Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en rr m De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallenverzekering onnn by 37ste Jaar^au^. Woensdag 4 November 1914. No. 11071 oyereenïomstig op 4e polis yermelie voorwaarden. Qfficieek berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnemen ten per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by dood verlies van levenslange A 111111 verlies van geheele I I I een hand, invaliditeit1 U U roet of oogI Uil I UU eon duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. 1 UU wysvingerI U bij verlies van eiken ande» ren vinger. De Burgemeestek van Schiedam brengt ter algemeene kennis, dat door den Raad van Ministers ten aanzien van vreemde militairen de volgende gedragslijn is vastgesteld «Het is niet mogelijk ten aanzien van alle man- «nelijke vreemdelingen in het bijzonder Belgen «die Nederland binnenkomen een onderzoek in te «stellen of zij tot het leger van een der oorlog svoerende partijen behooren. Bij het vertrek uit «Nederland is een zoodanig onderzoek evenmin «mogelijk." «Er zal evenwel uit volkenrechtelijk beginsel «moeten worden gewaakt tegen een min of meer «georganiseerden uittocht uit ons land van de in «burgerkleeding hier vertoevende personen be- shoorende tot de Belgische strijdkrachten, zoodra «er redeljjke grond is voor het vermoeden, dat «zij vertrekken om zich wederom bij de legers «der bondgenooten te voegen." «Zulks zou naar het gevoelen van den Minister- «raad zooveel doenlijk verhinderd moeten worden «evenals pogingen in Nederland om de zich hier «in vrijheid bevindende Belgische militairen aan «te sporen of geldelijk te helpen zich wederom «bij hun leger aan te sluiten." dat in aansluiting van het bovenstaande moet worden gehandeld en dat zal gewaakt worden tegen alles wat in strijd daarmede mocht geschieden. Schiedam, 4 November 1914. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Johanna 'Hendrika Baart- man eelitgenoote van Johannes Nicolaas van Langeveld, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 4 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd i M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Het bericht dat Rijsael hernemen is wWdt do'oir het Belgische hoofdkwartier bevestigd. Behalve bij Vailly schijnen cte Dmitschers in Frankrijk dan opk niet veel succes te hebben, waarschijnlijk daar zij thans alles in het Werk stellen oim Yperten te nemen. De Duitschers heb ben volgens een officieel Belgisch cpmlmuniqué de linkeroever van de Yser grotendeels ont ruimd. 3) De eerste was Normandiër en behoorde thuis in het deparment Eure; zijn goed lag tusschen de stadjes Evreux en Louviers aan de rivier de Eurede ridder behoorde echter thuis in de na bijheid van Fontenay in dat gedeelte der Vendée dat men Bocage noemt. Eerst sedert eenige dagen verbleven de beide mannen in het hen van vroeger goed bekende Parijs, den haard der revolutie. Nog altijd zwijgende gingen zij slechts eenige passen langs het oeverterras, traden dicht bij de steenen borstwering en lieten den blik over het water waren. Daarna richtten zij zich naar de plaats waar de Pont-Neuf over de Seine is ge slagen. Eindelijk verbrak Parvis het stilzwijgen door een spottend halfluid gelach en zeide Het schijnt dat het canaille der goede stad Parijs zich bedacht heeftik bemerk tenminste nergens het geringste teeken dat het gemeen van plan is ons dezen nacht of morgen een bezoek te brengen. Zie, vervolgde hij, terwijl hij met de rechterhand naar de Pont Neuf wees, alles is zoo vreedzaam en stil als herbergde in die steenen Het Duitsche colminuniqué geeft toe dat de lOfvepstroioming^n ten zuiden van Nieu'wpooïït elke Operatie in. deze streek' uit sluiten. ;De landerijen zijn viooy langen tijd vernield. Het water, staat ten deele boven manshoogte. Dje Duitsche troepen zijn uit het overstroomde gebied vertrokken zonder verlies aan manschap pen, paarden, kanonnen en voertuigen. De aanval op Yperen duurt voort. Meer dan 2300 man, meest Engelschen wer den door de Dmitschers gevangen gemaakt en verschillende machinegeweren buitgemaakt. In den streek van Roye hadden ve,"bitterde glevochten plaats, die aan beide zijden mee gropta verliezen gepaard gingen, maar geen. verandering in den daar bestaanden toestand brengen. Wij verlopen daatbij in een loPpsgevecht eenige honderden manschappen aan vermisten en twee stukken g'eschut. Een goed resultaat had do aanval aan do Aisne ten oosten van Soissons, De Duitsche troepen namen ondanks den vijandelijken tegenstand ver scheidene sterk verschanste stellingen bijl oen,1 stormaanval in bezit, namen Chavonno en Sou- pir, maakten meer dan duizend Firans'ehe gevan genen en veroverden drie kanonnen en vier ma chinegeweren. Naast de kathedraal van Soissons brachten de Fransbhen een zware batterij in stelling, waar van de uitzichtposten zich op de kathedraal be vonden. Tusschen Toni en Verdun werden verscheidene aanvallen van do Fransbhen door de Duitschers afgeslagen. De Franschen droegen gedeeltelijk Duitsche man tels en helmen. In de Voglzen en in, de buurt van Markirsch werd ook een aanval der Franse hen afgeslagen. I)e Duitsthe troepen g'ingtan naar tot den tegen aanval over. Het Fransche communiqué luidt: Op onzen linkervleugel schijnt de vijand den linkeroever van de Yser beneden Dixmuiden ge heel te hebben ontruimd. Troepen van de bondgenooten, die op de wegen in [het [overtroomde gebied op verkenning waren uitgetrokken, hebben zonder groote bezwaren de overgangen over de Yser weer bezet. Wij hebben aanmerkelijke vorderingen gemaakt ten Zuiden van Dixmuiden en aan den kant van Gheluvelt (ten Westen van Yperen) in de streek ten Noorden van de Lys. Ondanks heftige aan vallen van aanzienlijke vijandelijke strijdkrachten is ons front overal gehandhaafd of hersteld. Nieuwe aanvallen van de Duitschers op de voorsteden van Atrecht, Lihons en Quesnoy in Santerre zijn mislukt. In ons centrum zijn. enkele voordeelen behaald in de streek van de Aisne en ten Oosten van het Aigle-bosch. Onze troepen, die zich op de hellingen van de hoogvlakte ten Noorden van den dorpen Chavonne en Coupir bevonden, hebben in het meer Ooste lijk gelegen dal moeten terugtrekken. Wij heb- doolhof in plaats van vratige wolven slechts eene tamme kudde schapen. De eerzame kramers van het Marras zijn zeker blijde hunne uniform der burgermilitie in de kast te kunnen laten hangen on de wakkere sansculotten citoyens hebben zeker dephrygische niets overdeooren getrokken. Waarlijk mijn vriend, wij zouden beter doen ons ter ruste te begeven, dan hier gewapend rond te slenteren. Het was maar bluf van de clubs om den koning en zijn ministers bang te maken, wij zullen heden tevergeefs op het luiden der stormklok wachten. Gelooft gij zoo zeker van uw zaak te zijn vroeg Leon ernstig. Ja 1 Waarom zou ik het niet zijn 1 Het plebs zal zich wel tweemaal bedenken alvorens het een promenade naar de Tuillerieën maakt. Toen was het iets anders. De menigte wist dat het hof haar bezoek niet wachtte, maar nu weet zij, dat geen overrompeling mogelijk is, dat de koning een afdeeling Zwitsers van Courbevoie heeft laten komen, dat verder driehonderd gewapende ridders, de grenadiers en beproefde mannen der Nationale Garde het kasteel zullen verdedigen vooral echter boezemen haar de kanonnen, welke op het plein staan, eerbied in 1 En toch zeg ik u, dat de voorsteden zich tot een aanval gereed maken. De rust welke in de omgeving der Tuillerieën heerscht, is bedriege- lijk. Hoe weet ge dat? Ik sprak zooeven maarschalk Viromesnil hij zeide mij, dat de spionnen van het hof heden- ben onze stellingen aan de rivier boven Bourg en Comin gehandhaafd. Nieuwe aanvallen der Duitschers in hetArgon- nerwoud zijn verijdeld. Ten Noordwesten van Pont a Mousson zijn wij blijven vooruitgaan. Op onzen rechtervleugel zijn langs de Seile enkele voor onze legers gunstige plaatselijke ope raties verricht. Een Engelsch-Fransch eskader heeft volgens de «Frankf. Ztg." gisteren de forten aan de Dar- danellen gebombardeerd. Het eskader dat uit negen schepen bestond, begon het bombardement op 15 K. M. afstand van de forten. De Turksche forten hebben het vuur beantwoord, dat 20 minuten geduurd heeft en niet de minste schade heeft aangericht. Van het oostelijk oorlogsterrein wordt uit Weenen gemeld In Russisch Polen zijn onze strijdkrachten, na een sterk Russisch leger tot, ontplooiing te hebben gedwongen, op het Lysa Gora gebergte terugge trokken om na gevechten voor Iwangorod de bevolen bewegingen voort te zetten. De toestand in Galicië is onveranderd. Uit de gevechten der laatste dagen ten zuiden van Stary Sambor en ten noordwesten van Turka zijn tot dusverre 2500 krijgsgevangen Russen aangebracht. Gisterochtend vroeg hebben huzaren bij Rybnik in het dal van de Stryj een vijandelijke munitie- kolonne overvallen en veel wagens met artillerie - munitie buitgemaakt. Tusschen de Duitsche en Russische troepen hebben geen nieuwe gevechten plaats gehad. DÜÏTSCHLAND. De vr ij metselaars en de wereld oorlog. Volgens de «Kiiln. Vzg." zendt het uitvoerend bewind van de Vrijmetselaars talrijke circulaires naar verschillende loges in de neutrale landen, die een stelselmatige ophitsing der openbare meening ten doel hebben. Het rondschrijven van het Spaansche Groot Oosten, spreekt den wensch uit, dat Spanje zijn neutraal standpunt verlate en aan de zijde van Engeland en Frankrijk aan den strijd deelneme. In het bijzonder wordt voor Spanje er op gewe zen, dat alle vrijmetselaren zichfmoeten inspannen) de openbare meening tegen Duitschland en Oos tenrijk op te zetten, door alle berichten te ver breiden, welke in de van de Loge afhankelijke dagbladen verschijnen. Of dit waar is weten wij niet, maar wel schijnt de geestelijkheid in Spanje in 't algemeen meer Duitsch- dan Franschgezind te wezen. Een der lezeressen van de «Gelderlander", Duitsche van geboorte, vernomen hebbende, dat keizer Wilhelm vrijmetselaar zou zijn, besloot inlichtingen te vragen bij de «Külnische Volks- zeitung". Van de .redactie ontving zij het volgend ant woord S Zeer geachte Mevrouw, Op uw geëerde aanvrage kunnen wij u rae- avond hadden medegedeeld, dat in de faubourges St. Antoine en St. Marceau, het plan is gevormd het stadhuis te overvallen. Komaan, daar heeft Mandat, die toch zeker moet zijn van zijne Nationale Garde, een afdeeling zijner troepen opgesteld, verder kanonniers aan de Pont-Neuf geplaatst zij zullen den hoop, als hij inderdaad aanrukt, goed ontvangen, of beter nog, hem rustig laten voorbijtrekken, en als hij de Tuillerieën aanvalt, hem den terugtocht afsnijden dan zit hij tus schen |twee vuren. Gij weet tochdat dit het plan van Mandat is? Zeker maar ziet gij de kanonniers bij de brug Ik niet Wij zijn er te ver af, het bleeke maanlicht hangt daar als een nevel en bedekt meer dan het helder maakt. Als het u goed is, dan zullen we die streek tot aan de Place Greve eens in- specteeren ik sterf hier van verveling 1 Leon antwoordde niet. Hij had de asmen over elkaar geslagen en staarde, ais stond hij geheel alleen, naar de rivier. Wat vroeg de ridder ongeduldig. -'tis goed, antwoordde Leon verstrooid, ter wijl zijne trekken een droevige plooi aannam. Waaraan denkt ge, vicomte? vroeg Parvis met een sarcastisch lachje. Leon streek met de hand over het voorhoofd en keek daarna zijn gezel aan, als ontwaakte hij uit een droom. Ik dacht er aan, zeide hij, niet zonder eenige dedeelen, dat Keizer Wilhelm II en de Kroon prins geen leden der vrijmetselarij zijn. Keizer Wilhelm I en Keizer Frederik waren wel leden. Wijl de tegenwoordige Keizer ge weigerd heeft tot de loge toe te treden, is hij bij de Engelsche logebroeders zoo gehaat. Met hoogachting. Red. der «Köln. Volkszeitung." Een «stormaanval" met vijf man. Een medewerker te Berlijn schrijft ons In een aan den »B. Z. am Mittag" ter beschik king gestelden veldpostbi ief van den rechtervleu gel in Frankrijk vertelt een «Einjatiger" uit Hamburg «Onze sectie zwermt uit, plant de bajonet op het geweer en met geveld geweer en een hoe raatje bestormen we den vijand in de loopgraven. Hier scheen alles vast te hebben geslapen, want het grootste deel der vijanden liet zich zonder tegenstand gevangen nemen. Dat was de eerste loopgraaf. We wierpen ons achter den dam neder, om de daaropvolgende loopgraaf onder vuur te nemen. Tot onzen schrik bemerkten we echter, dat we opeens van links uit de flank vuur kre gen. Hier was namelijk door een ongelukkig toe val onze schutterslinie afgebroken en een opening ontstaan. Daardoor was een vijandelijke loopgraaf geheel onaangetast gebleven. Ik verbond snel nog een paar kameraden en kroop toen naar rechts, waar ik mijn sectiechef vond. Flier kwamen lang zamerhand nog drie man van onze sectie aan. We waren de laatsten. We legden ons zoodanig neer, dat we van links gedekt waren en namen nu de voor ons liggende loopgraaf onder vuur. Liet zich maar een vijand onvoorzichtigerwijze zien, dan werd hij neergeschoten. Ik had intusschen al over de 250 patronen verschoten, zoodat de loop van mijn geweer gloeiend was. Ook werd onze sectiechef door een schampschot gewond, wat ons razend maakte. We besloten toen maar op eigen houtje een «stormaanval" op de vijandelijke loopgraaf te ondernemen, en wel te liever, daar er links ver sterkingen kwamen opdagen, die de vijandelijke loopgraaf begonnen te beschieten. We brulden als bezetenen, ieder voor drie Maar nauwelijks waren we uit onze stelling opgesprongen, of daar kwam aan den overkant ook al de witte vlag te voor schijn. Onze sectiechef riep op zijn Fransch, dat de «Messieurs" ieder apart en zonder wapens uit de loopgraaf moesten komen. We dachten, dat er nog zoo wat 10 of 20 vijanden in zouden zitten, maar wie beschrijft onze verbazing, toen we er 40 telden, 50, 60 en eindelijk 85 manDe heeren waren natuurlijk ook stom verbaasd, slechts 5 Duitschers aan te treffenmaar dat hielp nu niets meer, want ze hadden immers hun wapens in de loopgraaf achtergelaten. Geresigneerd wier pen ze ook nog hun ransels en patroontasschen weg en moesten maar «bonne mine a mauvais jeu" maken. De meesten vielen direct op het in groote hoeveelheid meegebracht brood aan en schenen best tevreden. Een klopte me op den bitterheid, dat de koning ons deze gedwongen toestand wel had kunnen sparen. Wat bedoelt ge daarmede? Blijft hem en ons dan iets anders over dan onder de puinen van de Tuillrrieën te sterven Nog gisteren stelde men hem voor gedurende den nacht naar Rouaan te vluchten. Wat ware gemakkelijker geweest? Wij edellieden en zijne trouwe Zwitsers zouden hem gevolgd zijn en hadden hem beschermd Sedert den 27en Juni verwacht men hem tevergeefsch in Normandië. Daar zou men hem met open armen ontvangen, hier is hij, hier zijn wij met hem verloren want wat vermag een handvol nog zoo dappere mannen tegen de razende bevolking van een groote stad Parvis lachte spottend. Wel, wel, daar zie ik onzen dapperen vi comte voor 't eerst kleinmoedig, zeide hij droog. Vermoedelijk maakte het heimwee u sentimenteel, mijn vriend 1 Leon fronste even het voorhoofd. Ridder, antwoordde hij scherp en bijna driftig, bewaar uwe scherts voor een betere he- legengeid. Geeft ge zelf geen aanleiding daartoe, mijn waarde Gij zult toch bemerkt hebben dat de Tuillerieën oninneembaar zijn. {Wordt vem>lail. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1