Fundeering-Glas VEËN's Va» der I««r's Besclinit warme Beschuitbollen fijne Krentebollen, Reserve-kapitaal op 31 Dec. 1113 f209.437.84. INCASSO-BANK. DEPOSITO-RENTE. Safe-Deposit. Abonnementen Nieuwe Schiedamscbe Courant, Gratis „Geïllustreerd. Zondagsblad", Gratis Ongevallenverzekering, worden dagelijks aangenomen. IIOMG'S MAIZm Kassiers en Commissionairs in Effecten, Gemengd Nieuws. Advertentiën. H.H. BOUWERS. tegen natte mnren JAN VAN KATWIJK. C ACAC ei Amsterdam, ROTTERDAM, Leuvehayen 103, Almelo. seerde cel, en daar vonden ze hun makker keurig verbonden en in zoete sluimering op een pak hooi." Thuis Men schrijft van Ylaamsche .zijde nan d« „Tel.": Vrouw en kin-doren wanen naar1 Knokke-'aan- Zoe gevlucht, vader was bij 't leger. Ik hoor een jongen zeggen: „Kijk eens-, die soldaat is net een oud mannetje." Ja, de strijder schijnt bejaard, al kan hij toch maar 35 zijn. De -rug is gebogen, de voeten sleepen moeizaam -dour 't duinzand. Maar -op het door de zon bruingebrande gelaat zie ik een blijden glans. Stil volg ik den soldaat. Eensklaps richt zich de gestalte; de stap wordt vlugger. „Vader, vader, vaderI" klinkt het. Erie kinderen komen aangesneld. De moede soldaat strekt de armen uit. Hij ziet zijn lievelingen terug, hij wil ze allen te gelijk omhelzen, ze vereenigen in dien terslen gi'ret Tranen stro-omen over zijn wangen. „Mijn kindeikens, o mijn kinderkens i" klinkt hei in een snik. En eerst hoor ik niet dan: „Vader,...,, en kin derkens". Maar een jonge vrouw snelt buiten. Even 1 lijft ze als verschrikt staan. Hij, haar man, die z-oo kloek, zoo rechtop, zoo flink ten -oorlog ging! Zij schijnt zijn dochter wel „Moeder!" juicht de soldaat- En nu wil hij ze allen omklemmen: moeder on kinderen. Zoo heeft hiji immers ook aan hen gedacht in oorlogsellende en gevaar, onder ka nongebulder en wapengekletter; moeder en kin deren. En De Corf's heerlijk gedicht kwam me voor den geest, waar hij spreekt over zijn vrouw en kinderen, uitroept: ,,0, vraag1 niet wie van beiden.. Ik wel 't meest bemin, Mijn hert en kan niet scheiden, De moeder van het kind." Schreiend en lachend tegelijk, zalig van vreugde, leidt de vrouw haar man in huis. Ze zal hem wasschen als een kind Zijn gewonde voeien verbinden, hem vertroetelen als een ui1 den dood teruggekeerden geliefde. Vergeten nu a! die angst en twijfel, die slapelooze nachten. Vader is terug; de wreede oorlog heeft, hem toch gespaard. Ik mocht niet binnentreden en dat huiselijk tooneel storen, doch 'k voelde me gelukkig met dat gezin. Maar dezen morgen is hij weer heengegaan, de trouwe soldaat. Hij had twee dagen verlof- Een was er verspeeld met de reis naar 't dorp, vanwaar de vrouw en kinderen gevlucht waren, en den tocht daarna tot Knocke. Nu keerde hij terug naar zijn regiment. En weer onzekerheid in het huisje. Zal vader met de Fransche ircepen strijden? Zal hij in "West-Vlaa aderen tegen rien vijand moeten optrekken 'k Zag wat later moeder en kinderen dicht bij rkaar. zwijgend, wat droevig in 't duinzand ziften. De draagwijdte der wapens Hoe groot de verandering in de moderne wijze van oorlogvoeren is, als gevolg van de steeds groo- ter wordende draadwijdte der moderne vuurwa penen, blijkt wel uit de verhalen der vele oorlogs correspondenten, die in staat waren een moder nen veldslag bij te wonen. Merkwaardig is, dat de vooruitgang op dit gebied pas dateert van een jaar of vijftig geleden. Tot voor een halve eeuw had het geweer van de soldaten geen grootere draagwijdte dan 250 M., terwijl de suldaten van pl.rn. 1650 minstens even ver schoten. Dat be- teekent, dat de oorlogen van Lodelijk XV, de ge vechten in den tijd der Revolutie, zoowel als de veldslagen van Napoleon en de strijd in den Krimoorlog alle met dezelfde geweren werden geleverd. Pas in 1857 kwam er verandering in de constructie van het geweer en kon men het 600 M. schieten. Deze vooruitgang kwam de wereld van destijds als een wonder voor; doch reeds in het jaar 1866 vond eenFransch kapitein, Chassepot, een geweer uit van 15 m.M. kaliber, dat 1200 M. droeg, een prestatie, waarvan enkele jaren geleden niemand had durven droomen. Deze Chassepot geweren werden den 4en November 1867 practisch in gebruik genomen door de Fran sche soldaten, die naar Rome waren gezonden, om de stad te bezetten en den tocht van Garri- baldi tegen te gaan. Spoedig daarop werden ze voorgoed in het Fransche leger ingevoerd. In den oorlog van 1870 was men echter minder te vreden over de Chassepot-geweren. Het gewicht bedroeg per stuk 4.5 K G. Het Gras-geweer, dat nu ingevoerd werd, woog 4.2 K.G. en reikt tot 1800 M. In den tijd van 15 jaar heeft men de draag wijdte van het geweer dus met 1500 M. doen toenemen, nadat zij 219 jaar constant was geble ven. Tegelijkertijd maakten de geweren, ingevoerd door de Oostenrijkers, Pruisen en Italianen, vor deringen. De repeteergeweren verschenen, die 16 schoten per minuut deden en 3000 M. droe gen. Thans hebben de geweren een geringer gewichtze zijn gemakkelijk te hanteeren en dragen 4000 M., met een snelheid van 800 M. per seconde. Ook de revolver die in 1850 werd uitgevonden, heeft haar draagwijdte verbeterd; van 30 M. was zij allengs op 100, dan op 200 en ten slotte op 1000 M. gebracht. Tegenover deze prestatie mag gewezen worden op het materiaal waarmee de ouden zich tevreden stelden. De werpspeer droeg hoogstens 25 M., de slinger 80 M. en de slingeraars der Balearen wa ren beroemd omdat zij den steen meer dan 100 M. weg konden gooien. De pijl en boog, die tot in het midden der 15e eeuw gebruikt werd, droeg 80—100 M., de voetboog met stalen beugel 100 110 M., het oude vuurroer, dat door een driepoot ondersteund werd, kwam, met verder dan 150 M., het Musket haalde nauwelijks de 180 M„ en ten slotte heeft men zich nog twee eeuwen lang «geholpen" met een geweer, waarmee men niet verder dan 250 M. schieten kon. Ontvlucht. Toen de rechtbank te Arnhem Woensdag: vonnis had gewezen in de zaak van twee in het huis van bewaring gedetineerde gla- zenwasscheis, beiden veroordeeld wegens dief stal in een modemagazijn, werden zij op de ge bruikelijke wijze door veldwachters, vastgehou den aan den mouw van de jas, uit de rechtbank geleid. Gekomen in de vestibule van het paleis van justitie, wist een hunner, H. H Bussink, zich los te rusken en met groote behendigheid de hoofddeur van het gebouw die steeds open staat te bereiken. Men was nog; niet. van de verbazing bekomen, toen de man reeds in de menigte op de Groote Markt het was markt dag was verdwenen. Alle nasporingen om den vluchteling R. te vinden waren tot dusver tevergeefs. opsporen, in den expres-trein van Lyon op klaar lichten dag getracht heeft, een alleenreizende dame te vermoorden «Ja. dat heb ik gelezen", antwoorde ik. «En «Welnu, ik heb vanmorgen met dien ellendeling alleen in een coupé gereisd I" «Hoe is het mogelijk?" «Wat ik je zeg is waar. Hoewel natuurlijk een beetje wantrouwend, had ik in het begin toch geen achterdocht, want de schurk had de helscl e voorzorg genomen, z ch als vrouw te ver mommen. Gewikkeld in een sjaal, had hij een dichte voile voor zijn gezicht. Maar onder het lezen van de courant, waarin juist het signalement van den moordenaar werd opgegeven, merkte ik op, dat de verdachte reizigster de gestalte had van een reus. Zij trok haar handschoenen uit en toen kwamen er echte mannenhanden voor den dag. Spoedig daarna tastte de schurk in zijn zak, om zijn mes of zijn worgkoord te voorschijn te halen. Vlugger dan hij, greep ik mijn revolver. Mijn ferme houding bracht hem heelemmaa! van zijn stuk en, in zijn verwarring het hoofd ver liezende, was hij zoo dom zijn voile op te lichten de ezel had vergeten zijn snor af te scheren Er viel met meer aan te twijfelen. Ik richtte mijn revolver op hem en dreigde, hem bij de eerste beweging te zullen neerschieten. Mijn flink op treden deed hem van schrik verbleeken en hij verroerde geen vin meer. Zooirèa de trein stilhield, sprong hij op het per ron en verdween tusschen de menigte, Ik heb en dat heeft my zoo opgehouden aangifte ge- G e v a a r 1 ij k e gasten. Een familie op den 's-Gravendijlkwal te Rotterdam had, als zooveel andeten, een gevluchten Belg in haar huis opge nomen. Deze Belg is door eenige landgenooten als een gevaarlijk persoon aangewezen en ook door een politiecommissaris uit Antwerpen, •.ie de wijk naar Rotterdam had genomen, herkend als iemand, aie vele jaren in de gevangenis heeft doorgebracht. Wegens betooving van een pries ter op den openbaren weg en wegens diefstal len met braak is hij eenige malen veroordeeld. Als een niet minder verdacht persoon is ook een Noor aangewezen, die aan boord van pas sagiersschepen de mSnschen beroofde en daar voor veroordeeld werd. Deze Noor meldde zich te Rotterdam op het Noorsch consulaat om onder stand aan. Beiden waren 'kort voor den oorlog' uit de gevangenis te Antwerpen ontslagen. Zij bevinden zich nu onder bewaking der politie (N R Ct.) daan aan den commissaris van politie aan het station en ik hoop, dat ze dien ellendeling maar gauw zullen pakken 1" «Hij is al gepakt antwoordde ik, met moeite mijn lachen bedwingende, en men wacht alleen nog maar op jou voor de confrontatie." Zonder eenige nadere verklaring geleidde ik den verbaasden Marnival naar het salon. Na de deur wijd te hebben opengegooid, stelde ik, schaterend van lachen, mijn tante en het jongmenscb aan elkander voor Tante Euphrosine, uw krankzin nige 1 Meneer Marinval, uw moordenaar!" «Je kunt je het tooneel voorstellenvoegde Elsie er bij. «Mijn tante, die Marinval bet schrikaanjagen misschien niet zoo erg kwalijk zou hebben geno men, kon hem niet vergeven, dat hij haar voor een man had aangezien... en wat voor een man Mijn verloofde voorzag onaangename verwikke lingen en begreep wel, dat de huwelijksgift er bij zou inschieten. Hij blies den aftocht. Hoe mijn aaDstaande aan het station kwam, kan ik niet vertellen, want ik vergat hem weg te brengen. Ed °P die manier ontsnapte ik zonder de minste spijt niet aan 't gevaar, doch aan de vernedering van met een lafaard te trouwen I En toen de blauwe, witte en rose jonge meisjes goedkeurend met de aardige donkere, blonde en kastanjebruine kopjes knikten, besloot Elsie zegepralend «Je ziet dus, dat het in onzen tijd voor een man nadeelig kan zijn geen moed te hebben. »Hgz." tot zeer lagen prijs. HOFLEVERANCIERS. de meest délicieuse drank. F4RR1FK TF <sVFFK. is broos, en fijn van smaak omdat deze uit de beste Grondstoffen is vervaardigd. Steecis EN dngelyks verkrijgbaar. Boterstraat 89, Telefoon 39 6. Volgestort Kapitaal f8.000.000. Reserve f 1.266 000. Met 1 dag opzegging21/2 pCt. 'sjaars «10 dagen 3 pCt. 'sjaars I maand 3'/a pCt. 'sjaars 3 maanden 38/4 pCt. 'sjaars *6 4 pCt. 'sjaars *12 4 pCt. 'sjaars Accountant W. MOLL Jzn. AMSTERDAMSCH ACCOUNTANTSKANTOOR G. H. VOORHOEVE. wrecienreil VU. onder Directie van Mr. E. J. Korthals Altes. Mr. A.B.VANDERLAANj^"Or ROTTERDAM. op de Dagblad voor Schiedam en omstreken, met: zoowel in als buiten beroep Rotff*r«traat £>0 Indien U Maizena koopt, Iet er dan o p, dat op het pakje den naam eeuer bekende fabriek voorkomt, vooral als U Maizena als kinder- voedsel gebruikt. Vaak toch worden meelsoorten, die niet voor voedsel bestemd zijn, door handelaars verpakt en met een etiquet, waarop eene gefingeerde fabriek vermeld staat, als Maizena in den handel gebracht. wordt in onze fabriek met de meeste zorg uit prima grondstoffen bereid en voldoet aan alle eischen, die men aan zuivere Maizena moet stellen Contröle-Bureau v. Ledden Hulsebosch, Amsterdam. N. V. FABRIEK „DE BIJENKORF", Koog aan de Zaan. v.h. M. K. HONIG. l l Spaarbank Schiedam. 8AFE-DËPO8IT. H. J.WOUTERLOOD C=,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6