Stads- ©ii Gewestelijk Nieuws. Correspondentie. Burgerlijke Stand. Ylsscherjj-berichten. Scheepvaart. Man deis bericht-en IJ Regeeringscommissaris in België. Bij Kon. besluit van 12 dezer is mr. W. A, Rutgers, advocaat te Brussel, tijdelijk benoemd tot bijzonder regeeringscommissaris, toegevoegd aan Hr. Ms. gezantschap in België, voor de rege ling van de belangen van uitgeweken Neder landers. Veevoeder. Het Nederlandsch Landbouw-Comité deelt mede: Naar wij uit de ons verstrekte inlichtingen met Zekerheid mogen afleiden, bestaat er onvoor ziene omstandigheden voorbehouden alleszins gegronde reden, om aan te nemen, dat in den komenden winter, als gevolg van de dien opzich- tens genomen regeeringsmaatregelen, een vol doende hoeveelheid veevoedsel beschikbaar za' komen. Vrees voor het tegendeel behoeft derhalve niet oorzaak te zijn, dat de landbouwers, meer dan met de belangen der fokkerij eenerzijds en met de belangen van het vleeschetende publiek ander zijds vereenigbaar is, voor de fokkerij geschikte varkens voor export verkoopen. Wij meenen derhalve goed te doen èn met het oog op de fokkerij èn om zooveel mogelijk te voorkomen, dat er vrees voor een tekort aan varkensvleesch ontstaat, de landbouwers op "te wekken in geenen deele de varkensfokkerij te verwaarloozen, doch daarmede door te gaan alsof wij in normale omstandigheden verkeerden. Militaire berichten. De minister van Oorlog, vergezeld van zijn ad judant van Everdiogen, bezocht de stelling Hol- landsch diep en Volkerak en een gedeelte van Overvlakkee en den Noord Brabantsche wal. De minister bezocht vervolgens het Zuidelijk gedeelte van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie in het land van Altena. Z.Ex. die om 12 uur arriveerde kwam in den loop van den avond te 's Gtaven- hage terug. Tweede Kamer. Op de schriftelijke vraag van het Kamerlid, den heer Rutgers, betreffende maatregelen ter voorkoming van het ontruimen van woningen wegens huurschuld «Is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen door hem, of in overleg of samen werking met hem door. het Koninklijk Nationaal Steuncomité genomen zijn ter tegemoetkoming aan bezwaren, ontstaan door de onmogelijkheid waarin personen zich bevinden om huur te beta len, en ter voorkoming van een buitengewone toeneming van het aantal ontruimingen is het volgende antwoord ingekomen van den heer Treub, minister van landbouw, nijverheid en handel Naar aanleiding van het ter zijde vermeld schrijven heb ik de eer U.H.E.G. ter beantwoor ding van de door het lid der Tweede Kamer, den heer Rutgers gestelde vraag, het volgende mede te deelen. In overleg met mijn ambtgenoot van Justitie is bij het Koninklijk Nationaal Steuncomité door mij aangedrongen met medewerking van het Rijk te bevorderen, dat ook in andere steden het stel sel worde gevolgd van tegemoetkoming aan hen die ten gevolge van de buitengewone toestanden moeilijk hun huur kunnen betalen, dat te Rotter dam door het plaatselijk steuncomité met goed gevolg wordt toegepast. Het door mijn ambtgenoot van Justitie en mij met het Koninklijk Nationaal Steuncomité ge pleegd overleg heeft geleid tot het zenden door dit comité aan verschillende plaatselijke steun- comité's van onderstaande circulaire, welke reeds door de pers algemeen bekend is gemaakt. (Volgt de circulaire van 5 October 1914 be treffende voorkoming van uitzettingen wegens huurschuld). Suiker. Door den Minister van Landbouw enz. is een eircalaire gericht aan de Burgemeesters d.d. 1G Oct. 1914, van den volgenden inhoud Ik beb de eer U mede te deelen, dat de vraag, op welke wijze gezorgd kan worden, dat vol doende voorraad suiker voor de consumptie hier te lande aanwezig blijve, door mij nader onder de oogen is gezien. Daarbij werd tevens over wogen in hoever het mogelijk zou zijn om, met handhaving overigens van het uitvoerverbod voor suiker, aan suikerfabrikanten en -raffinadeurs den uitvoer van dat gedeelte hunner productie, dat niet voor binnenlandsche behoefte benoodigd is, toe te staan. Te dezer zake werd door mij met belanghebbenden bij de suikernijverheid overleg gepleegd, welk overleg, zooals U reeds uit de dagbladen zal zijn gebleken, geleid heeft tot eene regeling, waardoor 40 pet. van de productie der thans begonnen nieuwe suikercampagne voor binnenlandsch gebruik zal worden gereserveerd, terwijl het resteerende gedeelte zal mogen worden uitgevoerd. Werd op deze wijze zekerheid ver kregen, dat van dit onmisbaar genotmiddel steeds voldoende voorraad voor de binnenlandsche con sumptie aanwezig zal blijven, het bleek tevens wenseheljjk ook maatregelen te treffen om tegen prijsopdrijving van suiker te waken en voor dat Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Tiende verantwoording van den penningmeester in totaal nu ingekomen f 169.204.53; frs. 4 557.65£ en M. 98.13. artikel, behalve een maximumprijs voor den klein handel, óók een maximumprijs voor den groot handel vast te stellen. Het laatste bleek noodig, teneinde te verzekeren, dat verkoop tegen den vastgestelden maximurnkleinhandelprijs niet door opdrijving van den groothandel prijs onmogelijk zou worden gemaakt. Na overleg met de door mij ingestelde com missie van advies inzake de suiker heb ik derhalve besloten om voor den groothandel (raffinadeurs) een maximumprijs voor suiker kwaliteit melis no. 1 vast te stellen van f 48.50 per 100 K.G., andere suiker naar evenredigheid, terwijl voor den kleinhandel de maximumprijs voor alle soor ten gehandhaafd blijft op 55 cent per K.G. Terugkeer van vluchtelingen. Van een groote familie, uit Antwerpen, die verleden week van daar naar ons land was ge vlucht, zijn reeds Dinsdagmorgen drie leden naar Antwerpen teruggekeerd. Het zijn de heeren Anton Fack, Joseph Sneijders en Edouard Sneijders, ambtenaar bij de gasfabriek te Antwerpen. Van dezen zijn gisterenavond, via Bergen op Zoom, brieven ingekomen bij den heer H. Nederhof, Insulindestraat hier ter stede, bij wien de Belgi sche heeren een tijdelijk tehuis gevonden hadden, en bij wien thans nog hun familie logeert. De heer Nederlof gaf deze brieven ter inzage van de redactie van de N. R. Ct., welke er het volgende uit publiceert De heer Sneijders dan, die zijn woning en be zittingen ongeschonden teruggevonden heeft, schrijft aan zijn familie, na een beschrijving gegeven te hebben van den toestand der stad Antwerpen «Bij ontvangst van dezen brief, tracht zoo spoe dig mogelijk allen terug te keeren. Rijden tot Bergen op Zoom dan de stoomtram tot Santvliet. Tracht daar een kar te krijgen, die u brengt tot aan de Poort. Niet te voet. Vrees niet het minste bij het intreden van de stad. Op den terugweg zult gij vele Duitsche soldaten zien, die heel braaf zijn en aan ieder vriendelijk goeden dag wen.'chen en zelfs de burgers helpen met eten en kleederen. Keer allen spoedig terug." In een tot den heer Nederlof gerichten brief schrijft de heer E. Sneijders: Wil de goedheid hebben onze ouders in te lichten, dat wij te Ant werpen zeer goed zijn aangekomen. Alles is hier kalm en zeer rustig. Elk een mag vrij binnen komen en de Duitsche soldaten zeggen niets." Aan het slot van den brief staat »Komt zoo spoedig mogelijk terug, wij zijn hier zeer tevreden. Al onze bezittingen zijn opperbest bewaard. Niets is geschonden. Wij heb ben reeds lekker geslapen in ons bedje hier en verlangen niet meer dan onze fapailie." Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.1 te Haparanda. Laagste barometerstand 764.5 te Munchen. Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot matigen oostelijken tot noorde lijken wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig regen, zelfde temperatuur. Steuncomité. Over het gebruik van mosselen. In navolging van verschillende andere gemeenten) waar de proef met groot succes is genomen, zal ook door het steuncomité te Schiedam een proef genomen worden met den verkoop van mosselen, nu dit van verschillende zijden het Comité is aan bevolen. Ieder middel om een goedkoop en naar ver houding van den prijs krachtig voedingsmiddol onder het volk te brengen, verdient in deze dagen enzen vollen aandacht. En als zoodanig kon het gebruik van mosselen worden aanbevolen. De voedingswaarde daarvan werd onlangs op een voudige wijze aangetoond door den heer B. J. Gelder, die een vergelijking van mosselen met vleesch in cijfers bracht. Elk kan ze verstaan en daarom geven wij ze hier weer. Mosselen, water 76 eiwit 15| Vet 2£ meelstof 6 Mager vleesch, water 26 eiwit 20£ vet 2 meelstof 1| Omgezet in grammen krijgt men 670 gram waarde van vleesch en 571 gram voor mosselen bij een prijsverhouding van fl tot f 0.12|. Daarbij komt dat de bereiding van mosselen ook nog goedkooper is dan van vleesch. Mocht de proef welke op bescheiden schaal ge nomen zal worden een gunstig resultaat hebben dan zullen maatregelen getroffen worden om den verkoop op grooten schaal te doen plaats hebben' Ter bescherming tegen minderwaardige kwali teiten zal de verkoop vaD wege het steuncomité geschieden in de van stadskleuren voorziene emmers. Arbeidsbeurs—Steuncomité. Het aantal ingeschrevenen werkzoekenden be droeg in de week van 12—17 October 64 personen) voor langer of korter tijd werden geplaatst 5 personen terwijl aan 748 pers, uitkeering werd gedaan. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Commissariaat van poliite sleutel. Aan de volgende adressenlederen hondenhals- hand, P. van Rooijen, Buitenhavenweg 76; reti cule met inhoud, D. Krabbendam, Oude Kerk hof 15rozenkrans J. Levering, Roonschestraat lOboven portemonnaie met inhoud, J. Levering, Roonsche straat 10paar kinderhandschoenen, H. Geerards, Hoofdstraat 42 boven: zilveren ro zenkrans, J. Boer, Heerenstraat 53 zilveren schakelketting, G. Bedof, Nieuwe Maasstraat 15 portemonnaie met inhoud, P. L. Verlinden, Briel- schestraat 32; zilveren dameshorloge, H. Meyer, 2e Tuinsingel 24; portemonnaie met inhoud, J. Kroeze, L. Singelstraat 26 damesportemonnaie, 3. Derksen, Broersveld 9010 doublé broche, J. v. d. Tempel. Huis Yaillant tu vluohtsoard voor Belgische uitgewekenen, Nieuw straat. Men schrijft pus: Op Vrijdag 16 Oct. was hel juist eene week dat de Belgische verpleegden in dit huis hun inleeft namen. Enkele nieuwe vluchtelingen zijn sedert n,og bijgekomen; totnutoe is gce-n een ver takken. Willende eene blijvende herinnering; behouden van deze gCoep verpleegden, bestaande uit 9-1 personen, waartusschem onafgebroken de volmaak- «ne eendracht en vredelievendheid heeft gfeheeiriseht, zoodot deze kolonie als eene groote eensgezinde familie sajmenleeft, had de heer J. M. V. d. Schalk een photogCaaf laten komen, om zijn „Bel gisch vol'kje" te kieken. Gansch buiten de wete van Vader Germeraad hadden de verpleegden hem een kleine verrassing voorbereid, waaruit bleek met welke oprechte gevoelens van dankbaarheid en erkentelijkheid zij zijne offervaardigheid en die dei edelmoedige in richters weten te waar dee ren. Na de kiekpperatie, toen de tui uog in hu;n m'ociste pakje stonden opgeknapt, traden ze in de eetzaal en werd vader Germeraad uitgenoo dig d hen daar te vervoegen. Een der verpleegden richtte hem ongeveer in dezer voege het woord toe Sedert eene week, dag op dag, zijn wij bier, on dei uwe leiding1, de glasten van den Beheerraad dei Weezeninrichting van Schiedam. Wij zijn immens nu ook weezenI Weezen van ons dier baar Vaderland en weezen van onze geliefde haard steden. Lie betrekkelijk korte tijdruimte vol stond echter om ons te laten onaervinden met welke buitengewone vriendschap en edelmoedige offervaardigheid, toewijding en echt christelijke liefdadigheid wij- door u werden onthaald en be handeld; op last der gevierde administrateurs en met de algemeen instemmende sympathie aer goe de bevolking] van Schiedam. Naar het onverge telijk woo,rd der engelachtige Viouw, de aange beden Vórstinne der Nederlanden, Koningin VVil- ht-lmina, heeft het Nederlandsche Volk de armen wijd en breed gteopend om er het diep onge lukkige, vpor den vijand en de ooriógsrampen vluchtende broedervolk in op le vangen' II, Va der, U en de edelmoedige heeren v. d. Schalk, Ris en de overige beheerders van het Weezen- huis, U hebt nog meer gedaan, U hebt ook uw hart voor ons geopend en er' ons in opgenomen als uwe broeders in Christus. Ij alle, als brave Vaders, hebt ons gegund dat we ons koesterden in die warme vriende lijkheid en U hebt daardoor bewrocht dat wij m dit ballingschap; hetwelk' ons zoo vreeselijk knelde en terneerdrukte; weer een straal van hoop zien flikkeren en vertrouwen in de toekomst, her krijgen. O ja, de hopip die doet leven, was, ter «>rzake van de vele vreeselijke rampen en be- proe vingen, welke op ons volk en ons geliefde Vaderland zijn neergestort, bijna ;:eheel vernie- tid. Onder "uwe hoede, vergaten wij dit haast. Tank, Vader, dank! En zoo ooit de gelegenheid zich voordoet, dat wij op onze beurt iets voor U doen kunnen, vvli verzekeren het U, zullen wij. U ten dienste staan met al de middelen, waarover wij beschik ten en met al de wederkeerigje genegenheid, w aai- tc#J onze dankbare harten in staat zijn. Va der, wij zijn en blijven U hoogst verplicht. Als stoffelijke en blijvende herinnering; als be wijs van diepe verknochtheid bieden U de vtomven de kinderen onzer kolonie ueze v'ul- pen en de mannen deze sigarenbuis. Gelief U te herinneren, telkens U er gebruik van maakt, dat zo U werden geboden door eene groep van 94 Belgpn, wier hartien samenkloppen van ware en warme genegenheid en erkentelijkheid voor U en uwe brave lastgevers. Lang leve Vader Germeraad. Langt leven onze Schiedamsche weldoeners! Vader Germeraad, dankte, hoogst verrast en zichtbaar aangedaan voor deze sympathieke he- tooging. v De 80 vluchtelingen, die ondergebracht waren boven de pakhuizen van van 't Hofl' en Jongepier zijn heden overgebracht naar den officierentuin en naar de fabriek van Schuier aan de Noordvest. Zaterdag-avond arresteerde de politie op de Hoogstraat een militair en een burger, die zich verzetten tegen de overbrenging van een beschonken persoon. De militair mishan delde daarbij een politieagent. Gisterenmorgen zijn de gearesteerden na verhoord te zijn ont slagen. Gistere n-n acht is ingebroken in het clubgebouw van «Hermers". De muntgasmeter werd opengebroken en nog wat chocolade en sigaretten ontvreemd. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 20 Oct. 4.07 v.m 4.30 n m. LONDEN, 19 Oct. Berichten uit Petrograd melden, dat het eerste stadium van den geweldigen strijd die de vcrige week is begonnen, is uitge streden in Polen én dat het offensief der Oosten- rijksch-Duitsche troepen tot staan is gebracht door een sterk Russisch leger. De operaties strekken zich uit over een front van meer dan 3000 mijlen. De algemeene situatie moet zeer gunstig zijn voor de Russen. Op verschillende belangrijke punten werden de Duitschers gedwongen terug te trekken. De geest onder de Russische troepen is uitstekend. De vijand die zich op 16 werst van Warschau bevond, is teruggedreven tot 40 werst van de stad. Te Warschau is alles rustig. LONDEN, 19 Oct. Zaterdagavond bad in de volkswijken van Zuid-Londen een anti-Duitsche demonstratie plaats. Het volk moest in éen wijk zijn aangespoord door twee gewonde soldaten, die, to$n zij een Duitschen winkel vol klanten voorbij kwamen, zeiden: «Hebben we daar nu voor ge vochten", waarop het volk ongeveer een twaalftal winkels aan Duitschers toebehoorend, vernielden. Tal van arrestaties hadden plaats. LONDEN, 19 October. Volgens een telegram uit Duinkerken aan de Daily Mail" heeft giste ren een hevig gevecht bij Nieuwpoort ten Zuiden van Ostende plaats gehad. LONDEN, 19 October. Het Persbureau meldt: De Engelsche troepen die in het noorden vechten zijn flink vooruitgegaan. De geallieerden hebben den vijand meer dan 30 mijl acliteruitgedreven. BERLIJN, 19 October. Op het westelijk oor- logstooneel is het over het algemeen rustig. Onze troepen zijn op het oostelijk oorlogstooneel in actie in de buurt van Lyck. De gevechten om en ten zuiden van Warchau duren voort. Ostende beschoten? De correspondent van het Persbureau Vaz Diaz te Sluis deelt mede dat te Hei en elders in Zuid-West Zeeland gisteren een zwaar kanonge bulder gehoord is. Men beweert dat dit afkomstig is van Engelsche schepen die Ostende beschoten maar zekerheid was hieromtrent heden ochtend niet veikrijgbaar. Wel moeten er in Brugge een 1500-tal gewonden uit Duinkerken aangekomen zijn. Te Brugge houden de Duitschers schandelijk huis. Een dame te Sluis, de echtgenoote van den oud gouverneur van Vlaanderen kreeg bericht dat de koeien in haar saloDS zijn gestald. Inzender »doe wel en zie niet o m". U is beslist verkeerd ingelicht. Vraag ter bevoegde plaatse inzage van de lijst van leveranciers dan zal u het tegendeel blijken. Geboren: 15 Oct. David, z. v. J. L. Storm en J. D. van Leeuwen, Buitenhavenweg. Alida Liduina, d. v J. Verhoeckx en J. C. Willemse, Fabristraat. Overleden: 15 Oct. Johannes Henricus Harmes, oud 69 j. en 1 rnnd., Damlaan. SCHIEDAM, 17 Oct. Vertrokken naar zee ter haringvisschei ij de loggers SCH 167 «Jan van der Toorn" schipper Arie Pronk voor de 4e reis en SCH 454 «Handel" schipper A. de Gra^f-Sr. voor de 5e reis. SCHIEDAM, 13 October. Binnengekomen van de haringvisscherij de logger SCH 255 «Martina", schipper P. Bal met 22 last van de 3e reis. SCHIEDAM, 19 October. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de logger SCH 171 «Catheri- na", schipper P. v. d. Swam voor de 5e reis. LONDEN, 13 Oct. Aangekomen zeetjalk «Oost zee" schipper P. Kammes, van Schiedem geladen met ledige flesschen. BEURS VAN SCHIEDAM, 19 Oct. 1914 Moatwjja. Officieel® noteeriag van de Commissie uit da Kamer vaa Koophandel toot d® Heals. 14 Oct. 15 Oct. I 16 Oct. 19 Oct. f 19J/j f 19 f 19# j f 19i/, Eectoiifcst zonde? Dut «a sondeer b*l*3tlng; Ntmefit At Cot*n*i»tis voor ie Mietringi B. A, l WIÏTKAMP& Bond tam DlutülatauJsü Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op beden: vast. fSfiritns, 16 Oct. f 163/, af 17— fl4>/4 a f 141/j f 8'/4 a f 16 Oct. 19 Oct. f 191/8 f 23J/8 f 25»/4 f 4.90 if 19 If 23 if 243/4 if 1.90 19 Oct. fl68/4 -a f I71/4 f 14 '/4 a f Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus: f 8'/4 aff 8'/4 a f 8i/2 Stemming op heuen: vast. Swisses. NEW-YORK, Mais: Western loco. 17 Oct. 82—; 16 Oct. 81 CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei Juli 17 Oct. 677/8 701/4 16 Oct. - 6ö7/g 691/j -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3