Dagblad mor Schiedam Omstreken, 1 buJ10 De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f Onder het schrikbewind. Dinsdag 10 November 1914 No. 11076 ppn b«verlies r jaar^&iK oyereeaïoistii op de polis Tenelde*voorwaarden, Officioek berichten. Arbeidsbeurs. Buitenlandsch Nieuws. FEUILJLETO N. Bureau: Boterstraat 50- Telef, 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2. - p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2-maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bü levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door de verlies van een hand, voet of oog Hollandsche Algemeene b« dood V erzekeringsbank, bjj verlies van een duim gevestigd te Schiedam. verlies van eiken arnle- ren vinger. DItANKWEÏ. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op artikel 12 der Drankwet Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van Johanna Gerarda de Ruiter om verguning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet benedenlokaal van het pand Lange Haven 118. En herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 10 November 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. In verband met art. 11 der verordening op de Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden van de Commissie van Toezicht op die Beurs door den Gemeenteraad worden benoemd op aanbeve ling van patroons- en werkliedenorganisaties, wordt hiermede ter kenDis gebracht van de orga nisaties die van de bevoegdheid tot het doen van aanbevelingen gebruik willen maken, dat zij tot den lsten December a.s. in de gelegenheid zijn voor de wegens periodieke aftreding op 1 Februari 1915, ontstaande vacatures, aanbevelingen aan ons in te zenden voor de benoeming van 2 leden patroons, (vacatures J. H. Scheuerman cn T. M. A. van Dijk). 2 leden werklieden, (vacatures G. Breure en Th. C. Pluijm). S c'n i c d a in, 10 November 1914 Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V SICKENGA Nog steeds duurt de strijd voort bij Yperen en Dixmuiden. Steeds nieuwe strijdkrachten worden in het vuur gebracht. Ontelbare menschenlevens zijn op dat kleine stukje België reeds gevallen. En tel kens weer opnieuw wordt de strijd met nieuwe hevigheid hervat. De van weerzijden in het het vuur gebrachte 'roepen schijnen in kracht, tamelijk tégen elkan der opgewassen zoodat tot op lieden geen der beide partijen een beslissende zege heeft kunnen bevechten. De officieele communique's, spreken de laatste dagen slechts van afgeslagen aanvallen, van geringe vorderingen en van het handhaven van stellingen. Het Fransche communiqué van gisteren luidt De Duitschers hebben het offensiel hervat tegen Dixmuiden en in de streek van Yperen, vooral 7) Deze berichtgevers waren tegenwoordig geweest liij eene zitting der revolutionaire secties en op het stadhuis, en wat zij daar gehoord hadden was voldoende om te kunnen zeggen dat nog in den- zelfden nacht het gepeupel naar de Tuillerieën zou trekken. De revolutionairen hadden een Di- rectoir aangesteld, dat den secties de ontkroning des konings voorstelde, en van de acht-en-veertig secties waren er zeven-en-veertig secties voor. Daarna hadden deze secties de Commune niet patriotisch en energiek genoeg gevonden en hen door willige werktuigen en anarchisten ver vangen. Terwijl deze berichten door geheel het kasteel de ronde deden, bevond de koninklijke familie zich op de eerste verdieping der Tuillerieën, waar de vertrekken des konings waren. Voor den 20en Juni had Marie Antoinette nog 'n de benedenvertrekken gehuisddaarna had zij echter een kamer betrokken, welke dichter bij die van den koning, den dauphin de kroonprinses prinses Elisabeth, zuster des konings,-gelegen was; ten Zuiden van deze stad. Hun aanvallen zijn overal afgeslagen. Over de geheele linie tusschen Dixmuiden en de Leie hebben wijflangzaam vorderingen gemaakt. De mist heeft de operaties belemmerd, vooral tusschen de Leie en de Oise. De gisteren gemelde vorderingen aan de Aisne zijn door ons gehandhaafd. In den Elzas zijn nieuwe aanvallen der Duit schers op den pas Sainte Marie aux Mines (Mar- kirch) weer op een besliste nederlaag voor den vijand uitgeloopen. Van de andere deelen van het front is niets belangrijks te melden. Het Belgische communiqué noemt den toestand aan de User ongewijzigd. De vijand bezet nog enkele steunpunten op den linkeroever van de User, welke punten door ons gebombardeerd werden. Dixmuiden werd door de Duitschers gebombar deerd. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Wederom richtten gisterenmiddag verscheidene vijandelijke schepen hun vuur op onze rechter vleugel. Zij werden echter door onze artillerie spoedig verdreven. E°n in de avonduren van Nieuwpoort uit on dernomen en gedurende den nacht herhaalde aanval van den vijand mislukte totaal. Niettegenstaande den hardnekkigsten tegenstand maakten onze aanvallen bij Yperen langzaam maar geregeld vorderingen De vijandelijke tegen aanvallen ten Zuid-Westen van Yperen werden afgeslagen. Verscheidene honderden manschappen werden krijgsgevangen gemaakt. Van het Oostelijk gevechtsterrein wordt van Duitsche zijde gemeld, dat een aanval van talrijke Russische strijdkrachten ten noorden van het Wijsjtijter moer (aan de Oost-Pruisische grens tusschen Wirballen en Szithehnen) werd afge slagen rnet groote verliezen voor den vijand. De Duitschers namen 4000 krijgsgevangenen en maakten 10 machinegeweren buit. Het Russische gezantschap te 's-Gravenhage heeft de volgende mededeelingen ontvangen om trent de krijgsverrichtingen der Russische legers I. In Oost-Pruisen hebben de Russische troe pen de Duitschers uit de streek Wirballen, waar zij zich versterkt hadden, verdreven en Stalup- poenen bezet. Zij zetten hun vervolging van de Duitsche achterhoede voort in de streek van Lyck en van het bosch van Rominten, dat eigendom is van keizer Wilhelm. II. De Russische cavalerie heeft eveneens de grens van Posen bij Pieschen overschreden. Op de naar Krakau leidende wegen achtervolgt het Russische leger met succes de Oostenrijksclie achterhoede. Het heeft haar aangevallen aan de Nida en aan de Nidzida. In de jongste gevechten in Galicië aan de San en ten Zuiden van Prze- mysl heeft het Russische leger 125 officieren en meer dan 12.000 soldaten gevangengenomen en veel krijgsmaterieel buitgemaakt. Uit Gonstantinopel komen berichten van een Turksche overwinning. Op het bovengenoemde uur zat de koningin in hare kamer. Zij was niet alleen, prinses de Lam balie, freule de Chiraay, madame de Tourzei gouvernante van den dauphin, madame de Rou- chercuille, eerste kamervrouw der koningin, en madame de Campan hielden haai gezelschap. De kleine dauphin was reeds te bed gelegd en sliep zoo gerust als een kind sluimeren kan ook de dertienjarige kroonprinses had zich reeds ter ruste begeven. Marie Antoinette droeg een eenvoudig kleed van donkere stof, waarbij haar bleek gelaat "zeer afstak. De koningin, die zich op beslissende oogenblikken zoo volmaakt kon beheerschen, die voor geheel dat hof of voor dat volk steeds een waardige houding aannam, gaf zich thans aan een oogen- blik van zwakte over, toen zij zich alleen door haar getrouwen omgeven zag. Zij was nu niet de koningin, maar beurtelings de diepbedroefde echt- genoote en angstige moeder, nu de vernederde, vrouw, die aan bevelen gewoon, zich moest voegen naar een onweerstaanbaren dwang. Zij stortte afwisselend tranen van smart over het onzekere lot van haar gemaal en hare ge liefde kindereD, en dan weer tranen van toorn over het gebrek aan energie, dat de koning aan den dag legde. Eerst in den kerker, in het aan gezicht des doods, kreeg Marie Antoinette die zielengrootheid, welke door de nakomelingschap zou bewonderd worden Ook de koningin en hare dames hadden gehoord Terwijl onze ruiterij over Kaghisman tegen den vijand oprukte, luidt het Turksche communiqué) deed de hoofdmacht van ons leger een aanval op het sterke Russische centrum. Na een verwoeden tweedaagschen strijd werd de vijand verslagen. Ons leger heeft de door de Russen ontruimde stellingen bezet. Reuter seint uit Londen Volgens een telegram uit Tiflis maakte een bericht uit het Russische hoofdkwartier in Kau- kasië melding van herhaalde, verwoede aanvallen van de Turken op de door de Russen bezette heuvels van Koeprikoei. De vijand werd ten slotte over de geheele linie teruggeworpen en sloeg op de vlucht. BELGIë. Eon a r: r e s t a, t i e. Een redacteur van de „Maasbode" schrijft uit Bnigg'c, waar hij zich op do Kómmandantuir be vond om oen pas te vragen: Beminnelijk wendde „der Ileiï Hauptmann" zich na zijn binnentreden eerst tot de wachtende dame. die alleen Franseh bleek te spreken, .het geen den commandant in zichtbare verlegenheid bracht. Hij had evenwel den moed in verschrik kelijk Franseh oe,n gesprek te beginnen, waarbij bleek, dat de dame eenj,g|o officieren logeerde;, doch voor hen geen voldoende voedsel kon mach tig worden. De commandant schraapte zich ecnige malen do keel, hakkelde dan ofm mede lijden mede te krijgen en.... Verwees de dame naar do Marine-Division. Vervolgens was onze reeds genoemde mede bezoeker aan de beurt, doch nog voordat, de commandant hem aangesproken had, stapte de telef,oonbeamhtc naar voren om liet volglende verhaal te doen. Vergezeld van een patrouille van drie man had hij in hel; woonhuis van dezen man, welke ons later bleek de arrondissemenIs-commisslaris, de heer H. te zijn, het telefoontoestel opgteëiseht voor de Koinmandantur .zelve. De heer H. zou zich daartegen echter hebben verzet en de Doilscheiis hebben toegevoegd, dat zij diefstal pleegden. Daarop was, hel toestel natuurlijk, toch afgenomen, do«h de patrouille had oen heer II. tevens mode naar de Koimmandanlur gevoerd. Verschrikkelijk vper de commandant nu tegen den heer II. uit. „Wat wij' Duitschers, hier in Brugge nemen, düitft u dat stelen noemen? Zijn wij dieven? Wc zullen u dat ©ven anders loeren. U is mijn gevangene, en de hand de,s, Hnuptmann's' viel zwaar neer op den schouder van don mail, d.,.1 vrecselijk verschoot. .Mijnheer," antwoordde hij in het Franscb. „ik -preek geen Duitsch maar mag; ik de zaak- even in het I'ranseh toelichten. Deze heeft zich niet, toegedragen zooals...." Zwijg, hier valt niets tce te lichten. Neen, geen woord meer. (De man trachtte nog iets te zeggen); „Beambte, kan je de waarheid van je verhaal bezweren?" wat er in de secties en op het stadhuis was ge beurd. In de kamer heerschte een pijnlijke stilte. Niemand waagde het een woord te spreken. Prinses Elisabeth stond in een vensternis en staarde zwaarmoedig naar den tuin in hare na bijheid stonden prinses de Larnballe en freule de Chimay, bleek en sidderend den angstigen blik op de koningin gericht. Marie Antoinette had de oogen neergeslagen, haar donkere blik rustte op den vloer, hare rech terhand speelde werktuigelijk met eert vouw van haar kleed, maar de hand beefde. Het angstige stilzwijgen werd plotseling door geschreeuw afgebroken. De jeugdige prinses de Lam balie wendde zich tot de koningin, zonk snikkend voor haar op de knieën neer, verborg haar hoofd in den schoot dei' koningin en riep Ach Alles is verloren I Marie Antoinette verschrok hevig. Zij herstelde zich echter terstond, streek met de hand door het blonde haar der knielende en zeide met een weemoedig lachje Wie bang wordt is verloren, mijn kind. Gij herinnert er mij te rechter tijd aan, Ónze laatste kaarten zijn nog niet uitgespeeld I De maarschalk de Mailly 1 ieeft mij gezegd, stamelde freule de Chimay, dat men de Nationale Garde niet kan vertrouwen. De maarschalk had ongelijk u bang te maken zeide de koningin. „Jawel, llcri Hauptmann." „Dan vooruit. Patrouille hier. U heeft een Duitsch beambte en patrouille heleedigd, waarop zware straf staat,. Dat kon u Welen, het is aan geplakt, Patrouille hier, -onmiddellijk." Drie man, de bajonet op het geweer, stapten binnen. „Grijpt hem aan," beval de comman dant, „en naar* de gevangenis." Met knikkende knieën, en glans'ch ontdaan werd da man weg gevoerd, waarmede we 'n waarachtig medelijden gevoelden. Voor ons was tie commandant do welwillend heid zelf. Hij betreurde het zelfs ons geen pas te kunnen geven voor Ostende. Deslagb ij Y peren. Aan de »Times" wordt uit Noord-Frankrijk gemeld. Langs de geheele noordelijke slaglinie, in het bijzonder ten oosten van Yperen en tusschen Rijssel en Atrecht, is de strijd weer opnieuw uit gebroken. Onder hevig geschutvuur, dat zij sinds hun nederlaag bij Yperen hadden onderhouden, hebben de Duitschers den tijd gehad hun ver strooide strijdkrachten te reorganiseeren en te versterken op een plaats vijf mijlen ten oosten van Yperen. Zij verkregen een tijdelijk succes. Onze mannen waren nl. negen dagen in de loopgraven geweest en door andere vervangen, zoodat zij zich voor de zeer noodige rust konden terugtrekken. De nieuwe troepen waren juist in de loopgraven aangekomen, toen zij door een groote overmacht werden aangevallen. Zij konden de stelling niet honden en trokken buiten het bosch achter de verschansingen terug. De vermoeide manschappen, die waren afgelost, kregen toen bevel terug te keeren en de stelling te heroveren. Uitgeput als zij waren, deden zij dat op schitterende wijze. Onder dekking van den mist rukten zij in de vroege morgenuren vooruit en dreven den vijand na een verwoed ge vecht van man Jtegen man uit het bosch. De Duitschers weken terug naar onze loopgraven en trachtten daar jstand te houden. Zij werden er echter met de bajonet uit gejaagd. In minder dan een uur was de stelling heroverd. De vijand vlood van het met dooden en gewon den bezaaide gevechtsterrein. Onze mannen had den het meest van het vuur van de machinege weren geleden, doch hadden de voldoening vier daarvan vermeesterd te hebben. De Duitschers handhaven zich nog steeds in hun stelling op enkele mijlen van Yperen. Hun groote kanonnen kunnen nog altijd granaten in de stad werpen. Woensdag ontplofte een granaat in een der straten en werden vier arme kleine, spelende kinderen gedood. Ook cirkelen er vlieg tuigen boven de stad en laten zij bommen vallen. Ik hoor, dat de kerk en het stadhuis beide ern stig beschadigd zijn. Enkele straten zijn bedekt door dakpannen en brokken schoorsteen. Gisteren morgen stonden verscheidene huizen in de stad in brand. Blijkbaar maken de Duitschers eenig vertoon bij hun aanval op Yperen. Is het een ernstig Prinses de Larnballe hief het hoofd op en zeide De besluiteloosheid des konings is ons on geluk. Marie Antoinette kleurde. De koning is geen lafaard,'antwoordde zij snel, maar hij heeft slechts passieven moed en is door gebrek aan zelfvertrouwen niet geschikt om energiek op te treden. Wanneer ik van het be gin in zijne plaatst had gestaan, ik de buiten- landsche, die zoovelen een doorn in het oog ben, de koning zou reeds lang verloren zijn geweest. Wanneer het nu is, voegde zij er bevend bij, dan komt dit alleen omdat hij geen vertrouwen in zich zelve heeft. Ach, indien de koniüg slechts moed genoeg had om een verdrag te sluiten tusschen de kroon en het volk, het zou wel anders gaan merkte madame de Rouchereuil koen. De koningin richtte zich trotsch op en wierp een afkeurenden blik op de eerste kamervrouw. Marie Antoinette gevoelde, dat in deze woorden ook een verwijt voor haar lag opgesloten. Het was toch eens gebeurd, dat Lodewijk, op aan dringen der koningin den gevierden Mirabeau had weggezonden, eerst kort geleden was Lafayette afgewezen, toen hij gedurende een kort verblijf te Parijs aan de koninklijke familie een plan tot redding had voorgelegd- n&aril vervolall

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1