maastr, carresp, van „De Tijd'" seint: Het diorpje Lanaeken, een uurtje ten N.W. van .Maastricht gelegen, werd heden, Zondagochtend, door een panische schris bevangen, Nauwelijks was de dag aan den hemel, en spoedden zich de bewoners ter kerke, af daar ging het geroep; de Duitschers komen. En om kwart voor zeven reeds vielen de eerste kanonschoten; de Luit- sobers, die blijkbaar uit Tongeren waren geko men, met het opzettelijk doel Lanaeken te tuch tigen ze hadden immers reeds weken geleden gedreigd het dorp te zullen brandschatten hadden hun artmerio geplaatst tusscnen v'eldwe- zelt en Lanaeken. Het heele dorp is nagenoeg leeggeloopenhonderden geloovigen hebben het H. iMispfter niet kunnen bijwonen. Ongewasschen, nagenoeg ongekleed, hebben de huishoudens bun droeven intocht gedaan in Maastricht. Tussciien de 30 a 40 kanonschoten zijn gevallen. Tal van huizen werden door de Luitsvhers in brand gestokenbet was één rosse vuurgloed, en daar de wind uit bet W,es ten woei, trok de rook over tot ue Holiandsche dorpen Bargl.aren, Linr- mel en ilteren. lie gendarmerie, de moederschoot (christelijke schoren) en meer openbare gebou wen zijn door bet vuur vernield. Le békende uitspanning Taurne-Bride is eveneens afgebrand. Le Belgische soldaten, die zich in de bos- schen verscholen houden, beantwoordden Let Duit se he vuur en de L'uitschers zouden eenige ver liezen aan dooden en gewonden hebben. Voor zoover we hebben kunnen nagaan, is niemand der burgers genood; eenige inwoners werden ge wond en door iloode Kr uisam butane es uit Maas tricht gehaald. De eerw. zusters zijn gevlucht, deels over de Maas uaar Hollandsch Limburg, deels naar Maastricht. Op een bewoner, die zijn zinneiooze dochter per wagen met paard naar Maas trient trachtte te brengen, werd door de Lticscners geschoten; het paard werd getroffen en viel dood neer. Het arme meisje moest toen, in een stoel gezeten, in veiligheid worden ge- br acht. Overal op de wegen van Lanaeken naar Maas- trient zijn vluchtelingen, op weg naar de stad. \vjj vernamen nog, en heoben er ons zelf van overtuigd, dat do kerk niet getroffen is; wel vloog een kogel langs den toren, eenig muurwerk beschadigend. Omstreeks halftwee trokken de Duitse hers af; het was meestal infanterie en artillerie. Hun sterkte bedroeg vele honderden, doch is niet met juistheid op te geven. De strafcoionne een pracht van een werk op Zondag verwijder den zich in noordelijke richting langs den linker- Maasoever. Het bekende gesticht van dr. Le jeune, waar van de iloode Kruisvlag; woei, is gespaard. Een meter hoog. De corresp. van het „Hbld." schrijft uit Rijs- sel: Op de g,roote Markt in Mons hielden wij stil ,om het reservoir van onze auto en onze keel, die fel geleden hadden van veel. door een ste- vigen wind opgejaagd, stof, wat water te geven. Op het terras van het café waar wij stil hielden, zaten twee Duitsehe officieren, een heel oude en een piepjonge. Een praatje was gauw geën tameerd. Zij vertelden dat zij juist uit den slag kwamen, even verder cp. Verbaasd zei ik niet te hebben geweten, dat e$ zóó dicht bij Mons t og gevochten werd. Dat prikkelde den jongen officier, en haastig verzekerde hij: ja, maar met clat al zijn we toch nog1 maar veertig kilometer van Parijs. De oude gaf mij een knipoogje en ging er niet op in. Ik ook niet. Toen zei de oude, als je even verder doorrijdt, zal je zóó hoog de lijken zien liggen, hij wees een meter hoog, al k-maal .over elkaar heen. Ja, allemaal Fransehen! viel de jonge in. En Diuitschers, zei kalm ue oude. En zonder zich te storen aan de et-gen's van den jongen officier, ging: hij door: de vijand heeft g'-oote verliezen geleden, maar wij ook. 't Kan o-ck niet anders. Wij zaten vlak op elkaar, had- den op tal van punten bajonetgevechten. Hij zweeg even en ging toen zacht peinzend verder Och, 't is voor allemaal even erg'. Te oar- teg is nu eenmaal afschuwelijk, 't is te ho pen, dat er gauw een einde aan komt. Ie Duit- si hers, de Franschen, zij zijn allemaal men- sohen, Mcnschen. En nu liggen daar verderop rle lijken een meter hoog', 't Is verschrikkelijk En tóch wat 't ons ook ko3te, wij zullen in f rijs ko-menl worden, de uitwerking daarvan inderdaad nood- lottig moet genoemd'worden, merkte hij op, dat de bediening en het vervoer dezer kanonnen zóó moeilijk is, dat slechts zelden goede resultaten bereik worden. Soms zjjn 36 tot 40 paarden niet in staat deze reusachtige stukken te verplaatsen over de wegen in Frankrijk, die thans drassig geworden zijn door de herfstregens, terwijl het mechanisme van zoo'n kanon zoo ingewikkeld is dat het uiterst moeilijk is, de verliezen onder de manschappen, die deze kanonnen bedienen on- middelijk aan te vullen. Verder terwijl de uit werking der 42 c.M. kanonnen op een grooten afstand inderdaad vreeselijk is. heeft men er in onmiddelijke nabijheid van den vijand weinig aan en zijn de artilleristen zonder genade overgeleverd aan elke bajonet-charge. De officier merkte verder nog op, dat bijna alle granaten dezer kanonnen te vroeg of te laat of soms in het geheel niet ontploffen. De Fransche troepen hebben spoedig ingezien wat de beste methode was tegenover deze monsters. Ten slotte zeide de officier, dat hij de 42 c.M. houwitsers ongetwijfeld een mooie uitvinding vond, doch dan alleen inderdaad van groot nut bleken wanneer men zeker was ze in goede stellingen te kunnen gebruiken. tegen schending harer belangen, doch ook tegen vergrooting van andere landen, die niet gepaard zou gaan met een overeenkomstigen aanwas van Italië. DUITSCHLAND. Krijgsgevangen ppiester*. Naar de „Köln. Vpl'ksalgf" meldt, heeft de bis schop van Paderborn een zeer sympathiek be- sluil genomen. Hij stelde n.l. aan den comman dant van het in zijj? diocees gelegen Senueiager vbtor, oim de daar geïnterneerde Fransche gees telijken, die als soldaat gevangen genomen wa- ren, en die zich over hun toestand in het kamp, en, naar de „Köln. Yjoiksztg." zegt, ook pver de bespotting, waaraan zij van den kant van hun medegevangenen bloot stonden, te be klagen hadden, in een der diocesane gestichten op te nemen. De commandant willigde het verzoek -op bepaalde voorwaarden, o. m. van strenge militaire bewaking;, in, zoodat de- gevangen geestelijken nu spoedig naar een hun waar diger verblijfplaats overgebracht minnen worden. De Engelsohe stoomboot „Ardmount", die gis terenmorgen piet een lading graan van Dover naar Zeebrugge vertrokken was, is op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning uit 35 koppen bestaande, is gered Te „Aken krijgen de hei-stellende soldaten en officieren in sommige ziekenhuizen les in het Franseh. Deze gekwetsten hopen vurig, spoedig naai' het front te 'kunnen teriigkeeren; en zij maken zich den langen tijd van het wachten op herstel ten nutte, daar wat Fransch op te doen. De lessen worden gegeven door een tot Duit- schor genaturatiseerden Fipan&eihman van ge boorte, i De correspondent van „do Tijd" verneemt, dat keizer Wilhelm zich te Mee helen zou bevinden. De Deen-stehc bladen vernemen nit Petrpgrad, dat de Russische regoering besloten zou hebben tot uitgifte van li/2 milliard roebel credietbiljet- ton zonder speciale dekking, voor de kosten der nationale verdediging. Volgens het «Antwerpsche Handelsblad" zijn 23000 man van de lichting 1914 opgekomen. Een groot aantal hunner heeft geholpen aan het ma ken van loopgraven bij Rumpst, Waelhem, Duffel en Dendermonde. Zij vertrekken thans naar Os- tende en Ieperen. Het hoofdkwartier meldt, dat de opperste legeraanvoerder, Keizer Nikolaas, bij het actieve leger is aangekomen. FRANKRIJK. D e 4 2 c. M. k a n o n n e n. Een artillerie-officier, die gewond van het front is teruggekeerd, geeft interessante bijzonderheden o er de werking en het effect van de Duitsehe 42 c M. houwitsers, waarvan Duitschland zooveel '-"'tut-. Ofschoon de officier moest bekennen dat, wanneer deze monstermortieren goed bediend OOSTENRIJK-HONGARIJE. Potiorek, de generaal der artillerie, deelt offi cieel het volgende mede: De in het oostelijk gedeelte van Bosnië bin nengedrongen Servische en Moutenegrijrisebe troe pen dwongen ons, naar dit gebied, a-at buiten het terrein gelegen is, waar ae beslissing vallen moet, mobiele strijdmachten te detacheeren. De eerste daar begonnen actie is reeds tot een suc cesvol einde gebracht. De twee MuUeitógrijnsche brigades de „Spuska", onder commando van ge neraal Vuqopitach, en üe „Zet-ska", onder gene raal Rajevitsch zijn na een heftigen strijd, die twee dagen duurde, volkomen verslagen naar Fcea teruggeworpen en trékken zich thans in wanorde terug over de grens. Haar geheelen trein, waaronder niet onaanzienlijke voorraden, in Bos nië buitgemaakt, hebben zij moeten achterlaten. Ook bij deze gelegenheid zijn meerdere gesneu velden van O'Qstenrijksche patrouilles, aie uitge zonden waren, o.a. ook een vaandrig1, in een ontzettenden toestand van verminking gevonden. Bij de in het Noorderlijik gebied begonnen ac- tie, is een geheel Servisch bataljon door een half Oostenrijksoh bataljon gevangengenomen. RUSLAND. Gevecht bij Ossowetz. Uit Petersburg worden de volgende bijzonder heden gemeld over den strijd bij Ossowetz. Daar cle Duitschers geen anderen weg konden benut ten om de vesting te naderen, rukten zij voort over den weg van Graevo. Toen zij op een af stand van 14 K.M. de vesting genaderd waren, constateerden zij, dat de artillerie niet verder kon gaan, wegens het moerassige terrein. Van deze plek af opende de vijand een verwoed bombardement. Een aanzienlijke troepenmacht infanterie, van talrijke mitrailleurs voorzien, naderde de vesting tot op 6 K.M. Toen deden de Russen een uitval, waarbij zij gebruik maakten van wegen, waarvan de vijand bet bestaan niet kende. De twee vleugels deT Paitsche troepenmacht, die er van overtuigd scheen, dat zij alle gebruikbare wegen had be zet en zich alleen interesseerde voor de ves ting', weruen omsingeld. Toen ten slotte bleek welk© bewegingen de Russen uitgevoerd, hadden, ontbrandde een w:oe- cende strijd, waarbij' ue Duitscbers een zeer ongunstige positie innamen. Bovendien speelde de artillerie der vesting in hunne gelederen, zoc- aat heele afdeelingen Duitschers gedecimeerd wer den. De strijd die 36 uur duurde, eindigde met een debacle voor het Duitsehe leger, dat in wan orde op de vlucht sloeg. De Russen maakten zich meester van een glroote massa kanonnen en mu nitie door den vijand achtergelaten. van de plaatselijke Steuncomité's, welke Comité's worden uitgenoodigd, de ontvangen handschoe nen vrachtvrij toe te zenden aan bet Hoofd van het Centraal Magazijn van Militaire kleeding en Uitrusting' te Amsterdam, die do geschatte waar de der goedgekeurde handschoenen aan de be trokken Comité's zal overmaken. De modellen, waaraan de te vervaardigen hand schoenen zooveel mogelijk moeten beantwoorden, zullen kunnen wonden bezichtigd hij de bedoelde Steuncomité's en biji de magazijnen van kleeding van het leger of wel bij militairen, die in het bezit daarvan zijn. De Steuncomité's kunnen voor zooveel noodig aan het Hoofd voornoemd enkele paren van die handschoenen aanvragen. Ter voorkoming' van teleurstelling wordt ten zeerste aanbevolen deze modellen zoo getrouw mogelijk te volgen, aangezien onbruikbare hand schoenen niet kunnen worden teruggezonden, noch de waarde daarvan worden vergoed. (Stct.) .Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766 Vlissingen. Laagstebarometerstand 757.1 Memel. Verwachting tot den volgenden dagmatige later tijdelijk afnemende, noordelijke tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, des ochtends iets koeler. Valsche geruchten. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Herhaaldelijk liepen in de laatste dagen hard nekkige geruchten, volgens welke aan onze gren zen strijd zou zijn geleverd met troepen van oorlogvoerende mogendheden, welke zich niet wilden laten interneeren. Met beslistheid kunnen dergelijke geruchteD worden tegengesproken. Naar aanleiding van berichten aangaande het voor- loopig niet verleenen van verloven bij een deel van het leger kan worden medegedeeld, dat een bepaalde acute oorzaak hiervoor niet bestaat. Bij een gemobiliseerd leger is de normale toestand, dat geen verloven worden verleend. Tijdelijk heeft men dit weer toegestaan. Zoodra de toestand zoodanig wordt, dat tegen het verleenen van verloven geen overwegend bezwaar meer bestaat, zal deze maatregel weer opnieuw worden toege past. Mais. Op een vraag van het Kamerlid De Jong, of de Regeering bereid is de vaststelling van maxi- mumpnjzen voor maïs te bevorderea, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, naar de «N. Ct." meldt, het volgende bericht: »üaar de hoeveelheid hier te lande aanwezige maïs zeer gering is, kan vaststelling van een maximumprijs zonder meer de veehouders weinig helpen, maar komt het er in de eerste plaats op aan den invoer van maïs te bevorderen. De Regeering is reeds begonnen maïs in he buitenland aan te koopen en is voornemens daar mede voort te gaan. De aangekochte mais zal tegen een voor iedere partij vast te stellen prys ter beschikking van de landbouwers worden gesteld. Deze prys zal uit den aard der zaak afüankeiyk zijn van den aan" koopsprys. Meelschaarschte. Gister-avond had aihiei ten Raadhuize onder voorzitterschap van den Burgemeester een verga dering plaats van vertegenwoordigers der Schie- damsche bakkerspatroonsvereeniging, besturen van Coöperatieve brood bakkerijen enz. Deze vergadering hield verband met de laatste circulaire van Minis ter Treub inzake de maximum-graan en brood prijzen. Na ampele bespreking was het resultaat dat te beginnen met Maandag 12 October tot wederop zegging te Schiedam geen witte brood meer mag worden verkocht, doch uitsluitend tarwebrood (bruinbrood) met uitzondering van z.g. kleinbrood dat tot een gewicht van hoogstens 0,6 ons uit uitsluitend tarwebloem kan worden vervaardigd. De prijzen zullen nader worden bekend gemaakt. Bevolking. De Bevolking dezer Gemeente bestond op 31 Augustus j.l. uit 34.994 zielen. Gedurende de maand September onderging dit een verandering door vestiging 139 door geboorte 81 totaal 220. Het verminderde door vertrek 170 en door over lijden 33, totaal 203 zoódat over de maand Sep tember een vermeerdering .plaats had van 17 z. en het totaal aantal zielen tot op 1 September bedroeg 35011. ITALI6. Minister-president Salandra heeft een deputatie van afgevaardigden, behoorende tot de rechter zijde en het centrum, ontvangen en hun verklaard dat de regeering in het bewustzijn harer verant woordelijkheid, vast en eensgezind besloten is Iulië's belangen, zoo deze mochten worden aan getast, te verdedigen. Naar aanleiding hiervan merkt de «Corrière della Sera" de veelzeggende i opmerking, dat Italië niet slechts zal opkomen De gehuwde onderwijzeres. In die gisterenavond te Amsterdam gehouden vergadering der Schoolcommissie /is behandeld het praeadvies, dat aan B. en W. uitgebraent zal worden over het voorstel-Va.n Kuykhof-Mat- thijsen, om uit do verordening op het voorberei öend onderwijs te schrappen de bepaling: „Aan hoofden, onderwijzeressen en helpsters, die in het huwelijk treden, wordt ontslag verleend. Na uitvoerig debat besloot de commissie niet 30 stemmen voor en 29 tegen te adviseeren tot opheffing! van het huwelijksverbod, Beurs. Door een 40 tal Beursbezoekers is tot het ge meentebestuur het verzoek gericht, in verband met de tijdsomstandigheden nu het het grootste ge deelte van het brandersbedrijf stop staat en de handel als 't ware dood ligt de Beurs op Zater dagen, tot dat een beter tyd aanbreekt te sluiten. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 13 October 1914 des namiddags 2 uur ten Raadhuize: Rogge. Naar aanleiding' van het bericht, dat de !re- geering, teneinde prijsopdrijving en terughouding van rogge tegen te gaan, bezig is uit Amerika gioote partijen rogge te koopen, merkt men ons van bevoegde zijide op, dat ons land per jaar uit Rusland en Duitschland 260 millioen K.G rogge en 21 millioen K.G. roggemeel invoert en uit Amerika slechts 26 millioen (in 1913 u,it de La Ihata Staten 14 millioen en uit de Ver. Staten 12 millioen. 1 De Amerikaansche Staten hebben géén voldoen den nogge-voonraad om in het tekort van ons land te voorzien. (Vad.) Wollen handschoenen/ Belangstellende ingezetenen wovden door den Minister van Oorlog uitgenoodigd hunne mede werking te willen verleenen tot het verkrijgen, vervaardigen of doen vervaardigen van wollen handschoenen voor militairen. Zij gelieven tot dat doel gebruik te maken van de lusschenfcomst Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodigl Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité isA. L. Boot, N. Haven 83. Dr or d%.Schiedamstehe Politicveieeniging „On derling Vertrouwen" is een bedrag van f 38.84 aan den Penningmeester van het comité afge dragen. Volksbadhuis. In de week van 27 Sept.—3 Oct. '14 werden genomen 415 baden. le klas kuipbaden 30, regenbaden 152e klas kuipbaden 59, regenbaden 273, 5 ets. kinder baden 38. Gedurende de maand Sept.1914 werden ge nomen 1610 baden. le klas kuipbaden 106, regenbaden 852e klas kuipbaden 225, regenbaden 1056, 5 ets. kinder baden 138. Buurtvereeniging „Het Noorden". Donderdag a.s. zal de buurtvereeniging «Het Noorden" den kinderen dier buurt een feestavond geven in de «Vriendschap". Om half zes zal in optocht, voorafgegaan door het muziekcorps «Oefening baart Kunst" vanaf den Doel naar het huis van den burgemeester worden getrokken, en dezen een serenade worden gebracht, om daarna door de Vijgensteeg, Kin- derbuurt, Raam en Breedstraat naar het gebouw «De Vriendschap" te trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2