Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Minnebrieven. Gratis Ongevallenverzekering f1f)f)[] fOflfl 11110 f100 "u ™"a f DO flK Jaargang;. Woensdag 14 October 1914. No. 11053 Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstroat 50. Telef. 85. Postbus 39. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën V 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal Abonnementen per 3 maanden fl.oO, per week 1» cent, per maand jQB berekend. Ingezonden mededeeüngen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor 50 ct., tranco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Sr herhaaldelijk ad verteeren. ie polis lerailie mm>m. |UUU mSS„I ZUU X* ;l |(JU "°01I IUU ««u™. I ÖU I IU Stï De verzekering wordt gewaarborgd door de Uollandsche Algemeene Verzekeringsbank» gevestigd te Schiedam. BELGIë. De regeering naar Frankrijk vertrokken. De Belgische RegeeriDg besloot, verlangende zich hare vrijheid van handelen te verzekeren, naar Frankrijk te gaan. Met uitzondering van den.minister van oorlog hebben alle ministers hedenochtend Ostende ver laten met bestemming naar Havre, alwaar de Fransche Regeering voor de installatie alle maat regelen heeft getroffen. Koning Albert is aan het hoofd van het leger gebleven. Antwerpen's val. De gevolgen van Antwerpen's val, schrijft Paul Michaëlis in het »Berl. Tagebl.", moeten zich binnenkort van zelf vertoonen. Een groot deel van ons belegeringsleger komt vrij en kan de druk op Frankrijk's linkervleugel aanzienlijk versterken. De weegschaal in de groote worsteling op het westelijk oorlogsterrein stond nu al een maaud lang schijnbaar onbeweeglijk. Thans mogen wij hopen, dat hij zich ten onzen gunste gaat over hellen. Dan zal het einde van den strijd in het Westen niet meer ver zijn. De München. Neueste Nachr. schrijftMet de verovering van Antwerpen maakt Duitschland niet enkel een tegenstander onschadelijk, die op de Duitsche flank zat. Het wint nog veel meer. De Duitsche legers beheerschen thans het heele Belgische land, hebben het Belgische leger buiten gevecht gesteld en kunnen zich aan de Belgische kust »festbeissen". Wat dat voor Engeland beteekent, zal dit land spoedig bemerken. Van de Belgische kust uit zal zich, zoodra in Frankrijk de beslissing gevallen is, ook de noordwestkust van Frankrijk laten zuive ren en Engeland heeft dan met de onmiddellijke nabuurschap van een oorlogvoerend Duitschland te rekenen. Maar op de beslissing in Frankrijk zal de val van Antwerpen reeds in de allereerste dagen in vloed uitoefenen. Onze vijanden ramen het be legeringsleger op 2000.000 man. Het grootste dee] van dit op het veld beproefde leger komt thans vrij en met dat leger een artilleriepark, van welks groote en waarde men zich uit de beschieting van Antwerpen een denkbeeld vormen kan. Dat zoo'n aanwas voor ODze strijdkrachten in het Westen van de grootste beteekenis is, spreekt van zelf. Frankrijk en Engeland begrepen dit al lang en daarom hebben zij België tot uitersten tegenstand gedwongen. Maar nu is Antwerpen met al zjjn rijke hulp bronnen in Duitsche handen ep dit bezit zal ons bij de afrekening met den doodsvijand Engeland onmetelijke diensten kunnen bewijzen. Vrij naar het Fransch. 3) Langzamerhand begon zij ook belang te stellen in den onbekenden officier, aan wiens lot dat van Michel zoo nauw verbonden was. Mare d'Elian was voor Michel ongeveer wat zij voor Rose was de ordonnans was de zoon van een der oudste pachters van d'Elian's vader. Evenals de la Garde's behoorden de d'Elian's tot de oudste familiën des lands. Eindelijk kwam voor de jongelieden de ge lukkige dag waarop Michel eervol uit den militairen dienst ontslagen, naar zijn Rose kon terugkeeren. Den volgenden dag stelde het meisje in blijde ontroering den jongen man aan de juffrouw van het kasteel voor. Er werd afgesproken dat het huwelijk zoo spoedig mogelijk zou plaats hebben en dat de heer de la Garde en zijn kleindochter de plech tigheid met hun tegenwoordigheid zouden vereeren. Eenige dagen later vernam Roxane met een soort blijde verrassing dat luitenant d'Elian er gaarne in toegestemd had als getuige te fungeeren b\j het huwelijk van den braven jongen, die hem Over de bezelting' van Gent d,eor de Duitschers verneemt het Persbureau Vaz Bias het volgende: De Dutiische bezetting1 bestond uit 50.000 man. Zij hield maar korten tijd verblijf in de stad en betaalde alles wat zij notodig had met baar geld. De Duitschers namen echter zooveel mede, dat er thans absoluut niets meer te krijgen is te Gent dan wat brood en nog eenige commes'libtes- waren. Overigens stemmen alle berichten over een, dat de wtederkeerige verhouding tuisseheo. de bevolking' en de Duitschers weer vriendschap pelijk was. De officieren namen hun intrek in de hotels. De b'ezettings-detachementen, die ach terbleven zijn in de Léopoldkazome ingekwar tierd Er gapt zeer veel artillerie door Gent, alles in de richting1 Brugge en niet zuidwaarts. Volgens belichten uit Aardenburg, Sluis, IJzen- dijske en Sas van Gent zijn hedenochtend tal van vluchtelingen uit de plaatsen boven de lijn Rokeren, Gent, Eccloo, Brugge, over de Neder land se be grens binnengekomen. De aandrang is zóc sterk dat te Axel de bakkerswinkels door de Nederlandische soldaten zijn bezet, daar de menigte anderis tot bestorming zou overgaan. Dit zijn allen dus Belgen, die niet meer uit Antwerpen komen, maar uit het geheel© noord westelijke deel van België. Van Ostende echter en gedeeltelijk ook van Brugjge gaan duizenden Be'gci) zeewaarts en trachten naar Engeland over la steken. liet overschot van het Belgische leger is tot achter Brugjge terujglg'oti'ofclcen en tracht daar stand te houden. Hedenmorgen werd daar zwaar ge vochten daar d© Duitschers hen hebben achter haald. Een Duitsch officie!' deelde onzen cor respondent mede, dat voorloopig alle instruction luiden: „Naar1 de kust". Onze correspondent te Gent bericht ons, dat do tijding van den val van Antwerpen te Gent eerst hekend' werd Zaterdagavond om 8 uur, toen wc-i d aangekondigd, dat speciale edities van Uol landsche bladen den val Antwerpen meldden. Deze gebeurtenis was dus te Gent meer dan 24 uur later bekend dan te Amsterdam. Zaterdag: verkeerde men te Gent no-g algemeen in do overtuiging, dat de IMt'schers deze stad niet zouden binnendringen. De Generale Star had den laatsten tijd herhaaldelijk verzekerd, dat de Duitschers ofschoon de omstreken der stad be zoeken, Gent zelf zouden voorbij trekken. Ondanks do bezetting der stad door de Duit sche zullen do dagbladen voorloc nig bhjiveu verschijnen. FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldt: Wij zijn gisteren op verschillende punten merk bar r gevorderd; wij hebben in de omstreken van Hazebiiouek en Béthun© het offensief hervat. Een DuitsCh legerkorps heeft Rijssel bezet. W ij hebben van af de omstreken van Beudy- au-Bac, in de richting van Londen cn ook ten Wt-slen van het Argomno'rwoud, ten Noorden van in Marokko het leven gered had. Daar, op die gezellige plattelands bruiloft, ont moetten Roxane en luitenant d'Elian elkaar voor de eerste maal. En terwijl Roxane moeite had om de gedachte te onderdrukken, hoe flink en knap die luitenant met zijn lachende oogen, zijn open gelaat en zijne edele trekken er uitzag, zeide Mare d'Elian bij zichzelf dat hij nog nooit een meisje ontmoet had, dat een zóó diepen op hem maakte als Roxane. Een onbeschrijvelijken indruk maakte het op hen beiden, toen ze hoorden van een ontdekking die Michel en Rose tegen het einde van dien ge lukkigen dag gedaan hadden. Het jonge bruidje was naar Roxane toe gekomen en had gefluisterdO freule, hoort u nu toch eens, die mooie brieven uit Marokko, zijn niet door Michel geschreven. Hij kon evenmin lezen en schrijven als ik Maar hoe,... begon Roxane, terwijl haar hart heftig klopte. De luitenant, juichte Rose bijna. Ja, ja, freule, dus u en luitenant d'Elian hebt elkaar maandenlang telkens brieven geschreven 1 En een allerondeugenst lachje gleed over Rose's lief ge laat. Mijn Hemel.... maar stil toch Rose, vertel het vooral aan niemand, hij weet er toch zeker niets van Rose zocht Michel met den blik. Jawel daar stond hij al bij zijn luitenant, en aan het ver baasde gezicht van d'Elian zagen ze duidelijk dat Ma Ian court, vorderingen gemaakt. Op lan rech Ier- Maasoever rukten wij voort van de Maashoogten op den weg Verdun—Metz. Wij wonnen terrein bij Apienijont. Een aanval op onzen linkervleugel hebben wij afgeslagen. Het Duitsche hoofdkwartier geeft de volgende berichten van het Westelijk oorlogs te-rein. Niet heftige aanvallen van den vijand ten Oos ten van Soissons zijn afgeslagen. In het Argonner woud wOrden voortdurend ver bitterde gevechten geleverd. Onze troepen werken zich in het dichte struikgewas van bet uiterst zware terrein met al de middelen van den ves ting.sicorlog stap voor stap vooruit. De Fransev hen trieden den hardnekkigs ten tegenstand. Zij scliie ten uit de hoornen, waarin zelfs machinegeweren, zijn opgesteld. Zij hebben trapsgewijze loopgra ven aangelegd en steunpunten, sterk als vestin gen, ingericht. Fe berichten, door bet, Fransche legerbestuur verspreid, over voordeelen die zijn troepen in de vlakte van Woëvre hebben behaald, zijn onwaar. Naai krijgsgevangenen vertellen, werd aan de troepen meegedeeld, dat de Duitschers verslagen, en reeds verscheiden forten van Metz gevallen waren. Inderdaad hebben onze troepen, die daar vechten, op geen punt terrein verloren, Etain is nog altijd in ons bezit. Al de aanvallen, die de Fransehen laatstelijk op onze stellingen bij St. Mibiel hebben gedaan, zijn afgeweerd. Dappere aviateurs. De heldendaden der Fransche vliegers en waar nemers sedert het begin van oorlog, aldus de »Matin", vormen een lange lijst, maar menigmaal verrichten zij deze daden in de wolken, ver van alle toeschouwers, die hun moedig gedrag zouden kunnen waarmerken. Maar dit was niet het geval met den Fran- schen sergeant-vlieger en zijn mecanicien-kanon nier Quenault, die, na een gevecht, op 5 October te Jonchéry, in den streek van Reims, een vijan delijke vliegmachine van het »Aviatik"-type ver sloegen, vlak voor het front der Fransche troepen. De Duitscher had over de Fransche linies ge vlogen en keerde naar de Duitsche stellingen terug toen de sergeant Frantz, die een met een mitrail leur gewapend toestel bestuurde, en vergezeld was van den mécanicien-kanonnier Queunauld, pijl snel opsteeg en den Duitscher achtervolgde. De Fransche troepen kwamen uit hun loopgra ven te voorschijn om met kloppende harten dit gevecht in de lucht te aanschouwen. Nadat da twee vliegers er alles op gezet had den om boven elkander te komen, slaagde Frantz er in, den vijand op zijde te komen. Quenault liet geen oogenblik verloren gaan, en dadelijk spuwde de mitrailleur zijn doodelijken kogelregen over de Duische machine uit. De Duitsche stuurman werd gewond en het benzine-reservoir werd lek geschoten. De machine begon eerst te waggelen, kantelde om, viel, en vatte vuur. Terwijl zij als een steen te pletter viel, vlak bij de Fransche linie, daalde Frantz met een sierlijken zweefval, dicht bij de hun geheim geen geheim meer was, en dat Mi chel aan hem dezelfde vertrouwelijke mededeeling gedaan bad als Rose aan haar freule. U ziet wel. het is te laat, freule, sprak Rose met steeds ondeugender lachje. Had Michel inderdaad aan Mare d'Elian het geheim van zijn correspendentie met Rose ont huld en zoo voor den jongen officier de vraag opgelost hoe het toch kwam dat er uit de brieven van het jonge boerinnetje zulk een eigenaardige bekoorlijkheid hem tegenstraalde Roxane begon er bijna weer aan te twijfelen, want niets in het gedrag van den luitenant tegen over haar sprak van die onderstelling meer. Of het moest zijn dat de officier daarom misschien gebruik makend van zijn drie maanden verlof, zijn verblijf in de streek vaa zijn geboorte voort durend rekte... en heel dikwijls een visite kwam maken op het kasteel de la Garde. Op een middag werd Roxane in het werkver trek van haar grootvader geroepen, waar zij wist dat Mare d'Elian al sinds meer dan een uur met den grijsaard in gesprek was. Den geheelen dag had ze er al een voorgevoel van gehad dat er iets ernstigs op handen was, iets ernstigs maar waarvan ze toch niet behoefte te schrikken. Tocl# verloor ze een oogenblik haar kalmte, toen ze, de kamer haars grootvaders binnentredend zag dat de oude man een pakje brieven in de hand had met een rose lint eromheen. Het kostte haar al heel weinig moeite om te raden dat het de correspondentie tussehen Rose en Michel was vermorzelde machine neer. Frantz kreeg voor dit wapenfeit hij had onlangs voor een anderej dergelijke daad reeds de militaire medaile ontvan gen het Legioen van eer terwjjl aan Quenault de militaire medailln werd geschonken. DUITSCHLAND. Aan de Russische g'rens. Naar het groote hoofdkwartier meldt, verliep aan het Oost-Pruisische front de dag van eer- -isieren over het algemeen kalm, den 12n poog den de Russen opnieuw Schil Win it te onisin- _>!an. De poging word verijdeld en zij verforen 1500 gevangenen en 20 stukken geschut, In Zuid-Polen is de Russische voorhoede ten L. van Warschau door de Duitsche troepen ach teruit gedreven. De poging der Russen de Weichsel tea Z. van lwang'orod over ie trekken, mislukte en kostte hun verliezen. Een bombardement van Londen. Men schrijft ons van Duitsche zijde: Prof. Kraus, docent in het Volkenrecht aan de Universiteit te Leipzig, heeft in de Aula-van de Techn. Hoogeschool ie Dresden een voordracht gehouden over volkerrechterlijke strijdvragen in den huidigten oorlog. Hij sprak daarbij ook over de volkerrechterlijke mogelijkheid van een bom bardement van Londen en beweerde: „Het is geen schending van bet volker recht» als er uit luchtschepen hommen op den vijand geworpen worden. Hij ziet niet in, waarom de oorlog in de lucht in de aan te wenden mid delen meer beperkt moet wolden dan de land- of zeeoorlog. Speciaal Duitschland heeft zich in dit opzicht op geenerlei wijze gebonden. Le pogingen om de statengemeenschap tot bepaalde beperkingen te brengen, zijn gefaald. Het daarop betrekking; hebbende verdrag is door de thans (oorlogvoerende machten, en in het bijzonder door Duitschland, nog' niet eens ge teekend, laat staan geratificeerd. Eene ratificatie heeft alleen plaat;» gehad door België en Engeland en was alleen nc.g maai- geteekend door' Oostenrijk, Frankrijk en Rusland". Daarom mag; volgens Prof. Kraus, ook even tueel Londen wel gebombardeerd worden. Een heldendaad, te „Lokal Anzeiger" meldt hel volgende: Een ba aijon van het Beiersche reserve infanterie-Jre- gimenf wilde in het leeggetoopen 8 a 4 meter diepe van beton vervaardigde kolen-kanaal van Saaibroeken ongezien voortrukken, toen plotse ling het water in het kanaal schoot, dat spoedig tot aan de patroontascb der soldaten steeg. Een aan den bataljon-staf toegevoegd mechanieien fietste naar de anderhalve kilometer verwijderde r.aaatbijzijnde sluis; 400 meter voor het doel schoot een Fransche granaat hem van zijn rij wiel. Daar hij slechte schrain-verwondingen bc- kWarn, reed hij verder door. Op de sluis sten den 2 Fransche geniosoldaten; een dezer schoot hij dood, de andere wierp een handgranaat naar Zeg eens kind, weet je wat ik hier heb, vroeg de heer de le Garde, recht op zijn doel af gaande en op haast plechtigen toon. Roxane meende naast door den grond te zakken van schaamte maar ze kon niet nalaten een steelschen blik te werpen op den bezoeker. De jonge man scheen diep ontroerd, de tranen stonden hem in de oogen, en toch vreemd genoeg scheen hij op het oogenblik moeite te hebben om niet in een hartelijk lachen uit te barsten. En Roxane moest het gelaat in de handen verbergen om niet eveneens in een van deze twee uitersten te vervallen. Dat zijn minnebrieven Roxane hernam de heer de la Garde schijnbaar streng, de eene helft is schrift van luitenant d'Elian, de andere van jou Gelukkig heeft onze jonge vriend de edelmoedig heid gehad de compromiteerende correspondentie te mijner beschikking te stellen. Maar dat acht ik niet voldoende om de onvoorzichtigheid die gij beiden begaan hebt, te hersteilen. De heer d'Elian heeft erkend dat ik meer mocht vragen en is tot iedere voldoening bereid. Welnu, mijn kind, ik eisch, dat dat.... de heer d'Elian je trouwen zal. En toen Mare aarzelend oen paar stappen voor uit deed, legde de grootvader hun beider handen ineen en sprak Zeo kinderen, geef nu elkander maar een kus maar een beter dan je het in je brieven gedaan hebt, hoor! En toen hoorde freule la Garde een stem fluisteren: O Roxane, Roxane, ik heb je zoo lief! EINDE. HE SHDANE COIM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1