Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. schen afhandig werden gemaakt. Van een en ander maakte dr. Enzmann wappert op voor zijn militaire overheden. ENGELAND. De opening van het parlement. De Koning opende gisteren het parlement met een troonrede waarin wordt gezegd, dat de onder danen uit alle deelen van het Rijk zich met kracht en toewijding vereenigd hebben om aan de Bond- genooten de eind-overwinning te verzekeren. De troonrede doet uitkomen, dat Engeland en de bondgenooten tegenover Turkije een vriendschap pelijke neutraliteit gehandhaafd hebben, doch dat slechte raadgevingen en vreemde invloeden Turkije naar een politiek van aanval en wantrouwen heb ben gedreven. Met erkentelijkheid wordt gewag gemaakt van de bewijzen van toewijding en steun, die de Mohammedaansche onderdanen zich ge haast hebben om te geven. Er heerscht in geheel het Rijk een onwankelbaar besluit om, ongeacht welke offering daarvoor gevraagd wordt, de over winning aan Engeland's wapenen te verschaffen. Hierna voerden verschillende partijleiders het woord. Bonar Law wees er met nadruk op, dat alle kans van een Duitsche overwinning thans geheel verkeken was en dat de bondgenooten nu in be tere posities zijn, dan bij het uitbreken van den oorlog. Minister Aquith zeide in het Lagerhuis De oorlog heeft tusschen allen partijen een solidariteit en een viting van sympathie van het geheele volk zonder onderscheid van geloof en stand gebracht, zooals wij dat nog nimmer heb ben beleefd. De troepen der bondgenooten hebben het hoofd- doelwit van den keizer geheel en al verijdeld. Het Britsche Rijk had thans zijn proef doorstaan de drie maanden, die achter ons liggen, hebben echter de de vaste hoop gebracht, dat, hoe langer die proef duurt, Engeland des te duidelijker zal te voorschijn treden als kampioen van de gerechte zaak. ITALIë. Uit het V a t i c a a n. Zooals men weet, heeft Z. H. Paus Benedictus XV het ambt van particulier secretaris opgehe ven, maar de werkzaamheden, daaraan verbon den, verdeeld' onder vier gfeheim-k amerhoerf n. De ze zijn, naar' aan „de Tijd" gemeld wordt, Mgt Caccia Dominigini (vereenigingislwezen en Italiaan- sche pers); Mgr. Arhoirio-Mella (li Sant Flia ('par ticuliere liefdegiften); Mgr. Gellaeh (buitonla.nd- sthe correspondentie en Duitsche en O ostein ijk sche pens)Mglr. Migone, eertijds particulier se cretaris van Z. IL, toen deze nog1 aartsbisschop van Bologna, was (Miss tipen dia). Deze prelaten behtooren tot het personeel van don kardinaal- staatssecretaris. Ook' zou, naar verluidt, de waar digheid hersteld worden van groot-kanselier dor pauselijke ,oirden. LUXEMBURG. Gisteren Irwam de Kamer van ufg'ecuaruigden overeenkomstig1 de Grondwet in gewone zitting bijeen De Grpot-hertogin hield daarbij een troon rede. waarin o.a. werd gezegd: Wijl zijn allen ontroerd door het verschrikkelijke schouwspel van den bloedigpn oorlog' waarin zich onze naburen bevinden. Onze neutraliteit werd geschonden; wij haastten ons, ik en do Regeering, om daartegen (e ppotesfeeren, en brachten het profest ter ken nis van do mogpndheden-giaranten. De Kamer keurde onze handelwijze gloed ofschoon miskend, blijven onze rechten bestaanen werd ons v!oo,c het ons toegebrachte onrecht schadeloosstelling toegezegd. Voor de schade bij het doortrekken der troepen geloden, werd ons reeds een se had o- loosstellingl uitbetaald. Ik' dank de bevolking voor de correcte houding' waardoor onaangename inci denten voorkomen zijn. Te midden lor gebeur tenissen waarbij de naburige landen wonderen van dapperheid verricht hebben, voor het geluk van het vaderland, willen ook wij nu het vader land uitroepen: God hese her me ons dierbaar va derland!" In de golf van Kiau-tsjnu is een .Tapansche torpedoboot gtezonken welke bezig was om Tniji- nen op te vissollen1 Het g'qootste -gbdeelte der bemanning is gered. In Frankrijk i,s' gesneuveld kapitein O'Neill, van het 2e regiment der „Life Guards". O'Neill, éen van de voorplannen oer Ulster vrijwilligers, is het eerste lid van het Eng'el- sche Parlement, dat in deZen oorlog! is gevallen Hij vocht reeds vroeger in Zuid-,Afrika. De Oorlogsleening. Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, heeft het wetsontwerp betreffende oorlogsleening reeds den Raad van State bereikt en wordt het ont werp in den loop van deze week bij het Depar tement van Financiën terug verwacht. Het wetsontwerp zal dan spoedig, vergezeld van een uitvoerige nota, bij de Tweede Kamer worden ingediend. Uitvoerrechten. Het bestuur der Vereeniging van Zuivelfabrikan- ten in Nederland heeft naar aanleiding van het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrech ten een adres tot de Tweede Kamer gericht waarin het zegt, dat oorlogswinsten niet zijn af te lijden uit een vergelijking der prijzen van twee verschil lende perioden, vooral niet wanneer de basis-periode 2 zomers en 2 winters omvat. De winterprijzen moeten noodwendig hooger zijn dan dezomerprijzen. Een uitvoerrecht op boter en kaas is bovendien onbillijk daar de toepassing van een certificaat- systeem op den uitvoer ervan in werkelijkheid reeds een belasting is gelegd ter compenseering der door de Regeering kunstmatig laaggehouden prijzen voor de binnenlandsche consumptie. Voorts kan Nederland's plaats op de wereldmarkt van gecondenseerde melk alleen worden gehandhaafd, door grooten omzet tegen lagere prijzen, zoodat een be lasting ook niet op de buitenlandsche consumenten kan worden afgewenteld. Het adres eindigt met de uiting der hoop, dat de wet niet op zuivelpro ducten zal worden toegepast. Verbod uitvoer spek. Nadat door het antwoord van den minister van landbouw, nijverheid en handel a. i. op een vraag van den heer Schaper bekend was geworden, dat een verbod van uitvoer van spek werd voorbereid, werden groote partijen spek uitgevoerd. Om dien uitvoer te beletten, heeft de opper bevelhebber, op verzoek van de regeering, een verbod uitgevaardigd, om gerookt, gedroogd en gezouten spek uit te voeren. Dit verbod is reeds j.l. Zaterdagavond in wer king getreden in afwachting van het Kon. besluit, waarbij bedoelde uitvoer zal worden verboden. Een uitzondering is bij overgangsbepaling ge maakt voor partijen, waarvoor reeds contracten waren afgesloten en die reeds ter verzending waren ingeladen. Opgebrachte schepen. De Nederlandsche stoomschepen Randwijk en Brunswijk, beiden van de reederij Erhardt Dekkers te Rotterdam, en het stoomschip Noord- wijk, van de Reederij-maatschappij Noord wijk alhier, alle gecharterd door de Holland Amerika- lijn en 7 Nov. resp. van Rotterdam naar New- York en Baltimore vertrokken, zijn naar Wey mouth opgebracht. (N. R. Cl.) Maïs. Naar aanleiding van het protest van de graan handelaren en molenaars tegen den maatregel der Regeering om alle beschikbare mixed maïs toe te wijzen aan het Centraal Bureau van het Nederl. Landbouw-comité vernemen wij van zeer bevoeg de zijde dat de Regeering, hoezeer erkennende dat de veehouders nog belangrijke bedragen aan den graanhandel schuldig zijn, daarin geen aanleiding kan vinden om een deel van haar maïs-voorraad aan de graanhandelaren toe te wijzen. Er heerschte immers buitengewone voedernood, waar in voorzien moest worden om te voorkomen dat de kleine varkens nog langer a tout prix ver kocht werden, hetgeen voor de landarbeiders en de kleine boeren die varkens fokken een groo verlies beteekende. Ook de mesters, die gedwon gen werden hun varkens te verkoopen, rijp of niet, leden groote schade. Had deze toestand nog eenigen tijd voortgeduurd, dan zou het einde zijn geweest dat er geen varkensvleesch of spek te krijgen was. Daarvoor diende in de eerste plaats te worden gewaakt, zoowel in het belang van den boerenstand als van de verbruikers van varkens vleesch en spek. Zoodra er echter weer voldoende voorraad maïs komt, zal de zaak voor de graan handelaren weer in orde komen. Hun klacht dat de veehouders hun nog millioe- nen schuldig zijn, gaat feitelijk geheel om buiten de door de Regeering genomen maatregelen. Zij zijn dat geld trouwens niet kwijt, daar de vee houders die het hun schuldig zijn, het evengoed moeten betalen, nu zij tijdelijk geen maïs van hen betrekken. Alleen blijkt uit deze klacht, dat 't gevolgde systeem van leveren op crediet nie1 deugt. Hadden zij contant geleverd, gelijk zulks door coöperatieve vereenigingen pleegt te geschie- don, dan hadden zij thans niet raillioenen te vor deren die niet binnenkomen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 756.9 te Karlsruhe. Laagste barometerstand 730.3 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dagstorm achtige, tot krachtigen noordwestelijken later wellicht afnemenden en krimpenden wind, zwaar bewolkt, aanvankelijk nog buiig, later wellicht iets zachter. Verkiezing Kamer v. Koophandel. Blijkens achterstaande advertentie beveelt de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" voor de verkiezing van 4 leden van de Kamer van Koophandel aan de aftredende leden de heeren, Th. G. v. d. Burg. H. H. M. Melchers, D. Ris EHzn. en B. A. J. Witkampf. Het stembureau is geopend Vrijdagmiddag van 1^ tot 3i uur. De Hanze. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Middenstandsvereeniging aan de algemeene leden vergadering morgen (Vrijdag)avond om half 9 in het gebouw van den R. K, Volksbond aan de Lange Haven. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 13 November v.m., 0.8 n.m. (Vervolg.) De heer de Bruin zegt, dat als het college noodig oordeelt op dezen noodmaatregel de Kon. goedkeuring te vragen, spr. daartegen natuurlijk geen bezwaar heeft. De heer Kavelaars dient een voorstel in om de verordening op de heffing der belastingen dusdanig te wijzigen, dat aan personen, die door omstandigheden tijdelijk buiten staat zjjn geraakt om te betalen, op hun verzoek, door den Raad uitstel van betaling kan worden verleend. De heer Scheffers zegt, dat de uitlegging van den heer de Bruiu van diens voorstel in den geest dat vrijstelling kan worden verleend aan de personen van de genoemde categorie het voor stel in een ander licht doet zien. De heer de Bruin kan niet begrijpen, dat de heer Kavelaars nu nog met een voorstel komt. Spr. ziet daarin een poging om elkander vliegen af te vangen. Eenig formeel bezwaar heeft de heer Kavelaars niet tegen spr.'s voorstel kunnen uitbrengen. In de praktijk bereikt men met beide voorstellen hetzefde. Het voorstel Kavelaars kan daarenboven kwalijk een noodvoorstel worden ge noemd. Het is een blijvende wijziging van de ver ordening. Nieuw is het voorstel ook niet, want het is een paar jaar geleden al door den heer v. d. Hoek voorgesteld. Spr. vindt het geen methode om nu van deze gelegendheid gebruikt te maken om dat oude voorstel weer op de planken te brengen. De bezwaren, die de heeren Kavelaars en Schef fers hebben genoemd bestaan niet. Spr. bedoelde met zijn voorstel om de 800 mensehen van belasting vrij te stellen, dat men betrouwbare inlichtingen had van hetsteun-comité en dus die menschen niet meer behoefde te d jvin- gen om hun toestand nogmaals bloot te leggen. Wethouder Lagerwey merkt op, dat uit de wijze waarop het voorstelde Bruin verdedigd wordt duidelijk blijkt, hoe moeilijk het is in be lastingzaken wijzigingen aan te brengen. Grijpt men in, dat dan doet men licht te veel of te wei nig. Deze kwesties dienen rijpelijk overwogen en het voor en tegen ervan moet goed onder de oogen worden gezien. Spr. stelt dan ook voor beide voorstelen te verwerpen en zich te houden aan het advies der commissie. Wanneer men iemand tegemoet wil komen zijn daar de middelen, ook bij de tegenwoordige re geling, wel voor te vinden. WannneerhetDag.be- stuur de verzekernggeeft, datjiiet rigoreuszal worden opgetreden, dan moet men daarmede genoegen nemen. De heer de Bruin schermt te veel met den deurwaarder en stelt de zaak te donker voor om daarmede stemmen voor zijn voorstel te win nen. De heer Kavelaars wil nog even naar aanleiding van het vliegen vangen van den heer de Bruin opmerken, dat spr. zijn voorstel reeds heeft besproken in de commissievergadering, maar toen geen instemming vond. Nu het spr. echter bleek dat meerdere raadsleden met hem van hetzelfde gevoelen waren, heeft hij zijn voor stel nogmaals ingediend. Ook is er een groot practisch verschil tusschen het voorstel van spr. en dat van den heer de Bruin en wel ten zeerste ten voordeele van spr.'s voorstel. Het voorstelde Bruin komt alleen ten goede aan de personen, die ondersteuning ontvan gen van het steun-comité en van de militairen, terwijl met spr.'s voorstel de andere categorie van menschen, die onder de tijdsomstandigheden gebukt gaan eveneens zijn geholpen. Spr. wil zijn voorstel dan ook zien opgevat als een wijziging van blijvenden aard. Mocht B. en W. dit voorstel willen beschouwen als alleen voor dit jaar geldig, dan zal spr. zijn voorstel intrekken, omdat B. en W. de toezegging hebben gedaan om de praktijk van zijn voorstel voor dit jaar te willen aan vaarden. De heer de Bruin zegt, dat de wethouder en de heer Kavelaars de zaken over een anderen boeg gooien. Achten B. en W. zich wel bevoegd uitstel te verleenen waar zij zelf hebben erkend, dat de uitvoering van de verordening thans berust bij den ontvanger. B. en W. moeten geen toezeggingen doen, die zij toch niet kunnen nakomen, en de heer Kave laars kan dan nutteloos naar zulke toezeggingen vragen. Wethouder Lagerwey zegt, dat in overleg met den ontvanger veel kan gedaan worden voor een milde toepassing van de bestaande verordening. Het voorstel-de Bruin in stemming gebracht, wordt verworpen met 15 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren de Bruin, Dinkelaar, v. d. Zee, v. d. Hoek en Koopmans. Verder zijn nog ingekomen Van de Commissie voor het Burgerlijk Armbe stuur aanbeveling ter benoeming van een lid dier commissie wegens periodieke aftreding van den heer P. van der Vlies. Aanbevolen worden: 1. P. van der Vlies; 2. P. Krommenhoek. Ter behandeling in een volgende vergadering. Van G. Montfoort schrijven, houdende dankbe tuiging voor de hem verleende toelage van f 200 gedurende den tijd dat hij de betrekking van directeur der Algemeene Begraafplaats zal be- kleeden. Kennisgeving. Van den Centralen Bond van Bouwarbeiders adres, om het uurloon van de grondwerkers, die thans werken a 20 cent per uur, voortaan het geldende minimum uurloon van 22 cent uit te betalen. De voorzitter stelt voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. De Bond heeft zich reeds met een adres tot B. en W. gericht, waarop eveneens afwijzend is beschikt. Het betreft hier menschen, die uit nood aan het werk gezet zijn. Van grondwerkers kan men dus eigenlijk niet spreken. Nu met de kortere dagen hebben zij ongeveer 21 ets. per uur. Het gaat hier dus niet om de kleine verhooging, maar om het recht van het spel. Wethouder Westendorp begrijpt niet, dat de corporatie zich, nadat door B. en W. op hun adres afwijzend is beschikt, zich nog eens wendt tot den raad met hetzelfde verzoek. Spr. gelooft wel, dat het iedereen duidelijk zal zijn, dat door het Dag. bestuur van Schiedam nooit is getornd aan de loonen der vaklieden. Maar menschen, die uit nood het werk van de gemeente hebben aan- I genomen, waaronder allerlei arbeiders zijn en nu met een schop werken, zijn toch nog geen grond werkers. Daarenboven zijn in het adres geen namen genoemd dus kon niet verder onderzocht worden of er misschien ook een of meer grond werkers bij de aangenomen werklieden zijn. De heer de Bruin zegt, dat de heer Wes tendorp zich wil verschuilen achter het feit, dat er geen namen zijn genoemd. Dit verwijt komt echter neer op hem zelf, omdat hij geen namen gevraagd heeft. Het is een meer voorkomende fout dat men zich zoo weinig verstaat met adres santen. Spr. had den wethouder in verband met dit adres wel een zevental namen van grondwer kers kunnen noemen. Met dezen raad heeft het echter geen zin hierover te debatteeren. Spr. wil echter voorop stellen, dat het de bedoeling niet kan zijn geweest de loonen te drukken en de raad er dus geen bezwaar tegen zal hebben om waar werkelijk te weinig is uitbetaald, dit te vergoeden. Wethouder Westendorp heeft heusch niet geweten, dat hij bij den heer de Bruin moest zijn om nadere inlichtingen op dat adres. Het adres was geteekend door de bestuursleden van den bond en de naam de Bruin heeft spr. er niet onder zien staan. Waar hier op royale wijze voor de werkloozen is gezorgd en getracht hen zooveel mogelijk aan werk te helpen, vindt spr. het onheusch, dat er nu op kleinigheden wordt gevit en spr. begrijpt zich niet dat de heer de Bruin in deze zaak als verdediger opwerpt. De heer de Bruin: De een stelt meer belang in grond verkoop, ik interesseer me nu voor dit soort zaken en het is erger wanneer men een ar beider op zijn loon besteelt, dan dat men een stukje grond goedkoop van de hand doet. Er zijn bij de door de gemeente aangenomen arbeiders grondwerkers en deze hebben recht op het ge noemde loon. Spr. vraagt of hij hier de namen zal noemen. Het heeft eigenlijk geen nut omdat men op de namen alleen toch niet kan atgaan. Wethouder Westendorp zegt, dat de opzichter de menschen heeft nagegaan en op diens advies moeten B. en W. afgaan. De heer v. d. Velden heeft inzage gehad van een lijst van de personen die werkzaam zijn voor dit tijdelijke werk aan de gemeente. Op die lijst kwamen geen grondwerkers voor. De heer de Bruin stelt voor de beslissing aan te houden tot de volgende vergadering. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met 16 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren de Bruin, Koopmans, Dinkelaar en H. v. d. Hoek. De heer Kaveiaars verzocht den voorzitter een vraag te mogen stellen in comité-generaal. Wordt besloten na afloop van de openbare ver gadering in comité generaal te vergaderen. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda, doet de voorzitter de volgende mede- deelingen betreffende het steu n-comité. Uitgekeerd werd in de week van 16—22 Augustus f 1974.15 23-29 -2494.30 30 Aug. 5 September - 2923.25 6—12 -2844.30 13-19 -3015.25 20—26 - 2954.30 27 Sept.3 October - 2890.80 410 -2564.65 4117 -2780.— 18—24 - 2805.— 25—31 -1953.— 1—7 November -1869.06 Totaal f 31068.06 Dit bedrag moet worden verminderd met f55, welke zijn uitgekeerd aan Duitsche gezinnen. Dit bedrag wordt door de regeering vergoed. Nog moet worden bijgevoegd f 49.53 voor klom pen, zoodat in totaal werd uitgekeerd in 12 weken f 31062.59. Uit de gemeentekas werd een subsidie genooten groot f11050. Van de ondersteuningen is door tusschenkomst der vakvereenigingen een bedrag van f3 703 80 uitbetaald. Het getal der ondersteunden daalde van rond 800 tot 496 per sonen, voornamelijk omdat in de glasindustrie weer door velen werk is bekomen. Intusschen is het bedrag der wekelijksche bijdragen aan het steun comité langzamerhand sterk verminderd en zal het wellicht in de naaste toekomst nog meer verminderen. Het ligt dus voor de hand dat in de volgende weken nog meermalen een beroep op de Gemeentekas zal moeten worden gedaan, tenzij de ingezetenen opnieuw Ilink in de beurs tasten. Wellicht mogen wij in dit opzicht hoop koesteren, waar op 't oogenblik voor de Belgische vluchte lingen niet zooveel meer wordt gevergd als in den beginne. Immers, hun aantal is gekomen van 600 op 200 (waarvan 90 in het huis Vaillant voor rekening van het weeshuis der Hervormden). Met hoogen lof en hartelijken dank mag zeker gewaagd worden over al hetgeen zoo liefdevol voor deze menschen is gedaan en nog gedaan wordt door het vluchtelingen-comité en door alle dames en heeren, die zich met de verzorging hebben belast. Ook van den kant der ingezetenen is de grootste liefde voor hunne arme medemen- schen betoond. Maar, vergeten wij ook niet, nu de stroom van deze zijde wat is afgewend, dat het steun-comité voor onze eigen werkloozen, in den komenden winter vooral, zoo ontzettend veel te doen heeft, en laat ik daarom nog eens krach tig er op aandringen, dat meer en meer weke lijksche bijdragen aan het Comité worden ter hand gesteld. Ten slotte kan ik nog meedeelen dat bij de Gemeente aan ca. 80 personen werk wordt ver schaft, waarvoor in de laatste week f800 is uitbetaald, terwijl door het Gem. Werkloozenfonds in de week van 26 - 31 October aan 31 personen bijslag is verleend tot een bedrag van f 127.25. (Wordt vervolgd). Ro.gge voor zuigelingen. Bij oen land bouwer to Ermelo werd de aanwezige ringde opge nomen en hij mocht, evenals ieder ander, voor zijn gezin een half mud per persoon behouden. Nu 'kwam echter een paar uu,r later de landbouwer aangifte doen, dat hem een tweeling: was ge baren, en tevens verzoeken, nu ook een mua rogge meer te mogen behouden, zijn gezin was

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2