Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. JKerknieuwa. Laatste Berichten. Knust en Letteren. Ylsscherü-berichten. recht wegens verkoop van sterken drank in het klein. III. Een lid vraagt of het indertijd in den Ge meenteraad gedane verzoek, om het vergunnins- recht tot f6.25 voor elke f25.huurwaarde of gedeelte daarvan te reduceeren, in behandeling zal worden gebracht. Volgnummer 67. Andere buitengewone ont vangsten enz, II. Meerdere leden vinden de door de gemeente genoten vergoeding van de bestaande voetbalver- eenigingen te gering en zouden daarom willen voorstellen, dat van elke match, welke door deze vereenigingen werd uitgeschreven en waarbij en- trée's werden geheven, 25 voor de gemeente kas zou moeten worden gereserveerd. Ook wordt aanmerking gemaakt op het spannen van zeilen rondom het voetbalveld, zooals dit nog kort ge leden door de Voetbal-Vereeniging süermes" ge daan werd en waardoor het wandelend publiek aan de Vellevestsingel in het uitzicht belemmerd werd. Een verbod hiertegen zou zeer gewenscht zijn- Gasfabriek. II, Meerdere leden zouden gaarne ingelicht worden over den cokesprijs, m.a.w. op welke wijze men tot het vaststellen van den prijs per H.L, gekomen is. Tevens wordt verzocht, met het oog de tijdsomstandigheden, geen cokes naar bulten uit te voeren, maar deze voor het gebruik binnen de gemeente te benutten. I)e Rapporteurs G. Dubbelman, B. van der Zee. J. van der Meer. De wereldoorlog en de Amerkaan- sche handel. De invloed van kden wereld oorlog op den handel, ook van de neutrale Staten, komt, naar een mededeeling van het »Deutsch- Amerikamsch Wirtschaftsverband", duidelijk tot uitdrukking in de zooeven gepubliceerde cijfers over den in- en uitvoer, naar en van de haven van New-York. Alleen reeds in de maand Augus tus 1914 vertoont de handel der New-Yorker haven eene afname van 58.237.426.— Doll, op den uitvoer alleen eene van 43.343.232.— Doll, De uitvoer naar Duitschland heeft van zelf geheel opgehouden, maar ook de handel met Engeland en Frankrijk toont een belangrijke vermindering. Zoo b.v. voerde Engeland in de bovengenoemde periode naar de Ver. Staten slechts voor een be drag uit van 8.622.000.— Doll, tegenover 12.622.000.in dezelfde periode van het vorige jaar, en de Fransche uitvoer daalde tot op de helft van het voorjaar, terwijl de uitvoer van de Ver. Staten naar Frankrijk bijna op het vierde deel terugliep namelijk van 5.610.000.Doll, op 1.545.000.- Een merkwaardig versjch g n s e I. Kart geleden deed een professor de Quervain mede- deelingen over het merkwaardige aooustieke ver schijnsel, dat het geluid van het gedonder van kanonnen onderbroken vvoj'dt door een zone van stilte, waarin men niets van kanongebulder hoort. Hierover schrijft dr. Wegtener aan de „Köln. Zeitung"„Tot het nog onopgehelderde feit, dat somtijds bijzonder krachtige geluiden op een, naar verhouding korten afstand, niet gehoor l worden, maar wel daarentegen op verren afstand, kan ik een belangrijk voorbeeld uit eigen ervaring, voe- een. In 1903 reisde ik van St. Thomas naar het eiland Martinique (Antillen) om den vulkaan der Mont Pelé te bestudeeren, die de stad St. Pierre verwoest had en nog steeds in werking wast Te Guadeloupe vernam ik, dat men den dag! te voren in Zuidelijke richting1 het geluid van eene ontzettende vulkaanuitbarsting' gehoord had; waar schijnlijk was het de Pelé weer geweest. Toen wij echter in Fort de Fiance, de hoofdstad van Martinique landden, hoorden we daar tot onze verbazing, dat er niet alleen geen kwestie van Was, maar dat ook niemand van het geheele eiland het te Guadeloupe geboorte geruisch, ge hoord had. Eenige dagen later loste liet raad sel zich op door het bericht, dat dien dag dc vulkaan op het eiland St. Vincent was gaan wer- her en eene uitbarsting gevolgd was. St. Vincent ügt ongeveer 150 K. M. ten zuiden, Guadeloupe l'O K.M. ten noorden van .Martinique. Het geluid is dus het eri Lusschen liggende eiland Martinique tienvoudig overgesprongen, daar hel op Guadeloupe zeer duidelijk te hooren was geweest. Zeker zou het vau belang zijn hierom- l"cnt verdere waarnemingen te noen niet alleen V(-oi de wetenschap; maar ook' kan het van slra- d'gisch belang' zijn, voor de beocraeeling name- Uik der plaats en operaties van een tegenstander. (U. Dc) rede. Zwijg van je Gazetten I 'k Gaan het je zeggen met een parabel. 'k Horke al, vrouwe Plak. Ehwel, op een zekere keer vroeg Pieter, de hemelbewaarder aan Ons Heere of hij zijn familie in Vlaanderen nieuwjaar mocht gaan wenschen. En hij mocht. Zoo St Pieter stak zen beste kleederen aan en ie vloog welgezind naar d'eerde. Den anderen dag keerde ie weere, en Ons Heere vroeg zoo: »Wel St Pieter, hoe is 'tge gaan 7 Goed, Ons Heere. En wat heb je gedaan 7 Wel, we hèn goed gegeten en kennissen bezocht en een smakelijke pijpe gesmoord. En van wat heb je gesproken 7 Van 't goede jaar, dat het al wel was geweest met den oogst en de pataten en de rapen en het vee. En hebben ze van mij niet gesproken P vroeg Ons Heere. St Pieter was lijk een beetje beschaamd en ze' dan veel stiller Neen'z, Ons Heere, de menschen en hebben van u niet geklapt. 't Is goed, zei Ons Heere. De vrouw poosde even en hernam dan 't Volgend jaar vroeg S' Pieter weer nieuw jaar gaan wenschen aan zijn familie en hij mocht Bij 't terugkeeren vroeg Ons Heere weer S' Pieter, hoe is 't gegaan Slecht, Ons Heere, antwoordde hij. Zoo, en was het slecht 7 Ja, weinig eten, triestige menschen. En van wat hebben ze gesproken vroeg Ons Heere. Van 't Slechte jaar, van de mislukte pataten en rapen van de ziekte onder 't vee. Zoo, zoo I En hebben ze van mij niet ge sproken vroeg ons Heere. Wel, wel, ze hebben daarna van niemand ander gesproken dan van u, ons Heere. De vrouw zweeg weer even en zei dan Weet ge nu, waarom 't oorloge is 7 De menschen hadden het te goed er was te veej glorie. De menschen en peinsden op ons Heere niet meer. 't Waren te goede jaren.. Maar nu gaan ze wel op ons Heere peinzen 1 Men zeilde hier ter stede alle STOOM- en VEKF-01IDEKS onver wijld aan de ütoomververij en Uitstoomerij „DE PHOENIX", Teleph. No. 15. Gratis afhalen eii bezorgen. Men Een legende van St. Pieter. Schrijft uit Vlaanderen aan de ^Telegraaf". Niet gevlucht vroeg ik, eerst de boven- en dan de onderdeur van het schilderachtige hutteke °penstekend. Gevlucht 7 En waarom Wat zou'n ze met j*"j doen Pak een stoel en zet je, we gaan een oetje van d'orloge klappen, hè 7 'k Ben juist daarvoor gekomen vrouwe, 't Zjjn droeve tijden hè 7 De mensch is al rijk boos. Maar weet je waarvoor het orloee 's. 6 Wel, ik heb vroeger gelezen.... Gelezen in de gazetten 7 viel ze me in de BRINDISI, 21 October. Het bombardement van Catta.ro door de Fransch-Engelsche viool wordt nog steeds voortgezet. Verschillende forten zijn zwaar beschadigd. KOPENHAGEN, 21 October. Volgons telegram men uit Petrogi'ad duu,rt de strijd aaa de W(eich- se! nog ononderbroken voort. Het schijnt dat deze gunstig voor' de Russen verloop!, hetgeen ook op te maken is. uit het feit, dat er weer in de dagbladen te Ptetrogra-d telegrammen uit Wa schau verzonden zijn opgenomen en het ie ven alda ar, dat eenigten tijd dopr den Huitsch-0ostenr(jkschén opmarsch was verstoord als gè-volg' van de onge rustheid, welke onder de bevolking' veroorzaakt w&s weer den normalen loop van zaken aan neemt. De greote strijd, die ten zuiden van Warschau gaande is, draagt het karakter van een hevig artillerie-duel. De Duitscherls slaagden er in troe pen over de Weichsel te brengen ten zuiden, van Kasimierz. Dei plaats, waar de Weichsel werd overgetrokken was van te voren a-oor Duitsehe aerjoplanes verkend, doch toen de eerste twee bataljons de rivier over Waren, vielen de Rus sen de Duitsehe soldaten met de bajonet aan, terwijl de Duitschers die nog! aai den anderen oever waren en gtereed stonden om over de Weich sel te trekken doen- geweer- en artillerievuur ver hinderd werden hun, kameraden le hmp te komen. Beide bataljons werden vernietigd. Een tweede mislukte poging om den Weich sel over te trekken had plaats (en Zuiden van Kahvardja. De Duitschers slaagden erin eenige detache menten over de door hun gelegde pontonbrug te brengen, doch de Russische granaten dPeven de Duitschers terug; die aanzienlijke verliezen leden. Inmiddels duurde het hevige artillerievuur van heide zijden voort en slaaglden de Russische troe pen er in den Duitschen aanval op Warschau wyartop de Russen eerst hadden moeten terug- fekken, tot staan te brengen, en de Duitschers engte veer 11 KM. langs de geheele linie terug te drijven. Ook het plan der Duitschers om de Njemen over te steken om via Bialistok de sterke Weich- ec-lpositie der Russen aan te vallen, mislukte. De pogingen der Oostenrijkers, die in het zui den van uit Galicië opereeren en de Sam willen forceeren om aldus de Russische stellingen te bestoken hebben tot nog toe evenmin eenig resul taat gehad. Intusschen duren de gevechten aan de San met groote hevigheid voort. De Russen doen wanhopige pogingen om Prze- mysl te hernemen, vooral door nachtelijke aan- aan vallen. Zij maken daar evenwel geen vorderingen. LONDEN, 21 Oct. Berichten hier ontvangen melden dat in een huis, dat uitzicht heeft op de Furth of Forth, welke toegang geeft tot de mari tieme basis van Roeyth, een radio-telegrafische inrichting is ontdekt, waarmede van de kust af verbinding kon worden onderhouden met vijan delijke schepen. PARIJS, 21 October. Het Fransche communique van gisteravond 11 uur luidt De dag van gisteren is gekenmeikt door aanvallen der Duitschers over het geheele front. Ten eerste in het uiterste Noorden, waar het Belgische leger merkwaardig stand hield Ten tweede bij J,a Bassée waar de Duitschers vooral krachtig aangevallen hebbenten Noorden van Atrecht; Ten derde bij Mametz tusschen Perronne en Albert Ten vierde bij Vanquois ten Oosten van de Argenne Een vijfde op den Maasheuvel en in de streek van Champon. Overal zijn de Duitsehe aanvallen afgeslagen. WEENEN, 21 Octokber. Hedenmiddag is de veldslag in Midden-Galicië ten noorden Stribia in hevigheid toegenomen. Onze aanval strekt zich meer uit aan het oosten. Aan beide zijden wordt met verbittering gevochten. De pogingen van den vijand om ons Magiera weder te ontne men zijn mislukt. Onze troepen hebben de hoogte ten Noordoosten van Tyszkowce genomen en den vijand uit verscheidene dorpen verdreven. Zij maakten vele Russen o.a. een generaal krijgsge vangen. Ook machiegeweren werden buitgemaakt. Onze troepen bezetten Stryj, Koeroesmezoe en Sereth. LONDEN, 21 October. Berichten uit Area mei den, dat de geallieerden daar regelmatig en voort durend vorderingen maken. LONDEN, 21 October. De »Times" ontvaDgt een telegram van de Fransche kust meldende dat twee Engelsche kanonneerbooten die in den mor gen van 19 Oct. Duitsehe kustbatterijen aanvielen door Duitsehe onderzeeërs werd aangevallen. En gelsche torpedobooten kwamen te hulp en ver dreven de onderzeeërs, waarna het beschieten der kustbatterijen werd voortgezet. MAASTRICHT, 21 Oct. Gisteren trokken door Luik 2400 Mariniers uit Hamburg, die naar Ant werpen gingen. Het waren flinke kerels met ge bruinde gezichten. Zij zagen er zeer opgewekt uit en zongen onder het marcheeren het Volkslied Ook zag ik twee stukken van 42 cM., maar ik kon niet te weten komen waarheen die worden getransporteerd. Twee Zeppelins vlogen over Luik in de richting van Antwerprn. DEN BOSCH, 21 October. Er zijn totaal 200 Belgische vluchtelingen van hier naar hun woon plaatsen vertrokken. dellijk toegegeven, dat deze waar margarine was de waar, noch het papier, nech de mand had echter eenig opschrift of merk gedragen, waar door de hoedanigheid van de waar had kunnen blijken. Bekl. verklaarde, dat hij eerst tijdens het ver voer had bemerkt, dat opschrift en merk ontbra ken. Inderhaast had hij de margarine in een ver keerd papier gewikkeld. De rijkszuivelvisiteur D. W. Beekerman ver klaarde nog, dat bekl. ongunstig bekend staat. De scheikundige P. C. den Herder had monsters van de waar onderzocht, bij welk onderzoek was gebleken, dat zij vetbestanddeelen bevatte, niet van melk afkomstig. Ter zake van overtreding van de boterwet eischte het O. M. veertien dagen gevangenisstraf. (N. R. Cf.") Annuleeren van voorkoopen. E-e rechtbank te Haarlem vërotïdeelac giste.ren- Mfirgten de firma Wessanen en Laan te Wo mer- veer, wegens het annuleeren van de voorkoo pen van tarwe- en roggebloem Ier Haarlemsehe firma's Flink en Naaml. Venn. Van Cijk's Beschuit fabriek, tot nakoming der contracten, subsidiair schadevergoeding, benevens vergoeding van de schade, geleden door niet-levering' op den bepaal den tijd, in de proces-kosten. De rechtbank nam het herpep op overmacht niet aan en oordeelde, dat de dooi' den minis ter bepaalde meelprijzen slechts maximumsprij- zer. zijn. De firma was dus niet verhinderd om tegen la ge ren prijs te verkoopen dan ..en prijs, door den minister bepaald. (Tel.) Rogge. Men seint ons uit den Haag Door den minister van Landbouw is aan de burgemeesters behalve die te Groningen, een cir culaire gericht waarin in overweging wordt ge geven. onverwijld over te gaan tot het voor re kening der gemeente aankoopen van alle partijen rogge binnen de gemeentevoor zoover zij voor de consumptie geschikt zijn tegen den prijs van f 10.60 per 100 K.G. Voor veevoeder kan geen rogge aan de land bouwers worden gelaten dan die welke voor de consumptie ongeschikt is. Over zaairogge kan al leen door de landbouwers worden beschikt, voor zoover de burgemeesters noodig achten. Indien de eigenaars dier partijen tot verkoop aan de gemeente niet geneigd zijn, worden bur gemeesters gemachtigd deze te onteigenen. Overtreding boterwet. Voor de Recht bank te Rotterdam zijn gisteren de volgende zaken behandeld De rijkszuivelvisiteur D. W. Beckerman van hier had op 22 Mei, des morgens omstreeks half- negen, aan den Rotterdamschen Dijk te Schiedam den niet-verschenen bekl. D. W. aangehouden. Bekl. vervoerde toen op een wagen 6 pakjes, ge wikkeld in vetvrij papier, welke een op boter gelijkende- waar bevatten. Het papier, waarin de waar gewikkeld was, had geen opschrift, de waar zelve geen enkel merk gedragen, waaruit had kunnen blijken, dat de waar geen natuurboter, doch margarine was. De scheikundige P. C. den Herder had twee monsters onderzocht, welke de vorige getuige van de op boter gelijkende waar had genomen en had bevonden, dat deze waar vetbestanddeelen bevatte, welke niet van melk afkomstig waren. Het O. M. eischte wegens overtreding van de boterwet veertien dagen gevangenisstraf. Op 8 Mei had de rijkszuivelvisiteur D. W* Beckerman op de West-Havenkade te Vlaardingen den 51-jarigen boterhandelaar A. V. van Helle- voetsluis aangehouden. Deze vervoerde in een mand eenige stukken op boter gelijkende waar, gewikkeld in vetvrij papier, dat met een stuk gewoon papier omwikkeld was. Bekl. had onmid- Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Kuinre, den weleerw. heer M. P. van Schaik. W. Mengelberg. Naar wij uit Amsterdam vernemen, is den heer W. Mengelberg, directeur vbu het Concert-Ge- bouw-orkest, gisteren in zijn woning een ongeluk overkomen, dat tengevolge zal hebben, dat hij geruimen tijd niet meer zal kunnen dirigeeren, daar hem volstrekt rust is voorgeschreven. De heer Mengelberg is van de trap gevallen en bekwam een lichte hersingschudding en eenige aangezicht verwondingen. Burgerlijke Stand. Geboren: 18 Oct. Jan Hendrik Jacobus, z. v. J. H. J. Verweij en A. Costerus, N. Maasstraat. Overleden 19 Oct. Maria van Heliemondt, oud 74 j. en 9 mnd., wed. van Henricus Petrus Franciscus van Litsenburg, Mariastraat. SCHIEDAM, 21 October. Vertrokken naar zee ter karingvisscherij de logger SCH. 255 »Martha" schipper P. Bal, voor de 4e reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM, 21 Oct. 1914. Montwjjja. Officieel» noteering vau de GommiBsie git Kamer van Koophandel voor de Benin. 16 Oct. I 19 Oct. 20 Oct. 21 Oct. f 19yi j f 19 f 19# f 19# pei Hectoliter zonder foat an zonder belasting, Nauwu iis Commitiü poor, it aoletrbtga B. Ai I. WrniBKU, Bond na DtgtUlataaifel proef. Mo u t w ij n Jenever: Amsterdamsche Spoeling: Stemming op heden: geen handel. Sfirifcaa. 20 Oct. 21 Oct. f 1.90 f19# f23# f 25*/4 f 190 Graanspiritus Melasse-spiritus: Ruwe spiritus Stemming op 20 Oct. f 17- af 17# f 14s/4 f 15 f 8# a f heden: vast. 21 I 17i/4 f 15— f 8# Oct. af-17# kf f 8% loco. Snaea, NEW-YORK Mais: Western 19 Oct. 8274; 17 Oct. 82—, CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei 19 Oct. - 6878 70# 17 Oct. 677/8 70# R 0 g g e Loco 19 Oct 17 Oct. Juli ROTTERDAM, 20 October. Vee. Aanvoer 117 paarden 1706 magere run deren, 645 vette runderen, 182 vette kalveren 399 nuchtere en 635 graskalveren, schapen of lammeren, varkens, 251 biggen, 2 bokken of geiten, veulens ezels. Koeien en ossen 32 tot 37 42 c., stieren 30 tot 33 a 37 e., vette kalveren 45 tot 474a52£c., exportkalveren tot c., alles per half kilo. Melkkoeien f 150 a f 270, kalfkoeien f 160 a 300, stieren f 130 a f 320 pinken f 120 a f 160, graskalveren f 30 a. f90 vaarzen f120 a 180, alles mager vee; biggen f 8.— k f 13, slachtpaarr den f 103 a f140, werkpaarden f 100 k 1250, hitten f 100 k f 200, nuchtere kalveren fok- f 16 a f27.50, slacht- f3.k 15. Biggen 11.20 a 1.40 per week. 1191/2 f 231/, f 251/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3