Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. sel, dat zij dagen lang zelfs van da minimum voeding verstoken zijn geweest. ENGELAND. De legende der Russische hulptroepen. Men herinnert zich 't verrassende bericht, dat eenigen tijd geleden de ronde deed in de pers omtrent de 30 a 50.000 man vermiste hulptroepen die in Frankrijk geland zouden zijn. Lord Kitche ner had in dien tijd van een «formidabele ver rassing" gesproken, waarmede de Duitschers bin nenkort te rekenen zouden hebben. Iedereen dacht nu, dat hier de verrassing was de Russische hulptroepen. En in Duitschland scheen menigeen na den val van Antwerpen-te hebben gedacht, dat men daar een groot aantal kozakken en andere Russische troepen gevangen zou maken. Niets daarvan gebeurde echter en nergens werden op het westelijke front Russische troepen waargenomen. Hoe is dan eigenlijk de legende van deze Rus sische troepen ontstaan De oplossing van dit raadsel schijnt thans door Lord Kitchener ontdekt, zegt het »Vad.", die daaromtrent het volgende moet hebben medege deeld In een haven van Normandië of Picardië land den op een avond een aantal groote, zwaar ge baarde, zwijgende mannen, in een vreemde uniform. Een Fransehman, die een weinig Engelsch verstond en zeer verheugd was op het zien der hulptroepen, vanwaar zij dan ook mochten zijn gekomen, vroeg een hunner in het Engelsch van waar zij kwamen. «We come from Rosshire" bromde de aangesprokene. Het waren dus Schotten uit het graafschap Ross in de Schotsche Hoog landen. Maar de Fransehman verstond Rosshire als Russia. De langverwachtte hulptroepen kwamen dus uit Rusland I De blijde tijding ging weldra door geheel Frank rijk en kwam vandaar ook naar de andere oor logvoerende landen. Albanië. Ess ad Pasja. Een correspondent van de „Carrière della Sera" wil op 30 October te Durazzo een onderhoud hebben gehad met Essad Pasja. Deze begon met te zeggen, volgens het verslag dat de „N. R Ct." van dit /Onderhoud geeft, dat hij1 met voldoening de bezetting van het eilandje Sareno d^or Italië had gezien. Hij vertelde verder dat de hoofden der Malissioiren hem te Sikoetari hadoen opgezocht en hun verlangen hadden kenbaar gemaakt om hun wapenen te mogen behouden, doch Essaa had hun slechts één geweer per gezin willen laten. De man van de „Corriere" vroeg hem wat er aan was van zijn voorgenomen vertrek naar Boven-'Albanië. Essad bevestigde dat liij Maandag (d. i nu verstreken Maandag) op weg zou gaan. Hij had op 15,000 man gerakend, maar blijkens berichten uit Tirana en Elbassan aaa hij er wel 20,000 bij1 elkaar krijgen. „U ziet" zeide Essad „dat ik' er mij met al mijn kracht - op toeleg om in Albanië orde te scheppenen ik vlei mij dat ik hierin zal slagen zonaar dat hel noiodig zal zijn geweld te gebruiken. De bezetting van Noord-Epii us door de Grie ken had Essad onaangenaam verrast, want Weni- zelos, de Grieiksche minister-president, had hem verzekerd dat zoio iets nooit zou "©beuren. Es sad heeft dan ook formeel bij de mogendheden die aan de conferentie van Londen hebben deel genomen, geprotesteerd, en van Italië bad hij reeds antwoord gekregen: Griekenland .-cu ver zekerd hebben dat het zich strikt zal houden aan hetgeen door genoemde conferentie is be paald. De correspondent vroeg: nog of Essad niet vrees de dat de Montenegkijnen in Sk etari hetzelfde zouden doen als de Grieiken in Epinis. „Kara- daxic? Jo" „De MontenegrijnenNeen!'' ant woordde hij eenvoudig. In de Belgische Kempen. Van Turnhout tot ELamont zijp de Belgische dorpen alle door een flink aantal Du:tsehers be- 'zet. Te Moll zijn weer nieuwe landstormmannen gekomen. Te Neerpelt. verblijven nog 30 mili tairen, te Peen 40, te Lommei 70. In alle plaatsen, zelfs de kleinste, is Dinsdag (3 Nov.) do Duitsche tijd ingevoerd. Naar de „Berlins'ke Tidende" verneemt, zal Zweden een vliogerkorps van 100 tot 200 man gaan vormen. Bioor vrijwillig© giften is ia Zwe den reeds een groote geldsom bijeengebracht. De Engelsclie kolonie te München—Glad- bach heeft door bemiddeling van den A men* aan- schen consul het volgende telegram gezonden aan minister Grey: „Daar het ons geoorloot.d is onze dagelijksche zaken geregeld af te doen, verzoe ken wij dringend om een dergelijke behandeling voor de burgergevangenen in Engeland". Volgens een telegram uit Noord Frankrijk aan do „Daily Mail" vertoefde de keizer Zondagmor gen te Thielt, ongeveer 30 KM. ten oosten van Dixmuyden, met den Duitschen Staf, welke thans in die stad is gevestigd'. De keizer kwam 's mor gens aan per auto, vergezeld van een schitte rend gevolg1 van' veertig! officieren in groot tenue. De keizer, die een gpaen uniform droeg, zag' er goed doch streng uit. Hij stapte af aan het I Casino, waar het noenmaal werd gebruikt, waarna men weer vertrok, waarheen is niet hekend. Slechts een kwartier na 's keizers vertrek vloog een Engelsche vlieger over de stad en liet acht bommen vallen, waarvan enkele een gruwelijke verwoesting! aanrichtten. Hulp van de mi 11 o-n nai-rs Van Engelsche zijde wordt het volgende gé schreven .betreffende de hulp van de Amerika nen aan de noin-bombattanten van Je oorlogvoe rende staten. Het bericht dat de Ropkefellerstichting beslo ten heeft belangrijke bedragen toe te kennen tot verlichting van den nood in België, is overal (in Amerika met instemming' begroet. Echter vreest men, dat de Diuitsche overheden in België voor hun trioepen beslag! zullen leggen op de to zen den voorraden levensmiddelen. Deze vrees is niet verminderd door het antwoord door don DuiL- schen oud-Minister Dernburg gegeven, waarbij wordt gezegd, dat de Duitsche Ro.geeiing voor all.es aan de verzorging der soldaten haar aan dacht moet Wijden, en daarna om de Belgen moet denken. Het feit, dat de Duitschers voort gaan met aan Brussel 45 millioen frs schadeloos stelling' op te leggen, hetgeen een bedrag is meer dan voldoende om het held haft tig© Belgische voik voor den hongersnood door hun tree pen veroor zaakt, te bewaren, heeft in Amerika hevig© ver ontwaardiging gewekt De „New-Yock World" schrijft in een artikel, dat de meening der Ame rikanen weergeeft: België is verwoest, en de Mo gendheid die voor deze misdaad' aansprakelijk is wil thans een belasting in g'eld heffen dat dienen moot om de noodigte levensmiddelen voor haar troepen te k'oopen. De „Brusselsehe dief stal" is even schaamteloos als de plundering van Leuven. De mensehheid most zich haasten België ter hulp te komen, indien zij niet wil dat de grootste ramp der moderne tijden in dit land z,al plaats hebben, nu de winter nadert'. Maar welke waarborg' is er, dat al de ie zenden levensmiddelen niet zulten in beslag; Woeien ge nomen, gelijk reeds met zooveel andere waren plaats had? Uit een moreel oogpunt komt de verzorging van het Belgische volk evenzeer aan de Duitsche Regeering ten laste, als die van de Duitsche krijigisgeva ngenen Wittebrood. Uit Den Haag meldt men aan de Dordtsche Ct. dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, de regeering in het begin der volgende week aan de meelmolens zal toestaan weer tarwebloem te fabriceeren. Da bakkers zullen dan spoedig op nieuw in de gelegenheid zijn wittebrood te bakken. De meelmolens zouden van de helft van hun te vermalen tarwe bloem mogen bakken, terwijl de andere helft der te verwerken tarwe moet worden verkocht in den vorm van het thans be kende tarwemeel. Mais. Naar wij vernemen, heeft de regeering de 3000 ton mais, jl. Maandag bij inschrijving hier ten verkoop aangeboden, maar toen niet gegund, ter distributie aan verbruikers direct, in handen ge geven van het Centraal Landbouwbureau te Enschede. Huwelijk van onderwijzeressen. Naar wiji vernemen, hebben Ced. Staten van Noord-Holland hun goedkeuring1 onthouden aan het Raadsbesluit van de gemeente Haarlem, waar bij ontslag' werd verleend aan. een onderwijzeres, die in het huwelijk was getreden. In de Noordzee. In verband met de bekendmaking van de En gelsche Admiraliteit betreffende de bevaarbaar heid der Noordzee is ter kennis van hot Mini sterie van Buitenlandsche Zaken te 's-Graventiagc gebracht, dat voor schepen van de Nederlandse he havens naar het Kanaal en omgekeerd Je route blijft, welke tot nu werd gevolgd, dit is langs de lichtschepen. Schquwenbiank, Noomihinder, Gal loper, door het Knockdeep en over' ue ree de van Duins. De uitvoer van tarwe is door de stelling-com mandant te Hellevoetsluis uit de vesting; Brielle verboden. Belgische vluchtelingen. Naar aanleiding van het feit, dat de Italiaan- sche gezant te Den Haag, de hertog van Calcello, gisterenmiddag in een bijeenkomst van de ver- eeniging Dante Alighieri zijn afkeuring heeft uit gesproken over hetgeen in het te Rome verschij nend blad «Giornale d'Italia" was geschreven over de ontvangst van de Belgen in ons land, verneemt de »Msb." van bevoegde zijde, dat de gezant nog denzelfden dag, waarop het schrijven in bedoelde Romeinsche courant in de jNederlandsche pers vermeld telegrafisch zijne regeering had kenbaar gemaakt, hoe verontwaardigd hij was over dit oordeel van den journalist over Nederland, welks edelmoedigheid de bewondering van de geheele wereld had opgewekt. Tegelijkertijd heeft de ge zant den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr Loudon, zijn leedwezen betuigd over het bedoelde artikel in bovengenoemde Italiaansche courant. Men meldt uit Harderwijk: Toen Jj.l. Maandagavond de Meisjesvereeniging der Ned. Herv. Kerk alhier, in het gebouw der Zondagsschool «Obadja", voor de eerste maal na 't vertrek der Belgische vluchtelingen uit dat ge bouw weer vergaderde, bleken de in de kast der vereeniging aanwezig geweest zijnde, geheel en gedeeltelijk afgewerkte goederen verdwenen. Valsche zilverbons. De minister van financiën brengt ter kennis, dat eenige valsche zilverbons van f2 50 zijn aan getroffen, dragende als serienummer 345. Bij ver gelijking van deze valsche bons met de echte stukken van f 2.50 springt het verschil terstond in het oog. De voornaamste kenmerken, welke de bons op het eerste gezicht als valsch doen er kennen, zijn de volgendeDe handteekeningen van den minister van financiën en van den agent van het ministerie van financiën zijn uit de hand met de pen aangebracht en dientengevolge veel grover en minder scherp dan op de echte stukken. Voorts is de aan den voet van de bons voorko mende strafbepaling met aanmerkelijk grooter lettertype gedrukt dan op de echte bons, zoodat die bepaling op de nagemaakte stukken 3 regels inneemt tegen 2£ regel op de echte. Eindelijk is in den tweeden regel van die strafbepaling, zoo als zij op de valsche bons voorkomt, in plaats van het, op de echte bons in den eersten regel opge nomen, woordje »om" (met het oogmerk OM) gedrukt »oi" (met het oogmerk 01). Het ligt voorshands niet in de bedoeling van Rijkswege te weigeren voor de valsche bons ver goeding te geven aan hen, die blijkbaar te goeder trouw in het bezit daarvan zijn gekomen. Aange zien echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hierop moet worden teruggekomen, zal het publiek in zijn eigen belang goed doen op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij de bovenomschreven kenmerken vertoonen, te weigeren, of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het mi nisterie van financiën te Amsterdam of bij een betaalmeester aan te bieden. Weerbericht. T elegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in deu morgen vau 5 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 te Hernosand. Laagste barometerstand 755.4 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dagmatige oostelijke tot zuidoostelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Voorschot Bouwvereeniging «Eendracht." Aan den laad is het volgende schrijven gericht door B. cn Wj. Den 12 Mei 11. werd rfoor Uw Baad besloten aan de Rouw vereeniging „Eendracht' voor den houw van een woningcomplex tusschen den voor- maligén Schinkel- en Groenendijk ten Noordwes ten van de Werf „Gusto" een voorschot als be doeld in art. 30 der Woning|wet te: verleenen. Wij werden daarbij gemachtigd de voorwaarden vast te stellen mits in elk g©val bepalingen wer den opgenomen vain tie strekking' als bij het be sluit aangegeven. Een der bepalingen van 'het besluit heeft nu lot moeilijkheid aanleiding gegeven, In art. 2 wiordt nl. tot ei sch gesteld dat het gestorte a and eele n-fcap i taal der Vereeniging ter. minste 15/83 gedeelte van het voorschot zal be dragen. Uit een dopr de Vereeniging overgelegde ont- wo.rp-lovoreenkomst met de Werf „Gusto" bleek echter dat een bedrag' van f30000. -- door de genoemde firtaa zpu worden ter leen verstrekt. Waar daardoor naast de Gemeente een concur rent schuldeisöher zou optreden, hebben wij daar op te kennen gegeven, dat dit niet was overeen komstig het raadsbesluit, dat aaudeelen-kapitaal eiseht. Toen echter bleek, dat het niet mogelijk was dit bedrag als aandeelen-'kapitaal bijteen te brengen, hebben wij naar een schikking gezocht en overleg' gepleegd met genoemde firma. Het resultaat daarvan was, dat zij genoegen wilde nemen met een reg©ling waarbij tie Gemeente en zij hypotheek van gelijken rang zouden ver krijgen, zioodat hij eventueel© executie op een ongenoegzaam actief, beiden naar evenredigheid hunner vorderingen zouden öeelen. In billijkheid kan van :1e firma, die bovendien reeds voor f 5000.in het aandeelen-kapitaal deel nam, niet worden verwacht jat zij verder zou gaan. Hoewel natuurlijk op deze wijze niet die zeker heid wordt verkregen, die men zich. had voor gesteld, zouden wij toch adviseeren op deze schik king' in te gaan. Wij! willen er daarbij nog op wijzen, dat het de bedoeling; is, dat de door de firma geleende gelden, die geregeld moe tien worden afgelost, door stortingen der leden lang zamerhand woirden omgezet in aandeelen-kapi taal Wij vinden toit dit advies te meer vrijmoedig heid, waar door den bouw der woningen in be langrijke mate in dezen moeilijken tijd werk zal worden verschaft. Wij kunnen mededealen, dat met 'bet oog' op dit ïr.o'lief, ook de Regeering dez© aanvrage steunt, en ook in dit gteval bei"eid is het voorschot uit Rijks kaïs te verleenen. tegen de-rente ten tijde van het vroeger Raadsbesluit, indien de Gemeente verklaart ook in de tegenwoordige om standigheden liaar aanvrage te handhaven. Wij stellen U derhalve voor ons te machtigen deze verklaring af te legjgen en niet in de akte op te nemen de bepaling van art. 2 van het eerste gedeelte van bedoeld Raadsbesluit van 12 Mei II., alsmede die van art. 27 te vervangen door een voorschrift omtrent hypotheek als bo venbedoeld. Ten overvloede willen wij dan nog' verklaren, dal. door ons van de machtiging natuurlijk geen gebruik zal worden gemaakt, als onverhoopt de aanbesteding niet behoorlijk zou gelukken, wat intusschen niet wordt gevreesd. Ook zal door ons worden gezorgd, dat het werk ten goede komt zooveel mogelijk aan Schie- darrjsche werklieden. Een ontwerp-ibesluit. wondt U hierbij aangebo den Mosselen verkoop. De aandacht wordt er op gevestigd dat wil men verzekerd zijn de echte Zeeuwsche mosselen te koopen deze garantie verkregen kan worden door te koopen bij hen die door het steuncomité tot verkoop zijn aangesteld en van een bewijs hier toe zijn voorzien. De verkoop geschied in emmertjes met de Schiedamsche kleuren. Mosselenverkoop op eenigerlei andere wijzen gaat buiten het comité om en kan dus niet door haar gegarandeerd worden. Gisteravond omstreeks half zeveni werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de gasfabriek. Vanaf de stad gezien scheen het wel alsof de heele gasfabriek in lichte laaie stond. De vlammen sloegen boven het dak uit. Gelukkig was het niet zoo erg. Het houtwerk van de brug van den transporteur had, vermoedelijk door vonken uit den schoorsteen, vlamgévat. Met twee slangen op de waterleiding was de brand spoedig door het personeel van het gasfabriek ge- bluscht. De stoomspuiten en de «Mentor" die spoedig ter plaatse waren, behoefde geen water te geven. Veel bek ij ks trokken heden om 12 uur de 1 een 2e sectie van de verbandplaatsafdeeling van de eerste divisie, die van Delft op wandeling zijnde, hier in de Lange Kerkstraat en op de Markt bivakkeerden. Om 1 uur trokken ze weer verder om langs Kethel naar hun garnizoen terug te keeren. Gisterenmorgen kreeg de 8-jarige Martin van Achterberg ruzie met zijn 7-jarlg kameraadje met wien hij speelde. Martin wilde naar huis gaan, zijn kameraaadje kwam hem achterop en gaf hem'onverhoeds een steek met een scherp voorwerp in den rug, die zoo ernstig aan kwam dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Gisterenavond viel op den Vlaar- dingschendijk de bovenlast van een wagen, geladen met zakken meel, waardoor de 18-jarige L. Snij der, die boven op de zakken lag, op de straat- steenen terecht kwam en zijn rechterknie bezeerde. Comité voor Belgische vluchtelingen. Antwerpen, den 29 Octocber 4914, Mejuffrouw, Met deze kom ik U laten weten, dat wij goed in Antweipen zijn aangekomen en dat thuis alles goed in orde was, en dat mijn zoon 8 dagen eerder thuis was als wij. Wij zijn namiddags om half vijf uur thuis gekomen en wij vonden alles in goeden staat en dan is mijn man sefïens naar zijn atelier gegaan voor te zien of hij kon in gang geraken en hij moest 's morgens dus Donderdag bij den Directeur komen en hij kon 's middags beginnen op de tram. Zoo dus alles is gelijk te voren, in Antweipen, de bazen wach ten naar hunne bediendes en wie het langste wegblijft, worden sommige voor een dag of twee drie gestraft, maar mogeD dan toch terug begin nen en het is waar gelijk Mevrouw van der Schalk gezegd heeft, dat in Antwerpen alles rustig is en dat de menschen niet het minste bang moeten zijn, want dat er werk is en dat de Duitsche menschen niets miszeggen en dat zij vriendelijk zijn. En nu, mejuffrouw Koppelmann en mijn heer Maa«, wij kunnen U nooit wedergeven het U alle voor ons gedaan hebt en ik dank u dui zendmaal voor Uw goedheid, die u jegens ons be toond hebt en mocht het gebeuren, dat u ook moest gaan vluchten, het is niet te hopen, maar wij zouden ook alle bij U en mijnheer Maas met open armen ontvangen en mejuffrouw, zou U zoo goed willen zijn de komplimenten te doen aan de andere dames en juffrouwen voor de mildda digheid, die alle voor ons betoond hebben en ook aan de zusterkens, (die 's nachts zoo hare rust hebben moeten derven ter wille voor over ons alle te waken. En nu kom ik nog wat terug op het werk van mijn man dus op het atelier van de Tramway maatschappij van de Groote Hout straat tegenaan de kogelgslei, op het atelier zijn ook bommen gevallen en veel schaai veroorzaakt in twee depots zijn zwaar beschadigd en het ate lier is oolj: zwaar beschadigd en vijftig trams on bruikbaar en overal zijn ruiten uitgeslagen, ver oorzaakt door de bommen, het is te hoopen, dat het laatste mag zijn. Zoo dus is daar alleen veel werk met alles te herstellen en daar zijn al veel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2