^tads- en (Gewestelijk Nieuws. gemngswege van graan en meel in het belang van de volksvoeding en van veevoeder in het belang van den landbouw f2500000 bijdrage aan te! Kon. Nat. Steuncomité 1914 f600.000. Voor den aankoop van regeeringswege van levensmid delen welke ter beschikking' worden gesteld van het Kon. Nat Steuncomité f200.000. Het ligt in het voornemen van den Minister in 1914 maandelijks vow een bedrag van pl.m. G millioen gulden aan graan en meel in het bui tenland aan te kooipen, wat over het loopencue jaar een bedrag zal uitmaken van pl.m. 20 mil- hioen gulden. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat deze sommen grootendeels door de afnemers worden terugbetaald, maar het is waar schijnlijk dat er een nadeelig saldo vcor het Kijk zal koanen, waarbij de bepaling van den prijs waarvoor het graan en meel van Regeeringswege wordt beschikbaar gesteld, er rekening mee moet worden gehouden dat de broodpiijzen niet ho ger zullen stijgen dan strict noodzakelijk is. Treinen voor de Belgische vluchtelingen. Vanaf heden laat oe Directie der H. IJ. S. M. een extra-trein rijden van Amsterdam naar Roo sendaal, voor die vluchtelingen, welke gratis naar Antwerpen worden vervoerd. Deze kunnen daar voor biljetten aanvragen bij de subcommissie voor repatrieering der Belgische vluchtelingen. Uit Roosendaal Kunnen "zij met den trein, die om 12 uur van daar vertrekt tot Merxem verder reizen. Deze extra-trein vertrekt' uit Amsterdam te 7.10 uur, Haarlem 7.40, Leiden 8.22, Den Haag; 8.50, Delft 9.07, Rotterdam D.P. 9.35, Dordrecht 10.10 en arriveert te 11.02 te Roosendaal. Geïnterneerden. Te Hans weert is gistermiddag de stoomboot „Stad Zierikzee" binnengekomen met Belgische binders aan boord en pi. m. 100 paarden, die in Zeeuwsch-Vlaanderen waren gevlucht. Gisteren zijn te Utrecht weder een 60-tal geïn terneerde Belgische lanciera aangekomen, met 100 paarden, Be geïnterneerden werden naar Harder wijk doorgezonden, terwijl de paarden voorioopig' te Utrecht zullen blijven. Belgische Vluchtelingen. Men meldt aan de »N. R. Ct." dat een groot aantal gemeentebesturen zich gewend heeft tot het departement van financiën om een voorschot: teneinde te kunnen voorzien in de uitgaven, noo- dig voor het onderhoud van Belgische vluchte lingen. Het juiste aantal hier te lande vertoevende Belgen is nog niet op te geven, maar als zeker mag worden aangenomen, dat dit getal niet ver beneden een millioen is. Hiervan worden velen door particulieren onderhouden, maar verreweg het grootste deel komt ten laste van het rijk. Neemt men nu aan, dat de verplegingskosten per hoofd lü.30 per dag bedragen, en dat het aantal van rijkswege te onderhouden Belgen op onge veer 50U.DUO mag worden geschat, dan is dit voor het rijk een uitgave van f150.000 per dag. Het voor dit doel aan de regeering toegestane bedrag van f 100.000, was aangevraagd vóór den val van Antwerpen, waardoor honderdduizenden Belgen over onze grenzen kwamen, en was be stemd om te voorzien in de uitgaven voor de vele vluchtelingen, daarvoor reeds in ons land opgenomen, Door 300 vluchtelingen te Vlissingen is het volgend adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waarin zij mededeelen gaarne naar Autwerpen terug te gaan, doch dat zij dit met durven. «We ut U oüs de verzekering," aldus het tele- gi jui, «dat wij teen slavendiensten zullen heoben te vei riemen en mee te werken aan de finale verwoesting van ons onschuldig vaderland Wie geeft ons de verzekering, dat ons leven zal worden ontzien en dat wij niet noodeloos zullen worden geprikkeld op ondragelijke wijze «Excellentie, wij hopen op een woord van de Nederlandsche regeering, in haar stellen wij ver trouwen, en dat vertrouwen wordt nog versterkt door de onuitsprekelijke dankbaarheid, dia ons be zielt jegens het ontuitputtelijk gastvrije Neder landsche volk en zijne edele Vorstin. Mocht onze edele gastvrouw, de Nederlandsche regeering, er toe kunnen besluiten te zeggenkeer terug naar de plaats, waar ge gezaaid hebt, wij zijn zedelijk overtuigd behoudens onvoorziene verandering der oorlogskansen dat die stap u niet berou wen zal, dan, Excellentie, zullen wij niet aarzelen met een handdruk en een traan afscheid te nemen van uw vols, dat dank zij zijn onvolprezen gast vrijheid in het boek onzer historie zich een blad zijde zal toegevoegd zien, beschreven met gulden letters naast een pagina, beschreven in bloed. «Leve Koningin Wiihelmina en baar doorluch tige Gemaal «Leve de Nederlandsche regeering 1 «Leve het Nederlandsche volk 1" gevaren, die de openbare zedelijkheid konden bedreigen, of naar middelen die haar konden op heffen. Geschriften, dagbladen, geillustreerde tijd schriften, vermakelijkheden, vereenigingen, alles in één woord, wordt getoetst aan de zuivere be ginselen der katholieke zedeleer en aldus is Man- nenadel een bron van voortdurende voorlichting voor ons Roomsch volk geworden. Zonder over drijving, maar ook onbevreesd, waar het de rein heid van beginselen geldt, worden overal de ge varen aangewezen, wordt de vinger op de won- deplek gelegd. Een tijdschrift is Mannenadel, we willen het thans nogmaals herhalen, dat in vele dingen onmisbaar is, dat vooral in onze steden, in al onze steden, maar ook in vele dorpen, de leiddraad moest zijn van de katholieke mannen, die het toch zoo goed meenen in dit punt met de katholieke zaak, maar die, of de bestaande gevaren onderschatten, of haar niet voldoende kennen, omdat ze zich niet temidden derzelve bevinden, of bij het kennen en zien dier gevaren zich moedeloos afvragen «zou er tegen dien storm wel iets te doen zyn" Kennis van hetgeen be streden moet worden en middelen, waardoor het bestreden moet worden, zouden zij vinden in dit degelijk bestudeerde tijdschrift, waarin, het is zonder overdrijving gezegd, niets wordt beweerd, of het is bewezen, niets wordt afgeraden, of het is met de zuivere katholieke zedeleer onvereenig- baar. Toch valt^ het ons, bij het doorbladeren, ook van deze aflevering wederom op, dat er nog lang niet genoeg actie in de afdeelingen bestaat, dat wel in eenige plaatsen ijverig en met succes ge werkt wordt, maar dat in de meeste steden en dorpen van Nederland de katholieken op dit punt nog werkeloos zijn. Moge het Mannenadel gegeven zijn, reeds in één der afleveringen van dezen 4en jaargaDg te vermelden, dat overal, in geheel Nederland deze actie is ontwaakt en dat het aantal van ijverig-werkende Mannenafdeelingen niet meer tot eenige plaatsen beperkt zij. H. v E. R. K. Pr, Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 781.4 te Hernosand. Laagste barometerstand 769.8 te De Bildt Verwachting tot den avond van den volgenden dag: zwakke tot jmatige winden uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Steuncomité 1914 Schiedam. Door de vereemgtng «Vergunning" alhier is een bedrag van f25 voor het comité beschikbaar gesteld. R. K. Middenstands vcreoniging «De Hanze". Morgen (Donderdag), houdt de afd. Schiedam een buitengewone vergadering in de R K. Volks bond. Als sprekers zullen optreden de WelEerw. Heer J. G. Jansen, en de Heer Perquin, secretaris van de C. C. M. Credietbank. De secretaris der Middenstandscredietbank, zal met het oog op den kritieken tijd, die de midden stand thans doormaakt zeker menigen nuttigen wenk kunnen geven. Geen enkele R. K. midden stander (dat alle leden komen spreekt vanzelf), verzuime morgenavond deze belangrijke verga dering te bezoeken. Inlichtingen aan vluchtelingen. In Antwerpen is volgens de .,Msb."' de vol gende medfldeeling aangeplakt: Antwerp ach Centraal-bureau voor inlichtingen aan vluchtelingen, Kunstlei 64. Aan de Antwerpsche bevolking! Wij hebben de eer u te melden, dat boven gemeld CjO,miteit bereidwillig en kosteloos zich ten dienste stelt van de bevolking om al de ge- wens-ohte inlichtingen te verschaffen aangaande kennissen en familieleden, welke zich in het Koninkrijk der Nederlanden bevinden. Hel maakt van de gelegenheid gebruik om de inwoners aan te sporen om zich met het een- ti aal-bureel in verbinding te stellen, dat alle inlichtingen geeft en opdat een ieder beoordcelen kan of hij terug kan komen. Namens het Antwerpsch uitvoeiend comité: Voorzitter Schobbens, provinciaal griffier; Aug. Horemans, koopman; Ch, de Keyzer, beambte. Namens het Nederlandsuh qoimité: Eere-vt i critter van den Bergh, consul-generaal Vo-rzitter prof. E. M. Meyers; Leden: W. A. Van der Veen, E. IJ. Vo,n Baum- hp.uer. G. VBaron De Vos1 van Steenwijk. Naar wij vernemen zullen in ver-schillende plaatsen van Nederland coniité's opgericht wor den, die zich |in verbinding zullen stellen met het Hoiofdcomité in Antwerpen. Mannenadel. Mannenadel begint met de aflevering, die voor ons ligt, zyn vierde levensjaar. Welk een schat van actueele artikelen en raadgevingen ligt reeds ongesloten in de 3 verschenen jaargangen 1 Inder- «1a -d mets w o'itgaan aan de waakzame redactie oy naar uitzien, vooral over Nederland, naar Hoogwater te Schiedam: Donderdag 22 Oct. 5.29 v.m., 5.53 n.m. Begrooting. Afdeelingsverslag van onderzoek der Gemeente- begrooting 1915, gehouden op Woensdag 23 Sep tember 1914. Afdeeling I. Aanwezig de heerenVan Wes tendorp, Wethouder-Voorzitter, Beukers, Ris, Van der Schalk, Scheffers, Wouterlood en Dubbelman, Rapporteur. Afdeeling II. Aanwezig de heerenLagerweij', Wethouder-Voorzitter, Van der Hoek, Van der Velden en Van der Zee, Rapporteur. Afdeeling III. Aanwezig de heerenHonner- lage Grete, Burgemeester-Voorzitter, De GraalT, mr. Kavelaars, Koopmans, "Nolet en Van der Meer, Rapporteur. Algemeene Beschouwingen. I. Door buitengewone tijdsomstandigheden, kan er van eene serieuze bespreking dezer be grooting niet gedacht worden. Is bij het vast stellen van eiken post, bijna zonder uitzondering, gerekend op eenen normalen gang van zaken, met recht mag worden verwacht dat de invloed van de zich voortdurend wijzigende omstandigheden, zich dermate zal doen gevoelen, dat de voorge stelde en werkelijke cijfers, met elkander niet veel gemeen zullen hebben. Wel kan nu reeds worden vastgesteld, dat de uitgaven belangrijk zullen stijgen en de ontvang sten evenredig zullen verminderen; doch eene voorspelling wat de toekomst zou kunnen geven, zou te gewaagd zijn en weinig blijk van objecti viteit geven. Men is dan ook algemeen van ge voelen, dat deze begrooting moet worden aange nomen, zooals zij is saamgesteld en dat hare af wikkeling met de meeste vertrouwen aan Burge meester en, Wethouders moet worden Joverge laten. Volgnummer 70. Jaarwedde van de Wethouders. III. Door een lid wordt de vraag gesteld, of het geene aanbeveling zou verdienen, een vierden Wethouder te benoemen, met het oog op de drukke werkzaamheden van de tegenwoordige titularissen. Volgnummer 74. Jaarwedden van de ambte naren en bedienden der Gemeente-Secretarie, den concierge en de boden. I. Algemeen is men van oordeel, dat het sa laris van den 2d«n Bevolkingscontroleur ad f500.— te laag is en noodzakelijk moet worden verhoogd. In de tweede Sectie, vond een een lid deze be zoldiging f100.- te laag, doch achtte het niet in het belang der Gemeente, een ambtenaar van 41 jaar aan te stellen, in verband met de bestaande pensioenregeling. Volgnummer 85. Kosten van aanplakken en omroepen. II. Meerdere leden vinden, dat het aanplak bord aan den Buitenhavenweg, de straat ontsiert. Volgnummer 103. Jaarwedden. II. Verschillende leden zouden de vervolgings- kosten, vallende op de invordering der belastingen, evenals dit bij het Rijk geschiedt, aan de Ge meente willen laten vervallen en het salaris van den controlenr verhoogen. Tevens werd opge merkt, dat deze betrekking, niet als nevenbetrek king gehandhaafd kan blijven. Volgnummer 104. Verdere kosten op de in vordering vallend. III. Een lid meent de vraag te moeten stellen, of elk beschrijvingsbiljet f 0.10 kost, daar hem dit een weinig hoog voorkomt, Ook wordt door hem opgemerkt, dat het opmaken van de kohie ren der straatbelasting ca. 10.15 per artikel kost, terwijl het Rijk slecht 2 a 3 cent hiervoor ver goedt. Volgnummer 105. Teruggave vnn belasting. III. Een lid vraagt welke posten hiervoor vermoedelijk in aanmerking komen. Volgnummer 111. Kleeding en uitrustting der politiedienaars en veldwachters. II. Een lid stelt de vraag of en in hoeverre dit bedrag besteed wordt. Volgnummer 112. Onkosten van nacht- en stille wachten. II. Door een lid wordt de vraag gesteld, of de overgang van de Nederlandsche Bell. Telefoon Mij. reeds tot stand is gekomen en van invloed kan zijn op deze begrooting. Tevens wordt door hem de klacht geuit, dat de bediening der toestellen veel te wenschen overlaat. Volgnummer 116. Belooning van twee deskun digen belast met het schouwen van de distilleer ketels en helmen in de branderijen en distilleer derijen. I. Opgemerkt wordt, dat een belooning van f400.voor twee deskundigen vrij hoog is, daar in den laat,sten tijd, verscheidene branderijen en distilleerderijen zijn opgeheven. In de tweede Sectie wordt zelfs de vraag gesteld of deze deskundigen nog noodig zijn. Volgnummer 117. Pelooning voor den deskun dige belast met het schouwen van de spoeling- bakken ;en de stutten en rollagen der distilleer ketels in de branderijen en distilleerderijen, benevens van de bedekking der onderbakken. II. De vraag wordt gesteld, of van de diensten n dezen deskundige nog langer gebruik moet worden gemaakt. Volgnummer 120. Onderhoud van brandweer kazernen en brandspuithuizen. II. Gevraagd wordt, welk oud bluschmaterieel nog voor verkoop in aanmerking kan komen. Volgnummer 123. Kosten van de bouwpolitie- I. Vele leden zijn van meening, dat het toezicht op het bouwen nog niet geheel aan redelyk te stellen eischen beantwoord, Als illustratie wordt aangehaald eene serie woningen, waarvan de bin nenmuren op de vloerbinten zouden zijn opge trokken, zonder dat deze ondersteund waren en waaruit in de toekomst, gevaar voor de bewoners kunnen voortvloeien. Een betere surveillance wordt wenschelijk geacht. Volgnummer 131. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke gebouwen voor den openba ren dienst bestemd en niet in andere hoofdstukken begrepen. III. Een lid vraagt of aan de raampjes van den grooten toren ook eene andere kleur kan worden gegeven, daar deze door de thans gebezigde kleur, meer op gaten dan wel op kozijntjes gelijken. Volgnummer 132. Onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden. I. Men is algemeen van gevoelen, dat kleine fouten in de bestrating, spoediger dan tot nu toe, moeten worden hersteld. Bij de betrokken amb tenaren worde er op aangedrongen, in het vervolg beter hierop te letten. II. Een lid zou dezen post met f5000.— willen verlagen, gezien de tijdsomstandigheden waarin wij verkeeren. Ook wordt de opmerking gemaakt, dat de scoriae-bricks niet aan de gestelde eischen voldocn. Volgnummer 135. Kosten van bruggen en over zetveren. I. Opgemerkt wordt, dat brug- en sluiswachters, zoo weinig van hunne bevoegdheid als politie ambtenaar gebruik maken, ter voorkoming van kleine overtredingen. Met eene meerdere activi teit, zou het publiek zeer gebaat zijn. Volgnummer 139. Overige kosten. II. Meerdere leden vinden de post van f 2000. voor het onderhoud en het verfwerk van de spui- sehuif aan de Korte Haven te hoog en zouden deze met f500.willen verminderen. III. Een lid zou dezen post van de begrooting willen afvoeren om er haar eventueel een volgend jaar wederom op te plaatsen. Volgnummer 141. Kosten van de Algemeene Begraafplaats en kosten van begraving. III. Door de Sectie wordt de wenschelijkheid uitgesproken om de jaarwedde van den Directeur, met f200.te verhoogen, zoolang deze betrek king niet door een ambtenaar van het Stadhuis wordt waargenomen. Volgnummer 143. Overige kosten van fabricage. II. Algemeen wordt het vervoer van materialen te hoog geacht. Gevraagd wordt, of op het voor gestelde bedrag, niet bezuinigd kan worden. Volgnummer 146. Uitgaven voor den Reini gingsdienst. I. Eene verplaatsing van de vuilnisbelt wordt noodzakelijk geacht. De thans bestaande toestand is hygiënisch onhoudbaar. Iu dit verband wordt de vraag gesteld, of reeds getracht is in saam werking met andere Gemeenten b.v. Delft en Vlaardingen tot vuilverbranding over te gaan en of reeds deskundigen hierover gehoord zijn. Nog wordt de vraag gedaan of de mogelijkheid bestaat, dat het transport van mest, in de wintermaanden op dezelfde uren kan plaats hebben als in de zomermaanden en de verordening in dien zin te wyzigen. Ook in de tweede sectie werd in gelijken zin gesproken voor zoover dit de mestvaalt en de vuilverbranding betreft, terwijl in de derde sectie nog de vraag werd gedaan, of het aanschaften van nieuwe wagens niet kon worden uitgesteld. Volgnummer 150. Overige kosten. I. Sommige leden achten het wenschelijk de vergoeding aan de Huishoud- en Industrieschool, voor het gebruik van kooktoestellen en lokalen met f80.— te verhoogen, daar in den laatsten tijd van dezen tak van onderwjjs een veelvuldiger gebruik gemaakt wordt. Volgnummer 184. Uitgaven voor Volksfeesten. III. Door een lid wordt gevraagd, of er ook verplaatsing mogelijk is van de muziektent, welke thans bij de begraafplaats staat en hinderlijk schijnt te zijn voor de grafbezoekers. Volgnummer 185. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. I. Enkele leden zouden het Stedelijk Muziek korps willen opheffen, daar thans eene uitgave van f 1500.voor dit instituut ongemotiveerd is. Hoewel met lof over de praestaties van dit korps sprekend, zouden zij eene vervanging door parti culiere vereenigingen zeer wel mogelyk achten en als bezuinigingsmaatregel zelfs wenschelijk. Volgnummer 193. Subsidie aan de Inrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam. I. Enkele leden vragen of eeue subsidie van f100.voor deze inrichting wel gewettigd is, daar zij er niet mede bekend zijn, dat onze ge meente van deze inrichting gebruik maakt. Volgnummer 201. Kosten van verzekering tegen werkloosheid. II. Een lid vraagt of deze post niet kan worden verhoogd. Volgnummer 220. Uitkeering aan nagelaten be trekkingen van gemeente-ambtenaren en werk- 'ieden, ingevolge Raadsbesluit van den 18den Fe bruari 1903, tot een maximum van f500.— per sterfgeval. II. Gevraagd wordt of deze post met het oog de bestaande pensioenregeling, niet van de begroo ting kan worden afgevoerd. Ook in de derde Sectie werd dezelfde vraag gesteld. Volgnummer 237. Het maken van bruggen. III. Gevraagd wordt of in afzienbare tijd za' worden overgegaan tot het leggen van een nieuwe brug over de Lange Haven bij de Koemarkt, en of de Kippenbruggetjes over de Nieuwe Haven en het Spuikanaal door grootere zullen worden vervangen. Gevraagd wordt om het vekeer over deze bruggen eens te laten opnemen. Inkomsten. Volgnummer 27. Hoofdelijke Omslag. III. Verzocht wordt dezen post zoo mogelijk te verlagen en desnoods deze vermindering door be zuiniging op Gemeentewerken te nivelieeren. Volgnummer 30. Opbrengst van het vergunnings-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2