Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zij zond eenvoudig draadloos in het E.ngelsch de vra,ag uit: „Hebt gij ook de „Enuier." gé- zien?" Deze of gene Engelsche boot antwoordde dan goedig „Neen" en gaf aan waar ze iag De „Einden" stoomde dan naar haar tot- en als de andei dan nogmaals de verzekering gaf ni?fc te •weten waar de „Einden" was, kreeg ze het ve(r- bonwereerend antwoord: „Ik ben liet zeil'. Een t e g e n s p r a a k. Het bericht uit Russische bron, dat de Russen td-achen 23 October en 5 November 22.000 Duit- schers, w.o. 323 officieren, zouden hebben gje- vnngen genomen, en meer' dan 100 kanonnen oh 4 houwitsers zouden hebben vermeesterd, wordt ofiicieel van Diuitscho zijde onwaar genoemd. Het gf.ltc-ele bericht is uit de lucht gégVepen zegt het O mmuniqué. ENGELAND. Lord Roberts f. Lord Riobertsl is na een -bezoék aan bet Indi sche leg'er in Frankrijk waarvan hij vroeger be velhebber was', aan een longontsteking overle den. Ook de 'Duitsclie pers brengt hulde aan de nagedachtenis van dezen dapperen krijgsman RUSLAND T hom. Over deze vesting, waarvan wij binnenkort in verband met den opmarsch van het Russische le ger wel wat meer zullen hooren, schrijft de sDaily Telegruph" De voornaamste beteekenis van deze stad is gelegen in de omstandigheid, dat zij ligt op vijf mijl afstand van de grens, aan de beide boschrijke oevers van de Weichsel en een centraalpunt vormt van vijf spoorlijnen en van belangrijke verbin dingswegen. De Duitschers kunnen hier aan beide oevers aan de rivier opereeren. Thor» ligt op den rechtervleugel van de verdedigingslinie van de Duitsche Weichsel, die alle wegen beheerscht tusschen Oost-Pruisen en het overige deel van Duitschland. In combinatie met de forten van Fordan, Kulm en Graudenz wordt een breed, goed verdedigbaar gebied gevormd, waarbinnen zich een verslagen leger, in geval van nood, kan terug trekken. De verdedigingswerken van Thorn bevatten negen forten: Scharnhorst, Yorck, Bülow, Wil helm II, Heinrich von Zalzie, Grosser Kurfurst, Hertzog Aibrecht, Friedrich der Grosse en Dohna. Deze forten zyn weer door verdedigingswerken met elkaar verbonden. Zij liggen op 1 k IJ mijl afstand van de stad. De vooruitgeschoven posities voor Thorn zijn een mijl verwijderd van de forten op den rech teroever van de rivier. De bewapening van elk ort zal vermoedelijk bestaan uit 27 stukken zwaar geschut en 20 kleine stukken, dus totaal op die 9 forten 414 kanonnen. De zeven tusschen- gelegen verdedigingswerken zijn voorzien van 10 groote en 11 kleinere kanonnen, te samen 154, in de binnenste verdedigingswerken staan, naar verluidt 140 stukken geschat. Met de reserve er bij gerekend zou de vesting dus over een 1000 kanonnen, waarvan 60 van groot kaliber zijn, beschikken. Het garnizoen zal minstens 35.000 man sterk moeten zijn, terwijl voor de bediening van 'tge schut 8000 man noodig zijn. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog werden de vestingwer ken van Thorn nog meer versterkt. Meer dan 6000 arbeiders zijn hiermede dag en nacht bezig geweest. Ook te Krakau zijn uitgebreide verdedi gingsmaatregelen getroffen. Nieuwe schanswerken zijn opgeworpen, en de bestaande vestingwerken zijn verbeterd. Ook de stad Bochnia is door de Oostenrijkers versterkt en voor een beleg in ge reedheid gebracht. ITALIg. Volgens de „Stampa" uit Turijn, heeft Je Ita- liaansche minister van oörtogl bevolen, Jat de reservisten van de lichting' 1891 den 25en Novem ber naar huis gtozoinden zullen worden Dit zou noodig zijn omdat de winterkwartieren geheel ontbreken en met het oog' op de vroegtijdige te gen liegin Januari te wachten oproeping van re enden van do lichting' 1915. TURKIJê. De Turksche troepen bezetten Je stelling van Kctu.r in de Perzische provincie AzerbebLjan. Deze stelling werd tot nog toe door Russische troepen bezet gehouden. Dezen werden verslagen en op de vlucht gedreven. Heden hebben scher mutselingen plaats gevonden tusschen de achter hoede van deze troepen en de Turkse!) troe pen. die hen achtervolgden. De gevechten bij Keuprikeui zijn zeer hevig geweest. Onze troepen vochten met grooten moed. Een regiment deed drie aanvallen met de bajonet o>p de hoogte 1905. Geen van. de bezet ting is lOntkomen. Bij don grooiten oorlogsbuit, d;e do Turken daar hebben vermeesterd is veel te legen ngsmateriaal De Fngelschen hébben tr'oepen geland bij Fa,aan op de kust van Bassoyah. Zij zijn met kracht aan gevallen en verleren 60 man aan looien BULGARIJE. Zal Bulgarije in den oorlog worden betrokken? Volgens een bericht aan de „Kölnischo Zeitung" uit Sofia heeft Rusland aan Bulgarije nog geen toestemming' gevraagd om door dat land troepen tegen Turkije te laten oprukken. Nochtans neemt men aan dat in het verdere verloop van den oorlog ook de Balkan zal worden betrokken en waarschijnlijk aanleiding zal geven tot een Rus- sisphen veldtocht door de Roemeensche Diobroed- zja heen. MAROKKO De opstand in Marokko tegen de Franschen neemt volgens een Wolff-bericht uit Constanti- nopel giiooter omvang' aan. Volgens het blad „Sandet", dat in Ta rigor wordt uitgegeven, zijn 10,000 Marokkanen onder aaavoe ring van Abd-lil-Melik in Tozza binnengerukt. Zij namen daar de Fransche beambten gevangen. Een strijd die is uitgevochten tusschen Marok kanen en Fransfehen in de buurt van Tanger eindigde met een nederlaag van de Frans'ben. Nedorlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. Veertiende verantwoording van den Penning meester. In totaal is ontvangen f 281.311. 56t/j frs. 5.076.241/, en M. 198.43. Oud-Minister Bertling. Naar verluidt, zal de afgetreden Minister van Financiën, de heer Bertling, eerlang weer bij het dienstvak der Rijksbelastingen in actieven dienst terugkeeren en zou hij alsdan bestemd worden voor een belangrijke betrekking te Amsterdam. Oorlogsleening. Naar wij vernemen is het advies van den Raad van State over het ontwerp Leeningswet gisteren aan den Minister van Financiën gezonden. De Raad van State vereenigd zich, naar ons wordt meedegedeeld, met het ontwerp, hetwelk evenwel niet tot in alle bijzonderheden kon worden be oordeeld, wegens het verzoek der Regeering om spoedige terugzending. Slechts enkele opmerkingen van ondergeschikt belang werden gemaakt. Uitvoerverbod van spek. St.ct. no. 269 bevat een Kon. besluit van den 14en November 1914, waarbij is goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de uitvoer van versch, gezouten, gedroogd en gerookt spek gesmolten en ongesmolten varkens- en rundvet, zoomede van mengsels van deze vetten onderling en met andere eetbare vetten is verboden van den dag van af kondiging van dit besluit. De regeering behoudt zich voor dit verbod tij delijk op te heffen of in bijzondere gevallen daa- van ontheffing te doen verleenen. Vreemd geld in Limburg. In een vergadering van de kamers van koop handel en fabrieken van Heerlen, Maastricht, Roermond, Vaals, Venlo en Verway, ter bespre kiBg van de mnntkwestie werd de volgende motie aangenomen. De kamer van koophandel, gevestigd te vergaderd op spreekt de noodzakelijkheid uit, dat het de taak is der regeering, zoo spoedig mogelijk, liefst onmiddellijk, in te grijpen in den onhoudbaren toestand, ontstaan door den abnor malen koers van vreemd geld in Limburgdraagt op zich telegrafisch te wenden aan de hooge re geering te 's-Gravenhage en de Gedeputeerde Staten van Limburg met het verzoek een einde te maken aan bovenbedoelden toestand, ten einde handel en nijverheid voor nog grootere onover komelijke verliezen te vrijwaren. Ten slotte wordt besloten deze motie aan de Limburgsche kamers rond te zenden en adhaesie- betuigiDg of afkeuring te verzoeken voor Dinsdag 17 November e k. Voor onze landweermannen. In Roekan je waar de meeste onzer stadgenoo- ten, die onder de wapenen zijn geroepen, zijn gedetacheerd, heeft zich vcor eenigci maanden, orulei voorzitterschap van rnr, v. Baren etn co mité geconstitueerd, tot ontwikkeling' en ontman ning van militairen. Dit comité organiseerde gezel lige en leerzame avonden voor de landweerman nen. Een streven, da,t zekér ons aller sympathie heeft. Nu is dit comité door een samenloop van omstandigheden voor de noodzakelijkheid geplaatst cm groote uitgaven te moeten doen, o. a. het aanschaffen van een houten tent. Fen bedrag: van 900 gid. zou hiervoor noodig zijn. Namens het comité zal nu vanaf morgen een lijst circuleeren, om giften in te zamelen voor bovengemeld doel. De Ed.achtb. beer burgemeester heeft welwillend zijn toestemming voor het hou den van deze inzameling gegeven. Reeds kwa men eenigé giften bij het comité in. Wij twijfelen niet, of op de lijst zal druk worden geteekend, voc dat het comité kan Voortgaan, onzen landweer mannen in Riockanje, die reeds zooveel moeten, missen, eenige ontspanning te bezorgen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrichl in den morgen van 16 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 753.0 te Skudesnaes. Laagste barometerstand 741.9 te Vlissingen. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen noordoostelijken tot oostelijken wind, meest betrokken of nevelig, waarschijnlijk regen of onweersbuien, kouder. Aan H. A. E ij keiboom agent van politie le klasse te Schiedam is bij Kon. besluit van 12 dezer ingevolge de Pensioenwet voor gemeenteambtenaren 1913 en artikel 1 van het Kon. besl. van 1 December 1913 een pensioen verleend groot f456. Belastingambtenaren. De Rijkskleik 3e klas, C. H. Huisman, van het kantoor voor invoerrechten en accijnsen, te Schie. dam is met ingang van 1 Dec. verplaatst naar het 2de kantoor der directe belastingen te 's-Gra venhage. R. J. Rooseboom rijksklerk 3e klas te Zevenaar is met ingang van 1 December -verplaatst naar het kantoor alhier. Comité tot ontwikkeling en ontspanning van werkeloozen. Voor den Ned bond van neutrale vakvereni gingen hebben in het comité zitting de heeren J Roet en J. F. Scheffers. Het bestuur der Huis houd- en Industrieschool is iiitgeaoodigd Iwee perstenen aan te wijzen om in het comité zitting te nemen Arbeidsbeurs Steuncomité. In de week van 914 November werden bij de arbeidsbeurs als werkzoekenden ingeschreven 29 perstenen Voor langer of korter tijd werden door de Beurs géplaatst 9 personen Het aantal personen hetwelk vanwege het steun comité een géldelijikén steun over deze week ver kreeg bedroeg 441 Steuncomité 1914 Schiedam. Behalve de wékélij'ksche bijdragen, die op qui tantie geïnd zijn, kwamen in den loop der vorige week giften in van: Werklieden der firina Ingel.se en Co 1 a 2 o/e van hun weekloon; Mej M. L. D. f2.50; Buurt-comité Gasstraat en omgeving 14 70; Stuis en brugwachters f260; Schiedamsch Bioscoop 10 o/o der bru to-ontvangstenJ F. D-upont, batig saldo van den verkoop Gedenkplaat 1914 bier ter stede f 5 50. Mede werd eene bijdrage ontvangen van die Geneeskundige Sociëteit „Te helpen, die enz Roode Kruis. Hel Schiedamsché Comité van het Roode Kruis zegt dan'k voor de gaven ten behoeve der ver pleegden in het Hospitaal aan de Prins Man,its- straat reeds ontvangen en erkent met waarde iring wat hier gedaan wordt aan de vervaardiging van polsmoffen, mutsen e a. Het heeft van het Hoofd-C'omitté het verzoek gekregen het maken van buikbanden te bevor deren De band wordt van molton vervaardig'! De grondstof is goedkoop én met behulp van een naaimachine is de band spoedig vervaardigd. Fr zijn in Schiedam 550 man onde" de wapens die in den naderenden wint ai allen met een band gebaat zouden zijn. Het model van den band is verkrijgbaar bij Mej. M. M. va,n der Schalk, penning: mee ster es se van het Comité, Lange Nieuwstraat 133. St. Willibrordsieest. De afdeeling Schiedam van den R. K. Volks bond hield gisteren-avond in de groote zaal van het bondsgebouw haar jaarlijksche feestvergadering ter eere van haar patroonheilige St. Willibrordus. Ook dit jaar was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. »Ambrosius" leidde de vergadering in met een forschen marsch. De zeereerw. heer Deken, pastoor Verhoeven en vele eerw. heeren geestelijken luisterden de ver gadering met hunne tegenwoordigheid op. De voorzitter de heer Mauwens heet de aan wezigen welkom en doet eenige mededeelingen van hnishoudelijken aard. »Ambrosius" geeft hierna met eenige kranig uitgevoerde nummertjes blijk, dat er niettegen staande de mobilisatie flink is gewerkt. Ook de zangafdeeling »St. Caecilia," die onder leiding van den heer Veugelers eenige zangstukjes uitvoert, waaronder Populus Sion, van J. Olman, mag ge roemd worden, al begrijpen wij den wensch van den directeur om deze afdeeling nog met vele zangliefhebbers versterkt te zien. We gelooven wel, dat deze uitvoering vele zangers onder de Volksbonders onder de vaan van »St. Caecilia" zal scharen. Hierna verkreeg de eerw. heer Th. J. v a n N o o rt, uit 's-Gravenhage het woord tot het houden van zijn feestrede. Kapelaan van Noort wist door zijn boeinde rede, die met stille aandacht werd aanhoord, de vergadering tot de ware feeststem ming op te wekken. Spr. wilde zijn woord doen zijn een tijdwoord en een feestwoord, hoe vreemd het ook moge schijnen is dezen droeven tijd een feestwoord te doen klinken. Zou het niet schijnen als of wij niet voelden den grooten ramp, die rondom ons woedt. Hoe kan er dan blijdschap zijn te midden van rouw Spr. haalt het woord aan van den koninklijken profeet: Gelukkig het volk, dat zich kan verblijdenEn niet alleen verheugen in voorspoed maar ook in de dagen van tegenspoed als wij ontwaren, dat God met forsche hand aan de wereld werkt. In het epistel van den vorigen Zondag- hebben wij gehoord, dat de apostel Thessalonica gelukkig noemt om drie zaken Het had zich afgewend van de afgoden. Het diende den levenden God en verwachtte den Christus. St. Willibrordus heeft dit ook gegeven aan Ne derland, en daarom mag spr. ons geluk wenschen. Maar helaaas, wij kunnen in deze dagen haast niet meer ontwaren den geest van Willibrordus. De afgoden van hout en steen worden wel niet meer aanbeden maar een veel afschuwelijker af god heeft hun plaats ingenomen. Het egoisme heeft den mensch gemaakt tot zijn eigen afgod. En niet alleen onder de vijanden van Christus, maar ook onder hen die zich vrienden van Christus noemen, vindt deze moderne afgoderij haar trouwe aanhangers. De eerste Christenen, dienden den levenden God en het was hun heilig verlangen dien God te dienen, door hun gebed en vooral door hun offers. Dienen wij dien God wel uit geheel ons hart? En het verlangen naar Christus, is dat in ons wel levendig genoeg. Als wij hooren dat het einde der dagen nabij ons is, dan hopen en wenschen wij, dat deze tijd nog verre van ons verwijderd moge zijn en ook het oogenblik, dat wij voor God zullen moeten verschijnen aan het einde van onzen levensloop, willen wij graag zoo ver mogelijk van ons afschuiven. Dit komt omdat wij de ware liefde tet den Christus niet hebben. Wij verwachten den Christus niet uit geheel ons hart. Wij moesten ons verheugen over den eindtriumf van den Christus. Ons hart moest verteerd worden van verlangen om bij Christus te zijn. Laat ons op dezen feest dag God danken voor wat St. Willibrordus heeft gegeven ann deze lage landen. Men heeft zich wel eens verwonderd, over de vruchtbaarheid van het woord van den apostel, Dit woord werd zoo vruchtbaar omdat de eerste Christenen allen apostelen waren. Werken wij wel voldoende mee aan de uit breiding des geloofs Wij moeten het ons in geweten afvragen of wij onzen plicht wel doen als goede katholieken. Men zegt zoo gaarneAls God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn Maar heeft God dan zoo veel reden om voor ons te zijn. Dienen wij God van ganscher harte. Of zijn we maar Roomsch omdat we toevallig een katholieke opvoeding hebben ontvangen en nu meenen eenige gods dienstige vormen in acht te moeten nemen. Is de godsdienst wel uw dagelijksche blijdschap, of is het u onverschillig of Gods rijk op deze aarde wordt uitgebreid.Wij moeten God dienen, niet om de belooning, die ons wacht en niet uit vrees voor de straf, die ons dreigt, maar wij moeten God dienen omdat wij Hem liefhebben uit geheel ons hart, omdat wij Hem alleen beminnen. Wij zijn als de apostelen in Gethsemane, wier oogen zwaar werden na de vermoeienis van den dag, wij slapen terwijl er moet worden gewaakt. Spr. vindt in den Bijbel een schoon woord, zoo volop toepasselijk in deze dagen Het geknakte riet zal Hij niet breken, het roo- kend vlas niet blusschen, tot Hij het recht ter overwinning heeft uitgeleid. Gods recht, dat is zijn Kerk, zal hij ter over winning uitleiden. Dat is een troost en een belofte voor ons. Hij zal het geknakte riet niet breken, voor Hij Zijn kerk ter overwinning zal hebben uitgeleid. Wij zijn dat arme zwakke, geknakte riet, dat rookende vlas waar geen vonkje vuur van geest drift meer in is te bekennen. Maar God zal dat zwakke riet stevigen en het rookende vlas, doen verteren door de vlammen van vurige geestdrift. Als wij nederig hebben bekend te zijn als het geknakte riet, als wij ons klein hebben gemaakt in onze eigen oogen, dan zullen wij groot zijn in de oogen van God. De kleine bende van St. Willibrord verpletterde de overmacht van den vijand. Wij moeten ons daarom niet laten ontmoedigen, al schijnen wij klein en zwak tegenover onze vijanden. God zal het zwak riet maken sterk als de ceders van den Libanon. St. Willibrord is heengegaan, maar zijn werk leeft voort en wij moeten dat werk ook verder doen voortleven. En vergelen wij niet dat God het zwakke heeft uitverkoren, om het sterke te beschamen. Spr. eindigt met een opwekking aan allen om naar best vermogen mede te werken aan de uit breiding van Gods kerk en de hoop uit te spreken, dat ons land moge gespaard blijven van de gru welen van den oorlog. De adviseur kapelaan Paulussen, dankte den spreker voor zijn begeesterend woord. Kapelaan van Noort heeft het ons zoo duidelijk uiteengezet, hoe wij met de vele ellende om ons heen, de vrede in ons hart kunnen bewaren. Ook heeft de feestredenaar ons gewezen op den plicht, dat wij moeten medewerken met hen die ons voor willen gaan in het goede. Wij moeten Volksbonders zijn in den waren zin des woords en niet alleen komen op de feestvergade ring om een opwekkend woord te hooren spreken, maar ook deelnemen aan de kleinere werkzaam heden van de vereenigiDg. Spr. wekt vooral de mannen op den apologetischen cursus, die Woens-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2