Dagblad voor Schiedam Omstreken. AMIIlf" loUwZzJlO De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering 37ste Jaargang Dinsdag 3 November 1914. No. 11070 jp p fi bö verlies jtm r oyereeitomstig op de polis yerielde voorwaarden, Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b y verlies van een hand, I voet of oog Hollandsche Algemeene I IUU een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten no. 9 dezer gemeente, over het belastingjaar 1913/4, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 2den November 1914 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd Kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3en November 1914. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van Johannes Nicolaas van Eangeveld, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand EaDge Haven no. 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 3 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris. V. SICKENGA. Veel nieuws van het oorlogsterrein is er niet. Bij Nieuwpoort en Dixmuijden wordt nog hevig gevochten en schijnt het voordeel aan den kant der bondgenooten te zijn. Het Fransche communiqué luidt Op onzen linkervleugel hebben de Duitschers gisteren met dezelfde hevigheid hun aanvallen in België en Noord-Frankrijk voortgezet. Wij hebben tusschen Dixmuiden en de Lye vorderingen ge- oiaakt. De vijand heeft zonder succes groote inspanning ontwikkeld tegen de voorsteden van Arras (Atrecht) nismede tegen Lihons en Le Quesnoy in Santerre wij hebben daarentegen bij de Aisne eenige vor deringen gemaakt, in de richting van Tracyleval, len noorden van het bosch van Aigle, alsook op sommige deelen van den rechter Aisne-oever. lusschen dit bosch en Soissons is een aanval gericht tegen onze troepen, die de hoogten van 2) Sedert de mislukte vlucht had men den koning o de zijnen in de Tuillerieën scherp bewaakt, de yfgarde van Lodewijk afgeschaft en door een Rationale garde vervangen, welke voortaan met ue Zwitsersche de wacht van het kasteel betrok. De koning was aldus in zekeren zin een ge- angene hij had echter in dezen treurigen toe- aud de hartstochtelijke verbittering van het oor allerlei kunstgrepen opgewonden volk opge- dar a daar hiJ we'gerde 't decreet te teekenen 1 de wetgevende vergadering had uitgevaardigd gon alle priesters, die weigerden den eed op constitutie af te leggen. De verbittering was l hogelijk nog toegenomen toen de koning met ni u°g °P een van buiten dreigenden oorlog, et hacj hunnen besluiten zijne toestemming te rfn tot bet °Pstel'en van een leger bij Parijs, eer uF 8ehee'ParÜs had zich tegelijkertijd het en h versPreid> dat de Jacebjjnen, de commune oe elk oogenblik bereid zijnde oproerige secties een S der voorsteden °P den lOen Augustus en /anslag zouden doen doen op de Tuillerieën zi a koninklijke familie; een schaar niets ont- e kerels, die de Girondijn Barburoux uit den rechter Aisne-oever bezetten, eveneens mis lukt. Een toenemende levendigheid der zware vijan delijke artillerie viel gisteren in de omstreken van Reims, tusschen het Argonnerwoud en de Maas, alsmede op de Maashoogten te constateeren. In de Vogezen hebben wij de hoogten herno men, die den pas van Sainte-Marie bestrijken en hebben wij vorderingen gemaakt in de omstreken van de Ban de Sapt. Maar ook het Duitsehe communiqué spreekt van terrein winnen, waar het zegt Bij den aanval op Yperen werd wederom terrein gewonnen. Messines is in onze handen. Tegenover onzen rechtervleugel is thans met zekerheid de aanwezigheid van Indiërs geconsta teerd. Voor zoo ver tot nu toe kon worden waar genomen, strijden deze niet in eigen gesloten formaties. Zij zijn over het geheele front der Engelschen verdeeld Ook bij de gevechten in het Argonne-wbud hebben wij terrein gewonnen. De vijand leed hier zware verliezen. Volgens een uit Londen geseind bericht zou Rijssel in handen der geallieerden zijn, (Zaterdag werd reeds gemeld, dat de Duitschers Rijssel had den moeten ontruimen) de toestand is echter nog zoo onzeker, dat niemand in de stad wordt toe gelaten. Van de strijd in Galicië vernemen wij van Oostenrijksche zijde De gevechten in Russisch-Polen duren voort aan de San, met name bij Ros wad ow, heb ben de Russen zware verliezen geledden. Wij maakten 400 Russen krijgsgevangen en verover den 3 machinegeweren. Ook ten Zuiden van Stary-Sambor hebben wij 400 Russen krijgs gevangen gemaakt, Hier en Noordoostelijk van T u r k a zijn wij verder doorgerukt. De stad lvolomea in Oost-Galicië is opnieuw door de Oostenrijkers bezet. Met belangstelling wordt afgewacht welke hou ding Tukije wel zal aannemen. De Jong-Turksche bladen in Constantinopel zijn van meening, dat Turkije den oorlog niet zal verklaren. De »Tanin" schrijft: Onze groote verantwoordelijkheid in het oog vattend, moeten wij kalm overleg plegen. Wat de 'Turksche Re geering er van af houdt het bevel tot den aanval te geven, is echter zeker geen vrees, noch be sluiteloosheid. Wij kunnen het voorgevallene in de Zwarte Zee als een grens-incident beschouwen Als Rusland wil, behoeft het niet verder te gaan dan kdeze opvattingwil het echter niet, dan hebben ook wij niets daartegen. Op gelijkluidende wijze uiten zich de »Ikdam" en de »Taswir-I Efkair". Van andeie zijde wordt evenwel reeds gemeld, dat bij Frazeput aan de Russisch-Turksche grens de vijandelijkheden tusschen Russische en Turksche troepen zijn begonnen. Ook hebben de havenautoriteiten beslag gelegd op het stoomschip ïkoraljevo Olga", van de Russische scheepvaart maatschappij. Re Turksche vlag werd geheschen en de reeds aanwezige Turksche bemanning ge ïnstalleerd. DÜITSCHLAND. De „Einden". In een beschrijving van het joDgste' stoute stukje van maritieme oorlogsactie, door dezen Duitschen kruiser bedreven, op de reede van Ponloe Penang zegt de »Times o.a. het volgende De kapitein van de »Emden" had de gedachte van Rudyard Kipling verwezenlijkt en zijn schip vermomd door er een vierden schoorsteen op te plaatsen. In de duisternis passeerde de »Emden," die voor een schip van de geallieerden gehouden werd, de wachtschepen en gaf geen antwoord op de signalenmet vollen stoom stevende de »Em- den naar de Semtsjoeg," opende het vuur en zond een tordedo af, die 't Russische schip in den boeg trof. De »Semtsjoeg," die onmiddellijk het vuur opende, werd echter door een tweede torpedo getrofïen onder de waterlijn en zonk on middellijk. De »Semtsjoeg" had onder de bevelen van den Engelschen admiraal goede diensten bewezen, door het vergezellen van troepenschepen. Bij het onder gaan de »Semtsjoeg" werden 86 man verlorenvan 250 geredden zijn 3 officieren en 112 man gekwetst. De »Times" begrijpt niet hoe het mogelijk was, dat de schepen op de reede van Penang liggende, de »Emden," zelfs in zijn vermomming als het schip was, de ligplaats der oorlogschepen lieten naderen, zonder onderzoek. Vooral daar een I'ransche torpedojager, die, naar gemeld wordt, ook gezonken is, in de nabijheid van het Russi sche schip lag, is het onbegrijpelijk dat de »Em- den" onverhoeds kon aanvallen. De vermomming van de »Emden" en zelfs het voeren van een valsche vlag, wat in sommige berichten wordt gemeld was, naar de »Times" opmerkt, volkomen geoorloofd, als die vlag werd neergehaald, voordat het vuur geopend werd, en iets anders is niet te verwachten van een officier als kapitein von Muller. Van de 80 millioen Mark schade, die, volgens Britsche beschrijving, door Duitsehe krusiers toe gebracht is aan de Engelsche vloot, heeft alleen de »Emden" er 40 millioen op zijn rekening te boeken. grenadiers van prins Carl van Pruisen als ver tegenwoordigend het derde arineeciotrps mijn vol ste dankbaarheid en tevredenheid. Ik ben er van overtuigd, dat giji, waaneer deze veldtocht het nog eishhen zal, uw regimentsgeschiedenijs met nieuwe bladen van noem zult aanvullen. Wanneer de krijg ten einde wezen zal, zullen wij elkaar wederzien. De vijand wondt onder alle ■omstandigheden geslagen. Na zijn toespraak trokken de troepen rn pa radepas langs den keizer. Des na-middags weid op dezelfde plaats een veld-'gödsdienstoefeiiing1 ge houden. Na de predikatie hield de comniandeerende generjaal een prachtige toespraak, die alle toe- hoorders in gbestdrjft bpaicht. Marseille had laten komen en die reeds bij het optreden in de Champs Elysées bloedig gestreden hadden met de soldaten van het bataljon des rules St. Thomas, zou de voorhoede van de op standelingen vormen. Zoo stonden de zaken en daarom is het te ver klaren' dat wij op den avond van den 9en Au gustus, bij zulk een zachten vreedzsimen mane schijn den fraaien tuin der Tuillerieën eenzaam aan zijne uitgangen gebaricadeerd en door zwijgende soldaten bewaakt vinden dat hij op het gemoed van allen, die in het oude koningsverblijf en in de onmiddelijke omgeving daarvan ademden, een berg van koortsachtige spanning drukte. De laatste klokslag van Saint-Germain-TAuxer- rois was nauwelijks weggestorven, toen twee mannen aan den zuidelijken vleugel van het kas teel het Floro-paviljoen verlieten en zich naar het oeverterras van den tuin richtten. Nadat zij dezen bereikt hadden en nu uit het halfduister van de slechts spaarzaam met lantaarns verlichte allee, in den vollen maneschijn traden, welke de opening tusschen de boomenrijen en de' kaai van het terras verlichtte, konden de schild wachten de gelaatstrekken en gestalten der beide zwijgende mannen duidelijk herkennen. Hunne elegante kleeding en trotsche houding verrieden dat zij edellieden waren. Een der twee heeren was een schoon man van vijf en twintig jaren. Zijn fijngevormd gelaat had een bijna vrouwelijke tint en zachte omtrekken hij zag er daardoor veel jonger uit dan hij was. Een toespraak van Keizer W,il,helm. De „Lojkalanzeigeii" bericht uit een veidpost- brief, dat dezer dagen in een plaats onmiddellijk achter het slagfr;ont van ons leger in Frankrijk gelegen, voor den keizer een parade plaats had. Do keizer zeide bij deze gtelegieuheid ongeveer het volgende Het verheugt mij, in het vijandelijk land ach ter1 de strijdende linie een van de beste mijner* regimenten uit de Mark te kunnen beg:roeten. Fredeïik de Groote plaatste in tal van g'o- vechten np de beslissende punten altijd mannen uit de Mark. Ook gij: hebt hier om uwe vanen nieuwe lauweren g:e'w1o;nnen in dezen veldtocht. Als koning vain Pruisen en mark-graaf van Brandenburg uit ik jegens liet twaalfde regiment De fraaie kleeding, welke zelfs buitensporig mocht heeten, duidde aan als verweekelijk pronker van het soort, dat aan het hof een rol speelde. En toch was deze man, van wien hier sprake is, slechts oogenschijnlijk een pronker. Hij, die hem opmerkzaam gadesloeg, hem in de donkere bliksemende oogen zag, deze nam daar de uit drukking van moed en energie waar en uit zijne edele trekken liet zich gemakkelijk lezen, dat hij niet gewoon was, zoo omzichtig te werk te gaan. Inderdaad, onder de sierlijke kleeding van den vi- comte Leon de Fonteille klopte een warm hart voor al het schoone en goede, en de pronkerige zijden kleeren omhulden een slanke gestalte, die kracht en lenigheid in zich vereenigde. De vicomte Leon gold dan ook bij zijne stadgenooten voor een edel karakter, een geoefend ruiter, kortom, voor een volmaakt edelman, al verklaarde menige laffe spotter van het hof, dat hij in vele zaken een bange baas en een onverbeterlijke idealist was. Dit laatste zou niemand van den heer hebben kunnen zeggen, die thans naast Leon voortschreed. De ridder De Parvis telde ongeveer vijf en dertig jaren, was tamelijk klein, doch breedgeschouderd en krachtig, had een bleek maar hoekig gelaat, waarop de sporen van een woest leven geteekend stonden. Een eenigszins verachtelijk lachje speelde om zijne lippen, zijn doordringende blik had iets uitdagends, Ofschoon de beide heeren, zooals wij zeiden, elegant gekleed waren, droegen zij toch laarzen Duitschlands bondgenoot. Hoe Welkom de hulp van het Turksche leger en de vloot den Duitschers ook moge zijn, toch zullen vele onderdanen van. den Kaiser minder enthousiast zijn over de wijze waarop de oor log: in Turkije wiordt gepredikt. De „lag!. Rundschau" publiceert een procla,- matie, die van Turksche zijde, in do Arabische teal, aan alle Ma homed a an.s e he soldaten, die in de rijen der bondgenooten strijden, is uitgevaar digd Mahomedaansiehe soldaten, gij bevindt u in handen van de vijanden van recht en geloof. Met hen tezamen trekt gij in. den oorlog. Wan neer gij dit echter doet, begaat gij zonde legen het geloof, welke Gods toorn zal wekken. Ma hoimedaansche soldaten, die op het slagveld val len, waar zij aan de zijde van de vijanden van het geloof .strijden, zullen eeuwig in de hel moeten zuchten, waar zijl vereenigd zuilen zijp. met zondaren en verdwaalden. De Frauschen lebben het geloof met voeten getreden. God en den hemel den oorlog verklaard. Ailah zegt echter in den Koran, dat hij hen, die met goddeloos volk ten strijde trekken, zal vernie tigen. Het is onze heilige plicht de Franmhen te vernietigen, en den Islam uit hun handen te reddien, tegen hen de banier van het oproer te verheffen. Wanneer gij aan hun bevelen ge hoorzaamt en ten strijde trekt, zult. gij in den oorlog tegen een vhïk1, dat tot verdediging' van het recht en do recht.vaardigheid de wapenen heeft opgenomen, onvoorwaardelijk1 sterven. Alle ongeluk, dat over den Islam is gekomen, heb ben Engeland, Rusland en Frankrijk over u ge bracht, .Do \ijd is gekomen ojm' op te staan tegen hen, die onze eer en trots vernietigen. Engeland, de aartsvijand. Werner Sombart bespreekt in het |»Berliner Tageblatt" ,de tegenstanders van Duitschland en zegt: Tegenover de Franschen voelen we; allerminst tegenzin laat staan dan haat, in waarheid hebben wij absoluut niets tegen de Franschen, alleen hebben zij veel tegen ons. Wij eeren en achten ze als ridderlijke vijanden. Ja met dejhelfdhafti- ge Franschen voelen wij als het ware iets als met sporen. Zij waren ook, zooals men dat noemt tot aan de tanden gewapend. Beiden droegen een degen en uit de zijzakken van het bovenkleed staken pistolen. De vicomte en de ridder behoorden niet tot het kasteel en de naaste omgeving des koningszij waren op het bericht dat de vorst in gevaar ver keerde, eerst eenige uren geleden naar de Tuille rieën gesneld; evenals zij had dit menige dappere edelman gedaan om op het oogenblik van den hoogsten nood Lodewijk en de zijnen als trouwe aanhangers der kroon naar krachten te steunen, en met het koningschap te staan of te vallen, in tegenstelling met zoovele edelen, die bij het begin en gedurende het verloop der revolutionhaire be weging naar het buitenland waren gevlucht, om zichzelve en hunne familie daar in veiligheid te brengen of tot een emigrantenkorps vereenigd, met de troepen der coalitie tegen het oproerige Frankrijk op te trekken. Alleen in de koningsge zinde Vendée en in het slechts hier en daar door den revolutionnairen geest bezielde Nor- mandia waren bijna alle edellieden op hunne goederen gebleven en hadden van daar de on heilspellende stormen des tijds het hoofd ge boden. En tot zulke edellieden behoorden ook Leon de Fonteille en de heer De Parvis. (Wordt tternoléiL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1