Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hernieuwde poging om de stad te nemen of is het een list om onze troepen daar vast te houde^ terwijl de hoofdaanval op de linie van La Bassée geschied? Zooals ik u heb medegedeeld, is de toestand op de linie tusschen Rijssel en Atrecht reeds eenige weken duister. ENGELAND. De Engelse he pers en de oorlog. De Engelsche pers begint te begrijpen, dat de tegenwoordige oorlog allesbehalve een «sport" is en zij voelt zich, trots de zoo gunstig schijnende berichten van de fronten, niet gerust. Zoo schrijft de .«Daily Mail" Het bitteie feit bestaat, dat alle landlegers der Bondgenooten verre ontoereikend zijn, om de Duitschers uit België te verdrijven en Ostende te heroveren, ze uit de Aisne- linie te werpen, waar ze altijd nog op 60 K.M, van Parijs staan, alsmede hen te dwingen Polen te verlaten. Het geschut van het Duitsche eska der wordt op de Engelsche kust gehoord. liet verschijnen van Turkije op het oorlogsveld baart nieuwe gevaren voor het Britsche rijk. Grootere inspanning is noodig. Zelfs Kitchener's millioenen zou den ontoereikend kunnen blijken. Het klaagt verder over de censuur, die belet, dat het Engelsche volk de noodzakelijkheid van verdere krachtsinspanning jnziet. Het beginsel van vrijwilligersdienst is onder deze omstandig, heden onhoudbaar. De regeering moet het volk de waarheid over den oorlog doen kennen, of de algemeene dienstplicht zal binnenkort onvermij delijk zijn. De «Morning Post" schrijftDuitschland en Oostenrijk zijn door hun centrale ligging in staat, het conflict met Rusland lang genoeg aan den gang te houden, om Frankiijk door overmacht uit te putten. De toestand kan alleen door groote aan voeren van Britsohe strijdkrachten ten gunste van Frankrijk keeren. En die krachten moeten niet te laat komen. Dat is de kardinale waarheid over den oorlog. De aan Engeland gegeven tijd is niet onbeperkt. Een beslissende Duitsche overwinning op het westelijk oorlogsterrein kan legers vrij maken, om den inval in Engeland te beproeven, welke onuitvoerbaar is zoolang de Britsche vloot de zee beheerscht. Maar een inval in Duitsch land zou dadelijk dit plan uitstellen en het moet de taak der Bondgenooten zijn, zoo'n inval on middellijk te doen zocdra hun kracht hen daar toe in staat stelt. DUITSCHLAND. D1 u m-d u m k ,o g o 1 s 'Wolff seint uit Berlijn: Aan den tweeden burgemeester va.n München,» die reserve-kapitein is en aan het hoofd stond van een bij Yporen gestreden hebbende compag nie, wem de hand stuk geschoten door een oom uum-'kogel. Hij bracht een Engelschen infanterie- 'kogel met a£gezaa|gden lotoden kern van het slag veld mede en verklaarde volgens de „Lokal-An- z'cigiei", dat de Engelschen aan hun geweren zelfs een inrichting hebben om den loodon kern af ie 'knijpen. De bevelhebber van het leg'er in België, kroon prins Ruprecht van Beieren, maakt melding van degelijke kogels, waarvan de randen dei' scherp afgekapte loodcn mantels de verwondingen nog gru welijker maken. .„Vlijtige Bertha" in actie. Een soldaat die onder de projectiel-baan der 42 c.M. mortieren in de observatiepost gelegen heeft, vertelt daarover in de „Rhein Westf. Ziig' ....Ongeduldig luisteien wij naar het bekende gedonder. Traag gaat do wijzer naar lien ujur toe en nu vernemen wij ver achter ons den dof ten knal, die gedempt door hooge bos sollen on te mickkyi van het vuur van de lichte Jral Ie rijen slechts voor een opmerkzaam waarnemer liorkcn- baar. tot ons doordringt. Maar dadelijk hooien wij, hoe het zware projectiel suisend hoog1 boven onze hoofdei! zijn loop volgt. Van wolk tot wolk breekt het geluid, vaak luio en dan weer minder duidelijk, als een dikke wolkenwamd ons van het projectiel scheidt. Ons oog!, Onwillekeurig naar boven gericht zoekt ie- vergteefe het zwarte, schrikwekkende voorwerp, dat zoo luid fluitend over ons heen vliegt. Un- bew'egtelij'k staan we, de kijkei's op bot fort ge richt, in welks onmiddellijke nabijheid een reus achtige stofzuil pmhpog1 stijgt, die het geheele fort eenige minuten lang in een lichte wolk' hult. Dan vogt een knal, die de aarde doet sidderen tot waar wij staan en de ruiten van de huizen in de buurt doet springen. Weer hooren wij ver achter ons den. doffen knal en tegelijkertijd het geweldige suizen boog hoven onze hoofxlen en dan stijgt dezen keer uit den buitonwal van het fort, die naar ons toe ligt - de dichte, ongeveer twintig meter hooge rookzuil omboog, waarop onmiddeiijk de geweldige donderslag volgt. Nu het derde schot. Vijftig seconden moeten wij wachten tot het projectiel oc ongeveer ne gen K.M. lange baan heeft afgelegd. Dank zij een zeldzaam giunstige belichting, zien wij het projectiel 'kort voor het doel, als een zwarte kogel bliksemsnel naar heneden komen. Onze oogfen kunnen niet vlug genoeg volgen en bijna tegelijkertijd breekt de wolk los, nu uit hot fort zelf. 1 Een kranig stufc je. De „Sporlwelt" vertelt hoe ae bekende 1.ee renrijder, ioberluitenant Von Keiler,zich het IJzeren Kruis verwierf. Von Keiler, die als ordonnausofficier hij een divisie dient, kreeg opdracht om per auto een belangrijk bericht aan het Laofdom'rnanJo te brengen. Toen hij een kleine stad gepasseerd was zag1 hij op een heuveltje oen vijandelijke patrouille verschijnen. Enkele schoten dwongen deze tot den aftocht. t Toen de auto op -hot heuveltje was aangeko men, doken links en rechts, op een afstand van ongeveer 300 meter, vijand olijke kuiassicrs- cskadi ons op. Nu wilde de chauffeur stoppen; maar Von Keiler beval op do grootste versnel ling verder te rijden. De inzittenden in den auto openden nu direct een levendig vuur, wat ten gevolge had, dat do eskadrons in hun eersten schrik den weg! vrijgaven. De auto suisde tus schen de vijlanden door tot aan het naast tb ijge- legen dorp, aan welks uitgang geweervuur ge hoord werd. Von Keiler liét nu stoppen en zag, dat de beide ViOjorbanden door de kurassiers doorschoten waren. Aan verder rijden was dus niet te denken. Men wendde den auto1 en luite nant Von Kellep voer langs cieuzelfdcn weg' terug, stelde de standplaats van de eskadrons vast en maakte liet daardoor mogelijk, nat de batterijen haai* vuur precies richten kenden. Ou 800 meter had het vuur tengevolge, dat binnen vijf minuten van de beide eskadrons1 nog maar een paar ruiters overbleven. Do neutraliteit van Holland. Men seint ons uit Berlijn De vrijzinnige afgevaardigde Gothein bespreekt in de „Vassische Zeitung" de neutraliteit van Heiland in de toekomst ©n zegt onder an noren: Duitschland heeft absoluut geen aanleiding1 om te trachten verandering, te brengen in zijn huidige verhouding met Holland. Voorzeker ei zijn bij ons ook ettelijke „patriotten" die verlangen, dat do Rijn vanaf zijn bronnen tot zijn monding, een Duitsche rivier zij, maar evenzoo weinig' als de Zwitsers zulke enthousiasten ernstig, nemen, even min moesten de Hollanders dat doen, Een econo misch belang bij een engeie aaneensluiting van Holland aan Diuitsc'hland bestaat sr liij ons niet. Integendeel het heeft voor ons in geval van oorlog niet weg1 ie cijferen voordeeten, dat Hol land niet toit het Djuitscho rijk' behport. lil. 1870, toen de toentertijd© overmachtige FranSche vloot de Duitsche havens blokkeerde, was dat voor.ons veteer met de overzeese he neutralen van groote beteekenis. Thans1 echter was dit van voel geringer* heteokenis, omdat Engeland zich niemand al stoort aan do bepalingen van het volkerenrecht, en vooral omdat het tegenover de neutrale machten zijn maritiem overwicht op ongehoorde manier laat gelden, waar het hun voorschrijft, hoeveel graan, wol metaal, minerale olie enz. zij op hun eigen ot op andere neutrale Schepen mogen aanvoeren. IV groote maatschappelijke nadoelen, die de neu trale staten thans ondervinden loor die rechts verkrachting van Engeland -en dat nog het sterkst wel Amerika zullen aanleiding' zijn, dat allen hunne koopvaardij- maar vooral ook hunne oorlogsvloten zullen gaan uitbouwen, pra tenminste met elkander aaneengesloten, Engeland le dwingen do reg'elen van het volkerenrecht te respecteeren, en daarmede zal dan ook de neutra liteit van Holland weereen groote waardevermeer dering ondergaan. Holland wil zijn Kolonies voor zich zei von behouden. Dat is een gezonde gedachte, zoolang' het zich sterkgenoeg voelt, ze te be schutten tegen .vijandelijke machten, maar dan zal Holland'voortaan ook voel zwaardere lasten ten behoeve van de vloot, op zich moeten ne men dat vooral met het oog op de roofgierige Japanners, die van hun plannen geen geheim maken maar nogmaals: Wij hebben geen maat schappelijk noch politiek belang erbij. Holland tol een nauwere aansluiting aan ons op te wek ken, laat staan dan zooiets op Ie dringen. Voor ons heeft een neutraal Holland veel moer waaide dan oen dat bij: ons aangesloten is. En bovendien de geheele vraag is er eigenlijk een van Hol- landscli belang1. RUSLAND De correspondent van de «Times" te Petersburg meldde 4 dezer De Russen hebben aan de San een beslissende overwinning op de Oosteurijksche legers behaald- In het Russische hoofdkwartier woonde de tsaar en de generalissimus een Te Deum bij, toen het nieuws werd ontvangen van den algemeenen af tocht der Oostenrijkers langs het gansche front in Galicië. De groote beweging der massale Russische legers door Polen bewerkte de verplet tering der Oostenrijkers. Van Kielce waren de legioenen van den tsaar slechts korten afstand verwijderd van Krakau en de voornaamste ver bindingslijn der Oostenrijkers, die toen nog wan hopig zich op den linkoever der San staande zochten te houden. Er was reeds op gewezen welk groot gevaar hen bij een lang toeven in die positie bedreigde. Deze groote Russische overwinning, waarvan de bijzonderheden ieder oogenblik worden verwacht, kroont de strategie der compagnie in Polen. Toen de Oostenrijkers, die minstens 20 legercorpen, of nagenoeg een millioen man sterk waren, in West- Polen binnenstroomden en een anderhalf millioen Oostemijkers een heldhaftige poging deden tot herovering van Oost Galicië, veroischte het een vereeniging van groote kunde en moed, om de Russische strijdkrachten voor Lwow te verminde ren en bijna het gansche leger te concentreeren langs den rechter oever van het midden der Weichsel. Terloops werd reeds gewaagd van den merk- waardigen marsch der Russische troepen door een schier onherbergzame streek en over moeilijke begaanbare wegen, leidende naar en ten Noorden van Warschau. Niet minder merkwaardig was de daad der Russische mineurs, door bruggen over de breede rivier te leggen, waarover een ^millioen soldaten met het noodige geschut en transport konden gaan, om den vijand van alle kanten aan te vallen. Het is niet de fout van het Russische opperbe vel, dat het Duitsche leger erin slaagde tijdig dek kingen zoeken. Maar de spoed van dien terugtocht en de verwijdering hunner gevechtsstelling van Oost-Pruisen, zijn duidelijke bewijzen, dat bet Duitsche leger gedemoraliseerd en ontmoedigd is, terwijl het Oostenrijksche verpletterd valt te achten. ZUID-AFRIKA. Te Antwerpen is een W-T-B-telegram gepubli ceerd waarin wordt medegedeeld, dat De Wet de Oranje-republiek zou hebben geproclameerd. Naar verluidt hebben alle bewoners van den Oranje- Vrijstaat zich bij hem aangesloten. Vergoeding aan gezinnen van militairen. Jde minister van ooi log heeft zich met onder staand schrijven tot de burgemeesters gewend Daar het zich niet laat aanzien, dat op spoedige demobilisatie van de weermacht mag worden gerekend, en het komende wintertijd perk stellig hoogere uitgaven zal vorderen van de achterge bleven gezinnen der dienstplichtigen, vind ik aan leiding u er op te wijzen, dat u zonder vooraf gaande machtiging mijnerzijds bevoegd zijt, het bedrag der aanvankelijk door u toegekende ver goedingen te verhoogen, indien en voor zoover u zulks noodig acht om te voorkomen, dat het den betrokken gezinnen zou komen te ontbreken aan het noodzakelijke voor levensonderhoud. Onder dit laatste versta ik, zooals u ongetwij feld bekend is, niet alleen voldoende voedings middelen, doch ook kleeding, vuur, licht en huis vesting. Voorts meen ik er ook de bijdragen aan zieken- en begrafenisfondsen onder te moeten" begrijpen. Hoewel schier overbodig, zij er niettemin de aandacht op gevestigd, dat de verhoogingen in geen geval aanleiding mogen geven, om de wet telijke maximumvergoedingsbedragen te overschrij den, en ouk, dat de vergoeding nimmer meer mag bedragen dan het verschil tusschen het bedrag, hetwelk de dienstplichtige in het gezin inbracht en hetwelk hij aan het gezin aan eigen levens onderhoud kostte. Mynen. Volgens bij de reederjj Klinge Poortman ontvangen telegram, is de logger «Poolster" M.A. 76, schipper Martinus Keus, op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered en te Lowe- stof geland. De gisteravond binnengekomen logger M. A. 149 heeft te Iloek van Holland geland de bemanning, bestaande uit 19 personen, en een passagier met 2 meisjes, die zich in een eigen boot gered had den, van het Noorsche stoomschip «Pluten", ge laden met graan en bestemd van Londen naar Christiania. Dit stoomschip is Zondagavond 10 uur dwars voor Warmouth op een mijn geloopen en ge zonken. De geredden roemden de behandeling van de bemanning van M. A. 149. »N. R. Ct." Weerbericht. 1 Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Nov. medegedeeld door het Kou. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771.1 te Munchen. Laagste barometerstand 721.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot kraehtigen, zuidwestelijken tot westelijken wind betrokken, tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. Arbeidsbeurs—Steuncomité. Het aantal ingeschrevenen werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs over de week van 27 November bedroeg 41. Voor langer of korter tijd werden geplaatst 13 personen. Van deze weck werd aan ondersteuning aan 496 personen uitkeering gedaan. Vanwege den Al gem. Neder 1. Po litiebond werden heden de volgende onderschei dingen uitgereikt Gouden kruis voor 30-jarigen trouwen dienst aan den sluiswachter-agent v. politie H. v. Wieringen. Bronzen kruis voor 10-jarigen trouwen dienst aan den hoofdagent G. Blok en den agent C. v. d. Hoet. Volksbadhuis. In de week van 1 7 Nov. '14 werden ge nomen 389 baden. le klas kuipbaden 30, regenbaden 26 2e klas kuipbaden 57, regenbaden 262, 5 ets. kinder baden 14. Bovendien werden door Belg. vluchtelingen 99 baden genomen, 50 kuip- en 49 regenbaden 2de klasse. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Zaterdag-middag vergaderde deze Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ocgewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van het door de Regeering bij de Tweede Kamer der Stalen-Generaal ingediende wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoer rechten werd door den Voorzitter meegedeeld) dat hij het wensehehjk had geoordeeld, dat ook door onze Kamer een adres over deze zaak aan de Regeering worde gezonden, en dat hij reeds een dergelijk adrjjs ontworpen had, opdat dit bij goedkeuring door de Kamer nog dienzelfden mid dag verzonden zou kunnen worden. Het ontwerp werd daarop door hem voorgelezen en met alge meene stemmen goedgekeurd. Op de daarin uit eengezette gronden wordt in het adres tot Zijne Excellentie den Minister van Financiën het ver zoek gericht om, zoo mogelijk, het onderhavige wetsontwerp te willen terugnemen. De Kamer besloot tevens, dat de voorzitter en de heer A. H. M. Melchers een bezoek zouden brengen aan den afgevaardigde van Schiedam in de Tweede Kamer der Staten-Geueiaal, den heer Jhr. Mr. de Geer, om hem te verzoeken, bij een eventuëele behandeling in die Kamer tegen het wetsontwerp te willen opkomen. Na de behandeling van de lijst van ingekomen stukken werd er door den voorzitter ingevolge een door den heer H. J. Jansen gedane vraag op gewezen, dat de heer A. Cool Mzn. voorzitter is der ter vergadering van 25 September 1.1. be noemde commissie voor de middelen van verkeer, bestaande uit de heeren Cool, D. L. Ingelse, H. J. Jansen, M. van der Vlies en S. C. van Waalwijk van Doorn, en dat hij zelf voorzitter is van de in die vergadering benoemde commissie voor post, telegraaf' en telephoon, bestaande uit de heeren Th. G. van der Burg, D. Ris E.Hzn, A. H. M. Melchers en B. A. J. Wittkampf. De vergadering werd daarop door den voor zitter gesloten. Hoogwater te Schiedam: Woensdag '11 November 9.27 v.m., 10.— n.m. 4 Personen verdronken. Hedenmiddarr is op de Merwede onder de Gemeente Zwaluwe gezonken de peenaak van een schipper uit Nie- wendijk. De vrouw vau den schipper en twee kinderen verdronken. De schipper, diens knecht en twee kinderen werden gered, doch een der geredde kinderen is terstond overleden. Moordaanslag: Te Wedde is een moord, aanslag gepleegd op Johan -Swarts, die ernstig door een sthot werd gewond. De dader is to Winschoten binnengebracht. Een voetbal-ongeluk. Van het voetbal terrein van V. O. C. aan den straatweg naar Overschie te Rotterdam, was een bal terecht ge komen in een aangrenzend land. Toen een boeren knecht dezen ging halen, kwam een ram op hem aanstormen en wierp hem omver, met het gevolg, dat hij het rechterbeen brak. Auto verbrand. Zaterdagnacht tusschen 12 uur en halfeen is tusschen «Den Deyl" en het Haagsche Schouw een auto, toebehoorende aan mevrouw De K. te Scheveningen, door het vlam vatten van het benzine-reservoir in brand geraakt en totaal door het vuur vernield. De chauffeur, die de vlammen trachtte te dooven, beliep hierbij enkele lichte brandwonden en schroeide zich de haren aan de hoogoplaaiende vlammen. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. De auto was verzekerd. (Avp.) Een bakkersoorlog? De N, Gork. Ct. meldt uit Leerdam Zoo is het dan gebeurd 1 Een ultimatum is gesteld door de gezamenlijke bakkers aan ééa hunner. De reden is deze. Door de hoogere graan prijzen werden, in overleg met het hoofd der ge meente, de broodprijzen geregeld en de maximum prijzen bepaald. Bakkers van buiten verkochten echter hun brood beneden de Leerdamsche prijzen hiervan ondervonden de bakkers geweldig nadeel Bakker H. nam toen een stout besluit en sloeg ook het brood af. Nu hebben de collega's van H. als eisch ge steld het brood weer opslaan of... 24 bakkers slaan het brood Maandag 5 ct. af. Natuurlijk ziet de burgerij dezen strijd met belangstelling aan, 't Zou in dezen duren tijd een aardig voordeeltje zijn, op deze wijze goedkoop brood te verkrijgen, Een aangrijpend Tooneel. In de ves tibule van een groet spoorwegstation, le Parijs, waren een aantal gewonden op stroo neerge legd, in afwachting van hunne opname in hel hospitaal. Een hunner scheen in hoogst ernstige»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2