Dagblad voor Schiedam en soU^:,:;:Jlö De Oorlog. Onder het schrikbewind. Gratis Ongevallen verzekering 37ste Jaargang. Maandag 9 November 1914 No. 11075 OTereenkomstig op de polis Yermelde voorwaarden. Qffideele berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50, 'Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per jnaand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeen e by dood V erzekeringsbank, bij verlies van een duim; gevestigd te Schiedam. J* P fi by verlies f hu verlies van eiken ande> ren vinger. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Johanna Maria Yredenbrecht echtgenoote van Jacobus Roeling, om verguning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet benedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 9 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Uit de dezer dagen verschenen communiqué's valt op te maken dat de bondgenooten bij Yperen eenige vorderingen gemaakt hebben. Het Fransche communiqué luidt De aanvallen van den vijand in de omgeving van Dixmuiden en ten noordoosten van Yperen werden afgeslagen. Over bijna dit geheele front hebben wij het offensief hernomen en wonnen terrein, voorname lijk in de streek ten noordeD van Messines (Meessen). In het algemeen is de toestand over het ge heele front bevredigend. Het Belgische officieele bericht meldt Aan de User is het groote bruggenhoofd van Nieuwpoort opnieuw bezet tengevolge van het offensief der geallieerden. De vijand houdt St. George nog bezet en eenige hoeven. Deze punten worden nu gebombardeerd door onze zware artillerie. Dixmuiden werd heden krachtig beschoten. Een zeer ernstige aanval tegen dit punt werd met succes afgeslagen. In het gebied van Yperen richtte de vijand zijn hevige aanvallen op Bixschoote, Klein-Zillebeke en ten westen van Wijtschaete. Alle aanvallen werden afgeslagen door een tegenaanval der geallieerden. Terwijl de Duitsche generale staf bekend maakt: Onze aanvallen bij Yperen en ten westen van Rijssel werden gisteren voortgezet. Aan den westelijken zoom van het Argonne- woud werden belangrijke hoogten bij Vienne-le- Chateau, om het bezit waarvan weken lang ge streden werd, genomen en daarbij twee kanonnen en twee mitrailleuses veroverd. 6) Dan zou ik in elk geval de eer hebben in goed gezelschap te sterven, antwoordde Cherubini, terwijl hij beleefd voor den ridder boog. Gij zijt mijn man I riep Parvis en reikte den componist de hand. Hoe jammer, dat ge muzikant geworden zijt 1 O, dat spijt mij niet! zeide de kunstenaar lachend. Ik geloof u, vicomte, willen wij den maestro naar de poort brengen Dat spreekt vanzelf! antwoordde Leon en vervolgde tot Cherubiniof gij bij den koning uw doel bereikt of niet, toeh hebt ge uw plicht gedaan en dan verhindert u niets mijn eerste voorstel aan te nemen. Vergeef mij, mijnheer de vicomte, zeide de componist, terwijl hij even kleurde, nog om een andere reden kan ik Parijs niet verlaten. Indien het een financieele reden.... Toch niet, mijnheer de vicomte, ik verkeer zoowat in denzelfden toestand als mijne zangers, maar ik heb niet veel noodig en wensch dus van Overigens verliep deze mistige dag op het westelijk oorlogstooneel rustig. Van het oostelijk oorlogsterrein valt ook weinig nieuws te vermelden. Het Russische gezantschap deelt nog het vol gende mede over de krijgsverrichtingen der Rus sische legers I. In Oost-Pruisen maken de Russen met suc ces vorderingen in de streken van 't woud Rominten en Lyck. De Duitsche achterhoede, die den 4en November uit Mlava is verdreven, heeft groote verliezen geleden. II. In West-Polen wordt de terugtocht der Duitschers onafgebroken voortgezet, zoowel aan de Warte als in de streek van Czentochau. Het Russisch officieel communiqué luidt In Oost-Pruisen verjoegen onze troepen de Duitschers uit de streek van Wirballen en rukten op tot Stallupönen. Op den linkeroever van de Weichsel droDg onze cavalerie Duitschland binnen en beschadigde den spoorweg bij het station Pleschen (in de Duitsche provincie Posen) ten noordwesten van Kalisch. In de laatste gevechten aan de San namen wij 125 officieren en twaalfduizend soldaten gevangen. Ten zuiden van Przemysl maakten wij den 5en November meer dan duizend gevangenen. Uit, Weenon wloir'dt gemeld Op het Zuid-O|0istelijik oorlogstopneel hadden gisteren den gëheelen dag op alle frcnlen vjöcrtdurende gevechten plaats, welke met on verminderde hevigheid geveerd werden. Niette genstaande don hardnekkig'en tegenstand van den vijand, voer wien het parool gold: „tot den laai- sten man", werd in de- streek bij K upanje ver schansing: oip verschansing door onze dappere troepen veroverd. Hedenochtend vijf uur werd ook Kostajnik, een do-or de Serviërs voor onneembaar gehouden, be langrijk steunpunt, stormenderhand genomen. Het aantal 'krijgsgevangenen en veroverde ka nonnen is tot nu slechts bij benadering bekend. Van het Russisch-Turksch gevechtsterrein w(ordt ui! Petersburg! gemeld, dat de Russische troe pen na een verwoeden slag: de Turksche Stilling Koeprikioei (Armenië) veroverd hebben, die door zijn ligging zeer sterk en op een verdediging goed voorbereid was. Deze stelling beheeisoht den weg' naar Erzcroem. Russen zetten de ver volging va,n den verslag'en vijand voort. De Zeeslag! bij1 Chili. De Admiraliteit publiceert een betrou wens waar dig' rapport, dat ziji ontvangen heeft met betrekking tot tien slag! aan de Chileensche kust op 1 No vember. Bij de ontmoeting van de Engelsc.be en Duitsche eskaders stoomden zij! beide in zuide lijke richting1. E:r stond een sterke wind cn een boo,ge zee. Het gevecht, dat na zonsondergang aanving', duurde een uur. Reeds bij' den aan vang vlogen de „Monmouth" en de „Good Hope" in brand. Ze zetten echter den strijd voort, doch zonk ton slotte door een sterke ontploffing De „Monmouth" helde sterk over en maakte wafer. anderer hulp geen gebruik te maken. Cherubini zweeg, overstelpt door herinne ringen de ridder keek ongeduldig naar de maan en Leon.... dacht aan zijn kasteel. Plotieling weerklonk hoefgetrappel van de brug. De drie heeren keken op en zagen twee ruiters naderen. Het scheen hun plan niet te zijn de heeren aan te spreken, doch een der ruiters, een oud, kalm man met witgepoederd haar en ge kleed als pachter, keek scherp naar de heeren, riep zijn makker toe halt te houden, nam zijn hoed van het hoofd en naderde de heeren. Ook de vicomte toonde zich verrast toen hij den ouden man herkende. Zijt gij het, Robin? Ja, mijnhoer de vicomte, ik ging naar de Tuillerieën om u te zoeken. Zijne Hoogheid de prins Chimay gaf mij iemand van zijn volk mede, vervolgde hij. op den tweeden ruiter wijzende. Welk een geluk dat ik u hier reeds vind. Maar wat komt ge te Parijs doen Is er een ongeluk op de Beaumont gebeurd riep Leon verbleekend. Neen, mijnheer Verschrikt niet, mijnheer de vicomte, de comtesse is eveneens te Parijs en mijnheer de graaf ook onheilspellende geruchten van het geen hier zou gebeuren bereikten Beaumont de comtesse was niet meer te houden met extra post vertrokken wij, een uur geleden kwamen wij hier aan en zijn in het paleis van De ,,Glas;g!o,w" weed onder vuur genomen door een van de gepantserde 'kruisers, daarna werd de „Monmouth" weer aangevallen. De „Glasgow"' is niet ernstig beschadigd en vorl'.m weinig, man schappen. Gemold werd, dat een der oorlogï- schepep op- de Chileensche kust gestrand is, dat vermoedelijk' de „Monm.outh" zijn zal. De Admi raliteit is van meening1, dat het den strij 1 (rid derlijk en dapper heeft gevoerd, doch door afwe zigheid van do „Canopuis" was de overmacht, van den vijand aanzienlijk. De O-ostenrij'kscho bladen geven uitdrukking aai hun groote voldoening on vreugde over de jong ste overwinning ter zee van het Duitsche eskader in de Chileensche wateren. Het „Fremdenb'att" schrijft: De eerste zeeslag' in den oorlog is ge ëindigd mot een vreoselijkë nederlaag fier Engei- sche vloot. De aan de overwinning gewende E;n- gelslohe vloot moet thans ervaren, dat een nieuwe tegenstander op het plan gekomen is, een te genstander die haar vrees,elijk bedreigt. De zee slag: hij het eiland Santa Maria beteekent, het intreden van een nieuw tijdperk in de ge Achte den i.s van de heerschappij' ter zee. De in Zuid- Amei-ika bestaande legende van de onoverwin nelijkheid der Engelscho vloot, ligt geheel in dui gen. De Britsehe staatslieden mogen, nu het don deren van het ü'uitscho scheepsgeschut tof in Londen hoorbaar is, zich zlhans afvragen, of het niet beter ware gteweest, wanneer Engeland zich huiten schot gtehouden had. Het „Ncuo Wiener Tageblatt" schrijftNauwe lijks een uur van strijd was voldoende om aan het Engtelseh prestige een ongekende schade, toe te brengen; de nimbus die de Engelscho vloot tot dusver omgaf, is verbleekt, overal waar een openlijke strijd inet een evensterken vijand plaats heeft. De „Noue Freie Presse" brengt hrrlae aan de activiteit van den minister-admiraal Von Tkpilz, die het blad tegenover de phrasen stelt van mi- ri ter Churchill. De Duitsche vloot, aldus de ..Neue Freie", is reeds thans een der groote fa: toren geworden hij' de machtsver]eeiing tus schen de Euiiopcesehe volken. Vele natiën zullen zich thans verheugen en zeker geen land meer nan de Oostenrijksch-'Hongaarsche monarchie, die in eten harden strijd tegen een, haar eer en toe komst bëdreiglenden vijand, aan de overwinning van het bund ge nootschap met liet Duitsche rijk, te land en te water, rotsvast gelooft. BELGIë. De 0,01 respondent van do „Times" schrijft aan rijn blad, dat de actie van het Duitscne leger bij Voeren aan het verminderen is. Hvt 'kom nauwelijks anders. Een leger kan niet dag in, dag uit een vijand aanvallen, die hem nut- g:oed gevolg! tegenstand biedt en slechts voet vb,or voet wijkt, als de overmacht fe overstelpend wordt, zonder den moed te verliezen. Eenige ciagten geleden viel een brief dien een Duitsch den prins afgestegen, hij heeft mij nu gezonden om u te vragen onmiddellijk naar het paleis Chimay te komen. Ik dacht het wel, mompelde Leon, Het korte gesprek tusschen den vicomte en den ouden dienaar was inderhaast gevoerd geworden. De ridder ën Cherubini hadden geen tijd gehad zich terug te trekken. Thans wendde Leon zich tot hen. Gij hoort het, heeren, zeide hy diep geschokt mijne vrouw is te Parijs zij heeft deze hel betreden, waar men dreigt den koning te overvallen, en alle aristocraten te vermoorden. Vergeef mij, maar ik moet er heen. Wellicht kan ik haar overhalen de stad weer te verlaten. Ik hoop, vicomte, zeide Parvis ernstig, dat de tranen uwer vrouw bij u niet hooger zullen wegen dan aan het koningschap verpande eer. Ridder, antwoordde Leon trotsch, gij hebt mijn woord, dat ik te middernacht weer in de Tuillerieën ben Als het mij mogelijk is en gij het mij ver gunt, mijnheer de vicomte, zeide Cherubini, dan kom ik nog dezen avond op Chimay. -Ik dank u, mompelde Leon. Daarna wendde hij zich tot Robin. Deze wilde van het paard stijgen, doch de vi comte belette het hem. Wacht, zeide hij, ga met mij mede naar het paleis. Uw gezel za' mij zijn paard wel willen geven. Tegen middernacht in de Tuillerieën riep 'leseTve-lofficier a,an zijn vrouw hail geschreven in handen van de Engelschen. De toon van dien brief vgps volstrekt hopeloos. Die stehrijver weidde uit over het iij„ea en de vcniezen van zijn regiment,. Het was elf dagen achtereen in de schansen geweest. De soldaten hadden alle hopp verloren en vreesden, dat zij ten doode opgeschreven waren. Op grond van wal er in. dien brief over de stemming aan D|uitselien kant stond, Werd een tegenaanval gelast, die mei de verdrijving: van de Duitschers uit pas bezette stellingen eincligdp. Den 5en dezer meldde dezelfde correspondent De toestand ten O. van Yperen die gisteren eenige .feden tot ongerustheid scheen te geven, was van ochtend veel verbeterd. Die aanvallen van de Duit se hers waren minder hevig en zij .schijnen uitge put te zijn. Zij' gaan voort mot Yperen te beschie ten. maar hun vuur is niet zeer hevig'. Granaten die niet ontploft waren droegen het merk October 1914. „waaruit men kan o-pmaken lat bun re- .seive-voórraad uitgeput is.". Vanochtend liep er cc n gerucht flat Yperen door de Duits'cbeis geno men was. Dit was blijkbaar veroorzaakt door de ontruiming' van de stad d-oer de burgerlijke be volking voor het bombardement. In werkelijkheid stellen volstrekt betrouwbare inlichtingen den foe- -:tend van de bondgenooten te Yperen vanochtend als zeer gunstig' voor. Tusschen Meessea (Mesmes) en Hollebee'ke is gisteren zwaar gevochteq, maar de laatste plaats is nog altijd in de handen van de bondgenooten. i Cisteren werd de stelling' aan het kanaal van VcUine naar Yperen ten Wj. van Bixschoote hevig aangevallen. De aanval werd echter zonder moeite afgeslagen en tegen het einde van den dag wer den de Duitschers door een schitterenden tegpn- ssrval uit Bixsiehoote verdreven. Aan tie Yser is de toestand eveneens gunstig. Ar.n de linker .oever houden de Dtuitscheis alleen de dorpen St. Joris Kapelle en Tervaete, de pjyai- se n waar zij in den beginne waren overgetrokken en die zij aldoor als1' bruglgOhoofden hebben li'a:,li te n te behouden, bezet. Er waren ook atdeelingèn in een of twee boerderijen bij Schooithakke, maar daar de Belgen op die plaats blijkbaar de Inug bezet houden moeten dezen van de hoofdmacht zoo goed als afgesneden zijn. De doodsvogels aan de Yzer. De oorlogscorrespondent van »De Tijd" schrijft De doodsvogels gieren langs de Yzer... Ze zijn onze bondgenooten, onze kostbaarste hulp wel licht 1... Ze zijn de schrik der vijandelijke legers... ze brengen de doodstijding aan Oostenrijkers en Duitschers Ze verkennen hunne stellingen, open baren ons hunne geheimen, hunne met groote bedachtzaamheid uitgevoerde bewegingen, hunne met zooveel zorg verborgen gehouden schrikkelijke verliezen 1 Zonder deze doodsvogels zonder de Engelscbe en Fransche vliegers, tegen wier luchtverkennin- gen de vijand nog geen afdoend verweermiddel gevonden heeft, zouden de krijgsverrichtingen aan Leon den ridder toe, gaf zijn paard de sporen en reed weg. De ridder reikte den maestro de hand en zeide Komaan, maestro, ik zal u in het kasteel brengen 1 III. Ongeveer op denzelfden tijd, dat de vicomte de Fonteille op de Quai de TEcole vernam dat zijn vrouw te Parijs was aangekomen en met Robin door een gedeelte van het Quartier I.atin naar den Foubourg Saint Germain draafde, waar het paleis van den prins de Chimay lag, terwijl de ridder met Cherubini den weg naar de Tuillerieën insloegen, heerschte er onder de in het oude koningspaleis bijeengekomenen een groote opge wondenheid. Zooals wjj reeds uit het gesprek van Leon met den ridder vernamen, had het hof door verschil lende uit voorsteden terugkeerende spionnen ver nomen, dat men voorzichtig moest zijn. Toch waren deze berichten niet zoo verontrustend dat men voor een aanval behoefde te vreezen. Sedert de verwijdering van Leon en zijn gezel uit het kasteel waren intusschen nog andere boden aan gekomen en hadden daar slechter tijdingen ge bracht. (Worjit vervoladh f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1