Verzekert U S. C. van Waalwijk m Doorn, ABAK J. Uit de Hand te koop: WOONHUIZEN met Té op het znijen. Oot per stut te top. Ingezonden Mededeelingen. Men zende hier ter stede alle STOOM- en VERF-ORDERS onver wijld aan de Stoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Teleph. No. 15. Gratis afhalen en bezorgen. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentiën. Particulier Kapitaal tegen HUUR-VERELES tenge- volge van liet leegstaan Uwer Woningen. Billijke Voorwaarden en Friesche Baai Eenige goed onderhouden a/d Oost-Singel, D. K O K, (Kaiserliche marine-kommandantur, geteekend Freiherr von Bodenhausen.) De spoorwegmannen bleken echter niet bereid den dienst te hervatten. De meeste Belgen wagen zich nog niet in hun land. Dit bleek ook op de monster-meeting te Roo- zendaal gehouden, waar de heer de Clerque, stadsadvocaat van Antwerpen het woord voerde en de menschen trachtte te overreden naar Ant werpen terug tej keeren. Zijn rede werd aan houdend door uitroepen uit het volk onderbroken- Ten slotte beklom iemand de ladder en zeide, dat zij toch geen vertrouwen konden stellen in de beloften van de Duitschers. Spr. heeft het optre den der Duitschers in het land gezien. g Ik heb ook gezien, vervolgt spr., dat zij een vaderhart hadden, maar zoodra zij gezamelijk en onder hun aanvoerders optreden, verdwijnt alle zelfbeheersching. Denk er om, dat onze soldaten de forten hebben verlaten in de richting van Aerschot en Leuven om te trachten de Duitschers daar te verdrijven. Zij zijn niet naar Brussel ge trokken om de groote bevolking de gevechten 'e besparen. Denk ook aan den mogelij ken afloop van den grooten slag aan de Aisne- Wanneer het waar is, dat de Duitschers daar reeds ten deele zijn verslagen, zullen de bondge- nooten hen dan niet achtervolgen en een nieuw bombardement op Antwerpen beginnen Leuven en Mechelen mogen afschrikwekkende voorbeelden voor ons zijn. Wij hebben al zooveel geleden. Jongens vun 18—35 jaar zullen niet wor den aangehouden, zegt men, maar elders zijn zij geprest óm loopgraven te maken en versterkingen- Laat toch vooral de vrouwen in Nederland blijven en laat de anderen met terugkeeren geduld hebben. Uit het daverend applaus bleek wel dat spr. de meening van de meeste der vluchtelingen ver kondigde. geleidelijk zooveel mogelijk naar hunne woon plaatsen in Belgie terug te zenden. Dit is niet toepasselijk op uitgewekenen die ge heel in eigen onderhoud voorzien, terwijl ook mannen die in een of anderen vorm dienstplichtig zijn in het Belgisch leger, niet mogen terugkeeren op straffe van als krijgsgevangenen te worden behandeld. De S. D. A. P. Troelstra vertrok gisteravond naar »Het Volk" meldt, in opdracht van het partijbestuur der S. D. A. P., naar Berlijn, om daar met verschillende leiders der Duitsche soc.-dem. partij besprekingen te voeren over den oorlog. Daarna zal hij zich naar Stockholm begeven, waar het congres der Zweedsche soc.-dem. partij wordt gehouden en waar in verband met een uitslag der Zweedsche Rijksdagverkiezing, het deelnemen aan een te vor men kabinet een punt van ernstige bespreking zal uitmaken. Vandaar zal hij naar Bern ver trekken, om aldaar het congres der Zwitsersche partij bij te wonen, waar de oorlog en de poli tieke toestand na den oorlog een onderwerp van discussie zullen vormen. Hij zal zijn verblijf in Berlijn, Stockholm en Bern benutten om pogingen te doen het Int. Soc. Bureau, dat nu niet meer functioneert, van Brussel naar Holland te ver plaatsen. In verband hiermede, ligt het in zijn voornemen, ook naar Engeland te gaan, teneinde het gevoelen van de Engelsche sociaal-democra ten over deze laatste gelegenheid te vernemen. H. M i s. Morgen om 10 uur zal wederom in het gebouw van den R. K. Volksbond, door den eerw. pater Zoetmulder, een H. Mis worden opgedragen, voor de Belgische vluchtelingen. Hoogwater te Schiedam: Zondag 18 Oct. 2.46 v.m., 3.13 n m., Maandag 19 Oct. 3 26 v.m., 3.52 n.m. UIT ROTTERDAM. De vluchtingen. Gisteren vergaderde in de zaal Boneski de gegoede Belgische vluchtingen, onder voorzitter schap van Gustave Albrecht. De heer Jos. Soeters, die met den heer*H. Jaminé, oud-deken van de balie te Antwerpen aldaar een onderzoek heeft ingesteld, verklaarde dat de toestand in Antwerpen volkomen rustig was. Hij ried de aanwezigen aan terug te keeren. In denzelfden geest sprak nog de voorzitter. Maandagavond zullen de Belgen nogmaals vergaderen Vaische bankbiljetten. Men seint ons uit Maasstricht De Belgische Regeering heeft den vice consul van Belgie alhier ter kennis gebracht dat de in omloop zijnde Belgische bankbiljetten met de beeldtenis van koning Leopold I ter waarde van 20-1000 francs valsch zijn. Een groot aantal van deze biljetten zijn hier in omloop. De StoomvaartMij. „Nederland" ontving tele grafisch bericht uit Terryville (Tunis) dat haar s.s. „Boeroe" daarheen is opgebracht en daar heeft moeten lossen 366 kisten rubber, 226 kisten thee en 1000 balen oliekoeken. Het schip vervolgde de reis op 15 dezer naar Londen als eerste bestemming. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 17 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.2 te Skudesnaes. Laagste barometerstand 761.7 te MuencheD. Verwachting tot den avond van den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot noorde lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Voor het Steun-comité. De Schildersvereeniging de „Voorzorg" heeft uit haar ziekenkas vijftien gulden aan het steun comité doen toekomen. Mocht het noodig blij ken dan zal over vier weken een gelijk bedrag ter beschikking van het comité worden gesteld. Schiedamsch Bioscoop heeft 10 van haar ontvangsten over deze week aan het steun comité afgedragen. Terugkeer van Belgische vluchtelingen. Op verzoek van de Regeering heeft de Burge meester heden persoonlijk aan alle huizen waar Relgische vluchtelingen gehuisvest zijn, medege- gedeeld dat het Duitsche opperbevel den terug keer van Belgische vluchtelingen heeft toegestaan en dat derhalve de Nederlandsche Regeering het oogenblik gekomen acht om van Regeeringswege, den terugkeer te bevorderen en de vluchtelingen DELFT, 17 October. Alhier zijn gevallen van dyphteritus geconstateerd onder de Belgische uitgewekenen, ondergebracht in het Gebouw voor Scheepsbouwkunde aan de Nieuwe Laan. De patiënten zijn geïsoleer d. ROME, 17 October. Di San Guiliano Italiaansch Minister van Buitenlandsche Zaken is overleden, gistermiddag om half drie. LONDEN, 16 Oct. (R.O.) Eene ernstige aard verschuiving heeft te Culebra aan het Panama- kanaal plaats gehad en deed alle verkeer in het kanaal stilstaan. Verschillende schepen konden de passage niet volbrengen. BERLIJN, 17 Oct. De Russische staatsbank had bij een Brusselsch bankier een saldo-crediet van anderhalf millioen francs, waarop de Duitsche regeering beslag heeft gelegd. PRETORIA, 17 October. De districts-stafoffi- cier in Kroonstad heeft een telegram gezonden aan minister Smuts, dat in Kroonstad een bij eenkomst zal plaats hebben van alle comman danten uit Oranje-Vrijstaat benoorden Bloem fontein. In deze bijeenkomst is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin steun wordt toegezegd aan de Unie regeering, zoowel binnen als buiten de grenzen der Unie en waarin mobilisatie van de burgerwacht wordt gevraagd ter voorkoming van rebellie. Generaal Smuts antwoordde dat de mobilisatie te veel troepen in het veld zou brengen. Hij dankte de com mandanten voor de vaderlandslievende houding. LONDEN, 17 October. De Britsehe Regeering Leeft aan do visschers vloot medegedeeld dat zij c-r prijs op steltt snel bericht te ontvangen pver do bewegingen va,n Duitsche oorlogsschepen, die de vffscherssehepen tegjenkomen. Voor inlichtin gen die leiden Rut verovering of vernieling: van oen vijandelijk schip wordt een bedrag! Van hoog stens 1000 uitgeloofd. Voor inlichtingen die leiden tot de vervolging van een vijandelijk schip een It drag; tof een maximum van 200 en voor inlichtingen die juist zijn doch geen waarde Leb- hor» omdat zij te laat werden ontvangen een 1 cd rag van hooglstens 1, per mijl die we rd aRelegd om het bericht aan de admiraliteit te doen toekomen. PETERSBURG, 17 October. De generale staf deelt het volgende mede Aan het front in Oost- Pruisen hebben enkele schermutselingen plaats gehad. Het Oostenrijksch-Duitsche leger ging aan den Midden-Weichsel en in Galicië op 16 October over het geheele front tot het offensief over. Ten zuiden van Przemyls maakten wij drie compagnieën Oostenrijkers en zes officieren ge vangen. LONDEN, 17 October. Een officier en 20 ma- trozenvandeHawke zijn drijvend gevonden en gered. PARIJS, 17 October. Communiqué van 11 uur. E<e actie iap onzen linkervleugel wordt krachtig voortgezet. Overal houden wij stand en wonnen op enkele plaatsen terrein, hoofdzakelijk te La- ventie ten oosten van Estaires in de richting van RijVsel Op onzen rechtervleugel en in het cen trum valt nietsi bijzonders te vermeiden, alleen een aanval der Duitschers in de buurt van Ma- lim atrt ten noordwesten van Verdun aie terug gehouden werd. VALKENSWAARD, 17 Oct. Gistermiddag ver scheen in Achel een auto met twee Duitsche of ficieren. Zij zonden den gemeentesecretaris AcbeJ den heer Krooinaan als parlementair naar de Achelsche kluis, het klooster waar de Belgische Generaal de Schepper met zijn manschappen ver blijf houdt. Daarna had tusschen het klooster en het station een onderhoud plaats tussshen Gene raal de Schepper en de Duitsche officieren dat meer dan anderhalf uur duurde doch naar ik vernam geen resultaat had. Hedenmorgen zijn tusschen enkele Belgische en Duitsche soldaten geweerschoten gewisseld. De Duitschers gingen versterkingen halen en dreigden met 800 man te zullen terugkomen. Waarschijnlijk zal de strijd verbitterd worden uitgevochten. De bevolking van Achel vlucht. MAASTRICHT, 17 Oct. Te Aken kwamen hier 8000 man Oostenrijksche troepen aan die bij Antwerpen aan het beleg hadden deelgenomen. Zij zullen naar Krakau gedetacheerd worden. ZUNDERT, 17 October. Zoojuist passeerden hier zes Belgische soldaten die na een scher mutseling met de Duitsche grenswacht de Ne derlandsche grens overschreden en te Breda zullen worden geïnterneerd. Op het oogenblik is hier een groote vermindering van vluchte lingen waar te nemen, velen gaan naar Ant werpen terug. De electrische tram van Braskaat naar Oude Bareel in de voorstad Herxem loopt vanaf heden weer. Gisteren is te Braskaat een bierbrouwer door drie dronken Duitsche soldaten doodgeschoten. De commandant stelde een streng onderzoek in en de daders werden zwaar gestraft. VALLENS WAARD, 17 Oct. In hetgevecht van hedenmorgen aan de Achelsche kluis sneuvelden 1 Duitscher en 1 Belg, 1 sergeant werd gewond, die door de Hollandsche ambulance werd opge nomen. De Duitschers zijn bezig de abdij te om singelen en zijn ongeveer 200 man sterk, terwijl er nog meer worden verwacht. De bewegingen zijn aan de grens goed waar te nemen. De be zetting der abdij bedraagt 150 man. Nederlandsch schip op een myn gestoo?en. IJMUIDEN, 17 October. Het stoomschip „Tu- bantia" heden uit Zuid-Afrika hier aangekomen rapporteert op de Noordzee een draadloos tele gram ontvangen te hebben, dat het Ned stoom schip „Noordam" in het kanaal op een mijn is gestooten. De achtersteven en het roer werden beschadigd. Het schip -kon nog naar Rotterdam opstoomen waar het hedenavond wordt verwacht. Ook wordt gemeld, dat er gewonden aan boord zijn tengevolge der explosie. O n g e 1 u k.-Gisteravond is de heer A. de Kok te Herwijnen van zijn zaken huiswaarts kee- rende door de duisternis misleid te water ge raakt en verdronken. Men vond hedenmorgen zijn klompen drijven. De keukenwagen van Napoleon I. Eenigen tijd geleden werd in het slot van graaf Grabbe in de nabijheid van Moskou de keuken wagen ontdekt, waarvan Napoleon I zich tijdens den Russischen veldtocht in het jaai 1812 be diend heeft, en die bij den teruchtocht door de Kozakken werd buit gemaak. Generaal Orloff— Denisoff werd er toen mee vereerd. De bekende Napoleon kenner. Frédéric Massen, deelt omtrent dezen wagen eenige interessante bijzonderheden mee, waaruit blijkt dat de Groote Corsicaan op zijn veldtochten zeer eenvoudig leefde, zooals bjj zich trouwens zelden overgaf aan de geneugten van een overvloedigen maaltijd. In tegenstelling met den weelderigen keuken wagen, die Czaar Nicolaas voor zich moet hebben laten bouwen, voor zijn deelname aan den oorlog tegen Duitschland en Oostenrijk, was die van Na poleon uiterst sober ingericht. De wagen was ongeveer 2 M. lang, en ruim een meter breed de verf was van dezelfde grauwe kleur als alle andere voertuigen van het Fransche leger in dien tijd. Opvallend was de bijna twee meter lange dissel, die door een bijzondere constructie ook in evenwicht gehouden kon worden, wanneer de paarden uitgespannen waren. Bij het bereiden der spijzen stond de kok op een kleine treeplank aan de achterzijde van den wagen. Hij had dan twee ketels voor zich, een groote voor warm water en een kleine voor soep. De deksel van de laatste diende tevens als soep- terriene. Tusschen deze ketels in bevonden zich twee niet zeer groote pannen voor gebraden vleesch en geroosterd brood, waarvan de Keizer bijzonder veel hield. In het voorste deel van den wagen waren twee kisten aangebracht, waarvan het éene diende tot brandstoffenbergplaats, terwijl het andere dienst deed als buffet. De inrichting van deze kast was zoo practisch, dat zelfs wan neer de wagen snel werd voorgetrokken over Rusland's ongebaande wegen, er nog niets brak- Met dezen keukenwagen, waarin onmogelijk een eenigszins uitgebreid menn kon worden bereid was Napoleon ruimschoot tevreden. Merkwaardig is nog, dat er in den heelen wagen geen plekje is te vinden, waar wijnflesschen of wijnglazen bewaard kunnen zijn. Zou de groote veldheer ook een voorstander zijn geweest van geheelont- houd,ng in oorlogstijd V rees v o o r „d en Duts". Zondagavond arriveerden oen 200-tal vluchtelingën s te Schijn- del, N.-B. Een dezer menschen, de 54-jarige To bias v. V., gewoond hebbende Maatstraal 6 te Antwerpen, vernam tusschen Box te, en Schijn- del, dat hij zich in een trein van de Noo,rd-Brn- banlsch-Pmtsche Spoorwegmaatschappij bevond, wnanloiar hij meende, dat Iy naai Duitschland vervoerd werd. In zijn verbouwereerdheid, zegt ,,Ue Tel.", opende hij het portier en spiong uit den in volle vaart zijneten trein een eind voorbij de halte Liempde. Zijne medereizigers, onder wie zijne vrouw en dochters, trokken aan ae nood rem, waarna de trein stopte en terugreed. Men vond den stumperd met een wende aan het ach terhoofd liggende in de sloot, die langs Je spoor lijn loopt. Hij werd naar het station Schijndel vervoerd en daar verbonden dook uen ontboden spoorwegarts dr. Kooien. De wonde blees- niet ernstig, doch de man verkeerde in een 'aan. krankzinnigheid grenzenden staat van zenuwach tigheid uit vrees voor de Duil.schers. Geboren: 14 Oct. Cornelia Jorina, d. v. C. Veltman en A. A. M. Greten, Noorderstraat. 15. Pieter, z. v, P. Schneider en T. Verberne. Kortlandstraat. Maria, d. v. L. Ouwendijk en M. Krommenhoek, Mariastraat. Overleden: 15 Oct. Antonia Meier, oud 9 mnd., Helenastraat. Johanna Cornelia Dinke- laar, oud 1 j. en 3 mnd., Nieuwsticht Zuidzijde. Spoeling. SCHIEDAM, 17 October. Noteering op beden 1.90. Sruiea, NEW-YORK Mais: Western loco. 15 Oct. 81V4; 14 Oct. 82—, CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei Juli 15 Oct. - 6654 69 to 14 Oct. 67</j 70 Kogge Loco 15 Oct 14 Oct beschikb. tot elk bedrag en voor alle doel eind. Ook zonder borgen (naar omstandigh.) Hoogst bill, rente en voorw. Zeer geinakk. afloss. Strenge gelieiinli. Br. fr. postz. v. antw. No. 9938 Alg. Ned. Adv. Bur. Char lotte Bourbonstr. 120d, 's-Gravenhage. Wendt U daartoe tot den Makelaar: Singel 64. Telefoon 181. Vertegenwoordiger der N. V. HU U li VER LIES te Utrecht. Reeds DUIZENDEN aan schadevergoe ding uitgekeerd. van 40 Cent per pond. 50 M <i 60 van 60 Cent per pond. zijn zeer aanb^Jenswaardige soorten, van prima kwalitettT VoortsHeerenhuizen, Winkelhuizen, Burgerwoningen, gunstig gelegen Fa briekspanden, Bouwgrond en Landerijen. Koopprijs en conditiën billijk. Te bevragen bij MAKELAAR, Lange Haven 16. Intec. Telef. 186. fm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3