Da Koninklijke Krooneieren Burgerlijke Stand. Bechtxaken, Jforknieuwa. Advertentiën. M. OOSTEWEEGHEL. veis kwamen steeds nieuwe linies schietende in fanterie nader tot ons. Maar niettegenstaande tot twee uur in den middag; de Fransche aanval in vollen gang was, had ik toch oen indruk, dat de Fransche infanterie niet de vaste wil bezielde uit alle kracht over te gaan lot den bajonet- aanval En zoo zag' ik dan een half uur later, dat plotseling de aanval gestaakt werd. Fe Fransche infanterie kwam in net here ik Van ons uitnemend shrapnel-vuur. De granaat kartetsen sloegen onmiddellijk voor de Pranschen in den grtond. Toch gingen zij weer voorwaarts. Een tweede shrapnelsalvo, Steeds nog trokken de Fransehen verder. F,en derde salvo.. Een vierde en eindelijk maakten zij rechtsomkeert, Fuitsche infanterie zou dit nooit gedaan heb ben. Het eerste gaxde-lregiment te voet, dat den zelfden dag' een Fnansc'hen aanval afsloeg, ging zelf tot den aanval over en versloeg; den vijand, niettegenstaande het groote verliezen leed. En het Augusta-regiment bij Anvelais aan ue Sam- bre rende bij; een aanval tot vijfhonderd meter Vf.n den vijand voorwaarts, zonder een schot te lossen en versloeg den vijand met de ba jonet In het Duitsche reglement wordt geleerd eerst i" letten op de uitwerking; van het vuur, daarna pa? op do dekking'. Het Fnanscho reglement ver lengt van de schietenden in de eerste plaats gebruik te maken van het terrein. Ent de Firan- schen het hierin giebracht hebben tot meester lij'ke prestaties, zien wij' eiken dag. Zij dragen pern velduniform on toch ontwaart men den vij and in het gevecht heel moeilijk, zelfs al is de afstand klein. Elke golving' van het land, tik bundeltje gras, eiken boom, alles en nog wal gebruiken ze om dichterbij' te sluipen en om te vuren. Zij zijn meesteijs in 't aanleggen van ioopg,ra ven, die uitstékend aangepast worden aan het terrein. Maar dit verlamt het forsche offensieve optreden, dat alleen succes kan brengen." R ij ke goudvondsten. De grootste goud klompen, die in historische tijden gevonden wer den, leverden niet, zooals veelvuldig geloofd werd, de goudvelden van Amerika, maar die van Austra lië. In 1851 werd daar slechts 200 Engelsche mijlen van Sydney, in een pleet van een kwarts rots een goudklom van 53 K.G. zwaar, gevonden. Maar reeds op 11 Juli 1858 werd in de Austra lische provincie Victoria in het dal van Ballarat een nog grootere goudklomp gevonden, die 68.3 K.G. zwaar was, een gehalte van 0 992 bezat en bij zijn veiling in Melbourne over 120.000 gulden opbracht. Een in Januari 1871 bij Australisch Berlijn gevonden goudklomp woog 50 K.G en bracht 106.667 gulden op. De grootste goudrijkdom op het kleinste grond gebied verkreeg de bezitter van een slechts 400 M2 groote goudgroeve in Klondyke, daar hem dit kleine stukje voor 2.5 millioen Mark opleverde. Een gouden berg, van welke onze oude sprook jes zoo dikwijls verhalen, bevindt zich werkelijk aan de kust van Queensland. Deze is 1800 M. hoog en in 't geheel goudbevattend. Sedert het jaar 1881 is men bestendig met de afgraving en exploitatie van den berg bezig, hij leverde gedu rende dezen tijd voor over de 200 millioen gulden aan goud op. Op de Londensche-Industrietentoonstelling in het jaar 1852 was een goud-obelisk tentoonge steld, die bij een grondvlak van 8,5 M2 13 M. hoog was en een gewicht van 89700 K.G. en een waarde van over de */3 milliard gulden vertegen woordigd. Helaas was deze echter niet echt, en slechts van buiten verguld. Hij zou de gezamen lijke goudproductie van Australië in den tijd van 1 October 1851 tot den zelfden dag in '61 alzoo over een tijdruimte van 10 jaar veraanschouwe lijken. De goudveiling van het jaar 1911 had een een waarde van te zamen 1662 millioen gulden. Daarvan was alleen 227 >/3 millioen, dus meer dan il3 van de wereldproductie, van Transvaal, lerwijl de Yereenigde Staten 256 Australië 162 3Rusland 108 en Mexico 52 millioen gulden aan goud leverden. BOEKAREST, 10 Oct. (niet officieel) Koning Carol van Roemeniëishedenmorgen vroeg overleden. PARIJS, 10 Oct. Behalve een levendige beweging 'n de omgeving van Roye, valt er niets te melden Wij maakten daar 1600 krijgsgevangenen. De algemeene toestand is niet gewijzigd. De cavalerie op onzen linkervleugel vecht nog steeds ten noorden van Rijssel en La Bassé. Op de linie LensAtrechtBray aan de Somme—Chaulnes. Qoye en Lassigny wordt het gevecht voortgezet. In het Centrum tusschen Oise en Maas hebben slechts kleine gevechten plaats. Op onzen rechter vleugel in Woevre is een artilleriegevecht langs het geheele front geleverd. Zoowel in Lotharingen als in de Vogezen en in den Elzas is de toestand onveranderd. BORDEAUX, 10 Oct. De Duitschers openden gisteren opnieuw het bombardement op de bezit tingen van Poincaré te Sampigny. WEENEN, 10 October. De „Reichspost" ver neemt van diplomatieke zijde, dat Portugal zijn neutraliteit zal bewaren en dat Engeland geen onderhandelingen met dit land gevoerd heeft. De Portugeesche regeering vordert een crediet van 8 millioen voor bewapening. BERLIJN, 10 Oct. (Van Duitsche zijde) De ooilogsvei klaring van Portugal tegen Duitschland kan ieder oogenbÜk tegemoet worden gezien. GENT, 10 October. Brussel is van meel voor zien, op het oogenblik dat de Duitschers de Schelde overtrokken. Te Gent begint men het gebrek aan levens middelen te voelen, vooral van melk en eieren welke voor de zieken der gasthuizen worden gereserveerd. I)e val van Antwerpen. Men seint ons uit Berlijn: Van de ochtendbladen welke nan den val van Antwerpen gewijd zijn, wenschen wij het artikel van don militairen medewerker van de „Ivöln. Zt'g." te releveeren. Hij schrijft: Antwerpen is gievgjlen. Al haa gisteren nog een Engelsche vlie ger kans gezien een hom te werpen Doven Keu len en Dusselaoi'f waarvan de in Dusseldorf! neer- gel omen bom zelfs groote schatte aan de lucht vaaiThal heeft verojOizaakt, al moesten wij gis teren er over treuren en al kon men in Frankrijk en Engeland zijn vreugde over dit Kleine resul taat van den dapperen vlieger niet verbergen) heden hebben wij1 gejuicht. Ons is thans de ze gen. Antwerpen is gevallen. De kleinere resul taten, welke zij hebben gehad zijn werkelijk in gvoot.fi tegenstelling; met de twee groote gevol gen, welke wij daar tegenover kunnen stellen. Dat zijn: tten eerste de vernietiging van tie Rus sen in Oost-Pruisen, waarvan door onzen ouden von Hindenburg de grootste uit dezen oorlog' de lauweren worden geplukt, terwijl in het Weste lijk front sedert twee weken het oog gericht was op Antwerpen. Slechts iang'zaam kwamen wij naar vooruit, en de tegenstand is hardnekkig geweest. Men mpet een terugblik werpen op de zen. oorlog', om de resultaten welke wij' hebben benaald, gloed te kunnen overzien. Eerst viel Luik. daarna Brussel, en de Belgische Regeeiing rc,oest naar Antwerpen vertrekken, de stad aan d? Schelde. Het Belgische leger vond daar een laatste toevlucht. Het Duitsche belegeringsleger lonuer generaal von Beseier heeft den groots tan slag volbracht en het laatste bolwerk aan Bel gië ontnomen. De beschrijvingen van ne bedreigde stad, die in de laatste dagen binnenkwamen, toonden aa,n hoe langzamerhand de verwarring gnooter werd en hoe zeer men vreesde voor het Duitsche leger. De Belgen hadden noig één hoop De Engelschen. Npg' in de laatste oagen kwamen Engelsche troepen van zware kanonnen voorzien. De stad scheen besloten zich tot het laatste te verdedigen. De nieuwe hulp gaf ook nieuwe moed. Toen kwam het bericht dat de vertegenwoordigers van de neutrale staten zich naar Holland be geven hadden, en dat de Koning de stad had verlaten. Eenige uren later kwam het loverwiip riingsbericht vopr ons. Als wij ons van harte verheugen ovfer het snelle resultaat van ons be legeringsleger, waarin onze zware kanonnen het hoofdaandeel hadden, dan is het vooral omdat hef Engelsche leger niet meer den gewenst:,hlen Fr lp heeft kunnen brengen, en omuat de ne- derraag van de Belgen in Antwerpen, vóór alles een nederlaag; van de Engelschen is en wien wij van ganseher1 harte en met het gansche ge moed. datgene wenschen, dat zij verdienen. „Den ondergang van hun roem van onoverwinnelijkheid, hun loon voor het zaad dat zij' tientallen jaren gestrooid hebben om het volk l.e verontrusten, ten gerechte straf voor het opstoken van het oorlogsvuur. Met de Belgen hebben wij ondanks de gruwe len, welke zij uaet onze troepen bedreven hebben, medelijden zooals met een verdoold volk. Een volk, dat heeft toegegeven aan de verlokkingen van een machtigen staat. Met de Engelschen hebben wij geen medelijden, hen wenschen wij schade te doen, omdit wij er van overtuigd zijn, dat dan slechts vrede in de wereld zal terugkeeren, als de Engelsche macht wordt gebroken en wij hopen dan ook, dat de Belgische stad niet al te zeer heeft geleden en wij hopen ook dat hoewel nu het laatste bolwerk gevallen is, de aanval zich zal kunnen richten tegen het Kanaal - werpen wij ons op den vijand, die wij het liefst te lijf gaan. Terwijl wij deze woorden schrijven begint de Keizerklok van onze Keulschen dom te luiden. De dom welke de vijand -volgens de beschrijving in de bladen reeds verwoest zou den hebben. De vanen uitgestoken 1 De klokken der torens geluid! Het gaat voorwaarts op den weg naar den zegen. Onze soldaten mogen tots zijn. Op 30 September werd het vuur tegen Ant werpen geopend. Op 1 oct. viel het eerste fort, binnen negen dagen is een vesting door de Duitschers aangevallen genomen, waarvan men geloofde dat zij weken en weken zou kunnen stand houden. SLUIS, 10 Oct. Gistermiddag zijn de Duitschers ongeveer 2 uur langs Berchem Antwerpen binnen getrokken. De ontwapening der Belgische soldaten die op Nederlandsch gebied weken, geschiedde van beide zijden tactisch en vooral vreedzaam. De regeering is te Ostende. De streek van Gent tot de zee is nog vrij van Duitschers. Terzjjde van die lijn hadden verschillende schermutselingen plaats. Alle bewoners van de omgeving van Ant werpen en het land van Waes zijn gevlucht. BERGEN OP ZOOM, 10 Oct. 2000 Belgische militairen zijn hier geïnterneerd en zullen zoo spoedig mogelijk worden doorgezonden. Hej zijn manschappen van de bezetting van de forten Wilrijck, de Stahroeck, de Capelle en de Ertbrant. Wij vernemen nog dat de Duitschers gistermorgen 11 uur Antwerpen ziju binnengetrokken Een muziekkorps ging voorop. V L1SS1NGEN, 10 October. De Duitschers heb ben bij St. Nicolaas ten Westen van Antwerpen de achterhoede der Engelschen en Belgen afge sneden en waarschijnlijk vele gevangenen gemaakt voornamelijk Belgen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 3200 Belgen en 800 Engelschen die de grens overschreden geïnterneerd. VLISSINGEN, 10 Oct. Hier zijn 7000 vluchte lingen en 26 gewonde Belgen aangekomen benevens 100 Belgische militairen die werden geïnterneerd 2000 Engalsche soldaten die eveneens zijn geïn terneerd worden hier verwacht. SAS VAN GENT, 10 October. Naar wij ver nemen zijn de Duitschers reeds kunnen door dringen tot Moerbeeke, welke plaats zij hebben bezet en waar zij de suikerfabriek hebben ge bombardeerd. Gisternamiddag werd er door de Belgen en Duitschers gevochten bij Zeveneeken en Loochristy, welke plaatsen tusschen Genten Lookeren zijn gelegen. Hieruit blijkt dat de Duitschers een flink eind in de richting van Zeeuwsch Vlaanderen zijn opgerukt. Het Belgische veldleger dat naar men weet Antwerpen nog tijdig had kunnen verlaten, was vóór de Duitschers te Moerbeke kwamen deze plaats reeds grootendeels gepasseerd. De overige groepen Belgische soldaten werden geïnterneerd o. a. te Hulst, Sluiskil en Sas van Gent. Te Sluiskil zijn 200, te Sas van Gent 50 Belgische soldaten, w. o. een officier geïnter neerd. Duizenden vluchtelingen komen in de Zeeuw- sche grensplaatsen aan. Hedennacht werd hier een hevige ontploffing gehoord. Vermoedelijk hebben de Belgen de brug over het Kanaal Terneuzen - Gent bij Mendonck in de lucht laten vliegen. De bruggen te Selzaete zijn door de Belgen ondermijnd. Het schijnt, dat Gent met een Duitsche bezetting bedreigd wordt. BREDA, 9 Oct. Volgens ooggetuigen draagt de Koning van België zijn arm in een doek. Men seint ons uit Terneuzen Gisteren-avond kwamen hier honderden Belgen en Engelschen militairen over de Zeeuwsch-Vlaamsche grens aan. Zij werden naar hier vervoerd. Twee provinciale booten voeren van morgen reeds af, Ook werden hier per maiiboot gisteravond 32 betrekkelijk zwaar gewonden Belgen aangebracht, die in de ambu lance zijn opgenomen. Gisteravond zijn de Duit schers reeds te Moerbeeke aangekomen. De ge heele bevolking van Selzaete is over de grens naar Sas van Gent gevlucht. Er heerscht hier groote drukte in verband met de over de grens aange komen militairen. Onder de Engelschen bevindt zich een generaal. Geboren: 7 Oct. Berendina, d. v. K. v. d. Beid en E. Rond, N. Maasstraat. Hendrik, z. v. A. M. Lecluse en C. G. Bremer, Heerenstraat. 8. Krijn, z. v. A. v. d. Hamer en C. M. Scheep maker, Pernisschestraat. Marius, z. v. R. Staal en M. Th. Stoppel, Fabristraat. Catharina Jo hanna Maria, d. v. F. C. J. Gödde en C. J. van Thienen, Breedstraat. Elisabeth, d. v. N. Vos en M. J. v. d. Knaap, Grofbaan. Antonius Wilhelmus Maria, z. v. H. Leenders en M. A. Vermeulen, Verbr. Erven. 9. Jacob, z. v. J. M, Meeder en J. A. Ros, Buitenh. weg. Agatha Maria Wilhelmina, d. v. P. J. M. Wuisman en M. S. A. Meuwissen, Hoogstraat. Frederika Johanna, d. v. F. J. Hill en J. Lasschuijt, Noorder straat. Ondertrouwd 8 Oct. K. J. de Groot, 23 j., en W. A. Combrink, 22 j. P. Damen, 21 jen N. Rietveld, 21 j. H. A. J. van Emden, 26 j., en M. H. Fredriks, 27 j. Gehuwd: 8 Oct. B. Kerssemeijer, 23 jen W. F. J. Schrek, 20 j. W. B.. Hoogendijk, 22 j., en W. v. d. Velden, 18 j. J. Plooij, 26 j en C. Barnouw, 25 j. Overleden: 8 Oct. Louisa Gerhardt, wed. van Maarten Mooij, oud 80 j. en 4 mnd., L. Ach terweg. Martinus Wilhelmus Henricus Hölscher, oud 6 d., Raam. Henricus Ris, oud 71 j. en 4 mnd., Boterstraat. Het O. M. bij de rechtbank te 's Gravenhage eischte tegen P. H., 75 jaar, varensgezel, afkomstig uit Leeuwarden, wegens wederspannigheid te Delft 3 maanden en 1 dag gevangenisstraf. De offi cier eischte deze straf, opdat deze bekl. met het oog op zijn leeftijd en zijn gezondheid in de ge vangenis te Scheveningen kan blijven, waar hij thans 4 maanden gevangenisstraf ondergaat we gens diefstal. A. v. d. V., te Overschie, wegens mishandeling op de kermis te Delft f 5 boete of 5 dagen hech tenis. Voor N. L. te Overschie werd van dezelfde aanklacht vrijspraak gevraagd. Uitspraken 15 dezer. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft veroor deeld A. S., losse werkman te Delft, wegens ver nieling tot 8 dagen gevangenisstraf. C. W. d. G., groentenkoopman te Delft, wegens mishandeling tot f10 boete of 10 dagen hech tenis. Zondag a.s. zullen de ond-leden (thans dona teurs) en oudere werkende leden der S. C. F. C. »Hermes" een voetbalwedstrijd spelen tegen de oude garde van Sparta uit Rotterdam. De pleizierige herinneringen aan dergelijke voorgaande wedstrijden zullen ook ditmaal diverse voetballiefhebbers een aansporing zijn, om een bezoek aan het Hermes terrein (Dam laan) le brengen en zich een genoeg lijke middag te verschaffen. De opbrengst dezer wedstrijd zal bestemd zijn voor het Plaatselijk Steuncomitie en de Belgische vluchtelingen. De vele stadgenoten die nog nog nooit een voetbal wedstrijd gezien hebben, hebben dan gelegenheid het spel nader te leeren kennen en tevens een liefdadigheid doel krachtig te steunen. Te Nijmegen is in den ouderdom van 76 jaar overleden de ZeerEerw. heer L. H. Forking, oud- letraar van het seminarie „Hageveld", Lekend latinist en samensteller van de Latijnschc spiaak- kunst. HH. Wijdingen. Zooals de lezers reeds weten, hebben sedert eenige weken een aantal theologanten van de missionarissen van het H. Hart uit Leuven in liet Missiehuis van Arnhem een toevlucht ge vonden Half Augustus hadden zij reeds de H H. Wijdingen moeten ontvangen, en lank zij de buitengewone bereidwilligheid van Z. R. II uen Aartsbisschop van Utrecbtt had gistermorgen in het Missiehuis alhier deze hooge plechtigheid plaats. T,oit het H. Priesterschap werden verheven: J. v. d. Lemmer, A. Bröcker, E. Schel shade, E. Delafaille, C. Pilzecker, J. Great, J. Booy, H. Comelis'sen, L. Heufepen. Het Subdiaconaat ontvingen: E. v Kinde ren. E. Hartgers, E. v. Houte, A. v. Woesik, J, de Lepper, M. Diomsdorf; terwijl de Kruin schering en de Mindere Orde werden toegediend aan: J. Caudrou, J. v. Maanen, J. Tubbing', I. v. Dommelen, H. Peelers, P. de Soomer, J. Adii- aense, A. Wijnands, A. Yanhacht. YIssclierjj-berichteiL SCHIEDAM, 10 October. Vertrokken zeetjalk Oostzee", kapitein T. Tammes, geladen met le dge flesschen naar Londen. Handelsberichten. Spoeling. SCHIEDAM, 9 October. Noteering op heden f 2.— ytr&iM. NEW-YORK Mais: Western loco. 8 Oct. 813/4; 7 Oct. 81-, CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei Juli 8 Oct. 67V» 70'/a 7 Oct. - 67 69?/g - R c g g e Loco 8 Oct 7 Oct Familieberichten. Voor de talrijke bewijzen van deelneming ont vangen bij het overlijden van den heer P. J. RIJN EK E, betuigen wij onzen hartelijken dank. Mevr. Wed. P. J. R1JNEKE—Dun. Schiedam, 10 Oct. 1914. W Wie nog iets te vorderen heeft van de Vereeniging „DE VRIEND SCHAP" tot op 31 Juli j.l. wordt be leefd verzocht, daarvan opgave te doen ten kantore van A. C. A. NOLET, Lange Nieuwstraat 155. p£S* Het Correspondentschap van de Nederl. Bank, Korte Kerkstraat Schiedam, maakt bekend, dat UITSIéUMTJEJVn aan Bel gische uitgewekenen gelegenheid wordt gegeven francs in te wisse len tegen de koers van 47.75 echter niet meer dan 20 fr. per persoon en per dag tegen opgave van naam en adres te Schiedam. zijn wederom tegen de bekende pryzen a 57» cent, alleen verkrijgbaar by Telef. 389. HOOGSTRAAT 113.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3