Dagblad voor Schiedam Omstreken. f p n nby ver,ies f i c bujIü De Oorlog. Onschuldig veroordeeld. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaar&aiu Woensdag 7 October 1914 No. 11047 oTereefiiomstig op ie polis yenelie yoorwaarden. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen pér 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advert entiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën "6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bjj verlies b« Étnnn levenslange y 11 |J 8 verlies van geheele /[lij een hand, invaliditeit; 1 U U voet of oog; 1 |U |J 8 1UU een duiin Pe verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam van bU verlies van eiken ande. ren vinger. In Noord-Frankrijk blijft de toestand nagenoeg onveranderd. Alleen op den Franschen linkervleu gel duurt de strijd voort. In het Argonne-gebied en op de Maashoogten hebben de Franschen de vijandelijke aanvallen afgeslageu. Aan den minis ter van oorlog is door grootvorst Nicolaas aan generaal Joflre een telegram gezonden, waarin de overwinning bij Augustow gemeld wérd. Generaal JoflYe zond, ook namens het Fransche leger hartelijke gelukwenschen aan den opperbe velhebber van het bevriende en verbonden leger noet de behaalde overwinning. Bij Acras worden de gevechten nu reeds sedert Vrijdag voortgezet en nog steeds laat de beslissing op zich wachten. Uit het Duitsche communiqué, dat meldt, dat voor Antwerpen de forten Kessei en Broechem tot zwijgen zijn gebracht en dat de stad Lier en het spoorwegfort aan de lijn Mechelen—Antwer pen zijn genomen, valt af te leiden, dat de tus schen het Maaskanaal en den Demer liggende forten in Duitsche handen zijn. Door de bezetting van het fort aan den spoorlijn en de stad Lier is de overtocht over de Nethe verzekerd. De moge lijkheid is dus grooter geworden, dat Antwerpen beschoten kan worden. Uit Gent wordt bericht dat op den rechteroever van de Schelde de Buit- schers gedurende den nacht van Zondag op Maandag de gemeenten Berlaire en Moerbeeke hebben gebombardeerd. De aangerichte schade is nog niet bekend. Men heeft den indruk, dat de toestand zich aanhoudend verbeterd, hetgeen men ook opmaakt uit het feit, dat sinds Maandagmor gen de treinen tot Puers loopen. Maandag heeft een levendig gevecht plaats ge had te Leupehem bij Oudenaerde. Een Belgisch en een Duitsch détachement stieten op elkaar waarbij van beide zijden gedurende meer dan een uur geweerschoten werden gewisseld. Nadat de Belgen versterking hadden gekregen werden de Duitschers genoodzaakt terug te trekken. Zij namen hun gewonden mede, doch lieten een doode achter. Aan Belgische zijde werd geen verlies geleden. Vluchtelingen, die te Terneuzen aanko men, zeggen, dat een Duitsche legermacht, die door de fortenbres op Antwerpen aanrukte bij Vontich door de verbonden Engelsche en Belgische troepen 10 K.M. zijn teruggeworpen, onder groote verliezen. De Russische generale staf meldt, dat de terug tocht der Duitschers naar de Oost-Pruisische grens voortduurt. De Duitschers poogden de versterkte stellingen langs de grens van Wirballen tot Lyck te behouden. De Russische troepen namen tot 3 Oc tober duizend Duitschers krijgsgevangen, en maakten tal van kanonnen buit, waarvan een op een automobiel geplaatst, benevens van caisons, automobielen, motorrijwielen enz. GROOTE BOEIENDE ROMAN. Naar het Fransch. 124) Maria mompelde met zwakke stem Ja, opereer, en dat God uwe hand bestiere, mijn vader Madelor maakte zich aanstonds gereed om de operatie te doen. Maria, Siméonne en Jeroom zelf hielpen hem. Wat is zij slecht en wat moet zij lijden, zeide Maria weenend. Maria was in den hoek der kamer gevlucht en versmoorde de snikken welke haar borst ver brijzelden. De operatie slaagde volkomen naar wensch. Madelor legde de kleine patiënt die thans rustig ademde, weer te bed. Maria, zeide Madelor, uwe dochter verlangt u te zien en te omhelzen. Sedert tien minuten dat de operatie duurde, waren dit de eerste woorden welke werden uit gesproken. Maria snelde toe. Bertha stak hare armpjes glimlachend uit en FRANKRIJK. Officieel wordt, van Franséhe zijde mecfege-- deeld Op onzen linkervleugel breidt het front zich nog steeds uit. In de omstreken van Rijssel zijn aanzienlijke troepen Duitsche ruiterij' gesigna leerd, die de vijandelijke strijdmacht, welke d,oo.r do streek ten nporden van de lijn Tourcoiug Armenlières oprukt, voorafgaat. Om Atrecht (Anus) en op den rechteroever der Sjonime, waar scherpe gevechten gaande zijn, is nog geen, beslissing, glevailen. Tusschen Somme en Oise worat met afwisse lend succes gestreden. Bij' Lassig'ny (ten w. v. Noyön) is een, aanval van een sterke Duitsche strijdmacht afgeslagen. Op den rechteroever der Aisne, ten noorden van Sioissons, zijn de Franschen en Engels'clien een weinig opgeschoten. Ook in de streek van Berry au Bac hebben wij eenigfe vorderingen gemaakt. Van het overige deel van het front is niets te melden. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: De voortgezette: pogingen der Franschen om onzen rechtervleugel om te trekken hebben het front, tot een punt ton Noorden van Atrecht uit gebreid. Ten Westen va,n Rijssel en Lens hebben onze vn.thoeden met vijandelijke ruiterij' voeling: ge kregen. Onze tegenaanvallen op de lijn Atrecht— Albert—Roye hebben nog' niet tot een beslissing ge.eid. Op het front tusschen Oise en Maas, bij' Ver dun en in F.lzas-Lotharingen is de toestand on veranderd. Zwarte hulptroepen. De «Times" bevat uitvoerige bijzonderheden over den intocht der Britsche en Indische hulp troepen te Marseille «Marseille heeft nu maanden achtereen allerlei krijgers door zijn straten hooren marcheeren schilderachtige Zouaven en Turco's uit Algiers, donker bruine Moren uit Marokko, met hun witte tulbanden, koolzwarte negers van Senegal en ze hebben ze hartelijk verwelkomd. Doch alles over trof de ontvangst, die men bereidde aan de Indiërs. Urenlang voeren een paar dozijn booten aan en uren achtereen duurde het landen dezer troe pen. Ieder deed zijn best om te maken, dat zij zich dadelijk thuis voelden. De Fransche solda ten fraterniseerden met hen en drukten elke bruine hand, die ze in hun bereik kregen, onder zochten het geweer, bekeken de bajonet en de geheele uitrusting van hun nieuwe strijdkame raden. De Indiërs zijn alle in khaki, met slechts weinig onderscheidingsteekenen voor de verschil lende wapenen en regimenten. En de waarlijk majestueuze kerels, met hun veerkrachtigen stap, maakten een enorme indruk. Wie geland waren, trokken naar de rustkam- pen, Sikhs, Poensjabis, Belootsjis en Ghoerka's en daar de jonge vrouw zich over haar boog, trok zij haren hals tot zich en overlaadde haar met kussen. Madelor ging voort met het kind te verzorgen! Hij was het die bij haar waakte terwijl Jeroom an Maria eenige rust namen. Aanhoudende zorgen waren noodig. Het kind was nog atijd zeer ziek. De koorst, eene geweldige koorts had zich voogedaan eenige uren na de operatie. Den derden dag hield de koorts op. loen kon de dokter Jeroom en Maria zeggen dtt hun kind gereed was. Maria wierp zich in de armen haars vaders zonder de kracht te bezitten een enkel woord te spreken en hield hem geruimen tijd tegen haar hart gedrukt. Dan keerde zij zich tot Jeroom, bracht de hand van haren vader bij die haars echtgenoots, en Hebt »gij hem niets te zeggen vraagde zij den jongen man. Deze op plechtigen toon Gij hebt mijne moeder gedood... gij hebt mijne dochter gered... in den naam mijner moeder mijnheer Madelor, schenk ik u vergiffenis- De grijsaard, bevend en zeer zwak, had zich op de knieën laten zakken. Hij stamelde: Dank, mijnheer Jeroom, dank. Jeroom zeide tot Maria: Ik laat u met uwen vader. Zeg hem wel dat hij met ons op de pachthoeve blijven zal en dat hij ons niet meer mag verlaten. elke troep werd toegejuicht door mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die ze «tricolores" en bloemen gaven. De knappe reuzen, die voeten boven de Franschen uitstaken, met hun schitte rende zwarte oogen en witte tanden, trokken menig bewonderend vrouwenoog tot zich en uren laug bleef men kijken naar het voorbijtrekken van mannen, muilezels voor de bergartillerie, paarden voor de officieren en op stoelen en tafels, voor winkels en café's juichte men wuifde met vlag en zakdoek. «Vivent les Anglais 1 Vivent les Iudiens" klonk het en de Indiërs riepen terug volgens den correspondent was het «vive France". De opgewondenheid deelde zich mee aan de jonge Indiërs, die'af en toe een paar voet in de lucht sprongen, zwaaiend met een Fransch of Eogelsch vlaggetje. Er kwamen een aantal Indische vorsten mee, die men herkende aan hun fijnbesneden trekken en de gouden sieraden in hun tulbanden. Ze bereiden prachtige paarden en schenen de warme ontvangst, die hun troepen ten deel viel, te waar- deeren. Vooral een compagnie Sikhs, allen meer dan zes voet laDg, werd hartelijk en vol bewondering toegejuicht. Deze troepen zijn nu reeds aan het front, doch het is niet bekend, waar ze zijn. Een ongeloofelijke beschuldiging, In de Matin" publiceert baronesse de Baye den velgeuden brief «De kroonprins hij, die niet regeeren zal heeft twee dagen doorgebracht in ons oud kasteel de Baye, bij Champoubert. Daar heeft hij het museum geplunderd, waarin baron de Baye gedurende 28 jaren de resultaten van archeologische reizen en onderzoekingen had verzameld. Na de ruiten van de talrijke glazen kasteD, die opgesteld waren, in een 45 meter lange galerij, verbrijzeld te hebben, heeft hij de wape nen, de zeldzame kostbaarheden, de medailles, de kostbare vazen, de bekers van geciseleerd goud geroo'd, evenals alle prachtige geschenken, die de tsaar baron de Baye had aangeboden als souvenir aan zijn missies in Rusland. In het museum van 1812 heeft hij prachtig bewerkte Russische hei ligenbeelden, tapisserieën, miniaturen enz gesto len. Hij heeft zaken medegenomen, die den be zitters na aan het hart moesten liggen, nl. sou venirs. Hij heeft meubelen en zeldzame schilderijen doen inpakken en daarbij blijk gegeven van een keuze, die verwondering wekt bij een vandaal. Vele kisten echter heeft hij moeten achterlaten, wegens den overhaasten terugtocht. Onze oude bedienden, die hun plicht getrouw gebleven waren, weenden. Het was, als of iets van hun ziel naar Duitschland werd gebracht. God heeft den keizerlijken inbreker den tijd niet ge gund, hen te vermoorden in de kapel, die hij vanwege zijn overhaasten terugtocht niet in brand kon steken. Hij heeft gelachen, naar blijkt, bij het beschouwen van de Maagd, de Maagd, wier bescherming de oude huizinge heeft gered. Hij En hij ging uit. Madelor had deze woorden begrepen. Op zijn gelaat verscheen een geheimzinnige glimlach vol gelatenheid en treurnis, en hij mompelde, tot zich zei ven spreken Het is te laat... Acht dagen na Bertha te hebben geopereerd, gevoelde hij zelf de eerste aanvallen der koorts. Hij zeide niets, daar hij zijne dochter niet wilde verontrusten en nog veel minder verlangde dat men hem verzorgde. Men bemerkte dezelfde afgebrokenheid, dezelfde tusschenpoozen van rust als in de ziekte van Bertha. Hij leed, beklaagde zich niet. Hij vond in de diensten welke hij de kleine nog kon bewijzen, de noodige kracht om niet te blijven liggen. Den elfden dag, mocht men Bertha als genezen beschouwen. Den volgenden dag was Madelor zoo zwak dat hij niet kon opstaan. Verwonderd hem op het gewoon uur niet te zien, snelden Jeroom en Ma ria naar zijne kamer, Zij klopte. Eene heesche stem, onderbroken door een aan val van vreeselijken hoest, antwoordde Kom binnen 1 Toen Maria zich tegenover hareD vader bevond herkende zij onmiddellijk de kenteekens welke zij bij haar dochter had waargenomen in den aan hang der ziekte. heeft gelachen, zooals zijn afschuwelijke vader heeft moeten lachen, op het oogenblik, dat de kathedraal van Reims brandde. En om zijn door tocht te teekenen, heeft hij met zijn vuile laars op den drempel der kapel, grenzend aan het ge plunderde museum, de portretten van den tsaar en de tsarina verbrijzeld." w.g. baronesse DE BAYE. Natuurlijk wordt deze beschuldiging tegenge sproken. Men seint uit Berlijn, dat de kroonprins niet op het kasteel Baye vertoeft en zijn leger corps in het geheel niet in die streek (25 K.M. ten Z.W. van Epernay) is geweest. DUITSCHLAND. Een Duitsche torpedoboot vernield- Uit Schiermonnikoog seint een bijzondere cor respondent van het «N. v. d. D.": Gistermorgen omstreeks 11 uur kruiste ongeveer 10 a 1200 M. ten N.O. van het eiland, patrouiileerende voor de monding van de Eems, een Duitsche torpedo boot. Het weer was helder en de bewegingen van het vaartuig waren duidelijk te volgen. Plotseling werd een ontploffing gehoordaan den boeg vertoonde zich een hoog opschuimende water zuil. De torpedoboot helde onmiddellijk over en verdween na 3 minuten voor de oogen der toe schouwers op het strand onder water. Kort daarna vertoonden zich in de buurt van de plaats waar de boot was gezonken, eveneens duidelijk waarneembaar, twee koepels van onder zeeërs. Het was natuurlijk niet te zien van welke nationaliteit deze waren, zoodat de mogelijkheid blijft bestaan, dat de Duitsche torpedoboot op een eigen of mogelijk ook op een, een der laatste dagen daar gelegde Engelsche mijn is gestooten, en door eigen onderzeeërs geassisteerd werd. Een poos nadat de onderzeeërs weer verdwenen waren, stoomde met groote snelheid uit de Eems- monding een Duitsche kruiser naar de plaats des onheils, die booten uitzette, en verscheidene op en aan wrakstukken ronddrijvende schipbreukelingen oppikte. Later stoomde de kruiser terug naar den Eemsmond gistermiddag voeren echter nog ver scheidene torpedobooten rond op de bewuste plaats. BELGIë. Antwerpen. De bevelhebber van de stelling Antwerpen heeft aan de burgemeesters van de gemeenten der stelling den volgenden brief gezonden Ik heb de eer ter kennis te brengen van de bevolking, dat het bombardement van Antwerpen en de omstreken ophanden is. Natuurlijk zal de bedreiging met of de uitvoe ring van het bombardement in geen enkel opzicht invloed hebben op den duur van den tegenstand, welke tot het uiterste zal worden volgehouden. Een officieel Belgisch communiqué kondigt aan dat Engelsche versterkingen zijn. aangeko men. Hierdoor is de strijdvaardigheid der Belgi sche troepen verhoogd. Het publiek dient even wel te weten, dat het lot van het land en bijge volg het lot van Antwerpen op het oogenblik Het is de kroep, zeide zij, het is de kroep... ik had het geraden... mijn vader... gij wildet dus sterven Hij antwoordde glimlachend, maar met eene afgebroken stem, die ratelde in de keel Neen, ik wilde niet sterven. Ik wilde echter uwe dochter redden. Ik ben er in geslaagd ik ben tevreden. God doet wel met mij tot zich te roepen. Maar gij zult ook genezen, gij. Hij schudde het hoofd en haalde beteekenisvol de schouders op Op mijne jaren is de kroep ongenadig. Zij vergeeft niet. En zich tot Jeroom keerend Weldra zal ik bij u niet meer zijn, zeide hij, Maar vermits gij mij vergiffenis hebt geschoDken daar gij al het kwaad welk ik u heb veroorzaakt hebt gelieven te vergeten, zal ik gerust uit deze wereld scheiden- Zij poogden hem te troosten. Maria nam de hand haars vaders terwijl Jeroom het bed naderde en de grijsaard met eene smartelijke droefheid aanschouwde. Maria zeide Neen, mijn vader, gij moogt niet sterven nadat gij ons werd teruggeven, nadat het ge meenzaam leven mogelijk is geworden voor u en Jeroom. God is te goed om u thans tot zich te roepen. (JiïLorit versolgil l -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1