(i fkNA T°G£ Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. sterkt w o jyen e-n LicUa, Gemeenteraad. voorbereid, en de depóts der banken waren naar Moskou gezonden. Do stad had reeds een burger wacht tot bewaking der orde tijdens de (eventu- eele) bezetting door de Duitschers opgericht. Buitengewoon groot was de paniek onder de 250.000 Joden van Warschau, die beschuldigd werden van sympathie en heulen met de Duit schers en in hoopen vluchtten. De militaire gou- verneurgeneraal Turbin beloofde hun echter vol doende bescherming. Onder de drie bruggen over den Weichsel zijn mijnen gelegd. Het is streng verboden aan de soldaten alcohol of zelfs bier te schenken. Ook de officieren drinken slechts water. De uitwerking van het alcoholverbod op de sol daten is buitengewoon en de houding der mannen voortreffelijk. Omdat er vernieling van telefoon- en telegraaflijnen is voorg< komen, is er bij leger- bevel de doodstraf opgezet. Eiken dag verschijnen er Duitsche vliegeniers boven Warschau en hun bommen eischen vele slachtoffers. Als gevolg van een bijzondere gunst kon de correspondent door een officier begeleid de ge vechtslinie bezoeken. In het prachtige slot Willa- now, 8 kilometer ten zuiden van Warschau, lig gen duizenden gewonden, die berichten, dat de uiterst heftige gevechten ten zuiden van War schau nog steeds voortduren. Nog verder zuidelijk trof Magrini in een dennenbosch Russische artil lerie aan, in hevig gevecht met de Duitsche ar tillerie, die tusschen Piaseczno, 20 km., en Gora Kalwaria, 34 km. van Warschau, op een heuvel reeks aan den linker Weichseloever in positie was. 300.000 man Russische troepen zijn er voor de verdediging van Warschau aangewezen Of het hun gelukken zal de inneming der stad te ver hinderen blijft nog een open vraag. De stemming is optimistisch en de geest der troepen prachtig. Op 27 October heeft een Oostenrijksch legerkorps voor zich alleen reeds 10.000 Russen gevangen gemaakt tegenover een sterke overmacht. Binnenlandsche industrie. Gelet op de wenschelijkheid, dat onder de tegenwoordige omstandigheden alles gedaan moet worden om de binnenlandsche industrie zooveel mogelijk te bevorderen, ten einde werkloosheid en armoede tegen te gaan, heeft de Minister van Oorlog ter kennis van de militaire autoriteiten gebracht, dat het zijn wensch is, dat in de can- tines zooveel mogelijk producten van binnenland sche industrie worden ingeslagen, waaronder ook te begrijpen sigaren enz. Het mijnengevaar. De minister van marine heeft naar aanleiding eener bespreking, die gisterenmorgen met de di recties der groote Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappijen plaats vond, bepaald, dat in het belang der scheepvaart het Nederlandsche licht schip «Noord-Hinder", dat thans nog gelegen is binnen het door de Engelsche Admiraliteit als onveilig aangegeven mijnenveld, zoo spoedig mo gelijk plm. 10 zeemijlen in noordelijke richting zal worden verplaatst, en wel naar een punt gelegen in de lijn, gaande van het Nederlandsche lichtschip «Schouwenbank" naar het Engelsche lichtschip «Galloper". Bovendien zal de Nederlandsche Regeering de gebruikelijke scheepvaartrouten tusschen de nieuwe plaats van het lichtschip «Noord-Hinder" en de Nederlandsche kust overdag doen bekruisen door een politie-vaartuig van Hr. Ms. zeemacht ten einde van hun ankers geslagen mijnen op te sporen en onschadelijk te maken. «Maar wat is het dan? vroeg hij, haar vriende lijk aanziend. sik weet niet, of ik het geld wel mag houden" sprak zij vol vertwijfeling. «Waarom niet Ge zeidet mij toch dat 't een legaat was". «Eene oude vrouw, in het St. Winfreds Hospi taal liet mij haren bijbel na. De directie zei, dat ik hem mocht houden, hoewel het aan verpleeg sters nooit geoorloofd is, geschenken van hare pa tiënten aan te nemen. Onlangs liet ik den bijbel vallen. De band ging er af, ea tot mijn groote verbazing waren er bankbiljetten iu verborgen". «Denkt gij, dat die oude vrouw wist, dat het geld er in was Of had ze bloedverwanten, die er aanspraken op kunnen doen gelden «Zij scheen te denken dat zij mij iets zeer kostbaars gaf", sprak Mathilne «en zij was maar alleen op de wereld, het arme oudje. Zij voelde haar verlatenheid diep. Dokter Marlof streek als in gedachten verdiept met de hand over zijn bruinen baard en keek haar toen aan met iets van een glimlach in zijn blauwe oogen, hoewel zijn gelaat ernstig stond. Hij sprak «Luister eens. De directie meende, dat ge een klein getchenk ontving, dat later gebleken is zeer kostbaar te zijn". »Ja", sprak Mathilde eenigszins verlicht. «Dan zou ik morgen naar den president gaan «Beste zuster, ik zie volstrekt geen reden, waar om ge het geld niet zoudt nemen. Het is nu een maal een regel, dat de verpleegsters geen ge schenken mogen aannemen, maar die regel spreekt niet van legaten". De kleine president lachte terwjjl hij sprak- Hij was een zeer rijk man, voor wien eene som van twaalfduizend gulden eene kleinigheid was. «Ik ben zoo blij, dat ik het geld mag houden", sprak zuster Lester, met een dankbare uitdruk king in hare oogen, «Het heeft voor mij zooveel waarde". Wel stellig moet ge het houden. De oude vrouw had geen familiebetrekkingen. Als gij weigerdet het geld aan te nemen, zou het aan het rijk komen. Ge zult dan nu het hospitaal zeker wel met een gift vereeren Goeden morgen zuster, goeden morgen 1" Vergrjjpen tegen de krijgstucht. In hel huis van bewaring! te 's-Hage zijn thans een 60-tal militairen gedetineerd, die allen veer den krijgsraad te 's-Hage moeten terecht staan wegens ernstige vergrijpen tegen de krijgs tucht. VfljOiral komen veelvuldig! voor diensl- weigeren en bedreigingen met woorden en geba ren en zelfs mishandeling van meerderen. Hei zijn vocaal deze vergrijpen, die zeer zwaar door den krijgsraad gestraft wCnden. (Mgb.) Commissie ter behartiging der belangen van Nederlanders in België. Naar aanleiding van de op 25 Oct. jl. onder leiding van haren voorzitter, Mr. Dr. Jan van Bost lid van de Tweede Kamer1 der Staten Gene raal gehouden constitueerende vergadering1 dei- onlangs door den Minister van Buitenlinclsche Zaken benoemde Commissie ter behartiging1 der belangen van Nederlanders in België wordt hei volgende opgemerkt. Hoewel uit den aard der zaak de Commissie aan zich zal trekken de persoonlijke of zakelijke 1 elan gen van uit België gevluchte Nedertan Iers, die daarvo-or in de termen vallen, bepaalt noch tans haar taak zich allerminst tot oen ieifeiijk en juridisch onderzoek van die gevallen. Immers ligt hot in de bedoeling der Commissie orn den R( geerings-Ciommissatis in België fe adviseeiten over elk geval, waarbij de belangen van N e der- la niclers onverschillig of zij al dan niet in België gtedomicileerd zijn op den voorgrond treden. - Men denke hier in de eerste plaats aan de privaatrechterlijke verhoudingen zoowel van per soonlijken als van reëelen aard, die tal van landg'enooten met onze zuidelijke naburen onder houden. Zoodoende hoopt men gaandeweg uit dezen thans heersöhenden c haptische n toestand een eenigszins systematisch stelsel van vormen op te bouwen, waar particulieren en autoriteiten zich zullen kunnen wenden. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 28 October. Aan de orde wordt gesteld de Indische begrooting. De heer T y d e m a n vindt het onjuist, dat sommige noodige organisaties zooals die van het schooltoezicht, door de bezuiniging zijn getroffen. Spr. is van meening dat voor de defensie wat moet gedaan worden en dringt aan op een voor zichtig en beleidvol beheer. De heer de Stuers dringt aan op voorzich tigheid bij de invoering van het Europeesch be heer. Spr. gelooft dat door de ambtenaren wel eens te weinig rekening is gehouden met de inge wortelde gebruiken der inbooilingen waardoor gevaar bestaat voor onlusten, die dan met geweld van wapenen moeten onderdrukt worden. De heer bock acht het aanstellen van meer- dece ambtenaren, bij de departementen waar het werk verminderd is overbodig. Ook hadden z.i. de irrigatiewerken niet moeten worden uitgesteld. Verder bespreekt de heer Fock nog den fman- cieelen toestand en de spoorwegexploitaties en petreleumconcessies in Djambi. De heer de Scheuer, dringt bij den minister aan op nadere bestudeering van de concessies in Djambi. De heer de Meester bespreekt den finan- cieelen toestand en dringt aan op versterking van de middelen. Spr. vraagt inlichtingen omtrent de Borneo-branden en het aandeel van de Chineezen daarin. De heer v. Deventer brengt hulde aan den gouverneur-generaal voornamelijk dat deze is aan gebleven. Spr. bepleit verhooging van belasting als tijdelijke maatregel. De heer Schaper acht het niet wenschelijk te veel te bezuinigen op onderwijszaken en dringt aan op het invoeren van werken mede om de wekeloosheid te bestrijden, De heer Rutgers oordeelt niet zoo optimis- over den fioancieelen toestand. Verhooging van belasting zal niet kunnen uitblijven. Spr. meent dat, als de oorlogsloestand voorbij is, de Nederlandsche Regeering uit erkentelijkheid voor de thans betoonde aanhankelijkheid, de In- landsche bevolking zelbestuur moet geven, over eenkomstig haar ontwikkeling. De heer Boogaard dringt aan op instelling van een Kolonialen Raad. De minister van koloniën, de heer P ley te, heeft tot zijn leedwezen de begrooting moeten besnoeien. De salarisverhooging van vele ambte naren, o.a. ook van de onderwijzeressen meende de minister met het oog op de tijdsomstandig heden thans niet te mogen doorvoeren. De aanleg van spoorwegen geeft vele handen werk. Voor de koelies, die geen werk hebben, wordt al het mogelijke gedaan. In verband met den gebrekkigen inlichtingsdienst met de koloniën kan spr. den heer de Stuers niet volledig op zijn vragen antwoorden. Spr. gelooft dat de berichten omtrent de kolossale branden op Borneo sterk overdreven zijn. Spr. weerlegt de meening als zou uitbreiding van het personeel van de departementen niet strikt noodig zijn. De zaak van de Djambi-concessies hoopt de minister op voldoende wijze te hebben beëindigd vóór 1 Januari 1915 Zoo niet, dan zal hij ver schuiving van den termijn trachten te verkrijgen. De kwestie van invoering van een Kolonialen Raad is een zeer ingewikkelde, die thans niet kan worden vastgekoppeld aan de reeds zoover voorbereide hervorming van het binnenlandsch bestuur. Omtrent de financieele maatregelen zegt de minister, dat het niet mogelijk was een begrooting sluitende met een groot tekort van 48 millioen, in te dienen, zonder tevens eenige maatregelen te noemen om in den nood te voorzien. Die maat regelen werden dan ook voorgesteld. Doch toen kwam de oorlog en het snoeimes moest in de begrooting. Mocht het nu mogelijk blijken, dat op aannemelijke voorwaarden eeri beroep op de geldmarkt valt te doen, dan zal het alsnog gedaan worden. Door niemand wordt gerepliceerd, zoodat de algemeene beraadslagingen hiermede zijn geëin digd. Op voorstel van den voorzitter wordt na eenige discussie besloten, a.s. Dinsdag het afdee- lingsonderzoek van verschillende wetsontwerpen te doen plaats vinden. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Donderdag) half twaalf. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,3 te Hernosand. Laagste barometerstand 746.1 te Munchen. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige wind uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Steun-Comilé. Op de Maandag j.l. gehouden ledenvergadering heeft de Typogiafen-Vereeniging; „Adelphisrnus" .'k- loten een bedrag] van f25.-— af te u agen aar-, het Steun-Comité. Hoewel een gtedeelle ha ler leden eveneens door den huldigen ongnnstigen toestand getroffen wordt, meende zij toch ook haar steun niet te mogen onthouden aan de groioische taak welke het Steun-Comité iu deze moeilijke dagen op zich genomen heeft. De verkoop van mosselen. Het Steuncomité acht het van belang' liet vor sende onder de aandacht te brengen; De waarborg, dat de mosselen door bemiddeling van het Comité zijn verstrekt, heeft men alleen wanneer zij bij de venters door het Con rité d,aar- De aangewezen, zijn gekocht. Deze verkioopers zijn voorzien, van een aan- .•Icl'ing1 ge teekend door Voorzitter en Secretaris van het Qomité en voorzien van het stempel van den Commissaris van Politie. De aanyoer staat ouder geregelde en scherpe ccnlnole, De verkoop van andere mosselen woedt niet toegelaten. De verkoop moet geschieden in de bekende emmertjes, tegen den prijs va,n 15 cent per hee- len en 7i/2 cent per halve emmer. De verkoop op andere w'ijize gaat buiten het Comité om. Het Comité dringt er bij H.H. werkgevers op aan, ingeval zij behoeften hebben aan werkkrach ten, zooveel mogelijk deze uit de Seine iarnsche werkeloozen te betrekken. Een enkele maal schijnt het uit 't oog te wor den verloren, dat de zorg voor de workéloozen groote financieele offers van de Gemeente cischi, en dat door werkverschaffing' de werklieden zoo wel als het Steuncomité, het krachtigst worden gesteund. Hét Comité vertrouwt, dat ook in dit opzicht, de grootst mogelijke medpwosfkinsS'. zal worden verleend door ieder die daartoe'in staat is om de economische ellende zooveel rüoglejijik te le nigen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 30 Oct. 1.54 v.m., 2.23 n m. {Vervolg.) Wordt overgegaan tot artikelsgewijze behande ling van de gemeente-begrooting. Uitgaven. Hoofdstuk I. Volgnummer 7 0. Jaarwedden Wet- hou d e r s. De heer de Bruin vraagt, of een wethouder een gemeente ambtenaar is, zoo ja, ot dan de verordening regelende de uitkeeringen aan amb tenaren, die onder de wapenen zijn op hem van toepassing is. Spr. vraagt dit met het oog op den wethouder, die onder dienst is. De voorzitter zegt, dat de wethouders niet kunnen worden beschouwd als gemeente-ambte naren en dat hun salaris door de wet wordt geregeld. Volgnummer 74. Jaarwedden amb tenaren en bedienden d er gemeente secretarie, den concierge en de boden. De heer Scheffers is niet geheel tevreden met het het antwoord door B. en W. gegeven op de vraag of het salaris van den 2de bevolkingscon troleur niet moet worden verhoogd. Spr. vindt een bezoldiging van 500 gld. te gering. Waar B. en W. nu aanvoeren, dat de ambtenaar eerst kort in dienst is verwacht spr. de toezegging, dat binnen niet al te langen tijd dit salaris zal worden herzien. De voorzitter merkt op, dat de vaststelling van het salaris van dezen ambtenaar bij B. en W. berust. Deze ambtenaar is nog pas kort aan gesteld en dat wel bij wijze van proef. Wordt de betrekking bestendigd dan zullen B. en W. rekening houden met het gesprokene. De heer v. d. Hoek vindt niet alleen het sa laris van 500 gld. veel te laag voor een man van 41 jaar, die getrouwd is en ten huishouden heeft, maar ook vindt spr. het verkeerd, dat B. en W. een man van 41 jaar voor die betrekking hebben aangesteld. Op zijn bemerking is geantwoord, dat het geen invloed heeft op de pensioenbijdrage omdat de gemeente een vast percentage van het loon betaald. Toch is spr. van meening, dat het wel degelijk een slechten invloed heeft, dat iemand van dien leeftijd word benoemd, juist in verband met het pensioen. Als die man 65 jaar is, is zijn pensioen nog slechs zeer gering. Het gevaar be staat dus, dat zoo iemand langer in zijn betrek king wordt gehandhaafd dan wenschelijk is. De voorzitter zegt, dat man de zelf heeft ge solliciteerd naar een betrekking waarvan hij wist, dat de bezoldiging slechts 500 gld. bedroeg. Den man was tevens de gelegenheid gegeven een bij betrekking uit te oefenen. De man heeft echter reeds plannen om weer weg te gaan. De be trekking is daarenboven geschapen als proeC Blykt het noodig de betrekking van 2e bevolkings controleur te bestendigen, dan zal ooic het salaris worden verhoogd. Volgnummer 10 3. Jaarwedden. De heer v. d. H o e k heeft reeds meermalen aangedrongen op plitsing van de betrekking van belastingcontroleur en van deurwaarder bij de plaatselijke belastingen. Spr. acht het voor de gemeente voordeeliger, den ambtenaar belast met de vervolging een vergoeding te geven en verder de kosten van vervolging in de gemeentekas te doen vloeien. B. en W. waren echter voor dit voorstel niet te vinden. Toen het salaris van den ambtenaar onlangs is verhoogd van 1100 op 1200 gld. wisten de leden zeker niet, dat deze ambtenaar er nog 1200 gld. bijverdiende als deur waarder van de belastingen. Spr. heeft in com missie gevraagd hoeveel door dien ambtenaar als deurwaarder is genoten, maar in het antwoord is daarvan niet gerept. Later is spr. gezegd, dat dit f600 was en voor buiten de stad f20. Spr. wist echter dat die cijfers onjuist waren daar de deurwaarder voor vervolging buiten de stad in een week reeds meer dan f20 had ontvangen. Na nader onderzoek is gebleken, dat de deurwaar der dit jaar f1020 -j- f20 voor buiten de stad heeft verdiend aan vervolgingskosten en spr. ge looft dat dit nog wel wat beneden de werkelijk zal zijn. Het rijk heeft ons hierin een voorbeeld gegeven door den deurwaarder vast aan te stellen en de vervolgingskosten aan het rijk te doen vervallen. Dit stelsel verdient ook nog de voorkeur omdat de deurwaarder wel een weinig anders zal optre den vooral bij loonbeslag. Hier wordt nog vaak berekend voor de opheffing van het beslag fl.10. Waar niet meer bestaat hoeft geen opheffing van het beslag te volgen en worden de menschen on- noodig op grootere kosten gejaagd. Spr. is er van overtuigd, dat het in het belang van de gemeen te is den ambtenaar belast met de vervolging een vaste vergoeding te geven en de opbrengst der vervolgingskosten in de gemeentekas te storten. De heer v. d. Zee merkt als rapporteur van de 2e sectie op, dat de vraag van den heer Hoek hoeveel de belastingcontroleur als deurwaarder verdient niet in het verslag is opgenomen als zijnde van te persoonlijken aard. De heer de Graaf, die in dezen geheel ac- coord gaat met den heer v. d. Hoek, wijst nog op het verschil dat het rijk voor het 3de beslag in rekening brengt 1.40, terwijl voor dit beslag bij de gemeentebelasting 3.85 moet worden betaald. Om onnoodige kosten te vermijden plaatst het Rijk bij voldoening van de belasting door middel van een stempel op het belastingpapier zelf: «hier mede wordt het beslag opgeheven." Spr. beveelt dezen maatregel ook hier aan. Spr. vraagt of de vervoegiDgskosten in de boeken voorkomen, zoodat hierop controle kan worden uitgeoefend. De heer Koopmans vindt het immoreel, dat een ambtenaar profijt heeft van het niet betalen van belastingschuldigen. De heer de Bruin wil hier even opmerken, dat hij wel mocht zeggen bij de algemeene be schouwingen dat het antwoord van B. en W. op deze vraag er finaal naast is geweest. B. en W, zeggen in hun antwoord, dat men zich gelukkig mag rekenen een ambtenaar te bezitten, geschikt en in staat die functie bij zijn ander werk waar te nemen. Spr. gelooft dat het geluk in dit geval, aan de zijde van den ambte naar is, die in naam der gemeente een zeer voordeelig zaakje voor zich zelf exploiteert. Wethouder Lagerwey geeft toe, dat de stellers van deze vraag het geluk aan hun zijde hebben. Men moet echter in aanmerking nemen, dat de ontvangstpost, die den ambtenaar ten goede komt door toevallige omstandigheden het laatste jaar aanzienlijk gestegen is. Voor eenige jaren bedroegen de uit de vervolgingskosten voortvloeiende inkomsten ±- f600. Toen de sa larisverhooging voor den belastingcontroleur werd voorgesteld, bedroegen die inkomsten f700, een bedrag dat dus niet te veel afweek van het be drag dat hiervoor algemeen was aangenomen. In dit jaar is het kohier der belastingen ontzettend uitgebreid en zijn de vervolging ook in aantal toegenomen. Spr. wil gaarne erkennen, dat B. en W. hiermede misschien wat eerder rekening had den kunnen houden. Het toont nu echter duidelyk het nut aan van de jaarlijksche behandeling en bespreking van de gemeentebegrooting, waardoor op iederen post nog eens de aandacht wordt ge vestigd. Den heer de Graaf antwoordt spr., dat de vervolgingskosten in de boeken van den gemeen teontvanger worden gebrocht. De ontvangen ver- volgingsgelden worden eens per week aan den ambtenaar, die er volgens de bestaande regeling recht op heeft, afgedragen. Op de andere opmerking, die feitelijk de be schuldiging inhoudt, dat de ambtenaar de men schen op onnoodige kosten zou jagen, kan spr. antwoorden, dat zoover de inlichtingen strekken, wel rekening wordt gehouden met de omstandig heden waarin de onwillige betaler verkeert. Spr. komt nu op het principieele in de zaak, nl. de splitsing van de betrekkingen. De vorige spr. wenschen een persoon voor de controle en een ander persoon voor de vervolging. B. en W..ach- ten de tijd nog niet gekomen deze splitsing door te voeren. Het stelsel zooals dit nu bestaat heeft altijd goed gewerkt. Bij een betrekkelijk groot kohier hebben wij weinig oninbare posten en B. en W. meenen derhalve dit stelsel te moeten handhaven. Het Rijk heeft voor eenige jaren wel een ander stelsel ingevoerd maar de bewijzen zijn nog niet geleverd, dat het stelsel beter is. Spr. gelooft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2