Dagblad voor Schiedam De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 37ste JaargaiA&> Donderdag: 8 October 1914 No. 11048 overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. Officieel® berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Kuitenlandscli Nieuws. Bureau: Boterstraat 50, ïelef» 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandélsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Mollandsehe Algemeene by dood De Burgemeester van Schiedam, overwegende dat, blijkens mededeeling van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de hier te lande aanwezige voorraad tarwebloem niet groot genoeg is om in even ruime mate als tot nu toe voort te gaan met het gebruik van wittebrood, en de Minister daarom heeft bepaald dat de door de Regeering gekochte tarwe uitslui tend tot tarwemeel (niet tarwebloem) mag worden vermalen, heeft, na overleg met de besturen der Schie- damsche bakkerspatroons Vereeniging en der Coöperatieve Vereenigingen, het volgende bepaald Te beginnen met Maandag 12 October 1914 zal, tot wederopzeggens, door alle bakkerijen alhier uitsluitend tarwebrood bruin brood) worden gebakken. Daarin mag ten hoogste 25 pet. tarwe bloem worden vei werkt. Het brood zal een ge wicht van 1 kilogram moeten hebben, met een speling van 5 pet., terwijl ook het gebruik van melk is toegelaten. Uitzondering wordt toegestaan voor zoogenaamd kleinbrood tot eeD gewicht van hoogstens 0.6 ons, hetwelk uitsluitend van tarwebloem kan worden vervaardigd. De prijzen zijn vastgesteld als volgt voor brood met water gebakken 16 ct. per kilo, melk 19 ct. kleinbrood van 0.6 ons 21/^ ct. stuk. Mogelijke verkoop van wittebrood, van buiten de Gemeente aangevoerd, zal niet worden toege laten. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade hinder kunnen veroorzaken. oi Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de N. V. Maatschappij »Oxygenium", om vergunning tot het uitbreiden eener bestaande inrichting van acetyleengas, met eene inrichting tot het vullen van dat gas op een druk van ten hoogste 15 atmosfeeren in daartoe geprepareerde staalcylinders, gelegen aan den Buitenhavenweg 46, kadaster Sectie L no. 2069 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 22 Oct. a.s., des voor middags ten 11 i ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentébestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 10, punt 4 van het Koninklijk Besluit van 4 Mei 1896 Staatsblad no. 76) Doen te weten, dat de verkiezing voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken al daar. ter vervulling der vacaturen wegens perio dieke aftreding op den lsten Januari a.s. van de heeren Th. van der Burg, A. II. M. Melchers, D. Ris E.Hz. en B. A. J. Wittkampf, zal plaats hebben op Vrijdag den 13den November aanstaande ten Raadbuize aldaar, en dat de inlevering der stembiljetten zal aanvangen des namiddags ten half vier ure, na welk laatst gemeld tijdstip onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris V. SICKENGA. V erzekeringsbank, a I U U een duimI U U wijsvinger; I |j gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Belangrijke gebeurtenissen zijn te verwachten, zoowel op het oorlogsterrein in Noord-Frankrijk als bij Antwerpen. De Duitsche troepen in Frankrijk hebben be langrijke versterkingen gekregeD. In de omstreken van Lier bevinden zich sterke cavaleriepatrouilles, die oprukken in de richtiDg Tourcoing-Armantières. Officieel wordt van Fransche zijde medegedeeld, dat op den linkervleugel ten noorden van de Oise de actie steeds feller wordt, in het centrum is het kalm, terwijl ten noorden van de hoogten van de Maas eenig terrein werd gewonnen. Het lot van Antwerpen zal ook wel spoedig beslist zijn. De buitenste fortenlinie is reeds be zweken en de Duitsche troepen staan voor de Netze. De overtocht over deze rivier wordt hun totnogtoe belet door de met ongeveer 10.000 En- gelsche versterkte Belgische troepen. Het bericht van den commandant van Antwer pen aan de burgemeesters van de gemeenten binnen de stelling geeft de overtuiging, dat men er niet zeker van is de Duitschers buiten de ves ting te kunnen houden. De regeering is naar Ostende vertrokken. De beschieting van de stad zou gisteren een aanvang hebben genomen. Van het Oostelijk oorlogsterrein wordt gemeld (van Russische zijde) De naastbijgelegen spoorwegstations in Oost- Pruisen staan vol treinen. De vijand, die zich terugtrekt in de richting Oost-Pruisen, kreeg versterkingen uit Koningsbergen. Het Russische offensief wordt voortgezet. In de omstreken van Bakalorgewo hebben hevige gevechten plaats. Vliegers constateerden een ononderbroken bewe ging naar het westen. De Duitsche colonne en de treinen gaan terug naar de overzijde van de grens. Ter zee is weinig bijzonders gebeurd, alleen heeft gisteren een Britsche onderzeeër in de na bijheid van de Duitsche kust een Duitsche torpe- dobootvernieler tot zinken gebracht. FRANKRIJK. Het officieele Fransche communique luidt: Op onzen linkervleugel duurt de buitengewoon verbitterde strijd nog steeds voort. De beide fron ten strekken zich uit tot de streek van Lens en La Bassée. Zij worden nog verlengd door groote troepen ruiterij, die in de buurt van Armentières met elkaar slaags zijn. Op het front van de Somme tot de Maas is niets vermeldenswaardigs gebeurd. In Woevre hebben de Duitschers opnieuw ge tracht onzen opmarsch te stuiten, maar hun tegen aanvallen zijn wederom afgeslagen. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: De gevechten op onzen rechtervleugel in Frank rijk hebben nog niet tot een beslissing geleid. Aanvallen der Franschen in Argonne en vanuit het noordoostelijk front van Verdun zijn afgeslagen. De slag in }N o o r d-F r a n k r ij k. De Duitsche generaal von Blume schrijft over den millioenen-slag, die seder 10 September in Frankrijk woedt, het voigende Bij het begin van den slag had hetin zuidelijke richting voortrukkende Duitsche leger toen het bij de Marne aangekomen was, een frontbreedte van ongeveer 160 K.M. Gedurende den slag is die breedte nog aanzienlijk toegenomen. Op den 30 sten September, toen de rechtervleugel bij Albert streed, terwijl de linker op den rechter Maasoever ten zuiden van Verdun streed, bedroeg die breedte bijna 250 K.M. Het aantal strijders kan aan beide zijden wel op een millioen geschat worden. In een slag tusschen even sterke tegenstanders over zoo'n uitgestrektheid, kan de beslissingslechts langzaam naderen. De actie ontaard natuurlijk in een aantal afzonderlijke gevechten en andere ondernemingen der armeeën, wier taak noodza kelijkerwijze ver van het uitgestrekte front ver- toevenden opperbevelhebber, volgens afzonderlijke plannen vastgesteld wordt. Die aparte gevechten enz. verloopen echter, hoofdzakelijk tengevolge van de volmaaktheid der vuurwapenen, aanzien lijk laDgzamer dan de slagen, van even sterke troepenmassa's in vroege tijden. En al wordt in zoo'n afzonderlijk gevecht ook een beslissende overwinning behaald, dan nog plant zich deze be slissing niet onmiddelijk op de andere deelen van het front voort. Integendeel kan een heden door een legerkorps geleden nederlaag morgen door doelmatig ingrijpen der reservetroepen of door een op (een andere plek van het front behaald succes goedgemaakt worden, Laat een beslissing 'om deze redenen lang op zich wachten, tevens 'wordt hierdoor tijd en gelegenheid geboden tot aanleg van sterkere en uitgebreide versterkingen op het terrein, zoowel als tot troepenverschuivin gen in het groot, maatregelen, die geschikt zijn het verloop van den slag nog langzamer te maken. Op deze wijze kunnen krachtige legers weken lang met elkaar worstelen, voor de verliezen van een zoo groot worden, dat het zich genoodzaakt ziet te wijken. De verliezen geleden aan gesneu velden, gewonden en strijdmateriaal, als ook de grootere geschiktheid om de moeilijkheden te over winnen, waarop voeding der troepen, de munitie- aanvoer, de verpleging der gewonden en zieken enz. enz. in een millioenenslag stuiten, kun nen grooten invloed uitoefenen op den duur van den weerstand der manschappen. Het aan tal dier moeilijkheden vermag slechts diegene te beoordeelen, die het leven van talrijke dicht opeengedrongen troepenmassa's in het veld en de geweldige actie achter het front, vooral in een vijandelijk land, met eigen ervaring kent. Tot overwinning dier moeilijkheden is er behalve een degelijke legerorganisatie en tucht een zoo groot aantal plichtgetrouwe krachten noodig als men slechts in een op hoog zedelijk en beschaafd peil staand volk vermag te vinden' Bij overigens gelijke tucht in de vijandelijke legers kan in den beslissenden slag nog den doorslag geven de meerdere physische en moreele sterkte der troepen en hunne aanvoerders. In geen andere omstandigheden des levens wordt van het weerstandsvermogen van groote menschen- massa's aanhoudend zoo veel gevergd als in een dergelijken grooten slag, Na wekenlange worste ling moet er onvermijdelijk aan beide zijden een afmatting merkbaar worden. Aan deze zijde zal zich ten slotte den wil Dm te overwinnen nog sterker dan aan de andere zijde doen gevoelen, en de palmtak der overwinning is misschien voor die manschappen weggelegd, die, zooal bij Moek- den, een partieel succes behalen, dat onder ande re omstandigheden nauwelijks van beleekenis zou geweest zijn. Uit het Engelsche kamp. De corresp. van de «Times" schrijft Nauwelijks één nacht gaat er in de schansen voorbij zonder dat er alarm geblazen wordt. De manschappen spelen koelbloedig nappie spel bij kaarslicht, zij dagen elkaar uit tot dolle daden. Een sloop er een in een donkeren nacht heen om een Duitsch Maxim-kanon te gaan halen. Hij kroop kronkelend op zijn buik vooruit tot op enkele passen van het voorwerp van zijn begeerte. Hij verraste den wachtpost van 5 Pruisen, sloeg ze neer en keerde zegevierend naar zijn schans terug met het Maxim-kanon als een schaap dwars op zijn schouders. Onbeschaamd geworden door zijn succes trok hij er opnieuw op uit, om de aramunitie en den gordel te halen, die hij op zijn eersten tocht had achtergelaten. Op een nacht verleden week werd een aanval der Duitschers afgeslagen bij een waanzinnige poging om door onze linies heen te breken. De Pruisen deden onder beschutting der duisternis een charche op onze verschansingen. Daar werden ze tegengehouden door prikkeldraadversperringen. In een oogenblik was onze infanterie tusschen hen gesprongen en stak met de bajonet alles neer, wat door ons geweervuur was gespaard gebleven. Er zijn kanonnen en kanonnen, maar het zware Duitsche kanon, door onze mannen met den bij. naam van «Zwarte Marie" vereerd, draagt verre den zegepraal weg. Manschappen, die terugkomen van de verschan singen langs de Aisne tegenover de posities van den vijand vertellen geheimzinnige verhalen om trent de verwoestingen, die deze groote granaten aanrichten. De plaats doet niets ter zake, zelfs als ik nauw keurig wist waar het was, maar tegenover de Engelsche positie aan den oever van een zeker kanaal, staan verschillende van deze «Zwarte Marie's" opgesteld. Wanneer men een auto over den weg ziet snellen, deponeert «Zwarte Marie" een granaat achter zijn staart. De luchtverplaatsing, die door de ontploffing wordt veroorzaakt, is zoo groot, dat er niets in een omtrek van 40 a 50 voet blijft overeind staan, terwijl het gat, dat zoo'n bom in den weg slaat) gemakkelijk man, motor en al kan verslinden. «Zwarte Marie" wierp een dezer dagen een granaat tusschen een sectie van 40 paarden, die rustig in een dorp stonden, schijnbaar veilig tegen een overval. De heele hoop werd gereten, terwijl men van een sergeant majoor, die daar in de nabijheid stond, niets meer terugvond dan een arm en een been. Een Fransch kapitein was bezig zijn auto bin nen de gevaarlijke zone te repareeren. De kap werd doorboord en in stukken gescheurd. De ka pitein zelf kwam er met een modder- en zandbad af. Een generaal met zijn staf was bezig van af een hooimijt, als beschutting, de operaties te vol gen. Een auto, gelukkig leeg, stond langs den weg in de nabijheid. Iemand misschien een Taube moet de groep officieren hebben opgemerkt. «Zwarte Marie" begon te spreken en liet een granaat vlak voor den auto vallep. De auto ver dween geheel en al door de aarde opgeslokt. En zoo gaat de veldslag aan de Aisne langzaam voort. De kanonnen grommen de geweren knet teren de Duitsche Taubes brommen onafgebroken boven onze hoofden. Wanneer zij over het dorp vliegen, worden zij met salvo's van granaatvuur begroet. Somtijds worden ze neergeschoten. Over 't algemeen, wanneer alleen geweervuur mogelijk is, ontsnapt het vliegtuig met door eenige kogels doorboorde vleugels, maar zonder verdere mate- rieele schade. Gener aal Pcr ci n Sedert geruimen tijd deden geiuchten de ron de, dat generaal Percin, die vroeger wegens zijn radicale denkbeelden herhaaldelijk deer de ge matigde Fransche pers werd aangevallen, gedu rende de eerste weken van den oorlog zelfmoord gepleegd Ziou hebben of gefusilleerd zou zijn. Het schijnt dat deze geruchten verband hielden niet de ontruiming; van Rijssel, waar generaal Percin bevel voerde. Uit een brief van generaal d'Amade blijkt thans dat alles waf ion nacteele van Percin verteld is, geheel ongegrond was, d'Amade, onder wiens bevel Percin aloud, zegt o. m. van laats tglenoomde „Ik heb u herhaaldelijk te Atrecht en te Rijs sel gezien. lederen keer heb ik hulde gebracht aan uw toewijding en vaderlandsliefde. Uw goede wil was zelfs grooter dan inv phv- siefcc krachten en uw 68 jaar hadden een be letsel kunnen zijn voor het vervullen van een taak, waarv-oor jongeren zouden zijn terugge schrikt". Graaf de Mun f. Het katholieke Frankrijk en heel de katholieke wereld heeft met droefheid het bericht vernomen dat Graaf de Mun is overleden. Te Bordeaux, werwaarts hij met de regeering getrokken was, is Albert de Mun overleden, lid der Kamer, waar hij een der voornaamste krach ten uitmaakte der rechterzijde, lid der Academie, stichter van het Oeuvre des Cercles Catholiques d'ouvriers", vermaard schrijver en redenaar. Noch de Kerk noch Frankrijk telden een vuriger ver dediger. In 1870 nam graaf Albert de Mun als officier deel aan den oorlog en werd bij de capitulatie van Metz krijgsgevangen gemaakt. Na den oorlog verliet hij den militairen dienst en legde zich toe op zijn levenstaak, de stichting van de katholieke arbeidersorganisatie. Aanvankelijk vurig royalist trachtte hij een katholieke partij op dien grondslag op te richten. Hij staakte deze pogingen omdat hij de pauselijke aanmoediging voor dezen bond niet kon verkrijgen. Sedert de bekende Encycliek van 1892 plaatste hij zich op den grondslag van de republikeinsche wetgeving. Graaf de Mun was een gevierd redenaar en ook als schrijver muntte hij uit. Hij bereikte den leeftijd van 73 jaar en was in dezen crisis nog onophoudelijk in de weer. Hij richtte o.m. een eigen ambulance in, en moedigde de soldaten aan die naar het front trokken. Hij zal met nationale eerbetuigingen worden begraven. finirr- f on rr m

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1