Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Men zeilde liier ter stede alle STOOM- en VERE-OIIDERS onver wijld aan de Stoomververij en Uitstoomerij „I)E PHOENIX", Teleph. No 15. Gratis afhalen en bezorgen. Gemeenteraad. weg lagen de velden vol met lijken. Men kon niet meer zien wat er nog op die velden stond, zoo veel lichamen van menschen en paarden lagen daar. Een tiental ambulance wagens, ook een met een Amerikaansche vlag er op, stonden daartus- schen, maar daar elk dier wagens hoogstens zes personen kon opnemen, zou men, zoo meenden mijn mannen, op die manier weken lang noodig hebben om die terreinen te ontruimen. Van de beschieting der Eugelsche schepen ver telden de mannen, dat gedurende sommige mo menten de kogelregen op de kust zoo hevig was, dat een ware zandmist een dikke wolk van zand en aarde over lange uitgestrektheid daar bleef hangen. Alle dorpen, mijlen ver in den omtrek zijn ver laten. In wilde paniek zijn de bewoners gevlucht. Losse paarden hollen overal rond. Belgen ziet of hoort men nergens meer. De Duitsche mannen klaagden over gebrek aan schoenen en nieuwe geweren. Deze laatste, zoo hadden zij gehoord van soldaten, waren meerendeel zeer beschadigd en schoten niet meer juist. De soldaten klaagden ook over den hinder, die den meesten hadden van ingewandziekten. De voeding was goed, maar het bier»das war nicht schön." Zij hadden niet veel tijd meer, maar moesten naar het strand om afstanden voor hun kabels en lijnen te meten. Inmiddels knalden de scheepskanonnen maar door. Tegen den middag kwam er zoo'n damp op zetten dat niets meer opmerkelijks te zien was- FRANKRIJK. Het officieel communiqué van gistermiddag luidt In de streek tusschen Yser en Lens is de strijd nog steeds buitengewoon hevig. Op dit deel van het front hebben de troepen der bondgenooten nergens terrein verloren. In de streek tusschen Yperen en Rousselaere zijn zij vorderingen blijven maken. In de streek van Saissons en van Berry au Bac is een artilleriegevecht geleverd met voordeel aan onzen kant; het is geëindigd met de vernieling van verscheidene vijandelijke batterijen. In den streek ten oosten van Nancy tusschon het bosch van Bezance en dat van Paroy zijn wij tot het offensief overgegaan en hebben den vijand over de grens geworpen. RUSLAND De Russische'regeering ziet thans met een be langstellend oog naar haar Poolsche onderdanen- Tot verzachting van het lijden der Polen heeft de Russische regeering besloten dat de achterstal lige belastingen en de verhoogde oorlogsbelasting in Polen niet zal worden geheven. Verder zal de toevoer van levenmiddelen in Polen beter wor den georganiseerd. In de St. Peterburgschen gemeenteraad heeft de voorzitter, Graaf Iwan Tolstoy, een subsidie aan de Russische Polen voorgesteld, welke ge deeltelijk ook de Joodsche bevolking ten goede zal komen. De Doema heeft voor dit doel zonder discussie een crediet van 50,000 roebel toegestaan. ZUID-AFRIKA. De verrader Maritz is totaal verslagen. Hij; is gewond en naar Duitseh gebied gevlucht. Po;rfrio Diaz. Volgens een Reuter (bericht is de oud-president en die tater Van Mexico, Porft-io Diaz, in Spanje overleden. Na veel romantische avonturen te hebben door leefd bereikte hij zijn doel in 1877, Tot 1910 heeft hij den prasidentszetel van Mexico bekleed en met strenge hand geregeerd, toen moest hij aftre den Sinds zijin aftreden verviel Mexico' weeter prooi aan de anarchie. Schipbreuk'eliftg'e n. Het Fpansche stoomschip „Admiral Gan tea urne" dat vele vluchtelingen uit de omstreken van Ca lais aan boord had is ten- hoogte van Kaap Gris Nez op een mijn geloopen. Er ontstond een paniek, waardoor een dertigtal -passagiers om het leven kwamen. De „Queen" nam de vluchtelingen aan boord en bracht ze naar Folkestone. Het FianseLe schip bleef drijlven. Niet ge zo n k e n. Het Duitsche gezantschap te 's-G ravenhagé deelt mede Volgens een officieel Londensch Ilavas-bed'ht heeft de Engelscihe torpedot-jager „Badger" nabij de Hollandsche 'kust een Duitschen pndeCzeeër geramd en tot zinken gebracht. Hiertegenover wordt ambtelijk vastgesteld, dat het feit van het lammen juist is, maar dat de bovenbedoelde onderzeeboot behouden en zon der verliezen in de haven is teruggekeerd. Minister Posthuma. Tot minister van Landbouw, Nijverheid eu Han del is benoemd de heer F. E. Posthuma, directeur van de Centrale Landbouw en Tuinbouw Onder linge De heer Posthuma is landbouw'kun iige. Hij omving zijn opleiding te Wageningen. Bezocht daarna de Landbouwdloogeschool te Halle am Saaie. In 1898 werd hij benjoemd tot Secretaris van den Bo|nd van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland en aanvaardde in 1899 ue betrekking van zuivelconsulent bij' het Genootschap ter Be vordering van den Landbouw in Drenthe welke betrekking door hem in het voorjaar van 1904 werd neergelegd om zich geheel Ie wijoen aan het Secretariaat van den Algemeenen Nederland se,hen Zuivelbond, welk Secretariaat reeds eenigen tijd. door hem werd waargenomen. In 1909 werd de heer Posthuma benoemd tot Directeur Van de toen juist opgerichte Tuinbouw- Onderliogfe en later tot directeur Van de Centrale La ml h,o u w-0 nder 1 in gé. Na hei overlijden van Mr. II. P L. 0. de Kruyff Jr. in 1911 werd de heer Posthuma benoemd tot mede-directeur van de Centrale Werkgevers1 Risico-Bank en van de Ver een iging Wet-Risico' De heer Bosthum-a is een in land bon, wk ri n gé n bekende persoonlijkheid. Hij is voorzitter van het Nederlandsoh Instituut van Landbouwkundigen, voorzitter van de Veieeniging ter Bevordering var. Pluimveehouderij' en Tamme Konijnenteelt in Nederland „V.P.N.", lid Van het Hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsdhe Landbouw-Ver- eeniging' en lid van het hoofdbestuur van den Alg'. Neder]. Zuivelbond. De heef Posthuma is geboren te Leeuwarden. De Europeesche statenbond. De heeren dr. Frederi'k van Eeaen, prol', dr. G. Jleymans, mevr. dr. Aletta II. Jacobs, jhr. mr. D. do Jong: van Beek en Donk en jtj'r. dr. Nico van Suchtelen deelen per circulaire mede, dat zij zich vereenigd hebben tot het Comité „De Europeesche Statenbond". Zij zullen, om te beginnen, een sene vlug schriften gaan uitgeven, waarvan het eerste ge titeld is: „Het eenige redmiddel, een Europeesche Statenbond". Als a.1 dit idealisme maar niet op een avé rre hisc,h effect uitloopt! Zoo'n Europeesche Sta tenbond is een kostelijke gelegenheid, om eens met den Statenbond van een ander werelddeel aan het bakkeleien te gaan, merkt de „Msb." op. Zou het niet heter zijn, als onze pacifisten op een wereld-statenbond aanstuurden? Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7.66 te Happaranda. Laagste barometerstand 750.2 te Skudesnaes. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige zuidelijke winden, uit zuidelijke rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, welicht eenige regen, zelfde temperatuur. Comité Belgische vluchtelingen. Heden zijn ongeveer 105 Belgen, uit de 3 hui zen, vertrokken naar Antwerpen en omliggende gemeenten. Morgen zal weder een aanzienlijk aantal vertrekken. Ook van de bij particulieren opgen'omenen zijn reeds verscheidene naar België teruggekeerd. De huizen zullen geleidelijk oDt- ruimd worden, het eerst dat van de Noord vest. Het Comité. Steuncomité. Collecte onder de dienstmeisjes- Een drietal Schiedamsche dienstboden, mej. Henriette Jense, Dina van Leeuwen en Anna Ritman, hebben het plan opgevat om in de eerste dagen van de maand November a.s. onder de dienstmeisjes te dezer stede eene collecte ten bate van het steuncomité alhier te houden. Zij meenen dat, waar ieder wat ten behoeve van het Comité afstaat, de dienstboden niet mogen achterblijven, en zij hopen, dat zij een flink bedrag aan den Penningmeester zullen kunnen afdragen. Het comité heeft gaarne zijne instemming met haar voornemen betuigd. Gisterenavond zijndoor de politie op aanwijzing van burgers aangehouden een sol daat en een 9 jarige jongen, die verdacht werden van het plegen van onzedelijke handelingen in de Plantage. De soldaat die over zijn verlof was, is hedenmorgen ter beschikking van den garni zoenscommandant te Delft gesteld. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 29 Oct. 0.51 v.m., 1.36 n m. UIT VLAARDINGEN. De VI. 40 vergaan. Gisteren bracht de in IJmuiden binnengeloopen stoomtrawler »Otono," J. M. 155, de droeve tij ding mee, dat de Vlaardinger logger »V1. 40 Maria Christina," schipper J. v. d. Hoeve, van de reederij Jb. Goudappel, op ongeveer 40mijlN.W. half Noord van IJmuiden, op een mijn geloopen en met man en muis was vergaan. De bemanning van de logger bestond uit den schipper J. v. d. Hoeve 40 jr. uit Vlaardingen en diens 15-jarigen zoon. De matrozen K. Kes, 30 jr., C. Kes, Cz., 38 jr., VV. Visser, 27 jr., P. Zonder van, 22 jr., P. de Wit, 27 jr., H. de Groot 41 jr., P. Taalman 19 jr., en de Moenes 15 jr. allen van Marken, J. Bos, 34 jr. van Monnikendam. De jongens W. v. d. Steen 18 jr. en D. Kooiman 14 jr. beiden van Rotterdam en de stuurman J. v. d. Meer, 30 jr. uit Vlaardingen. UIT ROTTERDAM. Vau overheidswege is, naar de »N. R. Ct." meldt, in alle bioscopen te Rotterdam de vertooning verboden van films, op de oorlogsverrichtingen betrekking hebbende, zoomede de vertooning van portretten van vorsten van oorlogvoerende mogend heden. (Vervolg.) Aan de orde is 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de inrichting der Ge- meente-Politie in verband met de uitbreiding van het getal Hoofdagenten. Voorgesteld wordt, in afwachting van de reor ganisatie der politie, reeds nu het getal hoofdagen ten uit te breiden tot vier, zulks om de inspec teurs van den nachtdienst te ontheffen, dit kan geschieden dóór bevordering zonder dat het getal agenten le en 2e klasse wordt aangevuld. De heer de Bruin zegt, dat hij zich met een gedeelte van het voorstel van B. en W. niet kan vereenigen. Hij wenscht n.l. het aantal agenten le en 2e klas in de verordening op te nemen. Spr. vindt dit van belang met oog op het aan den ^Raad blijven van het bepalen van het aantal agenten. De voorzitter zegt, dat bij de Begrooting toch jaarlijks het aantal agenten wordt vastgesteld. Door weglating van het aantal agenten in de ver ordening vermijdt men het herhaaldelijk wijzigen der verordening. De heer de Bruin merkt op, dat wijziging der verordening niet ieder oogenblik voorkomt. Even goed als het getal der overige funtionarissen wordt genoemd, dient dat der agenten daarin te worden opgenomen. Dit zou consequent zijn. Spr. acht het overigens niet gewenscht telken jare bij de Begrooting een debat te houden over het getal agenten. De voorzitter acht het voorstel van B. en W. niet inconsequent. Bij de andere funtieona- rissen dan de agenten komt wijziging van het ge tal niet zoo vaak voor. De Koopmans zegt, dat in de eerste alinea van de toelichting tot het voorstel van B. en W. sprake is van een te verwachten reorganisatie der politie. Spr. vraagt of men hem gerust kan stel len, dat die reorganisatie niet al te lang zal uit blijven. De voorzitter antwoordt, dat den nieuwen commissaris eerst tijd dient te worden gelaten een organisatie voor te bereiden. Hem is opgedragen de reorganisatie-plannen, door zijn voorganger ont worpen. uit te werken. Intusschen heeft de com missaris nog tijd noodig om zich in die aange legenheden in te werken. Indien blijkt dat er meer agenten noodig zijn, zullen het volgend jaar daarvoor gelden worden aangevraagd. Dat men met de oude reorganisatie-plannen zal tornen is lang niet zeker. Spr. is heelemaal niet voor die plannen. De heer Koopmans, wijzend op wenschelijk- heid eener betere regeling van den zwaren dienst, hoopt dat spoedig de voorstellen tot reorganisatie den Raad zullen bereiken. De voorzitter zegt, dat in de wacht- en rusturen van het politiepersoneel reeds een ge- wenschte wijziging is gebracht. Het personeel is daarmee zeer ingenomen. De commissaris, die zijn taak met allen ijver vervult, zal zeker wanneer er misstanden zijn en veranderingen wenschelijk worden geacht, met een voorstel tot verbetering komen. De heer de Bruin handhaaft zijn voorstel om het getal agenten te noemen. Volgens de oude verordening was dit 38 agenten le en 2e klasse. Het voorstel-de Bruin wordt in stemming ge bracht. Het wordt verworpen met 145stemmen. Tegen stemmen de heeren de Graaf, v. d. Vel den, v. d. Meer,; Briel Sasse, Lagerwey, v. Wes tendorp, Beukers, Kavelaars, Evers, v. d. Zee, Dubbelman, Scheffers, Schreuder en Nolet. Vóór de heeren Dinkelaar, Wouterlood, v. d. Hoek, de Bruin en Koopmans. 5. Voorstel van B. en W. om de aan te leggen Wilhelminahaven aan de Oostzijde 12 M. meer breedte te geven. De breedte van de haven is aangenomen 185 Meter op gewoon laagwater, trekt men daarvan af 2X10 Meter voor oevertalud, 35 Meter voor het dok, 5 Meter voor den afstand tusschen dok en voet van het talud om weder 5 Meter voor de ducd'alven, dus te zamen 65 Meter, dan blijft over als vrije havenruimte 120 Meter dat niet te breed kan genoemd worden. Nu is het mogelijk de havenbreedte nog een weinig te vergrooten zonder eenig afbreuk te doen aan de bruikbaarheid van het Oosters havenboord als handelskade. Voor zulk een kade wordt 80 Meter noodig geacht, d. w. z. 50 Meter voor de kade zelf en 30 Meter voor den weg daar achter met de noodige havensporen, aan den eisch vasthoudend kan men de haven nog met 12.40 Meter verbreeden. De daaraan verbonden kosten zijn, de totaal uitgaven in aanmerking genomen, niet groot en bepalen zich tot onge veer 45.000 M3. a 26 c. f 16.900.—. De voorzitter zegt, dat het voorstel voor namelijk is gedaan op verzoek van den leider der werkzaamheden. Spr. licht het voorstel nader toe en verklaart, dat het verkrijgen van meerdere breedte zeer in het voordeel zal zijn. De heer Koopmans wenscht te weten of de grond, die overblijft en nu reeds is verdeeld en verkaveld, niette klein zal worden voor de han delsbeweging die daar verwacht wordt. De voorzitter verklaart, dat niet slechts de havenmond, maar de geheele haven, bij aan neming van dit voorstel, zal worden verbreed. De zaak is bij Grondbedrijf goed onder oogen gezien. De haven kan men 12 meter verbreeden. Boven de genoemde kosten komt nog f 8000, zoodat in het geheel f24000 A f 25000 meer wordt gevraagd. Door dit bedrag zal, volgens de heer v. Goor, de haven zooveel te flinker en breeder worden. Op zulk een groot werk is het dit bedrag ruimschoots waard. De heer Koopmans meent dat men hier toch niet met de geheele haven te doen heeft, maar met de mond van de haven. De voorzitter zegt, dat het de haven is die van Noord naar Zuid loopt. De verdere haven van O. naar W. is veel breeder. De heer Schreuder vraagt of er terrein genoeg overblijft voor loodsen te bouwen. De voorzitter zegt, dat het de bedoeling is om later bij de te maken verbreeding een kaaimuur te zetten. Deze meening wordt door B. en W. gedeeld. De kade zal ook daar door breeder worden. De heer Schreuder merkt op, dat in de gedrukte stukken dienaangaande niets vermeld wordt. De voorzitter zegt dat men gerust op B. en W. in deze kan vertrouwen. Er zal genoeg breedte overblijven. Het voorstel van B. en W. wordt thans zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. machtiging vragen om aan W. C. F. Ilarteveld opnieuw te verhuren een strookje weiland, gele gen in Oud-Mathenesse, tegen een jaarlijksche huurprijs van f52. De machtiging wordt verleend. De heer de Bruin zegt, dat hij nader ant-, woord had verwacht op zijn in de vorige verga dering gedaan verzoek, betreffende de houding door B. en W. aan te nemen in zake het betalen der inkomstenbelasting door personen, die door de tijdsomstandigheden daartoe niet in staat zijn. Spr. vindt het jammer dat hij dit antwoord heden nog niet gekregen heeft. De voorzitter antwoordt, dat het advies van de commissie van de financiën en belastingen nog wordt verwacht. Zoodra dit advies B. en W. heeft bereikt, zal het nader antwoord worden gegeven. 6. Behandeling van de begrooting voor 1915 van de Vereeniging »De Huishoud- en Industrie school voor Schiedam en Omstreken." De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 21255. Goedgekeurd. Aan de orde is de gemeentebegrooting dienst 1915. Algemeene beschouwingen. De heer de B r u i n is van meening, dat er redenen bestaan om dit jaar de begrooting met meerderen spoed te behandelen dan andere jaren is geschied. Spr. wil echter bij voorbaat consta- teeren dat hij en zijn partijgenooten, slechts bij een enkel punt iets in het midden zullen brengen, dit niet moet opgevat worden, alsof zij nu alles goedkeuren wat hier zal worden gesanctioneerd. De salarieering van de onderwijzers en van vele gemeente-beambten, die bij den reinigingsdienst vooral niet te vergeten, moet noodig worden ver beterd. Spr. wil daar echter nu niet op aandrin gen maar legt zich bij den bestaanden toestand neer. Het heeft spr. onaangenaam verrast, dat blijkens het verslag in de afdeelingen sommige leden hebben aangedrongen op bezuiniging en zelfs op straten-materiaal hebben willen bezuini gen. Spr. ziet den toestand zoo donker niet in en vindt dit bezuinigingen van de slechtste soort. Ook heelt men getracht Schiedam nog doodscher te maken dan het reeds is, door onder het motto bezuiniging het stedelijk muziekkorps te willen opheffen. Het spijt spr. vooral dat blijkens de ingekomen stukken eenige particuliere muziekver- eenigingen dezen toestand hebben gebezigd als een concurrentie-middel. Spr. kan niet meegaan met iedere bezuinigingsmaatregel alleen maar om te bezuinigen en spr. hoopt, dat de raad ook van dat gevoelen zal blijken te zijn. Dan heeft spr. nog een vraag. De wethouder van onderwijs heeft reeds zoovele malen betoogd, dat gebrek aan schoolruimte was en dat dit jaar een nieuwe school zou moeten worden gebouwd in de oude stad. Wordt er thans aan dit plan gewerkt Spr. vreast, dat het hiermee zal gaan als met den bouw van het nieuwe ziekenhuis. Aan be loften heeft het niet ontbroken Maar van de uit voering zien we nog niets. Spr. meent dat juist het bouwen nu moet worden bespoedigd omdat dit tevens nog ten goede kan komen ter bestrij ding van de werkloostheid. Spr. moet vervolgens nog een woord van critiek nitspreken. Het is spr. in de jaren dat hij lid van den raad is, gebleken, dat B. en W. zoo ge makkelijk zwichten voor de ambtenaren. We krijgen dikwijls adviezen, die door B. en W. niet van alle kanten bekeken schijnen te zijn, maar te veel in goede trouw zijn overgenomen van de ambtenaren. Spr. vindt dit verkeerd. Hij is al tijd geweest voor het regelen der rechtspositie van de ambtenaren, maar zietin hen ook ambte naren, die moeten uitvoeren, wat door B. en W. wordt voorgeschreven. De leiding moet niet zijn bij de nietverantwoordelijke ambtenaren maar bij B. en W. Het is niet altijd gemakkelijk dit verkeerde overwicht aan te toonen, het liep ech ter de spuigaten uit bij de beantwoording van een vraag bij post volgnummer 103 waarin ten dui delijkste bleek, dat B. en W. niet op de hoogte waren van de zaak en het antwoord er glad naast was. Speciaal op afd. C. schijnt een sterk element te troonen, en B. en W. te zeer onder diens in vloed te staan. Spr. hoopt, dat in het vervolg B. en W. in het algemeen meer hun eigen invloed zullen doen gelden. Spr. wil deze critiek beschouwd zien als iets, dat reeds lang door velen werd gevoeld en nu eens is tot uiting gekomen. Spr. hoopte op aan gename wijze met B. en W. in den raad te kun nen samenwerken om deze moeilijke tjjden te boven te komen. De Voorzitter antwoordtden heer de Bruin, dat B. en W. het volkomen met hem eens zijn wat betreft de bezuinigingen. B. en W. hebben bij de samenstelling van deze begrooting reeds de grootst mogelijke zuinigheid betracht. Zij wen- schen daarenboven alle posten op deze begrooting beschouwd te zieD als credietposten bij de uit voering waarvan B. en W. steeds zullen waken, dat geen cent onnoodig wordt uitgegeven. B. en W. zijn echter ook ten stelligste van meening, dat de bezuiniging niet mag leiden tot het niet uitvoeren van werken, die strikt noodzakelijk zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2