iel R. K. Bantel voflr Schiedam en Omstralen, Uit het Vaticaan. VI«sclierS-bericht©B. Scheepvaart Burgerlijke Stand. Posterijen en Telegrafie. Mandei sberi chton. Advertentiën. Particulier Kapitaal zyn verkrijgbaar a 2 ets, per exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JANSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. w© zeiden, afkkyms'tig uit Madrid; Het maakt dus wel een iotówögl om Midden-Furopn te bereikten! Menschel ijk. In de loopgraven van V., er gens in Frankrijk, liggen de Franschen en Duit schors op een afstand van een paar honderd me ter van elkaar. Wanneer een partij1 een mensche- lij'ke behoefte gevoelt, dan worden de spaden omhoog geheven en het vuur van den vijand zwijgt, tot allesvoorbij is. Aan deze afspraak wondt streng de hand gehouden en het zou als unfair beschouwd worden in dien tijd te schieten. Gaan de spaden weer omlaag, dan begint het schieten opnieuw. Toen de Keizer dit verhaal verteld werd wilde hij het niet gelooven en zlond hij een vleugel-adjudant naar de stelling om zich van de waarheid te overtuigen. Thans gelooft hij het. Z. H. de Paus en de Derde Orde. In een plechtige audiöniie, onlangs door Z. H. den Paus toegestaan aan den Pater Generaal, den Postulator en andere bestuurders der Franciscanen, sprak de H. Vader er zijn groote voldoening over nit, zich te bevinden te midden der FraDciscaansche familie, waartoe ook hij behoorde. »Want ik ben uw Broeder, aldus de Paus en behoor tot de Derde Orde, waarin ik in 1882 werd opgenomen. «Ik vestig hier vooral uw aandacht op den band, welke Mij aan de FranciscaaDSche Ordé bindt, op dat gij voor Mij zult bidden. Ik weet reeds, dat gij het doet, doch bij de gedachte, dat ik tot de uwen behoor, zult gij nog meer en vu riger voor Mij bidden. Ik zie in deze vergadering ook uwe Pater Postulator. Hem zij te dezer gele genheid bekend gemaakt, dat ik hem wil zien en spreken. Ter behandeling van Heiligen-processen verschijne hij menigmaal in Mijne tegenwoordig heid." Nadat de Opperherder Zijn toespraak geëindigd en allen gezegend had, viel de Hoogeerw. Gene raal voor Zijn Heiligheid op de knieën neder en zeide: »Ik beloof aan Uwe Heiligheid gehoor zaamheid en eerbied gelijk de H. Vader Francis- cus die beloofd heett en gelijk zijn opvolgers die volgens uitdrukkelijken wil moeten belooven." Het was een aandoenlijk Franciscaansch familie tafereel. En terecht mag men verwachten, dat de Derde Orde nog aanzienlijk in bloei zal toene men, nu de H, Vader, die er zelf deel van uit maakt, haar zijn bijzondere bescherming heeft toegezegd. Het (lagelyksch leven van den Paus. Naar wij vernemen heeft Z. II. Paus Benedictus XV in het Vaticaan dezelfde vertrekken op de derde verdieping in gebruik genomen, welke Z. H. Paus Pius X z.g. bewoonde. De buitendeur, die naar de Loggia voert, blijft gesloten, de toegang binnen leidt over een ijzeren wenteltrap, begin nende bij de tweede verdieping achter de ontvang kamers. De particuliere vertrekken bestaan uit vier eenvoudig-deftig gemeubileerde kamers een voorkamer, de ontvangzaal, de eetzaal en de slaapkamer. De geheele overige reeks vertrekken, welke daarbij aansluiteD, is voorloopig onbewoond vermoedelijk worden verscheidene dezer kamers ingericht tot woning voor den dienstduenden geheim-kamerheer, mgr. Migone. De H. Vader staat zeer vroeg op des zomers en des winters om 5 uur. Dan kleedt Z. H. zich, geholpen door zijn kamerdienaar Mariano Fagiano, Deze dient reeds lang zijn meester getrouw, en al van den tijd af, dat mgr. Delia Chiesa substi tuut-Staatssecretaris was. De tot nu toe gebrui kelijke kleeding der kamerdienaars, een lange violette toog met roode mouwopslagen, is door Paus Benedictus XV afgeschaft; Mariano bedient in zwarten rok met witte passementen, en voor de scopini segreti, die de mindere diensten in de pauselijke vertrekken verrichten, is in plaats der soutane de uniform van lakei ingevoerd. Precies om zes uur begeeft de Heilige Vader zich naar zijn particuliere kapel op de tweede Verdieping, waar Z. H. met assistentie van een der leden van de hofhouding, mgr. Bianchi of mgr. Gianni, het H. Misoffer opdraagt. Gewoonlijk is er dan een of ander familielid of een bevoor rechte persoon tegenwoordig, om uit de hand van Christus' stedehouder de H. Communie te ont vangen. Nadat de Paus nog een H. Mis van dank zegging heeft bijgewoond, gebruikt hij het ontbijt en brengt daarna eenigen tijd in breviergebed door. Om even na achten zit hij reeds in den leuningstoel van zijn privaat-boekerij, om de ge wichtigste der ingekomen correspondenties zelf te lezen. Het is hetzelfde vertrek op de tweede verdieping, waarin Paus Pius X zijn bijzondere audiëntie gaf. Om 9 uur Iaat de kardinaal staatssecretaris 2ich hier aandienen. Nadat deze zijn mededee- 'ingen heeft gedaan, welke meestal een uur in beslag nemen, beginnen de particuliere audiënties. Paus Benedictus XV heeft, op voorbeeld van Paus Leo XIII, de anticamerie weer laten inrichten, d.w.z. in de drie voorzalen, welke naar de eigen lijke ontvangkamers voeren, houden de pauselijke gendarmen wacht: een piket Palatijnsche garden onder bevel van een officier en een piket edel- wachten voor den eeredienst. De volgende geestelijke kamerheeren, die het Krootste vertrouwen des Pausen genieten, heeft Z. H. in hun ambt bevestigd, mgr. Cassia- Pominioni, schenker, en mgr. graaf Arborio Mella di St. Elia, gezantschapssecretaris. Voorts benoemde hijmgr. Migone, met wien hij reeds vroeg vriendschapsbetrekkingen onderhield en die hem als secretaris naar Bologna vergezelde, en mgr. Rudolf Gerlach, uit Beieren, kleederenbewaarder, met wien de Paus ongeveer veertien jaren geleden op de adellijke priesteracademie kennis maakte. Na de particuliere audiënties leidt de Maestro di Camera, mgr. de Zaraper, den H. Vader door de reeks pronkkamers, waar religieuzen met haar 'eerlingen, geestelijken met hun eerste-commu- nicanten of vormelingen-deputaties uit het aarts- diocees Genua of Bologna enz. zijn zegen afwach ten. Van buitenlandsch of pelprimsbezoek is in dezen oorlogstijd geen sprake. Tegen half twee gebruikt Z. II. het middag maal, en naar het voorbeeld van Paus Leo XIII, geheel alleen, waarbij zijn kamerdienaar hem bedient. Dit is de eenige tijd, welke den Paus overblijft, om zich met zijn broeder, den admi raal, of met een ander familielid te onderhouden. Alle andere uren van den dag zijn bezet. Na het middagmaal trekt de Paus zich terug voor het gebed, en tegen 3 uur maakt hij, wan neer het weer het toelaat, een rijtoer in den tuin van het Vaticaan. Om vier beginnen wederom de bezoeken, die soms tot 9 uur 's avonds voortduren. Eerst na het avondeten vindt de Paus tijd, aan zijn eigen aangelegenheden te denken. Te midder nacht staakt Z. H. den arbeid, om zich ter ruste te leggen. Daar hij gewoon is, alles zelf te doen) heeft hij terstond na zijn verkiezing eigenhandig de telegram-formulieren ingevuld, waarbij hij zijn verheffiug op den Stoel van Petrus aan de ge kroonde hoofden mededeelde. Met het schrijven van autogrammen gaat hij evenwel spaarzamer om dan zijn voorganger. Den kamerheeren is ten zeerste op het hart gedrukt er op te letten dat, niemand, die in audiëntie wordt ontvangen, onder zijn kleed of soutane een verzoekschrift of plaat verbergt, waarvoor hij naar de handteeke- ning van den paus solliciteert. ROME, 31 October. De „Giornale d' Italia'' meldt, dat 1200 Grieksche soldaten in Santi Quaranta geland zijn. WEENEN, 4 October. In Boekowina hebben op de vlakten aan den linkeroever van de Pruth voortdurend gevechten plaats. Turkije. LONDEN, 31 October. De Daily Chronicle van heden-morgen wijdt een gnoot artikel aan de in menging van de Turken in het Eunopees'ch conflict en zegt kort saamgovat: De teerling is geworpen en Turkije is onzen vijand geworden. De Turken hebben hun dood vonnis geteekend. Wij en onze hondgenooten heb ben Turkije steeds de verzekering gegeven van het behoud van haar grondgebied in ruil voor de handhaving van haar neutraliteit. Het schijnt echter dat zij! geen neutrale houding kon of wil de aannemen, immers men mag niet vergeten hoe ernstig Turkije reeds hare neutraliteit geschon den heeft, niet alleen ten opzichte van de kwes tie der „Göben" en „Breslau", maar ook dioor het sluiten van de Dardanellen voor den handel en het opwerpen van een dam voor de Rus sische Zwarte Zeehavens. De wensch om de zaak niet te ingewikkeld te maken en hun taak niet te verzwaren, heeft de geallieerden er van afge houden niet reeds langen tijd geleden dooir een sterke actie tegen Turkijta op deze daden te ant woorden, en hierdoor een casus belli uit te lok ken. Intusschen zijln door de geallieerden zooals van zelf spreekt alle maatregelen genomen om een actie ter zee van de Turken te beletten. Zijl kunnen nergens iets uitvoeren dan in de Zwarte Zee, waar echter de sterkte der Turksche en Russische schepen gelijk zijn. Te land kunnen zij! opereeren hetzij tegen den Kaukasus door Armenië of tegen Egypte door Syrië. Hun plan nen schijnen zich in hoofdzaak in de laatste richting te bewegen. Blijft dus nog over de mo gelijkheid van een Turksche veldtocht in Euro pa. In Europa echter kunnen de Turken niet opdringen tenminste indien zij! niet in botsing willen komen met Bulgarije dat hun toestem ming moet geven door te trekken. BERLIJN, 31 Oct. Gisteravond vonden hier groote sympathiebetoogingen voor Turkije plaats. Tegen half negen reden verschillende rijtuigen den Potsdammerplatz op. De Turksche buiten gewone gezant Youssoef Ivio bey, die in een der rijtuigen zat, verhief zich en hield de vol gende toespraak: Het groote uur der afrekening met de onder drukkers is voor den Islam geslagen. Thans, nu Duitschland in strijd is met een wereld van afgunstigen, treedt Turkije aan de zijde van het roemrijke Duitsche leger. Na donderend gejuich en hocbgeroep zette de optocht zich in beweging naar de Turksche am bassade, waar Malimoed Moektar pasja nog een korte redevoering hield, waarin hij dankte voor de betoogingen welke het bewijs leverden van de groote sympathie, die tusschen beide volken staat. Deze manifestaties zullen den hartelijksten weerklank vinden in Turkije. De menigte zette daarop het volkslied in en begaf zich vervolgens naar het restaurant „Va- teiland", waar de verbroedering verder werd voortgezet. KOPENHAGEN, 31 Oct. Volgens telegrammen uit Petrograd is thans de tegenstand der Duit- schers in het gebied ten zuiden van de rivier Pilica en ten noorden van Radom geheel gebro ken. De Duitschers trekken daar overal terug. Bovendien werd er hevig gevochten bij Kozie- nice, Zwolen en Berdajetch. Ook daar werden de Duitschers door onstuimige aanvallen der Russen tot wijken gebracht. Rij laatstgenoemde plaats werd een gedeelte der Oostenrijksche strijdmacht omsingeld. GENT, 31 October. In Antwerpen is een pro clamatie uitgevaardigd waarhij' de vesting yopjr hel verkeer met automobielen worlt gesloten: uitgezonderd 1. Automobielen v'an het leger: en de vloot. 2. Van de brandweer. 3. Automobielen die- voorzien zijn van een bijzondere toelating van het gouvernement van Antwerpen. Alle voor 28 October 191-1 uitge vaardigde toelatingen zijn niet meer geldig. Overtredingen warden met in bed tg van het rijtuig' en eene geldboete tot 3000 Mk. of ge- van genisstraf gestraft. LONDEN, 31 October. De Daily Chronicle" deelt mede dat voorzoover tot heden kon worden vastgesteld elf personen bij de schipbreuk van het hospitaalschip oRohilla" verdronken zijn. Het blad bevestigd dat alle vrouwen zich in veiligheid bevinden. LONDEN, 31 October. De sTimes" meldde gis - termorgsn, dat de Russen na de Oostenrijkers in de Bukowinr bij Bojan te hebben geslagen, Czer- nowitz opnieuw hebben bezet. Dit bericht is echter nog niet officieel bevestigd. LONDEN, 31 October. Een contingent Indische troepen heeft zich bij de Engelsch-Japansche strijd krachten bij Tsjingtau gevoegd. LONDEN, 31 October. Volgens een telegram uit Pieter Maritzsburg (Natal) hebben de duizen den Duitschers en Oostenrijkers die aldaar geïn terneerd zijn, getracht te muiten. Een aantal slaagde er in te ontsnappen. De bewakers kon den met behulp van vrijwilligers uit de stad de relletjes onderdrukken terwijl alle vluchtelingen opnieuw gearresteerd werden. LONDEN, 31 October. De „Daily Mail" meldt dat do DuitsUhers Rijissel (Lille) ontruimd heb ben. G. v. d. Bos, Veldleger le Divisie le Regt. Veld Gemeenteraad, SchiedamHoofd der School, Schiedam Mej. Istace, ScheveningenH. la Ri viere, Amsterdam. Briefkaarten: W. F. G. v. Capelle, mili. tair Hospitaal ;|J. deJJoDg, Vlaardingen Ca. Luxem burg, Schiedam W. Willemse, den Helder. Brieven (buitenland) J. Dorsman, Aleana. Briefkaarten: M. S. Rules, Antwerpen. «W Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres oip de brieven te vermelden, opdat deze bij anbestefbaarheid kunnen terug gegeven warden. SCHIEDAM, 29 October. Vertrokken naar zee ter haringVislscherij, de logger SOH 36 „Clara IE', schipper J. Roeleveld Jr., voor de -le reis. SCHIEDAM, 30 October. Vertrokken naar zee ter haring'vi.-scherij, de logger SCR 113 „Johan nes", schipper P. v. d. Swam, waar de 5e beis. SCHIEDAM, 30 Ocfaber. Binnengekomen van de haring'vissciherij1, de logg'er SCII 205 „Liduina", schipper C. de Graaf met 22 last hating!, van de 3e neis. SCHIEDAM, 30 October. Vertrokken naar zee het Deens, he schoeuersehip „Lars Jolgensen",i kapitein C. Johansen, gteladen met ledige flesischen, naar Londen. SCHIEDAM, 31 October. Gedurende de maand October kwamen alhier binnen 2 zeilschepen tegen verleden jaar in dezelfde maand 4 stoom- booten en 8 zeilschepen. Geboren: 29 Oct. Jan, z. v. J. M. Koogjeen J. M. van Luijk, Hoofdstraat. Arendina Alida, d. v. A. L. de Bruin en E. Scheffer, Tuinstraat. Overleden: 28 Oct. Anna Margaretha Eilers, oud 76 j. en 3 mnd., wed. van Berend Rijntsn, Damlaan. - 29. Maria Dorsman, oud 82 j. en 8 mnd., wed. van Johannes Moerer, Boter- straat. 30. Jacob Boosman, oud 47j.enl mnd,, St. Liduinastraat. BORDEAUX, 31. October. ITier wordt verzekerd, dat bij de laatste operaties op de kust van Nieuw- poiort, waarbij zee- en landmacht gecombineerd optraden, vijf Fransche oorlogsschepen in samen werking met Engelsche oorlogsbodems den uiter sten rechtervleugel van de Duitschers onder vuur namen. LONDEN, 31 October. Het gevecht duurt met groote heftigheid en bijna, zonder onderbreking voo.rt 1 an gis het front dei bondgcnonleu, vooral in noordelijke richting. De Duitschers die hard nekkig weerstand bieden doen herhaalde malen 'krachtige tegenaanvallen, doch de Engëischen win nen onophoudelijk' terrein. Bij een tegenaanval maakte een brigade een schitterende bajonetcha-r- ge, waarbij' do Duitschers zware verliezen leden. Trouwens in elk gevecht lijden ue Duitschers groote verliezen. LIVERPOOL, 31 October. Het plan bestaat om eenige duizenden krijsgevangenen naar het eiland Man over te brengen. Eene beslissing is echter nog niet genomen. VLISSINGEN, 31 Oct. Gisteren zijn te Vlis- singen weder een groot aantal vluchtelingen bin nengebracht. Met de vier reizen van de Provin ciale boot van Breskens en drie reizen van de Provinciale boot van Terneuzen gevoegd bij die van den administrateur de Bass van Antwerpen zijn in totaal 1551 personen aangebracht. Mee- rendeels waren dit gegoeden. Een klein aantal geïnterneerden zijn evenoens te Vlissingen aange bracht] Een Belgisch soldaat uit Oedele is te Middelburg aan zijne wonden bezweken en met militaire eer begraven. In de Belgische loodsen- societeit is een mededeeling opgehangen, dat voor Engeland in het bijzonder werden gevraagd ijzer draaiers,., bankwerkers, werktuigmakers, monteurs, scheepmakers en modelmakers. Het comité ontvangt de meest hartelijke brie ven uit Engeiand van uitgewekenen te Folkestone welke liefderijk worden afgewacht en daarna naar Londen worden vervoerd alwaar zij, naar uit vele brieven blijkt, op de meest royale en hartelijkste wijze worden ontvangen en ondergebracht. Steuncomité. Velen zijn werkloos. Tal van gezinnen moeten geholpen worden. Veel geld is daartoe noodigl. Geeft allen naar uw vermogen groote en kleine giften worden dankbaar aanvaard. Wekelijksche bijdragen, al zijn ze nog zoo gering, worden gaarne afgehaald. Het adres van den penningmeester van het Comité is A. L. Boot, N. Haven 83. Onbestelbare brieven. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand October 1914. Brieven (binnenland)J. Bakker, Vijfhuizen Spoeling. SCHIEDAM, 31 October. Noteering op heden tl 90. NEW-YORK Mais- Western loco. 29 Oct. 821/2 28 Oct. 82i/2 CHICAGO Mais Oct. Dec. Mei Juli 29 Oct. - 68i/4 705/o - 28 Oct. 67#4 70»/g Rogge Loco 29 Oct 28 Oct Gevraagd genegen om mede huiselijke bezigheden te ver richten, leeftijd circa 16 jaar. Persoonlijk aanmelden 's avonds tusschen 7 en 8 uur, Nassaustraat 23 beneden, Schiedam. bescliikb. tot elk bedrag en voor alle doel eind. Ook zonder box-gen (naar omstandigh.) Hoogst bill, rente en voorw. Zeer geinakk. alloss. Strenge gelieinih. Br. fr. postz. v. antw. No. 9938 Alg. Ned. Adv. Bur. Char lotte Bonrbonstr. 120d, 's-Gravenliage. HOUT VERKOOPIN G. De Deurwaarder G. S. MONTFOORT is voor nemens op Vrydag 6 November 1914, des voor middags 10 uur, aan den Noordmolen, publiek a contant te verkoopen: Soliede Afbraak Binten, Ribhout, Baddings, Rachels, Deuren, Ramen, Brand hout enz. enz. van de AHUM.*,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 3