Gremengd Nieuws. Correspondentie. Kerknieuws. Beehtsakea. Burgerlijke Stand. Handelsberichten, Gisteren werd door de politie een man gearresteerd, die dronken was. Het bleek, dat hij veroordeeld was tot 3 gld. boete of 3 dagen hechtenis. Hij is heden door de rijkspolitie naar het huis van bewaring te Breda overgebracht. De Schiedamsche kegelclub »Tout 'es neuf' welke met twee vijftallen uitkwam op net te Rotterdam gehouden liefdadigheidscon cours heeft zich voor beide vijftallen bekroond mogen zien met de verguld zilveren medaille. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 7 Oct. 5.30 v.m., 5.49 n.m. UIT DELFT. Voor het eindexamen H. B. S. met 5 jarigen cursus slaagde G. van der Angele van hier. De »Msb." verneemt, dat niet minder dan 63 studenten der Technische Hoogeschool hun lid maatschap van het Delftsch Studentenkorps heb ben opgezegd. M ij non ge luk. In de staatsmijn „Wilhelm!- na" viel de gehuwde mijnwerker Van Es in een Schacht. Ee man bekwam een schedelbreuk en overleed spoedig1. Een 103-jarig! oud-strijder! Zondag vier de de heer Gonstiuan Ilagters te Brielie, in goede gezondheid zijn 103en verjaardag. Tdjidens den Belgischen opstand nam bij als vrijwilliger dienst en trok, nog slechts 19 jaar oua, met de mobiel verklaarde Briehche schut terij', vereenigü met die van Vlaar'dingen en Mid- dtelharnis, als jongmensch van 19 jaar naar de grenzen. Hr verwierf na den veldtocht het Metalen Kruis. (Rett. NbU Uit Ned.-Indië. In een der nummers van ïAndalas", het te Medan verschijnde Maleische orgaan der Jong-Chineezen, wordt melding ge maakt van een ongehoord brutaal optreden van een groep Chineesche contractanten der onder neming Ramoenia. Het volgende is daar namelijk in het Serdang- sche voorgevallen. Drie oppassers der gewapende politie stonden 'op wacht voor het quaantaine-station te Rantau Pandjang, met de opdracht deD toegang tot de hongs aan elkeen te verbieden, die daar niets te maken had. Nu wilde 't geval, dat in 't begin der vorige week een Chinees uit die omgeving, die vermoe delijk aan de geïnterneerden visch of vruchten wilde slijten, zich niet om dat verbod bekommer de en een vervaarlijken mond opzette toen een der drie wachthebbende oppassers hem nogmaals beduidde, dat hij in geen geval tot het afgesloten terrein kon worden toegelaten. lntusschen waren uit verschillende richtingen andere Chineezen komen opdagen en Jnaderden nu dreigend met stokken en pikolans de politie mannen. De aanval was zoo onverwacht en de overmacht zoo groot, dat de oppassers, die beducht waren van hun vuurwapens gebruik te maken, in een oogenblik overmand werden. Waarschijnlijk geprikkeld door hun succes, gingen de Chineezen nog verder, boeiden den op passers de handen en trokken vervolgens met hun «gevangenen" naar het kantoor van Ramoenia- estate. Een gedeelte van vijftig a zestig Chineezen was evenwel achtergebleven en een twaalftal van hen was onder aanvoering van een kepala naar 't bewuste emplacement vertrokken, waar de mana ger dien lawaaiigen vreemden stoet met niet weinig verbazing zag naderen. Hij behield echter zijn tegenwoordigheid van geest en beval onmiddelijk, krachtig optredend; de oppassers dadelijk te ontknevelen. Inmiddels telephoneerde hij schielijk naar den detachements-commandant |der gewapende politie te Loeboeq Pakam, die toen niet lang daarna, vergezeld van een Chineeschen tolk en enkele op passers te Ramoenia-estate verscheen. De twaaf contractanten werden dadelijk inge pikt en onder gewapend geleide naar Pakam gebracht, waar ze in de boei werden opgesloten. Een jeugdigehei d. Gustav Chatain, een jongen van 15 jaren, is reeds een militair «personnage". Hij ligt thans gewond in een par ticulier ziekenhuis in de Rue Bigat te Parijs, doch brandt van verlangen om zich weer bij zijn kameraden te voegen aan het front. In twee of drie dagen, zeide hij glimlachend tot zijn bezoe kers, zal ik er weer zyn; zij hebben mij noodig 1 Chatain is een boerenzoon. Het gedruisch van den strijd lokte hem naar Senlin. Alpenjagers passeerden in de stratenhij voegde zich bij hen en plotseling ontmoetten zij den vijand. In de hitte van het gevecht had de jongen een geweer opgenomen en was hij m het aanvalspunt geraakt. Hij stend te midden van den Marneslag en vocht met zooveel vuur dat hij niet opmerkte dat hij ten slotte alleen stond. Hij ging toen hy zich daarvan rekenschap gaf, kalm terug, doch kon zijn compagnie niet terugvinden en begaf zich deswege naar een linieregiment. Met deze voerde hij een verwoede charge uit terwijl hij een plok stroo als een beschutting voor zich uit droeg. In den Marneslag betrapte hij zeven Duitsche soldaten, slapende in een huis nabij het slagveld. De jongen zette de bajonet op het geweer en Sommeerde hen zich over te geven en zij hieven de handen omhoog, klaarblijkelijk tevreden dat zij niet langer behoefden te vechten. Van het eene avontuur verviel hij in 't andere hij ging een boerderij verkennen meteen Fransche patrouille, die door eene plotselinge fusillade bij na geheel werd weggemaaid. Slechts de sergeant en de jonge bleven over. Deze verborg zich achter een steenenhoop, doch werd ten slotte gewond op den terugtocht. Op het moment dat hij ge troffen werd zag hij dat de sergeant, die een schot in den voet had gekregen, niet meer voort kon. De dappere jonge soldaat nam hem op zijn rug en bracht hem in veiligheid. Bewonderaars' van den dapperen jongen heb ben hem een volledige militaire Uitrusting: ge schonken e-n het militair bestuur van Parijs heeft hem- een wettige toelating1 tot het Fransche leger bezorgd. Gustav© is in de wolken. „Ur bon pet.it diablo" noemt een Roode Kruis- zuster hem. Een voetbalmatch op het oorlogs terren! Reuter meldt de volgende voor het Britsche karakter typeerende bijonderheid Van gister (Zaterdag) middag tot heden (Zondag) morgen heerschte er betrekkelijke rust op een groot deel van het front. De Fransche soldaten waren uiterst verbaasd, toen zij zagen, dat de Britsche kameraden van enkele uren rust na een langdurig verblijf in de loopgraven gebruik maakten om hun 'geliefden Zaterdagmiddagsport te beoefe nen. Terwijl het artillerieduel voortduurde, bliezen de Tommies, die achter de vuurlinie waren terug gekeerd om te rusten, hun voetballen op en trapten er spoedig lustig op los. Weldra daagde een ander bataljon hen uit tot den strijd en een opwindende match volgde. De beide bataljons hadden in het jongste gevecht zware verliezen geleden, maar de sportijver was niet veiflauwd. De oorlogskomeet. De oorlogsko meet waarvan men zegt, dat ze plotseling aan den hemel is verschenen, is voor onze sterrekun- digen geen nieuweling. Zij kennen ze reeds se dert den 17en December 1913, De Zuid-Ameri kaan De La Van heeft ze ontdekt. Dr. ICritzin- ger deelt in een Duitsch blad mede, dat het hem reeds voor eenige weken gelukt is, met het bloote oog op een nachtelijke reis in een militairen trein vanuit het -Noorden de dwaalster ze wordt 1913 S geheeten te bespeuren, die toen in het oostelijke gedeelte van den «Woerman" stond. Tegenwoordig treedt de oorlogskomeet (in den Grooten Beer te voorschijn. In den loop van deze maand doorzweeft ze beneden den beken den wagen" h1et zuidelijke gedeelte van het ge noemde sterrenbeeld en betreedt in October het gebied van den «Jachthond.Haar lichtsterkte was aanvankelijk van de 4e grootte, maar neemt toe en zal in de tweede helft van October tus- schen de tweede en de derde grootte komen. Twee zonnevlekken. De prachtige zonnevlek van de vorige maand, die bij de waarne ming der zonsverduistering algemeen opviel en eenige dagen lang, zonder het minste kunstmatige hulpmiddel te zien was aan het donkere beeld bij de doorstelling, is sedert 9 September opnieuw aan de oostelijke (linker) zijde der zon zichtbaar geworden, nadat ze zich 14 dagen aan den anderen (kant had opgehouden. Ze zou tot den 23 een goed waarnemingsobject hebben gevormd. Zuidelijk van de groote zonnevlek, die na beëin- diding van een draaiing der zon om haar as aan den oostelijken rand weder verschijnt is een tweede, mogelyk zeer groote vlek ontstaan. Het is sedert een reeks van jaren de eerste maal, dat twee belangrijke vlekken tegelijk zichtbaar zyn. De vlekken vormende kracht van de zon,schijnt zich dus eindelijk eens goed te laten gelden. Mogelijk horoen wij spoedig van Noorderlicht. Een nieuwe komeet? Het Bulgaarsche Agentschap meldt,' dat volgens een bericht van het Meteriologisch Centraal Bureau, op een nacht in bet begin dezer maand tusschen een en twee uur 's morgens een waarnemer van het Meteriolo gisch Station te Plewna met het bloote oog tus schen den Grooten Beer en de Tweelingen een nieuwe komeet heeft ontdekt, waarvan de decli natie 58° bedragen moet. Met dit bericht is, voegt een sterrekundige er aan toe, voorloopig weten schappelijk nog niet veel aan te vangen temeer omdat ieder wetenschappelijke bevestiging tot dus ver uitblijft. Bovendien is de bepaling voor de plaats van de nieuwe komeet tusschen de sterre- beelden van den Grooten Beer en de Tweelingen zeer vaag, zoodat een verdere bevestiging moet worden afgewacht. ROOSENDAAL, 5 Oct. De Belgische telegram men rnogen steriotyp melden „de toestand van de versterkte positie van Antwerpen is dezelfde". Bii is allesbehalve juist. De bres is g'eschoten in de stelling, niemand twijfelt oaaraan,, Even min is het een geheim dat de binnenste forten linie van Wynechem zuidwaarts rondom Antwer pen tof fort Np. 8 aan de Schelde, tót de sterkste behooren. Waar nu bij de forten Waelhem, Duf fel, W il Ie br oek en Liene ee n o f meer van die groote of kleine bressen reeds zijn, daar kan -ren kind begrijpen dat nu de binnenste rij aan de beukt is. En daarin liggen oe forten 1 tot S enz. Wanneer de aan va/lei zoover is, wat dan j Er zijn nog Noorderforten genoeg', vanaf fojrt 'Schouten tot aan fort Blauw gar en bij de Schel de. In die reeks liggen pok hel fort Siabtoeck, de redoute D'ryhoek, het fort Berfraud, net fort Brasschaet. Alleen dicht bij de grens, ja zelfs is Stabiioeck en Beitrand van de grens goed zichtbaar. Wordt dus Antwerpen wat men noemt „ge nomen" (en zooals alle Belgen die ik sprak zei den „slechts een mirakel kan d a t v e r- hinderen!") dan is aan die Noordzijde een geweldige drukking te wachten. Noor «-Brabant heeft, zooals iedereen op de landkaart kan zien een zakvormig© inham daar ter plaatse en daarin kunnen vele makke scha pen. Maar het Belgische leger, alsdan terugge drongen is allesbehalve mak. Evenmin als een in een hoek gedrongen kat. Laat men dit eens kalm, maar goed onder de oogen zien, vooral in 'dat deel van ,ons land dat wij hier in het Zuiden hooren noemen „Holland". SDuisVogtel- pcJjtie'k of geheimzinnigheid over grenstoestanden, die toch iedereen kan beseffen en waarover open lijk gesproken wordt zijn thans niet meer npu- clig of gewenscht. Men is in „Holland" zeer druk bezig met het vermaken en bezighouden der soldaten, doch in deze 'dagten, aari de grenzen bij Roosendaal, Zun- clerf, Putte enz. denken de militairen aan ern stiger dingen. De triestige, reeds vrij kille regen waait over de Noord-Brabantsche grens waar nu seaert Vrijdag1, bij de reeds aanwezige troepen nog' c-cns vele duizendtallen van mannen zijn bijge komen, In de meeste plaatsen is inkwartiering' maar op nog meer plaatsen overtreffen de militairen tienvoudig het getal inwoners. En 't parool is: dag, en nacht werkzaam I Op alles moet gelet tot op de molens tce. Vast en zeker staat 't bij een aantal Belgen dal vooral de windmolens in België gebruikt zijn voor berichtenwisseling'. Men heeft da,t nu wel ingezien en geen en kele miolen mag1 meer draaien al 'is of komt er nog zoo'n gebrek aan meel. Een eigenaar van een meelfabriek, dicht bij Antwerpen, zoo juist hier te Roosendaal aangekomen heeft mij een kwartier lang een jammerverhaal daarover ge daan. Volgens zijn zeggen was er al een veer tien aagen lang: gpoot gebrek aan meel binnen ue stelling!. Het is vandaag (Maandag) weer een toevloed van belang geweest uit Esschen. Het g'roote station Roosendaal was stampvol. Vogels van diverse pluimago meer uit de gegoede klas sen met veel koffers enz. alles komt, na visi tatie, zionder eenigp formaliteit hier binnen. Geen pas-revisie, geen geneeskundig: onderzoek, niets van dat alles; waar moet dat heen? PARIJS, 6 Oct. Het officieele communiqué van gistermiddag drie uur luidt Op onzen linkervleugel, noordelijk van de Oise duurt de strijd met groote hevigheid voort. Het resultaat is nog niet beslist. Op enkele plaatsen hebben wij terrein verloasn. Overigens is er aan het front niets gewijzigd. Over het oostelijk oorlogstooneel meldt een communiqé In Rusland is het Duitsche leger, dat tusschen de oostgrens van Pruisen en de rivier de Njemen opereerde, na een slag, die tien dagen geduurd heeft over de geheele linie verslagen. Het moest terugtrekken met achterlating van groote hoeveel heden materiaal. De gouvernementen Soewalki en Lomja zijn geheel door de Duitsche troepen verlaten. ST. PETERSBURG, 6 October. Be generale staf meldt, dat de terugtocht der Duitscl.crs naar de Oost-Pruisische girens voortduurt. De Duitscheks poogden de versterkte stellingen langs de girens va,n Wirballen tot Lyck vast te houden. De Rus sische Roepen namen tot 3 October duizend Duit se hers krijgsgevangen, en maakten tal van ka nonnen buit, waarvan een op een automobiel ge plaatst, benevens caisons, automobielen, motorrij wielen enz. ANTWERPEN, 6 Oct. De toestand der ver sterkte stelling van Antwerpen is onveranderd. SAS VAN GENT, 6 October. Een Duitsche pa trouille heeft Zondagmiddag te Rooborst op een passagierstrein geschoten, welke van Kortrijk naar Sotteghem reed. De portieren der spoorwegwagens waren van kogels doorzeefd. Gelukkig werd slechts een vrouwelijke passagier door glasscherven licht gewond. BERLIJN, 6 October. De Belgische artillerie heeft, om het voortrukken van het Duitsche leger te verhinderen, de kerk de Notre Dame in Den- dermonde beschoten en evenzoo het vuur tegen de kathedraal van Mechelen geopend. Belgische granaten en kartetsen trollen de kathedraal op verscheidene punten. Zij beschadigden het neven schip en het koor. LONDEN, 6 October. Bij Kiautsjau is weer een Japansche mijnvernieler gezonken. Vier leden der bemanning werden gedood en negen gewond. GENT, 6 October. Na de gevechten bij de Dender hadden de Belgen hun sterke stellingen in de omstreken van Dendermonde weer ingeno men, ondanks deu hevigen aanvallen van den vijand. In den nacht van Donderdag op Vrijdag naderde de Duitsche artillerie deze stellingen tot op een afstand van 4 K.M. en opende het vuur. terwijl de Duitsche infanterie zich een weg baande door de ruïne van de stad en trachtte een brug, die door de Belgische genie was gelegd over te trekken. Deze brug werd door een aantal mitrail- leusses bewaakt, welke de eerste detachementen, die trachtten de brug over te trekken, volkomen wegvaagden. De Duitschers bepaalden zich daarop tot een bombardement. Dat werd een hevig artillerieduel, hetwelk verscheidene uren duurde. Een officier, die het gevecht heeft meegemaakt en mij deze bijzonderheden mededeelde, verzekerde, dat wel 40 granaten in de minuut neervielen. De Belgische stelliHgen waren voordeelig gekozeD, zoodat~ de Belgen betrekkelijk geringe verliezen hadden.'^ Onder dit hevige vuur trokken de Belgen terug enjjlieten de brug (springen, om te beletten dat de vijand de rivier zou oversteken. L. te Sch. Neen zij zijn onbezoldigd politie beambte, zij hebben de bevoegdheid proces-ver baal op te maken. Zijn wij goed ingelicht, dan treden zij, volgens hun instructie alleen op om, zoo noodig de orde te helpen handhaven. Z. D|. H. de Bisschop van Haarlem heeft te Rotterdam op het Noordereiland eene nieu we parochie opgericht onuer den titel van: Pa- rolchie van O. L, Vir. van Louroes, en heeft, benoemd tot pastoor dier parochie den wel- eerw, heer C. H. L. Knu, en tot kapelaan den weleerwaarden heer J. H. F. Root; tot pastoer der parochie van de H. H. Martela ren van Gjorcum, te Rolteraam, den weleerwaar den heer W. Dirkten; tot pastoor te Oude-Wete ring den weleerwaarden heer P. J de Kok, die kapelaan was te Bovenkerktot kapelaan te Voor burg den weleerw. heer H J. F. M. v. d. Heu vel en tot kapelaan te Quints heul den weleerw. heer E. Maihet, die assistent was te Boskoop De rechtbank te 's-Gravenhage heeft veroor deeldK. T. D., los werkman te Delft tot f6 boete of 6 dagen hechtenis wegens vernieling. IIOOGE RAAD. Lotisico. Het O. M. heeft gisteren conclusie genomen in 14 loterijzaken betreffende Lotisico, in sommige van welke zaken het betrof de vraag, of de stuk ken, bij den inval van 12 Januari jl. door de politie op last der regeering in beslag genomen waren z.g. certificaten of wel aandeelen in een loterij, terwijl voorts in vele dezer zaken was aangevoerd, dat de rechter ten onrechte heeft aangenomen, dat de firma Haigton Co. die in deze loterij zou hebben aangelegd, dit deed te gen voldoend ing aan zekere voorwaarden, zooals de wet eischt. Advocaat-generaal mr. Tak achtte het niet ter zake doeude, of de genoemde aandeelen in de dagvaarding genoemd worden «certificaten", waar de feiten vaststaan is een onjuiste rechtskundig qualificatie daarvan in de dagvaarding onverschillig en behoeft de rechter zich daaraan niet te hou den. Ook de andere middelen, in deze zaken aangevoerd, ongegrond oordeelende, concludeerde hij tot verwerping. Uitspraak 16 November. (N.R.Ct.) Geboren: 2 Oct. Yvonne Elisabeth Félicie d. v. L. J. Schotman en M. H. J. Dubors. St. Liduinastraat. Overleden: 4 Oct. Leonardus Mackay, oud 57 j. en 10 mnd., Rozenburgschestraat. Ar nold Meeuwissen oud 9 mnd., Fabristraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 6 Oct. 1914. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commiaste nil dia Kamer van Koophandel voor dm Reu®», 2 Oct. f 19i 3 Oct. f 19# 5 Oct. f 191/, 6 Oct. f 19# per Hectoliter tonder fuat «n tonder belasting, Nam*mt it Commit tie voor ie HoïeeritgS B, A. .WimAMES, Bond ran Dfati'IatacXai Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamsche Spoeling: Stemming op bedenprijshoudend. pro»;. 5 Ocl. f19# f 23# f25# f 2.20 6 Oct. f 191/2 f23# f25'/. f 2.20 Graanspiritus Melasse-spiritus. Ruwe spiritus: Sfiritwe, 5 Oct. 16# a f 1634 f14— a f f 8— i f 8# 6 Oct, 16# a f 16# f 14— a f f 8af Stemming op heden: kalm. L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3