Dagblad voor Schiedam Omstreken De Oorlog. Minnebrieven. Gratis Ongevallenverzekering "47«is- Jaanraiiü. Maandag 12 Oclober 1914 No. 11051 Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON, Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand '50 ct., iranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. orsreeilMDstig op de polis yermeMe voorwaarden, bjj verlies levenslange 0 0 0 verlies van geheele 11 i 1 een hand3 invaliditeit 1 O voet of oog3 U |J! 1 y y een duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoiiandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam van bJJ verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande- ren vinger. De val van Antwerpen is de voornaamste krijgsverrichting, die te vermelden is. Na de inname van de stad, zetten de Duitschers de vervolging van het teruggetrokken leger krachtig voort. In Vlaanderen hebben dan ook nog steeds gevechten plaats. Volgens geruchten zouden de Duitschers op St. Nicolaas teruggeworpen zijn. Vast staat, dat Gent door Fransche en Engel- sche troepen bezet wordt gehouden. De Belgen hebben de electrische bruggen bij Selzaete onbruik baar gemaakt. Langs onze' grens blijven sterke Duitsche af- deeüngen patrouilleeren, met het doel de ver spreide Belgische troepen gevangen te nemen of te dwingen naar Nederlandsch grondgebied de wijk te nemen. Van het oorlogsterrein in Frankrijk wordt van Fransche zijde gemeld De actie wcrdt onder bevredigende omstan digheden voortgezet. Over het geheele front heb ben wij ons, ondanks hevige aanvallen van den vijand op verscheidene punten, gehandhaafd. Op onzen rechtervleugel in de streek tusschen La Bassée, Armentières en Cassel hebben tus schen de cavalerie troepen van beide partijen, ten gevolge van het terrein, vrij verwarde gevechten plaats gehad. Ten Noorden van de Oise hebben onze troepen bepaalde voordeelen behaaldwij zijn in de om streken van St Mihiel merkbaar gevorderd. Een later communiqué luidt Op onze linkerzijde trekt de Duitsche ruiterij, wier operaties ten oosten van Aire mislukt zijn, terug naar het district Armentières. Hevige aanvallen der Duitschers tusschen Atrecht en de Oise zijn afgeslagen. Ten noorden van de Aisne zijn wij eenigszins opgeschoten, met name in de streek ten noordwesten van Soissons. Nachtelijke aanvajlen van de Duitschers tus schen Craonne en Reims zijn afgeslagen. Apremont' is na verwoede gevechten, waarbij de stad is genomen en hernomen, ten slotte in onze handen gebleven. Op onzen rechtervleugel, in Lotharingen en-de Vogezen is niets van belang gebeurd. Als samenvatting van den toestand kan gezegd worden dat wij overal onze stellingen hebben ge handhaafd. Van het Oostelijk oorlogsterrein is te berichten, dat de gevechten aan het front bij de Oost- Pruisische grens met dezelfde hardnekkigheid voortduren. De Duitsche troepen hebben zich uit Lyck teruggetrokken, waarbij zij bruggen in de lucht hebben doen vliegen. Op eenige plaatsen tusschen Ivangorod en Sandomir hebben artilleriegevechten met den vijand plaats gehad, die den Weichsel nadert. BELGIë. Vrij naar het Fransch. 1) Ja, peinsde Roxane bij zichzelf, nu ben ik toch al twee en twintig jaar, en nog nooit heeft er iemand aanzoek gedaan om mijn hand Ze kwam tot deze ontdekking met dezelfde naive verbazing die haar jaren geleden had doen uitroepen: Nu ben ik al acht jaar en nog kan ik niet lezen In dien heerlijken kindertijd was ze, zonder over deze betreurenswaardige achterlijkheid verder na te denken, naar baars grootvaders werkkamer geloopen en had op den beslisten toon, haar als kind reeds eigen, tot den heer de la Garde ge zegd «Grootvader, ik wil leeren lezen En het was haar zoo zeer ernst geweest, dat ze de moei lijke kunst inderdaad na slechts weinige weken nl machtig was. Zou ze nu weer naar haar grootvader loopen om hem in verbazing te brengen door de woorden Grootvader ik wil trouwen I Bij deze dwaze gedachte barstte ze in een luiden, haast kinderlijken schaterlach uit. Stel je voorl Nog nooit, zoover haar herinnering reikte, had een jongmensch, die in termen kon vallen De val van Antwerpen. Een Belgisch luitenant der artillerie vertelt aan den corresp. van De Tel". Doch zelfs als zij en wij in het versterkte kamp waren geweest met 300.000 man zouden de forten het tegen het zware Duitsche geschut met hebben kunnen houden. Daartegen is geen enkele tegenwoordige vestiüg bestand, enkele nieuwe aan de F.tansche Oostgrens misschien uit gezonderd. De Duitschers lieten in hoofdzaak hunne ar tillerie spelen, vermeden zooveel mogelijk ge vechten in 'topen veld en trotseerend 't verlies van duizenden om de rivierovergangen te kunnen forceeren. Het ten kosten van een ontzaglijk aan tal Duitsche mensclienlevens slaan van eenige bruggen over de Nethe, bij Boom, vervulde de verdediging met groote bezorgdheid, 't Was fei telijk grooter tegenvaller dan het maken van een bres in de buitenste fortenlinie. Reeds in het begin dezer week, wist het com mando der veidedigingstroepen, dat de stad niet te houden was, tenzij er een wonder gebuerde. In de eerste plaats waren er veel meer ver dedigingstroepen noodigtweedens hoopteu we op een overwinning der geallieerden in Frankrijk. De Engelschen, die de verdediging der stad Woensdag in handen namen, hebben opgehaald wat ze konden. - De kerels hebben gevochten als leeuwen. Hunne artillerie was schitterend, doch niet in staat het Duitsche belegeringsge schut tot zwijgen te brengen. Ons veldleger werd samengetrokken in het land van Waes. Gepoogd zou worden de beiegeringstroepen door een om trekkende beweging te verontrusten, zoo mogelijk den vijand te noodzaken het beleg op te breken. Terwijl de samentrekking in het land van Waes werd tot stand gebracht, bleven de Duitschers op hun qui vive. Zij forceerden Maandag j.l bij Schoonaerde de overgaDg over de Schelde en rukten Maandag met geforceerde marschen naar fort Elversee bezuiden St. Nicolaas op. Zij hebben daarop een sterke troepenmacht in Vlaanderen gebracht met de bedoeling de hoofd lijn Gent Ostende in handen te krijgen. Dat ook de krijgsverrichtingen voor Antwerpen niet stil stonden, blijkt uit het gebeurde der laatste dagen. Een stortregen van sharpnells is over de stad ge- gebracht en de gevechten bij het vestingfrout waren allermoorddadigst. De vijand won veld, dat verheelden we ons niet. In 't Engelsche hoofd kwartier werd gezegd «Als we nog eenige da gen kunnen volhouden, zuilen de versterkingen aan troepenmateriaal de bressen kunnen aanvullen. Antwerpen heeft het toch lang uitgehouden. De Duitschers zouden er nog niet binnen zijn, als de verdedigingstroepen en ook de Engelschen er niet tegen hadden opgezien de schoone stad geheel te laten verwoesten. Gistermiddag te twaaf uur moesten we het fort Merxum laten springen om het niet vrij gaaf in handen der Duitschers te laten vallen. Zij hebben daarop de actie tegen de verlaten puinhoopen nog wat voortgezet en kwa- om haar echtgenoot te worden, den drempel van het oude kasteel overschreden, dat zij met haar grootvader, haar oud-tante en haar Schotschen hond bewoonde. Enfin, dacht ze eindelijk met filosofische kalmte, dat alles zal wel komen zooals Onze Lieve Heer het hebben wil. Op dat oogeublik trad haar buurmeisje Rose, met wie ze opgegroeid en opgevoed was, het ver trek binnen. - Rose, riep juffrouw de ia Garde, kom eens gauw hier en vertel me wat je op het hart hebt. Naar je ernstig gezicht te oordeelen moet het wel iets heel belangrijks zijn. Bij die woorden werden de wangen van het aardige boerinnetje purperrood. Och juffrouw, sprak ze verlegen, ik zal het u maar dadelijk zeggen.... het is, ziet u, dat ik.... verloofd ben. Verloofd Dan kom je me zeker vertellen dat je spoedig trouwen gaat En de nog zoo jeugdige slotvrouwe wachtte in spanning het antwoord der boerendochter. Ze greep haar beide handen en drukte d.e met warmte, en Rose, die door dit blijk van vriendschap moed scheen te krijgen, antwoordde: O juffrouw, dat weet ik nog heelemaal niet. Want ziet u, Michel is sol daat. Ik heb hem drie jaar geleden op een brui loft te St. Marie d'Oigny leeren kennen, en we hadden elkaar nog maar een oogenblik gesproken of wij wisten het allebei al. en onze ouders hebben geen bezwaren gemaakt. Tot nu toe kwam hij driemaal per jaar met groot verlof, - en nu men te half twee binnen door de stadsingangen van Deurce en Borgerhout. Het bezettingsleger had zich inmiddels over de Schelde teruggetrok ken. Daar vernamen we, dat in het vlakke veld bij St. Nicolaas slag werd geleverd. Dat moet er daar aardig hebben uitgezien. Onze soldaten wer den bij hoopen neergeschoten. De vei liezen der Duitschers moeten ook groot zijn geweest en zeer groot ook het aantal Belgische en Engelsche sol daten, over de Hollandsche grens gekomen en daar geïnterneerd. Terwijl de Engelsch-Belgische troepen den lin ker Scheldeoever bezet hielden, drongen de Duit schers ook op andere punten Antwerpen binnen Langs de Wilrycksche en Turnhoutsche poorten, voorzoover die nog niet door onze genie waren opgeblazen. Te vier uur ongeveer kwamen tal rijke mitrailleurs-afdeelingen op de Place de Meir en de Groote Markt aan eu werd bezit genomen van de openbare gebouwen. De vijand kwam in een verlaten stad en vond dat niet vriende lijk. Hij heeft aan de nog in Antwerpen aanwezige burgers gezegd, dat zij den vluchtelingen moesten bekend maken, dat zij binnen twee dagen moeten terugkomen, anders zullen hunne huizen tot kwartieren voor de Duitsche soldaten worden ingericht en de meubels worden in beslag ge nomen. Geheel zuiver is toestand voor de Duitschers in den vestinggordel Antwerpen nog niet, aldus besloot de jeugdige tfficier, doch de stad hebben ze Waarom zouden we 't verzwijgen. In een communiqué van de Engelsche admira liteit, wordt gezegd Het was om gevolg te geven aan een verzoek door de Belgische regeering ge daan, dat een marine-troepenmacht werd afge zonden, om deel te nemen aan de verdediging van Antwerpen. Gedurende de laatste week van den aanval, bestond deze troepenmacht uit drie bri gades marinesoldaten en eenige zware scheeps- kanounen. Tot den nacht van den 5den October, verdedigde het Belgische leger en een brigade Engelsche mariniers, met succes de linie van de Nethe, maar Dinsdagochtend werden de Belgische troepen, die op den rechtervleugel van de mari niers opereerden, genoodzaakt terug te trekken. Dientengevolge werden alle verdedigingstroepen teruggetrokken tot de forten van de tweede ver dedigingslinie. Dit stelde den vijand in staat, zijn batterijen op te stellen en de stad te bombar deeren. In de forten van de tweede verdedigingslinie! handhaafden de bondgenooten zich, tot Woensdag, Donderdag had de stad een onbarmhartig bom bardement te verduren. De houding van de En gelsche troepenmacht was prijzenswaardig en dank zij de bescherming van de loopgraven, bedragen de verliezen waarschijnlijk minder dan 300, op een totaal van 8000. De verdediging had langer voortgezet kunnen worden, doch niet lang genoeg, om aan een vol doende troepenmacht gelegenheid tot ontzet te geven, zonder aan den geheelen krijgskundigen toestand afbreuk te doen. De vijand begon Donderdag ook bij Lookeren een sterken druk te oefenen op de verbindings lijn. De Belgen vochten daar met groote vastbe radenheid, doch zij werden steeds meer door de overmacht teruggedreven. Onder deze omstandigheden besloten de Belgi sche en de Engelsche bevelhebber de stad te ontruimen. De Engelschen boden aan, den terugtocht te dekken, doch generaal de Guise wenschte, dat zij voor de laatste divisie van het Belgische leger zouden aftrekken. Na een langen nachtelijken rnarsch naar Saint Gilles, werden drie brigades mariniers per trein verder vervoerd. Twee kwamen veilig te Ostende aan, doch het grootste gedeelte van de eerste brigade werd bij een aanval der Duitschers, ten noorden van Lookeren afgesneden. 2000 officieren en manschappen gingen bij Hulst over de Neder- landsche grens, waar zij krachtens de neutrali- teitsbepalingen, de wapenen neerlegden. De terugtocht van het Belgische leger werd met goed gevolg volbracht. De aftocht van de divisie mariniers en van het Belgische leger, werd van Gent af gedekt door talrijke Engelsche versterkingen. De gepantserde treinen en zware kanonnen konden alle medegevoerd worden. Duizenden van de bevolking van Antwerpen troomen in westelijke richting van de verwoeste, brandende stad weg. zou zijn diensttijd over zes maanden afgeloopen zijn. We waren allebei al zoo gelukkig dat we spoedig zouden kunnen trouwen, maar er is iets leelgks tusschen gekomen.... er is oorlog in Afrika, zooals u weet, en nu is mijn arme Michel naar Marokko...- Naar Marokko 1 Maar Rose, dat is wezenlijk een heel leelijk ding. Ja, en nu komt hij stellig niet uit dienst voordat zijn luitenant, meneer d'Elian, terugkomt. Want voor dien zou hij door het vuur willen loopen, en hij laat ham daar ginds stellig niet achter 'tis zeker heel erg voor je, Rose. Maar dat je me van dat alles, van al die vreugde en nu dit verdriet, niet eerder gesproken hebt Och juffrouw, ik durfde het haast niet zeggen. En dan ziet u, in onzen stand raakt zoo iets soms zoo licht weer af, en daarom heb ik het nog maar zoolang stilgehouden. En waarom kom je er dan nu juist vandaag mee aan Ja, ziet u, ik heb een brief van Michel gekregen Een brief P O. en je kunt niet lezeu, nietwaar, ging Roxane een licht op. Tenminste geen geschreven schrift, ant woordde Rose spijtig. En nu had ik gedacht.... Dat ik je den brief wel voor zou lezen, he, Natuurlijk, geef, hem maar gauw hier I Het freuletje had schik in het geval. Wat zou dat aardig zijn, een brief van een soldaat aan Het bombardement van Antwerpen heeft betrekkelijk zeer weinig schade aangericht Vchiijït de redacteur van de ,,Msb." uit Putte. De verhalen van vluchtelingen leken ons zeer overdreven te zijn. Weinig menschen zullen er bij omgekomen zijn. Geen enkel openbaar ge bouw. kerk of kunstgewrocht is beschadigd. Als er in Antwerpen 150 huizen vernield zijn zal het veel zijn. De schade is gering. Met deze overtuiging zijn wij naar tien com mandant gereden. Wij kregen van hem ook de opdracht, mede te deelen, dat de vluchtelingen naar Antwerpen kunnen terugkeeren. Hij heeft een proclamatie doen aanplakken, waarin hun veiligheid van persoon verzekerd is en wordt meegedeeld, da.t de huizen des nachts mee see a openblijven en licht voor de ramen moet ge brand worden. Aan dit laatste zal streng de land gehouden worden. Wij raden'dus aan, dat de vluchtelingen hunne huiten zullen openen, wijl zij anders de streng heid der Duitschers te vreezen hebben. Wij mochten Antwerpen niet verlaten, doch tenslotte zijn wij langjs een omweg de stad uit geraakt. Dat wij Antwerpen niet mochten ver laten was toe te schrijven aan het feit, 04!, er op onzen weg' troepenbewegingen plaats hadden. Op onzen terugweg kwamen wij reeds vele vluchtelingen tegemoet, die naar Antwerpen te rugkeerden. zijn meisje! - Ze vouwde het stuk open. He, wat een mooi regelmatig schrift I Daar zou niemand zich over behoeven te schamen. Die Michel scheen de domste nog niet. En Roxane las het volgende epistel aan het blozend boerenmeisje voor Liefste Rose, ik houd toch zooveel van je Je weet het wel, nietwaar, maar laat ik het je toch nog eens zeggen, nu ik zoo héél ver van je vandaan ben. Rose, ik beb je zoo lief! Dat zeg ik sedert ons vertrek alle dagen bij mijzelf, zeg, en die gedachte verjaagt uit mijn hart' alle leed en zwaarmoedigheid. En dat is ook wel noodig, Rose want 'tls hier allesbehalve prettig. Zoo nu en en dan zou je er zelfs den moed onder verliezen. Vind je het dwaas, Rose, dat ik aan jou moet denken pm mij hier weer blij en opgewekt te voelen Je mag me er gerust om uitlachen, hoor. Denk eens aan dat ik op een morgen een beetje over jou stond te droomen, toen luitenant d'Elian op eens naar mij toekwam en vroegHe, Michel, scheel er wat aan Ja, luitenant, ik ben een beetje vreemd in het hoofd, om u de waarheid te zeggen. Je hebt toch soms geen last van heim wee, Michel, vroeg de luitenant toen, Bang voor den oorlog dan Nog niet voor al de Bedouinen van heel Afrika, luitenant, heb ik hem gezegd, maar om u de waarheid te zeggen, ik moet dikwijls aan Rose denken, die ik daar ginds in Frankrijk achtergelaten heb. (Wordt vemolgji). f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1