Verspreide berichten. Binnenland. landde gisteren te Bree en omliggende dorpen aan. De soldaten waren vreedzaam. In gansch het noorden van Belgisch Limburg vai, Lanaken af tot Nurpelt—Hamont, eischte de doortrekkende Duitsche overheid van iedere ge meente de lijsten der lichtingen 1914, '15 en '16. Deze mededeeling aan de burgemeesters, die in de kantonplaatsen binnen de 8 uur deze lijsten moesten inleveren, verwekte een ware paniek onder de angstige Limburgsche bevolking. De betrokken jongelingen beginnen reeds te verzak ken en te verpakken. Doen de Duitsche mede deeling aan de burgemeesters houdt tevens in, dat, zoo deze jongelingen vluchten gaan, men de ouders en de gemeenten verantwoordelijk zal stellen. Wellicht is deze maatregel getroffen enkel om vrees te verwekken of wel om de Belgische jeugd ver van 't Belgisch leger te houden. Ook moeten al de gemeenten van Noord-Lim burg voor Woensdag en Donderdag in de kanton- plaatsen een eerste oorlogsschatting betalen, die bestaat uit een twintigtal artikelen, zooals koren, vee, tarwe, bloem, kousen, hemden, leder, schoe nen enz. Deze twaalfhonderd Duitschers met een stoet van een 40 zwaar beladen boerenkarren, zjjn hedenmorgen uit Bree in de richting St. Huibrechts Lille Hamont vertrokken en schijnen het nog altoos gemunt te hebben op den voortijlenden generaal De Schepper, die naar men zegt, nog steeds in het trappistenklooster voor Achel taber- nakelt. Het valt te betwijfelen, of het Achelsche kloos ter behouden zal worden. De generaal zal zich wel op tijd en stond in Nederland laten interneeren. Men moet niet ver geten, dat een groot gedeelte der gebouwen der trappistenabdij op Nederlandsch grondgebied ge tiramerd is. De slag bij Antwerpen. De correspondent van de «Frankfurter" schrijft Ik klom de 430 treden van den kathedraal - toren op, die in total 97 M. hoog is. Van hieruit had men een bijzonder overweldigenden blik op het gevechtsgebied. Recht voor ons lag het fort Waelhem, dat door onze troepen bezet was en waar tegen een lijnrechte straat voert. Deze werd onder vuur gehouden, zooals de talrijke er over spat tende shrapnells aankondigden, daarbij schoten de Belgen ook telkens naar fort en dorp Waelhem om de Duitschers het verblijf daar zoo onpleizierig mogelijk te maken. Uit fort Waelhem lichtten helle vlammen. Aan beide kanten van de straat stonden Duitsche batterijen, welke levendig op de Belgische batterijen tusschen hen vuurden. Ze waren zeer handig achter een helling opgesteld, zoodat men hun aanwezigheid slechts aan het mondingsvuur van het geschut kon bemerken. Onze batterijen vuurden afwisselend met granaten en shrapnells. Op den achtergrond zag men de torens van de machtige handelsstad Antwerpen, welke door het Duitsche leger met een ijzeren band omklemd werd. Ook verder links en rechts was een zeer hevig artilleriegevecht aan den gang, en waarheen men ook blikte overal zag men vu rend geschut en het treffen van granaten en shrapnells. Wij reden tot den noordrand van Mechelen by een klein huisje, dat als toegangshuisje tot een klein park diende. Voor dit park liep een loop graaf, terwijl hierachter een batterij van 15 cM. veldhouwitser opgesteld stond. Links van den straatweg stonden echter '21 cM. mortieren die evenzoo op de tusschenstelling vuurden. Deze voor den noordrand van Mechelen opgestelde linie vormde onze voorposten stelling. Terwijl ik met den be vel voerenden brigade-commandant en den aanvoerder van het voorpostenbataljon op den weg stond, trachtten de Belgen tegen deze loop- graveu en vermoedelijk vooral tegen de daarachter liggende artillerie te opereeren. Eenige shrapnells sprongen voor het hek van het park en spoedig kwamen eenige lichtgewonden naar de bij het roode huisje gelegen verbandplaats, voor ons lag het fort Waelbem, waarin eenige campagnieën den brugovergang over de Nethe bewaakten. De vijandelijke artillerie schoot goed. Zoo nu en dan lieten Belgen hun vuur zwakker worden om de Duitschers tot een oprukken uit te lokken. Zoodra deze daar dan een poging toe aanwenden, werden zij met een regen van geschut van de in een kreupelbosch verborgen artillerielinie begroet. Lang keken wij naar dit grootsche schouwspel, toen bracht ons onze auto in snelle vaart terug naar Brussel, 's Avonds bereikten wij de stad Ik besteeg den toren van het paleis van justitie, 550 treden, een beetje vermoeiend na de 430 van den toren van Mechelen. Boven staat reeds een verkenningspost, die met een verrekijken den om trek beschouwt. De aanblik welke de helder ver lichte stad bood, was werkelijk feeëriek. Aan den horizon gloeide een donkerrood schijnsel van vlammen boven een ver verwijderde boschbrand. FRANKRIJK. Het officieele communiqé Juidt In België heeft het Belgische leger verscheidene aanvallen der Duitschers gericht tegen overgangs weden der Yser, krachtiu afgeslagen. Op onzen linkervleugel, ten noorden van het kanaal van La Bassée, hebben de geallieerden het front Givenchy-Fromelles bezet. De geallieerden hernamen Armentiéres. Wat de operaties ten noorden van Atrecht be treft. werd de dag van gisteren gekenmerkt door een merk haar opdringen aan onze zijde. In de M>"-l<. izeiejze,, lusschen Atrecht en de Oise hebben wy op zekere punten kleine vorderingen gemaakt. I Uit de 1 oi0 p g;r ,aven In de „Etoile de l'Est", te Nancy, komt een brief voor, dooi- een Franseh officier geschre ven aan zijn ouders. „Het Hbl." vertaalt er de volgende passages uit: „Ik schrijf dezen brief in een loopgraaf, waai ik een stoel heengesleept heb; mijn tafel beslaat uit een plank; ik heb een flink pak tabak vó|(xr me liggen en een mooie pijp, welke ik' uit Mühlbausen meebracht. Ik heb g,oed gegeten en zit nu in het zonnetje te schrijven. Mijn gezond heid is uitstekend. Krijgen we een dag eens geen. ,of weinig eten, dan halen w'e onze sch-_.de den volgenden dag wel in wte laten trouwens geen gelegenheid voorbijgaan om het rijksmenue zoo mogelijk met het een of ander uit te breiden. Gewoonlijk krijgt ieder man per dag 1 pond vleesch met rijst of snijboonen, een brood van zeven ons; wat brandewijn of rhurn en om de twee dagen een stuk Gruyerekaas. I ucifers en sigarettenpapier worden gratis ver strekt. Ue loopgraaf, waarin mijn compagnie ligt, bevindt zich op honderd meter afstand van den vijand. We kunnen duidelijk waarnemen als de Liiiifcbers hun maaltijd krijgen en zouden bijna met elkaar kunnen praten als ik m'n. Duitsch maar wat beter sprak. En bovendien, het schijnt, dat we met die luidjes in oorlog zijn I Den 21en werd ik tot onder-luitenant benoemd Den volgenden dag meldde ik me bij mijn nieu wen compagnies-commandant, uie me- dadelijk het commando overdroeg, daar hij zelf hel bevel cv ei het bataljon op zich moest nemen. •De geest onder onze jongens is prachtig, niet tegenstaande ze nu al 46 dagen aan het vech ten zijn. Ik v oei me bepaald prettig. Sinds een uur heb ik weer een praehtigjen, sehoonen zakdoek tot mijin beschikking, een weelde, welke ik in geen twee weken gekend heb. Ik ben van plan me in den loop van den dag te laten scheren en m'n haar te hten knippen dat wordt tij;l.' er is sinds ?0 Augustus geen schaar meer in geweest. Werkelijk, het leven te velde is nog zoo slecht 11H' a^s er maar niet zoo ontzettend veel ellende te zien was. Ik spaar u maar het ver haal van al die verschrikkelijke dingen en van de verwoesting: van het land, waaruit we den vijand binnenkort hopen te verjagen. Onze taak is moeilijk, maar ten slotte zullen we het to h klaar spelen. Spionnen als dectoren. Uit Londen wordt ons geschreven, hoe de Duit schers zich zelfs als doctoren, dus met den band van het Roode Kruis voorzien, in het vijandelijk land waagden. J Een Franseh legercorps was Amiens binnenge komen en de cavalerie joeg de Duitschers nog achterna, toen men stuitte op een groote colonne van het Roode Kruis, bestaande behalve uit hel pers en dragers uit acht en veertig officieren van gezondheid. Allen werden naar de stad gebracht en overgeleverd aan den Generalen Staf der Fransche bezetting. Daar werden de heeren door generaal B. ver welkomd Mijne heeren, zoo sprak de generaal, ge zijt duor ons gevangen genomen bij de uitoefening van Uw mooie taak en zooals U weet kan ik U niet direct loslaten, doch moet ge eerst naar Ge neve verzonden worden om daar uitgewisseld te worden tegen een ander gelijk aantal doctoren, van ons, die in banden van «militairen gevallen zijn. Ik heb mijn officieren verzocht de stukken in orde te maken en inmiddels zijt ge onze gasten." Een uitwisseling van beleefdheden volgde en een dejeuner werd gereedgemaakt. Ondertusschen waren de wagens van dit ambulancecorps onder zocht en men vond daar tot ieders verwondering een groote hoeveelheid springstoffen en wapens. Generaal B., dit vernemende, liet de acht en veertig Duitschers weer voor zich komen en ver zocht beleefd om een verklaring inzake dier zonderlinge vondst. Hem werd geantwoord dat het de gewoonte was dat de Duitsche ambulances wapens mee voerden voor zelfverdediging, maar voor de aan wezigheid van de springstoffen konden de heeren geen explicatie geven. Generaal B. boog en zweeg. Dien avond werden de Duitschers uitgenoodigd door hun I'ransche collega's voor een schitterende souper. Zij waren in het beste humeur want het beviel hun best in Amiens. De wijn was goed en vloeide rijkelijk. De gesprekken waren zeer geanimeerd en werden langzamerhand weten schappelijk. Men besprak de wonden, de gene zing en vele medische onderwerpen. Sigaren en koffie volgden en allen waren de beste vrienden Maar een der Fransche doctoren bemerkte al spoedig dat er eenige Duitsche cuilega's minder spraakzaam waren. Een nauwkeurig opmerker zijnde vestigde hij in het bijzonder zijn aandacht op die heeren en hoorde, dat zij blijkbaar de medische onderwerpen ontwijken wilde. Hy verontschuldigde zich, verliet de zaal en begaf zich onmiddellijk naar den generaal. «Is U zeker, generaal, dat al die heeren, inder daad doctoren zijn 1" vroeg hy «Zij werden allen bij den Roode Kruis-troep aangetroffenmaar heeft U redenen om daaraan te twijfelen «Ja, zeker, mon général," was het antwoord- En hij deelde zijn opmerkingen mede. Afgesproken werd dat men de Duitsche heeren eenige technische vragen zou doen, Dit geschiedde den volgende morgen in een kamer, waarin twee doctoren warende eene leidde naar den tuin, de andere naar een kamer, waarin Fransche officieren en schildwachten ge plaatst werden. Men deed, of men voor de Duit schers de passen in orde ging maken om ze naar Genève te krijgen, maar toen de heeren een voor een in de eerste kamer binnenkwamen werd hun daar door de Fransche doctoren gevraagd een be schouwing te willen geven over de behandeling van een bepaalde ziekte. De eerste Duitsche doctor- trad daarover in zeer nauwkeurige kritiek. Hij kreeg zijn pas en werd beleefd door de deur naar den tuin gelaten. De tweede bleek minder goed te kunnen antwoorden. Hij raakte verward in de strikwagen en werd tenslotte geleid naar de deur, die toegang gaf tot de kamer met de schildwachten. Zoo ging het door. Ten slotte waren elf Duitsche doctoren ontpopt als spionnen. Een krijgs raad werd gehouden en de generaal sprak de heeren als volgt toe «Heeren, Ge zijt schuldig bevonden aan het misbruik maken van het teeken van het Roode Kruis. Ge zijt dus spionnen en zult over een uur doodgeschoten worden. Schrijf Uw brieven naar Uw verwanten. Vaarwel." De Duitschers bewaarden hun kalmte en wer den weggeleid. De andere heeren in den tuin kregen invitatie voor een afscheiddejeuner. Toen dit dejeuner begonnen was, gaven som mige hunner hun verwondering te kennen dat hun elf vrienden nog niet gekomen waren. «Neen, heeren, sprak toen de Fransche generaal, daar is een bijzondere reden voor. Kijk, ze gaan daar juist door den tuin." Men stond op en zag een stoet van personen door den tuin gaan. In het midden de elf Duit scbers en daarom heen een sterk gewapend ge leide van Fransche soldaten. De generaal zeide«Ziet U, heeren, daar gaan Uw vrienden, die zoo weinig van hun vak weten dat wij het beter vonden ze niet naar Geneve te laten gaan. Maar verder" Een doodelijke stilte ontstond. Iien minuten later hoorde men in de verte een salvo. «Wat is dat?" riepen de Duitschers. «Dat, mijneheeren", antwoordde de generaal", beteekende dat Uw vrienden hun verdere bestem ming hebben gevolgd. Uw trein naar Geneve staat gereed. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De generale staf deelt mede Zoowel de op de lijn Stary Sambor—Medyka en aan de San begonnen veldslag als onze krijgs verrichtingen tegen de Russische stellingen aan de Dj nester hebben een voor onze wapenen gun- stigen loop Ten noorden van Wyrzkow zijn de Russen nogmaals aangevallen en teruggeslagen. Bij Synowucko zijn onze troepen over de rivier Stryj getrokken, hebben de heuvels ten noorden van die plaats bezet en zijn bezig met de ver volging van den vijand. Ook hebben wij de heuvels ten noorden van Podbuz na hardnekkige gevechten bezet. Ten noorden van de rivier Strwiaz maakt ons offensief optreden vorderingen. Ten noorden van Przemysl hebben wij reeds vasten voet gekregen op den oostelijken oever van de San. Het aantal van oDze krijgsgevangenen laat zich nog niet overzien. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten zijn het meer dan vijftienduizend. Het proces tegen Princip. Lij de voortzetting1 van het hoogverraadspi oces verklaarde Misciko Jowanowits dat hij1, hoewel propaganda gemaakt hebbende voor de Groot- Serviache jdee, niettemin een loyaal Oostenrijfcsdi- Hongaarseh onderdaan is. Hij had van het plan tot den aanslag niet afgeweten, ofschoon hij de wapenen, die voor den aanslag op den troonop volger zouden gebezigd worden, in bewaring had. Be beklaagde bekende dat het hem onder het Gos te nrijksch-H on gaarsch bestuur goed was ge gaan. In antwoord op het verwijt Van den president, dal hrj op lage wijze had gehandeld, antwoordde beklaagde, dat hij na den moord op den troon opvolger namens de Sokol-vereenigingen een Iele gram van rouwbeklag had gezonden aan keizer Frans Jozef. Dit had hij gedaan in het belang' van de Sokols. Beklaagde Cabiinowits verklaarde uit eigen be weging, dat hij bevreesd was voor den Servischen majoor Tanfcosits. Toen aan beklaagde was mee gedeeld, dat f ankosits dood is, was bij gebed uit het veld geslagen. Praeparand Gjoekits, die Cabrinowits met Hits in aanraking' had gebracht, beweerde niet te heb ben gedacht, dat het werkelijk lot. den aanslag zou komen. Hij betreurde den dood van den troonopvolger, doch was van oordeel, dat de dood van een hooggeplaatst persoon als protest een noodzakelijkheid was geweest. Op ruime schaal haar toevlucht te nemen lot gelijksoortige maatregelen. Als gevaarlijk voor de scheepvaart moeten wor den beschouwd de ten zuiden van 58°50' N.B. liggende zone en de zone ten oosten van 21°0' O U- van Greenwich, verder de ingang van de Golf van Rigf' en de kustwateren van de A land ed land en. Opdat non-bombattanten geen gevaar zullen loo- pea, is het in- en uitvaren van de Fins die Golf en de Golf van Riga van het oogenblik van deze bekendmaking af verboden. De Duitschers in Polen. De Duitsche troepen staan voor Warschau, uit is de kern der laatste officieele Duitsche be lichten. In deze zes woorden ligt een heel hoofd- smk der wereldgeschiedenis opgesloten, waarvan het eerste gedeelte geschreven is en waarvan het laatste zal. zijn het vredespiotocol.«Op 30 Septem ber ervoer men in Uiuitsehland voor het eerst Van nieuwe operaties van Duitsche troepen te zamen met Oostenrijksche in Zuid-Polen. Een week later kwam de zege op het slagveld van 0padow en Tsnowieg; in Zuid-Polen, 50 kilome ter noordelijk van Sandomir, het bruggenhoofd iO\eir de Weicosel, dat door de Oostenrijkers ver overd was. Weer 50 K.M. noordelijker ligt Rad om, waai sterke Russische afdeciingen op de wederom 50 K.M. noordwestelijk gelegen vesting Ivangorod teruggeworpen werden. Op 13 October werd de Russische voorhoede ten zuiden v,an Warschau door de Duitsche troe pen teruggeworpen en een poging om de Weich- sel ten zuiden van Ivangorod over te trekken verhinderd; 15 October' s'taan de Duitsche troepen voor Warschau en werpen 8 Russische leger korpsen over het 100 K.M. lange slagfront Svan- g'- rod— Warschau terug. Deze prestatie van de Duifcseh-'Oostenrijksche troepen is daarom zoo ver bazend wekkend, omdat er van wegen en straten in Rusland om zoo te zeggen geen sprake is en spoorbanen zijn er in dit 10.000 vierkante kilometer groote gebied langs vie Weichsel heele- noaa] niet. Slechts bij Ivangorod en Lij Warschau zelf kruisen twee van zuidwest naar noordoost toepende lijnen de rivier. Het uiterst snelle voort rekken der Duitsche troepen geeft hun een ge weldigen voorsprong. In militaire kringen geldt bet als een kwestie van slechts eenige dagen dat de Duitschers in Warschau zullen binnen rukken. ENGELAND. Duitsche spionnen. Daar in verschillende fabrieken in Frankrijk ontdekt is, dat daar bij opbouw zware cementen vloeren waren gelegd, blijkbaar met de bedoeling om gelegenheid te geven tot het opstellen van artillerie, heeft de Londensche politie onverwacht een bezoek gebracht aan een Duitsche fabriek in de Londensche wijk Wiilesden. Het platte dak van de fabriek had een prachtig uitzicht naar het Westen. Het personeel telde 20 a 30 Duitschers en 150 Engelschen. De politie constateerde dat het muurwerk van zwaar beton was gemaakt en het dak eveneens van beton, een dikte bad van drie a vier voet 22 Duitschers werden gearresteerd. Van Maandag tot Dinsdag zijn deze week 13000 gewonde Belgen van Ostende naar Engeland overgebracht. John Russell, die aan het hoofd staat van het Belgische Roode Kruis, verklaarde dit de veiligheid van de gewonden nooit zwaar woog bij de Duitschers. Hij verklaarde dat zij op ziekenhuizen en ambulancewagens schoten en van ambulance wagens en het Roode kruisteeken een duivelsch gebruik maakten. Vrijdag zijn in Glasgow twee treinen met vluch telingen aangekomen, die door een groote menigte met sympathie werden begrost. Op het stadhuis gaf men hun een middagmaal. De vluchtingen zullen over Engeland worden ver deeld en overal doet de bevolking haar best de bezoekers op hun gemak te stellen. De «Matino" ontvangt een telegram uit Cairo, waarin gemeld wordt, dat wegens het ver schijnen van een Turksche cavalieafdeelingaan de grenzen van Egypte, de regeering zorgvuldige be waking bevolen heeft van het Suezkanaal. Mid den in het kanaal ligt de kruizer «Warrioz". Naar de «Frankfurter Zeitung" meldt, be draagt de oorlogsschatting welke aan Antwerpen is opgelegd 30 millieen francs. H. M. de Koningin-Moeder heeft Zaterdag middag een bezoek gebracht aan de Belgische vluchtelingen in het Circus te Scheveningeu. RUSLAND. M ij'nen in de O o-s tz e e. Het Petecshurgsche lel.-ag. meldt: Door de aanwezigheid van Duitsche duikbeoten aan den ingang van de Finsche Golf en het aanbrengen van mijnversperringen in de nabij heid van de Russische kust ziet de Russische raannoiovorheid zich genooazaant op haar beurt Belgische vluchtelingen. Een lid van het gemeentebestuur en een inge zetene van Dordrecht zyn te Antwerpen geweest en tot volkomen overeenstemming gekomen met het stadsbestuur aldaar en de Duitsche militaire overheid betreffende den terugkeer van de Bel gische vluchtelingen op de schepen vóór Dordrecht. De terugkeer zal in den loop van deze week geleidelijk plaats hebben!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2