Binnenland. itads- en Gewestelijk Meuws. Op onzen linkervleugel, tusschen de Lys en het kanaal van La Bassée hebben wij in de richtiDg van Rijssel vorderingen gemaakt. Bijzonder hardnekkige gevechten zijn op het front La Ilassée Ablam geleverd. Wij vorderen huis bij huis in deze beide plaatsen. Ten Noorden en ten Zuiden van Arras (Atrecht) hebben onze troepen zonder ophouden sedert 10 dagen met hardnekkigheid en moed, die geen enkel oogenblik verminderden, gestreden. In de omstreken van Chaulnes hebben wij een sterken tegenaanval van den vijand afgeslagen en eenig terrein gewonnen. Op oDzen rechtervleugel in den Elzas, Oostelijk van Colmar, staan onze voorposten op de linie Bonhom me Baires Sulzern. Meer naar het Zuiden bezetten wij nog altijd Thann. De aTribuna" te Rome bevat een opvallend bericht uit Parijs Op de dagen der hoop zijn dagen van onzeker beid en droefheid gevolgd. De slag aan de Marne had de ontzettende vrees voor den marsch der Duitschers naar Parijs doen verdwijnen, ofschoou niemand openlijk toegeeft, dat die vrees bestond Nu evenwel sedert den val van Antwerpen, de gevechten bij Atrecht een voor de bondgenoolen ongunstige loop nemen stijgt de bezorgdheid weer. Geheel Parijs komt onder den indruk, de menschcn zijn wantrouwend en ongeloovig geworden. Men acht de hulp van Engeland onvoldoende en weet niet wat de Indische troepen eigenlijk uitvoeren. De generale stat houdt geheim, dat deze in de kampen worden ondergebracht, van Eurapeesche uitrusting voorazien en in het schansgraven on derricht worden en aan het klimaat moeten wen nen. Sedert een week is trouwens alle toevloed van menschen na«r Parijs gestremd. De strijd in Frankrijk. De correspondent van de «Daily Chronicle" in Frankrijk seint d.d. Zondag: De slag heeft nu bijna een week geduurd. Wij weten de voornaamste feiten van de belangrijke vorderingen van kde bondgenooten sedert den val van Antwerpen. Het nieuws verspreide zich van stad tot stad, overgebiacht door soldateD en vluch telingen, door gewonden en particuliere brieven. Het is ten minste in het noorden van Frankrijk overal bekend, dat de vijand gedurende de laatste drie dagen zeer ver is teruggedrongen door den alles schoonvegendenen on weers tan baren opmarsch van de verbonden legers. De Duitschers zijn uit Rijssel verjaagd, nadat zij die zwaar baproetde stad vuor de derde maal hadden bezet. De intocht binnen Rijssel met een legercorps, dat behoort had tot de belegeringtroe pen voor Antwerpen, werd gevolgd door een sne- 'en terugtocht naar een veiliger oord op den heuvel. Een uitgewerkt stelsel van spionnage, alle plannen van fabrieken, ovens, kolenmijnen en steengroeven tusschen Armentiéres en Rijssel heb ben hun niets gebaat. Kortrijk is door hen ontruimd. Zjj zijn in groote opeengepakte massa teruggeworpen in de bnurt van den weg. dien zij op straffe van om te komen moeien verdedigen, den weg van Doornik naar Valonciennes en vandaar naar Kamerijk en St. Q'ientin, waarlangs hun kanonnen zijn getrok ken eo hun transporten levensmiddelen en oor logsvoorraad sedert het oogenblik, dat Frankrijk de eerste slag is toegebracht. Wij zijn nu zeer dicht bij dien weg. Dezen mor gen sprak ik met manschappen, die in de onmid dellijke nabijheid daarvan geweest waren. Het is waar, dat zij daar wat van hun bloed hadden ge stort, doch hun kameraden rukken nog verder op, langzaam maar voortdurend en met de grimmige vastbeslotenheid, welke hen twee dagen geleden over de loopgraven van den vijand had gedragen over draadversperringen, tusschen hoopen van slakken en ijzersmelterijen en door dorpen, welke door het vuur der mitrailleurs waren weggeveegd en langs lange straten van arbeiderswoningen. In het zwarte land van Frankrijk, waar de Duitsche soldaten, met uitzondering van de zich in de kelders verbergende vrouwen en kinderen, de eenige inwoners zijn, dekt de vijand zich ach ter de met roet beslagen muren. De strijd in deze streek is zeer bloedig geweest, K. a i h (01 i k e Hindo e's en luik o's. Hot is minder bekend, dat zich onder de Hindoo's en Turco's, die thans aan het Frgnsche front staan, talrijke Katholieken bevinden Ver leden week woonden vele Hindoo's de proces sie van den Rozenkrans te Marseille bij, en cndet' de Turco's treft men er niet weinigten aan, die naast hun koloniale medaille on de borst het scapulier van het H Hart dragen. DUITSCHLAND Mis.bruikvanhet Roode Kruis t e e k e n. Naar de »Neue Freie Presse" uit Boekarest ver neemt, hebben de Roemeensche bladen een geval gesignaleerd, waarin van Russische zijde misbruik werd gemaakt van het Roode Kruis-teeken. Ongeveer 12 dagen geleden was een Roode Kruis trein uit Besarabie door Roemenië gekomen met bestem ming naar Servië Het viel den Roemeenschen beamhten op. da1 het verplegingspersoneel in de- zpd Roode Kruis trein zoo talrijk was. Achteraf mooi zijn gpnlekon, dat deze «verplegers" Russi sche geniesoldaten waren. ENGELAND. Een Engels' che duik boa t'vernietigd. Ce plaatsvervangende chef van den Duitschei) marinestaf deelt mede: De Engelsche duikboot E 3 is den 18en dezer 's namiddags in de Duitsche bocht der Noordzee vernietigd Dwaze denkbeelden, De Engelsche legatie deelt ons mede »Een zeer betreurenswaardig artikel is ver schenen in de «Saturday Review" van den lOden dezer van de hand van Vicille Moustache, waarin de aankoop van Zeeland en de overdracht daar van aan België aangeraden wordt, en de Holland- sche nieuwsbladen namen het met ongunstige commentaren over. De Engelsche gezant vestigde de aandacht van zijn regeeeing op dit artikel en hem wordt thans door Sir Edward Grey verzocht met den meesten nadruk te verklaren, dat de dwaze denkbeelden in bedoeld artikel vervat, in geenerlei opzicht de inzichten van de Britsche regeeriDg weergeven. Den gezant is opgedragen hieraan toe te voe- geD, dat vertrouwd wordt, dat het volk van Ne derland goed zal begrijpen, dat geen artikelen, in Engeland gopubliceerd, de bedoelingen van Zr. Mr. Regeering weergeven, tenzij uitdrukkelijk en beslist is vastgesteld, dat zij van officieelen aard zijn. De gezant vertrouwt, dat de Hollanders zullen gelooven, dat Groot-Brittannië de onzijdige houding van Nederland ten volle waardeert en warme erkentelijkheid koestert voor zijn belang looze en lieiderijke hulp aan alle vreemdelingen, EDgelsche zoowej als anderen, die door de om standigheden verplicht zijn een beroep op zijne gastvrijheid te doen. Aalmoezeniers in het Engelsche lege r. Men schrijft uit Londen aan „De Tijd": Men spreekt aan deze zijde van het Kanaal veel over een „Army chaplain scandal,een schan daal, voortgekomen uit het gebrek aan aalmoe zeniers voor de katholieke soldaten. Licht neemt non het niet op, vooral niet in Ierland, dei het grootste gedeelte van de katholieke soldaten van koning George levert. Iemand, die er zich hevig over beklaagt, doet dit op de volgende manier ongeveer: „Engeland zorgt uitnemend voor het lichamelijk welvaren zijner troepen, maar doet het -it ook voor de zielen?" n.eeiijke geschiedenissen beginnen bekend te wor den. Aan het eind van al zijine oorlogen heeft Engeland pp de borst moeten kloppen, omdat het zoo nalatig geweest was in de zorg voor dingen, die deze wereld betreffen. Zal deze oorlog berouw moeten nalaten over zorgeloos heid in zaken, die het eeuwige leven aangaan? Uit gpede bron vernemen wij, dat Ierscae sol daten, gewond uit Frankrijk terugkwamen, zon der dat zij sinds het begin van den oorlog een enkelen priester hadden kunnen spieken. Toe h was er Z,ondagjs tijd genoeg, om een H. Mis te hooien en te biechten! Maar de priester was er niet' j Op '250.000 soldaten in het front zijn19 aalmoezeniers I Ais wij er dan nog aan denken, dat velen van hen achter moeten blijven in hos- 1'talen en tijdelijke garnizoenen, hoeveel aalmoe zeniers zijn er dan in het front? Alie lersche regimenten bestaan, behoudens enkele manschap pen, uit katholieken. Ook in de Engeische en Schotsche regimenten zijn de katholieken zóó tal rijk, dat een zoodanig: regiment den naam van letaal protestantsch kan dragen, terwijl er nog 300 katholieken in dienen. Ais Engeland wil, dal die katholieken voor zijne belangen strijden, dan mag het hun de hulp der H. Kerk niet weige- rer 1 Vergeleken met alle andere oorlogvoerende mo gtendheden, maakt Engeland alleen een aroevige figuurEn het is geen toeval, of tijdelijke nala tigheid. De zaak is in het Parlement geweest. En wat was het antwoord der Regeering „French priests will do what -is necessary!" 0 zeticer, aan ijver zal het dien niet ontbreken, maar be grijpt een .Frarische priester een lersohen vrij williger? „Toen de drie kruisers in de Noordzee door de Duitschers in den grond werden geboord, was er tenminste een Prptestantsciie chaplain aan boord. Hij weid gered. Waren er bij die 2000 man dan geen katholieken? Zijn er on der die 140® slachtoffers ook geen zielen van ka tholieken te betreuren Iemand wendt zich af van het teekenen als vrijwilliger, dat is duidelijk I Ligt oe reden niet ook hierin, dat de leien, bovenal roomsch als ze zijn, op het aandringen der regeering het zelfde antwoord geven, als onlangs een jong National Volunteer uitsprak: „Ik héb er niets tegen een arm of een been kwijt le raken, maar ik heb er veel op tegen mijn ziel te ver liezen?" Ligt de oorzaak wellicht in gebrek aan priesters, die zich vrijwillig aanbieden? Och kom! ik weet van twintigtallen, alleen uit een kleinen kring van priesters, die allen zich aan meldden. Twaalf er van kregen hun aanstel- l'xg het grootste deel binnenslands. Eo overi ge wachten! Zullen zij altijd teleurgesteld wor den - J'en slotte nog! een woord van een Britseh officier. Hij verklaart, dat de voorziening in de geestelijke behoeften van de loomsohe sol daten treurig is. De aalmoezenier, zoo zei bij, hoort thuis in do vuurlinie. Maar daar is er geen één1- Wil Engeland dan met de vrije overgave dei' lichamen der Ieren ook de overgave hun ner onsterfelijke zielen? RUSLAND. In de Zwarte Ze e. Men seint uit Berlijn: Hoewel de algemeene belangstelling in Boeka rest vooral wordt bezig gehouden door de gebeur tenissen in verband met den dood en de icuw- plechtigheid voor koning Carol hebben de berich ten uit Constantinopel, dat in de Zwaite Zee een gevecht tusschen Russische en Turksche oor logsschepen heeft plaats gehad zeer groote op winding veroorzaakt. Men vreest, dat de toch reeds verwikkelde toestand nog moeilijker zal worden. Volgens verdere berichten is kanongebulder in de Zwarte Zee gehoord. Alen meent, dat men wezenlijk met een groot gevecht te doen heeft. JAPAN. Een Japansche kruiser op een mijn geloiopen. Volgens een ambtelijke mededeeling is de Ja- pansche kruiser „Takasjiho" in de baai van Kiaiu-tsjow Zaterdag op een mijn geloopen en gezonken. Van de opvarenden zijn één officier en negen leden van de bemanning gered. De „Takasjiko" had op het Oogenblik eat zij zonk 364 man aan boord Verbod van uitroer. Stct. do. 246 bevat een Kon. besluit van den 17den October 1914, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer vaD houtskoolbriketten Graan. In het gisteren van Baltimore te Rotterdaoi aangekomen Nederlandsche stoomschip «Wester- dijk" is 8700 ton graan, bestemd voor de Neder landsche regeering. Maïs. Het stoomschip «Marte" vBn Rosario en Romallo naar Rotterdam bestemd, met 5560 ton La Plata maïs voor de Nederlandsche regeering, is Zater dag van Las Palmas vertrokken. (N.R.Ct.) Paardenuitvoer. Men schrijft uit Herwen aan de »Geld." Een eigenaardige geschiedenis in den .paarden handel wordt druk besproken. Een onzer landbouwers verkocht aan een Duitsch koopman twee jonge paarden. Toen de leveriDgs- tijd was aangebroken kon de handelaar ze niet ontvangen wegens het uitvoerverbod. De verkoo per meende dat de koop door force majeure ver broken was en verkocht de twee anderhalfjarige Dat werd de eerste kooper gewaar en hij wendde zich tot een Arnhemsch advocaat. Waarschijnlijk zal de rechtbank nu uit te maken hebben wie de eigenlijke eigenaar was, toen de paarden niet op tijd ontvangen werden. Ontsnapte geïnterneerden. Gisteren ontbraken op het appèl 61 Belgische geïnterneerden in het kamp te Harderwijk. De commandant verzocht aan de burgemeesters van omliggende gemeenten opsporing en aan houding. (Vad.) Onze mijn-industrie. Uit het pas verschenen jaarverslag van den hoofdingenieur der mijnen over het jaar 1913 blijkt, dat de algemeenen toestand der Limburg- sche mijnen gunstiger was dan in de voorafgaan de verslagjaren. Over het gebrek aan goede en voldoende ver keerswegen, voorel spoor- en electrischetramwegen, worden in de mijnstreek nog aanhoudend en al gemeen klachten vernomen. Niet minder belang stellend wordt uitgezienjnaar de verwezenlijking der plannen tot bevaarbaarmaking der Maas. Alhoewel de productie van de Limburgsche mijnen over 1913 eveneens een belangrijke ver hooging onderging (147.685 ton) was deze niet zoo hoog als over het vorige verslagjaar (248 223 ton)- Belgische vluchtelingen. Vele vluchtelingen trekken weer naar Ant werpen terug. Twee extra-treinen, elk met plaats voor 1500 personen, loopen heden van Nijmegen en Venlo naar Rozendaal voor het vervoer van vluchte lingen uit Nijmegen, Limburg en Noord-Brabant naar Antwerpen. De reis kan kosteloos gemaakt worden. Van uit Rotterdam is het aantal terugkeerenden nog niet zoo groot. Gisteren werden slechts 110 bewijzen van vrij vervoer uitgegeven. Uit Breda zijn reeds honderden vluchtelingen vertrokken. Auguste Monet schrijft uit Roosendaal aan de «Tel." Aan 't station alhier zou men zich wel te Ant werpen kunnen wanen, den laatsten dag voor 't bombardement. Het schijnt wel, of heel Roosen daal binnen het uur moet leegloopen. De men schen mogen er ook al wat minder verwilderd uitzien en hun pakken met wat meer zorg geknoopt zijn, zenuwachtigheid en verwarring zijn al niet veel minder bij dezen algemeenen aftocht als bij de aankomst nu tien dagen geleden. Aan 't station is op dit oogenblik het gedrang zoo geweldig, dat drie bereden huzaren erbij te pas moeten komen. Reeds is een vronw, onder de paardenhoeven terecht gekomen, die thans door een stuk of wat infanteristen met water en vlugzout weer uit een zenuwtoeval wordt geholpen. De ordedienst wordt weer bestuurd door den heer Colard Bovy, chef der Antwerpsche recher che, die in zijn moeilijke taak terzijde wordt gestaan door een Antwerpsch politieofficier, als mede door vier agenten van de Antwerpsche havenpolitie in uniform. Thans echter worden geen gratis-spoorkaartjes meer uitgedeeld. De reizigers moeten hun plaats betalen. Tot Esschen een kwartje, vanwaar ze dan verder kosteloos tot Antwerpen worden ver voerd. Als het zoo blijft doorgaan, dan houdt Roosen daal vanavond geen duizend Belgen meer over. De terugtocht werkt even aanstekelijk als de vlucht. Een massa meDschen zijn uit Antwerpen vertrokken, niet uit schrik voor het bombarde ment, maar omdat iedereen ging. Nu keeren ze weer allemaal terug, omdat iedereen terugkeert. De kwestie was de eerste schapen over de brug te krijgen, en dat heeft, naar het nu blijkt, de heer Franck hier mooi gedaan gekregen. De redacteur van de «Maasbode seint uit Putte dat fhr. v. Goltz een proclamatie heelt doen aan plakken, waarin wordt gelast, dat alle zaken- menschen, winkeliers enz. vóór den 20en dezer hun «alïaires" moeten open hebben zoo niet dan zullen zij van overheidswege worden opengebroken. I)e Katholieken en het Comité voor uelgische vluchtelingen. Gisteren werd ons een in gezonden stuk Ier plaatsing .aangeboden, waarin werd betoogd, dat de kath|0lieke middenstanders ontevreden zonden zijn omdat de leveranties door het comité voor Belgische vluchtelingen uitsluitend aan niet-ka- thoüeken zouden worden gegund Wij meenden aan deze klacht geen publiciteit te moeten geven, omdat wij weten, dat deze klacht ongegrond is. Wij stellen er prijs op te verklaren,, dat het comité in deze geen blaam kan treffen. Wij weten dit uit eigen waarneming en de ernv heeren geestelijken, die voortdurend met het comité in aanraking: komen omdat het groot ste deel der Belgische vluchtelingen katholiek is, hebben ons bij herhaling de uitdrukkelijke ver zekering gegeven, dat ook, wat betreft de be hartiging der godsdienstige belangen van do vluchtelingen, de meest loyale medewerking van het comité werd verkregen. Bewijst niet het herbergen der, Israëlitische) \luchteiingon in een afzonderlijk pension, waar Zij volgens de voorschriften van hun godsdienst kunnen leven, dat het comité allen terwille tracht te zijn Wij1 oonstateeren dit met genoegen, omdat he laas niet alle comité's in ons land zich op dit juiste standpunt hebben geplaatst. Het verwonderde ons dan ook ten zeerste, in bedoeld ingezonden stuk te lezen: „In hooge mate heeft echten de werkwijze van deze comité's de aandacht getrokken, door dat de benoiodigde leverantiën alleen niet-'ka- tholiéken opgedragen werd. Bestaan hier in Schiedam geen katholieke neringdoenden meer, die ook voor gedeeltelijke leveranitën in aan merking; konden komen? Zeker toch wel. In een toestand als deze, waarin een ieder, onverschillig welke richting, het zijne bijdraagt óm den nood te lenigen, is het wel onbegrij pelijk, waarom de katholieke neringdoenden ver stoken blijven van leverantiën aan de ccmité's. I e slapte in zaken, veroorzaakt door den oor log, drukt net zoo goed op de katholieke ais. mei-katholieke winkeliers. De comité's zullen toch zeker niet te kla gen hebben over medewerking van de katho lieken, getuige alleen het van katholieke zijde belangeloos beschikbaar stellen van gebouwen, waarin men huisvestiging voor de ongelukkige vluchtelingen kon vinden. Paar bekend is, dat in de comiré's ook ka tholieken zitting hebben, is een klein veizoek aan dezen niet misplaatst, n.l. dat zij voor hun geloofsgenooten opkomen en trachten dat aan deze oók een gedeelte der leverantie gegund wordt. H-" Dergelijk geschrijf lijkt ons in hooge mate on gepast en gevaarlijk, omdat het zoo licht aan leiding geeft tot tweedracht, waar tot nu, een drachtig werd samengewerkt. Nog. meer verwonderde het ons, dat genoemd ingezonden situk ons toegezonden werd door een niet katholiek. Wat mag dezen niet katholiek er' toe he wogen hebben om (ongevraagd?) de pen op te nemen om de belangen van de katholieke midden- s.anders te, giaan bepleiten. Wij hebben een katholieke middenstandsveree- niring om de belangen der katholieke midden standers te behartigen. Fan deze vereenigjng; hebben wij geen klacht vernomen. i j Zoolang dit niet het geval is, ontkennen wij r I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2